Jump to content
Franz_K

Bugün Hangi Filmi İzlediniz?

elbais

---U Y A R I---

Arkadaşlar, iletilerimize birden fazla IMDb tagı eklemek artık ayarlar engeli nedeniyle mümkün değildir. Bunun yapılması halinde iletide 1.den sonraki tag'lar parse edilmeyecektir. O nedenle her iletiye bir IMDb tagı kuralına uyunuz lütfen.

Eskiden fazla tag kullanılmış iletiler düzenlenecektir.

Yeni eklenen özelliklerden birisi de IMDb tag çerçevesinin sağ alt köşesindeki ikon ile güncelleme yapılabilmesidir.

Message added by elbais

Recommended Posts

Trust No 1    469
Trust No 1
IMDb
5.7/175K

Assassin's Creed (2016)

1. PG-13
  2. 1 hour 55 minutes
  3. Movie

1. Rating
    5.8/57
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Dec 21, 2016
  5. Country
      • United States
      • France
      • United Kingdom
      • Hong Kong
      • Taiwan, Province Of China
      • Malta
  6. Language
      • English
      • Spanish
      • Arabic
  7. Genres
  8. Cast
    1. Michael Fassbender
        (
      • Cal Lynch
      • Aguilar
      • )
    2. Marion Cotillard
        (
      • Sofia
      • )
    3. Jeremy Irons
        (
      • Rikkin
      • )
    4. Brendan Gleeson
        (
      • Joseph Lynch
      • )
    5. Charlotte Rampling
        (
      • Ellen Kaye
      • )
    6. Michael Kenneth Williams
        (
      • Moussa
      • )
    7. Denis Ménochet
        (
      • McGowan
      • )

Through a revolutionary technology that unlocks his genetic memories, Callum Lynch (Michael Fassbender) experiences the adventures of his ancestor, Aguilar de Nerha, in 15th Century Spain. Callum discovers he is descended from a mysterious secret society, the Assassins, and amasses incredible knowledge and skills to take on the oppressive and powerful Templar organization in the present day. written by ahmetkozan

1. tt2094766
  2. USD 125M budget
  3. USD 241M gross
  4. 2 awards
  5. 1 nomination
Updated

Çok güzel bir film olacakken köşesinden dönmüş gibi bir hâli var. Oyun serisini seven biri olarak sıfır beklentiyle izledim ama yine de beğenmedim.   5/10

Spoiler

İkinci film günümüz dünyasında geçecek sanırım. Elmayı bulduklarına göre Animus'a girmesine de gerek kalmaz. Böyle bir şey yaparlarsa iyice batırırlar güzelim seriyi.

Edited by Kornsky
imdb

Paradigma    155
Paradigma
IMDb
7.8/45K

Forushande (2016)

1. PG-13
  2. 2 hours 4 minutes
  3. Movie

1. Rating
    7.7/18
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Dec 8, 2016
  5. Country
      • Iran, Islamic Republic Of
      • France
  6. Language
      • Persian
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Taraneh Alidoosti
        (
      • Rana Etesami
      • )
    2. Shahab Hosseini
        (
      • Emad Etesami
      • )
    3. Mina Sadati
        (
      • Sanam
      • )
    4. Babak Karimi
        (
      • Babak
      • )
    5. Farid Sajjadi Hosseini
        (
      • The man
      • )
    6. Mehdi Koushki
        (
      • Siavash
      • )
    7. Mojtaba Pirzadeh
        (
      • Majid
      • )

Forced to leave their collapsing house, Ranaa and Emad, an Iranian couple who happen to be performers rehearsing for Arthur Miller's "Death of a Salesman" rent a new apartment from one of their fellow performers. Unaware of the fact that the previous tenant had been a woman of ill repute having many clients, they settle down. By a nasty turn of events one of the clients pays a visit to the apartment one night while Ranaa is alone at home taking a bath and the aftermath turns the peaceful life of the couple upside down. written by Hossein sr

1. tt5186714
  2. USD 7M gross
  3. 1 oscar
  4. 12 awards
  5. 26 nominations
Updated

Nadir ve Simin filmi beni çok etkilemişti. Sonra Elly'yi izlemiştim, o da iyiydi. Geçtiğimiz yıl Le Passe (Geçmiş) izledim, dramın dozu artmıştı ve uluslararasılaşma gerginliği de taşımasına rağmen iyi filmdi. Şimdi bu filmi izleyince Ferhadi'nin biraz kolaycılık yaptığı fikri oluştu. İnsani durumlar (aslında burjuvazi durumları desek daha iyi, ona dair iletişimsizlik/kopukluk egonun fazla kırılgan olması ve düzelmemesi falan) yine var ama olayların gelişimi beni pek ikna etmedi. Yine de kötü diyemeyiz 7/10

Edited by Kornsky
imdb

heroson    529
heroson
IMDb
5.8/66K

Underworld: Blood Wars (2016)

1. R
  2. 1 hour 31 minutes
  3. Movie

1. Rating
    6/29
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Jan 6, 2017
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
      • Saami
  7. Genres
  8. Cast

The next installment in the blockbuster franchise, UNDERWORLD: BLOOD WARS follows Vampire death dealer, Selene (Kate Beckinsale) as she fends off brutal attacks from both the Lycan clan and the Vampire faction that betrayed her. With her only allies, David (Theo James) and his father Thomas (Charles Dance), she must stop the eternal war between Lycans and Vampires, even if it means she has to make the ultimate sacrifice. written by Sony Pictures Entertainment

1. tt3717252
  2. USD 35M budget
  3. USD 81M gross
Updated

En sonunda izleyebildim. Kafam rahat bir günde izleyeyim, telefonum kapalı olsun, alayım çekirdeğimi, incirimi öyle izleyeyim diye erteleyip duruyordum. Bugün izledim sonunda :D . Öncelikle şunu söylemeliyim ki Underworld ve özellikle Selene (Kate Beckinsale) aşığı hatta hastası biri sayılırım. Univ yıllarımda ilk izlediğim filmlerden biridir Underworld. Yeri bende ayrıdır.

İzlerken keyif aldım mı aldım 4 senelik bir özlem var sonuçta, Kate hala aşkıma karşılık veriyor mu veriyor platonik olarak :foleyo:, Selene yine bildiğimiz Selene mi evet, film olmuş mu olmuş da diyemem olmamış da çünkü objektif bakamıyorum filme. Sadece şunu söyleyebilirim seriyi en baştan tekrar izlemek için bir itici güç oldu.

Özetle;

6/10 (zaten underworld ve Kate ismine kafadan izlemeden 6 verirdim :) )

Edited by Kornsky
imdb

Hayat_Güzeldir    22
Hayat_Güzeldir
IMDb
5.3/6K

A Kind of Murder (2016)

1. R
  2. 1 hour 35 minutes
  3. Movie

1. Rating
    0/1
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Dec 16, 2016
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Patrick Wilson
        (
      • Walter Stackhouse
      • )
    2. Jessica Biel
        (
      • Clara Stackhouse
      • )
    3. Haley Bennett
        (
      • Ellie Briess
      • )
    4. Eddie Marsan
        (
      • Marty Kimmel
      • )
    5. Vincent Kartheiser
        (
      • Det. Laurence Corby
      • )
    6. Jon Osbeck
        (
      • Jon Carr
      • )
    7. Radek Lord
        (
      • Tony Ricco
      • )

A psychological noir thriller set in 1960's New York based on Patricia Highsmith's novel, 'The Blunderer'. Walter Stackhouse is rich, successful and unhappily married to the beautiful but damaged Clara. His desire to be free of her feeds his obsession with Kimmel, a man suspected of brutally murdering his own wife. But when Clara is found dead in suspicious circumstances, Walter's string of lies and his own guilty thoughts seem enough to condemn him. As his life becomes dangerously entwined with Kimmel's, a ruthless cop is increasingly convinced he has found a copycat killer in Walter and aims to nail both murderers. written by Unknown

1. tt2726552
  2. USD 91K gross
Updated

Filmin sonu 'LOST' gibi bitiyor.

Siz olağan dışı senaryolar kurarken kafanızda, 

Film son derece basit bir sonla son buluyor.

Şiddetle uzak durulması gerekenler arasında.

Hele ki söz konusu olan bu film,

Bir polisiye hikayesini andırıyorsa,

Bu tür bir son, söz konusu dahi edilemez.

3/10

Edited by Kornsky
imdb

Coilbone    629
Coilbone
IMDb
5.7/175K

Assassin's Creed (2016)

1. PG-13
  2. 1 hour 55 minutes
  3. Movie

1. Rating
    5.8/57
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Dec 21, 2016
  5. Country
      • United States
      • France
      • United Kingdom
      • Hong Kong
      • Taiwan, Province Of China
      • Malta
  6. Language
      • English
      • Spanish
      • Arabic
  7. Genres
  8. Cast
    1. Michael Fassbender
        (
      • Cal Lynch
      • Aguilar
      • )
    2. Marion Cotillard
        (
      • Sofia
      • )
    3. Jeremy Irons
        (
      • Rikkin
      • )
    4. Brendan Gleeson
        (
      • Joseph Lynch
      • )
    5. Charlotte Rampling
        (
      • Ellen Kaye
      • )
    6. Michael Kenneth Williams
        (
      • Moussa
      • )
    7. Denis Ménochet
        (
      • McGowan
      • )

Through a revolutionary technology that unlocks his genetic memories, Callum Lynch (Michael Fassbender) experiences the adventures of his ancestor, Aguilar de Nerha, in 15th Century Spain. Callum discovers he is descended from a mysterious secret society, the Assassins, and amasses incredible knowledge and skills to take on the oppressive and powerful Templar organization in the present day. written by ahmetkozan

1. tt2094766
  2. USD 125M budget
  3. USD 241M gross
  4. 2 awards
  5. 1 nomination
Updated

Yıllardır oynamak isteyip bir türlü başlayamadığım bir serinin ilk filmi. İlk diyorum çünkü devamı gelecekmiş gibi bitti. 
Oyunlarını oynayan bir çok arkadaşım var, hepsi şiddetle tavsiye ediyor, ne kadar efsane olduğundan bahsediyor ama film bahsedilen "efsanenin" yanına yaklaşamamış gözüküyor. Eğer oyunları oynamamış biri olarak ben böyle düşünüyorsam, serinin sevenleri için büyük hayal kırıklığı olmuş olmalıdır diye düşünüyorum. Çok yüzeysel, çok basit.

5/10

Edited by Kornsky
imdb

Marvoldo Riddle    475
Marvoldo Riddle
IMDb
6.7/69K

Jackie (2016)

1. R
  2. 1 hour 40 minutes
  3. Movie

1. Rating
    6.9/12
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Dec 2, 2016
  5. Country
      • United States
      • France
      • Chile
      • China
      • Germany
      • United Kingdom
  6. Language
      • English
      • Spanish
  7. Genres
  8. Cast
    1. Natalie Portman
        (
      • Jackie Kennedy
      • )
    2. Peter Sarsgaard
        (
      • Bobby Kennedy
      • )
    3. Greta Gerwig
        (
      • Nancy Tuckerman
      • )
    4. Billy Crudup
        (
      • The Journalist
      • )
    5. John Hurt
        (
      • The Priest
      • )
    6. Richard E. Grant
        (
      • Bill Walton
      • )
    7. Caspar Phillipson
        (
      • John Fitzgerald Kennedy
      • )

This movie is a portrait of one of the most important and tragic moments in American history, seen through the eyes of the iconic First Lady, then Jacqueline Kennedy (Natalie Portman). Jackie places us in her world during the days immediately following her husband's assassination. Known for her extraordinary dignity and poise, here we see a portrait of the First Lady as she fights to establish her husband's legacy and the world of "Camelot" that she created and loved so well. written by Fox Searchlight Pictures

1. tt1619029
  2. USD 9M budget
  3. USD 24M gross
  4. 3 oscar nominations
  5. 44 awards
  6. 165 nominations
Updated

JFK suikastini ve sonrasında olanları Jackie Kennedy gözünden anlatan bir yapım, Natalie Portman çok iyi oynamış.

7/10

Edited by Kornsky
imdb

NeCRiS    18
NeCRiS
IMDb
7.0/326K

Passengers (2016)

1. PG-13
  2. 1 hour 56 minutes
  3. Movie

1. Rating
    6.9/62
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Dec 21, 2016
  5. Country
      • United States
      • Australia
  6. Language
      • English
      • Spanish
      • Japanese
      • French
  7. Genres
  8. Cast
    1. Jennifer Lawrence
        (
      • Aurora Lane
      • )
    2. Chris Pratt
        (
      • Jim Preston
      • )
    3. Michael Sheen
        (
      • Arthur
      • )
    4. Laurence Fishburne
        (
      • Gus Mancuso
      • )
    5. Andy Garcia
        (
      • Captain Norris
      • )
    6. Vince Foster
        (
      • Executive Officer
      • )
    7. Kara Flowers
        (
      • Communications Officer
      • )

The spaceship, Starship Avalon, in its 120-year voyage to a distant colony planet known as the "Homestead Colony" and transporting 5,258 people has a malfunction in one of its sleep chambers. As a result one hibernation pod opens prematurely and the one person that awakes, Jim Preston (Chris Pratt) is stranded on the spaceship, still 90 years from his destination. written by Eirini

1. tt1355644
  2. USD 110M budget
  3. USD 303M gross
  4. 2 oscar nominations
  5. 1 award
  6. 10 nominations
Updated

Imdb puanı tam yerinde olmuş. Yer yer eksikleri olan genel olarak güzel, sürükleyici bir film. 7/10

Edited by Kornsky
imdb

Thracian82    153
Thracian82
IMDb
7.1/33K

Brimstone (2016)

1. R
  2. 2 hours 28 minutes
  3. Movie

1. Rating
    6.5/18
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Jan 12, 2017
  5. Country
      • Netherlands
      • France
      • Germany
      • Belgium
      • Sweden
      • United Kingdom
      • United States
  6. Language
      • English
      • Dutch
  7. Genres
  8. Cast

A triumphant epic of survival and a tale of powerful womanhood and resistance against the unforgiving cruelty of a hell on earth. Our heroine is Liz (Dakota Fanning), carved from the beautiful wilderness, full of heart and grit, hunted by a vengeful Preacher (Guy Pearce) - a diabolical zealot and her twisted nemesis. But Liz is a genuine survivor; she's no victim - a woman of fearsome strength who responds with astonishing bravery to claim the better life she and her daughter deserve. Fear not. Retribution is coming. written by Anonymous

1. tt1895315
  2. EUR 12M budget
  3. USD 2M gross
  4. 11 awards
  5. 12 nominations
Updated

Bu sezonun büyük hevesle beklediğim ancak bende tam bir hayal kırıklığı yaşatan filmlerinden sonra (Loving, Manchester by the Sea, Moonlight gibi) bu hoş sürprizle mest oldum diyebilirim. Yani o kadar beğendim ki 2,5 saatlik süresine rağmen film bitmesin istedim. Hollywood klişelerinden uzak bu filmin türü western olarak geçmesine rağmen gerilim yanı çok daha ağır basıyor. Çevirmeye de niyetlendim ama başkası çeviriye başlamış bile. Şiddetle tavsiye ediyorum. 7.5/10

Edited by Kornsky
imdb

Franz_K    945
Franz_K
IMDb
7.5/219K

Nocturnal Animals (2016)

1. R
  2. 1 hour 56 minutes
  3. Movie

1. Rating
    6.8/30
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Dec 9, 2016
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Amy Adams
        (
      • Susan Morrow
      • )
    2. Jake Gyllenhaal
        (
      • Tony Hastings
      • Edward Sheffield
      • )
    3. Michael Shannon
        (
      • Bobby Andes
      • )
    4. Aaron Taylor-Johnson
        (
      • Ray Marcus
      • )
    5. Isla Fisher
        (
      • Laura Hastings
      • )
    6. Ellie Bamber
        (
      • India Hastings
      • )
    7. Armie Hammer
        (
      • Hutton Morrow
      • )

A "story inside a story," in which the first part follows a woman named Susan who receives a book manuscript from her ex-husband, a man she left 20 years earlier, asking for her opinion. The second element follows the actual manuscript, called "Nocturnal Animals," which revolves around a man whose family vacation turns violent and deadly. It also continues to follow the story of Susan, who finds herself recalling her first marriage and confronting some dark truths about herself. written by Unknown

1. tt4550098
  2. USD 23M budget
  3. USD 30M gross
  4. 1 oscar nomination
  5. 19 awards
  6. 145 nominations
Updated

Tom Ford'un merakla beklediğim yapıtıydı. Açıkçası beklentilerimi karşılamadı ama hayal kırıklığına da uğratmadı. Birbiriyle örtüşen iki hikayenin paralel ilerlediği filmde her iki hikaye de vermek istediğini başarıyla veriyor. Özellikle "suç" içerikli yardımcı hikaye gerilim konusunda üstüne düşeni fazlasıyla yapıyor. Ana hikayeyi de başarılı buldum. İlişkiler ve mutsuzluğa dair söyledikleri tatmin ediciydi. Çok klişe olsa da anne - kız arasındaki diyalog etkileyiciydi. Ama elbette ki Michael Shannon'ın katkısı olmasa bu film bu kadar güzel olmazdı.. 7.8/10

IMDb Error: Too much imdb bbcode was used in this post.

Hangi sinema sever yeni ve iddialı bilim kurguya kayıtsız kalabilir? Hele bir de Oscar adaylığı varsa... 

Hollywood'un son dönemde bilim kurgu türünde yarattığı hayal kırıklıkları nedeniyle temkinli yaklaştığım bir filmdi Arrival. İyi ki de öyle yapmışım. Özgün sayılabilecek konusuna rağmen hayal kırıklığı oldu benim için. Tamam zaman ile ilgili bölüm güzeldi falan ama yeni bir fikir değil ki bu. Uzaylı tiplemesi, iletişim kurma biçimleri falan biraz "Farklı ne yapalım"ın zorlaması gibiydi. Klişelerden bahsetmeyeceğim zaten. Beni etkileyen tek tarafı "gelecekte başına ne geleceğini bilerek çocuğunu büyütme" ile ilgili verdikleriydi. Ayrıca Amy Adams'ı ard arda iki filmde izlediğinizde gözünüzde çirkinleşebiliyormuş... Hayranlarına duyurulur. 7.0/10

Edited by Kornsky
imdb
  • Like 1

Dadaloglu    31
Dadaloglu
Thracian82, 12.03.2017 - 19:37 tarihinde yazdı:
IMDb
7.1/33K

Brimstone (2016)

