Jump to content
Sign in to follow this  
Prequel

En Son Hangi Oyunu Oynadınız?

Recommended Posts

Prequel    67
Prequel
IMDb Error: The page with this imdb id is not supported and added to the black list.
IMDb Error: Too much imdb bbcode was used in this post.

PlayStation'ın God of War'la birlikte markalarından Uncharted'ı çıkışından yıllar sonra ilk defa PS4'te oynama şerefine sonunda eriştim. Sanırım genel olarak 2. oyun daha fazla beğenilmiş ama ben bir sıralama yapacak olursam 3>2>1 diyebilirim. Yani her oyunda biraz daha iyi bir oyun gördüm. 2 ile 3 arasında pek fazla fark yok hatta 2'nin daha iyi olduğu yerler var ama sanırım 3 genel olarak biraz daha üstün. Gene de çok fark yok.  1. oyun ise bence en zayıf halka ve her ne kadar üç oyunda da silahla girilen aksiyon bol olsa da 1. oyun neredeyse sadece bundan ibaretti. 4. oyunu da satın almıştım yakınlarda, şimdi sıra onda ve yeni çıkan The Lost Legacy'de. 4. oyunun fark yaratan bir oyun olmasını diliyorum açıkçası zira bu 3 oyun pek de markanın şanına uyan oyunlar değildi. İyimser olarak daha iyi olduğunu da düşünüyorum ama hikaye bazında çok da fark yaratamayacağına ikna olmuş gibiyim çünkü üç oyunda da fantastik elementlerin ve abartılı aksiyonun sınır tanımazlığı bu türde iyi bir hikayeyi biraz zorlaştırıyor. Ama keyfini sürmeye çalışacağım artık.

Söyledidiğim gibi sıralaması 3>2>1 olmakla birlikte üç oyuna da ortak puanım 8/10, bir gün God of War'ı da baştan sona oynamamın nasip olması dileğiyle. :)

Edited by nht.ctn

alpalp84    1,023
alpalp84

@Prequel GOW ı oynamalısın. 1 in grafikleri biraz kötü gelecektir ama senaryo açısından mükemmeldir. 2 nin mekanikleri serinin ana oynanışı oldu. Mitolojiye az biraz meraklıysan seni bağlar gider.

Mr.Hate    269
Mr.Hate
IMDb Error: The page with this imdb id is not supported and added to the black list.

Ne ümitlerle başlamıştım bu oyuna. Uzun zaman sonra ilk defa bir oyunu heyecanla beklemiştim ve o heyecanla oturmuştum oyuna. Grafikleri, atmosferi, sesleri muhteşemdi, her şey çok güzel başlamıştı. En küçük sesten etkileniyor, en küçük hareketlilikte korkuyordum, kısacası kendimi kaptırmıştım oyuna. (Bundan sonraki anlatacaklarım pek spoiler sayılmaz çünkü daha ilk bölümdü, ama yine de siz bilirsiniz diyerek uyarayım). Sonra bir şey oldu, biri bana saldırdı, elinde baltayla bana saldırıyordu ve heyecandan öyle bir paniklemiştim ki ne yapacağımı şaşırır halde kaçmaya çalışırken birden elim koptu! Zar zor adamdan kaçmaya çalışıyordum ve elimden oluk oluk kan akarken adam yakaladı beni ve son darbeyi vuırdu, sonra ekran karardı. Dedim her halde kaybettim oyunu baştan oynamam gerek diye düşünürken kendimi bir sandalyeye bağlı, elim yerine dikilmiş (!), hem de bildiğin iğne iplikle dikilmiş şekilde bir masada buldum kendimi. Oyun bir anda korku oyunundan çıkıp sitcom komedisine dönmüştü... bir şekilde oradan kaçmaya çalışıyordum ve yine o baltalı manyak geldi... Adama bir şarjör mermi boşalttım ölmedi, bıçak sopa da doğal olarak işe yaramadı, adamı arabayla ezdim, yine ölmedi... Tabi bunları yaparken de birçok kez öldüm. Ve orada bıraktım oyunu...

Benim bir sorunum var yıllardır bu huyumdan nefret ederim. Mantıksızlığa zerre tahammülüm yok! Sen tutup da adamın elini kopartıp, oluk oluk kan akarken kan kaybından öldürmeyip, adamın elini iğne iplikle dikip, eskisi gibi kullanacak şekle geri getirip, kafana gözüne darbe aldığına eline kolonya (ben uydurdum!) dökerek iyileştirip, sonra bu adamın karşısına mantığın içine son bir tüy dikercesine ölümsüz bir adam koyup, sonra da bana sen öldün dersen, kusura bakma ben senin oyununa bir tarafımla gülerim! Sen bana artık ileride istersen dünyanın tüm bilim adamlarını toplayarak bana öncekilerin sebebini açıklasanız  bile benim için bir anlamı yok. Bir de utanmadan oyunun tanıtımlarında ballandıra ballandıra oyunun ne kadar gerçekçi olduğundan bahsediyorlardı. Mekanlar şu kadar gerçekçi, işte oynadığınız adam sıradan biri o yüzden iyi atışlar yapamayan, aksiyon adamı değil deyip sonra böyle bir saçmalıkla oyunu başlatın... 

Bir de utanmadan bu oyuna benden 200 TL istiyorlar! Az önce bir haber gördüm, satışları iyi değilmiş, tüm platformlarda toplam 3 milyon satmış,  bence iyi olmuş, çünkü bahsettikleri gibi muhteşem bir oyun olsaydı insanlar zaten o oyuna gereken değeri verirdi emin olun, çünkü bahsi geçen oyun sıradan bir oyun değil, fanlarının yıllardır beklediği bir oyundu ve bize ya da en azından bana vaad ediilen oyun bu değildi. Son olarak, sanırım ben yeni bir RE serisini görecek kadar ömrüm yetmeyecek herhalde. 

6/10

Edited by nht.ctn

bettikli    165
bettikli

Az önce bitirdim bazı yerlerde çocukken oynadığım RE serisindeki kapı açma sahneleri hoşuma gitti. Kapı kapalıyken yaratığın kolunun bacağının içerde gözükmesi gibi grafik hatası dışında hoşuma gitti 8/10
Edited by nht.ctn

yeappa    1
yeappa

Titan quest ve Grim Dawn sonrasinda Hack&slash rpg arayisimda soyle bir yapim bulmustum. Tum gorevler -ana ve yan- ortalama 35-40 saat surmekte.

Akilli bir satici ve uzman bir sef iseniz 10.level sonrasi oldukca kolaylasiyor.

header.jpg
ember_03.png

Clint    47
Clint

Efsanevi old schoold rpg Planescape Torment nihayet Enhanced Edt olarak ile tıpkı Baldurs Gate serisi ve Icewind Dale oyunlarında olduğu gibi elden geçirilerek yeniden piyasaya sürülmüş. Tam bir klasik.

• Like 1

RyK    426
RyK
Clint, 07.05.2017 - 11:55 tarihinde yazdı:

Efsanevi old schoold rpg Planescape Torment nihayet Enhanced Edt olarak ile tıpkı Baldurs Gate serisi ve Icewind Dale oyunlarında olduğu gibi elden geçirilerek yeniden piyasaya sürülmüş. Tam bir klasik.

Vakitsizlikten oyun oynayamıyorum. Bahsettiğin oyunlarda ciddi zaman yiyen oyunlar. Baldurs ve İcewindi zamanında bitirmiştim tüm oyularını o yüzden bulaşmadım tekrar ama Planescape oynamak istediğim ama oynayamadığım bir oyundur. Witcher bile duruyor oynayamadım ama bu oyunu oynamak isterim. Bakalım, indirelim köşede dursun.

Trust No 1    461
Trust No 1

Bu oyunu yüklemek gibi bir hata yaptım. Çok fena sardım yine :oleyo:  Hiç eskimiyor valla.
Edited by nht.ctn

alpalp84    1,023
alpalp84

Sharlock dizisinde ne gördüyseniz aynısı bu oyunda var. Çok sağlam dedektiflik oyunu. En ince ayrıntı var. Dava sayısı az gibime geldi ama çok ayrıntılı herşey. Tür itibariyle hoşuna gidenlerin kesinlikle oynaması gerek. 2016 yılında çıkmış bir oyundan daha iyi grafikler beklerdim, ama idare eder.

Edited by nht.ctn

ledzep    129
ledzep

Sherlock Holmes serisi hafif iniş ve çıkışları olsa da istikrarlı ilerleyen, eskiden yeniye hepsi keyifli macera oyunlardır, önceki oyunları da tavsiye ederim oynamayanlara. Geliştirici Frogwares de oyuncu dostu bir firmadır, çakallık peşinde değildir. Her oyunlarını gözü kapalı ön sipariş eden sadık müşterileri varıdr (misal ben). DLC işine girmezler, isteklere ve şikayetlere kulak verirler, Steam forumlarında aktiflerdir. Bir önceki oyunda fanatikleri bir dolu baskı yapmasına rağmen yeni oyunda da çıkarmadılar DLC, işte böyle tuhaf bir geliştirici. :butwhy:

RyK    426
RyK

http://www.imdb.com/title/tt4183942/?ref_=nv_sr_1

Üstüne konuşulacak bir oyun değil. Dark Soul neyse buda o. Karakter yaratma ekranı kısır. Sınıf seçme vs herşeyi çok kısıtlı. Büyü sınıfı diye birşey yok varda yok. Tek alternatifiniz savaşçı sınıfı açmak. Savaşlar zor can yakan cinsden. DS mi bunu sorusu nette en çok sorulan soru. DS bossları bunun yaratıkları daha zor. Benim görüşüm bu şekilde. Bölüm tasarımları olarak da DS daha iyi diyebilirim. Yani DS bunu çok ilerisinde ama meydan okumaları seviyorsanız bu oyunu deneyin derim. Her türlü saç baş yoldurur size. 

Tek karakter var onu yönetiyorsunuz adamın ismi cismi belli yani, karakter yaratma diye birşey yok. DS de olan yalnızlık hissi bunda yok. İyi mi kötümü bilemedim. İyi tarafı birçok konuşan karakter var, okuyup ne oluyor ne bitiyor bileceğin bir hikayesi var. DS de o kadar yalnızsın ki boğuyor adamı. Üstüne hikayesi çok sağlam saklanmış ne olduğunu bilen yok sadece teoriler var. O kadar DS oynadım neyi neden yaptığımı hiç bilemedim buda bende inanılmaz motivasyon düşüklüğüne sebep oldu. Amaçsızca adam kesmeceye dönüştü ve daha fazla sürdüremedim. Bunda o yok ama DS'nin karanlık atmosferi de yok. Müzikleri vasat. DS'deki yaratık çeşitliliği bunda yok. Hepsi birbirine benzeyen şövalyeler, bazı biçimsiz yaratıklar.

DS severler kaçırmasın, diğerleri bulaşmasa da olur bu oyuna. DS'nin alternatifi olmadığına göre DS den sıkılanlara ilaç gibi gelecektir. Şuanda oynuyorum sıkılmadan ilerliyor oyun. RPG öğelerine sahip yani sadece str basalımdan ziyade konuşmalarda seçenekler var ki rpg dersem bir oyuna bu mutlaka olmalıdır. bu yüzden DS ye rpg demem. Str mi, int mi arasında seçim yapmak yada sonda 2 seçenek arasında kalmak bir oyunu rol yapma oyunu yapmaz. Şuanda oynadığım oyun bu. Wicher'dan fırsat buldukça yaratık kesiyorum, saç baş yolduranlar çıkınca da çıkıyorum.:oleyo:

Borderland 2'yi dlc leriyle birlikte satın aldım. Zamanında bitirmiştim. Ama bu paket 12 tl idi yaz indiriminde hemen yapıştırdım. Grafikleri hiç eskimiyor zaten oldumadığındandır belkide.:butwhy: FPS açlığım var. Nicedir düzgün bir fps yok aksiyonun dibine vuracağımız güzel bir fps hissi veren bir oyun. Doom var onuda arada oynuyorum zaten ama nightmare de çok kasıyor oyun aşağısı da sinek avlar gibi gidiyorsun. Kıramadıkları dönemde baştan sona izlemiştim o oyunu. Olacakları bilince biraz hevesim kaçmadı değil. Birde çok fazla secret var hepsini bulamayınca olmuyor. Meydan okumaları falan mutlaka yapmalıyım diye diretiyorum. Doom'u zevk alınacak bir oyundan, işkenceye çevirdim kendi kendime.:foleyo: Herşeyi topla benim zayıf noktam.:butwhy:

Borderland'e diyecek bir şey yok herkes biliyor. Halen oynarım diyen varsa Steam den beni bulsun lvl 8 Siren'e yancılık edebilirsiniz. Çok sıkıcı bir oyun anlayışım vardır. Her yere dalarım, gezilmedik köşe bırakmak, paldır küldür ilerlemem, hemen görevi bitireyim tarzım değildir. Bu şartlarda çalışacak elemanlara kapımız açıktır, maaş dolgun değildir. :devil:

d3d3    413
d3d3

Titalfall 2 ie Battlefield 1 arasında gelip gidiyorum oynayanları beklerim :boxing:( origin: TR_d3d3 )

Nayi    215
Nayi

Oyun değerlendirmesi yapan her siteden çok yüksek puanlar almış, içince bolca dini göndermeler barındıran harika bir bulmaca (puzzle) oyunu.

İlk çıktığı dönemlerde oynayıp bitirmiştim zaten ama oyunun ikincisinin hazırlandığına dair bir habere rast gelince tekrar oynamak istedim ve ikinci sefer de keyifle oynadım.

Oyuncuları müthiş manzaralar ve harika bir müzik eşliğinde farklı dinamik ve nesnelerle çözülebilen zihin açıcı, zekice hazırlanmış ve zevkli 120 civarı bulmaca bekliyor. Ayrıca oyun, içerisinde toplanan yıldızlar ve sigil adı verilen tetris parçacıklarına göre bonus bölümler ve 3 farklı oyun sonu vaad ediyor. Tabii uzun zaman geçmiş olsa da daha önce oynamış olduğum için bu sefer bulmacaları çözmek daha kolay oldu. İlk oynadığımda %10-15 civarında internette çözümlere bakmak zorunda kalmıştım. Bu sefer sadece 2 bulmaca için bakma gereği duydum. :) 

Oyuncuya göre değişmekle birlikte en az 15-20 saat oynama süresi olacağını tahmin ediyorum. Çok zorlanılan yerler için internette bol bol çözümler mevcut. Fakat biraz konsantrasyon ve dikkatle hiç bakmadan da çözülebilir. Oyundaki bulmacalar gittikçe artan bir zorluk ve karmaşıklığa sahip olsa da bu durum çok da doğrusal değil. Oyunun başlarında da zorlu bulmacalar karşımıza çıkabilirken sonlara doğru oldukça kolay bulmacalarla da karşılaşabiliyoruz. Oyunculara tavsiyem eldeki nesnelerle her türlü alternatifleri düşünmeleri. Mesela tıkandığımız bir anda çok basit bir şekilde bir kutuyu bombanın üstüne koyarak çözüme ulaşabiliyoruz ya da bedenimizi kullanarak ışığın önünü keserek bölümü çözebiliyoruz.

Yıldızları toplamak için çözümlere bakmak gerek diye düşünüyorum. Oyunda toplam 30 yıldız var ve hiç yardım almadan bunları bulmak neredeyse imkansız. Daha önce de yazdığım gibi yıldızlar bonus bölümlerin açılmasına yarıyor. Hem bonusları oynamak hem de oyunun farklı sonlanışına şahit olmak için bu yıldızların toplanması gerek.

Ayrıca oyunun tadına doyamayanlar için bir de Road to Gehenna isimli bir DLC paketi var. Bu pakette bulmaca sayısı daha az ama bulmacalar ilk oyuna göre biraz daha zor ve karmaşık. 

Netice olarak bulmaca (puzzle) oyunu sevenlerin kaçırmaması gereken bir oyun.

Edited by Nayi
  • Like 1

alpalp84    1,023
alpalp84

Oyunu illegal yollarla oynadım, satışı kapalı nedense ?? Kısa, RE hayranı iseniz idare edebilecek, bol bol RE2-3 deki olayların içine sokan bir oyun. RE2 yi hatırlarsanız umbrellanın paralı askerlerden oluşan silahlı militanları vardı. Bu adamlardan oluşan bir gurubu yönetiyoruz. Umbrellanın verdiği pis işleri yapıyoruz. Kısa bir oyun zaten, üzerine çok anlatılacak birşey yok. Racon City ekmeğini yemek üzerine yapılmış ufak çaplı, iyi olmayan bir oyun. 

