Jump to content
Pirpir

Kediler Hakkında Her Şey

Tavsiye Edilen İletiler

elbais    1.685
elbais
MavericS, 3 dakika önce tarihinde yazdı:

QaMrrZ.jpg

Buyurun efendim @Pirpir beşi biryerde yaptım sizin için. Tosununuz çok karizmatikmiş @elbais peşin satan gibi oturmuş, çok zordur insanın sevdiğinden ayrılması :(

Canga'da naiflik, Derviş'te atalet ve miskinlik, Çaki'ye bey demek lazım, Lokma ve Jelibon'da ise hınzır ve oyuncu bir ruh sezdim. Hepsi çok güzeller, ömürleri uzun olsun.

Bizim Paşa, Maine Coon cinsiydi. O gördüğünüz resim 1995 yılına ait, o tarihte 3 yaşındaydı. Sonrasında daha da irileşti 16 kg.'ya kadar çıktı. Tabi bunda Valide Hanımın'da payı var, sabahları ızgara'da mantar pişirirdi oğluşuna :cry: 20 gün kadar annesiyle birlikte kalıp sonra ailemize katılmıştı ve ilk kedimizdi, tüm hayatı beraber yaşadığımız için sevinerek acıyı ezdik, sonrasına sadece kavuşacağımız günü bekleme sabrı kaldı :) koyduğum resim buzdolabının kapağında duruyor mesela, her gün görüyoruz onu ;)

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
MavericS    17
MavericS

@Pirpir Bizimkilerin hepsi kurtarılmış hayvanlar olduğunda hepsinin yaşı farklı. Beraber büyümedikleri için herkes birbirine gıcık. Hepsinin kendi mekanı kendi rutini var. Yolları kesişince hır çıkıyor. Dişi kediler çok kıskanç oluyor. Özellikler erkek sahiplere bağlanıyorlar. Bizim hanımdan bile kıskanıyorlar beni yani. Oğlanlar biraz daha bağımsızlar. Sadece yer kapma savaşı var aralarında. Karakterleri çok farklı (Canga: Eti canga dağınık seviyo, Derviş: Bildiğin Nuri Alço, Çaki: Hulusi Kentmen, Lokma: Aliye Rona, Jelibon: Kınalı yapıncak) o yüzden hiç anlaşamıyorlar ama sıkıntı yok yaşayıp gidiyorlar. Ev büyük burada herkese bir oda düşüyor :) Bekleriz ziyarete... 

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Pirpir    206
Pirpir
MavericS, Bir saat önce tarihinde yazdı:

@Pirpir Bizimkilerin hepsi kurtarılmış hayvanlar olduğunda hepsinin yaşı farklı. Beraber büyümedikleri için herkes birbirine gıcık. Hepsinin kendi mekanı kendi rutini var. Yolları kesişince hır çıkıyor. Dişi kediler çok kıskanç oluyor. Özellikler erkek sahiplere bağlanıyorlar. Bizim hanımdan bile kıskanıyorlar beni yani. Oğlanlar biraz daha bağımsızlar. Sadece yer kapma savaşı var aralarında. Karakterleri çok farklı (Canga: Eti canga dağınık seviyo, Derviş: Bildiğin Nuri Alço, Çaki: Hulusi Kentmen, Lokma: Aliye Rona, Jelibon: Kınalı yapıncak) o yüzden hiç anlaşamıyorlar ama sıkıntı yok yaşayıp gidiyorlar. Ev büyük burada herkese bir oda düşüyor :) Bekleriz ziyarete... 

Insallah cok isterim. Bazi ikinci kedi alanlardan gordugum evin ilk kedisi kusup yemek yemiyor yada sahibine sirt ceviriyor o yuzden endiseleniyorum yoksa yolda, sagda solda, cok guzel yavru kediler var, at cantaya eve getir diyor seytan :P

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    914
zarat
MavericS, Bir saat önce tarihinde yazdı:

QaMrrZ.jpg

Buyurun efendim @Pirpir beşi biryerde yaptım sizin için. Tosununuz çok karizmatikmiş @elbais peşin satan gibi oturmuş, çok zordur insanın sevdiğinden ayrılması :(

Her birisi ayrı güzel, ben bu canları seyretmekten başka bir iş yapamazdım herhalde :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
trhn    36
trhn

