Jump to content

Champix ile Sigara Bırakma Deneyimi

Franz_K
 Share

Recommended Posts

• Member ID:  1,428
  • Followers:  1
  • Content Count:  18
  • Content Per Day:  0.01
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2,126 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Umarım bırakırsınız diyerek başlayayım. 12 yıldır içiyorum. İlk yılımda sadece yatmadan hemen önce 1 adet içtim. İkinci ve üçüncü yıllarımda günde 1-3 adet arası içtim. Dördüncü yılımdan bu yana da günde 5-6 adet içiyorum. Ortam gereği içmediğim günler de oldu (hiç aramadım), 8 adete çıktığı günler de oldu, ancak hiçbir zaman 1 paketi 2 günde bitirmedim, mutlaka 3. güne sarktı. Şimdilerde ise bırakmak istemiyorum nedense. :) Zaten bu tempoya alışmışım. İngiltere'deyken herkesin elinde elektronik sigara görünce ben de şans vermek istedim ama bir şişe likit bile bitiremeden sigaraya devam ettim. Yine de takipte olacağım. Belki ben de denerim. Tekrar, umarım bırakırsınız diyerek bitireyim. Sağlıcakla...

Edited by gothique
  • Like 1

• Member ID:  1,202
  • Followers:  8
  • Content Count:  1,441
  • Content Per Day:  0.68
  • Days Won:  33
  • Last Seen:  
  • Device:  Windows

18. Gün

Dördüncü sigarasız günüm. Günleri saymak istemiyorum aslında. Gün saymayı bırakacağım günlerin yakında olduğunu umuyorum.

Sigara krizleri henüz seyrelmiş ya da çok hafiflemiş değil. Özellikle akşam yemeğinden sonra sigarasızlığın yarattığı boşluğu doldurmak çok zor geliyor. Ancak bunun nikotin yoksunluğundan değil sigarasızlığın yarattığı psikolojik boşluktan olduğunu iyi biliyorum. İki motivasyon aracım var:

- Şimdi içsem de sigara bana o sevdiğim tadı ve keyfi vermeyecek.

- Bu mereti eninde sonunda bırakmak zorunda kalacağım. Ve o gün yaşayacaklarım bu gün yaşadıklarımdan daha kolay olmayacak. Ertelemenin gereği yok o halde.

İkinci motivasyon kaynağım geçen yılki başarısız sigara bırakma deneyimimde sık sık izlediğim "Bırakmak İstiyorum" filminde geçiyordu. Filmdeki en mantıklı argümanlardan biriydi. İzlemeyen sigara tiryakilerine de önermiş olayım.

Aslında üç cephede birden savaş veriyor olmak hem işimi zorlaştırıyor hem de yoruyor beni. Belki bırakma deneyimimin böyle sancılı geçmesinin nedeni de budur.

Ekim ayında tartıda 93 kiloyu görünce diyete başladım. 86 kiloya kadar düştüm. Ancak ne yaparsam yapayım 85'i göremedim bir türlü. Bunun üzerine ocak ayında da spora başladım. Ve malum, 18 gün önce de Champix'e. Şimdi bir yandan 86 kiloyu korumak için yediklerime dikkat ediyorum, bir yandan iki günde bir spor salonuna giderek formumu korumaya ve mümkünse bir kaç kilo daha vermeye çalışıyorum. Ve şu mereti hayatımdan çıkarmak için direniyorum. Doğal olarak süreç benim için zorlu geçiyor. Sigarayı bırakıp kilo almamak mümkün mü bilmiyorum ama bunun olabileceğini de ispatlamak istiyorum açıkçası. 

Ha bir de sigarayı bırakmadım.

İçinde sigaranın olmadığı yeni bir hayata başladım :)

• Like 1

• Last Seen:  

20. Gün

Yoksunluk krizlerim belirgin biçimde azaldı. Sigara daha iki gün öncesinden çok daha seyrek geliyor aklıma. Olabiliyormuş. Gerçekten olabiliyormuş. Sadece 4-5 gün dayanmak gerekiyormuş.

Bu gün tüm gün evdeydim. Korkuyordum bu yüzden. Allahtan soğuk algınlığı yetişti imdadıma. Ama olmasaydı da olmazdı sanki. Çünkü tadı zehir gibi gelmesine rağmen hastalıktaki sigara isteğini de yaşadım bu gün. İçenler bilir o hissi. Deli gibi öksürürken ve ateşler içinde yanarken canınız fena halde ister ve aksıra tıksıra içersiniz o sigarayı. O istek hissini de deneme şansım oldu... Ama yenilmedim. 

Hülasa sevgili dostlar bu gün sigarasız hayatımın altıncı günündeyim ve artık bu bağımlılıktan kurtulma konusunda kendime güvenmeye başladım. En zor günleri atlattığımı da biliyorum. Bundan sonra her gün daha da kolay olacak.

Tek sıkıntım keyif sigarasına dair özlem duyuyor olmam. Can çekmesi falan değil. Ama hani iş dönüşü yorgunluk kahvesini alıp balkonda içilen sigara. İki kadeh rakının yanında içilen sigara. O keyifli anlar artık eskisi gibi keyifli olmayacak gibi geliyor bana. 

