Jump to content
Jarndyce

Kobo Kullanıcıları Topluluğu

Tavsiye Edilen İletiler

Nehirin~    904
Nehirin~

@Putte

Türkçe kitap da çok var :) Her dilde e-kitap bulmak mümkün.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aap    38
aap
Putte, 8 dk önce tarihinde yazdı:

Türkçe olarakta mı? Benim gibi yaşlı ve yorgun adamların daha da yorgun gözlerini zorlamıyor mu bunalr? Kamaştırmıyor mu?

Yukarıdaki söylediklerim Türkçe kaynaklar için geçerli. Yabancılar bu mevzuda çok ilerdeler zaten. Kaynak derya deniz ve e-kitaplar çok ucuza satılıyor. Mesela Amazon'un Kindle Unlimited diye bir servisi var. Bir milyon içeriğe aylık 10 dolara erişiyorsunuz. Netflix tarzı bir sistem geliştirmişler.

Putte, 7 dk önce tarihinde yazdı:

Ne kadar bu alet? En iyisi hangisidir?

Çeşitli fiyat aralığında çeşitli markalar tarafından üretileni var bu cihazların. Piyasada en çok bilineni ve en çok kullanılanı Kindle ve Kobo. Ben ikisini de kullandım aralarında çok ciddi farklar yok. Kindle'ın TR de resmi dağıtımcısı yok. Kindle Türkiye diye bir site satıyor. Kobo ise D&R tarafından satılıyor ve D&R garantisi altında. Kindle için Amazon desteği çok iyi. En ufak sorunda bile çok ilgililer.

https://www.amazon.com/Amazon-Kindle-Paperwhite-6-Inch-4GB-eReader/dp/B00OQVZDJM

http://www.dr.com.tr/kobo

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi    195
Nayi

@Putte

Abi, hem Kobo hem Kindle tarafında mevcut tüm modellerde şu an kullanılan ekran, e-ink ekranların son versiyonu olan Carta'dır. Dolayısıyla görüntü anlamında hemen hemen bütün cihazlar aynı. E-ink ekran, diğer ekran teknolojilerinde  (LCD, LED vs) olduğu gibi çalışması için ışığa ihtiyacı olan bir ekran değil. Cihazlardaki ışık sadece gece okumalarında ekranı aydınlatmak üzere ekrana doğru yöneltilmiş lambalardan ibaret. Telefon, tablet vs ekranlarındaki ışık ekrandan kullanıcının gözüne yönelirken e-ink'teki ışık ekrana yönelmiştir. Dolayısıyla ışıklı kullanım telefon, tablet gibi cihazlara nazaran çok daha konforlu ve göz yormaz. Bu cihazların ışığını gün içerisinde açmaya bile gerek yok. Hatta en güzel kullanım gün ışığında oluyor. Diğer ekranların görünürlüğü gün ışığının gücüne göre azalırken e-ink daha iyi görünüm sunuyor. Ekranın görüntüsü aynı kağıt görüntüsü gibidir ve okuma açısından matbu kitaptan neredeyse hiç farkı yoktur. 

Peki hangisi daha iyi dendiğinde ekran boyutu ve sunulan ek özellikler devreye giriyor. Burada da kişisel tercihler ön plana çıkar. Aslında -bana göre- en ideali 6 inçtir. Benim cihazım da 6 inç. Dört senedir 6 inç cihaz kullanıyorum. Gayet yeterli bir boyut; taşıma kolaylığı, ufak çantama sığması da cabası. 6 inç yakın zamana kadar sektör standardı gibiydi ama şu anda çok farklı boyutlar da mevcut. 6,8 inç, 7 inç, 7,8 inç cihazlar var.

Her iki markanın da mevcut bütün cihazları dokunmatik ekranlı. Kindle capacitive ekran, Kobo infrared ekran kullanıyor. Bununla mı alakalı bilmiyorum ama Kobo dokunmatik tepkisi Kindle'a çok az bir miktar yavaş fakat bu Kobo kötü demek değil. E-ink'in yapısı gereği bütün cihazlarda zaten bir miktar gecikme (lag) oluşuyor. Kullanınca görülecek, bu gecikme rahatsız edici değil. Zaten bu cihazlarda kitap okumaktan başka bir şey yapılmıyor. Dokunmatiğe ve alınan tepkiye çoğunlukla sayfa değişimi yaparken ihtiyaç duyuluyor. Sayfa değişimi de yaklaşım yarım saniye kadar belki daha az sürüyordur. Kindle ve Kobo arasındaki fark da olsa olsa 100-200 milisaniyedir.

