Jump to content
Sign in to follow this  
alpalp84

Rise of the Tomb Raider

Recommended Posts

alpalp84    982
alpalp84

91eVFOMIgpL._SL1500_.jpg

Oyunumuz Rusya'nın soğuk dağlarında bağlıyor. Lara ve arkadaşı oyunumuzun konusunda yer alan bir eşyayı araştırıyor. Kar, fırtına derken birden 2-3 hafta öncesine geri dönüp oraya nasıl geldiğimiz anlatılıyor. Suriye civarlarında ortaya çıkan peygamberi araştırıyoruz. Ölümsüzlük taşı var, bu tarz oyunlarda sıklıkla karşılaştığımız bir nesne, onu arıyoruz. Babamızın notları bize yol gösteriyor. Yıllar boyu kimsenin bulamadığı mağaranın kapısına şans eseri rast geliyoruz. Yüzyıllarca kimse bulamamış, Lara 50 mt ötesine düşüyor birden. Sonrasında ipuçlar bizi Rusya civarlarına götürüyor. Oyun komple soğuklarda geçiyor, güneşi ve sıcağı sevdiğimden bir türlü alışamadık soğuklara. Lara yine ilk oyundaki gibi her türlü eziyeti, zor şartları görüyor. İlk oyun ıssız bir adada geçiyordu. Bu oyun ise dağların arasındaki bir bölgede geçiyor. Gerek yeni yerleşim merkezi (köy), gerek eskiden kalma farklı yapılar arasında gelip gidiyoruz.

Oyun bir çok noktada 2013 yapımının bire bir kopyası. Tabi her şeyi geliştirmişler. Grafikler ve toplanabilir öğelerin artması kendini belli eden gelişmeler. Çok güzel grafikleri var oyunun. Hala kalitesini belli ediyor. Oyunun sadece hikaye kısmını bitirdim. Önüme gelmeyen şeyleri hiç aramadım. % 54'ünü bitirmişim oyunun. Fakat senaryo modu çok kısa, 8-9 saatte bitirilebilecek bir oyun. Tabi bir sürü toplanacak eşyayı dahil ederseniz dahada artacaktır. Oyunun kayıt aldığı yerlere geri gidebilir ve topmamadığınız eşyaları toplayabilir, gizli mezarları keşfedebilirsiniz. Croft malikanesi ve oyun içi bir hikaye DLC si var. Hikaye DLC si pek önemli değil fakat Croft Malikenesi bölümü güzel gibi duruyor.

Birşeyleri toplama biraz arttırılmış. Çevrenizdeki bir çok şeyi farklı amaçlarla toplamanız lazım. Bu nesneleri gerçekten toplamanız lazım, yoksa ortada kalırsınız. Bir önceki oyundada vardı ama ufaktan göstermelik yapmışlardı. Oyuna ilk önce kolay diyecektim. Cidden hiç zorlanmadım. Fakat sonlara yaklaştığımızda hem niye yok diyeceğim bulmacalar çıktı, hem düşmanlar zorlaştı. Özellikle sonları bilerek zor yapmışlar sanırım. Şikayet ettiğim bir konu her yere tırmanamıyorsunuz. Normalde 40 kere tırmandığım yere oyun izin vermiyor diye çıkamadım. Oyunun izin verdiği yerden gitmek zorundasınız. Kolay olmasına sebeb, mezarda yüzüyor hazırlanmış tuzağa düşüyorsunuz, 2. kere aynı hatayı yapmak imkansız. İlk 1 saatte aşırı derecede tuşa basma olayı vardı. Çok sıktı beni.

Oyunda hafiften gizlilik unsuruda var fakat ben pek kullanmadım. Son boss'u ve sonlarda zorlandığım bir yeri gizlenerek geçtim sadece. Normalde gizliliği severim fakat bu oyunda neredeyse hiç kullanmadım. İlk oyunda fazla yoktu, fakat bu oyunda mistik öğe sayısıda fazlaca arttırılmış. Sonlara doğru ortaya çıkan "ölümsüzler" ile baya baya uğraşıyoruz. İşin içine biraz modernlik katsalar daha iyi olurdu. Yüzyıllar önce harika yapı yapan köylüler, şimdi dahada geriye gidip barakalarda yaşıyor. Atalarının mirasını devam ettirmeyi bırak geriye bile gitmişler. Oyunu yapanlar eski yapıları seviyor herhalde, her yerden eski yapı fışkırıyor. Az az keyifle göstereceklerine, bizi eski yapıya boğuyorlar. Dağlara, tepelere tırmanmanın dibine vurmuş oyun. Sonlara doğru düşmanlardan çok tırmanma beni zorladı.