Jump to content
Üye Kaydolma hatası giderildi. Tüm 3.parti eklentiler devreye alındı. Yeni bir ilave sorun görürseniz lütfen bize rapor edin. ×

Amatör Radyo Operatorü

mnth

Recommended Posts

Merhaba

aramızda amatör radyo operatörü olan var mı acaba ?

önümüzde ki dönem sınava girip belgemi almak istiyorum. 

Eğer varsa burada bilgi alışverişinde bulunabiliriz...

73

• Like 1
HakanGil

Amatör telsiz operatörü demek istediniz sanırım. Ben de girmek istiyorum. Testleri indirip bastırdım ama hazırlanamadım. Sınavın konusuna dair bir kitap yok. Sadece test ve cevaplar var. Dünyada daha saçma bir sınav-eğitim sistemi olamazdı. Bu şekliyle hiç çalışasım gelmiyor. Aslında buna çalışma da denemez. Papağanlardaki gibi bir ezber yapmamız bekleniyor. Ben öğrenmek isterdim halbuki. 2020 ilk dönem Mayıs ayında falan olur sanırım. Ben testi basıp kitap haline getirdim. Doğru şıkları her sorunun yanına işaretledim. Elimle kapatıp her sorudan sonra açıp kontrol ediyorum. Siz nasıl hazırlanmayı düşünüyorsunuz? Kafanızda bir çalışma şekli var mı? Ben daha önce hiç böyle kitabı olmayan bir sınav şekliyle karşılaşmadığım için hazırlanmakta zorlanıyorum açıkçası. 

Ek: Burada bir online sınav var. Fena değil ama yanlış cevaplarımızın doğrusunu göremiyoruz. O yüzden kullanışsız. Doğrusunu da gösteren bir yer bulursam paylaşırım. 

http://www.muratdemirtas.net.tr/online_amator_sinav/index.php

Edited by HakanGil
  • Like 1

Amatör radyoculuk olarak kullanılıyor. Hatta büyüklerden biri telsiz değil radyo olarak ağızınızı alıştırın demişti...

Sınav Kıyı Emniyeti veritabanında ki sorulardan seçilip yapılıyor. Ezberle al belgeyi modundalar...

Fakat ben sınavdan çok ne nasıl yapılıyor nasıl gerçekleşiyor vb. bilgileri öğreniyorum. Sınav bir şekilde geçilir...

https://www.radyoamatorleri.com/  adresine üye oldum. Bir çok bilgi var... Şu anda sadece okuyorum... 

• Like 1

27 Ekimde olan sınava girerek 80 puan aldım. Pazartesi gönü evraklarımı kıyı emniyetine göndereceğim. Bu konuda sormak istediğiniz bilgiler varsa yardım  ederim.

Edited by icarus
  • Like 1

Öncelikle amatör telsiz sınavına girecek arkadaşlar hangi belgeyi almaları gerektiğini bilmeli. Düşük frekans ile 03mhz ve 30mhz gibi alcak frekans ile konuşma yapmak mı yoksa vhf 136/174mhz uhf 400/520mhz mi kullanmak istiyorsunuz. Bir el telsizi veya araç telsizi almak isterseniz C sınıfı belge almanız yeterli. Düşük frekansları kullanmak isterseniz A-B sınıfı belge almalısınız. Sınavda 50 soru cıkıyor A-B belgesi alan arkadaşlar 550 soruya çalışacak bu sorulardan 50 tanesi çıkıyor C sınıfı belge alacaklar 400 soruya çalışıyor 50 soru cıkıyor. A-B sınıfında bazı sorular mors sorusu oluyor ama C sınıfı belge sınavında mors sorulmuyor.

• Like 1

Hayırlı olsun...
Ben ilk düşük band daha sonra yüksek banda geçmek istiyorum.
İlk olarak el telsizi ve araç telsizi alacağım. Daha sonra deneyim kazandıkça yüksek banda geçeceğim.
Almışken A tipi lisans alayım işi bitireyim diyorum. Alamazsam en azından B alayım daha sonra A tipi lisans alabilirim diye düşünüyorum.
Telsiz olarak ne almayı düşünüyorsunuz?

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sınava çalaşa bilirseniz A sınıfı belge almanız daha mantıklı ileride daha sonra yükseltmek zorunda kalmazsınız. El telsizi ve araç telsizi almayı düşünurseniz C sınıfı belgede işinizi görür. Bende baofeng uv82 var bu telsiz işi fiyat performans işidir. yüksek fiyatlara ve daha iyi telsizler var ama başlangıc için Baofeng uv82 yeterli bir model fiyatıda çok değil 200tl veya 300tl gibi.

• Like 1
mnth, şöyle yazmıştı: (01.11.2019 - 12:58)

Merhaba

aramızda amatör radyo operatörü olan var mı acaba ?

önümüzde ki dönem sınava girip belgemi almak istiyorum. 

Eğer varsa burada bilgi alışverişinde bulunabiliriz...

73

amatör arkadaşlara selam olsun,5 yıl önce bende a sınıfı lisans aldım,sınav öncesi 2 gün kıyı emniyeti web sitesindeki sorulara çalıştım.bir kaç mors sorusu vardı onlara takıldım onları da yapsam 90 puanı geçerdim,son dönem sınavlarda mors yok diyorlar soruları görmedim.

bir arama kurtarma ekibinde gönüllü olduğum dönemde ilk yardım eğitimi devamında amatör lisans almıştım,sadece el cihazım var,bilgisayar destekli programlanabilen uhf ve vhf dual band cihazlarım var,sabit cihaz henüz düşünmüyorum, zamanla olabilir.

cihaz konusu başlı başına bir mesele internette en çok bulunabilen hesaplı cihazlar çin malı baofeng marka ürünler,sadece ülkemizde değil tüm dünyada rağbet gören bir marka haline geldi baofeng biraz basit ancak eski amatörler beğenmese de lisans alan yeni bir amatör mutlaka bu cihazdan almalı,bir birine benzer çok modeli var,son dönemde hem dijital hemde analog cihazları da çıktı,resmi bayisi yoktu bu sene olduğunu duydum,ali express gibi yerlerde çok fazla cihaz var.tabi yaesu motorola vouxun gibi biraz daha yüksek fiyatlı cihazlar da var sonuç olarak bütçe meselesi,bazı markalarda gps'li modeller var,eğer uygun fiyata bulursanız gps destekli el cihazıda alınabilir.

genelde iyi cihaz denince yaesu markası çok bilinir japon olması kaynaklı ama bazı cihazlara göre 3-4 kat fiyatı yüksektir,lisans sonrası acemilik atmak için 2.el bir cihaz alınabilir.bilgisayar ile programlanabilmesi avantaj zira bazı cihazlar manuel programlandığında sorun olabiliyor,bu işleri bilen arkadaşlardan destek alınabilir.

tabi el cihazı ile bitmiyor amatör telsizcilik,nerede ise kıtalar arası konuşmalar HF denen uzun mesafelerde görüşme yapılmasına olanak sağlayan profesyonel cihaz ve antenler ile yapılıyor,zaten asıl amatör telsizcilik de buna deniyor,eski lisans sahibi kişiler bu işleri daha iyi biliyor,bu tarz cihazlar eski müzik setlerine benzer büyük cihazlar,sabit istasyonlar genelde bu tarz cihazları kullanıyor,tabi daha küçük araç teyplerine benzeyen gerek evde gerek araç içinde mobil cihazlarda sabit istasyonlarda kullanılıyor bu cihazlarında bazı modelleri küçük olmasına rağmen profesyonel anlamda kaliteli antenler ile ciddi mesafeler arası görüşme yapabiliyor çok detay var bu konuda.

belli dönemlerde derneklerin organize ettiği yarışmalar (contest) oluyor uzun mesafelerde uluslararası görüşenler görüşmelerin belgelenmesi adına bir birlerine sertifikalar yolluyorlar bu da bu işin bir aktivitesi.

eğer ki amatörlüğe zaman ayırıp ellinizden gelirse yani biraz tornavida tutma beceriniz var ise kendi sabit anteninizi bile yapma imkanı var,bu konuda bilgisi olan arkadaşlar hazır anten almak yerine çeşitli malzemeler kullanarak kendi anteninizi yapabileceğiniz yöntemleride paylaşıyorlar bu da amatörlüğün başka bir aktivitesi,hepsinin bir yöntemi hesaplaması var.

istanbul'da 10-20 civarı röle mevcut,.aktif olan olmayan bu amatör röleler sayesinde görüşmeler yapılıyor.bu rölelerin bazılarına internet üzerinden ulaşılabiliyor,gene lisans sahibi olursanız google play ve apple store da EchoLink isimli bir yazılım var doğru frekansı girip belgeli amatör olduğunuzu yazılımı yapanlar ile paylaştığınızda dünyanın neresinde olursa olun bu yazılım ile gsm şebekesi üzerinden konuşma yapabilirsiniz,çağrı yaptığınız röle ekolink'e bağlı olmak zorunda.derneklerde bu konularda bilgi paylaşımı yapılıyor.istanbul ataşehirde hem akut hemde diğer arama kurtarma ve amatör telsiz dernekleri bir birlerine çok yakın lokasyonda bulunuyorlar.

bu konuda aklıma gelenleri yazdım,eğer sormak istediğiniz şeyler olursa destek olurum,kolay gelsin.

• Like 2

@kerberos

Siz baya deneyimliymişiniz bu konuda...

Ben uzun yıllardır Telsiz konusunu inceler dururum. Hatta bir zaman çok popüler olan CB telsizlerden geliyor ilgim... Ufakken babamın araçlarında hep bir telsiz olurdu.

Aslında bir telsiz alıp konuşmaları dinlesem ne olur düşüncesindeyim. Lisans alıncaya kadar ne nasıl yapılıyor öğrenmek izlemek istiyorum...

• Like 1
HakanGil

Sınavdaki konuları öğrenebileceğimiz bir kaynak kitap var mı? Soruları ezberlemektense öğrenmek isterim. Sorusu, sınavı varsa kitabı da olmalı mantıken.

@HakanGil

yakınında ki dernekleri bir araştır derim. Ben Bartın'da kurulan Baktrad'ı buldum. İletişim kurduğumda çok yardımcı oldular. Eminim sana da olacaklardır. Hatta eğitim verip seni sınava da hazırlıyorlar...

• Like 2
mnth, şöyle yazmıştı: (07.11.2019 - 11:29)

@kerberos

Siz baya deneyimliymişiniz bu konuda...

Ben uzun yıllardır Telsiz konusunu inceler dururum. Hatta bir zaman çok popüler olan CB telsizlerden geliyor ilgim... Ufakken babamın araçlarında hep bir telsiz olurdu.

Aslında bir telsiz alıp konuşmaları dinlesem ne olur düşüncesindeyim. Lisans alıncaya kadar ne nasıl yapılıyor öğrenmek izlemek istiyorum...

olabilir dual bant baofeng uv5r bu iş için çok uygun dinleme yapabilirsiniz,90'larda bende yazları çalıştığım beyaz eşya servisinde cb denen (citizen band/halk bandı) cihazları çok kullandım,yaşadığım yerde maddi durumu iyi olanlar evlerine bile bu cihazları kurdular,arkadaş bulmak yada başka ticari amaçlar ile CB telziler kullanıldı,bu cihazlar belli sabitlenmiş müdahele edilemeyen frekanslar dışına çıkmadan görüşmeye olanak sağlardı,sadece elektronik bir takım yükseltmeler ile çıkış gücünüzü arttırabildiğiniz hale de geliyordu bu cihazlar,sabit cihazınızın anteni ne kadar güçlü ise o kadar uzak mesafeler ile görüşme oluyordu,cb cihazlar cihazdan cihaza görüşmeler olarak bilinir.amatör telsiz ise gsm şebekelerinde olan baz istasyonu mantığına benzer RÖLE sistemleri ile görüşülen yapılardır.cb ile amatörü ayıran budur,yani cb de nickname ler var iken amatörlerde resmi çağrı işaretleri kullanmak zorundasınız uluslar arası standartlarda olan. mesela (TA2SDZ  / TANGO ALFA İKİ SİERRA DELTA ZULU) gibi.

dernek ve amatör arkadaşlar ile bağlantı kurarak bu konularda deneyimlerinizi arttırabilirsiniz zira kitaptan bu işi öğrenmek ilk etapta zor,tam işin içine girince ciddi elektronik bilgisi haberleşme sistemleri gibi akademik içerikler bilmeden telsiz nedir ne değildiri öğrenmek biraz zor.

ben bu işlerin içine girdikten sonra biraz sahipsiz bir durumda olduğunu anladım,dernekler biraz ikiye bölünmüş durumda zaten ülkemizde dernek yönetmek kurmak ayakta tutmak başlı başına zor bir iş,topluca hareket edilecek işler bizim ülkemizde sıkıntılı siyaset gibi.

cihaz işleri çok fazla rağbet görmüyor,telsiz ithal eden firmalar genelde güvenlik ya da askeri amaçlı tek band destekli cihazlar satıyorlar,internet sayesinde diğer dual band cihazlar biraz duyulmaya ve el altından satılmaya başlandı,bu çin malı cihazlar olmasa 1000 tl ile 3000 tl arası nerede ise mobil cihaz ya da mobil el cihazları mevcut.dünyada amatör telsizcilik bizdekinden çok daha ciddiye alınan bir konu,örneğin amerikan devleti kendi amatör telsiz derneklerinin aktivitelerine yurtdışından davet ettikleri insanlara kolay vize veriyor,turist olarak gitmeye zorlandığınız amerikaya bir amatör derneğin davetiyesi ile vizeyi biraz daha kolay almak mümkün,bu aralar ne durum bilmem ama bu şekilde amerikaya fuarlara giden amatör lisanslı insanlar biliyorum.

durum bu şekilde lisans aldıktan sonra zaman ayırıp bu konuda biraz araştırma yapmak şart,kolay gelsin.

HakanGil, şöyle yazmıştı: (07.11.2019 - 18:35)

Sınavdaki konuları öğrenebileceğimiz bir kaynak kitap var mı? Soruları ezberlemektense öğrenmek isterim. Sorusu, sınavı varsa kitabı da olmalı mantıken.

hocam kitaptan bu iş zor,terminoloji ancak okul ortamında bir yerden başlayarak alacağınız bilgiler ile zaten sınırlı.

ülkede sınavı yapan kurum bu konuda zaten yetersiz,aslında bir teknik üniversite bu işe ön ayak olmak zorunda ama bu yapılmıyor,sadece bir devlet kurumuna bu iş paslanmış oradan bir şekilde sınav sistemi ile yürüyor.

dernekler bu konuda destek veriyor,istanbul ataşehire giderseniz orada akut gibi arama kurtarma derneklerinin olduğu lokasyonda 1-2 dernek var,oralara üye olup aktivitelere katılıp gün içinde cihazınızı açık tutup frekanslarda neler konuşulduğunu takip edip biraz fikir sahibi olabilirsiniz.

eskiden yoklama gibi düşünün çevrim yapılırdı,bazen ara ara oluyor,yani bir frekans üzerinde örneğin (uhf 439.250 mhz) o gün ve saatte çevrim olacağı duyurulur çevrime dahil olmak isteyen daha önce anons ederek kendini kayıt ettirmiş istasyonların çağrı işaretleri anons edilir,çağrı işareti anons edilen istasyon belli kurallara göre çağrı işaretini adını ve çıkış yaptığı lokasyonu çevrimi yapan sabit istasyona bildirir,bu şekilde aktivite tüm istasyonlar anons edilip bitene kadar devam ederdi,bununda logları tutulur bir sonraki çevrimde gene bu şekilde devam ederdi.bu da tabi amatörlerin bir arada olmasına olanak veren zaman zaman paylaşımlar olan sohbetler olarak süregelen bir aktivite.

yani her amatör bireysel anlamda bu işe sahip çıkmak zorunda öbür türlü bu işlere teşvik eden bir sistem maalesef yok,toplum telsiz cihazını polis dışında kullanabilmenin mümkün olduğunu bile bilmiyor,hatta polis'ler bile :).bazen asayiş aramalarında üzerimde telsiz gören polislere belgem olmasına rağmen yarım saat amatörlüğü anlattığım oldu.

iletişime geçilebilecek derneklerden birisi. uhf 439.250mhz

http://www.tamad.org.tr/tr/anasayfa

• Like 2
By ayguno,

Arka arkaya ileti göndermek yerine, lütfen tek ileti kullanalım. :) teşekkürler. :)

Edited

By kerberos,

teşekkürler. :) üstad sağol. ayguno, 9 Kas 19, 21:47 Arka arkaya ileti göndermek yerine, lütfen tek ileti kullanalım. :)

@mnth @kerberos İkinize de çok teşekkür ederim. TAMAD oturduğum semte yarım saatlik mesafede. Çok iyi oldu bunu öğrendiğim. Cevabını bilip de içeriğini anlamadığım soruları işaretleyip temas kuracağım kendileriyle.

Bu arada sınava hazırlanmak için iki adet harika android uygulaması buldum. Doğru veya yanlış cevap verdiğimizi anında görmemiz mümkün. Hazırlayanların ellerine sağlık.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.baybar.amatortelsiz&hl=en

https://play.google.com/store/apps/details?id=ist.nitrogen.amatortelsizcilik&hl=en 

• Like 1

@HakanGil

Bana çok yardımcı oldular... Hatta dün akşam ki toplantılarına katıldım. Çok eğlenceli geçti... Aşağıda vereceğim soru bankasını gönderdiler. Bütün sorular bu soruların içinden çıkıyor. Ben A tipi lisans almak istediğim için bana A-B tipi lisans için soruları gönderdiler. Soruları ezberlemek kalıyor sadece... Dün akşam HF 'dan İtalya ile görüştüler... Çok muazzam bir şey bu... Her konuda seve seve yardımcı oluyorlar...

sorular.rar

• Like 2
  • 1 month later...

Geçen hafta burada ki dernek sayesinde her Çarşamba yapılan HF çevirimine derneğimizin çağrı işareti ile katılımda bulundum. Hatta bu akşam gene HF çevirmi var. Bu haftaki sorumlu çevirim operatorü Gürel Özbakış (TA2DX) Eğer yakınlarınızda HF bir telsiz cihazı var ise çevirime katılabilirsiniz. Çevirim çağrı işareti ise TC10QST... Frekans 3777...

73

mnth, şöyle yazmıştı: (3 saat önce)

Geçen hafta burada ki dernek sayesinde her Çarşamba yapılan HF çevirimine derneğimizin çağrı işareti ile katılımda bulundum. Hatta bu akşam gene HF çevirmi var. Bu haftaki sorumlu çevirim operatorü Gürel Özbakış (TA2DX) Eğer yakınlarınızda HF bir telsiz cihazı var ise çevirime katılabilirsiniz. Çevirim çağrı işareti ise TC10QST... Frekans 3777...

73

Gürel abi youtube den yayınlamış görüntüleri bende izledim çok güzel olmuştu. Kendileri bu amatör radyoculuk işini benimsemiş kişilerden biridir. Kendisinin cektiği videolar da çok şey öğrendik ve öğrenmeyede devam adiyoruz. Saygılarımla TB1TNV 73

• Like 1

Cevrimi izlemek isteyen olursa videosu aşağıdaki linkte.

• 3 weeks later...

Merhaba

Kıyı Emniyeti bu seneki ilk sınavı Mayıs ayında yapacakmış.

Bu arada daha çağrı işaretim olmamasına rağmen Baktrad derneğinin şubesini ilçemize açmak için girişimlerde bulunduk. Hatta Çaycuma Belediyesi ile bir protokol bile imzaladık...

Yavaş yavaş işin içine giriyorum. Şunu söyleyeyim öğrenecek o kadar çok şey var ki... 

Amatör radycluk güzel bir hobi dir. Bu güzel hobi biraz masraflıdır ilk başlangıçta bir el telsizi ile başlanılır sonra sabit telsiz araç telsizi HF telsiz gibi almakla bitmeyen bir hobidir. Bu hobiye bir ev parası bir araba parası yatıran insanlar tanıyorum. İlk başlangıçta Baofeng UV-82 el telsizi almanız sistemin işleyişi Şift nedir ofset nedir tx ton rx ton nedir öğrenmek için yeterli olacaktır. Bizlerde şimdi Çorluda röle çalışmalarını hızlandırdık inşallah yakın bir zamanda faal duruma getiririz. Arada Tekirdağ ve cevresinde olan amatörlerle görüşerek toplantılar yapıyoruz güzel ortam oluyor gercekten zevkli bir hobi. Herkezin bu hobiyle uğraşmasını isterim.

Saygılarımla TB1TNV 73.

By Putte,

Senin avcılık yanını biliyordum. Bu radyoculuk meselesi süpriz oldu.

icarus, şöyle yazmıştı: (8 saat önce)

Amatör radycluk güzel bir hobi dir. Bu güzel hobi biraz masraflıdır ilk başlangıçta bir el telsizi ile başlanılır sonra sabit telsiz araç telsizi HF telsiz gibi almakla bitmeyen bir hobidir. Bu hobiye bir ev parası bir araba parası yatıran insanlar tanıyorum. İlk başlangıçta Baofeng UV-82 el telsizi almanız sistemin işleyişi Şift nedir ofset nedir tx ton rx ton nedir öğrenmek için yeterli olacaktır. Bizlerde şimdi Çorluda röle çalışmalarını hızlandırdık inşallah yakın bir zamanda faal duruma getiririz. Arada Tekirdağ ve cevresinde olan amatörlerle görüşerek toplantılar yapıyoruz güzel ortam oluyor gercekten zevkli bir hobi. Herkezin bu hobiyle uğraşmasını isterim.

Saygılarımla TB1TNV 73.

Aynen öyle... 

Çaycuma şubemizin evraklarını dün teslim ettik. Şimdi dernekler masasından cevap bekliyoruz. Uv-82 el cihazından bir tanede ben edindim. Şu an sadece dinliyorum. Bizim derneğin Bartın'da bulunan R0 rölesi ile Çaycuma'da bulunan R1 rölesini linkledik. Şu an derneğin aprs sistemi kurmakla uğraşıyorum...

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim :)

• Like 1