Jump to content
Sign in to follow this  
ledzep

Playstation 4

Recommended Posts

Prequel    67
Prequel

PS4'ümde yanıp sönen mavi ışık sorunu ortaya çıktı. Ne yapabilirim?

2.5 yıllık, garantisi bitti (zaten paralel ithalat almıştım), çok yoğun kullanmadım ama sonuçta kullandım yani ve şimdiye kadar böyle bir sorun yaşamamıştım.

Dün uzun süre boyunca açmayı başaramadım, bir defa açıldı onda da cihazı kapatıp yeniden açmaya çalıştığımda bu sefer açılmadı.
Gece fişini çıkardım, bu sabah ilk denemede açıldı ancak sonra menüdeyken hoparlörlerden garip sesler geldi ve ekranda anlık karıncalanma vb garip görüntüler belirdi ve kendi kendine kapandı. Şu an yine yanıp sönen mavi ışık var.

İnternette İngilizce olarak sorunu araştırdım, her şeyi denedim işe yaramadı. "Safe mode"da da açılmıyor. HDD'i çıkarıp geri taktım fark etmedi. Güç kablosundan şüpheleniyorum ama başka kablom yok deneyemiyorum. Ses sistemimin benzer bir kablosu var ama cihaza zarar verir mi bilmiyorum. Belki yine açmayı başarırım ama sürekli böyle yapacaksa açılsa da pek bir anlamı yok. Acaba neyinde sorun var? Bir yere tamire versem daha kötü olur mu?

ledzep    129
ledzep

Can sıkıcı bir surum, umarım düzelir. Güç kablosu PS3'ünki gibi ise ses sisteminin kablosu ile denemekte sakınca yok ki zaten sıradan bir güç kablosu. Sorunun ne olduğu kesin olarak bulunabilirse ona göre tamir sürecine girilmeli. Atıyorum PS4'teki güç kablosu girişi temassızlık yapıyorsa basit bir leğimleme ile üstesinden gelinebilecek bir sorun. Daha komplike ama yine çözülebilir bir sorun var ise tamir edebilecek yerlerden ve Sony resmi servisinden fiyat alınıp ona göre karar verilmeli.

• Like 1

Prequel    67
Prequel

Şimdi farklı güç kablosuyla denedim, HDD'i tekrar çıkarıp iyice üfledim, farklı HDMI kablosuyla denedim yine sorun devam ediyor. PS4'ün HDMI yuvasına baktım hasar var mı diye bir sorun göremedim.

Ayrıca cihaz fişi takılıyken ama tamamen kapalıyken (bekleme durumu değil) coil whine benzeri ince kesik kesik zor duyulan bir ses çıkarıyor, bu sorunla bir alakası var mı bilmiyorum.

PS Türkiye'ye ve playstationtamiri(.)net diye bir tamir yapan yere yazdım yanıt bekliyorum. Sizin bildiğiniz bir yer var mı?

Kendi deneyebileceğim farklı önerileri olan varsa onlara da açığım. (Üzerine basmak hariç :))

ledzep    129
ledzep

"Coil Whine" benzeri bir ses yeni peydahlandı ise PS4'ün güç kaynağının bozulmuş olması olası. PS4 sahibi olmadığım için pek bir şey söyleyemiyorum ama güç kaynağı bozulanlar gördüm. Umarım güç kaynağındadır sorun ki tamiri veya değişimi nispeten kolay olur tahminim ama anakart, GPU, vb. durumlar ise büyük masraf çıkarabilir veya aleti hurdaya düşürebilir.

Nayi    213
Nayi

PS4'ün donanımsal olarak kırıldığı söyleniyor. Cihazın anakartına lehimlenen bir kart sayesinde PS4 hackleniyor ve yüklü oyunlar kopyalanarak oynanabiliyormuş. 4.71 ve 4.72'de çalıştığı söyleniyor. Şimdilik online oyunlar da oynanabiliyormuş ama muhtemelen Sony buna ileride bir önlem alır ve kırık cihazları banlayabilir. Cihazı kırmayı düşünenlerin 4.71 ya da son sürüm olan 4.72'den ilerisine yükseltmemesi tavsiye olunur. :oleyo:

Edited by Nayi
  • Like 1

alpalp84    887
alpalp84

MTX key işini bende okudum. Çalıştığı konusunda ciddi söylentiler var. Tabi söylentiden ilerisine gidemiyor. Doğruysa eğer aktif şekilde satılıyor. PS3 kırdıran dükkanlar eminim bu çipide çalışırsa eğer hemen getirir.