1. R
  2. 2 hours 28 minutes
  3. Movie

1. Rating
    6.5/18
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Jan 12, 2017
  5. Country
      • Netherlands
      • France
      • Germany
      • Belgium
      • Sweden
      • United Kingdom
      • United States
  6. Language
      • English
      • Dutch
  7. Genres
  8. Cast

A triumphant epic of survival and a tale of powerful womanhood and resistance against the unforgiving cruelty of a hell on earth. Our heroine is Liz (Dakota Fanning), carved from the beautiful wilderness, full of heart and grit, hunted by a vengeful Preacher (Guy Pearce) - a diabolical zealot and her twisted nemesis. But Liz is a genuine survivor; she's no victim - a woman of fearsome strength who responds with astonishing bravery to claim the better life she and her daughter deserve. Fear not. Retribution is coming. written by Anonymous

1. tt1895315
  2. EUR 12M budget
  3. USD 2M gross
  4. 11 awards
  5. 12 nominations
Updated

Bu sezonun büyük hevesle beklediğim ancak bende tam bir hayal kırıklığı yaşatan filmlerinden sonra (Loving, Manchester by the Sea, Moonlight gibi) bu hoş sürprizle mest oldum diyebilirim. Yani o kadar beğendim ki 2,5 saatlik süresine rağmen film bitmesin istedim. Hollywood klişelerinden uzak bu filmin türü western olarak geçmesine rağmen gerilim yanı çok daha ağır basıyor. Çevirmeye de niyetlendim ama başkası çeviriye başlamış bile. Şiddetle tavsiye ediyorum. 7.5/10

Çok fazla beklentim olan bir film. Bende çevirisini bekliyorum. Bu yorumdan sonra daha da beklentim arttı diyebilirim. :D

Edited by Kornsky
imdb

ariem    0
ariem
IMDb
6.9/48K

Free State of Jones (2016)

1. R
  2. 2 hours 19 minutes
  3. Movie

1. Rating
    6.9/14
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Jun 24, 2016
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Matthew McConaughey
        (
      • Newton Knight
      • )
    2. Gugu Mbatha-Raw
        (
      • Rachel
      • )
    3. Mahershala Ali
        (
      • Moses
      • )
    4. Keri Russell
        (
      • Serena
      • )
    5. Christopher Berry
        (
      • Jasper Collins
      • )
    6. Sean Bridgers
        (
      • Will Sumrall
      • )
    7. Jacob Lofland
        (
      • Daniel
      • )

Set during the Civil War, Free State of Jones tells the story of defiant Southern farmer, Newt Knight, and his extraordinary armed rebellion against the Confederacy. Banding together with other small farmers and local slaves, Knight launched an uprising that led Jones County, Mississippi to secede from the Confederacy, creating a Free State of Jones. Knight continued his struggle into Reconstruction, distinguishing him as a compelling, if controversial, figure of defiance long beyond the War. written by STX Entertainment

1. tt1124037
  2. USD 50M budget
  3. USD 25M gross
  4. 3 awards
  5. 4 nominations
Updated

Film güzel başladı ama sonu beni tatmin etmedi. Oyunculuklar iyiydi onun  hatırına 7/10

Edited by Kornsky
imdb

SirRonyon    80
SirRonyon
IMDb
7.3/381K

The Terminal (2004)

1. PG-13
  2. 2 hours 8 minutes
  3. Movie

1. Rating
    7.7/47
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Jun 18, 2004
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
      • Bulgarian
      • Spanish
      • Russian
      • Mandarin
      • German
      • French
  7. Genres
  8. Cast
    1. Tom Hanks
        (
      • Viktor Navorski
      • )
    2. Catherine Zeta-Jones
        (
      • Amelia Warren
      • )
    3. Stanley Tucci
        (
      • Frank Dixon
      • )
    4. Chi McBride
        (
      • Mulroy
      • )
    5. Diego Luna
        (
      • Enrique Cruz
      • )
    6. Barry Shabaka Henley
        (
      • Thurman
      • )
    7. Kumar Pallana
        (
      • Gupta Rajan
      • )

Victor Navorski reaches JFK airport from a politically unstable country. Due to collapse of his government, his papers are no longer valid in the airport, and hence he is forced to stay in the airport until the war cools down. He makes the airport his home and develops a friendship with the people who work there until he can leave. written by Keith Francis

1. tt0362227
  2. USD 60M budget
  3. USD 219M gross
  4. 7 awards
  5. 8 nominations
Updated

Netflix'ten aileyle sinema geceleri sağ olsun bu aralar pek çok Tom Hanks filmini baştan izleme şansım oldu. Bu filmi daha önce izlememiştim, hep de niyetim vardı aslında. Konusuna az çok hakimdim, o aşinalıktan ötürü de beklentim bir politik - gerilim filmi izlemekti ama film şaşırtıcı şekilde komedi ağırlıklı bir drama çıktı. İzlerken ciddi şekilde çok eğlendik hepimiz. Çok içten ve samimi, pozitif duygular aşılayan bir film olmuş. İyi vakit geçirmek isteyenlere her ortamda izleyebilecekleri gerçekten başarılı bu Spielberg filmini öneririm.

