Jump to content
Sign in to follow this  
billypostman

Ev Tipi Projeksiyon

Recommended Posts

billypostman    52
billypostman

Arkadaşlar sinema geceleri için salonuma projeksiyon almayı düşünüyorum.

Beklentim görüntü kalitesi güzel olsun, bunun için çözünürlük yüksek olmalı sanırım.

Perde'nin veya duvarın bir önemi var mıdır?

Projeksiyon alırken neye dikkat etmeli?

Ne önerirsiniz?

Bütçem 2bin 3bin TL arası.

Teşekkürler.

kumpınarı    10
kumpınarı

Perde çok önemli. Çözünürlük  1920 x 1080 olmalı, ev sinaması için epson ve benq tercih edilenlerden.

Benim gibi sürekli kullanan için lamba ömrü çok önemli ve o lamba ömrünü tamamladığında cihazında yeni cazip modelleri çıkmış oluyor.

Çok sık model değişen ve kısa lamba ömrü olan cihazlara alternatifler de çıktı. Biri bu; http://www.istanbulbilisim.com.tr/lg-pf1500g-minibeam-full-hd-led-projeksiyon-fiyati,160961.html

Ben kullanıyorum ve memnunum. Lamba ömrü çok uzun...

Perde içinde donanım haber forumuna bakın, çok farklı çeşit ve fiyatlar var.

• Like 1

billypostman    52
billypostman

Bu dediğinizin teknolojisi LED'miş. DLP daha yeni bir teknoloji değil midir?

Daha önce aşağıdaki cihazı bulmuştum fiyat/performans olarak iyi gelmişti ama şimdi bilemedim 1000 TL daha fazla vermeye değer mi?

http://www.projeksiyon.com/urun/detay/lg-pf1500g-projeksiyon-cihazi:9593

http://www.hepsiburada.com/viewsonic-pjd7720hd-3200-ans-1920x1080-full-hd-dlp-projeksiyon-cihazi-p-HBV000001RJBE

kumpınarı    10
kumpınarı

DLP cihazlar daha eski, alternatifi LCD idi ama galiba yenildi. Hemen her yıl yeni neler çıkmış araştırırdım, artık ilgilenmiyorum çünkü benim için 1080p. çözünürlüğü sağlayan cihazlarda tek kriter kaldı oda lamba ömrü.  Kullanım amacı ve yerde önemli, kullandığım mekan sadece sinema izleme amaçlı inşa edilmiş karanlık mekan, tüm gün evde olan emekli biri için :)

Günlük bir kaç saat ya da haftada birkaç kez film izleyecek olanlar uygun fiyatlı DLP tercih edebilir, zaten lamba ömrü tamamlanmadan yeni özellikli ve yedek lamba fiyatına göre cazip cihazlar çıkmış olacak.

Perde neredeyse cihaz kadar önemli ve duvar, boya kesinlikle iyi perdenin alternatifi değil. Bahsettiğim forumda gençler çok detaylı cihaz ve perde incelemeleri yapmışlar ben çok faydalanmıştım.

• Like 1

awalanche    323
awalanche

Şu dönemde projeksiyona 2-3k para ödenmesine karşıyım. Çok profesyonel veya takıntılı olmadıkça...

Bir kaç aydır şu aleti kullanıyorum. Görüntü kalitesi mükemmel değil ama yeterli yazdığına göre lamba ömrü de iyi bakalım ne kadar gidecek. Biraz sesli çalışması dışında bir sıknıtısını görmedim ona da alışıyorsunuz.

Perde önemli keslinlikle iyi bir perde alınmalı. Perde için de bu ürünü öneririm. Arkası siyah kaplamalı olmalı kesinlikle. Cam tozu vs olayları için ise bu seviye için önemli değil.

Özetle 450-500₺ harcayarak iş görecek bir sisteminiz olabilir. Paranız çoksa bilemem. :oleyo:

Bir kaç örnek;

Spoiler

br5ra0.jpg

X0v0jj.jpg

QaAa0G.jpg

M0E0b2.jpg

• Like 1

mnfc    717
mnfc

@awalanche projeksiyon güzelmiş fiyatına göre, gerçi şimdi vergi meselesi çıktı, totalda kaç tl  oluyor getirmesi?

