Jump to content
Sign in to follow this  
Prequel

En Son Hangi Oyunu Oynadınız?

Recommended Posts

sauron    14
sauron

PS4 üzerinden Overwatch oynuyorum. Single Player'dan ziyade Multiplayer bir oyuncu olduğum için, Battlefield ve Call of Duty'den daha çok beğendiğimi itiraf edebilirim. Özellikle Call of Duty serisi Black Ops 2'den sonra eski tadını kaybetti benim için. Blizzard Overwatch ile muazzam bir işe imza atmış. Oyun gerçekten bir harika. Call of Duty ve Battlefield'da olduğu gibi ekstra para verip DLC vs içeriğide almıyorsunuz. Satın almayı düşünüp şüphe de kalmış olan varsa tavsiye ederim. :good:

Cane®    67
Cane®
IMDb Error: The page with this imdb id is not supported and added to the black list.

Oyunu yeni bitirdim, grafikler ve atmosfer harikaydı. Savaş atmosferini çok iyi hissetriyor.

69YgA3.jpg

Heybetini gizli tut yiğidim, duruşun barbarları korkutuyor.

Edited by nht.ctn

VUR4L    75
VUR4L

Life is strange oyununu aldım indirimdeyken, 1-2 saat oynadım sayılır ama sarmadı beni. Bi şans daha vericem olmadı bırakırım oynamayı. 

namunsan    39
namunsan

6527_df107fd6.jpg

Youtube'dan Limbo izleyip nostalji yaparken karşıma çıktı. Ben bunu nasıl kaçırmışım aman aman. Müthiş olmuş müthiş. :yahoo:

Prequel    67
Prequel
IMDb Error: The page with this imdb id is not supported and added to the black list.

Fahrenheit hayatımda oynadığım en iyi oyunlardan biridir. Quantic Dream ve David Cage'i her fırsatta överim. Bu oyunu oynamak için 7 yıl bekledim. Sonunda PS4'te bitirdim. Oyunu iki uzun seans ile herhalde 24 saatten az bir sürede bitirdim.

Bir defa, oyunla ilgili özellikle hiçbir şey öğrenmemeye çalışıyordum. Öğrendim de denemez. Çok ufak tefek şeyler biliyordum. Hala benim gibi oynamayan kaldı mı bilmiyorum ama birazdan sonradan öğrendiğim bazı şeylerden bahsedeceğim. Bir defa oyunda fantastik öğeler var mı yok mu bilmiyordum. Yokmuş. Fahrenheit'te hepimizin bildiği gibi vardı. Ve şiirsel anlatımı ile beraber onun o yönüne aşık olmuştum ben. Heavy Rain aslında biraz nasıl başladıysa öyle devam ediyor. Bir insanlık dramı mı dersiniz, human condition mı dersiniz, kesişen hayatlar mı dersiniz o sizin tercihiniz. Bir de oyunda FBI dedektifinin kullandığı, "easter egg" misali füturistik bir öğe var. Oyunda 4 ana karakter var. Oyun aslında pek çok yönden belli bir amaç doğrultusunda tasarlanmış. Bu yönü de hakkıyla başarıyor. Ama ben bu yönün estetiğine takılmak istiyorum biraz. Aslında Fahrenheit'ta da 3 karakteri yönetiyorduk ama burada biraz daha farklı bir hava var. Çünkü tüm karakterlerin farklı konumları var. Oysa Fahrenheit'ta karakterlerin ikisi polis ve ortak, ve en önemlisi elbette tek ana olay var. Heavy Rain ise bir sürü birbirinden farklı insanı konu olan ve çok daha dağınık bir konu. İki oyunda da nispeten başlarda konu alan dönemeç niteliğindeki büyük olayları kıyaslarsak biri benim merakımı çekmiş, diğeri ise biraz melodrama tadı vermiş olaylar oldu. Ve her ne kadar bu iki olay birer dönemeç olsa da Fahrenheit'ta konu net bir şekilde ilerliyorken Heavy Rain'de belirsizlik devam ediyor. Mesela HR'de hikaye daha geriden başlasaydı daha hazırlıklı olabilirdik.

