Jarndyce

Kobo Kullanıcıları Topluluğu

Tavsiye Edilen İletiler

Seyyid

Selamun aleykum Nightmodu koboya kurdum ama guncel surumle etkinleştirilmiyor dogru yaptıgım halde yeni hali gelirse link atarmısınız

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi

A.S.

Anladığım kadarıyla cihazınız Kobo Aura H2O Second Edition.

Diğer başlıktaki Gece Modu mesajımda, Gece Modu yamasının Kobo Aura One ve Kobo Aura H2O Second Edition'da stabil çalışmıyor olabileceği şeklinde bir uyarım var. Bu iki Kobo modeli diğer modellerden farklı olarak Glowlight Pro adı verilen farklı bir ışıklandırma sistemine sahip. Stabil çalışmama sebebi bu özellik nedeniyle olabilir. Bu modeller bende olmadığı için herhangi bir çözüm denemesi yapma imkanım da yok.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Seyyid

Hayır hayır second edition değil ilk çıkan h20 modeli genede başarılı olamadım duzgun yaptığıma inanıyorum en son cikan güncellemeden kaynaklı olabilir 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi

@Seyyid

Merhaba, siz söyledikten sonra kendi Kobo Glo HD'mi son sürüm olan 4.7.10413'e yükselttim ve diğer başlıktaki Gece modu rehberine eklediğim yama dosyası ile yamaladım. Gece modu sorunsuz çalıştı. Yüklemede bir hata mı yapıyorsunuz yoksa yama Aura H2O'da farklı mı davranıyor bilmiyorum.

Gece modunu standart ayarlarıyla mı denediniz yoksa benim yapılandırdığım Nightmode.ini dosyasıyla mı denediniz?

Stardart ayarla deniyorsanız Gecemodunu aktifleştirmek için ışık seviyesini 11'e getirip beklemeniz gerek. Kapatmak içinse ışık seviyesini 13'e getirip beklemek gerekiyor. Bu bekleme esnasında bazen bug olabiliyor. Yeterli süre beklenmesine rağmen geçiş gerçekleşmiyor gibi görünüyor. Bu durumda cihazda herhangi bir işlem yapmak işlemi tetikliyor. Mesela menü tuşuna dokunmak gibi...

Gecemodunu yükledikten sonra Nightmode.ini dosyasını benimkiyle değiştirerek kullanıyorsanız, bazen bu durumda da bug oluşabiliyor. Bunu çözmek için de ufak bir işlem yapmak gerekiyor. Kobo'yu bilgisayara bağladık, Nightmode.ini dosyasını değiştirdik ve Kobo'yu bilgisayardan güvenli çıkardık. Hiçbir işlem yapmadan Kobo'yu bir kez kapatıp açalım ve daha sonra gecemodunu çalıştırmayı deneyelim.

Kapatıp açma olayını standart ayarlarla da yapabiliriz. Yamayı daha stabil hâle getiriyor.

İnşallah sorununuz çözülür.

tarihinde Nayi tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Radyum

Nayi merhaba. Dün önceki konuda bahsettiğin gece modunu cihazıma kurmaya çalıştım yazdığınız her şeyi yaptım ama olmadı...

Kobo Aura Edition-2 kullanıyorum,yazılımı: 4.7.10413

Genellikle gece kitap okuduğum için ışık yüzdesini %1 bile yapsam bile bir süre sonra gözlerim yanmaya başlıyor okuyamıyorum. Gece modunu yüklemenin bir çözümü var mı?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi

Merhaba,

Yukarıda @Seyyid arkadaşımız da aynı sorundan mustaripti. Açıkçası bende düzgün çalışan yamanın başka cihazlarda neden çalışmadığından çok emin değilim. Gecemodu'nu çok elzem bulanlar için alternatif bir yöntem daha mevcut aslında. Kobo'nun son sürümlerinde bulunan gizli bir özellik. Ancak bu yöntemde Gecemodu'nu açıp kapatmak için her seferinde Kobo'yu bilgisayara bağlayıp işlem yapmak gerekiyor.

Denemek isterseniz yöntem aşağıda:

Kobo'yu bilgisayara bağlayın. 

