Jump to content
Sign in to follow this  
ErenYıldız

10 sent’lik ilk Marvel çizgi romanı 1,3 milyon dolarlık rekor fiyata satıldı

Recommended Posts

ErenYıldız    67
ErenYıldız

Örümcek Adam, X-Men ve Yenilmezler’in ardındaki meşhur ABD’li yayımcı Marvel tarafından üretilmiş ilk çizgi roman, perşembe günü açık artırmaya çıkarak 1,26 milyon dolarlık (yaklaşık 7 milyon TL) rekor fiyata alıcı buldu. Heritage Auctions müzayede evinin kıdemli Başkan Yardımcısı Ed Jaster, 1939’da adı daha sonra Marvel olacak Timely Comics tarafından yayımlanmış çizgi roman için, “Bu tarihi bir çizgi romanın tarihi bir nüshası” dedi.

 

RgzRon.jpg

 

Jaster, “Şüphesiz ki bu, yokluğunda bugünün çizgi roman ve sinema filmlerindeki karakter ve hikayelerin tadını çıkarıyor olamayacağımız bütün Marvel çizgi romanlarının atası” diye konuştu. Marvel, Stan Lee’nin yönetiminde 1960’larda bugün ikonik hale gelmiş ve sinema uyarlamaları dünyanın her yerinde gişeleri alt üst etmiş süper kahramanlar yarattı.

Marvel Comics’in ilk nüshası son derece iyi durumda ve 1939’daki fiyatı olan 10 sentin (yaklaşık 60 kuruş) epey üstünde bir fiyata satıldı.

Örümcek-Adam’ın ilk kez ortaya çıktığı Amazing Fantasy’nin 15. nüshası, müzayedeyle en yüksek fiyata satılmış ikinci Marvel çizgi romanı konumuna düştü. Bu çizgi roman 2011’de 1,1 milyon dolara (yaklaşık 6 milyon TL) satılmıştı.

Süpermen’in ilk kez görücüye çıktığı 1939’da yayımlanmış Action Comics’in ilk sayısı tarihteki en pahalı çizgi roman olarak yerini koruyor. Çizgi roman 2014’te 3,2 milyon dolara (yaklaşık 18 milyon TL) alıcı bulmuştu.

 

Kaynak: Independent Türkçe

Edited by ErenYıldız
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...