PDF kitaplar için bu cihazlar kullanışlı değil. Fakat Kindle, Kobo'ya göre PDF konusunda biraz daha iyi. Ancak Kindle da sektör standardı olan epub'ı desteklemiyor. Zor işler değil ama epub kitapları Kindle'da kullanmak için kendi formatlarına dönüştürmek gerekiyor. Kobo'da doğrudan yükleyip kullanmak mümkün. Diğer başlıkta anlattığım gibi Kobo'yu kullanıcı geliştirmeleriyle (jailbreak tarzında) daha verimli özelliklerle kullanmak mümkün. Kindle biraz daha kapalı bir sistem ve hiç kullanmadığım için ne kadar özgürlük sunuyor bilmiyorum.

Kobo Türkiye'de resmi olarak satıldığı için menüleri Türkçe, Kindle'da henüz Türkçe yok ama Amazon'un Türk piyasasına girmeye hazırlandığı biliniyor. Bu nedenle Amazon Türkiye'de faaliyetlerine başlarsa durum değişebilir.

Piyasadaki mevcut e-okuyucuları kısaca özetlemek gerekirse.

Kobo:

Kobo Aura (second edition) : 6 inç, 1024*768, 212 ppi, 180 gr, 4 gb kapasite, ışıklı (comfortlight): 479 TL

Kobo Aura H2O : 6,8 inç, 1430*1080, 265 ppi, 233 gr, 4 gb kapasite, ışıklı (comfortlight), su geçirmezlik : 729 TL

Yeni Kobo Aura H2O : 6,8 inç, 1430*1080, 265 ppi, 207 gr, 8 gb kapasite, su geçirmezlik, ışıklı (comfortlight pro: göz yoran mavi ışığı azaltan yeni ışıklandırma):779 TL

Kobo Aura One: 7,8 inç, 1872*1404, 300 ppi, 230 gr, 8 gb kapasite, su geçirmezlik, ışıklı (comfortlight pro: göz yoran mavi ışığı azaltan yeni ışıklandırma):859 TL

Kindle: (kindle cihazların çözünürlük değerlerini vermemiş)

Kindle: 6 inç, 167 ppi, 161 gr, 4 gb kapasite, ışık yok, (ekran eski model Pearl e-ink): 340 TL

Kindle Paperwhite 3: 6 inç, 300 ppi, 217 gr, 4 gb kapasite, ışıklı : 540 TL

Kindle Voyage: 6 inç, 300 ppi, 180 gr, 4 gb kapasite, ışıklı, dokunmatik haricinde fiziksel sayfa değiştirme tuşları : 850 TL

Kindle Oasis: 6 inç, 300 ppi, 133+107 gr, 4 gb, ışıklı, ilave bataryalı kılıf,  fiziksel sayfa değiştirme tuşları, elde tutma amaçlı geniş kenarlı dizayn : 1498 TL

Yeni Kindle Oasis: 7 inç, 300 ppi, 194 gr, 8 veya 32 gb, ışıklı, su geçirmez, fiziksel sayfa değiştirme tuşları, elde tutma amaçlı geniş kenarlı dizayn: 250 $ (yurtdışı fiyatı)

Not: Kindle fiyatlarını KindleTürkiye.com'dan aldım. Yurtdışı fiyatları daha uygun çıkabilir.

Sonuç olarak bir değerlendirme yaparsak:

Alt seviyede sadece Kindle'ın ışıksız baz modeli var. Ekranı eski model Pearl. Çözünürlük düşük. Daha önce buna rakip hatta daha iyi olan Kobo'nun Touch 2'si vardı ama artık Türkiye'ye gelmiyor. Muhtemelen üretimden kalktı. Dolayısıyla Kindle'ın bu modelini şahsen tavsiye etmiyorum. Bütçeyi biraz daha zorlayıp Kobo Aura 2 ya da Kindle Paperwhite 3 almak ileriye dönük daha iyi bir yatırım olacaktır.

