elbais

Doların Uçuşu

Tavsiye Edilen İletiler

100000
4 hours ago, razor_tr said:

Ellerinde düşük kurdan aldıkları stok vardır.

Alüminyum fiyatı son 2 ayda euro bazında %15 arttı.

Çelik fiyatı ise geçen seneye göre dolar olarak %20 arttı.

Bunun üstüne TRY %20 değer kaybedince...%50 gibi oluyor. :oleyo:

Elektronik ürün grubu bizimkisi. Yüksek teknolojili ürünler.

Oem, network, görüntüleme, uyarı ve alarm sistemleri.

Ürünler fazlaca kar ile satılmaktaydı. Kar marjlarını düşürdüler.

En azından benim sektörümde durum bu.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
DeHLiZ
2 hours ago, 100000 said:

Elektronik ürün grubu bizimkisi. Yüksek teknolojili ürünler.

Oem, network, görüntüleme, uyarı ve alarm sistemleri.

Ürünler fazlaca kar ile satılmaktaydı. Kar marjlarını düşürdüler.

En azından benim sektörümde durum bu.

Açıkçası hemen hemen her sektörde bu böyle, hatta bizde bile :) her şey Dolar ve Euro ile. Üretim yapmak istediğinizde de hammadde yine Dolar ile. Çelikle alakalı bir üretim yapıyor kardeşlerim, eğer Dolar yüksekken almışlarsa hammaddeyi uzun vadede zarar edebiliyorlar, yok eğer dolar düşükken toplu almışlarsa kârı çok uzun vadede alıyorlar.  Bir de çelik fiyatlarının çok değişken olduğu bir ortam var, Çin'in elinde tamamen bu fiyatlandırma. 

Gelelim diğer ürünlere, diğer ürünlerde de durum aynı, sanırım ben artık direkt gelen paraları Dolar'ın düşük olduğu konumda Dolar alarak değerlendireceğim. Varsın bana vatan haini desinler :P geçen yıl çok ciddi zarar ettim çünkü. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais
2 hours ago, DeHLiZ said:

Gelelim diğer ürünlere, diğer ürünlerde de durum aynı, sanırım ben artık direkt gelen paraları Dolar'ın düşük olduğu konumda Dolar alarak değerlendireceğim. Varsın bana vatan haini desinler :P geçen yıl çok ciddi zarar ettim çünkü. 

Bu vatan hainliği lafı tamamen hamasi edebiyat.. Krizi siz çıkarmadınız ki? Kriz anında da kimse size kötü durumdasın, dur para verelim sana demeyeceğine göre, standardınızı korumak ve hayatınızın idamesi için gerekli önlemleri almakla memursunuz..

Bu arada dövizi yatırım aracı olarak kullananlar için şunu buraya bırakayım; sepet iyidir, yumurtalar kırılmaz rahat taşırsınız ;)

C1f_I7_Lv_XAAAp_UAi.jpg

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
byesiler

İyi not alınca ben aldım, kötü not alınca hoca verdi anlayışı var.

• Beğeni 3

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ree

Alım için daha beklenir mi? Bu kur daha düşer mi?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais

Bu gibi süreçlerde kısa vadeli tahmin yapmak zor,  orta ve uzun vadede çıkacağını biliyoruz.. Alım seviyesi için yatırımdan çıkış yapılması gereken bir tarih var ise ona göre karar verilmeli ;)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ree

:good:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1

Kurun Türkiyenin ekonomisi iyiye gittiği için mi , yoksa Dünya genelinde düşüşten mi bahsediyoruz..sonuçta ;15 - 20 kuruş düştüğünü görüyoruz...referans noktası kaymıştır...başarı değildir...yeni referans noktaları üzerinden değişkenler hesaplansa yine sabit bir öz çarpan çıkacaktır...fikrimce....

"Elbais" forumun sabitlerinden olduğun için kutlar , bölümü açtığın için de teşekkkür ederim....bu arada "Cpx "görünmüyor nick mi değişti yoksa.?.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Jack Bauer

@elbais sizce varlık fonu hangi araçları kullanarak ve piyasada hangi işlemleri yaparak pozisyon alıyor? Yatırım amacında değilim sadece olabilecekler için soruyorum. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais
1 hour ago, aex1 said:

Kurun Türkiyenin ekonomisi iyiye gittiği için mi , yoksa Dünya genelinde düşüşten mi bahsediyoruz..sonuçta ;15 - 20 kuruş düştüğünü görüyoruz...referans noktası kaymıştır...başarı değildir...yeni referans noktaları üzerinden değişkenler hesaplansa yine sabit bir öz çarpan çıkacaktır...fikrimce....

"Elbais" forumun sabitlerinden olduğun için kutlar , bölümü açtığın için de teşekkkür ederim....bu arada "Cpx "görünmüyor nick mi değişti yoksa.?.

Selamlar üstadım, şu atlattığımız dönemde size ulaşmaya çalışsak ta sonuç alamadık, dün üyeliğinizi görünce sevindim, hoşgeldiniz :) 

49 minutes ago, Jack Bauer said:

@elbais sizce varlık fonu hangi araçları kullanarak ve piyasada hangi işlemleri yaparak pozisyon alıyor? Yatırım amacında değilim sadece olabilecekler için soruyorum. 

