Jump to content
Sign in to follow this  
tigger

Kombi tavsiyesi

Recommended Posts

tigger    6
tigger

:blushsmiley: biraz garip bir başlık oldu ama sormadan etmeden bu işe kalkışmak kumar oluyor biraz. Yıllardır taşındığım her evde kombi belasından kurtulamadım. 8 yılda ikisi kendi evim biri kira olmak üzere 3 evimde de her kış kabus gibi geçiyor. 2 yıl önce aldığım ve baştan aşağıya yenilediğim evimde yine usta tavsiyesi ile kombimin çok iyi olduğu değiştirmeme gerek olmadığı görüşü üzerine değiştirmedim. Ama sorunsuz dene kombiler bana sürekli sorun çıkarıyor bu yüzden ustalara da güvenim kalmadı. Mevcut kombim alarko ama yaklaşık 10 yıldan fazla yaşı olan bir cihaz. En büyük sıkıntım yaktığı kadar ısıtmaması (etrafımdan edindiğim tecrübelere göre) ve banyolarımdan bir tanesinde özellikle kışın (ankaranın soğuğu da malum) sıcak su en sonda olmasına rağmen su tazziğini çok çok düşürmeden suyun kesinlikle adam akıllı ısınmaması. Neyse velhasıl 3 oda bir salon bir evim var. yaklaşık 120 metrekare net kullanım alanı var. Bu koşullarda sizce nasıl bir kombi seçmeliyim? Hem az yakacak hem de yaktığı kadar ısıtacak bir kombi arıyorum. Ailemle iki apartman ara ile oturuyoruz. geçen ay 400 lira fatura ödediğimizi duyunca inanmadılar. Buna karşılık evimiz buz gibi çünkü. Alt dairem boş bu sene. Ama geçen sene doluydu ve ona rağmen 400 - 500 tl faturalar ödedim ve sıcaklık olarak bu yılkine göre bir tık fazla ısındım diyebilirim. Kısacası mantolama ara kat olması falan filan çok farkettiriyor onun ben de farkındayım. Ama benim olayımın tamamen kombi kaynaklı olduğunu düşünüyorum açıkçası. O yüzden artık bu kışı da atlatınca kombi değiştirmeyi düşünüyorum. Başka önerileri olanlar varsa dinlemeye hazırım :D  

NeC    177
NeC

Şimdilerde aynı kalitede üretiyorlar mı bilmiyorum ama bizim evde 13-14 senelik bir Vaillant var. Canavar gibi çalışıyor. Yalnız fiyatları biraz pahalı diye biliyorum.

• Like 1

otoban    15
otoban

ECA Confeo Premix 24kW yoğuşmalı kombi işinizi görür. Yerli marka ve servisi ucuzdur. Alman markalarının servisine işiniz düşerse yandınız. ECA'nın 2 veya 3 katı fiyatlarla karşılaşırsınız. Zaten kombi ömrü 10 yıldır. 10 yıldan sonrası verimsizdir.

3 yılda bir de bakım yaptırın 10 yıl çok rahat kullanırsınız.

Yine ECA'nın Scot SC 24kW modeli var yeni çıkmış. wifi bağlantısı ile modeme bağlanabiliyor, android ve ios üzerinden kombiyi yönetebiliyorsunuz.

Böyle bir şeye ihtiyacınız varsa onu da tercih edebilirsiniz. ama ekstra masraf vs. Tercih sizin.

Radyatörlerinizde termostatlı vana yoksa onu da mutlaka taktırın. Çünkü tasarrufa etkisi büyük.

Malum yalıtım, alt kat boş, dış duvara cephe gibi durumlar oda sıcaklıklarını değiştiriyor.

ECA alırsanız kutuyu kendiniz açmayın, servis açsın yoksa garanti sorunu yaşarsınız.

beyazyelkenli    13
beyazyelkenli

önce vaillant, sonra da buderus ve ferroli. diğerleri köfte...

• Like 1

hayhan44    472
hayhan44

Vaillant benim tercihim, buderus veya viessman da olabilir

Edited by hayhan44
  • Like 1

DrNo    0
DrNo

Kombi seçiminden önce evin durumu çok önemli; ısı yalıtımı, petek uzunluğu gibi.. Yalıtımsız bir eve ne takarsan tak paranı çar çur edersin. Yine şimdiki teknoloji yoğuşmalı kombilerde düşük kalorifer su sıcaklığı ile uzun petek kullanarak  optimum ısı almak temel amaçtır. Çünkü yoğuşma 50 derecenin altında oluyor ve tasarruf sağlanıyor. Daha bir çok etken sayılabilir. Oda termostatı, termostatik vana bunlardan bazıları. Hatta bunların teknolojisi bile önemli.. Hala sabah kalkınca, yine gece yatarken kombinin başına geçip ayar yapan çok kişi var. Ben evde Kasım ayından beri evde kombi olduğunu unuttm.. Her şeyi uzaktan kumanda ile modüle eden termostatlarla yapmak  varken.. ayrıca tasarruf da sağladığı kesindir. ECA vana yerine daha hızlı tepki veren gaz sensörlü danfoss vana yine örnek verilebilir.

Kombiye gelince her markanın iyi özellikli, kombileri var. Seçerken evin durumu, petek boyu, sıcak su debisi gibi birçok etken devrede. Teknik olarak düşük modülasyonlu bir ürün ve oda kumandası seçin. Modülasyon konusu uzun ama alev boyutunu kısma dersek herkes anlar %10 modülayon yapan ürüler var. Marka vermek gerekirse  immergas vitrix serisi ve eca scot derim. ayrıca garanti süreside çok önemli İmmergass yıllık bakım şartıyla ki zaten yaptırmanız tavsiye edilir 10 yıl garanti veriyordu yılbaşından önce şimdi durum ne bilmiyorum..

Kolay gelsin

Edited by DrNo
imla

gothique    15
gothique

Ben de uzun araştırmalar sonunda kombimi yeni aldım sayılır. Vaillant, Buderus gibi gerçekten kaliteli markalara yüksek ücretler ödemem derseniz benim yaptığım gibi ECA Confeo Plus alırsınız. Akıllı kombi kiti bağlayarak da maksimum performans alırsınız. Danıştığım birçok satıcı ve servis de orta segmentte en iyi cihazın bu olduğunu söylüyor. Şimdilik memnunum. Kolay gelsin. 

alpalp84    894
alpalp84

Doğalgaz İstanbul'a ilk geldiğinde Vaillant almıştım. 1 kere tık demeden yıllarca çalıştı. Ömrünü tamamlayıp görevini layığı ile tamamladı. Yine gidip  Vaillant  aldım. Babamların evinde demirdöküm var. Elektrik kesilmesinde ara ara anakart yanıyor. Garantide diye sorun olmadı ama elektrik kesildiği anda gidip şalteri kapatıyoruz.

ree    42
ree

Baymak dan uzak durun.

MustafaALKAN    52
MustafaALKAN

Yıllardır viessmann kullanıyorum memnunum öneririm:good: