Jump to content
Sign in to follow this  
Lucifer

Debian ve Türevleri Yardımlaşma Başlığı

Recommended Posts

Lucifer    3
Lucifer

Merhabalar

Debian GNU/Linux tabanlı işletim sistemleri hakkında her türlü sorunuzu bu başlık altında sorabilirsiniz.

Yaklaşık 8 yıldır gnu/linux kullanıyorum ve elimden gelen yardımı yapmaya hazırım.

• Like 1

mirach    2
mirach

Merhaba ;

Bende Linux kullanmaya  başladım. İş yerinde Virtualbox da Debian yüklü. Evde de Linux mint kurulu. Debian da KDE 5 neon u bir türlü  yüleyemedim. Yardımcı olur musun?

• Like 1

MidNighT    45
MidNighT

Windows 95'le başladığım yolculuğumda son durağım 7 olacak sanırım. Xp desteğini bitirdiği gün (sanırım 2015) hep adını duyup merak ettiğim Linux dünyasını araştırmaya girişmiş ve nedendir bilinmez Mint 17.2 Rafaela sürümünde karar kılmıştım. O zamanlar kurulumu yaptıktan sonra teknik aksaklıklardan sonra Win7'ye geri döndüm ve hala da (desteği bitene kadar) kullanmaktayım. Çok yakın zamanda sistem güncellemesi sonunda elimdeki parçaları hem israfı sevmediğim hem de maddi değerleri çok düşük olduğu için değerlendirmeye karar verdim ve hali hazırda DVD'de yazılı olan Linux'u kurdum. Bir süredir kullanmaktayım ve söylemeden geçemeyeceğim; Windows'tan çok daha performanslı. Şimdilik sadece sistemi anlamak için kurcalıyor ve internette bilgi edinmek suretiyle öğrenmeye çalışıyorum. Şu ana kadar bellek ve işlemci kullanımı sadece Mozilla kullanırken bile Windows'a nazaran çok düşük seviyelerde. 1'den fazla masaüstü kullanmama rağmen de gayet rahat durumda PC. Şimdilik tek problemim yıllardır kullandığım bazı programları arıyor olmam; başta Aimp olmak üzere :D

Yardımlaşma başlığı olmasına rağmen yeni başlık açmamak için izlenimlerimi yazmak istedim. Yeni başlayacak olan arkadaşlara da bir bilgi verir belki.

Sizlere sorum ise: Mint için bir müzik çalar programı. Hazır kurulu gelen Amarok gerçeken tam bir facia. :16: Ayrıca ciddi bir bulanık ses problemim var ancak donanımsal mı yazılımsal mı henüz anlayamadım. Sürücü olayı Lİnux'ta çok farklı ve nasıl güncellenir veya güncellemem gerekli mi hiç bir fikrim yok?

• Like 1

Lucifer    3
Lucifer

Merhaba MidNighT

Linux kullanımı, her ne kadar masaüstü ortamı ve sürücü tanımlarında iyileştirmelere gidilmiş olsa da malum oyun ve program bulamama nedenlerinden dolayı yaygınlaşamıyor. Senin inat edip linux kullanmaya devam etmen gerçekten harika bir haber  Şimdi sorularına madde madde yanıt vereyim daha iyi anlaşılsın.

1. Ben ubuntu'da müzik çalar olarak Audacious kullanıyorum. Bellek konusu bir yana, mp3 oynatmaktan fazlasını aramadığım için her işimi görüyor. İstersen ekstra özellikleri olan programlar var tabi. Rhythmbox ve özellikle büyük mp3 koleksiyonu olanlar için Clementine. Bunları denemeni öneririm. Yazılım Yöneticisi içerisinden veya direkt konsol içinde apt-get install komutu ile kurabilirsin.

2. Kullanılan modern ses kartlarının (onboard dahil) hemen hepsinin sürücüleri otomatik yükleniyor ve donanım tanınıyor ancak bazı ses kartları için ekstra özellikleri (beats audio gibi) açmak için komut satırından bazı ayarlar yapmak gerekiyor. Ses kartının marka ve modelini yazarsan (onboard ise anakart bilgisi dahil) bu konuda yardımcı olabilirim. Yine de en garantilisi tüm donanım listeni paylaşırsan daha iyi olur.

Lütfen uzun satırlı bilgi paylaşımı için pastebin kullan.

Bilgileri bulman için komutlar: http://www.thegeekstuff.com/2014/04/lspci-examples

On 3/16/2017 at 1:08 PM, mirach said:

Merhaba ;

Bende Linux kullanmaya  başladım. İş yerinde Virtualbox da Debian yüklü. Evde de Linux mint kurulu. Debian da KDE 5 neon u bir türlü  yüleyemedim. Yardımcı olur musun?

Linux kullanıcıları içirisinde bir gelenek vardır, buradan bir seferlik de olsa hatırlatayım ki ileriki sorularınız için örnek teşkil etsin.

Linux'ta bir sorunla karşılaştığınızda çözümünü ararken sorunuza mutlaka donanım bilginizi, karşılaştığınız hata mesajını, kullandığınız sürümleri vb. ekleyin. Mevcut haliyle sorduğunuz soruya verebileceğim net bir yanıt yok çünkü verilebilecek bir çok yanıt var. Bilgileri paylaşmak için mutlaka pastebin kullanın böylece sayfada kirlilik yaratmamış oluruz.

Edited by Lucifer
  • Like 1

MidNighT    45
MidNighT

@Lucifer

Dün gece kurcalarken şans eseri Audacious programını keşfettim ve Winamp skini ile gayet rahat kullanıyorum. Sadece arka planda müzik dilemek için gayet yeterli bence de. Bugün bir işim olmadığı için dün gecemi tamamen Mint'i keşfetmeye ayırdım ve farkettim ki Windows'tan çok farklı. uTorrent'i yüklemek için 1 saatimi harcadım ve konsol ve kod işini ciddi anlamda karmaşık buldum. 95'te veya diğer Win sürümlerinde kullandığımız kodlarla pek alakası yok ve anladığım kadarıyla Linux'un kendi sürümleri içerisinde bile bir takım farklılıklar mevcut. Bazı Youtube videoları ve forumlara bakındım ancak daha dinç bir kafayla incelemek için bırakmak zorunda kaldım. Bu konuda tavsiye edebileceğin eğitici site veya videolar çok makbule geçer.

Ses problemini de bugün itibariyle çözdüm. Normalde kasa temizliğime çok dikkat ederim ancak X-Fi ses kartı kullandığım için anakartın onboard ses kartına hiç dikkat etmemişim. Jumperlarda gözle gözükmeyen toz sebebi ile sağ hoparlörden ses alamadığımı keşfettim. Hala ses bulanık geliyor ama sanırm bu da yine diğer ses kartından dolayı oluşan bir kulak alışkanlığı veya onboard ses kartının eski olmasından kaynaklanıyor; zira anakart ddr1 eski bir bilgisayar. Win 7 ömrünü tamamlayana kadar tamamen Linux'a geçmeye niyetim yok ve eski bir sistem kullandığım için de ses sorun değil.

Linux kullanmak isteyenlere de en önemli tavsiyem asla ve asla bir anda geçmemeleri; mutlaka bir süre Windows'la beraber bir süre kullmaları geçiş sürecine çok yardımcı olacaktır. Dediğim gibi tam bir performans harikası; p4 işlemci ve ddr1 2gb ram ile sorunsuz kullanıyorum.

Nautilus    290
Nautilus

Linux'ta Windows'tan alışık olduğunuz torrent istemcisi ve çoklu ortam uygulamaları gibi bazı uygulamaları kullanmaya çalışmak yerine onların Linux alternatiflerine yönelirseniz daha az emekle daha kullanışlı uygulamalar bulabilirsiniz.

• Like 1

colruzgari    14
colruzgari

http://alternativeto.net bu adresten Windows'ta kullandığınız programların alternatiflerini bulabilirsiniz. Ubuntu ve türevlerini kullananlar için http://launchpad.net adresinden ppa depoları kurup daha çok ve güncel programa ulaşabilirler.

Edited by colruzgari
  • Like 1

mirach    2
mirach
MidNighT, 21 saat önce tarihinde yazdı:

Windows 95'le başladığım yolculuğumda son durağım 7 olacak sanırım. Xp desteğini bitirdiği gün (sanırım 2015) hep adını duyup merak ettiğim Linux dünyasını araştırmaya girişmiş ve nedendir bilinmez Mint 17.2 Rafaela sürümünde karar kılmıştım. O zamanlar kurulumu yaptıktan sonra teknik aksaklıklardan sonra Win7'ye geri döndüm ve hala da (desteği bitene kadar) kullanmaktayım. Çok yakın zamanda sistem güncellemesi sonunda elimdeki parçaları hem israfı sevmediğim hem de maddi değerleri çok düşük olduğu için değerlendirmeye karar verdim ve hali hazırda DVD'de yazılı olan Linux'u kurdum. Bir süredir kullanmaktayım ve söylemeden geçemeyeceğim; Windows'tan çok daha performanslı. Şimdilik sadece sistemi anlamak için kurcalıyor ve internette bilgi edinmek suretiyle öğrenmeye çalışıyorum. Şu ana kadar bellek ve işlemci kullanımı sadece Mozilla kullanırken bile Windows'a nazaran çok düşük seviyelerde. 1'den fazla masaüstü kullanmama rağmen de gayet rahat durumda PC. Şimdilik tek problemim yıllardır kullandığım bazı programları arıyor olmam; başta Aimp olmak üzere :D

Yardımlaşma başlığı olmasına rağmen yeni başlık açmamak için izlenimlerimi yazmak istedim. Yeni başlayacak olan arkadaşlara da bir bilgi verir belki.

Sizlere sorum ise: Mint için bir müzik çalar programı. Hazır kurulu gelen Amarok gerçeken tam bir facia. :16: Ayrıca ciddi bir bulanık ses problemim var ancak donanımsal mı yazılımsal mı henüz anlayamadım. Sürücü olayı Lİnux'ta çok farklı ve nasıl güncellenir veya güncellemem gerekli mi hiç bir fikrim yok?

Wine  üzerinden Aimp   yükleyebilirsin.  Ben Aimp  kullanıyorum.

Alıntı

Linux kullanıcıları içirisinde bir gelenek vardır, buradan bir seferlik de olsa hatırlatayım ki ileriki sorularınız için örnek teşkil etsin.

Debian Jessie KDE 5 desteklemiyormuş. Ama Debian 9 Da KDE 5  mevcut.

Edited by mirach

Lucifer    3
Lucifer

@MidNighT

Konsola bir kez alıştığında artık işlemlerin için başka bir yer kullanmaz hale geliyorsun. Debian tabanlı sistemlerin konsol komutları aynıdır, arch ve gentoo gibi dağıtımların paket yöneticileri hariç diğer sistem komutları aynıdır. Özetle birini öğrendiğinde diğerlerini öğrenmen fazla vaktini almaz. Kaynak konusuna gelince, malesef direkt şuraya bak diyemeyeceğim ama kullandığın dağıtımın kesinlikle bir resmi türkçe forumu vardır. Bakman gereken ilk yer orası olmalı. Diğer seçenek ise Google. Ufacık sorunlardan tut en kazık problemlere kadar mutlaka çözüm bulunuyor. Linux demek araştırmak ve okumak demek o yüzden sabret, mutlaka araştır ve oku.

Ben torrent için uzun yıllardır Transmission istemcisini kullanıyorum. uTorrent'in yaptığı her işi yaptığı gibi, CPU ve Ram kullanımında hepsinden daha iyidir. Programın çalıştığını bile farketmezsin.

$ sudo add-apt-repository ppa:transmissionbt/ppa
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install transmission

MidNighT    45
MidNighT

@Lucifer bu aralar yoğunluktan Linux yüklü bilgisayarımı pek açamadım ancak işin konsol komutları olduğunu biliyordum ama neredeyse 20 yıl Win kullandıktan sonra bu kadar farklı gelmesini beklemiyordum. Acelem yok, zaten Linux'u kurmasam atıl kalacak bir pc'ye kurduğum için de deneme/yanılma için gayet uygun bir konumdayım. Sadece her zaman kullanmadığım için pekiştirmek biraz vakit alıyor.

uTorrent'i hali hazırda zaten kurdum ilk gün, indirme bile yaptım deneme amaçlı ancak Transmissionu da ilk fırsatta deneyeceğim.

kocausta    1
kocausta

Torrent için, Windows'tan da sorunsuzluğu ve işlevselliği ile tanıdığımız qbittorrent'i öneririm.

https://www.qbittorrent.org/

Benim kullandığım Ubuntu'da zaten programlardan Windows'taki gibi yükleniyor, yani konsol kullanımına yabancı olanlar için de kurulumu kolay.

• Like 1