Jump to content
mnth

P2P ve gizlilik...

Recommended Posts

mnth    238
mnth

Uzun süredir torrent kullanıcısıyım. Seedbox kullanıyorum. Geçen gün başıma gelen saçma sapan bir olay yüzünden Ağır ceza mahkemesine çıkıp kendimi aklamaya çalışacağım. Tabii olaylar böyle gelişince daha fazla pimpirikli olmaya başladım. 

P2P mantığını anlatmama gerek yok. P2P protokolunu kullanarak bir sürü dosya indiriyoruz. Kimisi direk bilgisayarına indiriyor kimisi seedbox kullanıyor. 3 gün sonra polis kapımıza dayanıpta "şu şu dosyaları indirmişiniz, telif hakkı yüzünden hakkınızda dava açılmış hadi gidiyoruz" derse ne olacak ?

Çünkü indirdiğimiz dosyalar nereden indirildi yada nasıl indirildiğini bulmak çok zor değil. Artık yetkili merciler resmi yazı ile yurt dışından bile bilgi istediklerinde gönderiyorlar. Son tarafıma açılan davada bunu gördüm. 

Şimdi gizliliğimizi nasıl arttırabiliriz ? Ben bu işleri az çok biliyorum ama artık karşıdaki servis sağlayıcılarına güvenim kalmadı. Kayıt tutmuyoruz hikayesine çok inanmıyorum açıkcası...

Bu konuda siz neler yapıyorsunuz mesela ? Gizliliğinizi nasıl koruyorsunuz ? Nasıl en iyi şekilde korunarak bu paylaşım işlerini yapabiliriz ? 

Biraz ben artık paranoyaklık moduna girdim son başıma gelen olay yüzünden...

uussff    3
uussff

Öncelikle gecmis olsun. Dava konusu nedir acaba?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

mnth    238
mnth

Klasik facebook dolandırıcılığı... Kart bilgileri kullanılırken benim sunucumun ip numarasını kullandıkları için kabak benim başıma patladı...

uussff    3
uussff
Klasik facebook dolandırıcılığı... Kart bilgileri kullanılırken benim sunucumun ip numarasını kullandıkları için kabak benim başıma patladı...
Simdi maddi manevi yok yere ugras dur.. cok gecmis olsun.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

busillis    222
busillis

Özel ve kapalı torrent sitelerini kullanmak önemli anlamda gizliliği ve güvenliği sağlayacaktır. Ama tamamen gizlilik torrentin işleyişi gereği pek mümkün değil gibi.

C[a]N    19
C[a]N

@mnth

Öncelikle geçmiş olsun. Hangi P2P platformunu kullanırsanız kullanın, mutlaka şifreleme(encryption) açık olsun. Hatta şifrelemeyi zorunlu hale getirin. Şifreleme açıkken içeriğin ne olduğunu anlayamazlar.

mnth    238
mnth

Teşekkürler arkadaşlar...

sanırım hiç gizli kalamayacağız gibi gözüküyor...

CinTonik    239
CinTonik

Geçmiş olsun.

Katır iyidir, iyi. 🤘

• Like 1

busillis    222
busillis

Merakımdan soruyorum, sizin sunucunun  ip adresini nasıl kullanıyorlar?

mnth    238
mnth
busillis, şöyle yazmıştı: (6 dk önce)

Merakımdan soruyorum, sizin sunucunun  ip adresini nasıl kullanıyorlar?

muhtemelen bir açık buldular yada ssh şifremi öğrendiler... Bu konuda aslında hiç bir fikrim yok...

puan    177
Peerblock diye bir program var. Programın görevi resmi kurum ve kuruluşların ip bloklarını engelleyip sizin dosyayı indirdiğinizi görememelerini sağlamak. Yani ben öyle anladım. Görevini ne kadar iyi yapıyor bilemem. Kullanan arkadaşlar varsa daha ayrıntılı bilgi verebilir.