Jump to content
  • Duyurular

• Mickey

Tarih Kulübü Hakkında   16-11-2017

Tarih Kulübü, bir süre için tüm üyelerimizin katılımına açıktır. "Kulüpler" sekmesi üzerinden Tarih Kulübü'ne ulaşabilirsiniz.    
    • Mickey

Kitap Kulübü Hakkında.   20-11-2017

Edebiyat Başlığı altındaki tüm konular, Kitap Kulübü'ne taşınmıştır. Kitap Kulübü tüm üyelerimizin kullanımına açık olup, "Kulüpler" sekmesi altından ulaşabilirsiniz. 
hasangdr

Star Wars: The Last Jedi (2017) - Star Wars: Son Jedi

Tavsiye Edilen İletiler

alpalp84    204
alpalp84

Luke zaten 2 anlamlı söz söyleyip, 2 kılıç sallasın puan direk 8 olur.

• Teşekkür 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Castiel    216
Castiel

5a303404b12c6_EkranAlnts.PNG.82a46a6b2cf06a8dc7504c6b49e78824.PNG

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
hak_an    0
hak_an

izledim klişe çok ama büyük bir hayran olunca ister istemez  beğeniyor insan izleyin keyfini çıkarın derim.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
NeC    170
NeC

Luke haklıymış gerçekten. "This is not going to go the way you think." Spoiler yemekten fersah fersah kaçın. Şimdilik spoiler içinde de olsa detay yazmayacağım. Herkes izlesin önce. Sonra konuşuruz. :) 

hak_an, 22 dk önce tarihinde yazdı:

izledim klişe çok ama büyük bir hayran olunca ister istemez  beğeniyor insan izleyin keyfini çıkarın derim.

Ben bu yoruma katılamayacağım. Doğru klişe yerleri var ama birçok noktada da olması beklenenden çok farklı ilerliyor hikaye. Bazı sahnelerin saçmalığından çok sinirim bozulsa da bütünü ele aldığımızda görmezden gelinebilir diye düşünüyorum.

tarihinde NeC tarafından düzenlendi
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
dagon    117
dagon

Ilk filmdeki Han Solo'nun ölümünden daha büyük bir spoiler yedim. Biri şaka da yaoıyor olabilir, umarım doğru değildir. Siz siz olun 9GAG benzeri sitelere girmeyin. Ağlıyorum şu an :|

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
hashus    154
hashus

Ben de bugün gündüz seansında izledim filmi. Spoiler vermeden; Rian Johnson hakikaten iyi bir yazar-yönetmen olduğunu iyiden iyiye ispatlamıştır artık. Filmin senaryo anlamında ufak tefek sorunları olsa da genel anlamda anlatmak istediği şeye hizmet ediyor her şey. Ufak ayrıntılar bile finale çalışıyor. Bu anlamda sadece bir Star Wars filmi olarak değil genel anlamda da iyi bir film Last Jedi. Işın kılıcı aksiyonunun az olması bile bahsettiğim "öz"e hizmet ediyor aslında.

Spoiler'lı kısım başlıyor;

Spoiler

Poe'nun değişimi, Rey'in pişmesi, Luke'un kendi içindeki çatışmayı sonuca bağlaması da aynı şekilde filmin bütünlüğünün bir parçası. Hatta Kylo Ren'in bile iyi ve kötü arasında gelgitler yaşayan(-mış gibi yapan) tavırları ve finalde geldiği hal de buna dahil -ki kötü karakterin de bu "öz"e katılması fikri çok orjinal ve cesurca. Filmin anlatım gücünü de artırıyor.