• Like 1

Fallout    52
Fallout

Benim Dayı İran'a gider iş güç vs. 1-2 ay kalır. Arkadaşı içinde 30 oyun yüklü PS4 Slim almış türk lirası olarak 1500 TL'ye. Bu işlerden pek anlamaz ama tarif ettiğine göre bir menu'den oyunları seçip giriyormuş, resim istedim duruma göre burada da paylaşırım.

alpalp84    887
alpalp84
Fallout, 23 dakika önce tarihinde yazdı:

Benim Dayı İran'a gider iş güç vs. 1-2 ay kalır. Arkadaşı içinde 30 oyun yüklü PS4 Slim almış türk lirası olarak 1500 TL'ye. Bu işlerden pek anlamaz ama tarif ettiğine göre bir menu'den oyunları seçip giriyormuş, resim istedim duruma göre burada da paylaşırım.

Kırılma olayı daha çok yeni bir olay. Açıkcası işten anlayanlar bile birbirini bekliyor. kokusu çıkar ama yakında. Dayının aldığı kesin orjinal oyunludur.

Fallout    52
Fallout

1-2 yer tarif ettim oradan görüntü attı bana tam olarak anlamadım ama aynısından alacak. Gelince inceleyeceğim sanıyorum başka bir cihazdan aktarım yapılmış offline olarak çalışıyor.

Spoiler

VM91Rr.jpgnWQ3ol.jpg1g6l0p.jpg

Edited by Fallout
  • Like 1

mnth    238
mnth

Dijital oyunları 2. el alın :) ben öyle yapıyorum...

en fazla tek oyun için 60 - 70 TL arası ücret ödemişimdir...

alpalp84    887
alpalp84

Tamda bu miningçilere kızıyordum ekran kartı piyasasını bitirdiler diye. Kırılamaz diyordum kendi kendime.

1700 liralık makine... Herşey belli olsun bakarız.

• Like 1

alpalp84    887
alpalp84

Arkadaşlar biler bilir khalkedon nickli yıllarını bu işe vermiş arkadaş PS4 de korsan oyun işini çözmüş. Bu raya copy/paste yapmayayım, eksik birşeyler olabilir. Linkten siz okuyun.

http://www.newgamex.com/203-ps4-mtx-key-geldi.html

PS4 ün son güncellemesi PSN den indirilen oyunların harici diske yedeklenmesine olanak sağlıyordu. Hacker lar bu işten çözmüşler herhalde. Fakat torrent sitelerinde yıllardır gördüğümüz "Tekken 7 EUR PS4-SharpHD" gibi iso kalıpları işe yaramayacak. Dükkan sahipleri kendi paralarıyla oyun satın alarak onları bizim PS4 ümüze yükleyebilecek. Belkide torrent sitelerinde DUPLEX gibi gurupler bu satın alınmış oyunları paylaşmaya başlarlar -ki zamanında yapmışlardı.

Şu anda her modelde, her versiyonda çalışıyormuş.

• Like 1

Nayi    213
Nayi

100 TL bence makul bir fiyat. 

Ayrıca kabloların bir kez montajlanıp dışarıda hazır bir şekilde bırakılması çok mantıklı bir hareket. İleride çip ucuzlaşır, internete de kopya oyunlar düşer muhtemelen. İleride kendi çipimizi edinir, internetten indirdiğimiz oyunları kendimiz yükleriz sanırım. 

Yalnız yabancı sitelerde Mtx key'in her modelde değil de belli başlı serilerde çalıştığı söyleniyor.

PS4'ün altındaki ürün etiketini kontrol edip emin olmakta fayda var. 

Çalışan modeller şöyle listelenmiş. 

PS4: CUH-10xxA, CUH-11xxA, CUH-12xxA Serileri

PS4 Slim: CUH-20xxB Seri

PS4 Pro: CUH-70xxA Seri

Edited by Nayi

alpalp84    887
alpalp84

http://www.newgamex.com/204-ps4-oyun-yukleme-listesi.html

http://www.ps4oyun.com/ps4-kirma-ve-oyun-yukleme-oyun-secme-bolumu/

Şu anda ps4 kıranlar bu firmalar. Fiyatlar açıkcası biraz pahalı gibime geldi. Son çıkan bir PS4 oyununu kardeşlikle, takasla zaten gayet ucuza alabiliyorduk. ps4 oyun oyun başına 25 lira istiyor, khalkedon ise harddisk boyutu olarak hesaplıyor. Harddisk olarak yükleme daha mantıklı 3-5 istisnayı saymazsak 30-35 GB oyunların dosya boyutu. Tabi daha fazlada olabiliyor, Daha azda olabiliyor.