Giriş seviyesi olarak Kobo Aura 2 ve Kindle Paperwhite 3 eşit şanslı görünüyor. Kobo Aura hem fiyat olarak iyi hem garanti açısından avantajlı. Teknik anlamda Kindle Paperwhite 3 bir miktar üstün ama çok belirgin bir fark olduğunu düşünmüyorum. Yine de Kindle markası tercih edecekler için en ideal fiyat performans cihazı Kindle Paperwhite 3'tür.

Orta Seviyede: Kindle'ın Voyage'ı var gibi ama fiyat açısından üst seviye Kobo'larla neredeyse aynı. Dolayısıyla Voyage iyi bir seçim olmaz. Kobo H2O veya Aura One tercih etmek daha mantıklı. Fiyat haricinde de bu iki Kobo, teknik anlamda Voyage'dan daha iyi seçenekler. Voyage'ın tek artısı fiziksel sayfa değiştirme tuşları. Hatta Kindle Voyage'ın Kindle Paperwhite 3'ten bile aradaki fiyat farkına değecek bariz bir üstünlüğü yok. 

Üst seviyede Kobo'da Aura One var,  Kindle'da Oasis. İlk nesil Oasis üretimden kalktı, TR fiyatı da çok yüksek. İkinci nesil Oasis'in henüz Türkiye için belirlenen fiyatı yok ama 250 dolarlık etiketin Türkiye yansıması 1300-1400 TL'den aşağı olmayacaktır. Oasis'in sıradışı dizaynı haricinde Kobo H2O ve Aura One'dan teknik bir üstünlüğü yok, bilakis Kobo'lar daha iyi özelliklere sahip.

Bu arada bir de Babil Kitabevi'nin sattığı Calibro markalı bir ürün daha var. Sanırım bu cihaza da değinmek gerek.

Calibro özgün bir ürün değil aslında. Yurtdışında PocketBook markasıyla faaliyet gösteren bir markanın Babil Kitabevi'nin Calibro markasıyla Türkiye'de sattığı bir cihaz. Normalde PocketBook çok bilinen bir marka olmasa da bir çok ürün modeli var ve kağıt üzerinde iyi özellikleri olan bolca ürün var. Ancak Babil'in sattığı Calibro modelleri biraz demode ürünler. 500-550 gibi fiyatlarla satılan iki model var şu anda ve her ikisinde de Pearl e-ink kullanılmış. Daha önce Pearl e-ink bir cihaz kullanmış biri olarak söyleyeyim, bu fiyatlara bu cihazlar alınmaz. Benzer fiyatlarda Kobo Aura ya da Kindle Paperwhite varken Calibro'nun yakınından bile geçmeyin.

Pearl e-ink çok mu kötü? Kesinlikle hayır (3 sene kullandım) ama Carta e-ink'e göre kötü. Carta, Pearl e-ink'e göre belirgin şekilde daha temiz beyaz fon, daha doygun siyah renk ve daha net ve keskin görüntüler sunuyor. Bu nedenle 500 TL fiyat bandında Carta'dan aşağısına düşülmemeli.

Ayrıca Nook, Onyx, Tolino, Bookeen gibi daha bir çok marka da var. Temelde hepsi birbirine benzer ürünler. Zaten  e-okuyucu cihazların tek alamet-i farikası e-ink ekranlarıdır. E-ink aynı zamanda bu ekranları üreten firmanın adıdır. Bütün markalar ekranlarını E-ink'ten alırlar. Sadece dış kasa tasarımlarını, işletim sistemlerini kendilerine göre yaparlar. Ama bu cihazlara Türkiye'den erişmek zor. Dolayısıyla kolay ulaşabildiğimiz hem de oldukça yaygın durumda ve iyi cihazlar olan Kobo, Kindle varken diğerleriyle uğraşmaya pek gerek de yoktur.

Kitap konusuna gelirsek, ben Türkçe e-kitabın geldiği seviyenin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Satın almak istediğimizde güncel ve popüler kitaplar neredeyse hiç yok ve çıkıp çıkmayacağı da meçhul. Genelde maddi değeri düşük klasik kitaplar ve çok popüler olmayan eserler bulunabiliyor. 

