Jump to content
Sign in to follow this  
nht.ctn

PlanetDP Tarayıcı Betikleri

Recommended Posts

nht.ctn    534
nht.ctn

Selamlar. Bir süredir Tampermonkey gibi tarayıcı eklentileri aracılığıyla kullanılabilen userscript'lere (ben tarayıcı betiği diyeceğim) merak sarmıştım. PlanetDP ile ilgili yaztığım betikleri bu konuda paylaşacağım. İlerde bunları geliştirmeyi de düşünüyorum. Site olarak (torrent siteleri hariç) ve genel olarak tavsiyelerinizi beklerim. :beer:

Bu betikler nedir derseniz, kısaca sizin tarayıcınızda açtığınız sayfa üstünde çeşitli değişiklikler yapabilen eklentiler diyebiliriz. Daha ayrıntılı bir tanım isterseniz şurada çok uzatmadan güzel şekilde anlatılmış. @hasangdr'nin paylaştığı IMDb Sayfasına PlanetDP Bağlantısı Ekleme veya PlanetDP Gece Modu betiklerini kullananlar olaya aşinadır zaten. Kullanmayanların da göz atmasını tavsiye ederim.

Betikler:

https://greasyfork.org/tr/scripts?set=338623

Nasıl Kurulur:

Bu betikleri kullanmak için önce bunları yönetecek bir eklentiye ihtiyaç var. Ben Tampermonkey kullanıyorum ve onu tavsiye ederim. Chrome için şu, Firefox için şu, Opera için şu adresten Tampermonkey eklentisini kurabilirsiniz. Bu eklentiyi kurduktan sonra  betikleri yukarıda linkini verdiğim GreasyFork sitesi üzerinden indirebilir hale geleceksiniz.
2019-04-24_1709.png

Genel Notlar:

• Eğer PlanetDP üzerinde herhangi bir olağan dışı durum gözlüyorsanız önce betikleri kapatıp tekrar kontrol edin. Sitede yazılımsal olarak değişiklikler yapıldığında istenmeyen sonuçlara yol açmaları mümkün.

• Bazı betikleri kendinize göre kişiselleştirmeniz mümkün. Bununla ilgili tüyoları eklentinin notlar kısmında veeceğim. Ancak sizin özelleştirmeleriniz ben ilerde betikleri her güncellediğimde kaybolacak. Bu soruna bir çözüm düşündüm ancak yapması biraz uğraştırıcı. O sorunu halledinceye kadar güncelleme yapmaktan olabildiğince kaçınacağım.

• Bana başından beri yol gösterip fikir veren @Magnum357'ye, ikonlar konusunda destek olan @hasangdr'ye ve yazdığı bir fonksiyondan sıkça istifade ettiğim BrockA adlı Github kullanıcısına çok teşekkürler.

Betiklere Özgü Notlar:

PlanetDP Dış Bağlantı Ekleme Aracı
PlanetDP portalına ve forumuna, kullanışlı olabilecek siteler için hızlı arama butonları ekler.

İlk betiğimdir. @Magnum357'nin MyAnimeList sitesi için yazdığı betikten bozma olduğu ve kendisinden sık sık destek aldığım için yarı onun sayılır.

Portal Sayfaları:

2019-04-24_1648.png

Forum Sayfaları:

2019-04-24_1651.png

Notlar:

Spoiler
  1. Bu butonlar yapımın film, dizi, anime veya drama olması durumları için farklılık gösterebilecek şekilde ayarlandı. Bu sayede o yapım için gereksiz butonlar göstermeyip alandan tasarruf sağlıyor.
  2. Eğer isterseniz varsayılan siteleri düzenleyebilir ve yeni siteler ekleyebilirsiniz. Site eklemek ya da kaldırmak için Tampermonkey'in kontrol paneli aracılığıyla betiğin baş kısmındaki site bilgilerini düzenlemeniz gerekli. Bu konuda betiğin içine ufak çaplı bir rehber bıraktım. Sorularınız olursa bu konudan da cevaplamaya çalışırım.

large.2018-12-25_2013.png

3. Bu alana sığmayan şeyler olursa diye şöyle bir ikinci alan da hazırda bekliyor bu arada. Yukarıdaki site eklemeye dair açıklamalarda nasıl kullanılacağı yazıyor.
    2019-04-24_1802.png

4. Bu butonlarla yapılan aramaların kimisi IMDB ID kullanarak doğrudan sonuç elde ederken kimisi de yalnızca yapımın ismini aratır. Yapım adı aratınca ID'de olduğu gibi birebir sonuç elde edemeyebilirsiniz. Bu tamamen hedef sitenin sağladığı koşullara bağlıdır.
  5. Betiğin biri @hasangdr'nin hazırladığı kare ikonlu haliyle, diğeri sitelerin normal ikonlarıyla olmak üzere iki farklı versiyonu vardır. Görselliğe önem verenlere kare ikonlu olanı tavsiye ederim. İkisini birden değil, sadece tercih ettiğinizi yükleyin/aktif tutun.
    2019-04-24_1720.png

======================================

Diğer Sitelere PlanetDP Bağlantısı Ekleme Aracı

Sık kullanılan birkaç film, dizi ve anime sitesinde uygun yerlere PlanetDP'ye kolay erişim sağlayacak bağlantılar ekler.

Birkaç Örnek Görsel:

2018-07-19_0330.png  2018-07-19_0240.png

2019-04-24_1731.png

2018-07-19_0243.png

Tüm Siteler için örnek link: (Kurduktan sonra göz atabilirsiniz)

Notlar:

Spoiler
  1. Eklentinin hangi siteler üzerinde çalışacağını ayarlayabilirsiniz. Kodun başındaki kısımda PlanetDP bağlantısı istemediğiniz siteler için 1'i 0'a çevirin.
    large.2019-01-01_2307.png

2. Bu bağlantıları yerleştirdiğim sitelerin kimisinde IMDB linki bulunduğundan ID ile doğrudan sonuç elde edilebiliyorken kimisinde de yalnızca yapımın ismini PlanetDP'de aratabiliyoruz. Yapım adı aratınca ID'de olduğu gibi bire bir sonuç elde edemeyebilirsiniz. Bu tamamen kaynak sitenin sağladığı koşullara bağlı.
  3. Bazı siteler için daha gelişmiş eklentiler olduğundan bu PlanetDP bağlantılarına gerek kalmayabiliyor. @hasangdr'nin düzenleyip paylaştığı IMDB eklentisini ya da @Magnum357'nin MyAnimeList eklentisini kurmuşsanız bunların varlığında bu eklenti çalışmaz.
  4. Livechart sitesine özel:

Livechart sitesinde halihazırda pek çok buton olduğundan koyacağım buton için yer açmam gerekliydi. Siteye üye olursanız ayarlardan o butonlardan bazılarını kaldırabiliyorsunuz. Ancak hepsi için kaldırma seçeneği sunulmamış. Örneğin benim en az kullanma ihtimalim olan "Official Ways to Watch" ı kaldıramıyoruz. O yüzden betiğin içine istediğiniz butonları kaldıracak bir fonksiyon ekledim. Betik içinde aşağıda resmini verdiğim alanı bulup kaybolmasını istediğiniz butona ait satırın başındaki // işaretlerini silerseniz kod devreye girip o butonları kaldıracak. Ben varsayılan olarak AnimePlanet, Crunchyroll ve Official Ways... butonlarını kaldırmışım. Bunu girip düzenleyebilirsiniz.
    large.sasdsa.png

• Like 3