Jump to content
Laravel Framework 5.7.6 güncellemesi tıklayın lütfen Devamını oku... ×
NeC

Google’ın verdiği yüksek maaşlar, çalışanların şirketi terk etmesine neden oldu

Tavsiye Edilen İletiler

NeC    174
NeC
İddialara göre Google’ın çok yüksek ödemeler yaptığı otomatik pilot ekibindeki önemli isimler, yüksek ödemelerin verdiği rahatlık sonucu şirketi terk etti ve kendi şirketlerini kurdu.

Googlein-verdigi-yuksek-maaslar-calisanl 

 
Google, 2010 yılından itibaren otonom araç geliştirmek için şirkette bir bölüm oluşturmuş ve çalışmalara başlamıştı. Bugüne kadar geçen süre zarfından otonom araç konusunda epey yol kateden şirket son olarak geçtiğimiz aralık ayında Waymo isimli yan bir kuruluş kurmuş ve otonom araç ekibini buraya taşımıştı. Tabi şirket her ne kadar büyük başarı göstererek dünyanın pek çok farklı noktasında araçlarını test eder hale gelmiş olsa da bu teknolojiye ulaşıncaya kadar pek çok önemli isim, şirketi terk etmişti.
 

Geçtiğimiz gün Bloomberg’ün ortaya attığı iddiaya göre ise şirketi terk eden çalışanların ayrılık sebebi olarak Google’ın verdiği yüksek maaş ve ek ödemeler olabilir. Google’ın otomatik pilotlu araba üretme projesinde nelerin olup bittiğini bilen bazı çalışanların Bloomberg’e yaptığı açıklamaya göre şirket bu alanı kendisine ciddi gelir getirebilecek yeni alanlardan birisi olarak görüyordu ve agresif bir tutum sergileyerek ilk önce otomatik pilot ekibine yüksek maaşlar vermeye başladı ardından başka şirketlerdeki önemli gördüğü isimleri, yüksek ücretler karşılığında, ekibe dahil etti.
 

2015 yılına kadar otomatik pilotlu araçlarla 1 milyon kilometreden fazla yol yapan Google artık bu alanda önemli bir firma haline gelmişti ve çalışanların şirketten ayrılmasını önlemek için de ekstra ücretler ödemek durumunda kaldı. 2015 Yılının sonuna doğru şirketin getirdiği yeni ödeme sistemi öyle bir hal almaya başladı ki çalışanlar birkaç ay içinde milyon dolarlar kazanır hale geldi.

 

Mali Sıkıntı Yaşamayan Çalışanlar Şirketi Terk etti

 

 

Google’ın yüksek maaş ödeme fikri ilk etapta işe yaramış ve çalışanlarını da şirkette tutarak otonom araçlarda hızlı bir ilerleme kaydetmesini sağlamıştı ancak daha sonra ek ücretlerle birlikte normal maaşın 16 katına kadar çıkabilen yüksek ödemeler çalışanların şirkette çalışmak zorunda hissetmemelerine ve kendi şirketlerini kurma düşüncesine itti.
 

Bu durumun en büyük örneği olarak ise geçtiğimiz yıl kişisel taksi uygulaması Uber tarafından satın alınan Otto isimli sürücüsüz tır projesi, Google’ın otonom araç ekibinin eski yöneticisi ve şirkette uzun yıllar çalışmış olan Chris Urmson tarafından kurulmuştu. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Ford’un 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurduğu Argo AI şirketi de yine eski Google yöneticilerinden Bryan Salesky tarafından kurulmuştu.
 

Aslında bu artan ödemelerle ilgili önemli açıklama 2016 yılının başlarında şirketin mali sorumlusu Ruth Porat’tan gelmişti. Porat, otomatik pilot ekibi için harcanan paranın %14 artarak 6.6 milyar dolara çıktığı belirtmiş ancak bu artıştaki asıl nedenin Ar-Ge harcamalarından kaynaklandığını ifade etmişti.

 

Tek Sınıtı Yaşayan Şirket Google Değil

 

 

Çalışanlarının şirketi terk etmesi ve kendisine rakip yeni şirketler kurması açısından Google, tek otonom araç geliştiricisi değil. Geçtiğimiz ay Tesla, otomatik pilot ekibinin eski yöneticisi Sterling Anderson’un şirkete ait sırları çalarak şirketten ayrıldığını ve Tesla çalışanlarını kendisiyle beraber çalışmaya davet ettiğini ileri sürerek Anderson’un şirketi Aurora’ya karşı dava açmıştı.

https://www.donanimhaber.com/otomobil-teknolojileri/haberleri/Googlein-verdigi-yuksek-maaslar-calisanlarin-sirketi-terk-etmesine-neden-oldu.htm

 

Bu nasıl iş arkadaş? Az versen sıkıntı, çok versen sıkıntı. :D

tarihinde NeC tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Burhan Guclu    207
Burhan Guclu
NeC, 1 saat önce tarihinde yazdı:

Az versen sıkıntı, çok versen sıkıntı.

Tek kelimeyle bu açıklıyor olayı. :)

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
better    180
better

Öğrenecek o da Samsung gibi, Çin'de karın tokluğuna eleman çalıştırmayı, az aldı. Bu birkaç kez benim aklımı da kurcalamıştı ve çevremde gördüğüm örnekler şu şekilde çoğunlukla; adam çalışana ne çok az ne de fazla veriyor, şöyle ikisi ortası, 10 yılda bir ev alabilecek kadar, ne açlıktan adam vuracağı kadar ne çokluktan güçlenip şirket kuracağı kadar, ayarı iyi tutturmak lazım demek ki bu işlerde xD

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Jarndyce    25
Jarndyce

İnsani olan da budur. Kimseyi ömür boyu kendinize muhtaç edemezsiniz. Kendilerini geliştirmişler. İşi çok iyi yapar hala gelmişler. Ayrılıp kendi şirketlerini kurmalarındandan daha doğal bir şey olamaz.

  • Beğeni 3

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nightstalker    99
Nightstalker

Google'ın yolu yol değil. Gelip burda öğrensinler çalışanlara ne verileceğini. Öldürmeyeceksin, süründüreceksin ki sana muhtaç olsunlar her daim. 

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
better    180
better

Bana en yüksek maaşı versinler, sonra en iyilerden, en iyi eğitimleri aldırsınlar, hatta o güne kadar adamların geliştirmiş olduğu tüm bilgi ve son teknolojilerinden ve birikimlerinden faydalanayım, sonra bana verdikleri maaş ile zenginliğime zenginlik katayım, tüm ailemi en kral mekanlarda yaşatayım, zerre sıkıntım kalmasın, tüm bunlar arsında unuttuğum birşey olmalı, dur bir düşüneyim...... doğru, şimdi de dönüp bana bunları veren şirketi, sırtından bıçaklamam lazım, en önemli ayrıntıyı nasıl da unutmuşum :oleyo:

  • Beğeni 2

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
razor_tr    11
razor_tr

Yüksek maaş vermese bile işi bilen adamlar gene ayrılıp kendi yoluna gidecek. Yüksek maaş verince sahasında ileri adamları istihdam edersin. Öyle adamlar da işi yükseltir.

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×