Jump to content
elbais

Doların Uçuşu

Recommended Posts

elbais    1.400
elbais

Doların uçuşu, buyrun TL'nin cenaze namazına reload..

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
DeHLiZ    78
DeHLiZ

Dolar 3,5 altını zorlayacak, yazın kenara çok dua alırım :) İşlerinizi ona göre düzenleyin derim ;)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.400
elbais

Şubat sonuna kadar iki ileri, bir geri biraz da yatay, Mart ayı ile beraber etkiler (vadeli kontratlar) ortaya çıkmaya başladıkça yukarı :)

USD/TRY 3,5 olması için girmesi gerek para 11-14b. USD.. işallah olur, 3,65 altı her kademeye alıcıyım :D

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
100000    73
100000

Elbais şu noktadan sonra inebileceği en alt nokta 3,65 mi olur?

Dolar üzerinden ürün alımı yapacağız. Bekleyelim mi bir iki hafta.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.400
elbais
16 minutes ago, 100000 said:

Elbais şu noktadan sonra inebileceği en alt nokta 3,65 mi olur?

Dolar üzerinden ürün alımı yapacağız. Bekleyelim mi bir iki hafta.

Yo altına düşebilir, kur riskini hedge etmek için bir yol bulmalısınız ve bunu finansman yönetiminde strateji haline getirmelisiniz. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
100000    73
100000

Alım için beklemelimiyiz?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.400
elbais
1 hour ago, 100000 said:

Alım için beklemelimiyiz?

Sektörü ve iş nüansını bilmediğim için genel yazıyorum;

Stok dönüşümü hızlı mal ise 

Sipariş üzerine getirilecek ise

Fiyat rölasyonu kontrol altında tutulabilecek ise alınabilir..

Son 6 ayda stok hızı 40% altında düşmüşse,

Rekabet yoğun bir mal kalemi ise ve firmanın fiyat yapıcı gücü yoksa 

Dövizle borçlanarak alınacak ise alımda dikkatli olunmalı..

Şimdi piyasalar yeni yönü belirleme aşamasında;

1. Referandum kararı yeni onaylandı görünen siyasi risk primler yüksek seyredecek

2. Kur ve maliyet enflasyonuna bağlı artışlar fiyatlara girmeye başladı, Mart ve Nisan'da tavan yapar

3. Özelikle vadeli kontratlarla çalışav enerji piyasası emtialarındaki artışlar Nisan'da nihai tüketiciye yansıyacak

4. Trump rallisi sona erdi ama Mart'ta FED var ve istihdam ABD'de istenen seviyeyi gördü, enflasyon da Şubatta yükselirse orada bir faiz artışı kaçınılmaz hale gelebilir

ve en önemlisi yüksek döviz ihtiyacımız devam ediyor ve cari durumda kısa vadede bu açığı kapatacak bir ekonomik yada mevsimsel gelişme olmayacak...

Tekraren söylüyorum, kur riskinizi hedge etmek için bankacılarınızla görüşün, swap işlemleri ile ilgili bilgi alın...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.400
elbais

Bu yazıyı önceki forumda yazmıştım, buraya tekrar ekliyorum; süreci, gelişmeleri görmeniz ve gerekli çıkarımları yapabilmeniz için...

Tarih dersi bedava!

Küresel dünya düzeninde ülkelerdeki ekonomi yönetimi, finans kapital yani kreditörlerin ita amirliği altında şekillenir.

Çünkü gelecek kredinin, dış yatırımcının, malınızı ihraç edeceğiniz yada malını ithal edeceğiniz şirketlerin hinterlandı içine girdiğinizde size bu kurallar dayatılır.. Tabii eğer bir ABD, Aşmanya, Japonya vs.. değilseniz.. ki biz değiliz..

Halen eski zamanlarda yaşadığınız krizlere öykünerek bir kriz görmek arzusundaysanız size maalesef demek zorundayım.. Lakin şimdiki zamanda finans kapital çok daha insafsız ve merhametsiz.. Hiddetli olmak meselesi ise çoktan terk edildi, çünkü o kısa süreli kâr anlamına geliyor..