Özellikle "güç" kavramının anlatıldığı kısım belki de serinin en iyileri arasına girer. Bu anlamda sıradan bir izleyicinin Star Wars evrenine girmesi de kolaylaştırılmış. Yan hikaye olarak -bence ana hikaye kadar etkileyici- Rose'un çocukluğundan başlayan destek, final sahnesinde (küçük bir çocuğun elinde ay ışığı altında ışın kılıcı gibi gözüken süpürge) muazzam bir zirve yapıyor. Kylo Ren'in Luke'un görüntüsüyle kapıştığı sahnede Luke'u öldürdüğünü sandığı anda Kylo'nun ayaklarının beyaz zemini kazıyıp kırmızıya döndüğü kare görsel anlamda filmin en iyi anlarından. Aynı şekilde Kylo'nun Snoke'u öldürdüğü sahne de çok iyi. Ve şunu da belirtmek isterim; Snoke'un bulunduğu oda/köprü Star Wars evreninin atmosfer anlamında belki de en iyisi. Zaten filmin genel anlamda görüntü yönetmenliği de çok iyi.

Kısaca ben filmden oldukça tatmin oldum. Dolayısıyla kamera arkasında Rian Johnson olduğu sürece Star Wars evreninin hem görsel hem de hikaye anlamında daha da güçleneceğini düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
CnBkrtl    80
CnBkrtl

Last Jedi Rian'ın Star Wars için iyi bir yönetmen/yazar olduğunu fazlasıyla kanıtladı bana göre. Galiba gelecek üçlemeyi de kendisi yazıp yönetecek, en azından gördüğüm bir haberde öyleydi.Seriyi emanet etsinler bu abimize, yakışır.:oleyo:

Filme başlarken kafanızda beklediğiniz her şey beklemediğiniz yönlere gidiyor.Şu böyle olur dediğiniz şeyleri olmak bir yana ap ayrı yerlere gidiyor film içinde.Karakter gelişimleriyle başlayıp en ufak şeyler ile sonuca ulaştırıyor.İyi bir film olmasının sebeplerinden biri de bu.Kurgu olarak ufak tefek şeyler dışında çok güzel ilerliyor.Star Wars değilde başka bir film olsa yine bu güzel yorumlar gelecekti.

Spoiler

Rey'in toyluktan, hayalperestlikten acı gerçeklerle yüzleşmesine ve Jedi yoluna girmesi güzel işleniyor.Aynı şekilde Ben'in tüm benliğini bırakarak gerçek bir Sith lord'u olmasına giden yolculuğu.Özellikle Kylo'nun içinde yaşadığı tğm git gellerin ve taraf değişterecek gibi davranmasının bir bir yalan/sahte duygulardan oluşması ayrı bir twist oluyor.Çünkü karakter çok güzel bir şekilde bunu yansıtıyor ve o ihtimal akla bile gelmiyor.Kylo'yu ilk filmdeki gibi kafası karışık bir çocuk gibi izliyoruz ama asıl olay patladığında güzel bir ifade bırakıyor. Poe'nun asi tavırları ve yaptıkları ne kadar haklı gelirken bir o kadar da haksız olduğunu, Finn'in ise Rose ile adım adım gerçek birer Rebel legends olmalarını izletti film.

En beğendiğim sahne açılışta Luke'un lightsaber'ı fırlatmasaydı galiba. :butwhy:Hayatı boyunca bir çok şey yaşamış ve en sonunda yine başladığı noktaya dönen bir insan için sebepleri, yaptıkları oldukça haklı.Batsın bu düzen diye gezmesi gereken en haklı kişidir belki kendisi.R2'nun da duygusal baskısıyla anca karar veriyor eğitmenliğe.Rey'i eğitmeye karar verdiğinde Jedi order'ın force'a bir hakaret olduğunu aşılamak istese de saf gücü gördüğünde biraz daha çekiyor kendini.Force'u anlattığı sahne tüm seride ilk 5'e girer her türlü.Sinema serisinde bu kadar net bir force anlatımı yoktu galiba.Yoda'nın süprizi ise tam bir nostalji oldu, ilk üçlemeye bağlı kalınması ise sahnenin keyfini katladı.