Ve aslında çok sayıda karakter kontrolü de bilmediğim şeylerdendi, her ne kadar Fahrenheit'ta bu tecrübe ettiğim bir şey olduysa da HR'de bunu görmeyi özellikle beklemedim. Veya beklediysem de 2 karakterden fazlasını (birbirine benzer 2 karakterden fazlasını) beklemedim sanırım. Dolayısıyla bir sürü farklı hayat arasında boğuşurken ne hissedeceğinize pek karar verme şansınız olmuyor. Bir yandan da biraz rahatsız edici türde bir gerilim ile polisiye hikaye devam ediyor. Bu biraz yorucuydu açıkçası. Oyunun müzikleri de bu duruma engel olmadı. Elbette sürekli hızlı karar vermeye iten kontroller de öyle. Tabii buna benim her zamanki gamepad ile oynayamama ve nedense yine Fahrenheit'ta olan bir şeyken HR'de sabit kamera beklememem. Ama onu da öğrendim. Sabitmiş. Tabii bu durum biraz eski gelse de grafiklerin hala şu an oynanabilecek kalitede kalmasını da sağlamış. Oyunda yüz modellemeleri yükleme ekranları haricinde pek modern değil ama onun dışında çevre ve ışıklandırma olarak grafikler hala güncel.

Fahrenheit her açıdan Heavy Rain'den üstün bir oyun. Ben Quantic Dream'den daha iyisini beklediğim için bu şekilde yorum yapıyorum. Quantic Dream'i Heavy Rain'le tanıyan oyuncuların bu oyunu çok beğenmesini hiç garipsemiyorum, oyunun oyun sektöründe belli bir yerde olduğu da aşikar. Hani iki filmi aynı derecede beğenirsiniz ama birinden aldığınız tat farklı olur ya? Fahrenheit benim için öyle. Bunlar bu oyuna olumsuz olsun diye yazılmış şeyler değil. Bir yerlerde Fahrenheit'ın bu oyunun prototipi olduğuna kadar yazılar okudum, bazı kalıpların Fahrenheit'tan alındığı doğru olsa da Fahrenheit'ın bir sanat eseri, bir hikaye olarak bu oyundan üstün olduğu bana göre su götürmez bir gerçek. Sadece Angelo Badalamenti'nin müzikleri bile yeterli.

Fahrenheit'ta doğaüstülüğün ve duyguların verdiği çarpıcılık Heavy Rain'de çocuk cinayetleri ile tam olarak benim nazarımda karşılanamamış çünkü çocuk cinayetleri bir konu olarak ucuz olarak nitelendirebileceğim bir konu olarak kaçıyor. Anlam olarak elde çok bir şey yok. Hikaye açığa kavuştuktan sonra da bu durum geçerli bana göre. Aslında benim için kopma noktası burası olsa gerek. Fahrenheit benim gözümde varoluşu sorgulayan nitelikte bir başyapıt, Heavy Rain'in ise maalesef böyle bir derdi yok. Neden böyle bir şey bekliyorsun derseniz de Fahrenheit gibi bir eseri yapan birinden başka bir şey bekleyemem.

9/10

Beyond: Two Souls'u da oynamadım, şimdi sıra onda. Onda doğaüstü öğeler olduğu için onu Fahrenheit kadar beğenmeyi umuyorum. Genel olarak daha az beğenilse de bu benim için önemli değil.

Bu arada Detroit: Become Human'daki Connor karakteri Heavy Rain'deki FBI ajanına çok benziyor, o oyunda da en az 2 karakter olacak. Umarım onda da 4 karakter olmaz ve Heavy Rain'in android temalı bir versiyonunu oynamayız. Zira o da polisiye ağırlıklı. Çünkü bu oyunun Fahrenheit'tan uyarladığı şeyler onu ondan iyi yapmamış, Detroit'in de böyle olmaması, özgün olması gerek. Aksi takdirde "Quantic Dream sequel yapmaz" mottosunu ciddiye almak zorlaşacak, Fahrenheit gibi bir eseri yapan adamın ben her şeyi yapabileceğine inanıyorum, yanıltma beni David Cage.

Edited by nht.ctn
  • Like 2

RyK    426
RyK

Şu heavy Rain i ciddi manada merak ediyorum. Kafayı kaldırdım tam karşımda duruyor. Beyond: Two Souls ve o yan yana ve ikiside paketlerinden bile çıkmamış halde bana bakıyorlar.:oleyo: Ps3 ün üstü toz kaplanmış emektarı çıkarıp şu ikisine bir dalsam mı ki?

Cane®    67
Cane®

8/10

Mad Max çakması gibi dursada fena değildi yoklukta iyi geldi

Edited by nht.ctn

Cane®    67
Cane®
IMDb
8.1/1K

Quantum Break (2016–)

1. 1 season
  2. 4 episodes
  3. 20 minutes
  4. TV Series

1. Rating
    0/0
  2. Creator
    Unknown
  3. Release Date
    Unknown
  4. Country
      • United States
  5. Language
      • English
  6. Genres
  7. Cast
    1. Shawn Ashmore
        (
      • Jack Joyce
      • )
      4
    2. Aidan Gillen
        (
      • Paul Serene
      • )
      4
    3. Patrick Heusinger
        (
      • Liam Burke
      • )
      4
    4. Marshall Allman
        (
      • Charlie Wincott
      • )
      4
    5. Courtney Hope
        (
      • Beth Wilder
      • )
      4
    6. Mimi Michaels
        (
      • Fiona Miller
      • )
      4

A revolutionary entertainment experience that blurs the line between television and gaming. With Quantum Break, Remedy Games delivers an action-packed, fast paced game in which you bend and shape time in order to survive. How you play the game shapes a personalized version of the television show. Watching the show gives you strategies and insights that will impact the way you play the game and helps you discover unique content within the game. Together, the game and the show deliver a holistic entertainment experience, possible on Xbox One and Windows 10. written by Remedy Entertainment

1. tt4576352
Updated

8.5/10

Tek oturuşta bitti güzeldi oyun. Diziden tanıdığımız kişileri görmek güzeldi. Courtney Hope'da baya güzelmiş. :oleyo:

Edited by nht.ctn

alpalp84    885
alpalp84

Şu sıralar RE6 yı oynuyorum. hem uzun, hem zamanım yok. yavaş yavaş oynuyorum. Ama denilenin aksine çok sağlam oyun.

RyK, 28.02.2017 - 07:50 tarihinde yazdı:

Şu heavy Rain i ciddi manada merak ediyorum. Kafayı kaldırdım tam karşımda duruyor. Beyond: Two Souls ve o yan yana ve ikiside paketlerinden bile çıkmamış halde bana bakıyorlar.:oleyo: Ps3 ün üstü toz kaplanmış emektarı çıkarıp şu ikisine bir dalsam mı ki?

Bence kesinlikle oynanması gereken yapımlar. Kaç sene geçtiğinin bir önemi yok. Bu yapımlar oyun değil, başka birşey. 

Prequel    67
Prequel

Salı günü bitirdim yeni yazmaya fırsat buluyorum. PS4 kendi kendine açıla kapana bir oyun daha bitirdik. An itibariyle PS4 almamın en temel sebebini gerçekleştirmiş bulunuyorum. Bu oyunu ve Heavy Rain'i oynamak yani. Tabii hala Uncharted ve diğerlerini de oynamak istiyorum alet bozulmazsa. :P Neyse oyuna geleyim. Heavy Rain'den daha iyi bir konuya sahip. Yer yer ondan iyi sekanslara da sahip. Ama senaryo konunun tam hakkını verememiş. Aslında temanın da diyebiliriz zira konu aslında bir insanın hayatı üzerine ve hayatının uzun bir bölümü üzerine. Hani Fahrenheit'ta yapılmayan bir tercih. Orada karakterin hayatının çok kısa bir kesitini yaşıyorduk. Dolayısıyla bu 20'den fazla senenin anlatıldığı bir oyunda doğal olarak çok fazla iniş çıkış olması kaçınılmaz. İşte önce konu deyip sonra tema olarak değiştirdiğim şey burada tökezliyor. Oyundaki Evsiz bölümünü çok beğendim, beğendiğim birkaç bölüm daha vardı, Navajo bölümü de fena değildi. Ama gereksiz bulduğum veya daha düzgün işlenebilecek kısımlar da vardı. Splinter Cell'e bağlayan kısımlar veya Devil May Cry'a bağlayan kısımlar gibi.