Ücretsiz, illegal kitap konusunda biraz daha şanslı gibiyiz. :) Genel olarak internette dolaşan, kitapseverlerin emekleriyle oluşturulmuş, okunabilir seviyede düzgün üretilmiş epub kitapların sayısı 5000 civarında. Bir ara bu kitapların üretimi daha yaygındı ama gerek yayınevi baskıları gerekse de üreticiden çok tüketicilerin olması nedeniyle illegal epub üretimi eskiye nazaran azaldı. Durumu kabaca şöyle özetleyebilirim. Okuyacak çok fazla kitap bulmak mümkün ama her istediğimiz kitabı bulmak her zaman mümkün değil. 

tarihinde Nayi tarafından düzenlendi
  • Beğeni 8
  • Teşekkür 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Taner    24
Taner
Putte, 14 sa önce tarihinde yazdı:

Türkçe olarakta mı? Benim gibi yaşlı ve yorgun adamların daha da yorgun gözlerini zorlamıyor mu bunalr? Kamaştırmıyor mu?

Aslında tam tersi. Font büyüklüklerini istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Gözlerinizin rahat ettiği kadar büyütür rahatça okuyabilirsiniz. Ekran teknoloji ise normal kağıt ile fazla farkı yok.

Nehirin~, 14 sa önce tarihinde yazdı:

@Putte

Türkçe kitap da çok var :) Her dilde e-kitap bulmak mümkün.

Diğer başlıktan Türkçe sözlük indirebilirsiniz. Ama küçük bir uyarıda bulunayım. (Bende Aura One kullanıcısıyım) Bu cihazı modlamak isterseniz şunu bilmeniz gerekiyor; eğer bir sorun çıkarsa ve makineniz brick olursa kaldırıp makineyi çöpe atarsınız. Cihazın içinde minisd kart yok direk anakartına çipli şekilde monteli. Önceki modellerin hepsin cihazın içinde minisd kart bulunuyor sistem için ama bu cihazda yok. (Sözlük yüklemenizde hiçbir sakınca yoktur brick riski içermiyor)

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nehirin~    904
Nehirin~
Taner, 2 sa önce tarihinde yazdı:

Diğer başlıktan Türkçe sözlük indirebilirsiniz. Ama küçük bir uyarıda bulunayım. (Bende Aura One kullanıcısıyım) Bu cihazı modlamak isterseniz şunu bilmeniz gerekiyor; eğer bir sorun çıkarsa ve makineniz brick olursa kaldırıp makineyi çöpe atarsınız. Cihazın içinde minisd kart yok direk anakartına çipli şekilde monteli. Önceki modellerin hepsin cihazın içinde minisd kart bulunuyor sistem için ama bu cihazda yok. (Sözlük yüklemenizde hiçbir sakınca yoktur brick riski içermiyor)

Valla korktum şimdi :D Sözlük yüklemeye bile çekinirim. Bu arada daha yeniyim, konuyla ilgili cahiiliğime verin ama "modlamak, brick" terimlerine biraz Fransız kaldım :$

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi    195
Nayi
Nehirin~, 06.11.2017 - 15:39 tarihinde yazdı:

Valla korktum şimdi :D Sözlük yüklemeye bile çekinirim. Bu arada daha yeniyim, konuyla ilgili cahiiliğime verin ama "modlamak, brick" terimlerine biraz Fransız kaldım :$

Taner'in modlamak dediği diğer başlıkta anlattığımız yamalar ve bazı uygulamalar. Brick ise herhangi bir nedenle oluşan bir hata sebebiyle cihazın kilitlenip, bir daha açılmaması. Bozulması yani. 

Normalde Kobo cihazların hafızası basit bir Micro SD karttan ibaret aslında. Herhangi bir sıkıntı durumunda cihazı açarak bu Micro SD kartı çıkarıp formatlayarak ya da yeni bir Micro SD karta aynı model başka bir cihazın imajını yükleyerek cihazı tekrar ayağa kaldırabiliyoruz. Aura One'da ise Micro SD kart yerine anakarta gömülü bir hafıza çipi olduğu için cihazı herhangi bir nedenle Brick edersek (yani veritabanını bozarak cihazı kullanım dışı bırakırsak) Taner, geri dönüşün olmayacağını söylüyor.

