Jump to content
DeanJames

92. Akademi Ödülleri Tahminleriniz

92. Akademi Ödülleri Tahminleriniz  

14 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Betfair39

Birde Oscar tarihinde ilk kez Türkçe olan bir yapım aday oluyor hemde bir değil iki dalda fakat Türkiye'den kimsenin ilgisini bile çekmemesi çok garip geldi bana.Bu sitede bile başlığını geçtim adı geçmiyor Honeyland'in. Trakya lehçesi ile konuşuluyor filmin %95 inde.

DeanJames
Betfair39, şöyle yazmıştı: (14 dk önce)

Birde Oscar tarihinde ilk kez Türkçe olan bir yapım aday oluyor hemde bir değil iki dalda fakat Türkiye'den kimsenin ilgisini bile çekmemesi çok garip geldi bana.Bu sitede bile başlığını geçtim adı geçmiyor Honeyland'in. Trakya lehçesi ile konuşuluyor filmin %95 inde.

İlk mi bilmiyorum ama daha önce Gamze Ergüven'in Mustang filmi en iyi yabancı film dalında Fransa'nın adayı olmuştu ve film Türkçe idi. Bunun dışında bizde vizyon filmleri içim başlık açılıyor, eğer başlık olamasını istiyorsanız sinema haberleri bölümüne diğer başlıklara benzer formatta açabilirsiniz. Türkiye'de zaten sanatla ilgili konular pek gündem olmuyor. Ancak Haluk Bilginer ödül alırsa olay oluyor. :))))

• Like 2

Betfair39
9 minutes ago, DeanJames said:

İlk mi bilmiyorum ama daha önce Gamze Ergüven'in Mustang filmi en iyi yabancı film dalında Fransa'nın adayı olmuştu ve film Türkçe idi. Bunun dışında bizde vizyon filmleri içim başlık açılıyor, eğer başlık olamasını istiyorsanız sinema haberleri bölümüne diğer başlıklara benzer formatta açabilirsiniz. Türkiye'de zaten sanatla ilgili konular pek gündem olmuyor. Ancak Haluk Bilginer ödül alırsa olay oluyor. :))))

Aaa doğru bak onu unuttum öyle bir film vardı sahi.Neyse en azından netflix kara propagandası olan Edge of Democracy ye vermezlerse honeyland en iyi belgeseli alırda oscarı kazanan bir türkçe yapım olmuş olur diyelim.

TheWall

Bu teknik kategorilerdeki ödüller hakkında bilgi verebilecek olan var mı? Ses miksajı nedir mesela? Ses kurgusundan ne farkı var? Yapım tasarımı ne demek, neye göre veriliyor? 

benteksizhepin

İlk iletime bir ekleme yapıyorum dumanı üstünde zahir yeni izledim.. Zor girebildim filmin evrenine ama sonra epey sardı... ödül almasını dilerim...

Yabancı Dilde En İyi Film Pain and Glory

Ahh Pedro Almodóvar ne güzel filmlerin var. Demek yaşamında buymuş şaşırtmadı...

TheWall

Ben bu anketi oylamıştım ama hangi filmleri seçtiğimi unuttum. Hangi filmler için oy kullandığımızı görme şansımız var mı?

By Kill Master,

Oylara sonradan bakılamıyor.

Edited

DeanJames

Bu sene tahmin yok mu?

19Tufan03

En iyi film - 1917

En iyi yönetmen - Sam Mendes

En iyi görüntü yönetimi - Sam Mendes

En iyi erkek oyuncu - Joaquin Phoenix

En iyi kadın oyuncu - Rene Zellweger

En iyi yardımcı erkek oyuncu - Brad Pitt

En iyi yardımcı kadın oyuncu - Laura Dern

• Like 1

DeanJames

Ben de son dakika tahmini yapayım madem. :) 

En İyi Film

1917 (Ankette Parasite dedim) 

En İyi Yönetmen
Sam Mendes – 1917

En İyi Erkek Oyuncu

Joaquin Phoenix – Joker

En İyi Kadın Oyuncu

Renée Zellweger – Judy

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Laura Dern – Marriage Story

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Brad Pitt – Once Upon a Time… in Hollywood