Dünya ekonomi tarihinde Panama Kanalı meselesi önemli bir değişimi başlatır. Çünkü finans kapitalin hakim gücü azametli tarihinde "gümüş karşılığı" ndan "altın karşılığı" na geçtiği gibi zamanı gelince, "para arzı" nı kontrol etmek yerine "kredi plasmanı"nı kontrol etmeye karar vermiştir.

Biraz finans dünyası hakkında araştırma yaparsanız türev enstrümanlarda leverage (kaldıraç) ve zaman arbitrajı ile assetlerin (varlıkların) nasıl evrimleştirilerek 10-20-30'lu yıllara yayıldığını, bu "olmayan para" ile yaratılan krediler vasıtası ile ülkelerin ve vatandaşlarının nasıl fiktif (Gerçekten öyle olmadığı halde öyle sayılan) değerlemelere dayandırılan hiç bitmeyecek borç sarmallarına sokulduğunu anlayabilirsiniz...

Geçmiş, geleceğe bakan bir aynadır...

Size çok yakın tarihten ve bize çok benzer bir ülkeden örnek vereceğim...

Paul Krugmann, Nobel ödüllü bir ekonomisttir ve özellikle krizler, varoluşları ve sonuçları konusunda Dünyanın önde gelen bilim adamlarındandır..

Krugmann'ın "The Return of Depression Economics and the Crisis of 2008" isimli kitabında aşağıda özetle yazacağım hikayenin ayrıntılarını okuyabilirsiniz;

1980'lerden başlayarak 1990 yılların başlarına kadar doğrudan ve finansal dış yatırım çeken, nüfusu yaklaşık o zamanlarda 70 milyonlarda dolaşan "Asya Kaplanı" lakaplı Tayland'ın öyküsüdür bu..

Tayland Krallığı küresel sanayi ve sermayenin yeni gözdesiydi, çünkü ülkede gücü elinde toplamış güçlü bir siyasi figürü vardı ve her türlü anlaşma bu kişinin onayına tabiydi..

Yıllık büyüme 9% seviyelerinde, enflasyon çok düşük, 3.4–5.7% arası, kamu borcu düşük, dış borcu 1991 yılı itibari ile toplam ihracat rakamından daha az, bütçesi hemen hemen açık vermeyen bir ülke durumunda..

Ülkeye giren yüksek miktardaki dış yatırımı, ünlü müteahhitlik firmaları vasıtası ile İnşaat sektörüne kanalize eden, çok genius bir ekonomi yönetimi var..

Tayland'ın düşük kamu borcuna karşılık o yıllarda küçük bir sorunu var; özel sektörün yurt dışına olan yüksek miktarda cari açığı...

O yıllarda dışarıdan ülkeye akan doğrudan ve finansal yatırımın cazibesine kapılan Tayland Merkez Bankası (BOT), borçlanmayı teşvik etmek için sektörlerin kırılganlıklarını arttırmak pahasına düşük kur politikası uyguluyor..

23 Şubat 1991 tarihinde Başbakan Chatichai Choonhavan'a karşı General Sunthorn Kongsompong tarafından darbe yapılır.. Ülke güçlü yolsuzluk iddiaları ile siyasi bir krize girmiştir..

1994'ten başlayarak 1995'e gelindiğinde yabancı yatırımcılar ülkeden yatırımlarını çekmeye başladılar.. Ülkede Amerikan Dolarına olan talep arttıkça para birimleri olan Baht hızla değer kaybetmeye başladı..

Bu olaylar olmaya başladığında ülkenin ekonomi yönetimi önce "ekonomimiz sağlam" diyerek durumu önemsemez gibi davransalar da ilerleyen zamanda piyasadaki Baht miktarını azaltarak hızla değer kazanan Amerikan Dolarını durdurmaya çalıştılar..

Tayland Merkez Bankası (BOT), rezervlerindeki hızlı erimeye rağmen faiz yükseltmek yerine piyasaları "izleme-bekleme-görme" stratejisi ile oyalamaya çalıştı..

1997 Yılının 2 Temmuz tarihinde, Tayland Merkez Bankası para birimi olan Baht'ı 50%'den (1) daha yüksek bir oranda deavüle eder..

Bu şekilde Tayland'da pimi çekilen ve güçlü bir patlama yaratan "Asya Krizi" pek çok ülkeyi de etkisine alır.. Aynı yıl IMF tarafından 17b. USD'lik bir finans paketi ile ülkeye müdahale edilir ve ekonomi kendini 2001’e kadar toplayamaz...

Çünkü yıllarca ülkeye gelen "bol para" karşılığında, marka yaratmak, teknoloji üretmek ve katma değerli üretim yerine "İnşaat" yapan Tayland'da "toplam faktör verimliliği" (2) çok az artmıştı.. Para akışı kesilince ve borçların ödeme zamanı geldiğinde...

Ekonomi tarihinde buna benzer; Endonezya, Meksika, Arjantin gibi pek çok örnek var..

Şimdi; koyu ile yazdıklarım size tanıdık geldi mi?

Finans kapital, oyunun senaryosunda temel stratejiyi sabit tutarak sadece farklı mekanlarda çekimler yapar ve para asla uyumaz, hiç kimseyle de aşk yaşamaz.. (sinemayı seviyoruz ya oraya da bir selam çakayım)

Herkese iyi uykular...

NOT: Almanya'yı Aşmanya yazmışım, nazarlık olarak kalsın.. düzeltmeyeceğim :)

(1) Burası biraz tartışmalı, çünkü o dönemde ülkedeki finansal veriler hükümet tarafından manipüle edildiği için 40%'den başlayıp 54%'ye kadar telaffuz edilen develüasyon oranları var..

(2) Toplam Faktör Verimliliği: Üretimde kullanılan tüm kaynakların verimliliğini dikkate alınarak, ilave işgücü veya sermaye olmaksızın ekonominin üretmeye devam ettiği değerlerin toplamı. Cobb - Douglas Üretim Fonksiyonu formülüne dayanır ve toplam faktör verimliliğinde artış sağlayamayan ülkeler, orta yada uzun vadede sürdürülebilir ve tatmin edici bir büyüme performansı gösteremezler..

• Beğeni 5

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nightstalker    91
Nightstalker

- Bu başlığa her girdiğimde içim kararıyor arkad.. 

Çaaatt

- Laann!  Burdada mı?! 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
razor_tr    9
razor_tr

Dolar düşse bile dolardan dolayı zam yapanların o zammı geri çekmeleri zor. Fırsat bu fırsat deyip yapıştırdılar.:oleyo: (oleyo varsa DP de var)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
RosenCruz    7
RosenCruz

Elbais kaldığı yerden devam ediyor. Eski forumun günlük baktığım başlıklarındandı :D

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
thedeli    22
thedeli

Tarla alacağım, vallaha, domates falan ekeceğim, semiz, ne bileyim.. karamsarım. 

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kont Dracula    4
Kont Dracula

Yakin zamanda biraz daha dusmesi beklenebilir. 3.65 destek noktalarindan biri. Varlik Fonu A.S.'nin hareketleri gelecek diye tahmin ediyorum. Onu da basit olarak 3 aylik surecte gorecegiz gibi duruyor. Sonrasinda kendi degerine yukselmesi beklenebilir sanirim.

Not: Bu islere cok fazla, gereksiz zaman harcayan birinin yorumlaridir. Eksi Sozluk'te yazildigi uzere, hem de kanunen sikinti yasamamak adina: Yatirim Tavsiyesi Degildir! :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.400
elbais
1 hour ago, Kont Dracula said:

Yakin zamanda biraz daha dusmesi beklenebilir. 3.65 destek noktalarindan biri. Varlik Fonu A.S.'nin hareketleri gelecek diye tahmin ediyorum. Onu da basit olarak 3 aylik surecte gorecegiz gibi duruyor. Sonrasinda kendi degerine yukselmesi beklenebilir sanirim.