Esimin alerjisi olmasa hemen alirim fakat maalesef sevmekle yetiniyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.685
elbais
Pirpir, 4 saat önce tarihinde yazdı:

@elbais bahsettiginiz kaybi cok iyi anliyorum. Tum hayatini cocuklarinin icine kedi tuyu kacar amanda hemencik cocuklari olur diye endiselenerek eve kedi kopek sokmayan annemi dun parktan topladigi kucuk kozalaklari yuvarlayip belki oynamak ister diye Sidika'ya ( tuylu kedi olur kendisi!) getiren bir annem var artik :)

Annenize Allahtan sifa dilerim umarim tekrar hayatiniza kucuk 4 ayakli bir sevgi pitircigi dahil edebilirsiniz :)

Valide için güzel dileklere teşekkür ederim :fl:

Bir zaman sonrası için planım var aslında, çok sevdiğim Maine Coon ırkının aşağıdaki gibi safkan bir çiftini istiyorum ;) 

Maine_Coon1_1.jpg

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
selcuk1709    64
selcuk1709
elbais, 2 saat önce tarihinde yazdı:

Bir zaman sonrası için planım var aslında, çok sevdiğim Maine Coon ırkının aşağıdaki gibi safkan bir çiftini istiyorum ;) 

Maine_Coon1_1.jpg

Ilginc bir cinsmis. Zira kediden cok ben aslana benzettim. :20:

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.685
elbais
selcuk1709, 11 saat önce tarihinde yazdı:

Ilginc bir cinsmis. Zira kediden cok ben aslana benzettim. :20:

Akraba bunlar, amca çoçuğu oluyorlar Aslanla :D

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Turga    0
Turga

Eski konuya bakma şansım olmamıştı. Burada görünce hemen atladım. 1-2 aydır kedilere ve evde kedi beslemeye merakım var.

XFDoCJe.jpg

Bu da benim kerata. "Mahoni" diye sesleniyorum ben. Evdeki herkes başka isim taktı. İsim konusunda sıkıntı yaşıyoruz birazcık. 1.5 yaşında sarman erkek. Sahipleneli 1 ay oldu. Şimdiye kadarki sıkıntı oluşturan bir kaç konu var onları sormak istiyorum.

-Geceleri ayak ucumda uyuyor bu yüzdende rahat uyuyamıyorum. Yatakta uyumayı bırakmasını nasıl sağlayabilrim? Kediye ait bir uyku köşesi, yuva tarzı biryer mi yapmak gerekiyor?

-Kedimle günde 1 saat civarı oynamam gerekiyor. Yoksa saçmalamaya başlıyor. Enerjisini boşaltamadığındanmış sanırım. Evin içinde koşturup duruyor evdekilerde tedirgin oluyorlar. Saldırır mı bize diye? Şimdiye kadar bir agresifliğini görmedik ama insan yine de tedirgin oluyor yani.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Pirpir    206
Pirpir
Turga, 4 saat önce tarihinde yazdı:

Eski konuya bakma şansım olmamıştı. Burada görünce hemen atladım. 1-2 aydır kedilere ve evde kedi beslemeye merakım var.

Bu da benim kerata. "Mahoni" diye sesleniyorum ben. Evdeki herkes başka isim taktı. İsim konusunda sıkıntı yaşıyoruz birazcık. 1.5 yaşında sarman erkek. Sahipleneli 1 ay oldu. Şimdiye kadarki sıkıntı oluşturan bir kaç konu var onları sormak istiyorum.

-Geceleri ayak ucumda uyuyor bu yüzdende rahat uyuyamıyorum. Yatakta uyumayı bırakmasını nasıl sağlayabilrim? Kediye ait bir uyku köşesi, yuva tarzı biryer mi yapmak gerekiyor?

-Kedimle günde 1 saat civarı oynamam gerekiyor. Yoksa saçmalamaya başlıyor. Enerjisini boşaltamadığındanmış sanırım. Evin içinde koşturup duruyor evdekilerde tedirgin oluyorlar. Saldırır mı bize diye? Şimdiye kadar bir agresifliğini görmedik ama insan yine de tedirgin oluyor yani.

Ufakligin resmi cikmamis ama eminim cok guzel :)

Ayak ucunuzda yazin havalar sicaklayinca vazgecektir. Ayakucunda yatmasi ve evde kosturup durmasi tek bir seye delalet ediyor. Sizi sevmis :Dgayet mutlu ve simarik.