• Like 1

Nayi    213
Nayi

ps4oyun, oyun fiyatını 15'e düşürmüş ama yine de makul değil. 100 lira kırma için istiyor, 500 GB'lik PS4'e irili ufaklı 10 oyun yüklense 150 tutar. Toplamda 250 eder.

khalkedon ise kırma+oyun şeklinde paket yapmış. 500 GB için 150 TL, 1 TB için 200 TL. Sadece oyun yüklemeyi kaça yapacak belli değil ama yukarıdaki mantıkla 100 TL kırma dersek oyun başı kabaca 5 TL eder. Makul olan da bu olmalı sanırım. Belki 10 lira da kurtarır ama fazlası çok mantıklı değil. :) 

Bu arada ben bir süre daha beklemede kalacağım. Aleti 4.72'ye alıp, interneti kapattım. Sony şu an harıl harıl bu işlemi engellemenin bir yolunu arıyordur. Yeni firmware gelince bakalım ne olacak. Çip'in stabilitesi sağlanırsa yaygınlaşır ve kırma, oyun yükleme ücretleri de düşer muhtemelen. :D

Edited by Nayi

Nayi    213
Nayi

Sony hamlesini yaptı. :D

4.73 güncellemesiyle mtx key'i blokladı. Bu macera şimdilik sona erdi. 

Bakalım sırada ne var. 

Edited by Nayi

Kenz-i Mahfî    7
Kenz-i Mahfî
Nayi, 03.08.2017 - 11:33 tarihinde yazdı:

Sony hamlesini yaptı. :D

4.73 güncellemesiyle mtx key'i blokladı. Bu macera şimdilik sona erdi. 

Bakalım sırada ne var. 

4.73'e güncellememek bir çözüm değil mi peki?

Nayi    213
Nayi

Mtx key işlemi, anladığım kadarıyla sanırım şu şekilde gerçekleşiyordu.

Mtx key, cihaz 4.72'de çalışırken PSN'e bağlanarak aktif ediliyordu. Yani Mtx Key'in çalışması için, oyunları kopyalayan ve oyunların kopyalandığı cihazların asgari bir kez de olsa PSN'e bağlanması gerekiyordu. 4.73'te Sony bunun önlemini aldığı için Mtx Key işe yaramıyor.

Daha önce her iki cihaz da 4.72'deyken kırılmış ise sürüm yükseltmeden mevcut bulunan oyunların kopyalama işlemi yine yapılabiliyor ama oyun arşivini büyütme gibi imkanlar bildiğim kadarıyla yok.

Dolayısıyla internet bağlantısına ihtiyaç duyan çözümler uzun süre kalıcı olmayacaktır. Çip üzerinde güncelleme yapılarak aynı işlem 4.73'te başarılı olsa Sony önlemini alacak yeni bir sürümle yine yapılan işlemin önüne geçecektir. Bu böyle sürüp gidecek ve sürdürebilir bir çözüm olmayacaktır.

Kalıcı bir çözüm içi,  belli bir sürüm üzerinde bir kırma yöntemi bulunmalı ve hiç internete bağlanmadan kopya oyunlar oynatılabilmeli. Bunun haricindeki çözümler muhtemelen pek kalıcı olamayacak.

• Like 1

jubal    2
jubal

Bir ps4 almak istiyorım pro mu alsam slim mi pek karar veremiyorum. Bir de sizce nereden alınmalı, dikkat edilecek bir şeyler varmı?

Uzun süredir biraderle onun ps4 ünü ortak kullanıyorum. Benim hesabım onda kullanıcı olarak da ekli. Kendi hesabımdaki oyunları onun ps4 ünde de oynuyorum. Kendi makinemde bu hesapla oturum açsam sıkıntı olur mu ona ya da bana? Onun makinesinde kullanıcı olarak kendimi silmeli miyim? Bu konuda bilgisi olan var mı?