En İyi Özgün Senaryo

Parasite

En İyi Uyarlama Senaryo

Jojo Rabbit

En İyi Görüntü Yönetimi

1917 (Roger Deakins'in hakkı verilmeli ve verilir de, bence filme katkısı Sam Mendes'ten fazla)

En İyi Film Kurgusu

Ford V Ferrari

En İyi Animasyon Film

Toy Story 4 (içime sinmiyor ama farklı olacağını sanmam)

En İyi Uluslararası Film

Parasite – Güney Kore

En İyi Belgesel Film

American Factory (keşke Honeyland alsa)

En İyi Özgün Müzik

Joker

En İyi Özgün Şarkı

Rocketman (I'm Gonna Love Me Again)

En İyi Ses Miksajı

1917

En İyi Ses Kurgusu

1917

En İyi Yapım Tasarımı

Once Upon A time In Hollywood

En İyi Kostüm Tasarımı

Little Women

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı

Bombshell

En İyi Görsel Efekt

1917

Sürprizler mutlaka olacaktır. Oyuncu ödüllerinde sürpriz olacağını sanmam. Eğer akademi de biraz yürek varsa bir Kore filmine verebilirler en iyi film ödülünü ama ABD muhafazakarlığı ile biraz zor. Duruma göre en iyi  kurgu ödülü Parasite'e gidebilir. Bakalım bu sene Martin Scorsese ödülsüz mü dönecek, eğer Netflix filmi olmasaydı şansı çok daha fazla olurdu. Bu sene pek sürpriz beklemiyorum ama yine de göreceğiz tabii.

19Tufan03

Parasite yabancı dilde en iyi filmi alacak bence, o yüzden de en iyi filmi vermezler. 

DeanJames

Yani ondan mı vermezler yoksa İngilizce olmadığı için mi vermezler? En iyi film verecek olsalar en iyi yabancı verdik o yüzden vermeyelim diye düşünmezler bence. 1917 gibi batılı değerleri yücelten bir film varken doğudan bir filme en iyi film oskarı vermeleri hem çok ilginç olur hem de büyük bir sürpriz olur benim için.

19Tufan03

Öyle olsa Roma alırdı geçen sene, defalarca işlenmiş olan ırkçılık üzerine çekilmiş bir film olan Green Book değil, ki çok da severim o filmi.

DeanJames

Ama Roma İngilizce bir film değildi ki? Ters mantık oldu. Green Book da benim dediğime benzer bir mantıkla aldı ödülü. Akademi üyeleri için ırkıçılığın sürekli işlenmesi mesele değil. Seviyorlar o konuları zaten.

19Tufan03

Ben ingilizce olmasıyla alakalı bir şey söylemedim ki, sen söyledin. Ters mantık olabilmesi için benim söylemem lazım.

Benim söylemim şundan ibaret, Roma da hakediyordu en iyi filmi almayı. Yabancı dilde en iyi filmi aldığı için vermediler. Bence Parasite en iyi filmi haketmiyor, haketse bile yabancı dilde en iyi filmi verirler en iyi filmi vermezler. Burada ters mantık nerede tam olarak? Dilleri üzerinden bir öngörüm düşüncem yok. Tamamen kaliteleri ve akademenin mantığına gerçekçi yaklaşmaya çalışıyorum.

Edited by 19Tufan03

timoti

Son tahminlerim, son 1 ay içinde baya değişti:

Yönetmen:

Sam Mendes (1917)

Erkek oyuncu:

Joaquin Phoenix (azıcık farkla Adam Driver'ın almasını yeğlerdim ama bu saatten sonra Driver kaybetti artık. Phoenix de başarılıydı, almasına üzülmem, zaten kariyeri için bile bir ödülü hak ediyor. Ahh ah The Master'la alacaktı o ödülü)

Kadın oyuncu:

Renee Zellweger

Yardımcı erkek:

Brad Pitt

Yardımcı kadın:

Laura Dern

Orijinal senaryo:

Parasite

Uyarlama senaryo:

Jojo Rabbit (Irishman'in almasını yeğlerdim şahsen)

Sinematografi:

Yaşayan efsane Roger Deakings (1917)

Kurgu:

Parasite (İşte bu kategori belirleyici etmen. Eğer Parasite alırsa bu ödülü en iyi filmi de alması kuvvetle muhtemel. Ama teknik üstünlük hangisi diye değerlendirirlerse Ford v Ferrari de alabilir)

Müzik:

Joker

Şarkı:

Rocketman

Animasyon:

Klaus (umarım Toy Story 4 almaz)

Yabancı Film:

Parasite (herhalde en bariz kategoridir bu sene :D)

Produksiyon Tasarımı:

Once Upon a Time… in Hollywood (Parasite da güçlü bir aday bu kategoride. Zenginlerin evi ve fakirlerin yaşadığı ev/mahalle sıfırdan inşa edilmiş, tasarlanmış. Parasite da alırsa sevinirim)

Kostüm:

Little Women

Makyaj:

Bombshell

Ses kategorileri:

1917

Görsel efekt:

1917 (Lion King diye düşünüyordum ama son anda 1917 diye değiştiriyorum. Bu kategoride daha önce de en iyi filmin ağır bastığı filme ödül verdikleri oluyordu, Hugo gibi mesela)

Belgesel:

American Factory

En iyi film:

Bu sene hakikaten karar vermekte zorlanıyorum. Daha 1 ay öncesine kadar Irishman alır diyordum ama maalesef törenden eli boş dönecek gibi. Bence artık yarış 1917 ile Parasite arasında. Aslında en güvenli seçim 1917 gibi duruyor bu saatten sonra ama ben gene de Parasite diyorum. Bir yabancı filme, hele hele uzakdoğu filmine ödül vermeleri bana dor zor gibi geliyor ama benimkisi daha çok bir umut :19:. Belki bazı şeyleri aşmışlardır diye düşünürek de Parasite diyorum biraz. 1917'yi henüz izlemedim, film hakkında bir fikrim yok. Ama Parasite alırsa oldukça sevinirim şahsen. Ayrıca şu da belirtilmeli, Parasite için oldukça büyük bir destek oldu ödül sezonunda. Filmi çoğu kişi sevdi, öve öve bitiremedi. Bu konuda birazcık abartılıyor film ama gene de senenin en iyilerinden, hakkını yemeyelim.

Edited by timoti
  • Like 1

DeanJames
DeanJames, şöyle yazmıştı: (Bir saat önce)

1917 gibi batılı değerleri yücelten bir film varken doğudan bir filme en iyi film oskarı vermeleri hem çok ilginç olur hem de büyük bir sürpriz olur benim için.

Ben bunu diyorum. 

19Tufan03, şöyle yazmıştı: (Bir saat önce)

Öyle olsa Roma alırdı geçen sene, defalarca işlenmiş olan ırkçılık üzerine çekilmiş bir film olan Green Book değil, ki çok da severim o filmi.

Siz bunu. 

Yani tabii ki Roma yerine Green Book alacak. Benim bahsettiğim mantık da bu. Herkes Roma beklerken ödülü Green Book alıyorsa bu Roma en iyi yabancı filmi aldığı için değil muhafazakar Anglosakson kültürün henüz en büyük ödül olan en iyi film ödülünü farklı kültürden bir filme verecek cesaretleri olmamasından. Akademinin kriterleri filmin kalitesi ve konusundan çok politik .

19Tufan03, şöyle yazmıştı: (18 dk önce)

Benim söylemim şundan ibaret, Roma da hakediyordu en iyi filmi almayı. Yabancı dilde en iyi filmi aldığı için vermediler.

Ters mantık şu. Roma'nın en iyi film ödülünü alamamasının sebebi en iyi yabancı film ödülünü alması değil. En iyi film ödülünü verecek olsalar verirlerdi. Roma ingilizce olsa alırdı o ödülü, ha vermeyeceklerse aday da yapmasınlar. Biz buna en iyi yabancı dil ödülünü verdik en iyi filmi vermek olmaz diye düşünüyorlarsa akademi dükkanı kapatsın. 

Yani bu filmlerin aday yapılması bile büyük gelişme, Akademi bu ödülü yabancı bir yapıma verirse ancak kendini aşmak ve bu tür dedikoduları sonlandırmak için yapar bunu. Ki geçen sene ve bu sene bu bahsettiğim konu üzerine epey konuşuldu. Parasite'in hak edip etmemesi meselesi değil. Bence 1917 kadar hak ediyor o ayrı.

Hangi filme verirlerse versinler benim için sorun yok. Fikir yürütüyoruz sadece. 

19Tufan03
DeanJames, şöyle yazmıştı: (2 saat önce)

Ben bunu diyorum. 

Siz bunu. 

Yani tabii ki Roma yerine Green Book alacak. Benim bahsettiğim mantık da bu. Herkes Roma beklerken ödülü Green Book alıyorsa bu Roma en iyi yabancı filmi aldığı için değil muhafazakar Anglosakson kültürün henüz en büyük ödül olan en iyi film ödülünü farklı kültürden bir filme verecek cesaretleri olmamasından. Akademinin kriterleri filmin kalitesi ve konusundan çok politik .

Ters mantık şu. Roma'nın en iyi film ödülünü alamamasının sebebi en iyi yabancı film ödülünü alması değil. En iyi film ödülünü verecek olsalar verirlerdi. Roma ingilizce olsa alırdı o ödülü, ha vermeyeceklerse aday da yapmasınlar. Biz buna en iyi yabancı dil ödülünü verdik en iyi filmi vermek olmaz diye düşünüyorlarsa akademi dükkanı kapatsın. 

Yani bu filmlerin aday yapılması bile büyük gelişme, Akademi bu ödülü yabancı bir yapıma verirse ancak kendini aşmak ve bu tür dedikoduları sonlandırmak için yapar bunu. Ki geçen sene ve bu sene bu bahsettiğim konu üzerine epey konuşuldu. Parasite'in hak edip etmemesi meselesi değil. Bence 1917 kadar hak ediyor o ayrı.

Hangi filme verirlerse versinler benim için sorun yok. Fikir yürütüyoruz sadece. 

Roma ingilizce olsa alırdı da bir çıkarım, benim yaptığım gibi. Ben yazmadan kendin cevabını vermişsin işte, en iyi filme aday gösterenler de akademi sonuçta. Oscarda bu tür hesaplamalar var. Bunun olmadığını iddia ediyorsan saygı duyarım ama katiyen katılmam. Kapatsınlar dükkanı benden yana hiç sorun yok. Son yıllarda iyice magazinsel bir hal aldı ve tamamen çoğunluğa ve popülerliğe hitap etmeye başladı (Roma Parasite'ten bağımsız) 

Bozgn

Ben de kendi tahminlerimi son saatlere bırakmayı tercih ettim. Gerçekten şaşırtıcı bir gün olabilir çünkü adaylar çok çeşitli ve

türler oldukça farklı yani "her an her şey olabilir" tabiri bu gece için oldukça uygun.

Aşağıdakiler de benim tahminlerim;

En İyi Film: - Joker.

En İyi Erkek Oyuncu: - Joaquin Phoenix, "Joker".

En İyi Yönetmen: - Sam Mendes, "1917"

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: - Brad Pitt, "Once Upon a Time in Hollywood"

En İyi Yabancı Dilde Film: - "Parasite" (Güney Kore)

En İyi Ses Kurgusu: - 1917

En İyi Özgün Müzik: - Hildur Gudnadottir, "Joker"

En İyi Görüntü Yönetmenliği: - 1917

En İyi Görsel Efekt: - 1917 En İyi Kurgu: - Ford v Ferrari

En İyi Saç ve Makyaj: - Joker

En İyi Orijinal Senaryo: - Parasite

DeanJames

DeanJames, şöyle yazmıştı: (19 saat önce)

Demek ki neymiş Akademi hem en iyi film hem en iyi uluslararası film ödülünü İngilizce olmayan bir filme verebiliyormuş. Yalnız 1917 fena patlamış. Akademi de demek ki benim gibi filmi sadece görsel olarak başarılı bulup diğer ödülleri pas geçti. :D  Hemen kendime bir şey çıkarayım zaten. Her sene bir sürpriz yapmasalar olmuyor. Bence bu seneki güzel bir sürpriz oldu.