Ben bugune kadar kedinin soylenilen seyi yaptigini gormedim sizin kedinin de istisna olmasini beklemeyin. Benim kiz mesela eskiden ayak ucumda yatardi ki onlar guzel gunlerimmis. Simdi yanima basucuma davet bekliyor. Yorganin altindan kolumu cikarmam lazin cunku iki on patisini kolumun uzerinden atip kafasini oraya dayayacak uyumayi seviyor. Ama bununla bitiyor saniyorsaniz yaniliyorsunuz eger mirmir diye ses cikarmiyorsa anlamaliyim ki kafasini ve gidisini oksayarak keyfini yerine getirmeliyim ve hirlayarak mutlulukla uyumali. Yalniz iki oksama olmaz kendisinin uygun buldugu zaman ve miktar kadar. Cok kis olursa kizar cok uzun olursa kolunuz sogukta usur ayar meselesi onemli. Ola ki eksik yaptiniz mesela kolunu usudu ve yorganin altin soktunuz sansli gununuzdeyseniz surata bir pati yersiniz yok sanssiz ve yorgun bir gundeyseniz anlayin ki once hali tirmiklanacak, hirs alinamayip canim berjerin son kalan saglam kumasi tirnaklanip yirtilacak belki uzerinize de atlayabilir ama o kisim spontane belli olmaz. En son cok cok hirslandiysa oraya buraya atlanarak ses cikarilip uyutturulmaz. 

Icinizden odadan cikarsin bu kadar ugrasmaya ne gerek var dusuncesi geciyordur eminim. Odadan tirnaklanmadan yakalayip atma sanssizliginiz varsa 5 dk kadar kapida sessizce naz yapilmasi, 5 dk sonra tik tik kapiya vurulma sesi baslayacak demektir. Bana ne ya yatar uyurum gorsun gununu diyebilirsiniz bu durumda tam uykuya dalmak uzereyken kapinin arkasindan kucuk emrah modunda ince bir miyavli aglama baslar el mecbur sicak yataktan kalkip o kapiyi zaten acacaksiniz.

O yuzden kedi ayakucunuzda yatmak istiyorsa onerim dizlerinizi karniniza cekin ve sessizce bu kadarla kurtulmak icin bekleyin.

Diger soru neydi ha evdekilere saldirir mi niye saldirsin kolelerine 3 gun sonra bizimle ilgilenmiyor bu kedi diye buhran geciririler merak etmeyin. Tum olay kedinin evin icindekilerin kalbini ne kadar zamanda fethedecegine bakar.

elbais, 20 saat önce tarihinde yazdı:

Maine_Coon1_1.jpg

Bu kedi biraz Norvec Orman kedisine benzemiyor mu?

Ayrica 16 kg yazan mesajinizi gormemisim gorunce soyle oldum :afro:

E valla masallah demek lazim o zaman.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.685
elbais
Turga, 4 saat önce tarihinde yazdı:

XFDoCJe.jpg

Çok güzel bir can, umarım uzun ve mutlu bir yaşamınız olur.

Kediyle iyi ve doğru diyaloğu kurmak için öncelikle onu anlamalı, doğal ihtiyaçlarını gözetmeli ve en önemlisi ona saygı duymalısınız. Çok akıllı hayvanlardır ve bir şeyi asla sebepsiz yere yapmazlar. Sebepleri de onlar için önemlidir, garipsemeyin ve küçümsemeyin ;) 

Saldırganlık meselesinden başlayalım :) Kediler cana yakın ve sadık hayvanlardır, yalnız insanlar aynı evin, yaşamın paylaşıldığını unutuyorlar bazen.

Onunda kendine özel alanları ve korumak isteyeceği şeyler olacaktır. Buna anlayış göstermelisiniz, örneğin salonda hep aynı koltukta oturuyorsa o koltuğu ona bırakın. Çünkü kedinin hakimiyet duygusu gelişkindir, bu duyguyu sürekli koruma güdüsü ile beraber yaşar. Zemin, bel hizası ve baş üstü yüksekliklerde belirli pozisyonlarda dururlar, eğer durdukları yerden açıyı alırsanız genellikle en geniş açıda hakimiyet bölgesini gözetlediğini göreceksiniz. Kedinin sizin evin bilmediğiniz ve göremediğiniz her şeyini bildiğini unutmayın.

