Jump to content
Laravel Framework 5.7.6 güncellemesi tıklayın lütfen Devamını oku... ×
superlative

Plex Media Server

Tavsiye Edilen İletiler

superlative    49
superlative

plex.jpg

Forum'da PLEX Media Server ile ilgili başlık nasıl olmaz dedim ve sinema dizi severler için olmazsa olmazsa bu ücretsiz yazılımı paylamak istedim. Bilen biliyordur belki ama bilmeyen arkadaşlar için açtım bu başlığı. Plex Media Server'ı https://www.plex.tv/downloads/ adresinden bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Plex Media Server (PMS) Ne işe yarar?

PMS ile arşivinizdeki dizi, film, belgesel, şarkılar (mp3) hata fotoğrafları ayrı ayrı kütüphaneler oluşturup buralara yerleştirmenize ve bu medyaları, ister tabletten, ister televizyondan, ister telefondan istediğiniz yerden izlemenizi sağlayan bir yazılımdır. Ayrıca film, dizi, albüm bilgilerini internetten indirir. Dilerseniz bu arşivinizi diğer PLEX kullanıcıları ile paylaşabilirsiniz. Bu paylaşma sadece streaming şeklinde oluyor. Yani sizi arşivimdeki belli bölümlere erişmeniz için yetkilendirdim diyelim. Siz benim PMS'ye bağlanıp sadece benim yetki verdiğim bölümdeki filmleri dizileri ne varsa izleyebilirsiniz.

Yıllardır üzerinde çalıştığım bir arşive sahibim. Plex Export gibi tekniklerle sizde tüm PLEX arşivinizi şu şekilde export edebilirsiniz (Liste haline getirebilirsiniz) Tıklayın -> http://kaan.dogan.org/plex/

Çok temel düzeyde bilgiler paylaşmaya çalıştım PLEX hakkında. Umarım faydalı olmuştur. PLEX üzerinde kullanıcı adım mkaand. Arşiv paylaşmak isteyenler beni ekleyebilirler.

Çok sağlam Müzik arşiviniede sahibim. Şimdiye kadar hiç dinlemediğim, tüm ömrüm boyunca hiçbir iş yapmadan müzik dinlesem bitirmeye ömrüm yetmeyecek kadar albüme sahibim sanırım :)

plex2.jpg

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
hocam    77
hocam

Bu güzel tanıtım için teşekkürler.

Keşke kullanım tarzı şeklinde bilgilendirme de olsaydı.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative    49
superlative

Rica ederim. Aslında kullanımı karışık değil. Web tabanlı bir yazılım bu PMS. Siz serverı kuruyorsunuz. Sonra varsayılan tarayıcınız üzerinden yeni kitaplıklar (Library) oluşturuyorsunuz. Bu kitaplıkların film mi? dizi mi? fotoğraf mı? olduğunu seçiyorsunuz. Sonra bu medyaların harddiskinizde saklı olduğu yeri seçiyorsunuz. PLEX tarayıp onları indexliyor. Dizi için şöyle bir dosyalama formatı gerekiyor. Ben benimkinden örnek veriyorum:

TV Series (Kitaplığımın adı). Harddiskte bulunduğu bölüm:

I:/TV Series (Bu klasörün altına aşağıdaki formatta tüm dizilerimi taşıdım)

The Walking Dead için dizin yapısı:

I:/TV Series/The Walking Dead/ altında

Season 01

Season ...

Season ...

Season 07

şeklinde sezon klasörleri. Her sezon klasörü altında da video ve altyazı dosya isimleri

The.Walking.Dead.S07E12.Say.Yes.720p.HDTV.x264-FLEET.mkv

The.Walking.Dead.S07E12.Say.Yes.720p.HDTV.x264-FLEET.TR.srt

Bölüm ekran görüntüsü, konusu yönetmeni, yayın saati tarihi gibi şeyleri otomatik o çekiyor.

plex3.jpg

Müzik albümlerinin bilgilerinide last.fm üzerinden çekebiliyor. Kullanımı çok basit. Arşivinize istediğinz yerden ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden evinize bağlanıp izleyecekseniz TCP 32400 no'lu portu açmanız lazım. İnternet üzerinden izlerken görüntü kalitesini değiştirebilirsiniz donma filan olursa. Kısaca PLEX ile kendinize ait bir YOUTUBE yapabilirsiniz. Benim Arşiviminden birkaç görüntü daha paylaşmak istiyorum.