Bu yeni kurulan Türkiye Varlık Fonunu mu soruyorsunuz?

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Jack Bauer

Evet @elbais onu soruyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1

:good::D Teşekkürler..Takipteyim dostum...

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais
1 hour ago, elbais said:

Bu yeni kurulan Türkiye Varlık Fonunu mu soruyorsunuz?

1 hour ago, Jack Bauer said:

Evet @elbais onu soruyorum.

Burası şu anda çok karışık, söylemler havada uçuşuyor, bu bir özelleştirme hareketi değil, fırsatlara bakacağız vs vs..  

Ulusal fon bizim literatürümüzde Sovereign State Fund olarak adlandırılır, bütçe fazlası veren emtia ihracatçısı ülkeler tarafından kurulur. Ayrıca her fonun bir kuruluş izahnamesi vardır. Bu izahnamede neye, nereye, ne kadar ve ne zaman yatırım yapacağını belirtirsin. Örneklememiz gerekirse; "AAA+ rating sahibi ülkelerde, menkul kıymet ürünlerine, 360+ gün üzerinden, 1b. USD yatırım yapacağız." Bu fonu bağlayan taahhüttür. Sonuna da bağlayıcı olmayan bir hedef gelir oranı koyarsın, yasal zorunluluklar dahil 25% diye. Bir kaçta araştırma raporu, fizibilite vs eklersin sonrası bilindik penetrasyon>trade>exit diye yürür. 

Şu ortamda fonun hareket tarzı ne olur konusuna sadece müneccimlik yapabilirim. Ama bu spekülasyon olur, bence gelişmeleri izleyip, net açıklamalar üzerine yorum yapalım.

(securitization, collateralized debt obligation, credit default swap, covered bond, synthetic collateralized debt obligation, initial public offering, mortgage backed securities, asset covered bonds anlatacabileceklerimin bir kısmı sadece, ne diyeyim göklerden gelen bir ışık koruyor sizleri :oleyo: )

tarihinde elbais tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
evgeni

Takipteyim,ekonomi bilgim zayıf olsa da bu başlığı zevkle(ama üzülerek) okuyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1

Devlet halka TL borçlanacak ve dolar artarsa, devaulasyon olacak , milletin parası pul olacak sonucu çıkarıyorum...yanlış fikirde miyim ?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Mr.Hate

Oh, çok şükür bu gün de yeteri kadar içimiz şişti, eline sağlık @elbias :oleyo: 

Not: Kıdemlilerin "kıdemli" resmi uçmuş. Bir de üstüne uğruna taa 2 otobüs yaparak gidip indirdiğim dizimin yanlış bölümünü indirmişim, TWD'nin 7. sezon 9. bölümü yerine 6. sezon 9. bölümü indirmişim. Yastayım şuan anlıyacağınız. :( Allah kimseyi internet ile sınamasın! :oleyo: 

tarihinde Mr.Hate tarafından düzenlendi
  • Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais
14 minutes ago, aex1 said:

Devlet halka TL borçlanacak ve dolar artarsa, devaulasyon olacak , milletin parası pul olacak sonucu çıkarıyorum...yanlış fikirde miyim ?

Devletin TL problemi yok ki.. Onu basabiliyor nasılsa, enflasyon yükselir değil mi bu durumda? O kısmı da Ali-Cengiz ikilisi hallediyor....

Lazım olan? Döviz. O zaman istikametin yurtdışı olacağını öngörebiliriz ;)

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1

Yani ülkeleri yatırım yapmıyor buraya , halkı yapacak varsayıyoruz....nasıl bir faiz oranı vermeli ki paralarını fona yatırma cazip gelsin....

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais
aex1, 2 saat önce tarihinde yazdı:

Yani ülkeleri yatırım yapmıyor buraya , halkı yapacak varsayıyoruz....nasıl bir faiz oranı vermeli ki paralarını fona yatırma cazip gelsin....

Şimdi bu mevzuyu evirip çevirip anlatıyorlar ya.. Geçen günlerde bir sohbetim oldu, orada da aynı şeyi söyledim. Fon dediğin bir anonim şirket. Bu varlıklar bu şirkete devredildi yani bu şirketin iştiraki oldu. Kısaca hükumet bir holding kurmuş oldu..

Konsolide bilanço çıkacak değil mi? Bunu aklımızda tutalım ;)  Ben bu filmi çok seyrettim de...

Faizler meselesinde fon olayından ayrı olmak üzere bir bilgi vereyim; 

Bizim ile aynı lig'de bulunan diğer ülkelerin enflasyon ve politika faizleri şöyle:

2017_02_14_22_46_24.jpg

Gelişmekte olan ülkelere yatırım yapacak adama, bu duruma/tabloya göre ne vermelisiniz ki gelip size yatırım yapsın?

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1

Brezilyada 14% faiz varsa onun risk faktörü ile çarpımı , bizim risk çarpanımız ile filanca faiz mukayesesi.....güven ve sempati faktörü de etken tabiii  matematiği yazıya dökemedim sanırım..klavyem çok zayıftır....

yani yarış başlıyor..dünyada en sağlam ve yüksek faizi veren parayı kapıyor...sonunda açık arttırma gibi..yalnız faizi veren güven yitirmez mi bu haltın altından nasıl kalkacak diye...osilasyon oluşuyor...geri besleme oluyor çünkü..

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.