Jump to content
Sign in to follow this  
NeC

Sevileni Sevmemek (Yüksek Puanlı Ama Beğenmediğiniz Filmler)

Recommended Posts

BenfeatUyku    12
BenfeatUyku
IMDb
9.3/2155K

The Shawshank Redemption (1994)

1. R
  2. 2 hours 22 minutes
  3. Movie

1. Rating
    8.9/81
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Oct 14, 1994
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Tim Robbins
        (
      • Andy Dufresne
      • )
    2. Morgan Freeman
        (
      • Ellis Boyd 'Red' Redding
      • )
    3. Bob Gunton
        (
      • Warden Norton
      • )
    4. William Sadler
        (
      • Heywood
      • )
    5. Clancy Brown
        (
      • Captain Hadley
      • )
    6. Gil Bellows
        (
      • Tommy
      • )
    7. Mark Rolston
        (
      • Bogs Diamond
      • )

Chronicles the experiences of a formerly successful banker as a prisoner in the gloomy jailhouse of Shawshank after being found guilty of a crime he did not commit. The film portrays the man's unique way of dealing with his new, torturous life; along the way he befriends a number of fellow prisoners, most notably a wise long-term inmate named Red. written by J-S-Golden

1. tt0111161
  2. USD 25M budget
  3. USD 29M gross
  4. 7 oscar nominations
  5. 19 awards
  6. 32 nominations
Updated

Tamamıyla şişirilmiş balon olarak görüyorum. Film yapmak istediği her şeyi yapıyor ama yaptığı şeyler bu kadar abartılmasına yetecek kadar iyi değil bence. Bu filmi başka bir filmden ayıracak farklı bir sebep göremiyorum.

IMDb Error: Too much imdb bbcode was used in this post.

O kadar yüksek bir puanı yok doğru ama genel itibariyle sevilen bir film. Film neden bu kadar sevildi veya neden bu kadar fazla hasılat topladı hiçbir fikrim yok. Oyunculukların yarısı ortalama diğer yarısı da sıkıcı, hikaye çok düz taban, karakterler hikaye kadar düz taban ve tüm filmi görsellik üzerinden kurtarmaya çalışmışlar ama görsel anlamda "Vay be!" diyecek kadar farklı bir şey yoktu. 

Filmi izlerken çok ama çok sıkılmıştım. Normalde bu filmin karakterleriyle ön plana çıktığını sanıyordum ama karakter çok sığ işlenmişti benim için. Filmin amacını bir türlü anlayamadım, resmen ağzı olan konuşuyor mantığıyla herkesin kendisine ait bir planı var. Bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü sevemedim bu filmi.

Edited by hasangdr

marauderw    2
marauderw
IMDb
8.2/970K

V for Vendetta (2005)

1. R
  2. 2 hours 12 minutes
  3. Movie

1. Rating
    8.9/75
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Mar 17, 2006
  5. Country
      • United States
      • United Kingdom
      • Germany
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Natalie Portman
        (
      • Evey
      • )
    2. Hugo Weaving
        (
      • V
      • )
    3. Stephen Rea
        (
      • Finch
      • )
    4. Stephen Fry
        (
      • Deitrich
      • )
    5. John Hurt
        (
      • Adam Sutler
      • )
    6. Tim Pigott-Smith
        (
      • Creedy
      • )
    7. Rupert Graves
        (
      • Dominic
      • )

Tells the story of Evey Hammond (Natalie Portman) and her unlikely but instrumental part in bringing down the fascist government that has taken control of a futuristic Great Britain. Saved from a life-and-death situation by a man in a Guy Fawkes mask who calls himself "V" (Hugo Weaving), she learns a general summary of V's past and, after a time, decides to help him bring down those who committed the atrocities that led to Britain being in the shape that it is in. written by ahmetkozan

1. tt0434409
  2. USD 54M budget
  3. USD 133M gross
  4. 7 awards
  5. 27 nominations
Updated

Evet biliyorum, sevenlerin hastası olduğu bir film ama konunun işlenme tarzının çok alakasız olduğunu düşünüyorum.. Seven arkadaşlarım hep dışladılar beni bu yüzden :)

Edited by hasangdr

byesiler    457
byesiler
IMDb
8.7/1553K

The Matrix (1999)

1. R
  2. 2 hours 16 minutes
  3. Movie

1. Rating
    9/83
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Mar 31, 1999
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Keanu Reeves
        (
      • Neo
      • )
    2. Laurence Fishburne
        (
      • Morpheus
      • )
    3. Carrie-Anne Moss
        (
      • Trinity
      • )
    4. Hugo Weaving
        (
      • Agent Smith
      • )
    5. Gloria Foster
        (
      • Oracle
      • )
    6. Joe Pantoliano
        (
      • Cypher
      • )
    7. Marcus Chong
        (
      • Tank
      • )

Thomas A. Anderson is a man living two lives. By day he is an average computer programmer and by night a hacker known as Neo. Neo has always questioned his reality, but the truth is far beyond his imagination. Neo finds himself targeted by the police when he is contacted by Morpheus, a legendary computer hacker branded a terrorist by the government. Morpheus awakens Neo to the real world, a ravaged wasteland where most of humanity have been captured by a race of machines that live off of the humans' body heat and electrochemical energy and who imprison their minds within an artificial reality known as the Matrix. As a rebel against the machines, Neo must return to the Matrix and confront the agents: super-powerful computer programs devoted to snuffing out Neo and the entire human rebellion. written by redcommander27

1. tt0133093
  2. USD 63M budget
  3. USD 465M gross
  4. 4 oscars
  5. 37 awards
  6. 50 nominations
Updated

Öldüreceksin lüften acı çektirmeyin. :)

Mr.Hate    269
Mr.Hate

Aslında sevmeyen arkadaşlar neden sevmediklerini de kısaca özetler ise en azından biz sevenler az da olsa sizi anlamaya çalışırız. Örneğin filmde sizi ne rahatsız etti, neresi kötüydü? Kurgusu mu? Oyunculuklar mı? Senaryo mu? Sevmemek ile sevmediğin tarzı sevmemek farklı şeylerdir, belki de sorun buradan kaynaklanıyor olabilir. Örneğin ben bir müzikal filmi ne kadar mükemmel olsa da sevemem. Doğal olarak da müzikal filmi izlemem. Ya da sanatsal filmeri, örneğin Nuri Bilge Ceylan filmleri, 1 kere izledim uykum geldi. sözün özü, bir Matrix filmini sevmemiş isen, sorun o tarz size hitap etmemiş demektir. Bu sevmemiş olmak, filmin kötü olduğu anlamına gelmez, genelde bu bu başlıkta arkadaşlar bu durumu yanlış anlıyorlar. 

aydemir    78
aydemir

Bazen aynı duyguyu yakalayamamakla oluyor bence. Ben de Star Wars serisinin bir veya iki filmini izledim hoşuma gitmedi. Belki zamanında izlemediğim için. Bilemiyorum. Hani sarmadı derler ya öyle değişik bir his ;)

ismail0100    313
ismail0100
Spoiler
IMDb
9.0/1031K

The Godfather: Part II (1974)

1. R
  2. 3 hours 22 minutes
  3. Movie

1. Rating
    8.8/61
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Dec 20, 1974
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
      • Italian
      • Spanish
      • Latin
      • Sicilian
  7. Genres
  8. Cast
    1. Al Pacino
        (
      • Michael
      • )
    2. Robert Duvall
        (
      • Tom Hagen
      • )
    3. Diane Keaton
        (
      • Kay
      • )
    4. Robert De Niro
        (
      • Vito Corleone
      • )
    5. John Cazale
        (
      • Fredo Corleone
      • )
    6. Talia Shire
        (
      • Connie Corleone
      • )
    7. Lee Strasberg
        (
      • Hyman Roth
      • )

The continuing saga of the Corleone crime family tells the story of a young Vito Corleone growing up in Sicily and in 1910s New York; and follows Michael Corleone in the 1950s as he attempts to expand the family business into Las Vegas, Hollywood and Cuba. written by Keith Loh

1. tt0071562
  2. USD 13M budget
  3. USD 48M gross
  4. 6 oscars
  5. 11 awards
  6. 20 nominations
Updated

Öyle çok bir nedenim yok. Bu tarz filmleri sevmiyordum ve karakterde çok hoşuma gitmeyince benim için sadece izlemek için izlediğim filmler oldu :)

Başka filmlerdeki alıntıları bile hoşuma gitmiyor.

Spoiler

Bknz: Zootopia

Edited by hasangdr

Kill Master    1,988
Kill Master

Godfather zor bir seridir zaten. Kimileri 1 günde 3 filmi birden izler (bunlardan biri benim :oleyo:), kimileri ilk filmin yarısı olmadan kapatır. Ağır bir film yani. :) 

Edited by hasangdr
  • Like 1

ata52kan    1
ata52kan
IMDb
8.3/1161K

Inglourious Basterds (2009)

1. R
  2. 2 hours 33 minutes
  3. Movie

1. Rating
    7.9/64
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Aug 21, 2009
  5. Country
      • Germany
      • United States
  6. Language
      • English
      • German
      • French
      • Italian
  7. Genres
  8. Cast
    1. Brad Pitt
        (
      • Lt. Aldo Raine
      • )
    2. Mélanie Laurent
        (
      • Shosanna
      • )
    3. Christoph Waltz
        (
      • Col. Hans Landa
      • )
    4. Eli Roth
        (
      • Sgt. Donny Donowitz
      • )
    5. Michael Fassbender
        (
      • Lt. Archie Hicox
      • )
    6. Diane Kruger
        (
      • Bridget von Hammersmark
      • )
    7. Daniel Brühl
        (
      • Fredrick Zoller
      • )

In German-occupied France, young Jewish refugee Shosanna Dreyfus witnesses the slaughter of her family by Colonel Hans Landa. Narrowly escaping with her life, she plots her revenge several years later when German war hero Fredrick Zoller takes a rapid interest in her and arranges an illustrious movie premiere at the theater she now runs. With the promise of every major Nazi officer in attendance, the event catches the attention of the "Basterds", a group of Jewish-American guerrilla soldiers led by the ruthless Lt. Aldo Raine. As the relentless executioners advance and the conspiring young girl's plans are set in motion, their paths will cross for a fateful evening that will shake the very annals of history. written by The Massie Twins

1. tt0361748
  2. USD 70M budget
  3. USD 321M gross
  4. 1 oscar
  5. 131 awards
  6. 170 nominations
Updated

Yahudi propaganda filmlerinden artık gına geldi.. Zaten Tarantino olduğu için izledim ama ona rağmen yine beğenemedim..

Tanrı aşkına ben neden gülemedim buna.. Birde tüm seriyi izledim.. Belki bu sefer olur da gülerim, eğlenceli vakit geçiririm diye.. Lakin Hıncal'ın dediği gibi "olmuyor, olmuyor.."

Bu ne saçma sapan bir filmdi anlamış değilim..

Bilimsel düşünmeyi seven realist bir yapım vardır.. Film daha çıkar çıkmaz bütün arkadaşlar, "tam senlik film", "bu film bir harika", "muhteşem" gibi övgülerle bu filmi izlemem için teşvik ettiler.. Lakin bir film çok öneriliyorsa hemen izlemem.. Çünkü yüksek beklenti içinde filmi sevmem mümkün değil.. Daha sonra internette dolandığım her yerde bu filmi öneriyorlardı.. Bende filmi izlememeye devam ediyordum.. Ta ki 6 ay öncesine kadar.. Cipsimi, kolamı ve çekirdeğimi aldım, izlenecek film ararken bu filmi izleyeyim dedim.. Ancak tam bir hayal kırıklığıydı.. Filmi izlerken resmen canım sıkıldı.. Hatta filmi yarıda kapatmayı bile düşündüm.. Belki o yüksek beklentimden kaynaklıdır diye düşünüyorum ve yakın zamanda tekrar izlemeyi düşünüyorum.. Umarım bu sefer birazcık zevk alırım..

Edited by hasangdr

TheodoreDogg    75
TheodoreDogg
IMDb
8.3/682K

Scarface (1983)

1. R
  2. 2 hours 50 minutes
  3. Movie

1. Rating
    8.4/52
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Dec 9, 1983
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
      • Spanish
  7. Genres
  8. Cast
    1. Al Pacino
        (
      • Tony Montana
      • )
    2. Steven Bauer
        (
      • Manny Ribera
      • )
    3. Michelle Pfeiffer
        (
      • Elvira
      • )
    4. Mary Elizabeth Mastrantonio
        (
      • Gina
      • )
    5. Robert Loggia
        (
      • Frank Lopez
      • )
    6. Miriam Colon
        (
      • Mama Montana
      • )
    7. F. Murray Abraham
        (
      • Omar
      • )

Tony Montana manages to leave Cuba during the Mariel exodus of 1980. He finds himself in a Florida refugee camp but his friend Manny has a way out for them: undertake a contract killing and arrangements will be made to get a green card. He's soon working for drug dealer Frank Lopez and shows his mettle when a deal with Colombian drug dealers goes bad. He also brings a new level of violence to Miami. Tony is protective of his younger sister but his mother knows what he does for a living and disowns him. Tony is impatient and wants it all however, including Frank's empire and his mistress Elvira Hancock. Once at the top however, Tony's outrageous actions make him a target and everything comes crumbling down. written by garykmcd

1. tt0086250
  2. USD 25M budget
  3. USD 66M gross
  4. 3 golden globe nominations
  5. 4 nominations
Updated

billypostman    59
billypostman

Bu başlığı okuyunca aklıma hep "Sevileni sevmemek... DÖK İÇİNİ..." demek geliyor. :D Başlıkta değinilmemiş.

Nuri Bilge Ceylan filmleri görüntü olarak güzel olabilir ama çok çok ağır ilerledikleri için daralıyorum izlerken.