Son paketimin içindeki dört dal sigara hala masamın üzerinde. İki gece çay sınavından sonra bir gece de alkol sınavı ugyuladım kendime. Yanında sigarayı en çok sevdiğim iki içeceği de, canım çekmesine rağmen sigarasız içebildiğimi gördüm. 
Bundan sonra çok fazla kaydadeğer bir şey olacağını sanmıyorum. 
Sadece önümüzdeki günlerin birinde bir tane yakmak ve ne hissettirdiğini deneyimlemek istiyorum. Ancak bu doğru bir fikir mi emin değilim :)

• Like 2

• Member ID:  307
  • Followers:  10
  • Content Count:  283
  • Content Per Day:  0.13
  • Last Seen:  

Aslında her şey o, kendine güvenin verdiği saflıkla da yıkılabiliyor. Çünkü gerçekten kendinize güvenerek içiyorsunuz bir tane, tüm iplerin elinizde olduğundan emin bir şekilde ama hani işte o bağımlıyken içildiğinde alınan tad(!)ı alamayınca dur bir tane daha yakayım diyorsunuz ama hemen ardından ama bir kaç gün sonra aklınıza gelince, yapmayın derim, hiç gerek yok çünkü. İlaçla nasıldır bilmem ama başlıkta daha önce de belirttiğim gibi çokça kez sigarayı bırakmışlığım oldu bunların içinden 2ay ve daha fazla süreli bırakmalarmalarda hep beni en çok zorlayan ilk günler ve 25.-30. arası günler oldu. Tabii bunda ulan hâlâ canım çekiyor işte düşüncesi ciddi derecede yıkımsal bir etki yapıyor sizde istek olmadığını söylüyorsunuz umarım hiç de olmaz ama zaten burada asıl konu ne istek ne de merak bende istek yok siz de merak var gibi geliyor ya da olacak gibi diyeyim, buradaki asıl mevzu zaten zafer sarhoşluğuna kapılmamak ya da bir noktada madem bıraktıysam neden merak ettim ki? sorusunu kendimize sordurmamaktır o yüzden aman diyeyim, hiç yanaşmayın çünkü gerçekten bıraktığınızda böyle bir merakınız bile olmayacaktır diye düşünüyorum.

Bu arada koku ve tat duyularında fark ettiğiniz bir şeyler oldu mu?

• Like 1

• Member ID:  1,367
  • Content Count:  153
  • Content Per Day:  0.07
  • Last Seen:  
  • Device:  

Bu hesaba gör 10 daha ilaç kullanacaksınız. Devamında akla sigara gelme durumları gittikçe azalacak sonra aklınıza bile gelmeyecek.

• Like 1

• Last Seen:  
  • Device:  

@Franz_K durum nedir?

• Member ID:  1,540
  • Followers:  0
  • Content Count:  4
  • Content Per Day:  0.00
  • Last Seen:  

Babamın yaşı 54 ve yaklaşık 39 yıldır sigara içiyordu , son yıllarda ise paket sigara masraflı olmasından tütün alıp evde annem yardımı ile sigaraları doldurup içiyordu günde 2 pakete denk gelen belkide geçen bir sigara tüketimi vardı , bugüne kadar benim bildiğim ve kendisininde söylediği üzere sadece bir sefer sigara bırakma girişimi oldu ve onuda en fazla 7 gün sürdürebildi , güzel bir yaz havasında balkonda kahve içerken maalesef bırakma eylemi son buldu. Uzun süredir kendisine sigarayı bırakması konusunda telkinlerim oldu ve kimi zaman bu telkinler kavgaya dönüştü vs.. Bir akraba tavsiyesi ile Champix'i araştırmaya başladım , eczacı arkadaşlarım ile görüştüm ve sonunda almaya karar verdim. Babama ise almadan önce sana ilaç alıyorum onu içiyorsun ve sigarayı bırakıyorsun dedim internette araştırdım çoğu kişi bu ilaç ile bırakmış dedim ben kendisinden sert bir tepki beklerken az biraz mızmızlandı fakat artık kendiside bıkmış olacak ki ilacı alıp getirdiğimde itiraz etmedi. 

12. günde sigarayı bırakma günü seçerek ilacı kullanmaya başladı. İlk 3 4 gün sigara kullanımında bir azalma olmadı ve kendisine sorduğumda bir etki hissetmediğini söyledi , belki erkekliğe leke sürdürmemek için öyle demiş olabilir :D. Sonraki günler ise annem bana babamın ona ilacın etki yaptığını söylediğinden bahsetti. 1 mg'lık olan hapları kullanmaya başladığında ise bu etkiyi bariz şekilde hissetmeye başladığını ailecek farkettik çünkü sigara içmek için gittiği evin mutfağına daha az gitmeye başladı , dışarıdayken bol bol içtiği sigarayı azaltmaya başladı. 

12. gün gelmişti ve o sabah kahvaltıdan sonra son bir sigarayı eline alıp yakmadan önce güzelce kokladı sonrasında yaktı ve ağır ağır içti , sigara bittikten sonra ise evde sigaraya dair ne varsa topladı yaklaşık 7 full kutu sigara kağıdını ki bu da 1400 adet sigara kağıdı yapıyor (sigara bağımlılık seviyesini siz düşünün artık) ve evde içine doldurmak için tuttuğu bütün boş sigara paketlerini toplayıp iş arkadaşlarına vermek üzere götürdü. Kendisi ile yaptığım konuşmalarda canının sigara istemediğini fakat sadece o yılların verdiği el alışkanlığını atmanın onu zorladığını söyledi , şimdi kendisine yalancı bir sigara aldım ve ara sıra mutfak rutinini yapıyor ya da araba kullanırken yalancı sigarayı ağzında tutuyor :D. 15. günü bugün ve kendisi ne kadar temiz koktuğunu artık sigara kokmadığı için çok mutlu olduğunu söylüyor ayrıca canının sigarayı çekmediğini belirtiyor , dün kendine bir test uygulamış ve sigara içen iş arkadaşlarına yakın durmuş sigara kokusunun onu nasıl etkileyeceğine dair fakat hiç bir etki hissetmediğini canının çekmediğini belirtti. Kendisini sağlıklı ve kaliteli bir yaşam fikri ile ikna etmeye uğraşıyorum torunları olduğunda onlarla daha uzun birlikte olabileceğini vs.. anlatıyorum bir yandan motivasyonu kaybolmaması adına. Umarım bu şekilde devam eder ara sıra bende buraya durum güncellemesi adına yazarım. Aklında bırakmakla ilgili düşüncesi olanların kendisine bir şans vermesini tavsiye ederim babam gibi tiryakiler bile bırakabiliyorsa(umarım geri başlamaz) bu ilaçta iş var demektir.

• Like 2

• Last Seen:  

26. Gün

Sigarayı bırakma kararımın 12. günü. Aslında 15. güne kadar bekleyecektim yazmak için. 

Öncelikle 7. ve 10. günün akşamlarında birer tane (7. gün 1,5 tane) içtiğimi belirteyim. Alkolün etkisi vardı ama, ne hissedeceğim diye 7. günün akşamı bir tane içmeye karar vermiştim zaten. Söyleyeyim: Pişmanlıktan başka hiçbir şey hissettirmedi. Tat almadım. Hiçbir şey hissetmeden ama tiksinmeden de içtim. Ancak yatağa yattığımda dumanın boğazımdan geçerken bıraktığı hissi hatırlayıp tiksindim. (bir zahmet)

10. günün günahını, kimsenin umudunu kırmak istemem ama, deli gibi gelen sigara krizine yenilerek içtim. İçmeden önce de biliyordum başıma gelecekleri, içtikten sonra da yanılmadığımı bir kez daha gördüm. 
Aldığım ders: Evde sigara bulundurma! Hele alkol alacaksan. Hele bir de daha yolun başındaysan...

Mevcut durum: O içilen 2,5 sigaraya rağmen hala kendimi 12 gündür sigarasız bir hayatı tercih etmiş olarak görüyorum. Bazen Champix'i keşke günde 2'şer gram içebilsem dediğim anlar oluyor. Özellikle akşamları ara ara delice vuruyor. Açıkçası Dr. Jekyll - Mr. Hyde gibiyim. Sabah sigaraya düşman ve aldığı karardan inanılmaz derecede mutlu bir insan olarak uyanıyorum. Gün boyu sigarasız bir hayatın mutluluğunu sürüyor hala sigara içen arkadaşlarımla dalga geçiyorum. O gazla akşamları da öyle geçecek diye cesaretleniyorum. Ama akşam, özellikle 7-8'den sonra kurtlanmaya başlıyorum. Biliyorum ki bu, nikotin yoksunluğu krizi değil. Sadece özlem. Alıp içsem bir şey değişmeyecek. Ama önüne geçmekte zorlanıyorum bu hissin.

Bu arada yanlış anlaşılmasın, krizler ve krizlerin yoğunlukları giderek azalıyor. Ama çok azar azar azalıyor :) Sanırım huzura ermek için önümde daha 3-5 hafta daha var...
Champix ile ilgili hala daha söyleyecek tek olumsuz şeyim yok. İlaç görevini gerçekten çok iyi yerine getiriyor. Rüyalar dahil... Ama hani şu "Kafada bitirmek gerek." klişesi var ya en az Champix kadar gerçek... 
İlaca başlamadan önce sigaradan gerçekten nefret etmiş ve onu hayatınızdan çıkarmaya karar vermiş olmanız gerekiyor.

@NikoteenChampix'in etkisinden midir bilmiyorum, sigarayı bırakanların söyledikleri o koku ve tat almada belirgin bir şey fark etmedim. Tükürüğüm tatlılaştı diyebilirim. Ama öyle yemeklerden çok tat alıp deli gibi yemek yeme hissi falan oluşmadı. İş nedeniyle 7-8 gün spor salonuna da gidemedim. Bu arada kilo alırım diye korktum ama bir gram dahi kilo almadım henüz.
Bu gece @ree'nin gazı ile rakı testine başlayacağım. Evde sigara yok. Gönlüm rahat... Bakalım... 

Bu arada 56 kapsüllük devam paketinin siparişini de verdim. Başlangıç paketi ile bırakamayacağımı hissediyorum zira.. Güya testlerde bağımlılık oranım düşük çıkmıştı bir de...

Edited by Franz_K
  • Like 2

• Member ID:  307
  • Followers:  10
  • Content Count:  283
  • Content Per Day:  0.13
  • Last Seen:  

Her zaman söylediğim bir şey vardır sigara hakkında; Her ne kadar bırakmaya çalışırken bir noktada tekrar başlayarak kendime sigarayı bırakamayacağımı kabullendirmiş oluyorsam da, her deneyişimde bu kabullenişi reddetiğimi de ispat ediyorum kendime.

Devam paketini almanız da bunun gibi bir şey bence, bırakacağınız konusunu kafanızda bitirmişsiniz bence çünkü umudunuz kırılacak olsaydı o 2.5'dan sonra kırılırdı siz artık yalnızca özlemi benimsemenin,kabullenmenin ve onunla başa çıkmanın sürecini yaşıyorsunuz artık..

• Like 1

• Last Seen:  

Desteğiniz ve cesaret verdiğiniz için teşekkür ederim @Nikoteen 

26. Gün deneyimine ek olsun...

Üçüncü dublemi az önce bitirdim. Keten tohumlu yoğurt eşliğinde. Bu arada keten tohumlu yoğurdu özellikle öneririm. Hem sindirim sistemi için hem de Omega 3 için.. Ayrıca iyi de bir mezedir kendileri...

Sigarayı istetiyor bu meret... Yani yanında ne kadar meze olursa olsun asıl mezesini arıyorsunuz. Bu süreçte alkolden uzak durmak gerektiği sonucuna vardım ben @ree'nin söylediğinin aksine... İradeniz güçlüyse ne ala... Ama olmaz mıymış? Olurmuş, rakı sigarasız da içilebilirmiş..

Edited by Franz_K

• Last Seen:  
  • Device:  

@Franz_K Çoğu gitmiş azı kalmış. Rakı girimişi biraz erken olmuş olabilir :) Ama sonuç değişmeyecek biz sonuca bakalım.

• Like 1

• Member ID:  6,404
  • Content Count:  2
  • With Us For:  2,091 Days
  • Last Seen:  

Herkese merhaba. Ben de 1,5 yıl önce Champix ile sigarayı bıraktım. istedikten sonra sigarayı bırakmak gerçtekten çok kolay. Hatta tekrar başlayıp tekrar bırakabileceğime iddaya bile girerim. İstemek ve irade gerçekten çok önemli. Konu ile ilgili ayrıntıları daha sonra vermeye çalışacağım.

Yalnız champix ile sigara bırakma deneyimi hakikaten çok zevkli oluyor :) Özellikle hd kalitesindeki harika rüyalar bu işe çok zevk katıyor. 

Hani her zaman yakındığımız güzel bir rüyanın sonunu getirememe durumu vardır ya, champix ile yarım kalan tüm rüyalar tamamlanıyor, uyanıp tekrar uyuyunca rüyanız devam ediyor, müthiş değil mi :)

• Like 1

• Last Seen:  

Hesaplarıma göre bugün babamın 23. günü ve istikrarlı şekilde devam ediyor sigarayı bırakma hali. Yanlız ilacın ve sigarayı bırakmanın yarattığı etki ile babamın iştahı bir fazla açıldı ve biraz kilo aldı ayrıca birazda çenesi düştü :D . Champix kullanırken yeme içme olayına dikkat etmek gerekiyor. Şimdilik herşey güzel gidiyor. İkinci kutuyu kullanıp kullanmamaya karar verecek önümüzdeki günlerde , ama ben ilacın yarattığı etkinin kalıcı olması adına ikinci kutuyuda kullanıp tedaviyi devam ettirmesinden yanayım. 

• Like 1

• Last Seen:  

34. Gün

Diyeceksiniz ki gün mü sayıyorsun? Alakası yok, önce onu belirteyim. Zira Champix paketinde günler yazılı olduğu için o akşamki ilacı içtiğinizde ister istemez kaçıncı günde olduğunuzu biliyorsunuz. Ben ikinci pakette 6. gün hapını içtim. Doğal olarak 34. günde olduğumu saymasam da biliyorum. 14. günde sigarasız hayata başladığıma göre sigarasız yaşamımın 20. günündeyim.

Nasıl mı gidiyor?

Hala zor...

Umut kırmak istemem, niyetlenenleri caydırmak aklımdan geçmez. Ama emin olun hala zor...

Elbette ki ilk günler gibi değil. Sigara daha az akla geliyor, krizler daha seyrek ve daha zayıf. Ancak sigarayı akıldan tamamen silme süreci gerçekten sancılı bir süreç.

İçmek istiyor muyum? Asla... Canım çekiyor mu? Zaman zaman dayanılamayacak kadar. 

Enteresan bir durum bu. Canımın çok çektiği anlarda bile olsa içer miydim, diyorum. İçmezdim. Ama canım çekiyor mu, çekiyor.

Bu gün eski bir aile dostunu ziyaret ettim. Bana balkonda bir sigara içmeyi önerdi. Bıraktım, dedim. Şaşırdı. Üç beş ay önce elektronik sigara almış, en kalitelisinden. Bir ay kadar devam etmiş, sonra tekrar sigaraya dönmüş. Bunu duyunca elektronik sigara yerine Champix'i tercih ettiğim için sevindim. Yanımda sigara yaktı. Üfle bakalım bana doğru, dedim. Hiçbir şey hissetmedim. "Abi al şunu kokla." diye bir tane uzattı. Kokladım. Aklımdan bir an "Kulak arkası yap, akşam yakarsın" geçti. Cazip gelmedi bu fikir. 

Hülasa sevgili dostlar. 20 gündür sigara içmediğim halde (şu iki buçukluk kaçamağı saymıyorum:$) hala canımın sigara çektiği anlar var. Çok sık değil, çok dayanılmayacak kadar değil ama hala var ve hala yoruyor bu beni. İşin güzel tarafı Champix etkisinden midir nedir, bu krizler geldiği anda kendimi çok güçlü hissediyorum. O anlarda tamam o zaman "Hadi git, al bir paket." diyorum kendime. Daha önce duymadığım çok güçlü bir iç ses "HAYIR" diyor. Champix'in belki de asıl etkisi bu... Bu bağımlılığa karşı çok daha güçlü durmanızı sağlıyor. Ama ne zaman tamamen özgür olacağım, bilmiyorum. İlacı bıraktığımda ne olacak, onu da bilmiyorum ve itiraf edeyim bir miktar korkuyorum da...
Champix'in bende yarattığı en büyük hayal kırıklığı rüyalar oldu. Evet bir miktar değişim oldu rüyalarda. Ama şu 34 gün içinde sadece bir kere "HD" tabir edilen bir rüya gördüm. Onun dışında hani rüyalar daha net ama senaryosuz ve kopuk kopuk. Ancak o tek gece gördüğüm rüya tam bir Hollywood aksiyonu gibiydi. Yeğenimin içinde olduğu uçağın dağlar arasındaki muhteşem manzaralı bir göle acil iniş yapması zorunda kaldığı rüyada manzaralar, uçağın havadaki manevraları, acil iniş için yapılan olağanüstü önlemler silsilesi çook fenaydı, çook gerçekçiydi. Ha bir de etli butlu bir hatunun bana tecavüz ettiği bir rüya vardı ki, o da iyiydi :$ lakin yarım yamalaktı... Ama işte koca 34 günde birbuçuk rüya diyeyim... Öyle aman aman beklenti içinde olmayın yani..

Bu arada kilo alma problemine değinmiş bir arkadaş. Durumumu anlatayım. Geçen ekim ayında tartıda 93 kiloyu görünce diyet yapmanın zamanı geldiğini anladım. Ocak ayına kadar (üç ayda) 7 kilo verdim. 86 kiloda vücut direnç göstermeye başladı. Ocak başında spor salonuna gitmeye başladım. Ancak ne yaparsam yapayım 85,9'u bile göremedim. Sigarayı bıraktığım mart başında aynı zamanda 5'li zayıflama çayına da başladım. Son üç-dört gündür 85.3'ü görüyorum tartıda. Yani 20 gündür sigarasız yaşıyor oluşuma rağmen bir kilo da verdim bu süreçte. 

Ağır bir diyete girmeye hiç gerek yok, ki benim diyetim de kendimce uyguladığım protein ağırlıklı hiç aç kalmadığım bir diyetti. Spordan nefret eden ben, şu aralar salonu aksattığım günlerde huzursuzlanıyorum. Çok faydasını gördüm sporun, özgüvenim arttı, kendimi yeniden beğenmeye, giydiğim kıyafetlerden keyif almaya başladım. 5'li zayıflama çayını da özellikle öneririm. Hem sigara isteğini bastırıyor hem de keyifli bir tadı var, en azından ben beğenerek içiyorum... [Çay içeriği: Yeşil çay (2 ölçek), biberiye, mate, funda (birer ölçek), dağ kekiği (tohum halindeyse yarım, yaprak ise bir ölçek)]

Şimdilik böyle...

Artık 30. günde falan yazarım herhalde...

Edited by Franz_K

• Member ID:  1,104
  • Followers:  6
  • Content Count:  73
  • Content Per Day:  0.03
  • Days Won:  1
  • Last Seen:  
  • Device:  

Bir arkadaşım denedi bunu, psikolojisi falan bozuldu, asabi birine dönüştü. O da bıraktı ilacı 2 hafta denedi ama bırakamadı sigarayı. 

• Member ID:  6,404
  • Content Count:  2
  • With Us For:  2,091 Days
  • Last Seen:  

@Franz_K moralinizi bozmak ya da şevkinizi kırmak için söylemiyorum, ama o sigara krizleri zayıf da olsa uzun süre devam edecek. Bana 6-7. ayımda bile kiriz geliyordu. Ama umrumda olmuyordu, 2 dakika sonra geçiyordu çünkü.

Sigarayı bırakmanın üzerinden 1 yıl geçmeden tam bırakılmıyor. 1 yıl sonra tekrar sigaraya başlamak için yoğun çaba sarfetmek gerekli :)

Bir de şu var, bir süre sonra sigaralı bir ortamda durursanız, üstünüzün ne kadar iğrenç koktuğunun farkına varacaksınız. Pantolonumuz bile kokuyormuş meğer! 

• Like 1

• Last Seen:  

Yahu böyle şeyler söylenir mi @Carpediem41 Umudumu kırdın. Chapmix ile üç ay olacak. Ben üç ayın sonrasından korkarken sen kalkıp bir yıl diyorsun. Etme eyleme... :D

Şaka bir yana köklü alışkanlıklardan vaz geçmenin ne kadar uzun süreceğini elbette ki biliyorum. Ancak kararlılıkla ilgili bir şey bu. Champix irade konusunda üzerine düşeni yapıyor ama Champix'i bıraktıktan sonra -henüz deneyimlemedim ama- kararlılık önemli. Ben gün geçtikçe daha da kararlı olduğumu hissediyourm. Sürecin zor olduğunu da biliyorum. Sağolsunlar etrafımda motivasyonumu bozmak için uğraşan dünya kadar insan var zaten..

Aslnda bu bir tercih meselesi: Sigarayla devam mı, yoksa sigarasız bir hayat mı? Ben baskın bir yüzde oranıyla sigarasız bir hayatı tercih ettim ve bu tercihimde kararlıyım. Küçük bir yüzdelik oranım sigarayla süren bir hayatı hala istiyor. Ama şu noktadan sonra getirisini, götürüsünü iyi hesaplayacak zihin açıklığna sahibim. O küçük yüzdeli sesi susturabiliyorum. Ama asla büyük konuşmuyorum, çünkü bunun ne lanet bir bağımlılık olduğunu her şeyden önce kendimden biliyorum. Sadece kararlılığımın devam etmesini diliyorum... Bu konuda elimden geleni yapacak gücü de buluyorum kendimde...

@thedeli demek ki ilaç bünyeden bünyeye farklılık gösteriyor. Bende prospektüsünde yazan hiçbir yan etkiyi yaratmadığı gibi tam aksine bir tür antidepresan etki yarattı. Hayatı daha güzel görmeye başladım ilaçla beraber. (Sigarayı bırakmış olmanın kendimde farkına varmadan yarattığım olumlu duygular da etkili olabilir bu konuda.) 
Asla gergin ya da sinirli değilim. Özellikle gün içinde çok mutlu ve etrafımda fark edilecek kadar pozitif bir insan oldum. Akşamları biraz gergin oluyorum. Şimdilik onu alkol ile dindirmeye çalışıyorum. Nasıl olsa alkolü bırakmakta zorlanmam, diye de çok sınır koymuyorum kendime. Ama önümüzdeki günlerde onunla ilgili tedbir de almaya kararlıyım.
Dediğim gibi bünye ile ilgili bir mevzu bu. Galiba domuzumsu bir bünyem var ki olumsuz yan etkilerini hissetmediğim gibi HD rüyalar gibi olumlu yan etkilerini de görmedim. Ama arkadaşınızın olayı psikolojik olabilir gibi geliyor bana..

Ha bu arada 21. günümdeyim. Uzun zamandır çarşıya çıkmamıştım. Sigarasız çarşı deneyimini de yaşadım. Kuaföre gittim. Genelde saç kestirmeden önce bir sigara içerdim. Aramadım bile. Bu gün daha iyiydi. Akşamım da kolay geçti. 21. gün dönüm noktası mı yoksa? Hani 3. hafta olmuş oluyor ya :)
Umutluyum hala...

Edited by Franz_K
  • Like 1

• 2 weeks later...

• Last Seen:  

44. Gün

Daha önce de belirttiğim gibi ilaç paketi üzerinde siz gün saymasanız da ilaca başladığınızın kaçıncı gününde olduğunuzu hatırlatan tarihler var. Bu nedenle gün sayıyorum diye algılanmasın. 
Ancak sigarasız hayatımın birinci ayını doldurduğumu söyleyebilirim. Yeni hayatıma 28 Şubat'ta başlamıştım zira..

Nasıl gidiyor?

Sigarayı bırakmaya niyeti olanların umudunu kırmak istemem ama hala zor... Hala özlüyorum... Hala eksikliğini hissediyorum...

Ancak krizler oldukça seyreldi ve krizi atlatma süresi neredeyse anlık hale geldi. Şöyle bir geliyor vuruyor ve geçiyor... Sigarayı bırakmış olanların aylar, hatta yıllar sonra bile ara ara canlarının sigara istediği düşünülürse bu meretin hiçbir zaman tamamen unutulamayacağını kabullenmek gerekiyor sanırım. Sadece bu hisse alışmak gerek.

Şunu belirteyim, çok mutluyum. Bir yanım yarım gibi hissettiğim anlarda bile çok mutluyum. Büyük konuşmak istemiyorum ama bir daha asla sigaraya dönmeyeceğimi biliyorum.

Canımın çok çektiği anlarda "Hadi git al bir paket. Kim tutuyor ki seni. Dursun evde, ara ara yakarsın." diyorum kendime. İçimden "Ama canım sigara içmek istemiyor ki." sesi geliyor. Gerçekten de canımın sigara içmek istemediğini fark ediyorum. Sadece, nasıl anlatılır ki, içiyor olduğum günlerdeki sigara sonrası tatmin hissini yaşamak istiyorum. Ama o dumanı içime çekmek istemiyorum, elime bir daha sigara almak istemiyorum. Bunu gerçekten isetmiyorum. 

Rüyalarımda paket aldığımı, bir şekilde nefsime yenilip sigara içtiğimi görüyorum bazen. İlacın etkisiyle de çok etkili ve gerçekçi rüyalar oluyor bunlar. Ciddi vicdan azabı yaşadığımı, geri dönüşü olmayan bir hata yapmanın acısını hissediyorum rüyamda. Sabah onun etkisiyle uyanıyorum. 

Champix'e gerçekten minnettarım. İlaç olmasaydı bunu başaramazdım. Önümde 6 hafta daha var Champix ile... Başladığım işi yarım bırakmak, riske atmak istemiyorum. Bu nedenle önerilen 12 haftalık tedavi sürecini bitireceğim. Son hafta da günde bir defa 1 mg alıp azaltarak bırakacağım ilacı. Açıkçası hala daha ilacı bıraktıktan sonra neler yaşayacağıma dair korkular yaşıyorum. Bekleyip göreceğiz..

Bu saatten sonra yazmanın da bir anlamı yok artık. Belli ki süreç böyle devam edecek. Krizler giderek daha da seyrelecek ve hafifleyecek ancak her zaman ara ara kapımı çalacak. 

Aklından sigarayı bırakmayı geçiren herkese mutlaka psikolojik bir ön hazırlık devresinden sonra Champix ile bu illetten kurtulmalarını öneriyorum. Emin olun sigarasız yaşamı tercih etmek, yanında getirdiği zorluklara rağmen çok güzel. Her şeyden önce özgür hissediyorum kendimi. Sabah evden çıkarken sigaramı, çakmağımı unuttum derdinden, akşam acaba yeterince sigaram var mı telaşından uzak olmak bile muhteşem. Sokakta, köşe başlarında sigara içen insanları görüp ben artık onlardan biri değilim diyebilmek muhteşem. Restoranlarda, cafelerde sigara içilen bölümlerde oturmak zorunda kalmamak, muhabbeti yarıda bırakıp bir sigara için dışarı çıkmamak harika... 
Onsuzluğa alışmak çok zor belki, ilaca rağmen çok zor belki ama onsuzluk gerçekten güzel.

Son bir not: Daha önce de belirtmiştim. Ben Champix'e gerçekten sigarayı bırakmaya kesin karar vermeden başlamıştım. Eminim sigarayı kafasında kesin olarak bitiren ve gerekli ön hazırlığı yapanlar benim yaşadığım zorlukları yaşamayacak ya da az yaşayacaklardır. 

Son ikinci not: Kilo almadım. Ocak ayı başından beri spor salonuna gidiyorum. Aslında sigarayı bıraktığımda zaten spor yapıyordum. Alırım diye çok korktum. Ama almadım. Hatta bu süreçte bir kilo verdim. Yediklerime dikkat ediyorum ama çok da kasmıyorum.  @ree arkadaş -sağolsun- salatalık önermişti. İşe yarıyor. Hem neredeyse hiç kalorisi yok, istediğin kadar yiyebiliyorsun hem de sigara isteğini belirgin biçimde bastırıyor. Canım illa bir şey yemek istediğinde akşamları dilim dilim tuza banıp salata yiyorum. Çerezden uzak durulması gerektiğini çok iyi biliyorum. 

Darısı tüm tiryakilerin başına diyor ve şimdilik yazacaklarımı sonlandırıyorum. 
Değişiklik olursa -ki umarım olumsuz bir değişiklik olmaz- o zaman tekrar görüşürüz.

Dün geceki rüya deneyimimi anlatmadan gitmeyeyim dedim.

Akrabalarım eşimle bana, babamdan kalma iki yüzlük banknotla dolu bir poşet verdi rüyamda. Gece erken yattığım için üç beş defa uyandım o rüyadan sonra. Farklı rüyalar da gördüm arada. Sabah alarm çaldıktan sonra bir yarım saatlik uyku hakkım vardır. O uyku hakkımı kullandığımda rüyamda eşime "Yahu bizim para dolu bir poşet vardı. Getir şu paraları sayalım dedim." Oturup saatlerce para saydık. İlginç bir deneyimdi. Rüya konusunda söyleyenenler her geçen gün biraz daha doğruluyor kendini. Ama çok efsanevi şeyler de beklemeyin bence... 

• Like 1

• 2 weeks later...

• Last Seen:  

8. HAFTA

Artık günleri saymıyorum doğal olarak. Bu gün ikinci kutu Champix bitti. Yarın üçüncü ve son kutuyu alacağım. 

Bu da benim ilk iki haftadan sonra bıraktığım için 6 haftadır sigara içmediğim anlamına geliyor. Gerçi Champix hafta hesabı yaptığı ve her kutu 28 günlük olduğu için kredi kartının aynı ekstre dönemine denk gelmesin diye bazı günler tek doz alarak 30 güne uzattım ben son kutuyu bitirme süresini. Bu da 6 hafta 2 gün yani 44 gündür sigara içmediğim anlamına geliyor. 

Benim eczacım indirim yaparak verdiği için her kutuyu 230 TL'den aldım. Bu da yarın alacağım ile birlikte 690 TL ediyor. Bu üç ayda sigara masrafım yaklaşık 450 TL olacaktı. Demek ki 240 TL'lik bir ek maliyet ile sigaradan kurtulacağım... İki günde bir paket içen kendim için yaptığım bu hesabı ilaca vereceğiniz para gözünüzde büyümesin diye söylüyorum...

İşin, bırakmaya niyetli olanlar için umut kırıcı tarafı hala zaman zaman, özellikle akşamları çok arıyorum. Daha önce sigarayı bırakmış insanların söylediğine göre bu arayış anları yıllarca sürecek. Bu merete bulaştıktan sonra bunu aramamak mümkün değil sanırım. Ancak çok hafif ve geçici krizlerden ibaret bu arayış anları. Asıl cesaret verici tarafı ise sigarayı aradığım anlarda bile aslında sigara içmek istemiyorum. Şu saatten sonra tekrar o dumanı içime çekmeyeceğimi biliyorum. Cazip gelmiyor. Sace yarattığı boşluğu doldurmak gerçekten zor... 

Elbette ki getirilerini göz ardı etmemek lazım. Artık öksürmüyorum. En önemlisi de bu sanırım. Özellikle akşamları ciddi öksürük krizlerine girerdim. Nefesim daha rahat ama çok da arzu ettiğim düzeyde değil. Zamanla daha iyi olacağını biliyorum. Ama en önemlisi artık kendimi çok özgür hissediyorum. 

Kilo ile ilgili kaygı duyanlar olduğunu biliyorum. Benim de bırakmayı ertelememin en önemli sebeplerinden biriydi bu. Benim önerim eğer kiloluysanız önce bir diyet ve spor ile işe başlayın. Bu süreçte de sigara bırakma kararınızı pekiştirin. Sigarayı bir miktar kilo verdikten sonra deneyin. Ben öyle yaptım. Kiloluydum, ekim ayında diyete, ocak ayında spora başladım. Bu süreçte hedeflediğim 8 kiloyu verdim. Sigarayı bıraktıktan sonra da spora devam ettiğim için kilo almadım. Hatta bir kilo verdim.

Eğer kilonuzla ilgili sıkıntınız yoksa yine spora başlayın. Sigarayı bırakmadan önce de mutlaka bir zihinsel hazırlık dönemi geçirin... Sporla ve ilaçla beraber sigarayı bıraktığınızda biraz da yediklerinize dikkat ederseniz kilo sorunu yaşamayacaksınız. 
İşin bir başka güzel tarafı:
İş yerimde ise sigarayı bırakmaya niyetlendiğim anda "Ben sigarayı seviyorum, bırakmayı da düşünmüyorum." diyen yöneticim ilaç kullanmadan sigarayı bıraktı benden hemen sonra. Bu fikre asla sıcak bakmayan iki diğer arkadaşım da ciddi oranda azalttılar sigarayı. Bunlardan biri ayın 15'inde ilaç alıp bırakmaya çalışacağına söz verdi hatta. Bakalım ne yapacak.  Bir iş arkadaşımın eşi de benden cesaret alıp ilaca başladı. Yani benim bu girişimim dört farklı insanın hayatına da dokundu. Bu bile büyük motivasyon kaynağı. Ne kadar çok insan birbirini etkiler ve bu bağımlılıktan kurtulursak o kadar büyük kazançtır. Günümüzün bilinç düzeyindeki insanlar için sigara kullanmak gerçekten akıl alır ve yakışır bir şey değil.. 

Bir kez daha bu zor ama zorunlu sürece davet ediyorum bu sayfayı okuyanları... Son kutumu bitirdikten sonra görüşürüz artık... 

• Like 2

• Last Seen:  

Babam champix'e başlayalı 50 gün civarı oluyor , ilk paketi kullandı fakat sonrasında midesine zarar verdiğini düşünüp ilk paketten sonra bir daha kullanmadı. İlaca başlamasının 12. gününde sigarayı tamamen bırakmıştı yani bugün yaklaşık 38 gündür falan sigarasız geçirdiği gün. Kendisine aldığımız yalancı sigaralar ile el ve ağız tiryakiliğini gideriyor kimi zaman ama çok şükür tütünle dumanla ve sigara ile alakası kalmadı. Yanlız sigarayı bıraktıktan sonra özellikle son zamanlarda artan bir gevezelik durumu söz konusu :D annemin biraz başını ağrıtmıyor değil , ama sağlıklı olsunda varsın konuşsun diyoruz. Sigarayı bırakmayı düşünenlere mutlaka denemelerini tavsiye ediyorum bende.

• Like 1

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...