Jump to content
Kill Master

Yerli Otomobil

Recommended Posts

Kill Master    2,175
Kill Master

14 Aralık 2019'da Cumhurbaşkanı'nın ziyaretiyle elektrikli otomobilimiz görücüye çıkacaktı ve hatta Cumhurbaşkanı aracı kullanacak diye haberler yapılıyordu. Bugün ziyaret ertelenmiş. 

Otomobilin üretimini 2018'de Türkiye'nin önde gelen iş adamlarının ortaklığıyla kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG) üstleniyor.

Acaba neden ertelendi. Ben onu merak ettim.

Kill Master    2,175
Kill Master

İç tasarımı güzel görünüyor.

• Like 2

Kill Master    2,175
Kill Master

Logo da ortaya çıkmış;

IMG_20191226_224608.jpg

Kill Master    2,175
Kill Master

Fiyat aşağı yukarı belli olmuş. CEO "C-SUV segmentinde şu anda satışta olan dizel ya da benzinle çalışan otomobillerin fiyat aralığı 250 bin ile 300 bin TL aralığında değişiyor. Yerli otomobilin piyasaya çıkacağı yılda söz konusu araçların fiyatlarıyla benzerlik gösterebileceği ifade edilebilir," demiş. Yani SUV modeli muhtemelen 300 bin lira cıvarı bir fiyatla gelecek.

Putte    1,724
Putte

Rekabetçi bir fiyatımız olacak demişlerdi. Sence bu fiyat rekabetçi mi?

Kill Master    2,175
Kill Master

"Halkımızın alabileceği bir fiyatta olacak" demişlerdi. Üstteki açıklamadan anlaşılan "şu an rahatlıkla SUV alabilen halk" bu otomobili alabilecek seviyede olacak.

Elektrikli otomobil piyasasını düşünürsek rekabetçi olur, CUV modelleri 250-300 bin lira civarı en düşük fiyatlar. Benzinli ve dizeller konusu biraz sıkıntılı. Büyük, bilinen markaların 150 bin liradan başlayan CUV modelleri var. Dacia gibi markaları katmıyorum. O kağıt arabaların SUV modelleri 90-100 bin...

Putte    1,724
Putte

250-300bin tl fiyata ciddi ilave vergilerle geliyor ötv gibi. Yerli araba için ötv uygulamazlarsa o fiyat 350bin den 150bine gerileyebilir. Ancak o zmaan da AB ile sıkıntı yaşarız. Gümrük birliğine muhalefet etmiş oluruz. Bakalım ne yapacakalr?

ErenYıldız    67
ErenYıldız

Yeni yapılan açıklamalar sonucunda pekte milli gibi durmuyor açıkçası. Ayrıca o fiyat bandında çıkarsa siz olsanız alır mısınız? O.o

Edited by ErenYıldız

Putte    1,724
Putte

Ben alırım ama ÖTV nin ithal arabalarla aynı olmasını adil bulmam.

Dinazor    45
Dinazor

Pil ve motor fiyatı şu anda 150 bin tl...Yerlisi yapılırmı veya ne olur.Buna bakarsak ucuz bir araç olmayacak.Zaten ihracata yönelik bir iş sanırım..Yoksa neden lux modellere yönelmişler..?

Putte    1,724
Putte

Pil lease edilebiliyor. Onun bazı finansman yöntemleri filan var. Bence lux değil arabalar. Artık tüm arabalarda olan şeyler neredeyse.

Kill Master    2,175
Kill Master

Fiyat muhtemelen gerilemeyecek. Çünkü tanıtılan ve arabalarda olması düşünülen özellikler için bu fiyatlar düşük.

Putte    1,724
Putte

Bu ülkede 650bin tl 0 BMW 5 kasa  araba 60bin eoro filan aslında. ÖTV ve KDV nedeniyle. Devlet teşvik verirse fiyatlar değişir.

Baryshx    100
Baryshx

250-300 bin civarı diyor ceo, c-suv için normal.

Önemli olan a, b ve c segmentlerini bir görelim, o zaman esas değerlendirme yapılır. C segment de pek farklı olmaz ama ben esas b sınıfı araç fiyatını merak ediyorum. Şehir içi içinde A sınıfı işte...

Gösterilenler C-Suv ve C-Sedan olarak lanse edildi de, D gibiydiler 😁 

Hoş bir C-hatchback veya B-hatchback hoş olurdu😍 Benim tercihim bunlardan biri olurdu.

Edited by Baryshx

TheWall    20
TheWall

Sadece yerli olacağı için alınacağını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Ben almam. Benzeri yabancı araçlardan hatırı sayılır şekilde düşük fiyatlı olmasını beklerim. En azından vergi konusunda bazı kolaylıklar getirebilirler.

Putte    1,724
Putte

Vergi konusunda indirimler getirmezlerse elbette çok satılmaz. Bunu yapacaktır Hükümet diye düşünüyorum.

• Like 1

Baryshx    100
Baryshx

Bu araca özel vergi indirimi getiremezler, uluslararasi rekabet kuralları var. Maliyetide diğer araçlar ile hemen hemen aynı olacak, nasıl ucuza verecekler merak içerisindeyim.

Putte    1,724
Putte

Gümrük birliği vardı gümrüm vergisi koyamazlardı ve neyi icat ettiler ÖTV. Yani Özel Tüketim vergisini. Bununla yapıştırdılar Avrupadan ithal arabalara vergileri. hem de ne vergi orjinal fiyatının 2.5 misline getirdiler. Ötv nin de kdv ile hemde . Vergi tutarından kdv alarak da Guiness Rekorlar kitabına girmeye hak kazandılar :D

Nasıl ucuza verecekler ? pek çok yolu var. Arabaları ÖTV yi düzenleyen kapsamın dışına alabilirler. Bu riskli olabilir ama mümkün. Daha güzeli karbon emisyonu olmayan araçlar için ÖTV ye %75 muafiyet getirir. İşte o zaman fiyat anormal fark eder. Bunun yanı sıra 10 yıl vergi indirimi ve teşvikler getirerek arabanın maliyetini kaynağında düşürebilir. 

Ama esas önemli olan şey yerli otonun bataryası. En ciddi maliyet bunda. Bunda yerli bir üretim de yok şu anda. Eğer batery olayına lease imkanı gelirse, bu finansmanı düzenleyebilirse araba inanılmaz ucuzlar işte. Karışık terminoloji yerine şunu diyeyim daha kolay anlaşılır. Özetle arabanın tüm gücünü sağlayan pilelri kiralayacaksın. İşte bu çok şeyi değiştirir.

Bunlar benim aklıma gelenler. Onlar ne düşünüyorlar bilmiyorum tabi. Bekleyeceğiz göreceğiz.

Kill Master    2,175
Kill Master

Fabrika kuruluyor ama henüz detaylı bir bilgi gelmedi. İçinde neler üretilecek bilmiyoruz. Belki batarya üretimine aynı fabrikada başlanır ki zaten çok büyük bir alan. Bunun için bir bölüm ayrılabilir diye düşünüyorum. Önemli olan üretebilecek donanım be bilgi olacak mı.

Eğer fabrikada batarya üretimi olmayacaksa yurtdışı düşünülür. Bunun için de ilk tanıtımdan sonra orta doğudaki pek çok firmadan teklif gelmişti.

Baryshx    100
Baryshx

Burada bataryasını sıfırdan geliştirdik diyor, bana inandırıcı gelmiyor tabii.

https://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/togg-ceosu-yerli-otomobili-anlatti-bataryasi-yerli-30-dakika-altinda-sarj,ZRRopc8qw06JzgSNAKyBlQ/wOjgwl-sBEmnxoHQFImSAQ

Bana makul gelen alttaki haber, yani toyota-panasonic bizim ülkede açacağı fabrikadan batarya sağlayacak bize

https://tr.motor1.com/news/352130/toyota-panasonic-yerli-batarya/

Edited by Baryshx