Jump to content
Üye Kaydolma hatası giderildi. Tüm 3.parti eklentiler devreye alındı. Yeni bir ilave sorun görürseniz lütfen bize rapor edin. ×

Bugün Hangi Filmi İzlediniz?

Franz_K
elbais
Message added by elbais

---U Y A R I---

Arkadaşlar, iletilerimize birden fazla IMDb tagı eklemek artık ayarlar engeli nedeniyle mümkün değildir. Bunun yapılması halinde iletide 1.den sonraki tag'lar parse edilmeyecektir. O nedenle her iletiye bir IMDb tagı kuralına uyunuz lütfen.

Eskiden fazla tag kullanılmış iletiler düzenlenecektir.

Yeni eklenen özelliklerden birisi de IMDb tag çerçevesinin sağ alt köşesindeki ikon ile güncelleme yapılabilmesidir.

Recommended Posts

IMDb
7.4/128K

Doctor Sleep (2019)

1. R
  2. 2 hours 32 minutes
  3. Movie

1. Rating
    7.5/15
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Nov 8, 2019
  5. Country
      • United Kingdom
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Ewan McGregor
        (
      • Dan Torrance
      • )
    2. Rebecca Ferguson
        (
      • Rose the Hat
      • )
    3. Kyliegh Curran
        (
      • Abra Stone
      • )
    4. Cliff Curtis
        (
      • Billy Freeman
      • )
    5. Zahn McClarnon
        (
      • Crow Daddy
      • )
    6. Emily Alyn Lind
        (
      • Snakebite Andi
      • )
    7. Selena Anduze
        (
      • Apron Annie
      • )

On highways across America, a tribe of people called The True Knot travel in search of sustenance. They look harmless-mostly old, lots of polyester, and married to their RVs. But as Dan Torrance knows, and tween Abra Stone learns, The True Knot are quasi-immortal, living off the "steam" that children with the "shining" produce when they are slowly tortured to death. Haunted by the inhabitants of the Overlook Hotel where he spent one horrific childhood year, Dan has been drifting for decades, desperate to shed his father's legacy of despair, alcoholism, and violence. Finally, he settles in a New Hampshire town, an AA community that sustains him, and a job at a nursing home where his remnant "shining" power provides the crucial final comfort to the dying. Aided by a prescient cat, he becomes "Doctor Sleep." Then Dan meets the evanescent Abra Stone, and it is her spectacular gift, the brightest shining ever seen, that reignites Dan's own demons and summons him to a battle for Abra's soul... written by Stephen King

1. tt5606664
  2. USD 45M budget
  3. USD 72M gross
  4. 7 awards
  5. 26 nominations
Updated

Stephen KING in eserlerini filmleştirmek çok zordur

Kitaplarına hayran olanların filmlerini izlediklerinden sonrası hayal kırıklığı olmuştur genelde

Birkaç eseri bunun istisnasıdır bunlardan biride The Shining (Cinnet) eserinin filmidir

Tam 40 yıl önce vizyona girmiş bu filmi izleyenler için çıta zirve yapmış bir dahada çoğu yapım bu çıtayı aşamamıştır

Lafın özü Cinnet filmiyle doğrudan bağlantılı olduğu için eğer izlememiş olan varsa (yaş durumundan ötürü mesela) önce onu daha sonra bu filmi izlemesini tavsiye ederim yoksa konu içinde birçok şey havada kalacaktır

Aslında S.KING filmlerinin başarısızlığı için çıtamı çok yüksek tutmamıştım yinede eksiksiz izlemek için sinema versiyonu yerine (2,5 saat) yönetmen montajını (3 saat) tercih ettim

Süre uzun gibi gelsede nasıl geçtiğini anlamadım diyebilirim

imdb den baktığım kadarıyla yönetmen montajında sinema versiyonuna göre hayli ekstralar var görünüyor hala izlememiş olanlara yönetmen montajını tavsiye ediyorum

Kült haline gelmiş, çıtayı yükseklere taşımış bir filmin devam filmi olmak çok zordur hele birde 40 sene sonrasıysa

şahsi fikrim yönetmen bunun altından kalkmış, üstelik bazı açılardan bakarsak imzasını çakmışda diyebiliriz

Filmi izledikten sonra hemen sinema ve altyazı sitelerine girip puanlamalara ve yorumlara baktım

doğrusunu söylemek gerekirse beğenende var beğenmeyende

beni beğenenler kısmına yazabilirsiniz

40 yıl önce teknoloji görsel efektler yerine oyunculuklarla basit çekim hileleriyle insanları etkiliyorlardı

artık iş görsel efektçilerin elinde bu yüzdende kimseyi suçlayamayız bence ama bunu iyi kullanmışlar

ben notumu dokuz olarak verdim ve işledim

aşağıdaki linklerde birkaç film incelemesi var dileyen okuyabilir spoiler içerebileceğini eklememe gerek yoksanırım

tadı kaçmasın diye daha fazla detaya girmeden inceleme linklerini paylaşayım

http://www.beyazperde.com/filmler/film-242734/elestiriler-beyazperde/

ortakoltuk.com/film-elestirileri/doktor-uyku-2

By Putte,

Formata uygun yapmamız lazım. IMDb tag onu yapmışsınız. Altında bir satır boş bıraktıktan sonra yorumunuz. Yorumun sonunda ise herkesinkine benzer şekilde puanınız. Yotube video olmaz.

By gdoyurur,

boş satır olması gerektiğini farkedememişim
yorumumu yaptım notumu verdim fragmanını merak edenler için ilave sayfa açmasına gerek kalmasın diyede Türkçe altyazılı fragmanı ekledim hatamı anlayamadım ama yinede hatalı olduğumu iddia ediyorsanız bir daha bu tür bir mesajla karşınıza gelmeyeceğime söz veriyorum sayın admin efendim

By Putte,

Yok hatalı olduğunu söylemiyorum. Bu topiğin bir formatı var onauymamız lazım. Sebebi de şudur: Portal buradan otomatik veri çekiyor. Portal anasayfasına bakarsan Bugün ne izledim diye bir slider var orada. Buraya koyduğun ileti bir süre sonra otomatik orada çıkar. Bu otomatikliğin sağlanabilmesi için formata uymak lazım. Şekil şartı değil bir gereklilik bu.

