Jump to content
elbais

Doların Uçuşu

Tavsiye Edilen İletiler

elbais    1.668
elbais

Bizim memlekette politika faizi bile gizlenir saklanır oldu, MB'nin gerçek politika faizi, sürekli değişkenlik gösteren bir faiz olan (ama içinde faiz lafı geçmeyen) ağırlıklı ortalama fonlama maliyetidir. Bu oran şu anda 10,37% ile zirvede. Enflasyon 9,22%.. Ekonomin sıcak parayla dönüyorsa ve bu durumu düzeltmek için gerekenleri zamanında yapmayıp yattıysan, bu düştüğün durumda kaynak sağlamanın diyetini ödemek zorundasın.

Bakın Dünya Bankası, 2016 Türkiye Düzenli Ekonomi Notu’na ek olarak yayınlanan Odak Notu'nda ne diyor;

(durmadan memleketi batıran biz ekonomistlerin ağababaları bu herifler :oleyo:)

Alıntı

Özel sektör yatırımlarının ve verimlilik artışının durgunlaşması sebebiyle, Türkiye’nin ekonomik büyümesi 2011 yılından bu yana yavaşladı. Bu durum, toplam faktör verimliliği (TFV) artışının, GSYH artışına ciddi katkıda bulunduğu geçmiş on yıllık dönem ile keskin bir tezat oluşturmaktadır. Dolayısıyla, verimlilik dinamikleri, büyümedeki yavaşlamanın sebeplerini ve bunu tersine çevirmenin yollarını araştıran araştırmacılar ve politika yapıcılar tarafından dikkate alınmalıdır.

• Mevcut firmaların yaşadığı verimlilik kaybı ve daha az verimli firmaların piyasaya giriş yapması, TFV artışını 2011 sonrasında negatife çevirdi.
  • 2008-09 küresel finansal ve ekonomik krizi sonrasında reform momentumunun yavaşlaması ve 2012 sonrasında kurumların kalitesinde ve iş ortamında yaşanan bozulma, negatif TFV artışını açıklamaya yardımcı olmaktadır.

Bu raporları biz okuyoruz da ülkeye girecek yabancı yatırımcı okumuyor mu? Ben, bir finansman profesyoneli olarak raporunda bu ifadeler olan bir ülkeye nasıl girerim? Bu soruyu kendime soruyorum ve verdiğim tek cevap "spekülatif enstrümanlarda manipülasyon yapmak için" oluyor. Bu yüzden, pastırma yazı geldi diye sokağa atletle çıkarsan böyle zatürre olursun.. İşin açıkçası bu kadar yüksek risk toplamı olan bir ülke, yarışmalara bırak katılmayı başvuru bile yapamaz, yapamadığı içinde garip garip işler yapar...

Toplam Faktör Verimliliği: Üretimde kullanılan tüm kaynakların verimliliğini dikkate alınarak, ilave işgücü veya sermaye olmaksızın ekonominin üretmeye devam ettiği değerlerin toplamı. Cobb - Douglas Üretim Fonksiyonu formülüne dayanır ve toplam faktör verimliliğinde artış sağlayamayan ülkeler, orta yada uzun vadede sürdürülebilir ve tatmin edici bir büyüme performansı gösteremezler..

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1    67
aex1

Aynı fikirdeyim "elbais" yakın tarihlerde 2. extra bir kriz daha bekliyorum desem........3. ve 4. kriz sonrası ne olur bunları da konuşacağız bence...

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Ninja Boy    19
Ninja Boy

Ekonomi uzmanı değilim ama izlenen ekonomi politikasının pek de işe yaramadığı ortada.

Kötü ekonomik politikalar ve  3 milyon adet Suriyeli  ve kendi vatandaşlarımıza harcanması gerekirken  bunlara harcanan milyarlarca Euro. 

Konu kendi vatandaşlarımız olunca anasını ağlatan devlet, iş  Suriyelilere gelince acımadan savurdu kul hakkını.

Neyse, hepimiz açlıktan sürünelim, ölelim ama kıymetli Suriyeliler keyiflerine baksın. 

tarihinde Ninja Boy tarafından düzenlendi
  • Beğeni 4

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Hikigaya-kun    16
Hikigaya-kun
Ninja Boy, 4 dakika önce tarihinde yazdı:

Ekonomi uzmanı değilim ama izlenen ekonomi politikasının pek de işe yaramadığı ortada.

Kötü ekonomik politikalar ve  3 milyon adet Suriyeli  ve kendi vatandaşlarımıza harcanması gerekirken  bunlara harcanan milyarlarca Euro. 

Konu kendi vatandaşlarımız olunca anasını ağlatan devlet, iş  Suriyelilere gelince acımadan savurdu kul hakkını.

Neyse, hepimiz açlıktan sürünelim, ölelim ama kıymetli Suriyeliler keyiflerine baksın. 

Ne kadar istemesemde buna katılmak zorundayım.

İyi, güzel, hoş insanlık olacak, açlar, evsizler, işsizler fakat olmaması gereken bir şey var burada sen kendi halkına, kendi milletine onlara verdiğini vermiyorsan bu işte bir terslik var demektir. Elbette çalışsınlar buna bir şey diyemeyiz para kazansınlar hakları, fakat sen kalkıp onları bizden üstün görürsen olmaz.

Şöyle bir söz vardır artık neyse bilemem de: Misafir umduğunu değil, bulduğunu yer.

Dolara gelince hocam yapacak bir şey yok. Dolar uçar, elinde olmayan şey uçar. Sen bütün bakliyatı başka ülkeden dolar bazında alıyorsun. Tarım ülkesi olan türkiye'yi bu hale getirenler utansın demek istiyorum ben. Bulunduğumuz bölge de her türlü şey yetişebiliyorken, biz gidip dışarıdan alıyoruz. Tarımcıya, verilen değer 0. Ve kalkıp diyoruz ki her şey organik, organik yiyecek bu ülke de yetişir. Tarımcıya destek çıkın üretin ve satmaya başlayın yurt dışına. O zaman bakın neler değişiyor. Bir ülke olarak dolar ile alışveriş yapmak kolay değil. Tabii ki başta ki adamların bileceği iş. Umarım yakında düşer dolar da biz de rahatlarız. 

Konu ile alakasız bir kaç şey yazdım sanırım o yüzden kusura bakmayın :) 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1    67
aex1

Bence ekonomide joker haklarını kullandılar...onu da batırdılar....bu arada "Ninja Boy" dediğiniz doğru...bu hamleyi yapmasalardı 1-2 sene daha idare edebilirlerdi ...Bedelini bizler ödediğimiz sürece onlar için sorun yok zaten...

Her şey Dolar ile alakalı...patlak vereceği yer bu çünkü...

tarihinde aex1 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.668
elbais
aex1, 20 dakika önce tarihinde yazdı:

Aynı fikirdeyim "elbais" yakın tarihlerde 2. extra bir kriz daha bekliyorum desem........3. ve 4. kriz sonrası ne olur bunları da konuşacağız bence...

2 nci de ilki gibi yarım salvo atmayacaklar ama tam göğüs göğüse olacak..

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1    67
aex1

:good::oleyo:o.O birşey demiyorum...bu sefer yuvarlak , küçük sarı resimler anlatsın......

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Ninja Boy    19
Ninja Boy

1-2 sene sorunları çözebilmek için yeterli bir süreydi ama çözebilecek kabiliyetteki insanlara sahip olmadığımız için sonumuz hayrolsun demekten başka çare yok.

Tarım yok, hayvancılık yok, teknoloji yok, ihraç edebileceğimiz herhangi bir buluşumuz yok. Buna rağmen yıllarca herkes halinden memnundu, kazın ayağı öyle değilmiş.

Trt hala Suriyeli draması belgeselleri hazırlasın, Türkiye'de yeterince sefil vatandaşımız yokmuş gibi. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.668
elbais
Ninja Boy, 15 dakika önce tarihinde yazdı:

@Ninja Boy buradan çıkaracağınız sonuç şudur: 736b. USD Gayrisafi Yurtiçi Hasıla illüzyondur. Yoksa bu ekonomik büyüklüğe o harcanan paralar vız gelir...

Suriye politikasını desteklememekle birlikte; sınırlarımıza gelen savaş mağdurlarını kabul etmek ve insani yardımda bulunmak, azametli bir tarihe sahip Türkiye Cumhuriyetinin sahip olduğu kadim devlet geleneğinin gereğidir.. ayrıca imza ettiğimiz uluslararası anlaşmalar da var. Bence yanlış olan, uygulamanın insani boyuttan çıkarılarak siyasi çıkar aracı haline getirilmesidir.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Ninja Boy    19
Ninja Boy
elbais, 6 dakika önce tarihinde yazdı:

@Ninja Boy buradan çıkaracağınız sonuç şudur: 736b. USD Gayrisafi Yurtiçi Hasıla illüzyondur. Yoksa bu ekonomik büyüklüğe o harcanan paralar vız gelir...

