Jump to content
Vareniki

YDT, TYT, AYT Hk.

Recommended Posts

Vareniki    3
Vareniki

Merhabalar,

Dil okuyan arkadaşlarıma kısa bir sorum olacak. Geçenlerde sınav ücretleri ile ilgili haberleri izlerken kafam karıştı. Dil bölümlerinden birini okumak isteyen biri bildiğim kadarıyla sadece TYT ve YDT sınavlarına giriyor. Fakat haberde dil öğrencilerinin en çok sınav ücretini yatıracak kısım olduğunu söylediler. Lisans programları için AYT zorunlu olduğu için... falan dendi. Yoksa bu dil okuyup da dil bölümleri olmazsa AYT gerektiren diğer lisans bölümlerinden birini tercih edebilmek isteyen adaylar için mi geçerli?

Kısacası ben İngilizce Öğr. liği, Çevirilbilim, Dilbilim, veya mütercim-tercümanlık bölümlerinden birini okuyacağım. Hiçbiri tutmazsa okumayacağım. Bu durumda hangi sınav için para yatıracağım?

Not: Başlığı genel tuttum, bu sınavlarla ilgili soruların burada sorulabilmesi açısından.

rroncy    13
rroncy

Merhaba, senin durumunda sadece TYT ve AYT için para yatırman yeterli. Üçüne de para yatırma olayı dediğin gibi diğer lisans bölümleri tutmazsa bari yabancı dilden tercih yapayım diyenler için. Şimdiden sınavda başarılar :) Bu arada İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyorum, bölümle ilgili ya da sınavla ilgili bir sorun olursa elimden geldiğince yardım ederim. :fool:

Vareniki    3
Vareniki

Selamlar,

rroncy, şöyle yazmıştı: (54 dk önce)

Merhaba, senin durumunda sadece TYT ve AYT için para yatırman yeterli. Üçüne de para yatırma olayı dediğin gibi diğer lisans bölümleri tutmazsa bari yabancı dilden tercih yapayım diyenler için. Şimdiden sınavda başarılar :) Bu arada İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyorum, bölümle ilgili ya da sınavla ilgili bir sorun olursa elimden geldiğince yardım ederim. :fool:

Şimdi kafam iyice karıştı =D 

Aslında ben TYT ve YDT puan türünden alım yapan bölümlerle ilgilendiğimden yalnızca bu sınavlara başvurmam gerektiğini düşünüyordum. Sizin dediğinize göre şimdi AYT ye girmem gerekiyor, öyle mi? :ole8:

Edited by Vareniki

rroncy    13
rroncy
Vareniki, şöyle yazmıştı: (14 dk önce)

Selamlar,

Şimdi kafam iyice karıştı =D 

Aslında ben TYT ve YDT puan türünden alım yapan bölümlerle ilgilendiğimden yalnızca bu sınavlara başvurmam gerektiğini düşünüyordum. Sizin dediğinize göre şimdi AYT ye girmem gerekiyor, öyle mi? 2:ole8:

Yanlış anlattım kendimi herhalde, kusura bakma :D Yabancı dilden tercih yapacağın için TYT ve YDT'ye girmen, sadece onlara para yatırman yeterli. AYT ile bir işin yok. :fool: 

Edited by rroncy

Vareniki    3
Vareniki
rroncy, şöyle yazmıştı: (2 dk önce)

Yanlış anlattım kendimi herhalde, kusura bakma :D Yabancı dilden tercih yapacağın için TYT ve YDT'ye girmen, sadece onlara para yatırman yeterli. :fool:

Olabilir hocam ziyanı yok. :good: Şimdi daha iyiyim :olemaganda:

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü ben de listeye aldım fakat çalışma alanları konusunda hala net bilgiye sahip değilim. İnternetteki bilgilere bakarsak formasyonla İngilizce Öğretmeni olma konusu pek karmaşık. Onun yerine İngilizce Öğretmenliği okumak daha mantıklı gibi. Ben mesela ya çeviri ya da bu bilişim sektöründe iş bulmamı sağlayacak dilbilim bölümlerini düşünüyorum. Ayrıca İngilizce öğretmenliği'de olabilir çünkü öğrenmeyi sevdiğim kadar öğretmeyi, yol göstermeyi de seviyorum :fool:

rroncy    13
rroncy
Vareniki, şöyle yazmıştı: (8 dk önce)

Olabilir hocam ziyanı yok. :good: Şimdi daha iyiyim :olemaganda:

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü ben de listeye aldım fakat çalışma alanları konusunda hala net bilgiye sahip değilim. İnternetteki bilgilere bakarsak formasyonla İngilizce Öğretmeni olma konusu pek karmaşık. Onun yerine İngilizce Öğretmenliği okumak daha mantıklı gibi. Ben mesela ya çeviri ya da bu bilişim sektöründe iş bulmamı sağlayacak dilbilim bölümlerini düşünüyorum. Ayrıca İngilizce öğretmenliği'de olabilir çünkü öğrenmeyi sevdiğim kadar öğretmeyi, yol göstermeyi de seviyorum 

Kendini bilmen ve eğer ki kazanırsan mesleği severek yapacağını belirtmen çok güzel çünkü bence İngilizce öğretmenleri yabancı dile bakışta çok büyük etki sahibi oluyorlar. :)  Direkt İngilizce öğretmeni olma hedefiyle okuyacaksan kendi bölümünü okuman daha mantıklı tabi ama bizim bölümden de çok zor değil. Bolca İngiliz tarihi görüyoruz ve en baştan başlayarak, önemli eserler çerçevesinde, edebi eserleri inceliyoruz. Ayrıca çeviri dersleri de eklenecek 3. sınıfta ve ek dil de görüyoruz. Gayet kapsamlı ve okuması keyifli bir bölüm bence ama senin de beklentilerine bağlı tabi. Çeviri konusunda işine yarayacak bir bölüm olduğunu düşünüyorum çünkü şahsen ben de çevirmenlik / tercümanlık yönünde ilerleyebilmek hedefiyle okuyorum şu anda. :good: 

• Like 1