Jump to content
Sign in to follow this  
alpalp84

Silent Hill 4: The Room

Recommended Posts

alpalp84    885
alpalp84

5286907

Serimizin 4. oyununda Henry adında bir karakteri yönetiyoruz. Karakterin diğer oyunlarla bir alakası yok. İlk defa burada karşılaşıyoruz. Kendimizi kiralamış olduğumuz bir apartman dairesinde buluyoruz. Kapıda bir çok kilit var. Mümkünatı yok açılmıyor. Ne yapabiliriz diye dairemizi incelerken odalardan birinde kocaman bir delik görüyoruz. Delikten içeri giriyoruz ve olaylar başlıyor...

Şu ana kadar SH oyunlarının hepsi ufak farklar haricinde aynıydı. Fakat bu oyunda skin değişikliği diyebileceğimiz bir çok farklılıklar var. Oyunu zorlaştırmak adına bazı değişiklikler yapılmış. Canavarları belli eden radyo ve komple açık haritamız yok. Geri kalan değişiklikler basit, farklılık yaratman için yapılan değişiklikler. Grafikler 3-5 güzelleştirilmiş ama aynı motor olduğu için fark yaratmıyor. Oynanış bu yüzden aynı diyebiliriz. Düşmanlar biraz daha akıllanmış. Eskisi gibi güle oynaya gitmiyoruz. Beni en çok üzen bulmacaların zorluk seviyesinin düşürülmesi oldu. Yer yer eski güzel bulmacalar gibi zorları gelsede genellikle ilerle, eşyayı al, geri dön yerine yerleştir mantığı uygulanmış. Oyunun bence en büyük eskiğide bu.

Ayrıca hikaye anlatımı sağda solda bulduğumuz notlarla anlatılmış. Sinematik sahneler yok denecek kadar az. Seride en fazla sevdiğim kaliteli sinematiklerdir ama malesef göremedim. Senaryo kaliteli ama son 1-2 saati hariç komple notlardan gittiğimiz için pek ilginç olmuyor.  Oyun daha çok kötü karakter üzerinden gitmiş. Walter Sullivan isimli kötü adamımız geçmişinin vermiş olduğu acı ve ızdırapla insanları öldürmeye başlıyor... SH kasabasının lanetinden nasiibini almış. Hikaye olarak sadece son 1-2 saat haricinde bize sadece bilgi kırıntıları veriyor. Ne olduğunu tam anlayamıyoruz. Bu sebeble fazlaca sıkıldığım oldu, senaryo bazlı bir oyunda olmaması gereken şeyler.

Ayrıca oynadığımız bölümleri sonradan bir kere daha oynuyoruz. Bu biraz can sıkıcı olabiliyor, en azından benim için. İlk oyunu oynamadım ama şu ana kadar serinin en zayıf oyunun oldu benim için.