Jump to content
Sign in to follow this  
ilhanbrnn

x264 Encode Rehberi

Recommended Posts

ilhanbrnn    18
ilhanbrnn

@ Semih158 'in x264 Encode Rehberidir...

Öncelikle merhabalar arkadaşlar. Bazı arkadaşların soruları üzerine bir encode rehberi yapmaya karar verdim. Bu encode rehberinin yapılış amacı forumdaki rehberlerin eksikliği değil, arkadaşların güncel sorunlarına dair kapsamlı bir rehber hazırlamak istememdir. Encode yapmanın tek bir yolu olmadığı ve herkesin beklentileri farklı olduğu için kullanacağım program ve yöntemler diğer rehberlerdeki ile benzerlik içermeyebilir. Bu doğruluk ya da yanlışlıktan ziyade tercihe kalmış bir durum olduğu için hangisi hoşunuza gidiyorsa onu kullanmanızı tavsiye ederim. Ve başlayalım.

Gerekenler
eac3to 3.29
Arcsoft DTS Decoder 1.1.0.8
Nero AAC Codec 1.5.4.0
Avisynth 2.6.0 RC 2
Avisynth Pluginleri
AvsPmod 2.5.1
DGIndex 2.5.8
Megui 2525
MKVMergeGUI 7.8.0

Ekstra
HD-DVD/Blu-Ray Stream Extractor 0.8
SupRip 1.16
ChapterGrabber 5.4
DGIndexNV 2.0.4.7 (Sadece NVidia Ekran Kartları ile Çalışır)

Sesi Riplemek İçin Gerekenler
Sony Sound Forge Pro 10.0
DTS-HD Master Audio Suite 2.60.22

Modlu x264 Sürümleri
kMod x264
tMod x264

Şimdi gelelim kurulum kısmına. eac3to'nun 2.6 versiyonu ile exe'si geldi tıklayıp yüklüyoruz kolayca. Sonra Arcsoft DTS Decoder ve Nero AAC Codec'i eac3to klasörünün içine atmanız yeterli. Bluray Stream Extractor kullananlarda indirdikleri dosyayı bu klasöre atacaklar. Avspmodu ve DGIndex'i istediğiniz yere klasör şeklinde atabilirsiniz. DGIndexNV'de aynı şekilde. Gereken pluginleri de Avs içindeki plugins klasörüne atmanız yeterli.

DVD riplerken kullanacağımız DGIndex'i istediğin yere attıktan sonra açıp Video kısmından iDCT Algoritm'i IEEE-1180 Reference yapıp kapatın.

Geri kalan programların kurulumları zaten gayet kolay. Yapabileceğiniz için geçiyorum. Modlu x264 mevzusuna sonradan geri döneceğim.

Demux İşlemi
Video İçin
Kaynak DVD ya da MPEG-2 Bluray ise
DGIndex kullanacağız. DVDdeki tüm vobları ekledikten sonra save project dediğimizde bize bi .d2v uzantılı dosya verecek. Bu dosyayı avspmoda attığımızda MPeg2Source ile dvd mizi indexlemiş olacağız.

Kaynak MPEG-2 olmayan Bluray ise

eac3to ile yapıyoruz. CLI severler için kullanımı

eac3to.exe kaynak.m2ts çıktı no: çıktı.mkv [-options] biraz karışık görünüyor bir örnekle açıklayalım

eac3to.exe source.m2ts 1: video.mkv 2: audio.dts .... -core -progressnumbers gibisinden

