Jump to content
Sign in to follow this  
ByRoN

Amazon Online Alışveriş Hakkında

Recommended Posts

ByRoN    13
ByRoN

Meşhur amazon başlığımızı açmak istedim. Buradan amazon ile ilgili gerekli paylaşımlarımızı devam ettirebiliriz. :)

ismuta    284
ismuta

Sanırım son olanlardan sonra bu sitenin de sonu ebay gibi olacak. Çok üzülüyorum çok. :22:

awalanche    323
awalanche
ismuta, 3 saat önce tarihinde yazdı:

Sanırım son olanlardan sonra bu sitenin de sonu ebay gibi olacak. Çok üzülüyorum çok. :22:

Ne oldu en son?

catastrop    15
catastrop

Gümrük limitinin 75 euro'dan 30 euro'ya düşmesinden bahsediyor sanırım @ismuta

Ürünleri eskiye göre biraz daha pahalı almamız dışında bir değişiklik yok sistemde. Ben en son amazon.de'den kahve makinesi aldım vergi dahil Türkiye'dekinin yarı fiyatına geldi.

Ayrıca müşteri hizmetleri de çok iyi. Su soğutucu almıştım, 2 ay sonra sıvı kaçırmaya başladı, hemen iade aldılar.

Kampanyada olan ürünleri hala çok uygun fiyata alabiliyoruz. Ayrıca satıcısı amazon olan ürünleri aldığınız sürece ebay gibi olmaz.

ismuta    284
ismuta

@awalanche amazon.de sitesinde Türkiye'ye gönderilen ürünlerin çoğu artık gönderilmemeye başlanmış. Sanırım kargo ve gümrük vergisiyle bayağı pahallıya mal oluyormuş. Duyduklarım bunlar, birkaç üründe teyit edebilirsiniz. :)

awalanche    323
awalanche
ismuta, 34 dakika önce tarihinde yazdı:

@awalanche amazon.de sitesinde Türkiye'ye gönderilen ürünlerin çoğu artık gönderilmemeye başlanmış. Sanırım kargo ve gümrük vergisiyle bayağı pahallıya mal oluyormuş. Duyduklarım bunlar, birkaç üründe teyit edebilirsiniz. :)

Pahalı olup bizim almamız adamları bağlamaz ki. Sonuçta aldıkları marj aynı kalıyor vergi gümrük alıcıya ait..

Türkiye'ye açılan diğer firmalara gibi aramızdaki fazla zeki insanlar yüzünden bazı ürünleri kapatıyorlar sanırım. Bir iki sağlam satıcı bu durumdan şikayete başlamış bile... İşin ilginci satıcısı amazon olan ürünler de kapanmaya başladı.

• Like 2

awalanche    323
awalanche

Az önce başka bir konu ile ilgili müşteri temsilcisi ile görüşürken aklıma artık gönderilemeyen ürünler geldi ve aramızda şöyle bir konuşma geçti.

- Bazı ürünler hatta çoğu tek tek Türkiye'ye gönderime kapanıyor sebebi nedir?

Cevap: Sistemde sorun var bakıyoruz.

- Sistemde gerçekten sorun var mı, problem Türkiye gümrüğünde mi?

Cevap: Hem sistem de hem de gümrükte sorun var diyelim...

Amazon'u da kaybettik sanırım...

ledzep    129
ledzep

Ben zaten Ebay kullandığım için beni etkilemey... :oleyoel:

En son Türkiye'den hayatta alamayacağım (çok pahalı olduğu için) korumalı montu Amazon.de'den TR'deki en ucuz fiyatın üçte birine almıştım. Artık tadı damağımızda kalmış hoş bir anıdan öteye geçemeyecek anlaşılan, güzel bir rüyaydı ve bitti.

daredevil    1
daredevil

2 hafta önce hyperx cloud 2 almıştım indirim fırsatıyla, birkaç bir şey daha alırım diye düşünüyordum fakat ürün göndermeme olayı moral bozdu. Umarım bu şansı elimizden almazlar.

KAL-EL    4
KAL-EL

Ben hep 30 euro alışveriş yaptığım için beni etkilemiyor. 

Bu başlıkta bu konu ile iligili bu banko şaka yoktu ben yapayım dedim ))

özellikle amazonde sitesinin 29 euro üstü kargo bedava olayı yüzünden çok kötü oldu.  her şekilde ya vergi yada kargo dan kesin etkileniyorsunuz.

29.5 yapayım hem vergiden yırtayım hem kargo dan olayı da olmuyor.  ya kargo verecen ya vergi.

Ben amazoncom sitesinden çok eğlenceli TR de olmayan uygun fiyatlı ürünler almıştım. vergilerini de ödemiştim. bazı alışverişler 75 euro yu geçtiği için  kimiside 74 euro ve altı olduğu için kargo ödemiştim.  ( eğlenceli dediğim şeyse termos kahve öğücü falan )) eğlence kapasitem bu kadar )) 

hey gidi günler hey. artık anca bakıyorum. 

Dinazor    45
Dinazor
ledzep, 02.03.2017 - 10:55 tarihinde yazdı:

Ben zaten Ebay kullandığım için beni etkilemey... :oleyoel:

En son Türkiye'den hayatta alamayacağım (çok pahalı olduğu için) korumalı montu Amazon.de'den TR'deki en ucuz fiyatın üçte birine almıştım. Artık tadı damağımızda kalmış hoş bir anıdan öteye geçemeyecek anlaşılan, güzel bir rüyaydı ve bitti.

Ebay nasıl kullanıyorsun....Paypal yok ortada..:)

mapel    34
mapel

İsterse 1 Euro düşsün gümrük limiti gönderen gönderiyor valla. Sonuçta yasal olmayan birşey yapılmıyor ki vergisi neyse ödeyip alıyoruz. Bu tamamiyle satıcıların kendi kararları gönderip göndermemek. Ben zaten Alman Amazonunu kullanmıyorum. Birşey alırsam US Amazondan alıyorum. Vergi fazlasını ve gümrükte param kalınca geri iadesini çok hızlı bir şeklide iade ediyor. Toplam kargo vergi gümrük dahil $310 RAM almıştım $60 geri iade yapıldı ürün elime geçtikten 2 hafta sonra. Şu sıralarda ingiltere Amazona yöneldim doların uçmasıyla GBP daha uygun fiyatlara geliyor.  

ledzep    129
ledzep
Dinazor, 18 saat önce tarihinde yazdı:

Ebay nasıl kullanıyorsun....Paypal yok ortada..:)

Ben zaten Paypal kullanmadığım için beni etkilem... :oleyoel:

Sayounara    200
Sayounara

Birkaç sene önce güzeldi bu işler, rahmetlileri severdik... 

aydemir    77
aydemir

https://www.amazon.de/gp/product/B01M7SA83H/ref=od_aui_detailpages00?ie=UTF8&psc=1

Amazon.de'den ilk defa sipariş veriyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Linkteki  ürünü sipariş verdim ama sormak istediklerim;

1-Ürün durumunda henüz gönderilmedi diyor, sipariş adresimi ve fatura adresim farklı olabilir mi? Böyle bir şey mümkün mü? (Amacım ürün tesliminde fiyat göstermemek)

2-Ürünün kolye, gümrüğe takılma ihtimali var mı?

Ekran Alıntısı.JPG

Edited by aydemir

thedeli    44
thedeli

Kolye aldım, çok şeyi aldım, gümrüğe takılmadı, takılırsa ups halleder. Çünkü sen ürünü alırken gümrük için parayı otomatik kesiyor sistem. Güzel bir hediye, al, sorun olmaz. 

Not: Son anda sorunun aylar önce sorulduğunu fark eden masum köylü :D

Edited by thedeli

The Black    128
The Black

Arkadaşlar gümrüğe takılan bir ürünü, almaktan vazgeçtiğimde üçretini ödemesem ürün kaç gün içerisinde geri gönderilir ve ben bu şekilde hareket ettiğim için bana bir  yaptırımı olurmu gümrüğün? ceza gibi

master44tr    11
master44tr

Merhabalar, 

- Amazon alışveriş sitesinin Türkiye'ye gönderdiği ve göndermediği ürün tiplerinin olduğu bir rehber var mı? Neler alabiliyoruz, neler alamıyoruz?

- İkinci merak ettiğim husus; ne kadarlık bir limitin altında yapılan alışverişlerde sorun yaşanmıyor. Belirtilen limitin üstüne çıkılınca ne gibi işlemler yapılıyor. Yani ben Bursa'dan bu işlemleri yapabilir miyim?

Ne zaman bir şey beğensem ülkenize gönderemiyoruz diyor. Aliexpress'ten 100'e yakın alışveriş yaptım, hiçbir sorun yaşamadım. Çünkü Aliexpress'te kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldığında görüntülenen her ürünün kargo ücreti anında hesaplanıyor. Zaten çoğu da ücretsiz oluyor. Amazon'un böyle bir kolaylık sağlamaması çok sinir bozucu.

Mickey    939
Mickey

Kullanıcı profili oluşturursanız, ürün bazında Türkiye'ye gönderim yapılıp yapılmadığını görebilirsiniz. Genel bir ürün bazında kısıtlama var mı? yok mu? bilemiyorum. 

