Jump to content
DeanJames

92. Akademi Ödülleri Tahminleriniz

92. Akademi Ödülleri Tahminleriniz  

14 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

TheWall    20
TheWall

Sonuçlara sevindim. Beklediğim gibi oldu.

timoti    233
timoti

En iyi film tahminim tuttu valla, çok bir şikayetim yok :oleyo: Her ne kadar Irishman favorim olsa da akademi halis muhlis yabancı bir filme en iyi film ödülünü vererek sevindirdi, bir şeyler aşılmış hakikaten. En iyi yönetmen ödülü çok büyük sürpriz oldu, Parasite'ın en iyi filmi almasını bekliyordum ama yönetmeni hiç beklemiyordum. Açıkçası yönetmen kategorisini çok da hak ettiğini söyleyemem. Ama en nihayetinde güzel sonuçlandı tören, iyi sürprizler oldu. Irishman 'ın eli boş döneceğini tahmin etmiştim, son 1 ayda momentumu çok düştü filmin ama hiç olmazsa uyarlama senaryo alaydı..

Edited by timoti

benteksizhepin    351
benteksizhepin

Parasite'nin en önemli ödülleri silip süpürmesine hem şaşırdım hem çok sevindim. Belki 2019'da seyrettiğim en güzel yapımdı, karşılığını bulması ne güzel... Özgün yapımlarıyla Asya sinemasının dikkat çekici ülkesi Kore onurlanmıştır sanırım. Bu onları daha güzel yapımlar için teşvik edecektir diye düşünüyorum. Oyuncu ödülleri de bir istisna dışında (en iyi kadın) iyiydi.

alpalp84    1,130
alpalp84

Brad Pitt süpriz oldu benim için.

19Tufan03    418
19Tufan03

Parasite ile veya başka bir film ile herhangi bir devrim veya teşvik olmaz arkadaşlar. Aynıları Shape of Water için de söyleniyordu. 

timoti    233
timoti
19Tufan03, şöyle yazmıştı: (58 dk önce)

Parasite ile veya başka bir film ile herhangi bir devrim veya teşvik olmaz arkadaşlar. Aynıları Shape of Water için de söyleniyordu. 

Devrim derken? Parasite ile bir devrim mi bekleniyormuş, haberimiz yok? :D Shape of Water'ın bu filmle alakası ne anlamadım. Söylenenler neymiş?

19Tufan03    418
19Tufan03
timoti, şöyle yazmıştı: (34 dk önce)

Devrim derken? Parasite ile bir devrim mi bekleniyormuş, haberimiz yok? :D Shape of Water'ın bu filmle alakası ne anlamadım. Söylenenler neymiş?

Evet öyle deniyor işte devrim olacak, ya da teşvik edecek vs. Shape of Water ile alakası şu, sosyal medyada bu tarz fantastik filmlerin oscar alamadığı (ki öncesinde 11 dalda oscar almış Yüzüklerin Efendisi vardı) ve bunun Shape of Water ile son bulduğu ve artık bu tarz fantastik filmlerinde önünün açılacağı söyleniyordu. Alakası bu. Yoksa bambaşka tarzlar, söylemleri kastediyorum ben. Bir şey değişeceği yok yani.

timoti    233
timoti
19Tufan03, şöyle yazmıştı: (30 dk önce)

Evet öyle deniyor işte devrim olacak, ya da teşvik edecek vs. Shape of Water ile alakası şu, sosyal medyada bu tarz fantastik filmlerin oscar alamadığı (ki öncesinde 11 dalda oscar almış Yüzüklerin Efendisi vardı) ve bunun Shape of Water ile son bulduğu ve artık bu tarz fantastik filmlerinde önünün açılacağı söyleniyordu. Alakası bu. Yoksa bambaşka tarzlar, söylemleri kastediyorum ben. Bir şey değişeceği yok yani.

Yani "devrim"den kasıt ne bilmiyorum ama bir atılım olduğu gerçek. Sonuçta bu filmin ödül kazanması bir atılım. Bu illa demek değil ki bundan böyle sürekli yabancı filmler en iyi filmi alacak, seneye de yabancı film alır vs. (ki bu en iyi filmi kimin hak ettiği konusunda bir kıstas da olmamalı). Kim bilir, belki seneye Green Book gibi gene bilindik, oscar-bait, klişe bir filme ödül verirler. Ama bu konuda daha açık fikirli bir yöne girdiklerini ve ileride belki başka filmlerin de şansının artacağını düşünmek de şu durumda yanlış bir düşünce değil.

Shape of Water konusunda hiç o tarz muhabbetlere denk gelmedim, bilmiyorum. Ama janra filmleri konusunda eskisine nazaran gene daha açık fikirli olduklarını düşünüyorum ben de. Yıllar önce bana bir Mad Max filminin en iyi film ve yönetmen dahil 10 dalda oskar adayı olacağını ve 6 oskar alacağını söyleseniz inanmazdım. Ama bazı değişiklikler olduğu bir gerçek.

• Like 1

19Tufan03    418
19Tufan03
timoti, şöyle yazmıştı: (7 saat önce)

Yani "devrim"den kasıt ne bilmiyorum ama bir atılım olduğu gerçek. Sonuçta bu filmin ödül kazanması bir atılım. Bu illa demek değil ki bundan böyle sürekli yabancı filmler en iyi filmi alacak, seneye de yabancı film alır vs. (ki bu en iyi filmi kimin hak ettiği konusunda bir kıstas da olmamalı). Kim bilir, belki seneye Green Book gibi gene bilindik, oscar-bait, klişe bir filme ödül verirler. Ama bu konuda daha açık fikirli bir yöne girdiklerini ve ileride belki başka filmlerin de şansının artacağını düşünmek de şu durumda yanlış bir düşünce değil.

Shape of Water konusunda hiç o tarz muhabbetlere denk gelmedim, bilmiyorum. Ama janra filmleri konusunda eskisine nazaran gene daha açık fikirli olduklarını düşünüyorum ben de. Yıllar önce bana bir Mad Max filminin en iyi film ve yönetmen dahil 10 dalda oskar adayı olacağını ve 6 oskar alacağını söyleseniz inanmazdım. Ama bazı değişiklikler olduğu bir gerçek.

Bazı değişikliklerden veya yeniliğe açıklıktan değil, sinema kalitesinin düşmesiyle alakası olduğunu düşünüyorum. Yoksa Prestige'i aday göstermeyen adamların gidip Black Panther'i aday gösterebileceğine kimse inanmaz. Ben inanmam en azından. Bunu da bir yenilik veya teşvik olarak görmem. Kalite düşünce popülizme boyun eğmek zorunda kalıyorlar, ki örnekleri çok fazla. Ama tabii ki bunları Parasite'ten bağımsız olarak söylüyorum. Her sene aynı şeyler söylenip duruyor sinemaya olumlu bir yansıması olduğunu düşünmüyorum, her geçen sene film kalitesi düşüyor.

samet_419    977
samet_419

En azından anadili İngilizce olmayan sinemacılara ilham olacaktır.

DeanJames    1,596
DeanJames

İlkler her zaman önemlidir arkadaşlar. İngilizce olmayan bir filmin ilk kez en önemli ödül olan En İyi Film ödülünü alması tabii ki önemli. Filmlerin ya da sinemanın kalitesi de düşmüyor, sadece farklı bir yere evriliyor. Bu yüzden belki aday filmlerin kalitesi düşüyor diyebiliriz. Bunda geçen zamanla birlikte özgün konuların azalmasının da etkisi var kuşkusuz. 2. Dünya Savaşı sonrası her alanda olduğu gibi sinema alanında da ABD altın dönemini yaşadı. Belki bugün o filmleri izleyenler yüzlerce film izledikten sonra o filmlere klişe diyebilir ama zamanı için gerçekten müthiş işlerdi ve doğal olarak sektörle ilgili kişilerce öyle hatırlanıyorlar. Yani ben de katılıyorum akademinin İngilizce olmayan bir filme ödül vermesinin teşvik edici bir atılım olduğu görüşüne.

• Like 1

19Tufan03    418
19Tufan03

Önemli olması ile teşvik etmesi arasında fark var. Oscar tarihinde yabancı dili olan bir film en iyi film ödül almadıysa tabii ki bu olay önemlidir. Teşvik olayıyla alakalı fikrim sabit. Film çeken insanlar, hadi gelin bir film çekelim de oscar alalım diye film çekmiyor sonuçta. O mantıkla bundan önceki sene Roma alamadığı için Parasite'in çıkmaması lazımdı. Geçen seneden olumsuz anlamda etkilenmeleri lazımdı. Bu tarz teşvik, devrim üzerine yapılan muhabbetler ezber olduğu gibi ne sinemaya ne de akademiye olumlu olumsuz hiçbir katkısı yok. Tamamen bir iddia ve bir öngörü üzerine söyleyebilirim ki, yakın zamanda sırf akademi cinsiyetçilikle suçlandı diye haketmeyen bir filme oscar verilecek ve buralar bakın bu akademide bir devrim veya işte bu olay kadın yönetmenlerin önünü açacak denilecek. Bu kısım tamamen öngörüye dayalı iddiadır. Doğruluğunu zamanla göreceğiz. :) 

TheWall    20
TheWall

Bence bir Kore filminin oscar alması müthiş bir şey. Aslında biraz bekliyordum çünkü dizisi çekilecek yazmışsınız bu yönden de desteklenmiş olabilir.