.kobo\Kobo klasörü içindeki Kobo eReader.conf dosyası bir metin editörü yardımıyla açın.

Metnin içinde [FeatureSettings] yazan kısmı bulun (yoksa kendiniz de ekleyebilirsiniz) ve alt satıra şu ifadeyi ekleyin. InvertScreen=true

Yani şöyle görünmeli.

[FeatureSettings]

InvertScreen=true

conf uzantılı dosyayı kaydederek kapatın, Kobo'yu bilgisayardan çıkarın. Yöntemin çalışması için Kobo'yu kapatıp açmanız gerekebilir. 

Gecemodu'nu kapatmak istediğinizde Kobo'yu tekrar bilgisayara bağlayıp true yerine false yazmanız gerekmektedir.

İnşallah işinize yarar.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Radyum

Denedim ve çalıştı, tam istediğim gibi oldu. Ne kadar teşekkür etsem azdır... Çok sağ olun. Sevgiler.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
BlackMoly

merhaba iyi bayramlar kobo aura one sahibiyim yen i firmware yayınlamış ama onu nasıl upgrade ederim bir yardımcı olabilir misiniz?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Radyum
BlackMoly, 15.06.2018 - 14:00 tarihinde yazdı:

merhaba iyi bayramlar kobo aura one sahibiyim yen i firmware yayınlamış ama onu nasıl upgrade ederim bir yardımcı olabilir misiniz?

Başlangıç sayfasında pil göstergesinin yanındaki dönen ok simgesi var, ona basarsanız güncellemeleri kontrol edip otomatik olarak yükler. Yüklendikten sonra kapanıp açılır güncelleme tamamlanır. İnternet bağlantınızın olması yeterli.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
BlackMoly
Radyum, 16 dk önce tarihinde yazdı:

Başlangıç sayfasında pil göstergesinin yanındaki dönen ok simgesi var, ona basarsanız güncellemeleri kontrol edip otomatik olarak yükler. Yüklendikten sonra kapanıp açılır güncelleme tamamlanır. İnternet bağlantınızın olması yeterli.

teşekkür ederim güncellemeyi yaptım.. şimdi patch yüklemek gerekli mi kısmını araştırıyorum...pdf okumak için neler yapabilirim bunları araştırıyorum..

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Radyum
BlackMoly, 2 dk önce tarihinde yazdı:

teşekkür ederim güncellemeyi yaptım.. şimdi patch yüklemek gerekli mi kısmını araştırıyorum...pdf okumak için neler yapabilirim bunları araştırıyorum..

Aura One'ın ekranı büyük PDF okurken pek zorluk yaşamazsınız ama Nayi'nin önerdiği bir program var PDF dosyasını cihazın ekranına göre optimize ediyor ben çok memnun kalmıştım ona da bir bakın. (Buradan indirebilirsiniz http://www.willus.com/k2pdfopt/ ) Kolay gelsin.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Mervesent

Merhaba, ben 4 gün önce Kobo Aura One satın aldım, ilk defa e kitap okuyucu kullanıyorum, bir kaç sorum var:

1-Kobomu aldığım gün tamamen şarj ettikten sonra kullanmaya başladım, şimdiye kadar yaklaşık 400 sayfa okudum ve şarjı yüzde 65 e düştü, bana hızlı bitiyor, bir haftayı bile bulmayacak gibi geliyor, ışığını vs. de çok kısıkta kullanıyorum. Sizce normal mi? Günlük iki saat civarı kullanımda şarjın ne kadar gitmesi gerek?

2- Pdf leri rahat okumak için e puba dönüştürmek istiyorum ancak calibrede dönüştürdüğüm e publar çok bozuk, eksik görünüyor, internetten indirdiğim epublar gibi düzgün değil. Ayrıca formatlar arasında kepub görünmüyor, bu konuda ne yapabilirim?

3- Dnr daki kapağı beğenmediğim için henüz bir kılıf alamadım, ali ekspress ve amazona baktım ama bu kılıfı Türkiye'de başka nerede bulabilirim?

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi

Merhaba,

Öncelikle cihazınız hayırlı olsun, güle güle kullanın.

