Jump to content
Sign in to follow this  
12TB0474

Reşit olmayan torunun miras hakları.

Recommended Posts

12TB0474    4
12TB0474

Herkese merhaba,

Sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz aile olarak. Amcamın hanımı ağır bir hastalık geçiriyor, durumu kritik gibi. İki evladı var, biri vefat etti arkada reşit olmayan bir torun bıraktı ( 14yaşında, babasıyla yaşıyor). Yengemin üzerindeki taşınmazların durumu hakkında bilgiye ihtiyaç var. Anladığım kadarıyla yengeme bir şey olursa bu tapular belli oranda amcama, hayatta olan çocuğuna ve reşit olmayan toruna bölüştürülecek.

Merak edilen konu şu, toruna geçecek hakları kim koruyacak? Çok önemli bir nokta var, yengemin vefat eden kızı, yıllar önce evladının babasından boşanmıştı. Bu durumda bu haklar reşit olmayan toruna geçtiğinde, bu çocuğun vasisi babası mı olacak? Zaten sorunlu bir boşanma yaşanmış , kötü anılar olan bir ortamda, bu eski damat ne gibi kötülükler yapabilir allah bilir.

Bu gibi bir durumda torunun hakkını layıkıyla koruyacak bir sistem var mıdır? Eski damat çocuğuna geçen taşınmazları patır patır satmaya başlayıp , çatır çatır yemeye başlarsa ne olacak? Bunu kontrol eden bir mekanizma var mı? Teşekkürler.

Edited by 12TB0474

Share this post


Link to post
Share on other sites
ozgun14    412
ozgun14

size cevap olamam ama iletinizi yukarı taşıyabilirim. geçmiş olsun. umarım torunun lehine olacak şekilde sonuçlanır. :friends:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jarndyce    26
Jarndyce

Öncelikle geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin.

Mirasçı olarak bahsettiğiniz gibi eş, evlat ve torun varsa torun mirasın 3 / 8 inde hak sahibi olacaktır. Taşınmazların herhangi bir kişiye geçmesi için bu konuda mirasçılar arasında anlaşma olması veya mahkemece paylaştırılması gerekmektedir. Diğer bir deyişle paylaşmaya kadar kime neyin kalacağı belli değildir.

Yengenizin kızı boşandıktan sonra torunun velayetini aldı diye anlıyorum. Eğer öyleyse artık evlilik birliği olmadığından yengenizin kızı vefat ettiğinde velayet direk babaya geçmeyecektir. Bunun için babanın dava açması gerekecektir.Bu yapılmadıysa küçük şu an hukuken velayet veya vesayet altında değildir. (Dediklerinizden öyle anlıyorum. )

*Velâyet altında bulunmayan her küçük vesayet altına alınır.

*Vasi, vesayet altındaki küçüğün veya kısıtlının kişiliği ve malvarlığı ile ilgili bütün menfaatlerini korumak ve hukukî işlemlerde onu temsil etmekle yükümlüdür.

*Vesayet makamı, bu görevi yapabilecek yetenekte olan bir ergini vasi olarak atar.

*Haklı sebepler engel olmadıkça, vesayet makamı, vesayet altına alınacak kişinin öncelikle eşini veya yakın hısımlarından birini, vasilik koşullarına sahip olmaları kaydıyla bu göreve atar. Bu atamada yerleşim yerlerinin yakınlığı ve kişisel ilişkiler göz önünde tutulur.

Bu durumda mahkemeden aile üyelerinden birinin misal amcanızın vasi olarak atanmasını isteyebilirsiniz.

Eğer velayet baba da ise yine de istediği gibi tasarruf edemeyecektir.

F. Çocuk mallarının korunması

I. Önlemler

Madde 360

Ana ve baba, çocuğun mallarını yönetmekte her ne sebeple olursa olsun yeterince özen göstermezlerse hâkim, malların korunması için uygun önlemleri alır.

Hâkim, özellikle malların yönetimi konusunda talimat verebilir; belirli zamanlarda verilen bilgi ve hesabı yeterli görmezse, malların tevdi edilmesine veya güvence gösterilmesine karar verebilir.

II. Yönetimin ana ve babadan  alınması

Madde 361

Çocuğun mallarının tehlikeye düşmesi başka bir şekilde önlenemiyorsa hâkim, yönetimin bir kayyıma devredilmesine karar verebilir.

Çocuğun, yönetimi ana ve babaya ait olmayan malları tehlikeye düştüğünde hâkim, aynı önlemlerin alınmasını kararlaştırabilir.

Çocuk mallarının gelirlerinin veya bu mallardan ayrılmış belirli miktarların kanuna uygun şekilde sarfedileceğinden kuşku duyulursa hâkim, bunların da yönetimini bir kayyıma bırakabilir.

G. Yönetimin sona ermesi

I. Malların devri

Madde 362

Ana ve baba, velâyetleri veya yönetim hakları sona erince, çocuğun mallarını, hesabıyla birlikte ergin

çocuğa, vasisine veya kayyıma devredebilir.
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...