Bir de tabii aslında önce söylemem gereken şeylerden birini de söyleyeyim ki bu oyunu da çok az bilgiyle izledim. Heavy Rain'den biraz daha fazla bilgiye sahiptim ama yine de oyunda Jodie'nin gücünün tam olarak ayrıntısını oynayana kadar bilmiyordum. Dolayısıyla bu kısım da birazcık hayal kırıklığı oldu zira ben biraz daha gizemli bir şeyler bekliyordum. Tabii bu öğeden yeni olasılıklar da açılmadı değil. Biraz popülist olsa da ilginç bir yolda ilerlemeye başladı oyun ancak başta o gizem olmadığı için soyutluk içinde biraz fazla somutlaştık ve belki biraz Fahrenheit'in gelişme ve sonuç kısmında insanların anlamadığım bir şekilde takıldığı şeyler burada da oldu. Buna da burada ben takıldım. Sonuç olarak belki Fahrenheit da somut olarak bir şeylerin sırrını bulmadı ancak bana öyle hissettirdiği kesin, Beyond: Two Souls ise böyle hissettirmedi.

Aslında daha kabaca ifade etmek gerekirse iki oyunun benzer konulara farklı yönlerden, Fahrenheit'ın mistisizm yönünden, Beyond: Two Souls'un da dini yönden yaklaştığını söyleyebiliriz. E, biri adı üstünde gizemi koruyup büyüyü koruyan, diğeri ise bir cevap vaat edip bir cevap vermeyen birer öğe. Oyunlar da böyle olmuş. Tabii haksızlık etmek istemiyorum, Beyond: Two Souls bana hiç ilham vermedi değil, bahsettiğim bazı bölümlerde farklı bir insanın nasıl özel olabileceği ve insanlara etki yapabileceğine dair şeyler ve komiktir şu an unuttuğum bazı doğaüstü ayrıntılar bunlardandı. Temeli olsun olmasın Fahrenheit'taki öğeler klasik ölümden sonra yaşam teması üzerine kurulmuş Beyond'dan çok daha derin ve düşünülmüş şeylerdi. Hani oyunda direkt yer almayan ama üzerine düşününce veya araştırınca konuyla ilgili elde edilebilecek fikirler Fahrenheit'a göre sınırlı.

Bu arada oyunun Heavy Rain'e göre oynanış olarak bir artısı, bir eksisi var, artısı kamera biraz daha serbest, eksisi oynanış biraz daha sınırlı. Benim pek takılacağım şeyler değil bunlar her ne kadar biraz daha farklı şeyler bekleyecek olsam da, ama tıpkı hikaye konusunda olduğu gibi oynanış konusunda da bence hala Fahrenheit bu üç oyun arasından en iyisi.

Açıkçası 2 oyunun 2'sine de 10 verememeyi pek beklemiyordum,  biraz hayal kırıklığına uğradım ama yine de pek çok oyundan daha iyi iki oyun bunlar.

9/10

Detroit: Become Human umarım bu iki oyunun yapamadığını yapar. Bir yandan kendi sıradışılığı içerisinde sıradanlık vaat ederken diğer yandan varoluşu sorgulayıcı şeylere kapı açan bir yanı vardı, hangi yöne ağırlık vereceği kaderini belirleyecek. Felsefi olarak da dahil olmak üzere Deus Ex gibi bir rakibi varken her şeyin en iyi olduğu bir oyun olması gerekiyor. Bekliyorum.

Edited by nht.ctn
  • Like 1

alpalp84    885
alpalp84

Metro 2033 Redux oynamaya başladım. 4-5 saat oynarım hoşuma giderse bitiririm.

alpalp84    885
alpalp84

Resident Evil 5 oynamaya başladım. RE serisini zaten seviyorum. Oynanışta iyi. Amma pek oynayamıyorum.

