Jump to content
CnBkrtl

Çizgi Roman Kafe

Tavsiye Edilen İletiler

CnBkrtl    83
CnBkrtl

Çizgi-roman, uyarlamlar ve daha fazlası için muhabbet mekanı.Çizgi-roman severlerin neyi eksik he ? B|

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nightstalker    99
Nightstalker

Bombayı ortaya atıp kaçayım;

DC'mi,  Marvel'mı? 

:oleyo:

Şaka bir yana, hoşgeldik, hoşgördük çizgici dostlar. 

tarihinde nightstalker tarafından düzenlendi
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
MKanjeri    20
MKanjeri
17 minutes ago, nightstalker said:

DC'mi,  Marvel'mı? 

Bu sorudan sonra artık konuyu kilitleyip çizgi roman bölümünü kaldırabiliriz forumdan. :oleyo: 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    1.104
zarat
5 minutes ago, MKanjeri said:

Bu sorudan sonra artık konuyu kilitleyip çizgi roman bölümünü kaldırabiliriz forumdan. :oleyo: 

Ne olur yavaş olun yahu. Daha dün 1 bugün 2 diyecem amma vallahi bugün 1 sakin sakin:oleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ownz    1
ownz

Heh ben sevdiğimi buldum :oleyo:

Selamlar herkese.

:oleyodp:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
heroson    528
heroson

Her ikisi de :oleyodp:.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
100000    92
100000

Açıklıyorum. En iyisi ForumDP :oleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kusotaku    170
Kusotaku
20 hours ago, nightstalker said:

DC'mi,  Marvel'mı? 

Sinematik evrende Marvel'ın çok önde olduğunu söylemek lazım, ama konu çizgi romansa benim için cevap net olarak DC. DC'nin o karanlık havası beni her zaman etkileyen yönlerinden biridir. DC'de karakterler dışında şehirler bile ayrı bir güzel. Çizgi evrende DC'nin yeri ayrıdır bende.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
cypress    91
cypress

Forum kaza yapmadan önce tam da yeni keşfetmeye başladığım bir bölümdü burası. Tekrar dan açılmasına sevindim. Eski çizgi roman günlerime dönerim inşallah :D

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
100000    92
100000
23 hours ago, Nightstalker said:

DC'mi,  Marvel'mı?

Küçük bir şiir ile cevaplamak istiyorum.

Hepsi yalan.

Gerçek olan Batman.

Because

I,m Batman.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
CinTonik    230
CinTonik

Çizgi Roman denince akla neden hep sonradan filmleştirilmiş fantastik karakterler geliyor bilmiyorum. Ben ve benim çağım Tommiks, Teksas, Kızılmaske, Zagor, Mandrake, Yüzbaşı Volkan, Teks, Judas, Jeriko gibi çizgi romanlarla büyüdü. Bu yaşa geldim, hala severim çizgi roman okumayı. Ve ne zaman sahafları dolaşsam gözüm hep eski dostları arar. :$

• Beğeni 3

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ledzep    129
ledzep
CinTonik, 3 saat önce tarihinde yazdı:

Tommiks, Teksas, Kızılmaske, Zagor, Mandrake

Bunları ve ek olarak Conan, Superman ve Örümcek Adam'ı da okuma şansına ulaştım (büyüklerimden miras kalmıştı dev bir arşiv). Hepsini okumaktan keyif alırdım ama en sevdiklerim Kızılmaske ve Mandrake idi. :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ferio    327
ferio

Eskiden sadece biz değil büyüklerimiz de çizgi roman okurdu. "Kovboy çizgi romanları" pek revaçtaydı, zaten kimse DC nedir Marvel nedir bilmezdi, biz de bilmezdik, elimize ne geçerse çizgi roman diye okurduk. Teks, Kaptan Swing, Kızılmaske, Örümcek Adam, Teksas, Mandrake, Mister No, Red Kit, Asteriks, Superman, Conan, Uzay Şövalyesi Rom... Karton veya kuşe kağıda yapılmış renkli kapakların içinde saman kağıda, siyah-beyaz basılmış olurdu. Hikâye aralarında bulmacalar, ansiklopedik bilgiler, bazen kısa öyküler, bulmacalar olurdu. Bazen hayran mektupları ve hayran çizimlerini de basarlardı. Teks'in "Gecikmiş adalet, adalet değildir." lafını, Superman'den öğrendiğim Lord Acton'ın "Güç yozlaştırır, mutlak güç mutlaka yozlaştırır." lafını hiç unutmam. Şimdiler gözlerini sinema filmleriyle açtılar çizgi roman işine. Umarım bir gün "DC", "Marvel", Kim kimi döver?" muhabbetlerinin ötesine geçebilirler.

• Beğeni 3

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1    67
aex1

1001 Roman , Ceylan vardı 60'lı yılların başlarında Doğan Kardeş , Atmaca.....sonrası için saydıklarınıza ek olarak   Zembla...

tarihinde aex1 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Qoseri    6
Qoseri

Çocukken ilk okuduğum çizgi roman Kaptan Swing'ti. Şimdi olsa yine okurum. Gamlı baykuş ve mister blöf hala aklımdadır.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
CinTonik    230
CinTonik
ferio, 9 saat önce tarihinde yazdı:

Eskiden sadece biz değil büyüklerimiz de çizgi roman okurdu....

Yıllar öncesine gittim okuyunca. Rahmetli babam Judas hastasıydı. O zamanlar ebeveynler nedense çocukları bu tür çizgi romanları okusun istemezdi. Malum ders çalışmaşıydık ve bunlar aklımızı meşgul ederdi. Ama benim babam beni teşvik ederdi. Hep Judas'ın yeni kitaplarını sorardı bana "geldi mi" diye. Bütün kış çıkan bütün çizgi romanların yeni serilerini biriktirir, okullar kapanınca da arka balkona kurduğum çadırın içinde yeşil erik ve kiraz dolu bir çanağın eşliğiyle bir kaç kez hatmederdim hepsini. Çocukluğumun en güzel günleriydi diyebilirim. Hey gidi günler hey...

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
CnBkrtl    83
CnBkrtl

Teksas, Mandrake, Mister No, Teks ve Kızılmaske.Bizim rahmetli bayılırdı okumaya.Sonraları yaşlandıkça uzaklaştı, evde duran iki koliye ben el koyup okuduğumu bilirim.Mandrake ve Teks'e bayılırdım.Taşınırken kendi arşivim ile babamdan kalan arşivin olduğu kolilerin kaybolmasına üzüldüğüm kadar başka bir şeye üzülmemişimdir daha.

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
CloudT    64
CloudT

Çizgi roman kültüründen bağımsız biri olarak aklıma takılan sorulardan biri; evrende ölen bir karakter mevcut evren içinde mi varlığını kaybediyor yoksa bütün evrenlerde mi?

Spoiler

Örneğin Shazam öldüğünde ki kendisini de pek bilmem ama biraz önce baktığım konu da spoiler olarak yedim maalesef ve bu karakterin ölümü DC Evrenini genel olarak mı etkiliyor yoksa kendi evrenini mi etkiliyor? Yani çok ölen giden gördüm ama bir yerlerde yine çıkıyorlar gibi. Ben mi karıştıyorum acaba?!!

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ferio    327
ferio
CloudT, 19.02.2017 - 00:59 tarihinde yazdı:

Çizgi roman kültüründen bağımsız biri olarak aklıma takılan sorulardan biri; evrende ölen bir karakter mevcut evren içinde mi varlığını kaybediyor yoksa bütün evrenlerde mi?

İçeriği Görüntüle

Örneğin Shazam öldüğünde ki kendisini de pek bilmem ama biraz önce baktığım konu da spoiler olarak yedim maalesef ve bu karakterin ölümü DC Evrenini genel olarak mı etkiliyor yoksa kendi evrenini mi etkiliyor? Yani çok ölen giden gördüm ama bir yerlerde yine çıkıyorlar gibi. Ben mi karıştıyorum acaba?!!

DC evreni mi yoksa kendi evreni mi derken galiba DC tüm paralel evrenleri mi, anlamında soruyorsun. Eski forumda "Temel Kavramlar" başlığında bu tip merak edilecek kavramları tanımlamıştım ama o yazıya ulaşamıyorum, bir ara tekrar yazmaya çalışacağım. Şimdilik kısa bir cevap vermeye çalışayım. Çizgi romanlarda bir ana evren vardır ve karakterlerin asıl halleri kabul edilen ve tüm yönleriyle asıl olarak görülen halleri bu ana evrendedir. Bir de paralel evrenler vardır. Paralel evrenlerde karakterlerin asıl hallerinden farklı yapılarda görürüz. Örneğin herkesin bildiği gibi Superman ana evrende Amerika'ya düşer bebekken. Ancak paralel evrende bebek Superman'i taşıyan mekik Ukrayna'ya düşebilir ve Stalin döneminde komünist olarak büyüyebilir. Yine daha başka bir paralel evrende Almanya'ya düşüp Nazi olarak büyüyebilir. Bu paralel evrenlerin hepsi aynı anda vardır ve hepsinde kendi içinde, kendi kurgusunda yaşam devam eder. Bir paralel evrende Superman ölebilir, diğer evrenlerdeki Supermanler de ölecek diye bir şey yoktur. Bir evrende ölmüş bir karakter çeşitli şekillerde geri dirilebilir. Kozmik müdahale vs. Yazarın kurgusuna bağlı. Bir evrendeki bir karakterin ölümü diğer paralel evrenleri etkiler mi? Şöyle etkileyebilir, zaman zaman büyük olaylar olur ve bütün paralel evrenler bir araya gelir. Örneğin 30 farklı evrenden Superman'in 30 farklı versiyonu bir araya gelebilir. Daha önce ölmüş olan bir versiyon bu olayda, bu toplanmada olmayacaktır çünkü ölmüştür :)

tarihinde ferio tarafından düzenlendi
Yazı biçimi düzenlendi
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
CloudT    64
CloudT

@ferio

Anladım, varsaydığımız paralel evren teorisiyle bağdaştırılmış bir kurgu üzerinden hareket ediyorlar. Peki o halde bazen denk geldiğimiz "şu karakter öldü" artık olmayacak demeleri -ki yakın zamanda fark etiğim Wolverine ölecek haberi ne oluyor? Onun öleceğini kabul edersek eğer sadece bir evrende öldürecekler ve diğer evrenlerde bir şekilde kurgusuna devam ederler anlamı mı taşıyor? Yani maksat takipçilere ölümünü göstermek.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.