Edited by nht.ctn

garez    4
garez

Oyunun yeni serisi çıkmadan bir kez daha oynayıp bitirmek istedim, tüm görevleri tamamlamam ve  kaptanları ele geçirmem 50 saate yakın sürdü. Biraz fazla bir zaman ama  Graug'a binip  haritada dolaşmak keyifliydi :fool:

Edited by nht.ctn

alpalp84    1,023
alpalp84

Vay oyun eskiymiş, grafikler kötüymüş... 10 numara oyun arkadaş. PS2 de defalarca bitirmiştim. PC dede oynamaya başladım. Herşey mükemmel. 4 ve 5 de bu oynanış yok. Acilen bu oyunun remaster ını yapmaları lazım. Ama oynamayı bırakacağım. Joypad ile yön tuşları çalışmıyor, herhalde genel bir sorun. Klavyeylede oynanmıyor. Kombolar çok zor oluyor. Oynamayanlara şiddetle öneririm.

Eskiden konsolda fps oynanmazdı. Ama bir çok mükemmel oyun olurdu. Özledim o günleri. O kalitede oyunlar çıkmıyor malesef.

Edited by nht.ctn

sir_mahony    4
sir_mahony

Daha önce bitirmiştim ama işte oyun öyle bir oyun ki defalarca oynasanız sıkmıyor.özellikle yan görevlerin bolluğu ve neredeyse birbirini ''hiç'' tekrar etmeyen görev konularıyla ortalama bir oyuncunun bütün herşeyi yaptım demesi takriben 300 saat üzerinde olacaktır. Steam yaz indiriminde denk gelmişti orjinal alınca tekrar başldım. Şimdiden 100 saat olmuş bile :D Daha yapılacak çok görev,toplanacak bir sürü Gvent kartı gidilecek bir sürü soru işareti var. Bir Football Manager hastası olarak FM'den sonra bu gözlerin gördüğü ''PC'' deki en iyi oyundur :D (PS3 God of War ve X-box ta Gears of War var tabiki :D )

Edited by nht.ctn

Prequel    67
Prequel

Call of Duty: Black Ops 3'e biraz baktım (hikaye moduna elbette) ama oyun çok kötü yahu.2. oyun gerçekten çok güzeldi ama bu bir başka geldi, garipsedim, Black Ops gibi bile gelmedi. Benle mi alakalı siz de böyle hissettiniz mi? Grafikler kötü ama grafiklerin yanında oynanış da çok basit çok garip geldi, W'ya basıyorsun adam yağ gibi akıyor falan ikinci sınıf bir oyun gibi geldi. Bu kadar garipsediğim COD oyunlarından bir Ghosts vardı bu oyun nasıl böyle olmuş anlamadım. Oyunu oynamaya değer görmedim. YouTube'dan hikayeye bakarım ama bu oyuna bir oyun için şu an az diyebileceğim bir süre olan (en son ME:A'ya 120 saat harcadım) 9 saat bile ayırmak fazla geldi.

İlginç.

Bu şaşırtıcı deneyimin tek kârı bilgisayarımdan sildiğim 150 GB değerinde veri oldu...

hesanal    20
hesanal

Hacknet

Plague Inc: Evolved

Punch Club

Game Dev Tycoon

Kafa dağıtmalık basit ve güzel oyunlar, birinde basit komutlarla linux üzerinde hack diye işlem yapıyorsunuz, birinde dünyaya virüs bulaştırmaya çalışıyorsunuz, birinde boksörü yönetiyorsunuz, sonuncusunda ise oyun firması olarak oyun yazılımı çıkarıyorsunuz.

alpalp84    1,023
alpalp84

https://www.gamespot.com/f1-2016/

Hatatımda gran turismo dan başka simulasyon oynamamıştım. Ama F1 i hep severim. Bi oynamak istedim. Oyun çok güzel, yarışlar, sesler, grafikler harika. F1 sevenlerin oynaması gereken, sevmeyenleride sevdirtecek bir oyun olmuş. Hiçbir şekilde rahat rahat süremiyorsunuz, dikkat isteyen bir oyun. Ama sakın klavye ile oynamayın. İmkansız. PS4 deki direksiyon PC dede çalışıyormuş. Çok efsane oldu. Kesinlikle türünü seven herkese öneririm.