Kediniz saldırganlaşabilir, her canlının saldırganlaşabileceği gibi. Mesela, koridorda karşılaştığımızda, ben hiç sebep yokken poponuza bir şaplak nakşetsem sizde muhtemelen çok saldırganlaşırsınız :) Kedi ile huzurlu yaşamak istiyorsanız sürekli kedi gibi düşünmelisiniz... 

Onun saldırganlaştığı noktaları iyi saptayın; uzun süreli yalnız mı kalıyor? Örneğin kedinizi mama kaplarını doldurup, suyunu da tamam edip 3 gün şehir dışına çıktınız. Döndüğünüzde bir baktınız, kendi kumu dışında hiçbir yere çiş yada kakasını yapmayan kediniz yatağınızın orta yerine yapmış. Sizi "protesto" etmiş, kızmayın çünkü onu yalnız bıraktınız. Birkaç gün şefkat yükleyin sizi affedecektir. Diyeceksiniz ki bir yere de mi gitmeyeceğiz? Gideceksiniz ama bir yere giderken bebeğinizi nasıl dolu biberonlarla evde bırakıp gitmiyorsunuz, kediniz içinde bir çözüm bulmalısınız.

Oyun oynarken mi sertleşiyor? hakimiyet bölgesine mi girildi? vücudunun belirli bölgelerine mi hassas? Bunlar her kedi için farklıdır, örneğin bazı kediler kuyruklarına dokundurmaz, bazıları ise kuyruklarının sıvazlanmasını sever. Oyun oynarken bazı kediler pati vurmayı sever, bazıları sarılmayı, pati vururken dikkat edin, tırnaklarını çıkartıyor mu? ve en önemlisi zat-i şahanelerinin tırnak bakımını periyodik olarak yapmazsanız, hem günlük yaşamında tırnaklarını kırmak için bir yerleri tırmalayacak (koltuk, halı vs..) hemde oyun amaçlı da olsa pati vururken, tırmanırken vs. tırnakları uzun olduğu için sizi yaralayacaktır, sizde bunu saldırganlık olarak görebilirsiniz. Aslında sorun sadece tırnaklarının kesilmeyişidir ;) Saldırganlık meselesi her kediye göre değişir, sabiti yok bunun, onu çok iyi tanımalısınız. Birde korku meselesi var, eğer karşısındaki canlının korktuğunu sezerse saldırganlaşır ;) 

Yatakta beraber uyumak istemesinin bir kaç sebebi olabilir. Eğer gece evin içi soğuyorsa, üşüdüğü için gelebilir. Unutmayın dışarıda yaşayan bir kedi ile içeride yaşayan bir kedinin vücut dinamikleri ve kondisyonları farklılık gösterir. Bunun dışında koruma güdüsüyle beraber yatmak ister, sevgisini göstermek için birde korkuyorsa yapar. Kedinize bir sepet vs alın mutlaka ve içine sürtünerek kokusunu bıraktığı bir şeyi koyun. Bazen işe yarayabiliyor...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.685
elbais
Pirpir, 2 saat önce tarihinde yazdı:

Bu kedi biraz Norvec Orman kedisine benzemiyor mu?

Ayrica 16 kg yazan mesajinizi gormemisim gorunce soyle oldum :afro:

E valla masallah demek lazim o zaman.

Tür olarak yakın akrabalarmış öyle okumuştum bir yerde, ama norsk skogkattlar, maine coonlara göre daha ufaklar.

Maine coonlar şöyle oluyor genelde;

maine-coon-cats-24__605.jpgbesan2.JPG

46c5e4dfd45195e0472a7b23c175a9c5.jpgbig-cats-maine-coons-52__605.jpg

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
eray.gns    58
eray.gns

Kedi mi aslan mı belli değil. Bunlar insan da yer :dansoleyo:

• Beğeni 3

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Uzunserdar    459
Uzunserdar
eray.gns, Bir saat önce tarihinde yazdı:

Yemek vermesen yer valla maşallah ilk defa gördüm bu cinsi. Bunlar vaşak'ların evcil haline benziyor :butwhy:

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.685
elbais
eray.gns, 20 dakika önce tarihinde yazdı:

Meraklı, evin her yerini karıştıran misafir çocuklarına karşı çok caydırıcı olabiliyorlar :D Ben 4 çocuğun tek kişilik koltukta 3 saate yakın yerlerinden kalkmadan oturduklarına şahidim :butwhy: Yavrucaklar tuvalete bile el ele tutuşup beraber girmişlerdi. Birde bizim büyük yenge misafirliğe gelmişti, Paşa'nın koltuğuna oturdu. Yenge dedik şu karşı koltuğa geç orası Paşanın yeri. Ya kedinin yerimi olur dedi, oturdu. 30 sn. sonra Paşa geldi, bir kaç dakika yengeyi süzdü, 15 sn. de ayağındaki ince kadın çorabını paramparça etti. Yenge banyoya sığındı, halbuki Paşa koltuğuna yatmış ve çoktan uyumuştu...:dansoleyo:

tarihinde elbais tarafından düzenlendi
  • Beğeni 5

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kanpuu    117
Kanpuu
elbais, 16 dakika önce tarihinde yazdı:

Birde bizim büyük yenge misafirliğe gelmişti, Paşa'nın koltuğuna oturdu. Yenge dedik şu karşı koltuğa geç orası Paşanın yeri. Ya kedinin yerimi olur dedi, oturdu. 30 sn. sonra Paşa geldi, bir kaç dakika yengeyi süzdü, 15 sn. de ayağındaki ince kadın çorabını paramparça etti. Yenge banyoya sığındı, halbuki Paşa koltuğuna yatmış ve çoktan uyumuştu...:dansoleyo:

O yenge hadsizliğinin cezasını çekmiş. Bence sonuna kadar hak etmiş. :foleyo:

Bizim eve de bir kedi var, namuzsuza masadan yemek çalmayı öğrettim. Ee, aş kolay bulunan bir şey değil gerekirse çalacaksın :dansoleyo:

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.685
elbais

:D

3 hours ago, YukiKaze said:

Bizim eve de bir kedi var, namuzsuza masadan yemek çalmayı öğrettim. Ee, aş kolay bulunan bir şey değil gerekirse çalacaksın

Aslında çalmıyorlar, avlanıyorlar ;) 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Tyke    5
Tyke

58d1004e7e255_Paa1.thumb.jpg.dd53b17a6a8194869161a8b28d5efb80.jpg

Bu arkadaşta benim Paşa. Yaklaşık 1 senedir benimle. En azından 3 yaşında olduğunu düşünüyoruz. 4-5 ayrı ev gezdikten sonra buluştuk kendisiyle. Ayrılık korkusu var arkadaşta, bir saniye bile yanımdan ayrılmaz. En büyük uzmanlık alanı poşet açma ve içindekileri çıkarmadır. Eve gelen her türlü yeni eşya ve kişiyi teftiş etmeden bırakmaz. Beyefendi yüksek derecede gurmedir. Kuru ve yaş maması dışında fazla birşey yemez. Yedikleri de her zaman yüksek kalitelidir. Ve mutlaka taze olmalıdır. Sıcak pide, Tulum keçi peyniri vs...

• Beğeni 4

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Pirpir    206
Pirpir

Alıntı

Tyke cok pufidik bir sey bu yerim ama ben bunu ya :fl:

@elbais sarper duman'in 7 tane falan kedisi olmasi lazim bir kedisi de kor. Bu kedi ile senfonileri cok eglenceli ama enim favorim su :) Favaorim kedi ile sarki soyledikleri sira hatir hutur mamasini yiyen arka plandaki kedi :D

of bulamadim vallahi yarn tekrar deneyecegim o videoya araliksiz bir kac dakika guldugumu bilirim :D 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Turga    0
Turga

Arkadaşlar kedim evde deli gibi koşturuyor. Aniden hareketleniyor birdenbire. Genelde akşamları oluyor bu. Beni görünce kamburunu çıkarıyor. Evdekiler terdirgin oldu bu yüzden. Sebebi enerjisini atamamasıymış fakat günde yarım saat oynuyorum neredeyse. Daha fazlasına ise vaktim olmuyor. Napmam gerekiyor fikir vercek var mı?

Edit:http://pets.thenest.com/indoor-cats-run-house-9429.html

tarihinde Turga tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.