Jump to content

Anlam Veremediğim Bir Film Sahnesi

Hüseyin Yılmaz
 Share

Recommended Posts

• Member ID:  1,480
  • Followers:  7
  • Content Count:  471
  • Content Per Day:  0.22
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2,126 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Device:  

1956 yapımı The Man Who Knew Too Much filimini izlerken Fas'taki müezzinlerin ne okuduğunu çözemedim. Orada ezan mı farklı okunuyor, yoksa başka bir şey mi okuyorlar? Hatta sanki rastgele sesler çıkarıyorlar gibi geliyor kulağa.

• Like 1

• Member ID:  118
  • Followers:  11
  • Content Count:  2,820
  • Content Per Day:  1.33
  • Days Won:  44
  • Last Seen:  
  • Device:  Windows

Dostum çok haklısın. Bu, Oryantalist bakışın Hollywood 'daki yansıması. Yani işin gerçeğinden ziyade kendi imgelemlerinde oluşturdukları yansıması. Bütün geçmiş dönem Hollywood tarihi filmlerinde sık rastlanılan bir durum; ezana benzemeyen ezanlar, namaza benzemeyen namazlar ya da mahrem namahrem kavramlarından bihaber haremler. Beni en şaşırtanı ise günümüz Cumhuriyet Türkiyesi'ni Fesli develi bir şekilde ısrarla göstermeye devam etmeleri idi. :92:

• Like 2

• Member ID:  1,480
  • Followers:  7
  • Content Count:  471
  • Content Per Day:  0.22
  • Days Won:  10
  • Last Seen:  
  • Device:  

@zarat Açıkçası ben rastgele bir şey olabileceğini düşünmemiştim bile. Özellikle yapılmadıysa Hitchcock gibi bir yönetmenden gerçeğine uygun bir şey beklerdim.

• Like 1

• Last Seen:  

Hüseyin Yılmaz, şöyle yazmıştı: (41 dk önce)

@zarat Açıkçası ben rastgele bir şey olabileceğini düşünmemiştim bile. Özellikle yapılmadıysa Hitchcock gibi bir yönetmenden gerçeğine uygun bir şey beklerdim.

Dostum bence bu konuya kafa bile yormamıştır. Olay kurgusuna yada anlatımına katkı veren bir şey olarak görmemiştir. Sadece Doğu'unun egzotik havasını yansıttığını  düşündüğü bir  ses efekti olarak bakmıştır. Maalesef Doğuya bakışları böyle ve onlar için Balkanlardan Çin'e uzanan tüm hat onların gözünde pek farklı değil.

• Like 3

• Member ID:  138
  • Followers:  0
  • Content Count:  6,216
  • Content Per Day:  2.92
  • Days Won:  115
  • Last Seen:  

Hitchcock boş yere bir şey yapmaz. Mutlaka bunu yapmasında bir amaç vardır ama bunu "normal insanların" çözebileceğini düşünmüyorum. :D Videodan duyuduğum ses arapça/farsça bir şeye benzemiyordu. Belki de sadece dalga geçmek istedi. 

• Like 2

• Member ID:  1,800
  • Followers:  15
  • Content Count:  4,114
  • Content Per Day:  1.94
  • Days Won:  35
  • With Us For:  2,125 Days
  • Last Seen:  

@Kill Master Bence bu ismin büyüklüğü ile alakalı bir şey değil. @zarat doğru bir şekilde ifade etmiş. Belki bugün teknolojinin gelişmesi ve farklı pazarlar arama kaygıları yüzünden bu tür şeylere dikkat ediliyor olabilir ama yakın geçmişte bu tür şeyler sadece doğunun egzotik tarafını vurgulamak için holivudvari bir oryantalist bakış açısı ile yapılırdı(yorumlanırdı). Hitchcock'un da aman doğudaki dinleri ,kültürleri doğru anlatayım gibi dertleri olduğunu sanmam. Bizim nobel ödüllü 'edebiyatçılarımızın' bile öyle dertleri yok gerisini sen düşün. Sanatta ticari kaygı olmamalı fakat önemli olan batıdaki müşteri memnun olsun. :D Şimdi Çin var tabii. :D 

• Like 3

• Last Seen:  

Kill Master, şöyle yazmıştı: (16 saat önce)

Hitchcock boş yere bir şey yapmaz. Mutlaka bunu yapmasında bir amaç vardır ama bunu "normal insanların" çözebileceğini düşünmüyorum. :D Videodan duyuduğum ses arapça/farsça bir şeye benzemiyordu. Belki de sadece dalga geçmek istedi. 

@Kill Master dostumuz da eğer yanlış anlamadıysam cümle sonuna koyduğu emoji ile bu söyleme inceden bir ironi ile yaklaştığını göstermiş. :) 

Edited by zarat
  • Like 1
  • Thanks 1

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...