Amazon'da harici satıcılar da ürün satabiliyor. Bu satıcılardan ürün satın alırsanız, Amazon'un verdiği gümrük hizmetlerinden faydalanamazsınız. Ancak Amazon'un kendi sattığı ürünlerde, gümrük bedelleri satın alma aşamasında hesaplanıyor. Muafiyet sınırını aşan ürünler de vergisini satın alma aşamasında ödediğiniz için, sorunsuz şekilde gümrükten geçiyor. Bu sebeple alacağınız üründe "Fullfilled by Amazon" ibaresinin olmasına dikkat edin.  Bursa veya Türkiye'nin herhangi bir noktasından sıkıntısız şekilde alışveriş yapabilirsiniz.   

• Like 2

DaMieN    39
DaMieN
master44tr, 7 sa önce tarihinde yazdı:

Merhabalar, 

- Amazon alışveriş sitesinin Türkiye'ye gönderdiği ve göndermediği ürün tiplerinin olduğu bir rehber var mı? Neler alabiliyoruz, neler alamıyoruz?

- İkinci merak ettiğim husus; ne kadarlık bir limitin altında yapılan alışverişlerde sorun yaşanmıyor. Belirtilen limitin üstüne çıkılınca ne gibi işlemler yapılıyor. Yani ben Bursa'dan bu işlemleri yapabilir miyim?

Ne zaman bir şey beğensem ülkenize gönderemiyoruz diyor. Aliexpress'ten 100'e yakın alışveriş yaptım, hiçbir sorun yaşamadım. Çünkü Aliexpress'te kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldığında görüntülenen her ürünün kargo ücreti anında hesaplanıyor. Zaten çoğu da ücretsiz oluyor. Amazon'un böyle bir kolaylık sağlamaması çok sinir bozucu.

Yasaklı Ürünler kabaca şöyle listenebilir,

Modemler, Piller, telefon bataryaları, powerbankler
Elektronik sigara, Gıda, Vitamin Hapları, ilaçlar, protein tozları
Kozmetik ; Parfüm, krem, şampuan vb. kimyasal içeren ürünler
Airsoft Silahlar, Kesici alet (Çakı, Bıçak)
Cep telefonu ve IMEI numarası olan yani SIM Kart takılabilen her türlü cihaz (tablet, takip sistemleri v.s)
Televizyonlar (TV) bandrol durumları falan sıkıntı ayrıca gümrükte de sorun olabilir.
Orta ve yüksek seviye DSLR fotoğraf makineleri ve kısmi olarak yüksek seviye objektifleri.

Fakat liste kesinlikle budur diyemeyiz. Bir ara Ozaki bıçak seti vardı bayağı bayağı gümrükten geçti ve teslim alan bir sürü insan oldu. 

Limitlere gelince,

30 Euro üzerinde aldığımız ürünlerde Amazon tarafından otomatik vergi hesaplanır ve fiyata eklenir, eklenen vergi tutarıyla beraber toplam miktarı öderseniz Amazon sizin adınıza her şeyi halledecek, ürün kapınıza kadar gelecektir. (1500€ sınır) 1500€'yu geçmeyen gümrüğe tâbi eşyalar için malın çeşidine bakılmaksızın %18(AB ülkeleri) ve %20(AB dışı) oranında vergi alınıyor, artı olarak her ürünün türüne göre değişiklik gösterip bu yüzdelere ek yüzde eklenebilir, mesela ses ürünleri (kulaklık, hoparlör vb.) lüks kategorisine girdiği için %40 civarı vergisi çıkar.

30 - 1500€ arası olan gönderiler Hızlı Kargo(UPS ve DHL) ile gelirse sizden vekaletname istenebilir. 
1500€'yu geçen eşyalar ithâlat mevzuatına tâbi oluyor. (almanızı önermem TR ile aynı bedele gelir hatta geçebilir, ticari işleme giriyor) 

Daha ayrıntılı açıklama için aşağıdaki resmi kaynağı baştan sona mutlaka okuyunuz.
http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

Son olarak Amazon'u Aliexpressle kıyaslamak bir ağır olur bence. Özellikle müşteri memnuniyeti konusunda kimse Amazon'un eline su dökemez. Amazon'un kendi sattığı ya da en azından tam destek verdiği satıcılardan aldığımız ürünler için konuşuyorum. 

Bugün kargo teslim aldım mesela amazon.com siparişim için. Sipariş tarihi 1 ekim, ben bugün teslim aldım ürünlerimi. :beer:

• Like 1