Alıntı

eac3to options 

-448 use e.g. "192", "448" or "640" kbps for AC3 encoding
-768 use "768" or "1536" kbps for DTS encoding
-core extract the DTS core of a DTS-HD track
+/-100ms apply a positive or negative delay
-0,1,2,3,4,5 remap the channels to the specified order
-down6 downmix 7 or 8 channels to 6 channels
-down2 downmix multi channel audio to stereo (Dolby Pro Logic II)
-mixlfe mix LFE in (when doing stereo downmixing, see "down2")
-down16 downconvert decoded audio data to 14..23 bit
-slowdown reverse PAL speedup (25.000 -> 24.000/1.001 fps)
-speedup apply PAL speedup (24.000/1.001 -> 25.000 fps)
-resampleTo48000 resample audio to "44100", "48000" or "96000" Hz
-quality=4 slowdown/speedup/resampling quality (0 = low; 4 = very high)
-quality=0.50 Nero AAC encoding quality (0.01 = low; 0.99 = very high)
-8 PCM file has "1".."8" channels
-16 PCM file is "16" or "24" bit
-little PCM file is "little" or "big" endian
-96000 PCM file is "44100", "48000", "96000" or "192000" Hz

GUI kullanmak isteyenler için Bluray Stream Extractor çok daha basit bi şekilde bu işi yapacaktır.

Şimdi geldik ses mevzusuna.

Ses İçin
Kaynak DVD ya da MPEG-2 Bluray ise
DGIndex ile mux ederken audio kısmından output method'u istediğimiz şekilde seçtiğimiz de Save Project ile video ile birlikte sesi de sökeceğiz zaten. Demux all tracks varsayılan olarak seçili durumda değiştirmek isteyenler diğerlerinden birini seçebilir.

Kaynak MPEG-2 olmayan Bluray ise
En çok şehir efsanesi olan kısım burası işte. DTS-HDMA, True-HD, FLAC lossless yani kayıpsız; DTS, DD5.1 ya da AC3 ve AAC lossy yani kayıplı formatlardır. DTS ve DD5.1 90'lı yıllardan kalma taban algoritmarı çok benzer ve verimsiz formatlardır. AAC ve FLAC çok daha modern ve verimli sıkıştırma algoritmalarına sahiplerdir. Buna rağmen kullanılmama sebepleri donanımsal olarak çok kanal (3 ve üstü) desteğinin bulunmamasıdır.

Ayrıyetten 1.5 mbps 16 bit DTS ile 640 kbps 16 bit düzgün riplenmiş DD5.1'in transparency seviyesi çok benzerdir. Bunun sebebi sıkıştırma algoritmasının verimsizliği ve benzerliğidir. Buna rağmen aradaki temel farklılık DTS'in DD5.1 den %30 daha yüksek ses düzeyine sahip olmasıdır. Eğer filmin sesi çok düşük ben yüksek sesli izlemek istiyorum demiyorsanız DTS gereksiz bitrate kaybıdır.

Eğer DTS çıktı almak istiyorsak : audio.dts (diğerlerine göre kalite kaybı oluşur.)
Eğer DTS çktı almak istiyorsak ve kalite kaybı istemiyorsak : audio.wavs şeklinde kanalların çıktısı alınıp DTS-HDMA ile riplenir
Eğer DTS çıktı almak istiyorsak ve -core DTS mevcutsa : audio.dts -core kullanılır. (Kalitesi riplenmiş olanla aynıdır. DTS-HDMA programı profesyonel olarakta kullanılıyor mastering işleminde.

Eğer AC3 çıktı almak istiyorsak : audio.w64 olarak çıktı alınır. w64 dosyası Sony Sound Forge ile riplenir.
Eğer AC3 çıktı almak istiyorsak ve -core AC3 mevcutsa : audio.ac3 -core kullanılır.

Eğer FLAC çıktı almak istiyorsak : audio.flac kullanılır

Eğer AAC çıktı almak istiyorsak : audio.aac -quality [0-1] arası bir değer kullanılır.

Bunun dışında kanal sayısı 6 dan fazlaysa 
7.1 için -down 6
6.1 için -down 6 -o,1,2,3,5,6,4 eklenerek ses 6 kanala indirgenir.