• Replies 6.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Franz_K

761

• alpalp84

677

• 19Tufan03

617

• borrang

449

Top Posters In This Topic

Popular Posts

IMDb 8.3/56K 118

IMDb 7.1/4K

IMDb 8.1/19K

Posted Images

19Tufan03

IMDb
7.5/4K

Ponette (1996)

1. 1 hour 37 minutes
  2. Movie

1. Rating
    8/1
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Mar 14, 1997
  5. Country
      • France
  6. Language
      • French
  7. Genres
  8. Cast

An extremely captivating movie on how a little girl copes with her mother's death. She withdraws from all the people around her, waiting for her mother to come back. She tries waiting, and when her mother still doesn't appear, tries magic chants, praying to God, and then becoming a child of God, to have some power over Him. All to no avail. But then, when she is in despair, her mother does come back ... written by Rahul Dodhia

1. tt0117359
  2. USD 1M gross
  3. 11 awards
  4. 6 nominations
Updated

Annesini trafik kazasında kaybeden dört yaşındaki Ponette'in masum, üzücü ve küçük dünyasını ve giderek artan anne özlemini oldukça sade ve yalın şekilde anlatmayı başarmış, çok samimi ve sıcak bir film Ponette. Öncelikle Victoria Thivisol çok tatlı bir kız ve rolünün altından fazlasıyla kalkmış. Bu kadar küçük bir yaştaki oyuncunun, bu kadar başarı oyunculuk sergilemesi gerçekten enteresan. Bunlara ilaveten, çocukların aralarında oynadığı oyunlar, yaptıkları yaramazlıklar izleyiciyi kendi çocukluğuna götüren güzellikte ve samimiyette. Naif, samimi ve aynı zamanda hüzünlü bir film Ponette. 

7.6/10
  • Like 1
By Franz_K,

İzleme listemdeydi ancak çok ajitasyon içerir gibi bir havası olduğu için erteliyordum. Öne alayım. Teşekkürler.

By 19Tufan03,

Acıtasyon yok, seversiniz diye düşünüyorum. İyi seyirler.

alpalp84

IMDb
7.0/1K

Rosie (2018)

1. PG-13
  2. 1 hour 26 minutes
  3. Movie

1. Rating
    7/2
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Jul 19, 2019
  5. Country
      • Ireland
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Sarah Greene
        (
      • Rosie Davis
      • )
    2. Moe Dunford
        (
      • John Paul
      • )
    3. Ellie O'Halloran
        (
      • Kayleigh
      • )
    4. Ruby Dunne
        (
      • Millie
      • )
    5. Darragh Mckenzie
        (
      • Alfie
      • )
    6. Molly McCann
        (
      • Madison
      • )

The story of a mother trying to protect her family after their landlord sells their rented home and they become homeless. written by Unknown

1. tt8247470
  2. USD 126K gross
  3. 3 awards
  4. 5 nominations
Updated

Kirada oturdukları ev satılınca evsiz kalan ailemiz kısmende olsa arabalarında yaşamaktadır. Şansları rast giderse günü birlik gece kalacak otel odası buluyorlardır. Bir yandan yeni ev ararken bir yandan çocuklarının eğitim hayatını sürdürmeleri gerekiyordur. Annemiz çocuklarla ve ev aramayla uğraşırken babamız hammurgercide sabah akşam çalışmak zorundadır. Her şeye rağmen ailemiz tek yumruktur, birbirlerine sıkı sıkı bağlıdırlar. 1 ergen ve 3 küçük çocuk, evsiz kalan aile buram buram dram filmi için bütün malzemeler fazlasıyla var. Üzülmemek elde değil. Oyuncuların performansınıda çok beğendim. Evin önemini bir kere daha anladım.

7/10
  • Like 1
By Franz_K,

Vuhuuu. Böyle keşifleri seviyorum. Tam benlik. Teşekkür ederim. 

alpalp84

IMDb
6.2/21K

Bill & Ted Face the Music (2020)

1. PG-13
  2. 1 hour 31 minutes
  3. Movie

1. Rating
    8/1
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Aug 28, 2020
  5. Country
      • United States
      • Canada
      • Italy
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast

Once told they'd save the universe during a time-traveling adventure, 2 would-be rockers from San Dimas, California find themselves as middle-aged dads still trying to crank out a hit song and fulfill their destiny. written by Unknown

1. tt1086064
  2. USD 6M gross
Updated

Bence bu film çekilirken oyuncular saygı niteliğinde son bir film yapmak için çalıştılar. Zaten Keanu Reeves daha filmin ismi ortada yokken bu filmi çekmek istiyorum demişti. Cebinin zaten fazlasıyla parayla dolu olduğundan emin olduğumdan bu projede yer almasının birazda manevi önemi olduğuna eminim. Karakterler yaşlandığı için absürtlüklerini sevemedim. Hele hele Keanu Reeves artık aksiyon figürü olarak iyice gözüme girdiği için komediyi yakıştıramadım. Fakat Bill'i oynayan aktör bence hala o ruhu koruyabilmiş. Yer yer komik-güzel sahneler var. Film devrim niteliğindede değil, amacıda bu değil zaten. Fakat filmi izlemeden Keanu Reeves'in son yıllardaki aksiyon figürlüğünü kafanızdan silerseniz daha fazla seyir zevki alırsınız. Ayrıca bence kızlarıda gayet güzel oyunculuk sergiliyorlar. Ustalara saygı niteliğinde yıllar sonra çekilen son film, izleyip eğlenmenize bakın.

6.5/10
19Tufan03

IMDb
7.5/24K

My Life Without Me (2003)

1. R
  2. 1 hour 46 minutes
  3. Movie

1. Rating
    6.5/4
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Oct 2, 2003
  5. Country
      • Spain
      • Canada
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Sarah Polley
        (
      • Ann
      • )
    2. Amanda Plummer
        (
      • Laurie
      • )
    3. Scott Speedman
        (
      • Don
      • )
    4. Leonor Watling
        (
      • Ann, the Neighbor
      • )
    5. Debbie Harry
        (
      • Ann's Mother
      • )
    6. Maria de Medeiros
        (
      • The Hairdresser
      • )
    7. Mark Ruffalo
        (
      • Lee
      • )

Ann, 23 years old, lives a modest life with her two kids and her husband in a trailer in her mother's garden. Her life takes a dramatic turn, when her doctor tells her that she has uterine cancer and only two months to live. She compiles a list of things to do before she dies. written by Moritz Muehlenhoff

1. tt0314412
  2. EUR 2M budget
  3. USD 10M gross
  4. 16 awards
  5. 15 nominations
Updated

Konu olarak yeni bir şeyler sunmayan, ancak dingin ve naif anlatısı ve izleyiciyi ajite etmeden üzebilmesiyle, başarılı bir dram filmi My Life Without Me. Film; Babası hapiste olan, erken yaşta hamile kalmış ve çalışmak zorunda olan yirmi üç yaşındaki Ann'in, midesindeki tümör yüzünden birkaç aylık ömrü kalmasını anlatıyor. Hayatı acılarla geçmiş, henüz on yedi yaşındayken ilk çocuğunu doğurmuş ve gençliğini yaşayamamış ama hayatını çocuklarına ve ailesine adamış olan Ann, hastalığını gizli tutar ve ailesi için her günün ses kaydını tutmaya başlar. Bu süreçte bile ailesini düşünen Ann, aynı zamanda yaşayamadığı bazı duyguları bastırmak için kaçamak yapmaya karar verir. Film, duygu sömürüsünden nemalandan izleyiciyi üzmeyi başarabiliyor. Konu ve senaryo olarak çok büyük şeyler vadetmeyen, dingin anlatısı ve basit dokunuşlarla ortaya çıkmış başarılı bir dram filmi My Life Without Me. Bu arada, filmin ismi film için kusursuz bir tercih olmuş. Yaratıcı ve başarılı film isimlerine güzel bir örnek diye düşünüyorum.

7.6/10
Franz_K
IMDb
7.0/2K

Seules les bêtes (2019)

1. 1 hour 57 minutes
  2. Movie

1. Rating
    7.3/3
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Dec 4, 2019
  5. Country
      • France
      • Germany
  6. Language
      • French
  7. Genres
  8. Cast
    1. Denis Ménochet
        (
      • Michel Farange
      • )
    2. Laure Calamy
        (
      • Alice Farange
      • )
    3. Damien Bonnard
        (
      • Joseph Bonnefille
      • )
    4. Nadia Tereszkiewicz
        (
      • Marion
      • )
    5. Bastien Bouillon
        (
      • Gendarme Cédric Vigier
      • )
    6. Valeria Bruni Tedeschi
        (
      • Evelyne Ducat
      • )
    7. Jenny Bellay
        (
      • Madame Calvet
      • )

A woman disappeared. After a snowstorm, her car is discovered on a road to a small remote village. While the police don't know where to start, five people are linked to the disappearance. Each one with his or her own secret. written by Unknown

1. tt10409498
  2. USD 718K gross
  3. 2 awards
  4. 6 nominations
Updated

İlk yarısındaki kurgusuyla Coen Kardeşler’i anımsatan, olayları farklı karakterlerin bakış açısıyla ele alan doğrusal anlatımdan uzak ilgi çekici hikâyesiyle izlemesi keyifli bir suç filmi Seules les Bêtes. Fransa’nın karlı kırsalında geçen hikâyesinde film, önce bu ıssız coğrafyada hayvancılıkla uğraşan bir grup insanın gizemli bir kayıp ve cinayet vakası etrafında gelişen hikâyesini anlatıyor. Yaşananları olayın kahramanları gözünden ayrı ayrı aktaran bu ilk yarıda film gizemli, merak uyandırıcı yapısıyla seyirciyi daha ilk dakikadan itibaren içine çekmeyi başarıyor. İkinci yarıda bambaşka bir hikâyeye evrilen Seules les Bêtes; bu kez sanal dünyadan ucu Fildişi sahillerine kadar uzanan sahte bir profile âşık ahmak adam hikâyesine dönüşüyor. Tuhaf tesadüfler, iç içe geçmiş ilişkiler ve an be an ortaya çıkan sürpriz gelişmelerle seyirci merakını derinleştiren film; ikinci yarıda biraz tempo kaybetse ve ufak tefek mantık hatalarına düşse de ilgiyi son ana kadar koruyarak ortalamanın üzerinde bir seyir zevki sunuyor. Tahmin edilemez ve her yeni gelişmede seyircisini şaşırtan kurgusuyla, harika atmosferi ve muhteşem kış manzaralarıyla her türden sinema izleyicisinin keyif alacağı güzel bir seyirlik Seules les Bêtes. Paylaşımları ile filmden haberdar olmamı sağlayan @alpalp84 ve @19Tufan03 'e sonsuz şükranlarımla...

7,7/10

Edited by Franz_K
  • Like 3
19Tufan03

IMDb
7.5/91K

Boys Don't Cry (1999)

1. R
  2. 1 hour 58 minutes
  3. Movie

1. Rating
    7.6/8
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Mar 31, 2000
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Hilary Swank
        (
      • Brandon Teena
      • )
    2. Chloë Sevigny
        (
      • Lana Tisdel
      • )
    3. Peter Sarsgaard
        (
      • John Lotter
      • )
    4. Brendan Sexton III
        (
      • Tom Nissen
      • )
    5. Alicia Goranson
        (
      • Candace
      • )
    6. Alison Folland
        (
      • Kate
      • )
    7. Jeannetta Arnette
        (
      • Lana's Mom
      • )

Based on actual events. Brandon Teena is the popular new guy in a tiny Nebraska town. He hangs out with the guys, drinking, cussing, and bumper surfing, and he charms the young women, who've never met a more sensitive and considerate young man. Life is good for Brandon, now that he's one of the guys and dating hometown beauty Lana; however, he's forgotten to mention one important detail. It's not that he's wanted in another town for GTA and other assorted crimes, but that Brandon Teena was actually born a woman named Teena Brandon. When his best friends make this discovery, Brandon's life is ripped apart. written by Zhe

1. tt0171804
  2. USD 2M budget
  3. USD 12M gross
  4. 1 oscar
  5. 49 awards
  6. 38 nominations
Updated

Cinsel kimlik arayışında olan bir kız çocuğunu anlatan, gerçek bir olaydan esinlenme, Hilary Swank'in muhteşem oyunculuğuyla göz doldurduğu ve en iyi kadın oyuncu oscarı aldığı, eşcinsel olmanın zorluklarını anlatmış dramatik bir film Boys Don't Cry. Film; Brandon Teena adındaki yakışıklı bir delikanlının, lezbiyen olduğu için aslında erkekmiş gibi davranan bir kız çocuğu olmasını anlatıyor. Başlarda çapkınlık için bu düzmece yolu kullanan Teena, Lana ile karşılaştıktan ve sevgili olduktan sonra ilişkisi ciddileşmeye başlar. İlişki ciddileştikçe, Teena'nın sakladığı sırrın bedeli büyük olmaya başlar. Filmin başlarında çocuğun Hilary Swank olduğunu anlamam on dakika sürdü. Gerçekten erkek çocuğu gibi olmuş ve rolünü harika oynamış. Eşcinsellere uygulanan toplumsal baskıları elinden geldiğince anlatmaya çalışmış, gerçek aşkı ve fedakarlığı anlatmış, ağır ilerleyen ancak dramatik bir film Boys Don't Cry. Türün başarılı örneklerinden biri düşünüyorum.

