Jump to content
bercanayd

RTÜK sansürüne karşı bir fikrim var

Recommended Posts

bercanayd    1
bercanayd

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz üzere televizyonda kan sahelerine karşı sansür uygulanıyor. Şimdi biz kanı kırmızı yerine mavi yapsak sansürden kaçabilir miyiz?

engereklee    74
engereklee

Sansürün kan yerine vahşete uygulandığı düşünüyorum. Kan zaten hayatımızda var. Hiç mi bir yerimiz kanamıyor? Hiç mi kan nakli yapılmıyor, tahlil için kan alınmıyor? Burada sorun bebelerimizin, genç neslimizin zihninin vahşet içeren sahnelerle zehirlenmesinin önüne geçmek. "Böyle şeyler serbest olsun, sansür olmasın" deyip de, sonra "Bu toplumda neden kadına/çocuklara vahşet var?", "Neden hayvanlara merhamet edilmiyor?" demenin bir anlamı kalmaz bence. Ha derseniz ki, "Ben akıllı fikirli bir bireyim. Şiddet ve vahşet içeren görüntüler beni etkilemez, üstelik doğruyu yanlışı da ayırt edebilirim." o zaman alternatif izleme imkanlarını denemenizi tavsiye ederim. Gerek dijital platformlarda, gerekse de internet sitelerinde UNRATED (sansürsüz) içerik her zaman bulabilirsiniz. Ama, gelecek nesilleri kurtaralım bari...

bercanayd    1
bercanayd
engereklee, şöyle yazmıştı: (09.12.2019 - 14:54)

Sansürün kan yerine vahşete uygulandığı düşünüyorum. Kan zaten hayatımızda var. Hiç mi bir yerimiz kanamıyor? Hiç mi kan nakli yapılmıyor, tahlil için kan alınmıyor? Burada sorun bebelerimizin, genç neslimizin zihninin vahşet içeren sahnelerle zehirlenmesinin önüne geçmek. "Böyle şeyler serbest olsun, sansür olmasın" deyip de, sonra "Bu toplumda neden kadına/çocuklara vahşet var?", "Neden hayvanlara merhamet edilmiyor?" demenin bir anlamı kalmaz bence. Ha derseniz ki, "Ben akıllı fikirli bir bireyim. Şiddet ve vahşet içeren görüntüler beni etkilemez, üstelik doğruyu yanlışı da ayırt edebilirim." o zaman alternatif izleme imkanlarını denemenizi tavsiye ederim. Gerek dijital platformlarda, gerekse de internet sitelerinde UNRATED (sansürsüz) içerik her zaman bulabilirsiniz. Ama, gelecek nesilleri kurtaralım bari...

Aslında haklısınız Polat Alemdar'a özenip sokakta adam vuran milletiz. Belki birgün normal bir ülke olduğumuzda deneriz bunu:)

• Like 1

onurali    21
onurali
bercanayd, şöyle yazmıştı: (1 saat önce)

Aslında haklısınız Polat Alemdar'a özenip sokakta adam vuran milletiz. Belki birgün normal bir ülke olduğumuzda deneriz bunu:)

Polat Alemdar'a özenip sokakta adam vuranlar, 6-14 yaşlarında ailelerinin yanına alıp birlikte Kurtlar Vadisi izlediği nesil zaten.

engereklee    74
engereklee

Bence işi sadece KV'ne bağlamayalım. KV olmasaydı, toplumumuzda şiddet olmayacak mıydı?
İsmi lazım değil, bir ülkenin propaganda aracı olduğu herkes tarafından bilinen ve kabul edilen "Kutsal Orman"ın yapımları çok mu masum?

"Hak, hukuk devlet eliyle sağlanmaz, adaleti ancak kendin sağlayabilirsin" mantığını milim milim beyinlerimize bu tür yapımlar zerk etmedi mi?

TV'nin Türkiye'de açıldığı ilk yıllardan beri Pazar sabahları masum Kızılderili yerlilerin katledilmesi gülerek eğlenerek izlemedik mi?

"Güleriz ağlanacak halimize!"

• Like 2

Putte    1,700
Putte

Kızılderililerin yaşadığı zulümü anlamaya Amerikan Filmleri yetmez. Merakı olanlar bu kitabı pek çok kitap arasından ilk olarak okusunlar. Kalbimi Vatanıma Gömün / Dee Brown

• Like 2

onurali    21
onurali
engereklee, şöyle yazmıştı: (12.01.2020 - 06:48)

Bence işi sadece KV'ne bağlamayalım. KV olmasaydı, toplumumuzda şiddet olmayacak mıydı?
İsmi lazım değil, bir ülkenin propaganda aracı olduğu herkes tarafından bilinen ve kabul edilen "Kutsal Orman"ın yapımları çok mu masum?

"Hak, hukuk devlet eliyle sağlanmaz, adaleti ancak kendin sağlayabilirsin" mantığını milim milim beyinlerimize bu tür yapımlar zerk etmedi mi?

TV'nin Türkiye'de açıldığı ilk yıllardan beri Pazar sabahları masum Kızılderili yerlilerin katledilmesi gülerek eğlenerek izlemedik mi?

"Güleriz ağlanacak halimize!"

Hocam beni yanlış amlamışsınız ben burada diziye suç buluyorum. Bu tür filmler, diziler çekildi ve çekilmeye de devam edecek. Hatta bana göre çekilmeli de. Sorun gelişme çağındaki çocukları bunlara maruz bırakanlarda. 5 yaşındaki bir çocuğun kafasına şiddeti meşrulaştıran bir olguyu yerşeştirirsen bu kişi 30 yaşına da gelse 2 tane üniversite de bitirse bu olguyu öyle kolay kolay değiştiremezsin.

sethazazel    1
sethazazel

Asıl sorun içerisinde bu kadar şiddet ögesi barındıran dizileri sırf birileri para kazansın diye +7 (sansürlü) olarak yayınlatan RT*K'tedir. Bu ülkede kurtlar vadisi, çukur, edho +7 olarak yayınlanıyor/yayınlandı. Oysa olması gereken yaşın yukarı çekilmesi ve sansürsüz verilmesidir. Uyarı yapıldıktan sonra sorumluluk bireyin kensidisinde ve ondan sorumlu olan ailededir. 9 yaşındaki bir çocuğa 1/3 oranında resim olan bir kitap bile ağır gelirken böyle diziler nasıl oluyorda +7 olabiliyor bunun sorgulanması gerekiyor. Sansür ise aşırı korumacı bi durum. Belli yaştaki insanların ne izleyip ne izleyemeceğine kendileri karar vermeli. 18 yaşın üstündeki bir birey olarak alkol alabiliyorum ama alkol içeren birşey izlemem yasak, sigara alabiliyorum ama televizyonda sigara görmem yasak bu sözde aşırı korumacılık büyük bir saçmalık. Aşırı korumacı ortamda yetişen bireyler kendi fikirleri olmayan yada bunları ifade edemeyen insanlara dönüşür.

Burhan Guclu    230
Burhan Guclu

Sorun sansürde veya RTÜK'de değil aslında. Sansürü uygulayan da sansüre maruz kalan da aynı toplum sonuçta, kafa yapısı aynı. Sen ne kadar televizyondaki içeriğe sansür koysan da bundan etkilenecek kesimin elinde tabletinden tut akıllı telefonuna kadar her şey var. Televizyondaki "lan" kelimesine bile sansür koyarsın ama yeni nesil gidip saçma sapan, rap demeye bile dilim varmayan şarkıcıların analarına ettiği küfürü müzik diye dinler.

TheWall    16
TheWall

Bence sansürü TV ve sinema için tamamen farklı değerlendirmek gerekir. Sinemada sansüre kesinlikle karşıyım ama TV için durum biraz farklı. Karasal yayından bahsediyorsak belirli açılardan kısıtlama uygulanması gerekir ama ölçüsü ne olmalı çok ince elenip sık dokunulmalı. 

umfuk55    124
umfuk55

Ben tvde sansüre karşı değilim çoluk çocuk tv seyrediyoruz her an uygunsuz bir sahne çıkabilir çıplaklık veya şiddet olarak ama şu anki sansürede karşıyım, geçen akşam Jurassic World filmini seyrediyoruz, tamamen bilgisayar efektiyle yapılmış dinozorun üzerindeki kanı buzluyorlardı veya labaratuarda inceleme yapılan kanı buzluyorlardı, yuh artık bu kadarda olmaz.

• Like 1