Not: Bu islere cok fazla, gereksiz zaman harcayan birinin yorumlaridir. Eksi Sozluk'te yazildigi uzere, hem de kanunen sikinti yasamamak adina: Yatirim Tavsiyesi Degildir! :)

1. Varlık fonundaki asset kalitesi nedir?

2. Bu assetleri menkul kıymete çevirirken nasıl sigortalayacaksın?

3. Üç tane yatırım yapılmaz notun varken bu fonun ratingi ne olur?

4. Fonda bulunan toplam 25b. USD'lik ödenmiş sermaye toplamı 280b. USD finansman üretebilir mi?

5. Bunun varlık fonu olduğuna kanacak bir kaç finansal kurum sayınız? 

:oleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
100000    73
100000
5 hours ago, razor_tr said:

Dolar düşse bile dolardan dolayı zam yapanların o zammı geri çekmeleri zor. Fırsat bu fırsat deyip yapıştırdılar.:oleyo: (oleyo varsa DP de var)

Ürün aldığımız çoğu ana bayii ya düşük kurlu dolar satışı yahut ta total fiyat üzerinden indirime gittiler.

Krizde kur yüzünden ürün satamayan çoğu firma öyle yaptı.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
m3hm3t    2
m3hm3t
2 hours ago, elbais said:

1. Varlık fonundaki asset kalitesi nedir?

2. Bu assetleri menkul kıymete çevirirken nasıl sigortalayacaksın?

3. Üç tane yatırım yapılmaz notun varken bu fonun ratingi ne olur?

4. Fonda bulunan toplam 25b. USD'lik ödenmiş sermaye toplamı 280b. USD finansman üretebilir mi?

5. Bunun varlık fonu olduğuna kanacak bir kaç finansal kurum sayınız? 

:oleyo:

elbais hocam resmen kafamdaki sorulardan 3 tanesini (3,4,5) ortaya bırakmışsın. Bende bu soruların cevapları düşünüyorum ve pek olumlu görmüyorum.

Ben bu varlık fonunun piyasaya çok fazla olumlu etkisinin olacağını düşünmüyorum. Olsa olsa bu daha çok içeride ki finansal verileri manipüle etmek için kullanılacak. (Zaten uzunca bir süredir farklı şekillerde bunu yapıyorlar. Görüldüğü üzerede kredi derecelendirme kuruluşları doğal olarak bunu yemedi.) Belki spekülatif olarak biraz iç piyasada hareket sağlar. Fakat genel olarak kredi notları düşerken yabancı finans kuruluşlarının ilgisini pek çekeceğe benzemiyor! bence de kimse bunu yemeyecektir... 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
DeHLiZ    78
DeHLiZ
11 hours ago, thedeli said:

Tarla alacağım, vallaha, domates falan ekeceğim, semiz, ne bileyim.. karamsarım. 

Zarar edersin :) Elindekiden olur kafanı duvarlara vurursun :D Çiftçi çok arkadaşım var, hepsinin deli gibi borcu var, karamsar olmayalım yine de :) 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kont Dracula    4
Kont Dracula
9 hours ago, m3hm3t said:

elbais hocam resmen kafamdaki sorulardan 3 tanesini (3,4,5) ortaya bırakmışsın. Bende bu soruların cevapları düşünüyorum ve pek olumlu görmüyorum.

Ben bu varlık fonunun piyasaya çok fazla olumlu etkisinin olacağını düşünmüyorum. Olsa olsa bu daha çok içeride ki finansal verileri manipüle etmek için kullanılacak. (Zaten uzunca bir süredir farklı şekillerde bunu yapıyorlar. Görüldüğü üzerede kredi derecelendirme kuruluşları doğal olarak bunu yemedi.) Belki spekülatif olarak biraz iç piyasada hareket sağlar. Fakat genel olarak kredi notları düşerken yabancı finans kuruluşlarının ilgisini pek çekeceğe benzemiyor! bence de kimse bunu yemeyecektir... 