7.5/10
alpalp84

IMDb
5.4/372

Tremors: Shrieker Island (2020)

1. PG-13
  2. 1 hour 43 minutes
  3. Movie

1. Rating
    0/0
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Oct 20, 2020
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Jackie Cruz
        (
      • Freddie
      • )
    2. Richard Brake
        (
      • Bill
      • )
    3. Jon Heder
        (
      • Jimmy
      • )
    4. Michael Gross
        (
      • Burt Gummer
      • )
    5. Caroline Langrishe
        (
      • Jas
      • )
    6. Ron Smoorenburg
        (
      • Hunter
      • )
    7. Bear Williams
        (
      • Mohawk
      • )

Graboids are illegally taken to a new island resort by a rich playboy as a dangerous form of trophy hunting, and Burt Gummer steps up to save the day. written by Unknown

1. tt8322060
Updated

Cine 5'de ilk versiyonunu seyretmiş, çok etkilenmiştim. Belki bu ilk versiyonunu defalarca seyrettim. Ara ara bu yapımın TV'de devam filmlerinede denk geldikçe izledim ama hiç sonunu getiremedim. Meraktan son filmine göz atmak istedim. Bazı film ve diziler vardır, yaz aylarında tatil mekanlarında çekilirler. Bir yandan tatil, bir yandan film çekimi gayette ucuza getirilir film. Buda aynısı olmuş. Tatil merkezinin neredeyse içinde geçiyor, yer yer ormana gidiyorlar, birde 2. dünya savaşından kalan sığınak. Başka bir ortam yok. Bol bol konuşma, muhabbet. Az görünen canavarlar. Sıfır gerilim. Sonuçta düşük bütçeli TV filmi seyrediyoruz. Zaten ne seyredeceğimi afişinden bile anladığım için hiç sorun etmedim. Adamlar kötü film çekmemişler, zaten hedefledikleri filmi çekmişler. Fakat serinin son filmi sanırım. 

5/10
Franz_K
IMDb
7.1/5K

Mi obra maestra (2018)

1. 1 hour 40 minutes
  2. Movie

1. Rating
    7/2
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Aug 16, 2018
  5. Country
      • Argentina
      • Spain
  6. Language
      • Spanish
  7. Genres
  8. Cast
    1. Andrea Acatto
        (
      • Mujer que llora
      • )
    2. Lucas Aranda
        (
      • Limpiavridrios
      • )
    3. Raúl Arévalo
        (
      • Alex
      • )
    4. Mahmoud Azim
        (
      • Sheik
      • )
    5. Luis Brandoni
        (
      • Renzo Nervi
      • )
    6. Daniela Katz
        (
      • Eugenia
      • )
    7. Sofía Condisciani
        (
      • Secretaria Larsen
      • )

Arturo is an unscrupulous art dealer and Renzo his socially-awkward painter and longtime friend. Willing to risk it all, they develop an extreme and ludicrous plan to save themselves. written by Unknown

1. tt7605922
  2. USD 4M gross
  3. 1 award
  4. 5 nominations
Updated

Biri galeri sahibi sanat simsarı, diğeri ilkelerinden ödün vermeyen huysuz ressam iki yaşlı eski dostun maceralarını anlatan, tahmin edilebilir hikâyesine rağmen resim piyasasına, sanata, sanatçıya, sanatın toplum için mi sanat için mi olduğuna dair ince göndermelerde bulunan eğlenceli bir kara mizah Mi Obra Maestra. Piyasanın istediği resimler yapmama konusunda direnen, zamanında çok beğeni toplamış olsa da modern sanat akımlarına karşı dik duruşuyla popülerliğini kaybeden Renzo Nervi üzerinden güçlü bir sanat eleştirisi yapan film; sanatçının “öldükten sonra değer kazanması” teması üzerinden bir sanat yolsuzluğu hikâyesi anlatıyor aynı zamanda. Yapmacık ve zoraki görünen ayrıntıları ile ilk yarısı çok tatmin etmese de ikinci yarıdaki tahmin edilebilir gelişmelere rağmen hareket kazanan film; aslında ana hikâyesiyle değil sanat dünyasına dair eleştirel yaklaşımı ve yarattığı karakterler üzerinden değindiği dostluk, dürüstlük temaları ile değerlendirildiğinde anlam kazanıyor. Künyesinde komedi yazmasına rağmen komedi unsurlarına çok yer vermeyen ama komediye meyleden tavrı nedeniyle de güç kaybeden film son derece başarılı görüntü yönetimi, dostluğa dair vurguları ve zorlamasız akıp giden anlatısı ile keyifle izlenecek bir yapım. Teşekkürler @alpalp84

NOT: İlk kez deneyimlediğim Gastón Duprat’ın “El Ciudadano Ilustre” ile daha başarılı bir iş çıkardığını bu film sayesinde öğrendim. Meraklılarının bu filme öncelik vermesi daha mantıklı olur belki de.

7,0/10

Edited by Franz_K
  • Like 2
alpalp84

IMDb
5.8/267

Batman: Death in the Family (2020)

1. R
  2. 1 hour 36 minutes
  3. Movie

1. Rating
    0/0
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Oct 13, 2020
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Bruce Greenwood
        (
      • Batman
      • Bruce Wayne
      • )
    2. Vincent Martella
        (
      • Jason Todd
      • Red Hood
      • Red Robin
      • Robin
      • )
    3. John DiMaggio
        (
      • Thomas Wayne
      • The Joker
      • Reporter 2
      • )
    4. Zehra Fazal
        (
      • Talia al Ghul
      • Reporter 3
      • )
    5. Kimberly Brooks
        (
      • Police Officer 1
      • Reporter 1
      • )
    6. Nick Carson
        (
      • Tim Drake
      • Young Bruce Wayne
      • )
    7. Gary Cole
        (
      • Two-Face
      • Commissioner Gordon
      • Reporter 4
      • )

In this very first interactive animated DC movie, you get to decide Jason Todd's fate. Will Jason Todd live or die? What will become of Batman and the Joker? Will there truly be a death in the Bat-Family? The answer will be in your hands. Choose wisely. written by Athanatos173

1. tt12794046
Updated

En iyi DC animasyonlarından birisi olan Batman: Under the Red Hood (2010) herkesin gönlüne taht kurmuştu. Bu animasyon 2010 yapımı animasyonun uzun bir özetini oluşturuyor. Ayrıca kısa kısa animasyonda olmayan, çizgi romanda olan sahnelerde ekleniyor. Fakat bu sahneler çok kısa, ayrıca seyretmek için bir sebep yok. Ayrıca daha önceden yayınlanan 5 DC Showcase bölümünüde içeriyor. Yani herşey daha önceden yayınlanmıştı ve izlenmişti. Batman: Death in the Family esasında 2010 yılı animasyonunun öncesini anlatıyor. Rahat rahat içi dolu dolu bir animasyon olabilirdi. Fakat yapmamışlar. Uzun bir özet + çok kısa eklenen sahneleriyle + 5 Showcase bölümü. Beğenmediğim bir yapım oldu. 2010 versiyonunu seyredenler için bir albenisi yok. Jason Todd'uda bir çoğumuzun bildiği gibi çizgi romanı okuyanlar öldürülmesine karar vermiş. 3. fasikülün son sayfası görüldüğü gibi bu soruyu soruyor.

RCO097_1468896326.thumb.jpg.0a67be5c3403558ec037f22d4455106c.jpg

1/10
19Tufan03

IMDb
7.6/65K

Mysterious Skin (2004)

1. 1 hour 45 minutes
  2. Movie

1. Rating
    7.1/7
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Jun 24, 2005
  5. Country
      • United States
      • Netherlands
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Chase Ellison
        (
      • Neil
      • )
    2. George Webster
        (
      • Brian
      • )
    3. Rachael Nastassja Kraft
        (
      • Deborah
      • )
    4. Lisa Long
        (
      • Mrs. Lackey
      • )
    5. Chris Mulkey
        (
      • Mr. Lackey
      • )
    6. Elisabeth Shue
        (
      • Mrs. McCormick
      • )
    7. David Lee Smith
        (
      • Alfred
      • )

Brian Lackey is determined to discover what happened during an amnesia blackout when he was eight years old, and then later woke with a bloody nose. He believes he was abducted by aliens, and N. McCormick, a fellow player on Brian's childhood baseball team, may be the key as to exactly what happened that night. As Brian searches for the truth and tries to track him down, Neil McCormick takes up hustling and moves to New York, in attempts to forget childhood memories that haunt him. Together, the two of them uncover the terrible truth of the scars they share. written by Anonymous

1. tt0370986
  2. USD 2M gross
  3. 5 awards
  4. 9 nominations
Updated

Hassas bir konuyu haklı olarak biraz rahatsız edici bir üslup ile izleyici karşısına çıkarmış, çocukken yaşanılan travmaların insanın peşinde bir gölge gibi ömür dolaşacağını anlatmış, amacına hizmet eden hassas ve üzücü bir film Mysterious Skin. Konu; Yaşadığı bayılma nedeniyle çocukluğundaki beş saatlik bir travmayı hatırlayamayan ve kendisini uzaylıların kaçırdığını iddia eden Brian ve okul takımındaki koçu tarafından cinsel istismara uğramış küçük Neil'in dramatik hayatlarını ve çocukken yaşadıkları travmaları odağına alıyor film. Daha cinsel kimliğini keşfedememiş küçük bir çocuğun uğradığı tacizin aşka dönüşmesi, travmasının ağırlığını arttırırken, yaşadığı psikolojik çöküntü nedeniyle alkol, seks ve uyuşturucu üçgeninden çıkarılması zor bir bataklıkta debeleniyor Neil karakterimiz. Brian'ın yaşadığı travma ise ona bayılma, burun kanaması ve yaşadığı travmayı hatırlamaması olarak geri dönüyor ona. Konuyu dallandırıp budaklandırmadan ve izleyiciyi ajite etmeden derdini anlatan film, yine de izleyici üzmekte ve etkilemekte hiçbir sıkıntı çekmiyor. Joseph Gordon Levitt Neil karakterini harika oynamış. Benim de çok sevdiğim ve beğendiğim bir oyuncu, rolünün hakkını vermiş gerçekten. Toparlamak gerekirse, hassas bir konuyu oldukça sade ve yalın bir şekilde anlatmış, başarılı ve etkileyici bir film Mysterious Skin.

7.6/10
Franz_K
IMDb
6.8/12K

Red Road (2006)

1. 1 hour 53 minutes
  2. Movie

1. Rating
    7/1
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Feb 1, 2007
  5. Country
      • United Kingdom
      • Denmark
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Kate Dickie
        (
      • Jackie
      • )
    2. Tony Curran
        (
      • Clyde
      • )
    3. Martin Compston
        (
      • Stevie
      • )
    4. Natalie Press
        (
      • April
      • )
    5. Paul Higgins
        (
      • Avery
      • )
    6. Andrew Armour
        (
      • Alfred
      • )
    7. Carolyn Calder
        (
      • Cleaner
      • )

Whilst working as a CCTV operator in Glasgow's working-class Red Road estate, Jackie sees a face from the past, a face that she thought would no longer haunt her dreams. Keeping her distance, and with the use of her CCTV cameras, she follows the face and the man and she finally decides to confront him. It is here that past lives are once again entwined and reconciliations are aired. written by Cinema_Fan

1. tt0471030
  2. USD 1M gross
  3. 22 awards
  4. 12 nominations
Updated

Daha ilk dakikadan yarattığı gizemli atmosferini son derece ketum bir tavırla finale kadar taşıyarak seyirci merakını sürekli diri tutmayı başaran ilginç bir gerilim filmi Red Road. Seyircinin geçmişte ağır bir travma yaşadığını iyi kötü tahmin ettiği, mobese kameraları ile şehir sokaklarını gözetlemekle sorumlu Jackie’nin günün birinde görüntülerde dikkatini çeken bir adamın peşine takılmasını konu alan film; uzunca bir süre gereksiz ayrıntılarla uzatılmış bu takibe ve kadının adama yaklaşma çabalarına yoğunlaşıyor. Her ne kadar iki kahraman arasındaki bağ açıklanmasa da bu ikili arasında yarım kalmış bir hesap olduğunu hissettiren film; ilk üççeyrekteki bu takip sahneleriyle yer yer tempo kaybetse de finale yaklaştıkça hareketleniyor ve ilginç sürprizlerle bir intikam hikâyesine evriliyor. Yönetmenine Bafta'da “En İyi Yönetmen”, Cannes’da ise “Jüri Özel Ödülü”nü kazandıran film; finaldeki son derece cüretkar cinsel içerikli sahneler nedeniyle yetişkin izleyicilere hitap ediyor. Gizem ve gerilimin iliklere kadar hissedileceği Red Road; hem sürpriz sonuyla hem de finaldeki intikam, vicdan ve kabullenmeye dair mesajları ile ortalamanın üzerinde bir psikolojik gerilim.

7,3/10

Franz_K
IMDb
6.2/11K

The Eyes of My Mother (2016)

1. R
  2. 1 hour 16 minutes
  3. Movie

1. Rating
    6.5/4
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Dec 2, 2016
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
      • Portuguese
  7. Genres
  8. Cast
    1. Diana Agostini
        (
      • Mother
      • )
    2. Olivia Bond
        (
      • Young Francisca
      • )
    3. Will Brill
        (
      • Charlie
      • )
    4. Joey Curtis-Green
        (
      • Antonio
      • )
    5. Flora Diaz
        (
      • Lucy
      • )
    6. Kika Magalhães
        (
      • Francisca
      • )
    7. Paul Nazak
        (
      • Father
      • )

In their secluded farmhouse, a mother, formerly a surgeon in Portugal, teaches her daughter, Francisca, to understand anatomy and be unfazed by death. One afternoon, a mysterious visitor shatters the idyll of Francisca's family life, deeply traumatizing the young girl, but also awakening unique curiosities. Though she clings to her increasingly reticent father, Francisca's loneliness and scarred nature converge years later when her longing to connect with the world around her takes on a dark form. written by Ulf Kjell Gür

1. tt5225338
  2. USD 30K gross
  3. 5 awards
  4. 14 nominations
Updated

Korku/Gerilim sineması bana göre kendini tükettiği ve seyircisine yeni şeyler vaat edemediği için izlemeyi çok da tercih ettiğim bir tür değildir. Nitekim The Eyes of the Mother’e de kısa süresi ve siyah beyaz tercihinin filme katacağını düşündüğüm fazladan gerilim havası için şans vermek istedim. Beni çok tatmin etmese de filmi “The Texas Chain Saw Massacre”ı anımsatan kurgusu ve klişelerden uzak kalmaya gayret eden anlatısı ile türün meraklıları için paylaşmaya değer buldum. Film; küçük yaşta öksüz kalmış bir kızın yalnızlık korkusuyla hastalıklı bir bireye, bir seri katile, dönüş hikâyesini anlatıyor. Saçma sapan mistik ögelere yer vererek “jumpscare” ucuzluğuna kaçmayan The Eyes of the Mother; korkudan ziyade psikolojik gerilime meyleden anlatısı ve siyah beyaz çekimin kattığı karanlık atmosferiyle bu türün kaçınılmazı olan mantık hatalarına rağmen, yalnızlık korkusunun insanı sürükleyebileceği en uç sınırları aktaran izlenebilirliği yüksek sıra dışı bir bağımsız yapım. Teşekkürler @19Tufan03

6,8/10

Edited by Franz_K
  • Like 1
19Tufan03

IMDb
7.6/194K

Lo imposible (2012)

1. PG-13
  2. 1 hour 54 minutes
  3. Movie

1. Rating
    7.7/25
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Jan 4, 2013
  5. Country
      • Spain
      • Thailand
      • United States
  6. Language
      • English
      • Thai
      • Swedish
  7. Genres
  8. Cast

A regular family - Maria (Naomi Watts), Henry (Ewan McGregor) and their three kids - travel to Thailand to spend Christmas. They get an upgrade to a villa on the coastline. After settling in and exchanging gifts, they go to the pool, like so many other tourists. A perfect paradise vacation until a distant noise becomes a roar. There is no time to escape from the tsunami; Maria and her eldest are swept one way, Henry and the youngest another. Who will survive, and what will become of them? written by Ronaldo Ferreira

1. tt1649419
  2. USD 45M budget
  3. USD 198M gross
  4. 1 oscar nomination
  5. 28 awards
  6. 68 nominations
Updated

Çok başarılı bulduğum korku gerilim filmi El orfanato ve sonrasında çektiği A Monster Calls filmi ile beğenimi kazanmış ve dikkatimi çekmiş J.A Bayona'nın bir başka başarılı filmi The İmposibble, 26 Aralık 2004 yılında yaşanan ve 230 binden fazla insanın öldüğü tsunami felaketini, sadece bir ailenin yaşadıklarını kadraja alarak anlatmış, yaşanılan felaketi olabildiğince az dramatize etmesiyle takdirimi kazanmış, gerçekçi ve zor sahnelerinin de altından başarıyla kalkmış çok güzel bir film. Film; Tayland'a tatile giden 3 çocuklu bir ailenin tsunami felaketinde hayatta kalmaya çalışmasını anlatıyor. Film, kırılma anını geciktirmemesine rağmen izleyiciyi kırılma anına kadar germeyi başarabiliyor. Su altı sahneleri, yaralanmalar, hastane sahneleri çok kaliteli iş. Çocuk oyuncuların oyunculuğu beni etkilemedi. Ancak, Naomi Watts ve Ewan McGregor gayet başarılılar ve rollerinin hakkını vermişler. Yer yer geren, felaketin büyüklüğünü oldukça başarılı ve gerçekçi anlatmış, olayı olabildiğince az dramatize etmesine rağmen izleyiciyi etkilemekte hiçbir sorun çekmeyen bir film The İmpossible.

7.7/10
Franz_K
IMDb
7.1/12K

Kajaki (2014)

1. R
  2. 1 hour 48 minutes
  3. Movie

1. Rating
    6.4/5
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Nov 13, 2015
  5. Country
      • United Kingdom
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. David Elliot
        (
      • Mark Wright
      • )
    2. Mark Stanley
        (
      • Tug Hartley
      • )
    3. Scott Kyle
        (
      • Stu Pearson
      • )
    4. Benjamin O'Mahony
        (
      • Stu Hale
      • )
    5. Bryan Parry
        (
      • Jonesy
      • )
    6. Liam Ainsworth
        (
      • Andy Barlow
      • )
    7. Andy Gibbins
        (
      • Smudge
      • )

In September 2006, a 3 man patrol of Paras sets off from their outpost overlooking Kajaki Dam in southern Afghanistan, to engage the Taliban. As they make their way across a dried out river bed one of them steps on a mine left from the Russian intervention some 25 years before. His colleagues rush to his aid only to find they are surrounded by mines and every move threatens serious injury or death. written by Andrew de Lotbiniere

1. tt3622120
  2. USD 34K gross
  3. 4 awards
  4. 6 nominations
Updated

2006 yılında Afganistan'ın güneyinde, Helmand şehrindeki Kajaki Barajı civarında konuşlanmış İngiliz Barış Gücü’ne ait bir grup askerin devriye esnasında mahsur kaldıkları kurumuş bir nehir yatağında yaşadıkları gerilim dolu dakikaları anlatan gerçek olaylara dayalı bir modern savaş filmi Kajaki. Oldukça gerçekçi anlatımı ve görüntü yönetimindeki başarısı ile seyirciyi askerlerin yaşadıkları çaresizlik hissine ortak eden film; özellikle temponun ve gerilimin tavan yaptığı ilk yarım saatten sonra tam bir sinir harbine dönüşüyor ve kapana kısılmışlık hissini çok güçlü bir şekilde aktarıyor seyircisine. Birkaç kanlı sahne içerse de Kajaki; bunu özellikle göze sokmuyor, bir ajite aracı olarak kullanmıyor. Tam aksine bu sahnelerdeki başarılı makyaj kullanımı filmin gerçeklik hissini birkaç kat daha artırıyor. Ne var ki ilk üççeyrek boyunca son derece etkileyici anlatısıyla seyircisini içine çeken ve kendini soluksuz izleten film; son çeyrekte gereksiz yere uzatılmış sahneler ve diyaloglarla bir hayli tempo kaybediyor. Elbette ki profesyonel bir asker olmadıkça ölümle burun buruna gelmiş bir askerin göstereceği tepkileri bilmek mümkün değil ancak yine bu son çeyrekte geçen bol esprili diyaloglar filmin inandırıcılığına ciddi anlamda gölge düşürüyor. Ancak izlemeyi çok tercih ettiğim bir tür olmasa da modern gerçek savaş hikâyelerini sevenler için gizli bir hazine niteliğindeki Kajaki’nin; gerek gerçek olaylara dayalı kurgusu, gerekse hamasete ve propagandaya açık konusuna rağmen bu acizliğe düşmeyen gerçekçi ve etkileyici anlatısıyla izlemeye değer bir film olduğunu söyleyebilirim.

7,0/10

Franz_K
IMDb
7.0/16K

Le placard (2001)

1. R
  2. 1 hour 24 minutes
  3. Movie

1. Rating
    6.7/3
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Aug 10, 2001
  5. Country
      • France
  6. Language
      • French
  7. Genres
  8. Cast
    1. Daniel Auteuil
        (
      • François Pignon
      • )
    2. Gérard Depardieu
        (
      • Félix Santini
      • )
    3. Thierry Lhermitte
        (
      • Guillaume
      • )
    4. Michèle Laroque
        (
      • Mlle Bertrand
      • )
    5. Jean Rochefort
        (
      • Kopel, the director
      • )
    6. Alexandra Vandernoot
        (
      • Christine
      • )
    7. Stanislas Forlani
        (
      • Franck
      • )

François Pignon, a very bland sort of man who works as an accountant in a rubber factory, is about to be fired. His new neighbour comes up with an idea to prevent such a thing to happen: he spreads the rumor that he's gay so that the factory management might be afraid they'll be sued for sexual discrimination. Of course, nothing happens as it should, but the changes in François Pignon's life -and other people's too- is drastic ! written by Anonymous

1. tt0243493
  2. FRF 95M budget
  3. USD 50M gross
  4. 1 award
  5. 1 nomination
Updated

Le Dîner de Cons ile tanıdığımız Fransız komedilerinin usta yönetmeni Francis Veber ve Fransız sinemasının iki dev oyuncusu Daniel Auteuil ile Gérard Depardieu’dan sevimli, muzip ve son derece eğlenceli bir komedi Le Placard. Kendisini iki yıl önce terk eden karısı, oğlu ve iş arkadaşları tarafından silik, sıkıcı bir karakter olarak görülen muhasebeci François’in işten atılacağını öğrenmesi üzerine komşusunun da yardımı ile uyguladığı sıra dışı planı ve onun beraberinde getirdiği birbirinden komik olaylar zincirini anlatan film; şirket içi ayak oyunlarından homofobik anlayışa, sıcak bir dostluk ilişkisinden sonu tahmin edilemeyen arkadaş şakalarına kadar eğlenceli yan temalarla süslenmiş keyifli bir seyirlik. Le Placard; yer yer yapmacık, zoraki ve abartılı ayrıntılara yer verse iki güçlü oyuncunun yarattığı muhteşem karakterler sayesinde seyir zevki tavan yapan, suluktan uzak Fransız mizahının güzel bir örneği olarak keyifli bir akşam için izlenmeyi hak ediyor.

7,6/10

alpalp84

IMDb
7.1/4K

Monster Problems (2020)

1. PG-13
  2. 1 hour 49 minutes
  3. Movie

1. Rating
    7/2
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Oct 16, 2020
  5. Country
      • Canada
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast

Seven years after the Monsterpocalypse, Joel Dawson (Dylan O'Brien), along with the rest of humanity, has been living underground ever since giant creatures took control of the land. After reconnecting over radio with his high school girlfriend Aimee (Jessica Henwick), who is now 80 miles away at a coastal colony, Joel begins to fall for her again. As Joel realizes that there's nothing left for him underground, he decides against all logic to venture out to Aimee, despite all the dangerous monsters that stand in his way. The fun-filled and action-packed adventure also stars Michael Rooker and Ariana Greenblatt. written by Unknown

1. tt2222042
  2. USD 255K gross
Updated

Dünyaya göktaşı düşecekken bütün devletler birleşip ellerindeki nükleer silahlarla göktaşını vururlar. Dünya kurtulur fakat silahlarıdan çıkan radyasyon küçük hayvanları dev gibi canavarlara çevirmiş, insanlarla ciddi savaşlar vermişlerdir. Büyük can kaybı olmuş, post apokaliptik bir dünya oluşmuştur. Beceriksiz, korkak ana kahramanımız aşkının peşinden yollara düşer... Ana hikaye ve ortamı güzel yapmışlar. Fakat daha çok gençlere yönelik film olmuş. Korkak ana karakterin aşkı için yollara düşmesi, karakterini geliştirmesi, bir korkaktan lidere dönüşmesi anlatılmış. Karakteri Dylan O'Brien oynamış, bence harika iş çıkartmış. Filmin diğer artısı Michael Rooker akıl hocalığı karakterini çok güzel canlandırmış. Rol bence kendisi için yazılmış. Durduk yere ortaya çıkıyor, karakterimize karşılıksız olarak hayatta kalmayı öğretiyor. Sonundada her zaman iyiler kazanır, inanırsan başarırsın hesabı birazda gençlerin seveceği türden bitiyor. Şu filmi aynı karakterlerle hafiften karanlık atmosferde yapsalar efsane bir yapım çıkabilirdi.

7/10
  • Like 1
19Tufan03

IMDb
6.3/12K

Hogar (2020)

1. 1 hour 43 minutes
  2. Movie

1. Rating
    7/1
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Mar 25, 2020
  5. Country
      • Spain
  6. Language
      • Spanish
  7. Genres
  8. Cast
    1. Javier Gutiérrez
        (
      • Javier Muñoz
      • )
    2. Mario Casas
        (
      • Tomás
      • )
    3. Bruna Cusí
        (
      • Lara
      • )
    4. Ruth Díaz
        (
      • Marga
      • )
    5. Iris Vallés Torres
        (
      • Mónica
      • )
    6. Cristian Muñoz
        (
      • Dani
      • )
    7. David Ramírez
        (
      • Damián
      • )

Javier Muñoz, once a successful executive, makes the fateful decision to leave his home, which he and his family can no longer afford. written by Unknown

1. tt9345754
  2. Array
Updated

Costa Gavras'ın kapitalizmi eleştirdiği ve iş hayatının acımasızlığını anlattığı Le couperet filminden esinlenme olduğunu düşündüğüm, klasik İspanyol gerilim filmlerinin nerdeyse bütün özelliklerini bünyesinde barındıran ve bazı mantık hatalarını görmezden geldiğimizde fazlasıyla keyif alınabilecek bir gerilim filmi Hogar. Film; Javier adındaki başarılı bir yöneticinin işten çıkarılmasını, evini satmak zorunda kalıp işsiz kalmasını anlatıyor. Javier kendi evlerine taşınan maddi durumları iyi olan bir aileyi takıntı haline getirir. Eski şaşalı ve rahat hayatını özleyen Javier, bu hayata kavuşabilmek için sinsi ve karanlık bir plan yapar. Genel anlamda, filmden soğutacak mantık hatalarının olmaması beni sevindirdi. Gerçek hayatla kıyaslamanın zor olduğu ve şaşırtmaya dayalı kurguların kendisini tükettiği bu türde, bazı mantık hatalarına biraz daha anlayışla yaklaşmak lazım diye düşünüyorum. Ortalamanın üstünde bir kurgusu olan, kapitalizm eleştilerileri yapmış ve iş hayatının acımasızlığını gözler önüne sermiş başarılı bir İspanyol gerilimi Hogar.

7.2/10
19Tufan03

IMDb
7.1/130K

Payback (1999)

1. R
  2. 1 hour 40 minutes
  3. Movie

1. Rating
    6.8/16
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Feb 5, 1999
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Mel Gibson
        (
      • Porter
      • )
    2. Gregg Henry
        (
      • Val Resnick
      • )
    3. Maria Bello
        (
      • Rosie
      • )
    4. David Paymer
        (
      • Arthur Stegman
      • )
    5. Bill Duke
        (
      • Det. Hicks
      • )
    6. Deborah Kara Unger
        (
      • Mrs. Lynn Porter
      • )
    7. John Glover
        (
      • Phil
      • )

Porter is bad, but his neighbours are worse. Street-wise and tough, an ex-marine, he is betrayed by a one-time partner, and shot in the back by his junkie wife. He survives and returns, looking to recover his share from the robbery of an Asian crime gang. The money has passed into the hands of "the Outfit", a slick gangster organisation that runs the city. He has to make his way through a world populated by heroin dealers, prostitutes, sado-masochists, gunmen and crooked cops, a place where torture is a way of life. His only friend is a former employer, a prostitute, and her loyalty is in question, given she now works for the Outfit. He makes good early progress, but then falls into the hands of Fairfax, the crime boss. written by Kwah-LeBaire

1. tt0120784
  2. USD 90M budget
  3. USD 162M gross
  4. 2 awards
  5. 2 nominations
Updated

Diğer aksiyon filmlerine göre düşük ama aslında olması gereken tempoda, kurgusal olarak basit bir senaryoya ancak güzel ayrıntılara sahip, aynı zamanda bir kitap uyarlaması olan Brian Helgeland imzalı başarılı bir film Payback. Film; Ortağının ihanetine uğrayan Porter ismindeki bir soyguncunun, intikam uğruna bir mafyayı karşısına alıp olayı kan davasına dönüştürmesini ve kaybettiği yetmiş bin dolarını geri almaya çalışmasını anlatıyor. Hikaye oldukça akıcı ve doğal işleniyor ve izleyicinin filmden kopmasına katiyen izin verilmiyor. Esas oğlan karakteri de çok başarılı betimlenmiş. Takıntılı ve prensipleri olan cool adam karakteri Mel Gibson'a yakışmış. Kendinden sonra çekilmiş bazı aksiyon filmlerine de ilham olmuş, ortalamanın üstünde seyir zevki veren, başarılı bir aksiyon filmi Payback.

7.2/10
Franz_K
IMDb
6.4/4K

Jauja (2014)

1. 1 hour 49 minutes
  2. Movie

1. Rating
    5.2/5
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Aug 27, 2015
  5. Country
      • Argentina
      • Denmark
      • France
      • Mexico
      • United States
      • Germany
      • Brazil
      • Netherlands
  6. Language
      • Spanish
      • Danish
      • French
  7. Genres
  8. Cast
    1. Viggo Mortensen
        (
      • Gunnar Dinesen
      • )
    2. Ghita Nørby
        (
      • Woman in the cave
      • )
    3. Viilbjørk Malling Agger
        (
      • Ingeborg
      • )
    4. Esteban Bigliardi
        (
      • Angel Milkibar
      • )
    5. Diego Roman
    6. Adrián Fondari
        (
      • Pittaluga
      • )
    7. Mariano Arce

A father and daughter journey from Denmark to an unknown desert that exists in a realm beyond the confines of civilization. written by Unknown

1. tt2514338
  2. ARS 3M budget
  3. USD 1M gross
  4. 6 awards
  5. 27 nominations
Updated

Ağır akan hatta hiç akmayan senaryosuyla alternatif sinema deneyimi yaşamak isteyen seyircilere yönelik, mistik ögelerle süslü bir içsel yolculuk hikâyesi Jauja. Ana anlatısında kızını kaybeden bir askerin onu arama serüvenini anlatan film, görsel anlamda zevk veren karelerin ekranda uzun süre kendini seyrettirdiği uzun sekanslarla dolu. Bu yönüyle göze fazlasıyla hitap eden film belirsiz bir zamanda ve belirsiz bir mekânda bir arayış hikâyesi anlatıyor seyircisine. Ancak ilk yarıda kızını arayan baba teması, beni filme bağlayan mağara metaforu ile bambaşka bir anlatıya evriliyor ikinci yarıda. Sıradan bir öykü anlatma kaygısından azade görsel bir dille kendini ifade eden, harika kompozisyonlarla seyirciyi büyüleyen, özellikle son on dakikasıyla fazladan kafa karıştırıcı, izlemesi ve sabır göstermesi son derece zor ama bir o kadar da farklı okumalara açık sıra dışı bir deneyim Jauja.

6,5/10