Putte    1,571
Putte

Ben sık alışveriş ederim Aliexpress ten. Bir fark göremedim vergi meselesinde. Ben hep DHL tercih ediyorum belki ondandır. Bunlarda sorun gerçekten ne aldığını bileceksin. Aksi halde beklentini hiç karşılamayan ürünlerle karşılaşabiliyorsun.

awalanche    323
awalanche

Vergi yok @mnfc Posta olarak geliyor ve satıcı üzerine düşük meblağ yazıyor yani gümrüğe takılması çok çok zor.

@Putte nin de söylediği gibi ürünü iyi inceleyip, feedbacklere baktıktan sonra sorun çıkması elektronik şansınıza kalmış.

• Like 1

mnfc    717
mnfc
Putte, 33 dakika önce tarihinde yazdı:

Ben sık alışveriş ederim Aliexpress ten. Bir fark göremedim vergi meselesinde. Ben hep DHL tercih ediyorum belki ondandır. Bunlarda sorun gerçekten ne aldığını bileceksin. Aksi halde beklentini hiç karşılamayan ürünlerle karşılaşabiliyorsun.

DHL vergiyi baştan gömüyordur içine, trt bandrolü falan uygularlarsa buna ki muhtemel, uygulayamaz diyemiyorum fiyat iki katına çıkmasın.

Putte    1,571
Putte

Fiyatı baştan görüyorsun zaten. Klasik postaya göre az farkediyor. Ancak diğerinde bazen 1.5-2 ay sürüyor eline gelmesi. Bunda 2-3 hafta da alıyorsun. Tercih müşterinin.

awalanche    323
awalanche

Posta sistemi iyi hızlandı eskisi gibi 1-2 ay beklemek yok. 30-40 usd üzeri ürünler ortalama 20 günde geliyor. Sorun olur uzar orası da biraz şans işi.

Uzunserdar    706
Uzunserdar

Perde olarak soruyorum salon durumunuz nasıl? Motorlu perde yerine, Fixed frame perde tercih etme durumunuz var mı? Belli bi yerden sonra motorlu perde'lerde potlaşma oluşabiliyor aç kapa olayı ile alakalı Donanım Haber'de baya bir araştırmıştım. Yer ve imkanınız varsa sabit Fixed frame perde seçmenizi tavsiye ederim. Ben ayrı bir odada 120'' perde kullanıyorum sabit duruyor bilginize. Kullandığım perde FullScreen Fixed Frame Projeksiyon Perdesi 3D Gümüş 16:9 265x150

• Like 1

billypostman    52
billypostman

Tüm cevaplar için teşekkürler.

Motorlu perde istemiyorum @Uzunserdar fixed frame perde için yer bulmak sıkıntı olabilir, tavana monteleyeceğim elle tutup çekebileceğim bir şey istiyorum aslında.

@awalanch ufkumu açtınız resmen. :oleyo: Yurt dışından getirtmek farklı bir çözüm olabilir.

DLP ya da LED cihazlar arasından bir tercih yapmak gerekecek artık.

awalanche    323
awalanche

Tavisye ettiğim cihazı alacaksanız aynı satıcıdan veya bir başkasından tavana sabitlemek için apart da alın 13-15 usd arası bir şey o da. Son olarak bu cihazın perdeyi direkt, düz olarak görmesi gerekiyor. Yandan falan olmaz. Perde ve projeksiyonu koyacağınız yerleri belirlemeden almayın.

Ben bu şekilde sabitledim;

Spoiler

r3QlnP.jpg

• Like 2

Maximus    1
Maximus

@awalanche Bu konuya nerden denk geldim ya, durduk yere aliexpress'ten projeksiyon almak üzereyim. :oleyo:

Şaka bir yana yıllardır hayalimdir, donanımhaberde bi ara bayağı bilgi edinmiştim. Öne çıkan markalar Optoma ve Benq genelde. Ama tabi FullHD cihazlarda 3000-4000 civarı. Bu aliexpress'tekinin özelliklerinde fullhd diyor ama altta biyerde 800*600 diyor. Tam anlamadım açıkçası. Birkaç sorum olacak,

- Bu fullhd, çözünürlük işi gerçekte nedir?

- Sanırım kendi playerı var, performansı nasıl? Altyazı vs. Ve harici bir player bağlayabiliyor muyuz?

awalanche    323
awalanche
Maximus, Bir saat önce tarihinde yazdı:

- Bu fullhd, çözünürlük işi gerçekte nedir?

- S.anırım kendi playerı var, performansı nasıl? Altyazı vs. Ve harici bir player bağlayabiliyor muyuz?

Al al merakın gider. :oleyo:

- Full Hd olayına takılma ben pc den hdmi ile bağladım o bir miktar küçültüyor izlerken ama sorun değil.

- Hdmi harici kullanmadım. Çalışıyor mu diye baktım sorun yoktu. O aksamların performanslarını bilemiyeceğim. 

Maximus    1
Maximus

@awalanche Dünden beri aliexpress'te geziyorum. :)

Şimdi benim şöyle bir durumum var. Bilgisayarı alete bağlamayacağım. Sadece 5+1 ses sistemini optik olarak bağlayacağım ama alette ona uygun ses çıkışı yok anladığım kadarıyla. O yüzden bir de optik ses çıkışlı media player almam lazım. :oleyo:

Özet olarak ses sistemini optikten media playera bağlayıp, onuda projeksiyona bağlamam gerekiyor. Projeksiyon da 2 model var, bi androidli bi androidsiz. Androidli olan içinde kendi playerı mı var demek oluyor? Başka bir şeye yarıyor mu acaba o?

awalanche    323
awalanche

@Maximus senin yerinde olsam ufak bir hdpc kurarım. Anakart-işlemci-ram-hdd-kasa.. Media player daha ucuza gelir mi bilmem.

Usb takınca oynatıyor ama ne kadar yeterli bilmiyorum. En temizi hdmi ile görüntüyü aktarmak. Android olanların bir artısı olacağını da sanmam içerisindeki işlemci ve ram ne kadar güçlü olabilir ki android de dayansın. :)

Maximus    1
Maximus

@awalanche Aliexpress'te uygun fiyatlı media playerlar var. Projeksiyonun androidlu versiyonu sadece film oynatmak içinse, başka bir şeye yaramıyorsa düz versiyonu alırım, aradaki fiyat farkının üstüne biraz daha ekleyip media player alıp hdmi ile projeksiyona bağlarım.

fjallraven    52
fjallraven

aldıııım! sonunda ben de aldım! :D

lgph300-1.jpg.45a1525ec61ffa03aaf52a8a8706fe78.jpg

herhangi bir giriş etkin değilken...

lgph300-2.jpg.380609aa68ce570ff436362518c26647.jpg

Lights Out...

http://www.imdb.com/title/tt4786282/

lgph300-3.jpg.f18ba74790da4b90a38844d60d403232.jpg

Underworld: Blood Wars

http://www.imdb.com/title/tt3717252/

lgph300-4.jpg.ca134e1a7477a63eb7e6350a8e0c89b4.jpg

The Walking Dead

http://www.imdb.com/title/tt1520211/

lgph300-5.jpg.f7010798fc9d934019ecd5e997672461.jpg

kargonun geldiği günün akşamı (sabırsızlıkla bekledim!) ilk olarak Game Of Thrones'un 6. sezonundaki "Battle of the Bastards" adlı bölümü izledim... müthişti!

yani, laptop ekranı, monitör ekranı fasa fiso... sanıldığı gibi olay sadece görüntünün büyük olması değil, en başta, özel bir sinema salonu ambiyansı meydana geldiği için izleyeceğin esere farklı ve daha ciddi bir hassasiyetle yaklaşıyorsun... ortam karanlık olunca dikkatin sadece izlenceye yöneliyor, gereksiz uyarıcılardan korunuyorsun...

velhasılı kelam, sinemayı seven ve ciddiye alanların tatmasını önerebileceğim bir deneyim...

not: aleti almadan önce projektörler hakkında çok az bilgim vardı, yaptığım araştırmalarda ve nihayetinde sahibi olduğumda epeyce birikim edindim, sorusu olan varsa yanıtlamaya çalışırım...

• Like 5