Suriye politikasını desteklememekle birlikte; sınırlarımıza gelen savaş mağdurlarını kabul etmek ve insani yardımda bulunmak, azametli bir tarihe sahip Türkiye Cumhuriyetinin sahip olduğu kadim devlet geleneğinin gereğidir.. ayrıca imza ettiğimiz uluslararası anlaşmalar da var. Bence yanlış olan, uygulamanın insani boyuttan çıkarılarak siyasi çıkar aracı haline getirilmesidir.

Türkiye Cumhuriyeti pek öyle bize anlatılanlar gibi kadim bir devlet değil, ülke olarak başımıza ne geldiyse haddimizi bilmediğimizden dolayı geldi. Ülkenin haddini, kapasitesini ve potansiyelini bilen bir lider vardı o da ülkeyi kurtardı zaten.

İmza ettiğimiz anlaşmalar sadece bizi mi bağlıyor? Adamlar 10 tane mülteci almaları gerektiğinde haftalarca mecliste ve  kamuoyunda bu konuyu tartışıyor, alalım mı almayalım mı diye. 3 Milyon insandan bahsediyoruz burada, biz bunları neyle besleyeceğiz? Bu anlaşmalar maddi kaynak sağladı mı? Tabii ki hayır. Üflenen 3-5 kuruş hariç.

Geçenlerde 15 milyar euro harcadık deniyordu ki bu geçenlerde dediğim tarih 6 ay önce filandı, insaf!

Genel sağlık sigortasından, Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminden vs. bahsetmeye gerek bile yok. Adamları beslemek için bizim gırtlağımıza basıyor devlet. 

Adamlar vergisiz, levhasız iş yeri açıyor, Türk çalıştırıyor musunuz dendiğinde "Yabancı çalıştırmıyorum." diyecek kadar da pişkinler. Daha bugün 3 kadın ve yanlarındaki 6 çocukla esnaftan erzak çalıyorlardı. Çalıyorlardı dediğime bakmayın bildiğin yağmalıyorlardı.

Türkiye'de büyükbaş hayvancılık gelişmemiştir, var ama kaba tabirle tırt. Et ve süt verimi çok düşük.  Çayır ve Mera hayvancılığı ile verim alınmaz. 

Türkiye'de bir tek kümes hayvancılığı gelmiştir onun da sebebi, tam aklımda değil. Tesisleşme değil de bir adı vardı.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1    67
aex1

Memlekette kafayı nereye çevirsen kalibrasyon tırt....bakış açıları bozuk ondan yanlış oluyor her şeyde....

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Ninja Boy    19
Ninja Boy

Ben küçükken doların 40  bin liralara kadar çıktığını hatırlıyorum.  Bir şekilde ülke o dönemleri atlattığı gibi bu dönemleri de atlatabilir ama dolara heyt, höyt demekle doların düşmeyeceğini anlamak lazım.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.668
elbais

@Ninja Boy kısaca bir iki madde yazacağım ve kendi açımdan kapatacağım;

1. Evet, TC arkasında 700 yıllık geleneği olan kadim bir devlettir. Devlet başka hükumet başka bir şey, bunu karıştırmamak lazım... Hükumetler Devletin misafiridir, kalıcı olan devlettir...
  2. İmza ettiğin anlaşma "sınırına gelen ve insani yardıma muhtaç olan savaş mağdurunu kabul edeceksin" diyor. Empati yap, Rusya saldırdı, Yunanistan saldırdı.. Kuzey ve batı kapalı mecbur güneye ineceksin, sınırına geldiğin ülke açmıyor kapıyı? "Beklenilmeyeni daima bekle."

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Ninja Boy    19
Ninja Boy

Biz Osmanlı değiliz, devamı da değiliz, mirasçısı da değiliz. Bu ülke yıllarca Osmanlının boçlarını ödedi. Osmanlının hatalarının bedellerini ödedi.

Ülke benim gibi 30 küsur yaşındaki adama sınır kapısını açmamakta çok haklı. Sınırlar kadın ve çocuklara açılır, eli silah tutan ve gittiği ülkede suç işleyenlere değil. Hadi diyelim açtı karımla kapıdan geçerken tek çocuğumuz varken 5 yılda çocuk sayımız 6 oluyorsa insanlar bana nasıl empati yapacak?

Biz zengin bir ülke değiliz, bunu anlayın artık.  Bu kadar insana bakacak gücümüz olmadığı ortadayken hala  vatandaşların kul haklarıyla neyin gövde gösterisidir bu?

Herkes kaçacaksa kim kurtaracak ülkeyi? Bırakıp kaçalım o zaman. Gerçi iş bu raddeye geldikten sonra Suriyeliler kurtaracak bizi galiba.

Neyse siyaset konuşmayalım ama doların düşmesi için bir şeyler yapılması lazım, konuşarak düşmediğini deneme yanılma yoluyla anladık.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Ninja Boy    19
Ninja Boy

Konuyla alakasız iletiler silinirse iyi olur, konu biraz sapmış olabilir.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1    67
aex1

En baştan Suriye'nin işlerine burnumuzu sokmasaydık o zaman iyi niyet ile konuya hakim olup  göçmen krizi de yaşamazdık...yardım etmek isteyen kalkıp da demez ki ; "filanca yerde dua edeceğiz"....bu bir "fetih söylemidir"....yardım asla değil...sınırı açmak ,yardım etmek ayrı , vatandaşlık vermek sokaklarda tinercilik v.s yapılmasına yol açmak ayrı...Ortadoğu'nun en gelişmişi olarak biz neyiz ki onlar ne olsun..bizden iyisi değiller ya...olacağı bu..Ortadoğu'ya gidildikçe medeniyetin yerlerde süründüğü ortada...şimdi harmanlandık daha kötü oldu..

Dolar düşmez...düşemez...ne kadar düşerse tartmin edicidir veya artış hızı bariyeri nedir..ne kadarına dayanabiliriz konuşulacak ilerde..ama bu da yanılgı yaratacak zira kabullenmek demektir..bu da 2. krizin sebeplerinden biri olacaktır..Newton yerçekim yasasına göre saniyede 9.81 metre "üst üste eklenerek " düşer...bu konuda da bir  devridaim olduğundan sabitler değişse bile formül işliyor...Fibonacci serisi gibi....

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1    67
aex1

Yine de umut yok değil...bilincimizi başkalarına kaptırmadığımız sürece umut vardır...dilerim bu başlıkta yazan dostların yarısı kadar farkındalık sahibi olan çoğalsa en azından kendimize başlangıç için bir referans noktası oluşturabiliriz....giden gitti...misal Altyazi.org kapandı ama güçlü ve bilinçli kişiler yeniden oluşturuyor....Referansları da hepimiziz...az buz değil...bir dünya demek...

Türkiye düşse de aklı selim birileri yeniden oluşturur...misal ATATURK...başka misal var mı bilmiyoruz ..bu bize bağlı...sallabaş olursak yok....Herhalde bu beklenen kişi düşürenden çıkmayacaktır....

Dollar 6 -7 TL olsa bile zarardan dönme karı "kar" olarak haneye yazılacak.... şu da var  ; 7-8 e gelmeden neler yapılmalı onları konuşmak lazım doğal olarak...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.668
elbais

İspanyol bankacılık devi BBVA, Garanti Bankası'nın Doğuş Grubu'nda kalan yüzde 10 payının yüzde 9,95'ini satın alarak Banka'daki toplam payını yüzde 49,85'e yükseltmek için anlaşma sağladı.

Resmi onayların sağlanmasıyla birlikte devrin 2017'nin ilk yarısı içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu satışla birlikte Doğuş Grubu'nun Garanti Bankası'ndaki payı yüzde 0,05'e düşüyor. Satış anlaşmasına konu paylar, Doğuş Holding ve Doğuş Araştırma Geliştirme'nin paylarını kapsıyor.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1    67
aex1

Vaaay kardeşim... yoktun epeydir.....

10% luk bir pay almaya değer mi yoksa daha fazlasında da gözleri var...hisselerinin değeri artar herhalde toplayacaklardır........90 %  kimde bu arada? çoklu ortak mı ?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.668
elbais
aex1, Bir saat önce tarihinde yazdı:

Vaaay kardeşim... yoktun epeydir.....

10% luk bir pay almaya değer mi yoksa daha fazlasında da gözleri var...hisselerinin değeri artar herhalde toplayacaklardır........90 %  kimde bu arada? çoklu ortak mı ?

Buralardayız üstad ;) Yoğunluk oluyor bakamıyoruz bazen..

Garantide 30 Aralık 2016 itibarıyla durum şöyleydi:

Alıntı

Garanti’nin yönetiminde iki güçlü kurum, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. (BBVA) ve Doğuş Grubu sırasıyla %39,9 ve %10,0 pay oranlarıyla yer alıyorlar. Hisseleri Türkiye’de, depo sertifikaları İngiltere ve ABD’de işlem gören Garanti’nin Borsa İstanbul’daki halka açıklık fiili dolaşım oranı %50,06.

Cari durum ise:

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. (BBVA) %49,85

Doğuş Grubu %0,05

Halka Açık %50,10

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk