Jump to content
Putte

USD kurunun yakın geleceği

Recommended Posts

Putte    1,664
Putte

Ülkemizin Suriye'de aldığı genel pozisyon, Kuzey Suriye de ise teröre karşı kalıcı operasyonlar düzenlemesi, Nato yu Terör destek çıkan müttefikler nedeniyle Baltık ülkeleri savunma planında kitlemesi, Fransa ile gerginlik, Abd ile gerginlik, AB nin mületciler kozuyla tehdit edilmesi, likidite yetersizliği, piyasadaki kriz vb tüm konular gözönüne alındığında, Dolar kurunda bir hareket bekliyor musunuz?

Putte    1,664
Putte

Yani kimsenin bir tahmini yok

Kill Master    2,030
Kill Master

Uzun zamandır piyasayı takip etmiyorum. Ama tahminim aynı seyirde devam edecek. Mayıs'tan beri 6'yı görmedi. Büyük bir sorun olmadıkça ani yükseliş olmaz bence. 

Putte    1,664
Putte

Peki ya ABD yaptırım uygularsa? Onun da etkisi olmaz mı düşünüyorsun?

benteksizhepin    304
benteksizhepin

Ülkelerin paralarının birbiriyle değişim oranı demek olan kur bir başına ekonomi için çok önemli değil bence. Ekonomistler bunu çok önemseseler bile. Çünkü elllerinde başka teşhis aracı pek yok. Ama daha bu güne kadar kur ile ilgili doğru öngörü yapabilen ekonomistte yok. 2008 yılında Lehman Broters yatırım bankası battığında bir tek ekonomist bunu öngörmemişti. Oysa bilançolar halka açık. Bilançoyu okuyamadıktan sonra neye yarar ekonomistlik. Bir de yatırım bankaları mevduat toplamadıkları için batmaları imkansız denirdi ekonomistlerce. Yani ABD de bir kur sorunu olmadığı halde, çünkü senyoraj ülke sonuçta (istediği gibi para basar uluslararası ticaret bastıkları parayla yürüyor) ama 2008 yılında ekonomisi en büyük darbeyi aldı 1929 büyük bunalımından beri. Dolayısıyla kur  olsa olsa 3. dünya ülkeleri için az çok önemlidir., dışa bağımlıysa eğer. Ve ihraç ürünü yoksa. Çünkü ihraç ürüü varsa kur düşünce o ürüne dış talep artar ve ekonomi yine dengelenir ve kur da. Ama siyasi baskı amaçlı kur savaşları güçlü olmayan ülkeler için epey yıpratıcı olabilir. Ama ülke güçlüyse iş değişir. Mesela,  ABD yıllardır Çin ve Rusya'ya yaptırım uyguluyor. Ama etkili olamıyor büyümeleri devam ediyor bu ülkelerin. O zaman asıl tartışılması gereken bence Türkiye bir 3. dünya ülkesi mi? Öyleyse eğer durum zor... Neyse asıl kur ne olacak sorusuna cevap veremedim çünkü dediğim gibi öngörülebilir değil bence. Ama konu ile ilgili kıyısından köşesinden düşüncelerim bunlar...

• Like 1

Kill Master    2,030
Kill Master
Putte, şöyle yazmıştı: (Bir saat önce)

Peki ya ABD yaptırım uygularsa? Onun da etkisi olmaz mı düşünüyorsun?

Olur tabii. Ama devlet bunun olmaması için elinden geleni yapar. ABD'yi gerçek anlamda karşısına alma riskine girmez.

Putte    1,664
Putte

Yani pek bu riskten kaçınıyor gibi görünmüyorlar. Kongre de bize alerjisi olan Senatör kalmamış gibi. Ben yaptırımalrın da çok fazla etki edeceğini sanmıyorum. 

Kill Master    2,030
Kill Master

Gösterilen o ama bu sert ifadenin arkasında bir güler yüz var bence. Yaptırımın etkisi olur diye düşünüyorum. Ha, uçurmaz da, dalgalandırır. 6 ya da  6,30'u görürüz belki. Uzun zamandır takip edemediğim için olacak yaptırımlardan da haberim yok açıkçası.

Putte    1,664
Putte

Yaptırım Nisan da S400 ler aktif göreve başladığında ya olur ya da olmazsa artık daha olmaz. Yani kritik eşiğin bahar olduğunu söyleyebilriiz.

lokilark    2
lokilark
Putte, şöyle yazmıştı: (1 saat önce)

Yaptırım Nisan da S400 ler aktif göreve başladığında ya olur ya da olmazsa artık daha olmaz. Yani kritik eşiğin bahar olduğunu söyleyebilriiz.

Bence yalnış düşünüyorsunuz, Nisan'a kadar baya bir zorlayacaklardır. Abd seçimleri, nato içi hesaplaşmalar(planlar), suriye(israil) planları, şu anda iran eşiği aşılmaya çalışılıyor, aşıldıktan sonra Türkiye'ye tam güç alan baskısı yapacaklarını düşünüyorum. O zamana kadar adım adım yükleneceklerdir(domino etkisi de diyebiliriz). Dikkatinizi çekmiştir geçen sefer dolar yükseldi, etiket fiyatları bir anda yülseldi bu bir ekonomi/toplum testiydi, insanların limitlerini/sınırlarını test ettiler. Sonuçta 6.90-7 dolaylarını görsede tam anlamıyla insanların devlete(yönetime) sırt dönmediği görüldü. Şu anda dolar 5,75-80 dolaylarında olsada insanlarımız 6,50-7 düzeyinde yaşamlarını sürdürmekte. O zamandan beri yükselen etiket fiyatlarında gözle görülür bir düşüşe rastlamadım. Bu da bir ihtimal yedek plan olabilir, yani tekrar dolar 7 eşiğini gördüğünde insanların hissetmemesi için yapılmış olabilir(diğer türlü daha kötüsü iç piyasada çok fazla aç/yiyici firma/şirket var demektir). Parantez içine aldığım konunun bir adım önde olduğunu düşünüyorum, olası bir dalgalanmada rahat 7 yi görür kaaatindeyim. Çünkü hazırlıklar bu yönde yapılmıştır diye düşünüyorum.

Edited by lokilark
Güncelleme

Putte    1,664
Putte

:)

Baskı ve tehdit devam ediyor zaten. Hatta bugün bir tane yine oldu. Ama Türkiye yoluna devam ettikçe arkasını getiremiyorlar. Sonra tekrar tehdit sıkıştırma havuç , takmadan yola devam edildiğine gene bir yaptırım uygulaması yapmıyorlar. Dediğim ise şu: Bunu Nisan a kadar en fazla sürdürebilirler. S400 ler aktif göreve başladıktan sonra da yapamazlarsa artık yapmayacakalrı anlamına gelir. 

7 ye kadar dalgalanabilir hatta geçebilir de. Ama benim ilgilendiğim bu değil nerede kalıcı olacağı.

lokilark    2
lokilark

Yani abi öyle bir soru sormuşsun ki geleceği görmeden bunu yanıtlamak çok zor hatta imkasız desek yeridir. 'nerede kalıcı olacağı' konusunu tutturan ve bir mantıkla izah eden kişinin öğrencisi/çırağı olurum, ya atar tutturur yada işin içindedir zaten planlanmıştır bu nedenle bilir. Analizini yapıp açıklayacak kişiyi bulmak çok zor, yetenekleri dolayısıyla canları çok sıkıldığı için 5. 10. katlardan atlayıp felan ''genelde'' intihar ediyorlar, kaza da yapabilirler çok normal bir durum. Devlet(siyaset) çok fazla toplumu zorlayamayacağını, zorladığında bastıkları halının çekileceğini bildikleri için 9,99(etiket göz aldatmaca fiyatını) geçirmeyeceklerini düşünüyorum.

Putte    1,664
Putte

Ortalık Dolar kehaneti kaynıyor yahu. Bir sürü uzman neler söylüyorlar, neler söylemişlerdi. 

Putte    1,664
Putte

Geçen sene 2 sene evvel burada 2-3 ekonomist gedikli vardı. O zaman yılbaşını 4 ün üzerinde tamalayacak demişlerdi olmadı. Sonra 7 olacak 10 u görecek arkasından demişlerdi. ilki oldu 2.si olmadı. Geriye düşeceğini de hiç öngörememişlerdi.

VUR4L    76
VUR4L

Youtube'da takip ettiğim Atilla Yeşilada, Murat Muratoğlu var. Biraz şaka biraz gerçek, ironi falan anlatıyorlar bişiler. Bilgi alması keyifli. He, ne kadar doğru konuşuyorlar derseniz gene etrafa göre iyiler bence. Çünkü yeni çıkan düzenlemeyle ekonomi kötü demek suç. Zaten diyebilen 3-5 adam var. Onları da ezme derdindeler. Ama şahsım adına konuşmak gerekirse çoktandır iyiye giden bir şey yok zaten. Elektriğe, doğalgaza %50'den fazla sapladılar ama inanırsan %9 enflasyon. Belki ben de inanırdım çarşıya pazara çıkmasam. Bi de bu senatodan geçmesi öngörülen yaptırım kararı var. Maddeler çok ağır, eğer geçerse en çok merak ettiğim bizimkilerin varlıkları neymiş acaba. Gerçi geçmişten tecrübe edip sıfırlamış olabilirler.

Putte    1,664
Putte
benteksizhepin, şöyle yazmıştı: (18 saat önce)

Ülkelerin paralarının birbiriyle değişim oranı demek olan kur bir başına ekonomi için çok önemli değil bence. Ekonomistler bunu çok önemseseler bile. Çünkü elllerinde başka teşhis aracı pek yok. Ama daha bu güne kadar kur ile ilgili doğru öngörü yapabilen ekonomistte yok. 2008 yılında Lehman Broters yatırım bankası battığında bir tek ekonomist bunu öngörmemişti. Oysa bilançolar halka açık. Bilançoyu okuyamadıktan sonra neye yarar ekonomistlik. Bir de yatırım bankaları mevduat toplamadıkları için batmaları imkansız denirdi ekonomistlerce. Yani ABD de bir kur sorunu olmadığı halde, çünkü senyoraj ülke sonuçta (istediği gibi para basar uluslararası ticaret bastıkları parayla yürüyor) ama 2008 yılında ekonomisi en büyük darbeyi aldı 1929 büyük bunalımından beri. Dolayısıyla kur  olsa olsa 3. dünya ülkeleri için az çok önemlidir., dışa bağımlıysa eğer. Ve ihraç ürünü yoksa. Çünkü ihraç ürüü varsa kur düşünce o ürüne dış talep artar ve ekonomi yine dengelenir ve kur da. Ama siyasi baskı amaçlı kur savaşları güçlü olmayan ülkeler için epey yıpratıcı olabilir. Ama ülke güçlüyse iş değişir. Mesela,  ABD yıllardır Çin ve Rusya'ya yaptırım uyguluyor. Ama etkili olamıyor büyümeleri devam ediyor bu ülkelerin. O zaman asıl tartışılması gereken bence Türkiye bir 3. dünya ülkesi mi? Öyleyse eğer durum zor... Neyse asıl kur ne olacak sorusuna cevap veremedim çünkü dediğim gibi öngörülebilir değil bence. Ama konu ile ilgili kıyısından köşesinden düşüncelerim bunlar...

İşte bu sorunun cevaplarından gördüğüm ilk veri şu. Kimse kur konusunda güvenilir tahmin sunamıyor. Oysa 1-2 sene önce burası kur 8 Tl olacak 10 Tl yi geçecek diyen insanlarla doluydu.