Tam olarak ima ettiğim şey buydu. Varlık fonundan hayır beklemek insan işi değil. Savunma bütçesinden devredilen nakit para ve içeridekilerin gelirleri ile birlikte piyasada manipülasyon oluşturarak dolar düşürülür diye tahmin ediyorum. Yoksa ekonomi düzeltilir değil :)@elbais

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.400
elbais
12 hours ago, m3hm3t said:

S&P, Türkiye Varlık Fonu, varlık fonu tanımına uymuyor dedi zaten. Fonun içindeki varlıklara bakarsanız adamların ne demek istediğini anlarsınız;

THY'nin zararı 3b. USD'lere doğru koşuyor. Şirketin borçlarını ödemekle yükümlü olduğu 30'dan fazla uçak yerde, bunun yanı sıra kesin siparişi verilmiş yeni uçaklarında ödemelerini yapmak zorunda. Siparişten vazgeçmenin yada temerrüde düşmenin maliyeti çok ağır. 

BOTAŞ, kamudaki en büyük döviz alıcılarından birisi aynı zamanda da en yüksek tahsilat zafiyetini yaşayan firma. Kur zafiyeti var.

PTT, büyük ama verimsiz bir kurum, çoğunlukla zarar yazmaz ama organizasyon büyüklüğü ve potansiyeline rağmen paralel bilanço karı minimaldir.

Ziraat ve Halk bankasında kar var, ama geçen yıl ki karlarına da ilk yarı ve ikinci yarı diye bakmak ve irdelemek lazım. Bankalar değerlendirilirken kardan daha önemlisi taşıdığı risklerdir ;)

vs vs.. neresinden baksam beni tatmin etmiyor yani..

2017_02_13_18_17_45.jpg

3 hours ago, Kont Dracula said:

Tam olarak ima ettiğim şey buydu. Varlık fonundan hayır beklemek insan işi değil. Savunma bütçesinden devredilen nakit para ve içeridekilerin gelirleri ile birlikte piyasada manipülasyon oluşturarak dolar düşürülür diye tahmin ediyorum. Yoksa ekonomi düzeltilir değil :)@elbais

Koyu ile işaretlediğim yer, işte o kadar kolay değil.. şu sorunun cevabını arayın: 210b. dolar borç için + 60-65b. dolar cari açığın finansmanı için dövize ihtiyaç var. Savunma bütçesinden gelen para 3b. TL. yani 815,2m. USD. Bu parayla manüpülasyon yapamazsın, karşındaki talep milyarlarca dolar...

tarihinde elbais tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
razor_tr    9
razor_tr
On 13.02.2017 at 03:35, 100000 said:

Ürün aldığımız çoğu ana bayii ya düşük kurlu dolar satışı yahut ta total fiyat üzerinden indirime gittiler.

Krizde kur yüzünden ürün satamayan çoğu firma öyle yaptı.

Ellerinde düşük kurdan aldıkları stok vardır.

Alüminyum fiyatı son 2 ayda euro bazında %15 arttı.

Çelik fiyatı ise geçen seneye göre dolar olarak %20 arttı.

Bunun üstüne TRY %20 değer kaybedince...%50 gibi oluyor. :oleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Lazarus
    Lazarus Admin
  • yoruk
    yoruk Admin
  • Tuğrul Akça
    Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

FACEBOOK

TWITTER

Değerli Üyeler,

Forumumuza eklenmiş küçük bir özelliği not etmek isteriz. Artık editörden bir URL linki eklediğinizde o sitenin faviconu otomatik olarak çekildecek ve sol başında gösterilecektir. Aşağıdaki örnekler gibi:

Clipboard01.jpg

Değerli Üyeler,

Forumumuza eklenmiş küçük bir özelliği not etmek isteriz. Artık editörden bir URL linki eklediğinizde o sitenin faviconu otomatik olarak çekildecek ve sol başında gösterilecektir. Aşağıdaki örnekler gibi:

Clipboard01.jpg