Jump to content
hsrht

Tek Kişi Yurtdışı Gezisinde Güvenlik

Tavsiye Edilen İletiler

hsrht    1
hsrht

Merhaba.

Tek başına Prag'a gitmeyi düşünüyorum.  Muhtemelen 3 gece kalacağım ve otelde kalmayı düşünüyorum. Endişem; güvenliğimi nasıl temin edebilirim?  Hırsızlık, telefonum, pasaport, paramın çalınması, gasp gibi olayların olmasıdır. Bu durumların güvenliğini nasıl sağlayacağım? Tek başına gezi için vereceğiniz tavsiyeler nelerdir?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.377
Putte

Prag pek bu olayların sık olduğu yerlerden değildir. Güzel ki bence Sankt Petersburg dan sonra belki de en güzel şehir avrupa kıtasında, ve güvenli bir yerdir. Sıkıntılı bir yer değildir. Ancak her büyük şehrin sakat ve tehllikeli yerleri vardır. Misal İstanbul'da sağlam tehlikeli yerler vardır. Oralarda dolaşmayacaksın. Tekin olmayan yerlerde değil turistik yerlerde ve bilinen merkezi yerlerde dolaşacaksın.

Ben prensip olarak pasaportumu yanıma almam. Pasaport kaybetmek ya da çaldırmak felaket bir şeydir, çok sıkıntılıdır. Para çaldırmaktan daha beterdir. Benim başıma hiç gelmedi ama bazı arkadaşlarımın başına geldi. Pasaportumu otelde bırakırım hep. Yanıma sadece fotokopisini alırım. Az para ile dolaşırım. Kredi kartım da çok yüksek bir bakiyem olur hep. Ödemelerimi genelde kartla yaparım. Onlarda 4 tane var bende diğer 3 ünü yine otelde kasada bırakırım. Nakit lazım oldukça kk ile çekerim. Ülkeye döndüğümde bu nakit çekmeleri hemen ödemeyle kaparım. 

Her ne kadar size aksini tavsiye etsemde ben tekin olmayan yerleri ve ara sokaklardaki mekanları severim. Genelde oralarda dolaşırım merkezi gezdikten sonra. Sıradan halkın içine karışmayı severim. Ama hayatım gezmekle geçti ve 60 a yakın ülke gördüm. Artık benim için yabancılık hissi kalmadı. Her yerde rahatım. Siz tedbirli ve temkinli gezin. tavsiyem odur. 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
hsrht    1
hsrht

Fotokopisini almak mantıklı geldi. Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.377
Putte

Yine sadece size kolaylık olması bağlamında, niyetiniz sadece teşekkür etmek ise iletide sağ alttaki kalp işaretinin üstüne gelin , açılan işaretler içinde kupa olan doğrudan doğruya teşekkür demektir. Üzerine geldiğinizde zaten teşekkür tagını göreceksiniz. Kupayı seçin. x üye size teşekkür etti diye ileti sahibine bildirim gider.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
alaturka    7
alaturka

Gezilerimde pek çok gezginin@putte'nin dediği gibi pasaport aslını hotellerinde bıraktığına şahit oluyorum. Ama ülkemizdeki alışkanlıktan mıdır bilmem, ben yanımda taşıyorum, hep birşey olacakmış gibi gelir.

Benim yöntemim askerler gibi boyna asılan bir cüzdanım var. Aşağıdaki gibi şimdiye kadar başıma bir şey gelmedi. Kaldığım hotellerde de değerli eşyaları uyurken yastığımın altına koyuyorum.

http://www.sportcity.com.tr/Jack-Wolfskin-Passport-Breast-Pouch-Cuzdan,PR-282923.html?gclid=CjwKCAiAxJPVBRB4EiwAsCA4adAouAP7kcDgvbSwy3dcZVRFQp4J-fr5k6YfarczLjQ5xmCjX7g3rRoC71sQAvD_BwE

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.