Kylo'nun Snoke'u deştiği sahne ilk başta bende memnuniyetsizlik yarattı. Bu mu yani Snoke? Löp diye gitti la adam?! O kadar ben buyum ben tanrıyım vs. fıjıt diye yarıldı.Aha bunlar şimdi sith ve jedi'ı bitirip Grey Jedi olacak, bizimkileri indirmeye çalışıcaklar vs. diye düşünürken Kylo'nun yukarda bahsettiğim film içi oyunculuğu çıkıyor ortaya.Üstüne üstlük tam bir Sith lordu düşüncesine sahip oludğunu gösterip Vader'ın meşhur sözünü söylüyor.Rey'e ne kadar baskı yapsa da Rey'de Jedi yolunu seçiyor. Lightsaber'ı force ile patlatmaları ise güzel sahnelerdendi.Bu da bahsedilen "raw power" oluyor.Aklıma takılan ise iki ayrı kiişide aynı raw force nasıl oluyor/oluşmuş. Hadi biri Skywalker kanıyla kutsanmış, ya diğeri? Galiba seri daha Rey'in gerçek ailesini bize açıklamamış olabilir.Kylo'nun sözleri ise aldatma içindi.Sahneleri kurgusu ve ilerleyişi bile aslında çok komplike olmayan sahneleri bile güzelleştirdi kat kat.

Luke'un kendini Kylo'unun karşısına atması ve sonunda Kylo öldürdüğünü sanarken hepsinin bir numara çıkması ise muazzamdı.Buna force projection filan mı diyeceğiz emin değilim ama böyle büyük bir numara için hayli fazla bir enerji lazım.Bu güce ulaşmasında da ada'nın büyük katkısı var olduğunu düşünüyorum.Zaten en sonunda tüm enerjisini kullanın force ghost olarak yükselmeyi seçti efsanevi kahramanımız.Bir sonraki filmde kendisini oradan buradan belirirken görebileceğiz.Tabi ben daha çok adadan ayrılıp Rey'e katılarak yol göstermesini beklerdim Kylo ile olacak savaşında.

Filmin sonundaki çocukların Luke efsanesini anlatması ve çocuğun süpürge ile ay karşısında Jedi duruşu çekmesi ise ayrı güzellikte bir sahneydi.Tüm film bir yana bu sahne bir yana.Malum çocuk bir de süpürgeyi alırken force mu kullandı? O'an öyle gördüm ama çok emin değilim.Eğer öyle ise son Jedi Rey'de değil, verilmek istenen mesaj da bu galiba.Rose'un da hakkını vermek gerek, seriye yakışan bir karakter oldu haraketleri ve inancıyla.

Son bir şey; filmi izlerken hep Rebels dizisi geldi aklıma.Sanki dizinin major bölümlerinden birini izliyorsun hissi verdi. Sonda da  zaten "bir isyanı ateşlicek kıvılcımız" denmesi bu hissi bıraktırmak bir yana güçlendirdi.Rebels dizisini seviyorum, dizinin ruhunu da filmde görmek ayrı güzel oldu benim için.

İyi bir film olması yanında beklentileri aşan bir Star Wars filmiydi.Belki de daha önce izlediklerimizin kalıbından taşan bir Star Wars filmiydi. Biraz da duygusallıkla 8/10 hakkıdır.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
gs007tr    0
gs007tr

Ben sevmedim filmi hikaye yavan marvel filmi gibi karakterler derinliksiz ve zınk diye harcanıyor rog one bundan daha starwars idi.

tarihinde gs007tr tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
speedy    72
speedy

İlk filmin gölgesinde kalmış film bide tüm zamanların en iyi SW filmi olacak dediler bazı yerlerde bitch pls dedik bizde :butwhy:Kötü değil ama o kadar uzun sürenin içine daha iyi bir hikaye sığdırılabilirdi çok güzel anlamlı sahneler de vardı ama bir o kadar da gereksiz sahne vardı ümidimiz  J.J reyiz artık  dokuzuncu filmi kurtarır diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk