Jump to content
CnBkrtl

Çizgi Roman Kafe

Tavsiye Edilen İletiler

MKanjeri    20
MKanjeri

@@CloudT

Aynen öyle. Fakat çizgi romanlarda ana evrenin hikayeleri anlatıldığı için biz diğer evrenlerdeki durumu pek bilmeyiz. Wolverine aslında buna örnek göstermek için güzel bir tercih. Misal Marvel'de ana evrenin Wolverine'i bir süre önce ölmüştü. Bunun yerine Marvel firması hem Logan filminde göreceğimiz küçük kız olan X-23'e Wolverine ismini verdi hem de farklı bir evrenden olan Old Man Logan'ı çeşitli olaylar sonucu ana evrene getirip onun yerine kullandı. Bir nevi bayrak teslimi yaptılar. Marvel'in güncel durumu şu an bu şekilde ama çizgi roman okuyanların bir çoğu bu durumun kalıcı olmayacağını bilir. Çünkü DC ve Marvel çizgi romanlarında ölüm her zaman geçici bir şeydir. Belirli bir süreliğine kahraman ölür ve yerine biri geçer ve daha sonra kahraman geri döner. Bu biraz da o kahramana azalan ilgi sebebiyle satışları arttırmak için yapılır.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
CloudT    64
CloudT

@MKanjeri

Anladım. Bu durum pek hoşuma gitmedi ama... Ölen ölse ve paralel evren teorileri de köşede kalsa çok hoş olurmuş. 

Cevabın için teşekkürler.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Executioner    1
Executioner

Şu paralel evren muhabbetine gıcık oluyorum çizgi romanlardaki. Atıyorum 30 sayı Batman'in ölümünü işliyorlar sonra o aslında ölmedi paralelde öldü diye sıyrılıp çıkıyorlar işin içinden. Sende mal gibi o 30 sayıyı okuduğunla kalıyorsun :)

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
MKanjeri    20
MKanjeri
Executioner, 16 dakika önce tarihinde yazdı:

Şu paralel evren muhabbetine gıcık oluyorum çizgi romanlardaki. Atıyorum 30 sayı Batman'in ölümünü işliyorlar sonra o aslında ölmedi paralelde öldü diye sıyrılıp çıkıyorlar işin içinden. Sende mal gibi o 30 sayıyı okuduğunla kalıyorsun :)

Yok öyle bir şey ya. Nereden çıkartıyorsunuz bunları anlamıyorum. :) Paralel evren hikayelerinin ana serilerle pek bir bağlantısı yok. Anca büyük eventlar falan olduğu takdirde paralel evrenlerle ana evren aynı anda işlenir. Yani öyle dediğin gibi 30 sayı Batman öldü sonra paralel evrende ölmüştü aslında diye bir hikaye kurgusu yok. Paralel evren hikayeleri genelde ana serilerden bağımsız olarak kısa seri olarak yazılır. Ana evrenin mevcut sürekliliğini pek fazla etkilemezler. :beer:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Executioner    1
Executioner
9 minutes ago, MKanjeri said:

Yok öyle bir şey ya. Nereden çıkartıyorsunuz bunları anlamıyorum. :) Paralel evren hikayelerinin ana serilerle pek bir bağlantısı yok. Anca büyük eventlar falan olduğu takdirde paralel evrenlerle ana evren aynı anda işlenir. Yani öyle dediğin gibi 30 sayı Batman öldü sonra paralel evrende ölmüştü aslında diye bir hikaye kurgusu yok. Paralel evren hikayeleri genelde ana serilerden bağımsız olarak kısa seri olarak yazılır. Ana evrenin mevcut sürekliliğini pek fazla etkilemezler. :beer:

:) Ana seri yan seri farketmiyor, şu paralel evren muhabbetinden öğürtü geldi artık. Tamam çizgi roman okuyoruz, karakterlerin tabi 9-5 tapu sicil memuru mesaisi yaşamalarını beklemiyoruz. Fantastik,gerçeküstü olaylar tabi olacak ama Paralel Evren cidden sıktı, yeni birşeyler bulsunlar artık.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
MKanjeri    20
MKanjeri

@Executioner

Zaten öyle çok fazla kullanılan bir konu değil paralel evrenler. Neyine bu kadar taktın anlamadım vallahi. Örnek olarak Marvel'in Ultimate evreni vardı bir zamanlar. Aynı karakterler orada da vardı ama işlenişleri farklıydı. Orada yaşanan bir olay ana evreni etkilemiyordu. İkisi tamamen farklı şey anlatıyordu. Birinde karakterler yıllardır süregelen altyapıyı kullanırken diğerinde biraz daha modernize edilmiş genç karakterler kullanıyordu. Ultimate evreni çizgi romanlarını okumasan ana evrenle ilgili hiçbir şey kaybetmezsin. Aynı şey tam tersi için de geçerli. O nedenle paralel evren var deyip bıktım demen çok yanlış. İstemiyorsan sadece ana evren hikayelerini okursun ama paralel evren hikayelerini okumazsın ve seni rahatsız eden paralel evren muhabbeti de ortadan kalmış olur. ;) 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Executioner    1
Executioner

Zaten ana seriler dışındakileri takip etmeye çok fırsatım olmuyor, keşke vakit olsa bütün çıkmış çizgi romanları okuyabilsem ama yok öyle bir dünya işte :)

Injustice - Ground Zero okuyorum,

Spoiler -

Year one'da ölmüş joker'i paralel evren'den çekip koydular. Tamam Injustice serisi alternatif bir gerçeklikte geçiyor bunun bilincindeyim ama olayları böyle Paralel Evren'lere bağlamaları biraz canımı sıktı.

Spoiler-

Dediğim gibi çizgi roman okuyoruz yerinde kullanıldıkça her türlü fantaziye açığım ama şahsi düşüncem bu paralel evren olayının biraz suyunun çıktığı

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
MKanjeri    20
MKanjeri

Seriyi artık okumadığım için hakkında pek fazla bir şey diyemeyeceğim. Fakat Injustice serisi zaten popülariteye dayalı dijital formatta yayınlanan bir seri. Normal şartlarda bu kadar devam etmesi bile tamamen mucize. Bu tarz seriler yazarların istediği ''fantazileri'' kullanabildiği ve ''genellikle'' editör baskısı yemediği serilerdir. Injustice ise bu tür içerisinde çok ekstrem bir durum. Oyun çıkarken bu kadar popüler olacağı düşünülmüyordu. O kadar tuttu ki ikincisini koşa koşa çıkardı Warner Bros. Çizgi romanı dediğim gibi dijital formatta çıkan bir çizgi roman. Yani beklenti olmadan sadece oyunun popülaritesinden faydanlanmak için yayınlanmaya başladı. O kadar tuttu ki neredeyse oyunun önüne bile geçti diyebiliriz. Dijital formattan çıkan başka bir seriden örnek vereyim istersen. The Legend of Wonder Woman serisi Wonder Woman'ın küçüklük/gençlik yıllarını anlatan bir çizgi roman. Bana göre en iyi Wonder Woman çizgi romanları arasında rahat ilk beşe girer. O kadar kaliteliydi ki çizgi roman piyasasının en prestijli ödülü olan Eisner'e bile aday oldu ama sonuç olarak iptal edildi. Injustice ise hala yayınlanmaya devam ediyor çünkü satıyor.

Her şey beklenenden farklı gelişince, başından sonuna kadar planlanmamış bir hikayenin sapıtması kadar normal bir şey yok. Aynı düşüncelerim çıkacak olan ikinci oyun için de geçerli. Konu olarak pek bir şey beklemiyorum açıkçası. Dövüşler tamam güzel de hikaye olarak ne sunacaklar bize. Benim için önemli olan o. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Executioner    1
Executioner

@MKanjeri

Cevap için teşekkürler. Injustice sırf nasıl bağlayacaklar diye okuyorum cidden raydan çıktı artık, ha birde Harley Quinn'i çok güzel ele almışlar seride o da hoşuma gidiyor. Sırf popüler diye hikayenin sündürülmesi de ayrı olay, yani efsane başlamış seriyi aynı şekilde devam ettirip tatmin edici bir sonla bağlayıp efsane kalmak varken böyle uzattıkça uzatıp konuyu böyle sulandırınca kendileri kaybediyorlar bence.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ferio    327
ferio

@CnBkrtl sağ olsun eski forumda yazdığım temel kavramlara ulaşmış. Ben de başlık açtım ve ufak bir öneri eki yaptım. Eski forumda başlık kilitliydi ama bu sefer kilitli değil. Önemli kavramlar ve ansiklopedik bilgilerle zamanla genişleyebilir diye düşündüm.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
cypress    91
cypress

Yeri burası mı bilemedim ama forumda frp bölümü yok değil mi? Mesela Ejderha Mızrağı serisi vb serilerle ilgili bir bölüm yok sanırım? Ben aradım bulamadım da :oleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
billypostman    47
billypostman

Marvel'daki en esaslı seriler hangileri ? Var mıdır tavsiye ?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zapp brannigan    213
zapp brannigan

90'lı yıllarda gazeteler her gün değişik çizgi roman serilerinden veriyordu. Batman ve Spiderman serilerini biriktirmiştim. Ancak ergenlik döneminde atmıştım. :(  Kızıyorum aptallığıma. Neyse ki Milliyet'in 1989 da verdiği 54 saylık Redkit'in büyük bölümüne ve 94 te verdiği 12 sayıya sahibim. Ayrıca birkaç Tenten çizgi romanımda mevcut. Aslında onları güzel bir plastik kutuya koymayı planlıyorum. Zamanla solup sararıyorlar.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zapp brannigan    213
zapp brannigan

R.I.P  Stan Lee...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.