İşin doğrusunu söylemek gerekirse yaptığımız harici müdahalelerde tabii ki böyle bir risk var. O başlıkta da uyardığım gibi riskler cihaz sahibine ait. Ancak ben 4 yıldır hem Glo hem de Glo HD modeline yamalar atıyorum, kullandığım ya da kullanmadığım yapılabilen her türlü harici uygulamayı denedim. Bu zamana kadar hiçbir şey olmadı. Bende olmaması bir başkasında da kesinlikle olmayacağı anlamına gelmiyor elbette. Mobileread forumlarını da sürekli takip ederim. Bu uygulamalar ya da yamalar nedeniyle de cihazı brick olana rastlamadım. Benim rast gelmediğim de olabilir elbette. Ama hiç sebepsiz yere, durup dururken cihazı brick olan bir çok kişi de var. 

Zaten sözlük, font yüklemek gibi şeylerden korkmaya gerek yok. Onlar bir risk oluşturmuyor. Kitap yüklemekten farklı şeyler değil. 

Risk varsa, diğer başlıkta anlattığım yama ve tanımlı sözlük yüklemede risk olabilir. Bunlar uygulanmaya karar verilirse en büyük risk elektrik kesintisi olabilir. Bunun önüne geçmek için de masaüstü bilgisayar yerine elektrik kesintisi olsa bile çalışmaya devam edeceği için laptop kullanılmasını tavsiye ederim.

• Beğeni 3

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Taner    24
Taner
Nehirin~, 18 dk önce tarihinde yazdı:

Bu başlık altında @Nayi ayrıntılı şekilde anlattığı işler. Sözlük konusunda hiçbir risk yoktur. Sadece 1 adet dosyayı atacaksınız o kadar.

• Beğeni 3

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nehirin~    904
Nehirin~

@Nayi  Şimdi anladım :) Teşekkür ederim :fl:Bugün biraz geç anlıyorum, sorry.

Grip virüsü beyin hücrelerime sirayet etti biraz sanırım :fool:

• Beğeni 2
Not Eden: Nayi,

Estağfirullah. Geçmiş olsun bu arada. Bu başlıklar zaten bilgi, birikim ve tecrübelerimizi paylaşmak için var. Bu nedenle kafanıza takılan her şeyi sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. :)

Not Eden: Nehirin~,

Çok teşekkür ederim :) Valla yaka silktirecek kadar sorabiliriz :D Tecrübeden yararlanmak gerek. Zaten bende hâlâ tek kitap var Kobo'da :D Bitince atmayı düşünüyorum birkaç tane daha.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Taner    24
Taner

@Nayi  Bir, İki, Üç, dört, beş, altı, yedi, sekiz, daha bir çok var belki ilk mesajları direk brick etmeyenler ama ileri ki mesajlarda aynı modele sahip olup da brick etmiş kişilerin imaj isteme başlıklarına dönüşmüşler. Nedense benim gözüm hep bunları görüyor. Bu yüzden cesaret edemiyorum modlamaya :|

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi    195
Nayi
Taner, 4 dk önce tarihinde yazdı:

@Nayi  Bir, İki, Üç, dört, beş, altı, yedi, sekiz, daha bir çok var belki ilk mesajları direk brick etmeyenler ama ileri ki mesajlarda aynı modele sahip olup da brick etmiş kişilerin imaj isteme başlıklarına dönüşmüşler. Nedense benim gözüm hep bunları görüyor. Bu yüzden cesaret edemiyorum modlamaya :|

:D 

Elbette cihazı brick olanlar var ama özellikle yama yaparken brick olana pek rastlamadım. Mesela burada bir tanesi wifi üzerinden güncelleme yaparken brick olmuş. Yani standart Kobo uygulaması yaparken bile brick riski var. :) 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi    195
Nayi

3 gün önce 14 Kasım'da Kobo 4.6.10075 sürümünü duyurdu. Her ne kadar ilk resmi açıklamada "şimdilik sadece Rakuten çıkışlı Kobo Glo ve Aura HD cihazlar için" dense de diğer cihazlarda da çalışıyor ve herhangi bir sorun yok. 