ledzep    129
ledzep

Yıllar önce başladığım ama performans sorunları (3DV kaynaklı) yüzünden bırakıp unuttuğum Alice Madness Returns'ü en sonunda biitirdim. Oyunun atmosferi, muhteşem görsel tasarımları gözlere ziyafet sunuyor (3DV ile ise göz kamaştırıcı). Aksiyon, macera ve platformu da güzelce birleştirdiği için oynanabilirliği yüksek ve tatmin edici. Her bölümünde daha acayip bir dünyanın içine adım atıyorsunuz, her adımınızda farklı bir oyun stili de bulabiliyorsunuz ve oyun süresi de muazzam; her şeyi kurcaladığım ve manzara seyretmeye doyamadığım için 30 saatte bitirdim oyunu. Oyundaki mini oyunlar da çok keyifli, en olmadık şeylerin birbiriyle harmanlanışı çok başarılı. Unutmadan beni kahakahalara boğan rahmetli Executioner'ı da sevgiyle anıyorum. :devil:

Son bölümlerde ne yazıkki hafiften yarım kalmışlık hissi var, geliştiricinin acele ettirildiği kesin ama buna rağmen benim defalarca oynayacağım tuhaf mı tuhaf bir oyun ortaya çıkarılmış. 

10 üzerinden 9'u da verdim gitti.

alpalp84    885
alpalp84

Şu bölüm yüzünden 3 saatim gitti. Son zamanlarda bir oyundan hiç bu kadar zorlanmamıştım. Ama en sonunda bir başladım bölüm bitene kadar en ufak yara bere almadım.

umutyolu    127
umutyolu

Yaklaşık 1.5 yıldır zaman buldukça Timeshift oynuyorum.  Açıkçası oyunun bu kadar uzun olduğunu bilmiyordum ama oyunda karaktere verilen özellikleri kullanmakta oyun süremi uzatan unsurlardan biri oldu.Zira alternatif çözümlere oluşturmak çok ilginç oluyor. Timeshift biraz eski ama bayağı güzel bir oyun. Özellikle ilk bölümler çok heyecanlı idi. :)

Bununla birlikte Halflife2 - Depot, Halflife2 - Baryonic Predicament kullanıcı eklerini bitirmiştim. İki ek oyunda mükemmel idi ve Half Life serisine olan hayranlığımı iki katına katladı. 

alpalp84    885
alpalp84

Alien Isolation oynamaya başladım ama hem işim hemde evde çocukların bırakmaması nedeniyle bir türlü oturup doğru dürüst oynayamıyorum. Hele hele bugün kaydetmeden bayağı ilerledim oyun dondu kaldı, 3 saat oynanışım gitti.

Yamazaki    18
Yamazaki

Bir arkadaş vasıtası ile Castlevania:Lord Of Shadow 2 yi bitirdim ve daha önce bu oyunu neden oynamadığımı kendi kendime sorgulamaya başladım :D İlk oyununu da en kısa zamanda alıp bitirmek istiyorum.God Of War ve Devil May Cry tarzı asmalı kesmeli boss fight seven arkadaşlara tavsiye ederim :good:

RyK    426
RyK

@Yamazaki İlk oyun ne kadar iyiyse 2. oyun bir o kadar kötüdür. İlk oyunun gotik havası, savaşları, dev şatoları, bossları, muazzam manzaraları ve şok edici konusuyla kesinlikle çok iyi bir oyundur. Kesinlikle oynamalısın, 2. oyun gözünde direk eksilere düşecektir.

• Like 1

Yamazaki    18
Yamazaki
RyK, 9 saat önce tarihinde yazdı:

@Yamazaki İlk oyun ne kadar iyiyse 2. oyun bir o kadar kötüdür. İlk oyunun gotik havası, savaşları, dev şatoları, bossları, muazzam manzaraları ve şok edici konusuyla kesinlikle çok iyi bir oyundur. Kesinlikle oynamalısın, 2. oyun gözünde direk eksilere düşecektir.

Öyleyse eğer daha fazla keyif alacağım kesin ama ben bunu da çok sevdim.Bu tarz oyun olsun taştan olsun hepsini oynamayı seviyorum :D

Cane®    67
Cane®

Sonunda fırsat bulup bitirebildim, film gibi oyundu hakkaten bitince tadı damadğımda kaldı. Sonunda tüyler diken diken 3.oyunu da bitirebilirim inşallah.:oleyo:

Edited by nht.ctn