8/10

Edited by Kornsky
imdb
  • Like 1

DeanJames    1,596
DeanJames
IMDb
7.8/98K

Bonnie and Clyde (1967)

1. R
  2. 1 hour 51 minutes
  3. Movie

1. Rating
    7.1/14
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Aug 14, 1967
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Warren Beatty
        (
      • Clyde Barrow
      • )
    2. Faye Dunaway
        (
      • Bonnie Parker
      • )
    3. Michael J. Pollard
        (
      • C.W. Moss
      • )
    4. Gene Hackman
        (
      • Buck Barrow
      • )
    5. Estelle Parsons
        (
      • Blanche
      • )
    6. Denver Pyle
        (
      • Frank Hamer
      • )
    7. Dub Taylor
        (
      • Ivan Moss
      • )

1934. Young adults Bonnie Parker, a waitress, and Clyde Barrow, a criminal just released from prison, are immediately attracted to what the other represents for their life when they meet by chance in West Dallas, Texas. Bonnie is fascinated with Clyde's criminal past, and his matter-of-factness and bravado in talking about it. Clyde sees in Bonnie someone sympatico to his goals in life. Although attracted to each other physically, a sexual relationship between the two has a few obstacles to happen. Regardless, they decide to join forces to embark on a life of crime, holding up whatever establishments, primarily banks, to make money and to have fun. They don't plan on hurting anyone physically or killing anyone despite wielding loaded guns. They amass a small gang of willing accomplices, including C.W. Moss, a mechanic to fix whatever cars they steal which is important especially for their getaways, and Buck Barrow, one of Clyde's older brothers. The only reluctant tag-along is Buck's ... written by Huggo

1. tt0061418
  2. USD 3M budget
  3. 2 oscars
  4. 21 awards
  5. 29 nominations
Updated

8/10

Bonnie Parker ,Clyde Barrow  ünlü The Barrow Gang. Geç kaldığım filmlerden . Zaten başını sonunu bildiğim yine de seyrederken  zevk aldığım bir film oldu. Warren Beatty ve Faye Dunaway'i gördükçe sık sık  bu yıl ki Oscar rezaleti geldi aklıma  :D Bu arada gerçek Bonnie ve Clyde da epey karizmatikmiş. Bebek yüzlü gangsterler :)

Edited by Kornsky
imdb

better    182
better
IMDb
7.1/12K

Lo chiamavano Jeeg Robot (2015)

1. 1 hour 52 minutes
  2. Movie

1. Rating
    6.2/5
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Feb 25, 2016
  5. Country
      • Italy
  6. Language
      • Italian
  7. Genres
  8. Cast

The film is a strange and anti-hero transposition of a very popular animated manga cartoon in the 80's called Steel Jeeg. Here, a young outlaw (Enzo) is somehow affected by radioactive waste in the Tiber waters in Rome. He subsequently finds out he has gained super powers and interprets them as a reward for never having managed to enter the criminal world that counts. The inside joke reveals itself when Enzo meets Alessia, who believes the charming hero is the personification of the hero in the cartoon she used to watch. written by Unknown

1. tt3775086
  2. EUR 2M budget
  3. USD 6M gross
  4. 17 awards
  5. 27 nominations
Updated

Bilim-kurgu öğeleri içeriyor fakat görsel efektler yok denecek kadar az ama konunun kendisi sıradan değil ve insanı bilim-kurgusal bir havaya sokuyor. Sonuçta Hollywood ayarında beklemiyordum zaten. Hayatın içinden örneklerle dolu. Sıkılmadan izlenebiliyor. İnsanlara güzel fırsatlar verilirse, neler başarılabileceklerine dair güzel örneklerle dolu. Dibe vurmuş insnaların hayatlarından çarpıcı örnekler verilmiş. Duygusallık, romantizm ile süslenmiş, acı üzüntü üstüne hafif eklenmiş lakin depresyona sokmuyor. Gayet başarılı buldum. 7.5/10 

Edited by Kornsky
imdb

ehl-i karye    40
ehl-i karye
IMDb
6.5/1K

Planeta bur (1962)

1. Unknown
  2. Movie

1. Rating
    0/0
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Apr 14, 1962
  5. Country
      • country-SU
  6. Language
      • Russian
  7. Genres
  8. Cast

Cosmonauts land on the planet Venus. However, they find themselves in danger from the voracious monsters they find on it. written by Unknown