Ben cihazı yamalı kullanmaya alıştığım için patchlerin hazırlanmasını bekledim. Patchlerin de hazır olmasıyla dün akşam 4.6.10075'i yükledim. Önceki sürüm olan 4.6.9995 de oldukça iyi ve kararlı bir sürümdü ama bu sürümde Glo HD için hissedilir ölçüde bir performans artışı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle sayfa geçişleri oldukça akıcı olmuş.  Tahminimce diğer cihazlarda da benzer bir performans artışı gözlenecektir. MobileRead'deki yorumlar da bu yönde.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Taner    24
Taner

Kobo, Aura One'ın yeni versiyonunu çıkardı. Tek farkı 8 GB yerine 32 GB ile gelmesi. Yüzlerce mangam var ve hepsini yanımda taşımak istiyorum diyorsanız anca işe yarar. Normal kitap okuyan için gereksiz. Yurt dışında 8GB ile arasında ki fark 50$.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
meceya    0
meceya

Merhaba kobo aura e2 aldım yakın zamanda. kitapları kebpub olarak atmama rağmen etkinlik kısmında toplam kitap okuma saatim sürekli sıfır gözükyor. kitabın içinde okuma istatistiklerini görmeme rağmen etkinlik menüsündeki istatistikler bitirilen kitap sayısı dışında sürekli sıfır. ingilizce olarak arattım fakat belirli bir çözüm bulamadım.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi    195
Nayi

Eski sürümlerde benzer sorunlar yaşandığını bir yerlerde okumuştum. Şimdi arayıp bulmak, sorun çözüldü mü öğrenmek zor. 

Şu an tek tavsiye edebileceğim şey, cihaz eski sürümlerdeyse son sürüme güncelleyip deneyin.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
meceya    0
meceya

4.7.10413'de sorun varmış mobileread'de baya yazan var. 4.6.9995 sürümü yükledim sorun çözüldü. yeni aura v2 alanlar eski sürümü yüklemeleri lazım fabrika ayarlarına döndürüseniz güncel sürüme geliyor. teşekkürler.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
recaizade    1
recaizade

merhaba kobo aura aldım.  fakat bilgisayarımdaki kitapları yükleyemedim.  sürükleyip bıraktığım zaman kopyalamaya izin vermiyor.  calibre programında ise cihazım gözükmedi.  atladığım bir yer mi var ya da nasıl kitap yukleyebilirim? 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi    195
Nayi

@recaizade,

Kullandığınız bilgisayar kaynaklı bir sıkıntı olabilir. Önce başka bir bilgisayarda deneyin. Yine olmuyorsa cihazı sıfırlayıp (fabrika ayarlarına döndürüp) yeniden kurulum yapın, en güncel sürümü yükleyin.

Düzeltme: En güncel sürüm dedim ama son sürümde sorunlar varmış. Son sürüm 4.7.10413. Bu sürümü yüklemeyin. Fabrika ayarlarına döndükten sonra manuel olarak 4.6.10075 veya 4.6.9995'i yükleyin. Diğer başlıkta manuel firmware yüklemeyle ilgili rehber var.

Başıma gelen ya da duyduğum bir sorun değil ama en mantıklı çözüm önerisi bu gibi geldi. :) 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
recaizade    1
recaizade
Nayi, 05.01.2018 - 08:47 tarihinde yazdı:

@recaizade,

Kullandığınız bilgisayar kaynaklı bir sıkıntı olabilir. Önce başka bir bilgisayarda deneyin. Yine olmuyorsa cihazı sıfırlayıp (fabrika ayarlarına döndürüp) yeniden kurulum yapın, en güncel sürümü yükleyin.

Düzeltme: En güncel sürüm dedim ama son sürümde sorunlar varmış. Son sürüm 4.7.10413. Bu sürümü yüklemeyin. Fabrika ayarlarına döndükten sonra manuel olarak 4.6.10075 veya 4.6.9995'i yükleyin. Diğer başlıkta manuel firmware yüklemeyle ilgili rehber var.

Başıma gelen ya da duyduğum bir sorun değil ama en mantıklı çözüm önerisi bu gibi geldi. :) 

başka bir bilgisayardan denediğimde iki yöntemle de kitapları ekledim.  teşekkürler 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk