Jump to content
Sign in to follow this  
zarat

Yavaş Şehirler

Recommended Posts

zarat    1,298
zarat

Yavaş Şehirler olgusunu merak edenler CITTASLOW TÜRKİYE sitesinden teferruatıyla öğrenebilirler. Biz de (Ben ve eski forumdan doğa sever bisiklet sevdalısı arkadaş) TRT'de yayınlanan Yavaş Şehirler belgeselinin uzun zamandır derinden hissettiğimiz  duygularımıza tercüman olduğunu farkettik. İki arkadaş birlikte 1 yıldır bu yerlere seyahat etmenin hayalini kurduk. Buralara nasıl gideriz, neler yapabiliriz diye derken, Pegasus'dan ucuz uçak bileti bulmamız bu seyahatin fitilini ateşledi. Önce  hava yolu ile İstanbul-İzmir , oradan Havaş ile Aydın'a oradan da varış noktamız olan  Aydın Yenipazar'a gideceğiz . Bu arada kısa bilgi olarak Türkiye'de 11 adet "Yavaş Şehir"  bulunduğunu da belirteyim. Yol dahil 3 gün olarak planladığımız seyahatimiz umarım beklentilerimizi karşılar. Tek endişemiz orada bulunacağımız zaman süresince sağanak yağışlı olacağı bir havanın hakim olması. Zaten, biletleri uzun zaman önce alarak bu konuda bir kumar oynamıştık. Talihimize de bu çıktı. Bakalım neler  yaşayacağız :)

Bu arada Yavaş Şehirler ile ilgili yaşanmışlıkları olanların veya orada ikamet edenlerin deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyoruz. Hayat denen bu harala  güreleden varlığı ile bir nebze de olsa sıyrılmamıza katkı veren , yeniden yaşadığımızı fark etmemizi sağlayan bu yerlerin kaybolmaması dileğiyle. Saygılar ve sevgiler :friends: 

• Like 1

NeC    177
NeC

Gerek Nazilli'de doğup büyümem, gerekse anneannemin Yenipazarlı olması sebebiyle orayı çok iyi bilirim. Özellikle pideleriyle oldukça meşhur 10 küsür bin nüfuslu tini mini bir ilçemizdir. Her ne kadar 2 yıllık bir fakülte açılmasından sonra epey hareketlenme olmuş olsa da çevre ilçelere göre oldukça sakin ve huzurlu bir yer.

Pideci çok fazla var oralarda ancak lezzet açısından eski olan yerleri tavsiye ederim. Eski yerlerin taşfırınları daha oturaklı olduğundan daha iyi pişiriyor pideyi. Özellikle benim sık gittiğim Orkide Pide Salonu'ndan Ali abimin pidesini yemeden ayrılmayın kesinlikle. Yalnız tek dersiniz 1,5 porsiyon kadar gelir tabağa. Uyarmış olayım. :19:

Bir de el işi şapkacılık zanaatını sürdürmeye çalışan Şapkacı Nedim Usta vardır ki ziyaret edersiniz mutlaka. Kendisi annemin kuzeninin eşi olur. Necati'nin selamı var diyebilirsiniz. :19:
http://www.sesgazetesi.com.tr/guncel/son-sapkaci-meslegi-yasatmaya-calisiyor/43419

Herhangi bir sıkıntı veya sorunuzuzda bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Şimdiden iyi eğlenceler diliyorum. Tecrübelerinizi yazılı ve görsel olarak aktarmanız ümidiyle.

• Like 2

zarat    1,298
zarat
NeC, Bir saat önce tarihinde yazdı:

Gerek Nazilli'de doğup büyümem, gerekse anneannemin Yenipazarlı olması sebebiyle orayı çok iyi bilirim. Özellikle pideleriyle oldukça meşhur 10 küsür bin nüfuslu tini mini bir ilçemizdir. Her ne kadar 2 yıllık bir fakülte açılmasından sonra epey hareketlenme olmuş olsa da çevre ilçelere göre oldukça sakin ve huzurlu bir yer.

Pideci çok fazla var oralarda ancak lezzet açısından eski olan yerleri tavsiye ederim. Eski yerlerin taşfırınları daha oturaklı olduğundan daha iyi pişiriyor pideyi. Özellikle benim sık gittiğim Orkide Pide Salonu'ndan Ali abimin pidesini yemeden ayrılmayın kesinlikle. Yalnız tek dersiniz 1,5 porsiyon kadar gelir tabağa. Uyarmış olayım. :19:

Bir de el işi şapkacılık zanaatını sürdürmeye çalışan Şapkacı Nedim Usta vardır ki ziyaret edersiniz mutlaka. Kendisi annemin kuzeninin eşi olur. Necati'nin selamı var diyebilirsiniz. :19:
http://www.sesgazetesi.com.tr/guncel/son-sapkaci-meslegi-yasatmaya-calisiyor/43419

Herhangi bir sıkıntı veya sorunuzuzda bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Şimdiden iyi eğlenceler diliyorum. Tecrübelerinizi yazılı ve görsel olarak aktarmanız ümidiyle.

Sağ olasınız, zaten pidelerde gözümüz vardı böylece  pidecilerin altını keçeli kalemle çizdim. Yörük Ali Efe Müzesini ve yöresel ürünlerin satıldığı pazarını merak ediyoruz. Bu arada fırsat bulabilirsek  Şapkacı Nedim Usta'ya uğrayıp selamınızı iletiriz. Yalnız, sabah oraya ilk vardığımızda kalacak bir yer sorunumuz olacak, tavsiye edebileceğiniz temiz ekonomik bir pansiyon veya otel  biliyor musunuz? Saygılar sevgiler:friends:

NeC    177
NeC
zarat, 56 dakika önce tarihinde yazdı:

Sağ olasınız, zaten pidelerde gözümüz vardı böylece  pidecilerin altını keçeli kalemle çizdim. Yörük Ali Efe Müzesini ve yöresel ürünlerin satıldığı pazarını merak ediyoruz. Bu arada fırsat bulabilirsek  Şapkacı Nedim Usta'ya uğrayıp selamınızı iletiriz. Yalnız, sabah oraya ilk vardığımızda kalacak bir yer sorunumuz olacak, tavsiye edebileceğiniz temiz ekonomik bir pansiyon veya otel  biliyor musunuz? Saygılar sevgiler:friends:

Pansiyon konusunda bilgim yok maalesef. Fakültenin olduğu yerlere bir sorabilirsiniz.

zarat    1,298
zarat
NeC, Bir saat önce tarihinde yazdı:

Pansiyon konusunda bilgim yok maalesef. Fakültenin olduğu yerlere bir sorabilirsiniz.

Sağ olasın, teşekkürler:fl:

zarat    1,298
zarat

Yolculukla ilgili hayallerimiz lodos ve buna bağlı rötarlar ve en nihayet bacağımda nükseden sorun neticesinde vazgeçmek zorunda kaldık. Havayolu şirketinden daha sonraki bir tarihe 1 ay sonraya aynı gün ve saatleri istedik. Ancak promosyonlu bilet olduğundan 1 hafta sonrasına bunun mümkün olabileceğini söylediler. Beraber yolculuk edeceğim arkadaşın durumu müsait olmadığından para iadesi ile yetindik. Gelecek ay yeniden deneyeceğiz, inşallah bu sefer daha şanslı oluruz. Bütün deneyimlerimize yazmayı düşünüyorduk ama olmadı. Biz de sağlık olsun diyoruz  :)

Edited by zarat
  • Like 1

zarat    1,298
zarat

Dünyada 30 Ülkede  208  yerleşim yeri , Türkiye’de ise 11 yer Sakin Şehir ünvanına sahipti.  Uluslararası Cittaslow Birliğine üyeliği resmileşen Göynük, evrensel eleme kriterlerini yerine getirerek ; Akyaka, Gökçeada, Halfeti, Perşembe, Şavşat, Seferihisar, Taraklı, Uzundere, Vize, Yalvaç ve Yenipazar'dan sonra "Sakin Şehir" ünvanına sahip onikinci yerleşim yerimiz oldu. :good:

• Like 2

zarat    1,298
zarat

Bir ekleme olrak ;

Türkiye'de 3 ilçe daha "Sakin şehir" unvanı aldı

Tarihi ve kültürel özellikleriyle tanınan, doğal dokusuyla öne çıkan Göynük, Gerze ve Eğirdir, Türkiye'de bu unvanı alan ilçeler arasına girdi. 
İlçeler, bu unvanı alabilmek için çevre, altyapı ve sosyal uyum gibi kategorilerde 70 kriteri yerine getirdi.

Artvin'de düzenlenen toplantıda 3 ilçeye "Cittaslow" sertifikaları verildi. 3 ilçeyle birlikte Türkiye'de sakin şehir unvanı alan ilçelerin sayısı 14'e yükseldi.

http://www.ntv.com.tr/turkiye/turkiyede-3-ilce-daha-sakin-sehir-unvani-aldi,68vF338Sx0-Kdnl49t-0QA

• Like 1

Nikoteen    263
Nikoteen

Öncelikle geçmiş olsun, şimdiden bir daha deneme peşinde olduğunuzu göz önünde bulundurarak ciddi bir sorununuz olmadığını var sayıyorum. Eh, o zaman da şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bir an önce gidin de ben gidemiyorum bari sizin anlatımınızla yaşamış kadar olayım.

Daha önce hiç duymadığım bir kavramdı bu ama "sakin" kelimesinin geçtiği her şey güzeldir zaten bu kafada olan biri için.

Az önce siteye biraz baktım ve hemen kapattım çünkü henüz böyle hayâller kuramam, kurmamalıyım çünkü bir köpeğim var asla bırakamam gönül isterdi ki onunla gidebileyim ama ne şoförlüğüm var ne de aracım. İnşallah emekli olunca, bir karavanla birlikte... Ya gidin gezin hayalleri değil gerçekleri yaşayın hadi bakalım ben bekliyorum :giveup:

• Like 1

mnfc    717
mnfc

Dünyadaki tanımı ve gerçekliği nedir bilmiyorum ama Türkiyede bu ünvanı alan ilçelere baktığımda ( biri büyüdüğüm ilçedir ) teknik olarak bazı kriterleri yerine getirip elde edilmiş bir ünvan olarak görüyorum. Beklentilerinizi bu ünvanı aldıkları için yüksek tutmayın, zira sakinliklerinin önemli bir faktörü çoğunun emekli şehri olmasıdır. 20km/s ile araç kullanılması da çok doğal bir durum haliyle, bizim ilçenin girişinde yavaşla burası sakin şehirdir yazar. İçlerinden önereceğim Eğirdir var gidip görmeniz gereken, araç imkanınız olursa da devam ediverin Yazılı Kanyonu ziyaret edin hatta bir gün de kamp yapın.

• Like 1

yoruk    143
yoruk
zarat, 02/25/2017 - 13:14 tarihinde yazdı:

Yolculukla ilgili hayallerimiz lodos ve buna bağlı rötarlar ve en nihayet bacağımda nükseden sorun neticesinde vazgeçmek zorunda kaldık. Havayolu şirketinden daha sonraki bir tarihe 1 ay sonraya aynı gün ve saatleri istedik. Ancak promosyonlu bilet olduğundan 1 hafta sonrasına bunun mümkün olabileceğini söylediler. Beraber yolculuk edeceğim arkadaşın durumu müsait olmadığından para iadesi ile yetindik. Gelecek ay yeniden deneyeceğiz, inşallah bu sefer daha şanslı oluruz. Bütün deneyimlerimize yazmayı düşünüyorduk ama olmadı. Biz de sağlık olsun diyoruz  :)

Yerel pazarı gezmek istiyorsanız perşembe günü nazillide kurulan pazarı gezebilirsiniz. Çevre ilçe ve köylerden tüm köylüler perşembe günü nazilliye gelirler. Yeni pazarın pidesi meşhurdur gerçekten, pazar günleri nöbetçi pidecileri bile var 😂

• Like 1

Velespitçi    42
Velespitçi

Zarat arkadaşımızın "Sakin Şehirler" ile ilgili bilgilendirmeleri için çok teşekkür ediyorum. Bisiklet için yeni rotalar ararken, sakin şehirlere bisiklet ile yolculuk  fikri oluştu kafamda.

Sanırım en yakından başlanabilir. 

Dünya'daki "Sakin Şehir"ler listesine giren 2 beldemiz: Adapazarı Taraklı ve Bolu Göynük: Sakin şehirlere bisiklet ile yolculuğun İlk durakları buralara olacak....

z3nEjO.jpg

GB31mN.jpg

yEVn69.jpg

Velespitçi    42
Velespitçi

Sakin şehirler....Sakarya.Taraklı...
“Muhteşem doğası ve muhteşem insanlarına sahip Anadolu’nun nezih yerlerinden biri çocuklarına bile sevgiyi aşılamış bir ilçe çantamda bulunan bisküvileri verdiğimde üç dk sonra yanıma gelip abi buda bizim sana hediyemiz tepede yemesi güzel olur diyerek bir paket çekirdek hediye ettiler böyle çocuklar sevilmez de kim sevilir” 

01y4NW.jpg

Hafta sonu, hayatın keşmekeşinden uzakta, bir durup soluklanmaya hazır mıyız? Halfeti... (Sakin Şehir-Cittaslow)

O0E375.jpg