1. tt0056352
Updated

İzlediğim dil İspanyolca galiba. Orjinal dilinde izleyemedim, altyazısı da oldukça kötüydü. Yine de beğendiğim bir film oldu. Uçan arabalar, Uzay giysileri, Yaratıklar zamanının çok ötesinde, öyle ötede ki, Günümüz Türk sineması bu filmin yakınına bile gelemez. :)

8/10

Edited by Kornsky
imdb

Hayat_Güzeldir    22
Hayat_Güzeldir
IMDb
5.1/12K

Don't Knock Twice (2016)

1. R
  2. 1 hour 33 minutes
  3. Movie

1. Rating
    6/1
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Feb 3, 2017
  5. Country
      • United Kingdom
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Katee Sackhoff
        (
      • Jess
      • )
    2. Lucy Boynton
        (
      • Chloe
      • )
    3. Richard Mylan
        (
      • Ben
      • )
    4. Nick Moran
        (
      • Boardman
      • )
    5. Pascale Wilson
        (
      • Ginger
      • )
    6. Javier Botet
        (
      • Ginger Special
      • )
    7. Pooneh Hajimohammadi
        (
      • Tira
      • )

The sculptor Jess unsuccessfully tries to retrieve the custody of her teenage daughter Chloe. During the night, Chloe and her boyfriend Danny play a prank challenging an urban legend: and they knock twice on the door of the witch Mary Aminov. Soon Danny is hunted down by a fiend and vanishes. When Chloe is haunted by the evil spirit, she flees to the house of her estranged mother and her husband Ben to stay with her mother. Soon the demon finds her and haunts the house while Ben is traveling. Jess' model Tira sees darkness around Chloe and she researches the Internet about the mystery. Meanwhile Detective Boardman is investigating the disappearance of Danny and suspects Jess is manipulating her troubled daughter. written by Claudio Carvalho, Rio de Janeiro, Brazil

1. tt3622110
  2. USD 2M gross
  3. 1 nomination
Updated

Türü komedi olsa ödül alır 

2/10

Edited by Kornsky
imdb

Erkan    284
Erkan
IMDb
7.1/141K

Deepwater Horizon (2016)

1. PG-13
  2. 1 hour 47 minutes
  3. Movie

1. Rating
    6.4/26
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Sep 30, 2016
  5. Country
      • Hong Kong
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Mark Wahlberg
        (
      • Mike Williams
      • )
    2. Kurt Russell
        (
      • Jimmy Harrell
      • )
    3. Douglas M. Griffin
        (
      • Landry
      • )
    4. James DuMont
        (
      • O'Bryan
      • )
    5. Joe Chrest
        (
      • Sims
      • )
    6. Gina Rodriguez
        (
      • Andrea Fleytas
      • )
    7. Brad Leland
        (
      • Kaluza
      • )

In April 2010, there is no oil exploration operation in the Gulf of Mexico to compare with the Deepwater Horizon oil rig with its size or sheer depth of its drilling. However, the project for the BP oil company is beset with technical difficulties to the point where the general operational supervisor, Jimmy Harrell, and his Chief Electrical Engineer, Mike Williams, are concerned potentially dangerous trouble is brewing. Unfortunately, visiting BP executives, frustrated by the project's long delays, order curtailed site inspections and slanted system tests to make up for lost time even as Harrell, Williams and his team helplessly protest for the sake of proper safety. On April 20, the workers' fears are realized in the worst possible way when the rig's various structural and system flaws spark a catastrophic cascade of failures that would create a massive blowout and explosion that threatens them all, even as it also begins the worst environmental disaster in US history. written by Kenneth Chisholm (kchishol@rogers.com)

1. tt1860357
  2. USD 110M budget
  3. USD 122M gross
  4. 2 oscar nominations
  5. 3 awards
  6. 13 nominations
Updated

2010 yılında Meksika körfezinde yaşanan felaketi işliyor yapım. Başlarda biraz meraklandırsa da ilerleyen dakikalarda beklentinizi karşılayabiliyorsunuz. Mark yerine ben bile oynayabilirdim sanki ayrı konu :)

7/10

Edited by Kornsky
imdb

mangdasire    93
mangdasire
IMDb
6.6/4K

9. april (2015)

1. 1 hour 33 minutes
  2. Movie

1. Rating
    6/2
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Mar 12, 2015
  5. Country
      • Denmark
  6. Language
      • Danish
      • German
  7. Genres
  8. Cast
    1. Pilou Asbæk
        (
      • Sekondløjtnant Sand
      • )
    2. Lars Mikkelsen
        (
      • Oberstløjtnant Hintz
      • )
    3. Elliott Crosset Hove
        (
      • Menig Lassen
      • )
    4. Simon Sears
        (
      • Kaptajn Holm
      • )
    5. Ari Alexander
        (
      • Menig Justesen
      • )
    6. Lukas Schwarz Thorsteinsson
        (
      • Signalofficer
      • )
    7. Martin Greis-Rosenthal
        (
      • Løjtnant Gjermansen
      • )

In the early morning of April 9th 1940 the Danish army is alerted. The Germans have crossed the border; Denmark is at war against Europe's strongest army. In Southern Jutland Danish bicycle- and motorcycle companies are ordered out, to against all odds, hold back the forces until the Danish reinforcements can be mobilized. In the fatal hours, we follow second lieutenant Sand (Pilou Asbæk) and his bicycle company - they will as the first Danish soldiers meet the enemy in combat on April 9th 1940. written by Nordisk Film Production A/S

1. tt3542188
  2. USD 2M gross
  3. 3 nominations
Updated

Danimarka yapımı bir İkinci Dünya Savaşı filmi. Almanların Danimarka'yı işgal hareketine başladıkları ilk gün konu alınıyor. Kendi klasmanında orta düzeyde bir yapım. Etkileyici öğelere pek sahip değil.

6,5/10

Edited by Kornsky
imdb

Hayat_Güzeldir    22
Hayat_Güzeldir
IMDb
7.4/14K

Queen of Katwe (2016)

1. PG
  2. 2 hours 4 minutes
  3. Movie

1. Rating
    7/8
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Sep 30, 2016
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Madina Nalwanga
        (
      • Phiona Mutesi
      • )
    2. David Oyelowo
        (
      • Robert Katende
      • )
    3. Lupita Nyong'o
        (
      • Nakku Harriet
      • )
    4. Martin Kabanza
        (
      • Mugabi Brian
      • )
    5. Taryn Kyaze
        (
      • Night
      • )
    6. Ivan Jacobo
        (
      • Young Richard
      • )
    7. Nicolas Levesque
        (
      • Older Richard
      • )

Living in Katwe, a slum in Kampala, Uganda, is a constant struggle for 10-year-old Phiona, her mother Nakku Harriet and younger members of her family. She and her younger brother help their mother sell maize in the market. She also helps care for her baby brother. Her world changes one day when she meets Robert Katende at a missionary program. Katende coaches soccer and teaches children to play chess at a local center. Curious, Phiona approaches and learns the game. She becomes fascinated with it and soon becomes a top player in the group under Katende's guidance. written by Unknown

1. tt4341582
  2. USD 15M budget
  3. USD 10M gross
  4. 2 awards
  5. 20 nominations
Updated

Henüz izlemeyen arkadaşlar varsa,

zaman kaybı yaşatmayacak yapımlar arasında. 

Filmin gerçek bir hikayeyi yansıtıyor oluşu da,

filme ayrı bir çekicilik ve gerçeklik katıyor

Çok başarılı bir dram olmuş

Emeği geçenlere sonsuz şükranla.

8/10

Edited by Kornsky
imdb
  • Like 1

superlative    50
superlative
IMDb
6.1/50K

Ouija: Origin of Evil (2016)

1. PG-13
  2. 1 hour 39 minutes
  3. Movie

1. Rating
    4.6/7
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Oct 21, 2016
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
      • Ukrainian
  7. Genres
  8. Cast
    1. Annalise Basso
        (
      • Lina Zander
      • )
    2. Elizabeth Reaser
        (
      • Alice Zander
      • )
    3. Lulu Wilson
        (
      • Doris Zander
      • )
    4. Henry Thomas
        (
      • Father Tom
      • )
    5. Parker Mack
        (
      • Mikey
      • )
    6. Halle Charlton
        (
      • Ellie
      • )
    7. Alexis G. Zall
        (
      • Betty
      • )

In 1967 Los Angeles, a young widow named Alice Zander works out of her suburban home as a spiritual medium, accompanied by her daughters, 15-year-old Paulina "Lina" and 9-year old Doris. The family is still reeling over the recent death of Roger, Alice's husband and the kids' father. At Lina's suggestion, Alice incorporates a Ouija board into her readings. While trying out the board, she unknowingly contacts a spirit named Marcus that begins to possess Doris. Alice receives a notice that the bank intends to foreclose on their home. Doris contacts the board for help, believing she is communicating with her dead father. The spirit leads her to a secret compartment behind the basement wall containing a pouch of cash. When she gives the money to her mother, the family has an Ouija session, believing they can contact Roger. When the board answers a question only Roger would know the answer to, a thrilled Alice begins believing that they are in contact with her dead husband.. written by Unknown

1. tt4361050
  2. USD 9M budget
  3. USD 82M gross
  4. 2 awards
  5. 6 nominations
Updated

Önceki filmden daha güzel. Seri bir film olacağa benziyor. İlk filmin öncesini anlatıyor bu film. 7/10

Edited by Kornsky
imdb