1. Pil konusunda Auro One'ı olan arkadaşlar cevap verebilirse daha iyi olacaktır ama şahsi fikrim çok anormal bir durum yok. Elektronik cihazların pilleri genelde 4-5 kez doldur boşalttan sonra tam performansına erişir diye biliyorum. Günlük 2 saat kullanımda yaklaşık 10-15 gün gitmesi lazım. 

2. Aura One'ın ekranı büyük zaten. PDF'leri direk okumayı deneseniz olmuyor mu acaba? Çünkü Calibre'nin yaptığı gibi standart format dönüştürmeyle iyi sonuç alamazsınız. PDF'ler resim tabanlıdır, Epub ve benzerleri ise metin tabanlıdır. Dolayısıyla tek tıklamayla resimden metne dönüştürmek o kadar kolay bir şey değildir. İnternetten indirilen orijinal epub olanların haricindeki epub kitaplar da pdf'ten dönüştürülmüştür ama üzerlerinde yoğun bir emek ve mesai vardır. 

Kepub konusu biraz detaylıdır. Burada bir iki cümleyle anlatılacak bir şey değil. http://forum.planetdp.org/index.php?/topic/2386-kobo-eokuyucular-için-uygulamalar-ve-yamalar/&do=findComment&comment=66814 Bu linkte bulunan rehberi dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Başta biraz karışık gelebilir ama cihazı ve Calibre'yi kullandıkça alışacağınızı ve daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Yine de takıldığınız bir yer olursa sorabilirsiniz. Ayrıca sadece o rehberi değil de başlıktaki bütün rehberleri okumanızı tavsiye ederim. İşinize yarayacak, okuma konforunuzu artıracak bir çok şey bulabileceğinize eminim.

3. Kılıf biraz zevk meselesi. Gitti gidiyor gibi sitelerde olsa gerek. Ben Aliexpress'ten almıştım mesela. 20 günde falan gelmişti ama yaklaşık 2 yıldır falan kullanıyorum.

• Beğeni 1
  • Teşekkür 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Mervesent

Nayi, 3 dk önce tarihinde yazdı:

Merhaba,

Öncelikle cihazınız hayırlı olsun, güle güle kullanın.

1. Pil konusunda Auro One'ı olan arkadaşlar cevap verebilirse daha iyi olacaktır ama şahsi fikrim çok anormal bir durum yok. Elektronik cihazların pilleri genelde 4-5 kez doldur boşalttan sonra tam performansına erişir diye biliyorum. Günlük 2 saat kullanımda yaklaşık 10-15 gün gitmesi lazım. 

2. Aura One'ın ekranı büyük zaten. PDF'leri direk okumayı deneseniz olmuyor mu acaba? Çünkü Calibre'nin yaptığı gibi standart format dönüştürmeyle iyi sonuç alamazsınız. PDF'ler resim tabanlıdır, Epub ve benzerleri ise metin tabanlıdır. Dolayısıyla tek tıklamayla resimden metne dönüştürmek o kadar kolay bir şey değildir. İnternetten indirilen orijinal epub olanların haricindeki epub kitaplar da pdf'ten dönüştürülmüştür ama üzerlerinde yoğun bir emek ve mesai vardır. 

Kepub konusu biraz detaylıdır. Burada bir iki cümleyle anlatılacak bir şey değil. http://forum.planetdp.org/index.php?/topic/2386-kobo-eokuyucular-için-uygulamalar-ve-yamalar/&do=findComment&comment=66814 Bu linkte bulunan rehberi dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Başta biraz karışık gelebilir ama cihazı ve Calibre'yi kullandıkça alışacağınızı ve daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Yine de takıldığınız bir yer olursa sorabilirsiniz. Ayrıca sadece o rehberi değil de başlıktaki bütün rehberleri okumanızı tavsiye ederim. İşinize yarayacak, okuma konforunuzu artıracak bir çok şey bulabileceğinize eminim.

3. Kılıf biraz zevk meselesi. Gitti gidiyor gibi sitelerde olsa gerek. Ben Aliexpress'ten almıştım mesela. 20 günde falan gelmişti ama yaklaşık 2 yıldır falan kullanıyorum.

Teşekkür ederim, bu paylaştığınız link epey yararlı görünüyor.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.