Peki HDBits encoderları en kaliteli şekilde neye göre ripliyor bu sesleri

6 kanal ve üstü kanallı DTS-HDMA ve TrueHD seslerde
Ses 24 bit ise DTS -core ya da riplenmiş DTS ses en kaliteli tercih olacaktır. DD5.1 yapmak istediğimizde 16 bite down edileceğinden sesteki kalite kaybı yüksek olur.
Ses 16 bit ise genelde DD5.1 riplenir. İsteyenler DTS olarakta çıktı alabilir.

2 ve daha az kanallı LPCM, DTS-HDMA,DTS ve diğer formatlı seslerde
Ses 24 bit ise en isabetli tercih AAC olur. 3: audio.aac -quality [0.6-0.7] aralığında kayıpsıza çok yakın olduğundan bu aralıkta bir değer seçilmelidir.
Ses 16 bit ise en kaliteli tercih FLAC olur. 3: audio.flac

Bu senaryolar lossless ses dosyaları içeren Blurayler için geçerlidir. Bunun dışındaki düşük kaliteli ses dosyaları içeren Bluraylerde ses olduğu gibi mux edilerek kullanılabilir.

Çok karışık olduğunun farkında olduğumdan burada biraz durmak isityorum. İlerde düzeltmelerle birlikte devam edeceğim.

Edited by Tuğrul Akça

hocam    79
hocam

Paylaşım için teşekkürler.

Eski forumda çok genişli kapsamlı Megui ile ripleme bölümü vardı.

Bu sayede güzel dostluklar kurup, paylaşımlarda bulunmuştuk.

Umarım eski günlerdeki gibi etkinliği uzun süreli olur.

• Like 1

ismail0100    286
ismail0100

Teşekkürler. Yalnız bu encoding bölümünün yeri iyi olmamış gibi çok arkalarda.

• Like 1

cittaslow    6
cittaslow

Merhaba,

Sorun benim tarayıcımdan mı kaynaklı emin olamadım. ilk mesajdaki metinler sağ taraftan taşmış gözüküyor. Düzeltilmesi mümkün mü?

J1ar5rD.jpg

Edited by cittaslow

ilhanbrnn    18
ilhanbrnn
cittaslow, 15 saat önce tarihinde yazdı:

Merhaba,

Sorun benim tarayıcımdan mı kaynaklı emin olamadım. ilk mesajdaki metinler sağ taraftan taşmış gözüküyor. Düzeltilmesi mümkün mü?

J1ar5rD.jpg

Evet bende de var o problem, şuan farkettim. 

ismail0100, 16 saat önce tarihinde yazdı:

Teşekkürler. Yalnız bu encoding bölümünün yeri iyi olmamış gibi çok arkalarda.

Katılıyorum hocam, yavaş yavaş rayına oturur diye düşünüyorum :) 

• Like 1

cittaslow    6
cittaslow

@ilhanbrnn Sanırım, link içermeyen sadece metin olan bölümü yapıştırdıktan sonra "Biçimlendirmeyi Temizle" diyerek sorun çözülebilir.

• Like 1

zisxiri    10
zisxiri

Metin düzeltildi...

• Like 1

ilhanbrnn    18
ilhanbrnn
cittaslow, 24 dakika önce tarihinde yazdı:

@ilhanbrnn Sanırım, link içermeyen sadece metin olan bölümü yapıştırdıktan sonra "Biçimlendirmeyi Temizle" diyerek sorun çözülebilir.

Denerim bir dahakine :) 

zisxiri, 10 dakika önce tarihinde yazdı:

Metin düzeltildi...

Teşekkürler hocam.

ismail0100    286
ismail0100
ilhanbrnn, 14 saat önce tarihinde yazdı:

Evet bende de var o problem, şuan farkettim. 

Katılıyorum hocam, yavaş yavaş rayına oturur diye düşünüyorum :) 

inşAllah düzelir eski forumda hemen en baştaydı güzeldi :)

Serciey    6
Serciey

Kodlama sırasında seçilen profil (Main 5-10) ve seviye (Level 5-6) gibi ayarlar nasıl bir fark yaratıyor?