Jump to content
Sign in to follow this  
Dantes

The Witcher 3: Wild Hunt

Recommended Posts

Cru    4
Cru

Aklimdan iyice bir silinsin tekrar oyniyacagim bu oyunu. Ben ilk ciktigi zaman oynamistim 2015'te hala daha biraz oyunu dusunsem nerde ne olay oluyor aklima geliyor. O kadar etkileyici bir oyunu. Iyice bir unutayim da genisleme paketleriyle rahat rahat oynayayim :) Dark souls var mesela ayni yerde saatlerce dolandigin, tekrar tekrar oynadigin halde hatirlamiyorsun oyunu :) Yani beni o kadar etkilemedi en azindan, oyle soyleyeyim.

RyK    426
RyK

Dark Soul'un hikayesi bile muamma. Etkileyici mekanları o devasa kaleleri olmasa benim gözümde oyun bile değil. Tabi kendine bir hayran kitlesi edinmiş oyunlardan. Bunun sebepleri var ama konuşmanın yeri burası değil. İşin aslı DS serisini pek sevmem 3 oyunu da belli bir seviyeye kadar oynadım sıkıldığımdan bıraktım. :butwhy: Witcher serisiyle o seriyi karşılaştırmam bile. Witcher her yönden benim için ağır basıyor. Herşeyden öte karakterleri bizden biri oldu. İnsan olmayanlara sempati, empati, acıma ne varsa duyduk.:oleyo2: Elf kızlara el sürenlerin elini kestik. :tesbihleyo: Yan görevlerde bile çok güzel hikayeler vardı. Bazen saç baş yolduran seçimler vardı. Neyi seçsem acaba dediğiniz en basitinden cadı görevi var. Ormanın kötü ruhu mu yoksa üç cadı mı? Bu oyun başka birşey, bu firmada başka birşey.

CDRP için sadece biz değil dünyanın heryerinde aynı şekilde bir hayranlık var. Yabancı forum ve youtube yorumlarına bakıyorum oyuncu dostu diye herkes övüyor. Düzgün iş yaptığında, sadece parayı değil oyuncuyu düşündüğünde oyuncunun seni yalnız bırakmayacağının en somut kanıtı bu firma. 5 saatlik içerik fakiri oyunlara dünyanın parasını isteyen, 15 dakikalık dlc dedikleri saçmalığa yeni oyun parası isteyenler gibi değiller yani. Aslında dlc leri torrent den indirecektim ama yinede satın almayı seçtim sırf firma hatırına. Her kuruşu hak ediyor. 

alpalp84    919
alpalp84
RyK, 8 saat önce tarihinde yazdı:

Dark Soul'un hikayesi bile muamma. Etkileyici mekanları o devasa kaleleri olmasa benim gözümde oyun bile değil. Tabi kendine bir hayran kitlesi edinmiş oyunlardan. Bunun sebepleri var ama konuşmanın yeri burası değil. İşin aslı DS serisini pek sevmem 3 oyunu da belli bir seviyeye kadar oynadım sıkıldığımdan bıraktım. :butwhy: Witcher serisiyle o seriyi karşılaştırmam bile. Witcher her yönden benim için ağır basıyor. Herşeyden öte karakterleri bizden biri oldu. İnsan olmayanlara sempati, empati, acıma ne varsa duyduk.:oleyo2: Elf kızlara el sürenlerin elini kestik. :tesbihleyo: Yan görevlerde bile çok güzel hikayeler vardı. Bazen saç baş yolduran seçimler vardı. Neyi seçsem acaba dediğiniz en basitinden cadı görevi var. Ormanın kötü ruhu mu yoksa üç cadı mı? Bu oyun başka birşey, bu firmada başka birşey.

CDRP için sadece biz değil dünyanın heryerinde aynı şekilde bir hayranlık var. Yabancı forum ve youtube yorumlarına bakıyorum oyuncu dostu diye herkes övüyor. Düzgün iş yaptığında, sadece parayı değil oyuncuyu düşündüğünde oyuncunun seni yalnız bırakmayacağının en somut kanıtı bu firma. 5 saatlik içerik fakiri oyunlara dünyanın parasını isteyen, 15 dakikalık dlc dedikleri saçmalığa yeni oyun parası isteyenler gibi değiller yani. Aslında dlc leri torrent den indirecektim ama yinede satın almayı seçtim sırf firma hatırına. Her kuruşu hak ediyor. 

Hocam orjinal çeviri ilemi oynuyorsun yoksa gönüllü çeviri ilemi ? Orjinal çeviride bir çok yanlış var. Gönüllü çeviri ile daha keyifli olur bence.

Street Fighter da basit bir kostüm DLC si bile 30 dolar. Bildiğin ryu, sadece değişik kostüm, 30 dolar istiyorlar. Daha bir dünya örnek verebilirim. W3 bu konuda tamamı ile kullanıcı dostu bir oyun.

RyK    426
RyK

Orjinal çeviriyle oynuyorum. Dİrek menüden Türkçeyi seçtim. Diğeri için bir sürü şey indireceksin bir yanlışlık olsa tekrar 50 gb steam den idirmem lazım  o yüzden hiç bulaşmadım. Gözümede bir yanlış denk gelmedi açıkcası Alp. Terim çevirileri beni rahtsız ediyor birde yaratık isimleri. Yani yaratığın kendisini görmesem bu neymiş diyeceğim. Bazılarının ismini okuyamıyorum bile. Drowner lara ne demişti güllü bir şey halen okuyabilmiş değilim.:butwhy:

Ekleme: Şimdi ilk bölümü amatör çeviriyle izledim. Terim çevirileri çok daha iyi, hatta baya iyi. Orjinal çeviride Türkçe dedikleri şeyi hayatım da ne duydum ne gördüm. Nerenin Türkçe o bilmiyorum. :butwhy:AMa çeviri anlamında cümle yapısı, kelime seçimleri olsun orjinal daha iyi. Mesela wraith lere hayalet demiş geçmişler. Anlaşılır, kolay hiç kasmamışlar. Diğerinde ise karşılık bulacağız diye osmanlı lugatlarınca çıkmış işimler vardı. Witcher aynen bırakmışlar ayrıca taktir ettim. Orjinalde "leş yiyenler" diye çevrilen şeyi bunlar hiç çevirmeden "nekrofagiler" diye ingilizcenin neredeyse okunuşuyla yazmışlar, böyle yapmasaydılar iyiydi. Şu haliyle orjinali tercih ederim sanırım. Gerçi tonlarca yaratık ismi var ben sadece 3 tanesinin ismini duydum  o yüzden peşin hükümlü olmamak lazım. Şu haliyle orjinalde kalmaya karar verdim.

Edited by RyK
  • Like 1

ledzep    129
ledzep

Bu efsane oyunu bir de stereo 3D oynasanız dostlar... nutkunuzun tutulması garantidir. Yennefer konuşurken sizinle konuştuğunu sanıp kendinizi kaybedebilirsiniz. :pembeoleyo:  3D TV'si, 3D monitörü veya VR cihazı olanlar için, boyut nedeniyle kalitesi çokça düşürülmüş ve bulanıklaşmış (orjinalleri 20-30 mb arasında ve tabiri caizse cam gibidir), tarafımdan hızlıca alınmış ekran görüntüleri aşağıdadır. S3D oynayabilecek donanımı olanlar bu imkânı muhakkak değerlendirsin ve Triss'i gördüğünde ekrandan elini uzatmamak için kendini tutsun. :ole8:

Üçüncü resim (hatta belki hepsi) alışık olmayanların çift veya bulanık görmesine neden olabilir, derinlik ve "convergence" ayarları hayli yüksektir, alıcınızın ayarları ile oynamayınız. (3D'ye gözleri alışanlar için o yüksek dediğim ayarlar düşük bile kalıyor aslında.)

witcher3001.jpgwitcher3002.jpgwitcher3003.jpg

Edited by ledzep

RyK    426
RyK

@ledzep Bu 3D için ne yapmamız gerekiyor? TV ye direk bağlarım ama oyun için eklenti vesair bir şey indirmemize gerek var mı? Adam hiçbirşey yazmamış dinamiti yakmış kaçmış resmen.:olemaganda:

ledzep    129
ledzep

PC'de S3D oyun oynamak için gerekenler:

1- 3D TV, 3D monitör veya HTC Vive/Oculus Rift

2- Oyunları S3D çalıştırmanızı sağlayacak uygulamalar: Tridef veya Nvidia 3D Vision/3DTV uygulaması. Nvidia ekran kartı var ise her iki uygulama da kullanılabilir. AMD ekran kartı var ise sadece Tridef kullanılabilir.

Sadece 3D destekli TV var ise Nvidia 3DTV veya Tridef uygulamalarından biri satın alınmalıdır. Tridef Witcher 3'ü doğrudan destekliyor, Nvidia 3DTV için ise kullanıcılar tarafından geliştirilen "fix" dosyası kullanılmalı.

Hiç uygulama kullanmadan kendinden S3D destekli oyunlar da vardır az olsa da. Misal en güncel örnekler Rise of the Tomb Raider ve Deus Ex Mankind Divided, bu oyunların SBS yani side by side 3D destekleri vardır ve herhangi bir 3D TV veya VR cihazı ile doğrudan S3D çalışırlar.

Önemli bir nokta olarak, S3D oyun oynadığınız zaman normalde aldığınız fps değerlerinin yarısını alırsınız. Yani ekran kartınız oyunda 80 fps veriyor ise S3D aktif edildiğinde 40 fps'ye düşer, sebebi de iki tane farklı kamera açısından bakan görüntünün render ediliyor olması. Ekran kartı güçlü değil ise eski oyunlar rahat oynanabilir ama güncel oyunlar için ayarları düşürmek gerekir fps artışı için.

Özet tutmaya çalıştım, niyetlenen olursa daha fazla yardımcı olurum.

Edited by ledzep
  • Like 1

RyK    426
RyK

Denedim oldu. Yanlız oyun oynaması çok zor bir hale geldi. Nesnelerin büyüklükleri kafa karıştırıcı bir hal aldı gerçekcilikleri yok oldu. Bazen çok iyi oluyor ama bazense hiç olmasa diyorsunuz. Zaten 14 günlük trial verdi alışsam bile 14 gün sonra yine eski düzene döneceğimden hiç bulaşmama kararı aldım.

ledzep    129
ledzep

Tridef kurmuşsun sanırım, isteğine uyan 3D için ayar yapman lazım. Şu anda otomatik modda, derinlik ve focus ayarlarını kendi yapar ve bazen toyification (oyuncaklaşma) denen etkiye neden olur. Oynamaya devam edeceğim dersen oyun sırasında klayenin en sağdaki "sıfır" tuşuna basarsan detaylı ayar açılır, ordan "2, 4, 6 ve 8" tuşları ile ayarları değiştirebilirsin. "sıfıra" bastıktan sonra "3D" bölümüne gir "focus" ayarını manuele al, böylece otomatik değişmez veya kendi zevkine göre focus ayarı yapabilirsin. Bazısı toyification sever bazısı gerçekçi olmasını. Ayrıca 3D kısmında "depth" ayarını da arttırmanı tavsiye edrim, muhtemelen şu an 30'a ayarlıdır.

Bir de "Power 3D" isimli kısma gir ve devre dışı değilse "disable" et, bu özellik "fake" yani sahte 3D'dir ve gerçek S3D ile arasında dağlar kadar fark vardır kalite olarak ama performansı gerçek S3D'den daha yüksektir.

Witcher 3 özelinde Tridef iyi iş çıkartır ama tamamen kusursuz bir görüntü sunmaz, ufak tefek gölge hataları ve ekran üzerindeki ikon ve simgelerde sorunlar olabilir. 3DV ve linkini verdiğim fix dosyası ile kusursuz bir görüntü deneyimi yaşanır.

Edited by ledzep

Mickey    939
Mickey

Nvidia 3D'yi kurdum. Ancak bilgisayara kurulu hiç bir oyunda verim alamadım. 

Skyrim'de kaplamaların çoğu yok oldu! Adamlar, binalar vs hiç görünmüyor. 

Fallout 4'te yer yer kaplama, gölge ve parlama problemleri mevcut. 

Just Cause da derinlik etkisi güzel, ama zemin kaplamaları gidip geliyor.

Witcher 3'ü kaldırmıştım. Onu deneyemedim. ¬¬ 

Bu arada MPC-HC bu yazılımı kurduktan sonra altyazıları göstermemeye başladı. Bazı videolarda EVR codec hatası veriyor. 

@ledzep yaktın beni! :oleyo:

Edit: MPC-HC'yi çözdüm. DXVA 2 ayarını değiştirmiş. Native yapınca düzeldi. 

Edited by Mickey

ledzep    129
ledzep

:butwhy: Aşağıda linkini verdiğim siteden kullanıcılar tarafından geliştirilen "fixleri/yamaları" da oyunların "exe" dosyasının olduğu klasörlere atman lazım (rar dosyasından çıkarıp), genelde her fix için yönergeler sayfasında vardır. Saydığın oyunlardan Just Cause dışında hepsi için Nvidia 3D Vision kullanırken fix de yüklemek zorundasın, yoksa oyunlar hatalı görünür. 

Just Cause olarak ikinci oyundan bahsediyorsan eğer JC2 kendinden 3DV desteklidir. Sorunsuz çalışması gerekir ki bende sorunsuz. Eğer JC 3 ise oyun onun da fixi var sitede.

MPC-HC sorunu yaşayan duymadım, ben de yaşamadım daha önce ama şunu deneyebilirsin, uygulamayı kullanacağın zaman 3D Vision'ı Nvidia Control Panel'den devre dışı bırak, belki fayda eder.  Verdiğim linkteki Nvidia uygulaması sadece aktivasyon içindir, 3D Vision ve 3DTV sürücüleri ekran kartı sürücüsüyle beraber gelir, ve aktivasyondan sonra kullanılabilir hale geçer.

Bir de denediğin her oyunda kaplama sorunu yaşamışsın. Eğer fixleri de kurduktan sonra kaplama sorunu devam ederse ekran kartı sürücüsünü "clean" seçeneğiyle yeniden kur, MPC-HC ile yaşadığın soruna da çözüm olabilir. Bir ihtimal eski 3D Vision sürücüleri sistemde kurulu olabilir ve onedenle uyumsuzluk yaşanıyor olabilir.

http://helixmod.blogspot.com.tr/2013/10/game-list-automatically-updated.html

Control Panel'de 3D Vision kısmında gelişmiş klavye ayarları vardır ve standart olarak kapalıdır. O ayarı da açarsan oyunda iken "convergence" ayarı yapabilirsin. Ayarların bazılarına kısa birer tanım yapayım:

- Depth/Derinlik: Adı üstünde derinliği arttırır, gözlerin kaldırabilidiği kadar yükseği makbüldür. Ben ilk 3DV kullanmaya başladığım %50'yi geçemiyordum ama bir ay kullanım ardından %100 bile yetmemeye başladı. Ne kadar yüksek o kadar güzeldir, başlangıç için gözlerin alışması için zaman tanı, çok aşırı yükseltme.

- Convergence: Basitçe açıklarsam, bu ayar yükseldikçe filmlerdeki gibi ekrandan dışarı taşma hissi artar, hatta ayarı kökleyip nerdeyse her şeyin ekrandan dışarı taşmasını sağlayabilirsin. :)

Şimdilik bu kadar, mücadeleye devam dersen ve başka soruların varsa kafa karıştırmaya devam ederiz. :oleyo2:

Ben çok uzun süredir S3D oyun oynuyorum ve artık 2D dediğimiz standart şekilde oyun oynayamıyorum, kesinlikle tat vermiyor. Bu 3D belası eski oyunları bile bambaşka hale dönüştürüyor. Bakalım S3D mikrobunu başkalarına da bulaştırabilecek miyim... :devil:

Ekleme: Nvidia'da Tridef gibi Fake/sahte 3D özelliğine sahiptir bazı oyunlar için. Oyun başladığında sağ alt köşede çıkan yeşil uyarı yazsında "compatibility mod on" diyorsa sahte 3D aktif demektir, onu devre dışı bırakmak için "ctrl+alt+f11" kombinasyonunu kullanmalısın. Uyarı yazısını kapatmak için "ctrl+alt+ins" kombinasyonunu kullan.

Ayrıca JC gibi diğer oyunlar da bende kurulu ve hepsi sorunsuz çalışıyor.

Edited by ledzep
  • Like 1

Mickey    939
Mickey

S3D filmler için de cazip olabilir. Oyunlarda HDMI çözürlüğü olan 1080p 24hz veya 720p 60hz de otomatik S3D'ye geçiyor. Filmlerde nasıl geçireceğiz? MPC-HC'yi açınca S3D'ye geçmiyor. Nvidia Control Panel'de video ayarlarını Nvidia ayarlarını kullanı mı seçmek gerek?

ledzep    129
ledzep

S3D filmler için SBS veya O/U yani over/under (veya Top/Bottom) filmler var ise ve TV kullanılıyorsa herhangi ek bir şeye gerek yok, TV'nin 3D tuşu ile uygun format seçilip izlenebilir. Ya da PotPlayer S3D filmleri destekliyor, ayarlarında 3D aktif edilir ve SBS veya O/U seçilir ve sorunsuz izlenir. Tavsiyem Potplayer'ı kullanman, çünkü altyazıları otomatik olarak 3D'ye uygun hale getirebiliyor, 3D altyazı kullanmaya gerek kalmaz, altyazı bölümünden 3D altyazıyı aktif etmen ve yine format seçmen yeterli. 3D bluray seyredeceğim dersen o zaman PowerDVD kullanman gerekli.

Başka oynatıcılar da var, misal stereoscopic player veya Tridef Media Player ama daha fazla uğraş gerektirirler.

Oyunlardaki 1080p24 limitini aşmanın yolu var, "EDID override" denen bir yöntemle 1080p/60Hz'de oynanabiliyor ya da 4K LG TV varsa 2160p/60Hz'de de oynamak mümkün. Eğer uğraşmak isterim dersen ve LG marka TV'in varsa EDID yöntemini anlatırım. Uğraşmak dedim ama zor bir şey değil. EDID, TV'nin bilgisayara kendini tanıttığı sürücüdür, bu sürücüyü değiştirerek Nvidia'nın TV'yi 3D monitör sanıp tüm limitleri kaldırmasını sağlamaya yarar.

Edited by ledzep
  • Like 1

RyK    426
RyK

Akşam eve gidince yeni meşgüliyetim bu olacak sanırım. Senin verdiğin ayarları bir deneyeyim olmadı Nvidia kurayım Madem iyi iş çıkarıyor W3 de. Ben ayar falan göremedim oyunu seçtim çalıştır dedim çalıştırdı tüm olay buydu. İyi kelime bulmuşlar. Bildiğin toy story'e dönmüştü oyun.:butwhy:  Yazılar netliğini kaybediyor, hafiften bulanık, okunuyor ama o kadar net değil. Ayarlardan sonra tekrar dönerim buraya deneyimleri paylaşırım.

Coilbone    606
Coilbone

Seriyi daha önce hep oynamak isteyip hep bir sebepten dolayı ertelemiş, oynayamamıştım, sonunda üç oyunu da indirip ilk oyundan başladım serüvene. Oyunun daha çok başındayım ama dövüş sistemi oynadığım diğer RPG'lere nazaran bir garip geldi, doğru zamanda doğru click muhabbeti çok hantal duruyor. Daha çok başlardayım, muhtemelen ileride alışırım ama diğer oyunlarda da dövüş sistemi böyle mi merak ettim.

RyK    426
RyK

@Coilbone Doğru zaman doğru klik.?? Zamanlama ve tıklama gibi birşey yok. Ha varda birebir dövüşlerde parry atmak için doğru zamanlama yapar ardından allah ne verdiyse dalarsın. Kaçma manevraları için doğru zamanlama yaparsan hayatın kurtulur ama bunlar zorunluluk değildir. İlk oyunda düşmana göre güçlü kılıç, hızlı kılıç gibi değiştirmen lazım. Onun dışında bahsettiğin tıklama olayı oyunun dinamiği falan değildir isteğe bağlı daha az hazar almana neden olur okadar. Savaşları özelikle ilk oyunun çok hızlıdır. Hack and slash diyebileceğimiz bir savaş sistemi vardır. Elders scroll lardan çok farklıdır. İnsan bosslarda sıkıntı yaratır. Daha temkinli yaklaşman lazım paldır küldür dalarsan ölebilirsin onun dışında seri savaş sistemi vardır. 2. ve 3. oyundada yeri vardır ama çok önemlide değildir parry kullanmasanda olur ama 3. oyunda özellikle death marsh da oynuyorsan parry, kaçma, zamanlama çok önemlidir. Kolayda hiçbir şeyin önemi yok yardırır gidersin ama tavsiye etmem kesinlikle oyun çok zevksiz bir hal alıyor.:butwhy:

Edited by RyK

Coilbone    606
Coilbone

Anlatmak istediğim şey parry mi yoksa başka bir şey mi emin olamadım şimdi :oleyo: Şimdi bir düşmana saldırırken, saldırının son anlarına doğru kılıçta turuncu bir efekt oluyor ve tam o anda tekrar tıklarsam daha hızlı bir şekilde saldırıyorum, aynı şekilde 3. kez de bunu yapabiliyorsun, combo gibi bir şey. Hatta düşmanın HPsi sonlara yakınsa özel bir son vuruş yapıyorsun turuncu da tekrar tıklarsan. 

Bu şekilde savaşmazsam çok pasif kalıyorum gibi geldi bana, dediğim aralıkta vurmazsam hep ilk saldırının hızında vuruyor, hiç hızlanmıyor. Dolayısıyla kalabalık gruplarsa sıkıcı bir hal alıyor durum. Hard'da oynuyorum bu arada, aşağısı kurtarmaz :oleyo:

RyK    426
RyK

Gerçek oyuncu Hard da oynar zaten.:oleyobira: Bazıları easy e alıyor oyunu sonra kılıcı çekerken yaratıklar ölüyor ne anladım o işten.:butwhy: Sen söyleyince hatırladım. Kılıcı parlatmasanda oyun yavaş değil parlatırsan çok hızlanıyor saldırılar. ilerki oyunlara o olay kalkıyor sadece bunda var. Aslında şimdi bahsedince o sistem çokda kötü değildi ama oyunu fena halde kolaylaştırıyordu sanki bilemedim. Uzun zaman geçmiş üstünden. Parlamalar çok hızlandırdığından diğer vuruşlar hılzlı olmasına rağmen yavaşmış hissi yaratıyor. Zaten verdiği hasarda baya artıyor o parlamayla, diğer oyunları en zorda oynamamanı önerebilirim çünkü sıradan bir yaratığa 2 saat saydırıyorum ölsün diye. Özellikle 3. oyunda vur vur gıdım gıdım gidiyor hpsi birde bunlardan 4 5 tane geliyor. Sanada 3 defa vurdular mı ışığı görüyorsun. :devil: Oyunun savaşları sana çok yavaşmış gibi gelebilir o yüzden.

Toplarsak senin yavaşlama sandığın şey aslında bir yanılsama. :oleyoel:

• Like 1

alpalp84    919
alpalp84
Coilbone, 18 saat önce tarihinde yazdı:

Seriyi daha önce hep oynamak isteyip hep bir sebepten dolayı ertelemiş, oynayamamıştım, sonunda üç oyunu da indirip ilk oyundan başladım serüvene. Oyunun daha çok başındayım ama dövüş sistemi oynadığım diğer RPG'lere nazaran bir garip geldi, doğru zamanda doğru click muhabbeti çok hantal duruyor. Daha çok başlardayım, muhtemelen ileride alışırım ama diğer oyunlarda da dövüş sistemi böyle mi merak ettim.

W1 de Kaer Morhen bölümünü bitirebilirsen sistemine rahat rahat alışıyorsun. Ben silecektim neredeyse, sabredip devam ettim. Patladı gitti:D Daha sonra zaten alışıyorsun.

• Like 1

Nightstalker    99
Nightstalker
Mickey, 6/9/2017 - 22:19 tarihinde yazdı:

Nvidia 3D'yi kurdum. Ancak bilgisayara kurulu hiç bir oyunda verim alamadım. 

Witcher 3'ü kaldırmıştım. Onu deneyemedim. ¬¬ 

Bu arada MPC-HC bu yazılımı kurduktan sonra altyazıları göstermemeye başladı. Bazı videolarda EVR codec hatası veriyor. 

@ledzep yaktın beni! :oleyo:

Edit: MPC-HC'yi çözdüm. DXVA 2 ayarını değiştirmiş. Native yapınca düzeldi. 

Witcher 3'ü bilgisayarından kaldıran adama müstehak!! :oleyo:

Edited by Nightstalker