DİZİ ARŞİVİM

plex4.jpg

CHARLES CHAPLIN ARŞİVİM

plex5.jpg

BELGESEL SERİLERİ ARŞİVİM

plex6.jpg

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.432
Putte

Kullanımı anlatılması lazım gelmeyecek kadar basit. Bende var plex server medya pc mde kurulu. Harika bir utlity. Web tabanlı. Ayarları basit . Kütüphaneyi kendiniz arşivinize bağlayarak oluşturuyorsunuz. Geri kalan herşeyi kendi yapıyor. Kapk resimlerine özetlerine fon müziğine kadar hepsini getiriyor. Bunları web de açıp tıkladığınız birini oynatıyorsunuz. Gerçekten harikadır. Buna benzer Kodi var ama bence bu daha iyi.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative    49
superlative
Putte, 2 dakika önce tarihinde yazdı:

Kullanımı anlatılması lazım gelmeyecek kadar basit. Bende var plex server medya pc mde kurulu. Harika bir utlity. Web tabanlı. Ayarları basit . Kütüphaneyi kendiniz arşivinize bağlayarak oluşturuyorsunuz. Geri kalan herşeyi kendi yapıyor. Kapk resimlerine özetlerine fon müziğine kadar hepsini getiriyor. Bunları web de açıp tıkladığınız birini oynatıyorsunuz. Gerçekten harikadır. Buna benzer Kodi var ama bence bu daha iyi.

Kodi'yi bende denedim hatta birde Emby var benim denediğim ama PLEX bir numara :good:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    212
mnth

ben bu plex e alışamadım. Kodi kullanıyorum. bu plex in illa sunucu kuracaksın demesi beni deli ediyor. NAS sunucum da plex var ama arm işlemci ne kadar işe yarar oda ayrı hikaye. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative    49
superlative
mnth, 3 dakika önce tarihinde yazdı:

ben bu plex e alışamadım. Kodi kullanıyorum. bu plex in illa sunucu kuracaksın demesi beni deli ediyor. NAS sunucum da plex var ama arm işlemci ne kadar işe yarar oda ayrı hikaye. 

Benim i7 işlemcili ASUS laptopımda 7/24 çalışıyor PLEX sorunsuz kullanıyorum. Generate video preview thumbnails diye bir seçenek var onu kapatıyorum ama. Onu açınca CPU tavan yapıyor.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    212
mnth
superlative, Şimdi tarihinde yazdı:

Benim i7 işlemcili ASUS laptopımda 7/24 çalışıyor PLEX sorunsuz kullanıyorum. Generate video preview thumbnails diye bir seçenek var onu kapatıyorum ama. Onu açınca CPU tavan yapıyor.

kodi de öyle bir zorumluluk olmadığı için seviyorum. Açıyorum ağıma bağlanıyorum seyrediyorum. Transcoding yapılacaksa güzel sistem ama onda da iyi işlemcili bir sunucu kurmak gerekiyor.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative    49
superlative
mnth, 2 dakika önce tarihinde yazdı:

kodi de öyle bir zorumluluk olmadığı için seviyorum. Açıyorum ağıma bağlanıyorum seyrediyorum. Transcoding yapılacaksa güzel sistem ama onda da iyi işlemcili bir sunucu kurmak gerekiyor.

Hocam off-topic olacak ama imzandaki trakt.tv banner'ı için plus üyelik mi satın aldın? Bende Plex ve Trakt.tv hesaplarını entegre kullanıyorum. SEnin gibi imzama eklemek isterim ama galiba bu bannerlar plus üyeler için.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
The Black    127
The Black
gönderildi (düzenlendi)

Anime için de yapılabilir mi ?

tarihinde The Black tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    212
mnth
superlative, 43 dakika önce tarihinde yazdı:

Hocam off-topic olacak ama imzandaki trakt.tv banner'ı için plus üyelik mi satın aldın? Bende Plex ve Trakt.tv hesaplarını entegre kullanıyorum. SEnin gibi imzama eklemek isterim ama galiba bu bannerlar plus üyeler için.

evet ben 3 yıldır siteyi çok beğendiğim için vip üyelik alıyorum. Desteklemek amacıyla.

Ayrıca hangi dizide nere kaldım gibi sorunlarım yok artık :oleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative    49
superlative
The Black, 24 dakika önce tarihinde yazdı:

Anime konusunda hiç bir çalışmam olmadı ama bu Anime dediklerin dizi şeklindeyse ve www.thetvdb.com da aratınca çıkıyorsa, ya da film şeklinde oluyorsa www.themoviedb.org adresinde aratınca çıkıyorsa, sorunsuz kullanabilirsin Anime içinde.

mnth, 21 dakika önce tarihinde yazdı:

evet ben 3 yıldır siteyi çok beğendiğim için vip üyelik alıyorum. Desteklemek amacıyla.

Ayrıca hangi dizide nere kaldım gibi sorunlarım yok artık :oleyo:

Bende VIP üye olayım dedim ama biraz tuzlu geldi açıkcası. Hangi dizinin neresinde kaldığını izleyip izlemediğini PLEX zaten tutuyor. KODİ tutmuyor mu? Ben Laptoptan PLEX üzerinden bir filme başlayıp durdurup TV'den devam edip ordan da durdurup Yatağımda Tablet'ten izleyebiliyorum :ohyeah: Trakt.tv ise sadece ne izlediğimi Facebook ve Twitter da takipçilerimle paylaşmaya yarıyor. Yani sadece forum widget'i olarak kullanmak için VIP olur muyum bilmiyorum. Trakt.tv nin sahibi Justin diye bir çocuk çok yardımcı oluyor bir sorunun olursa aslında desteklemek adına VIP olunabilir ama sadece widget için VIP olunmaz sanki. Bende Trakt.tv yi çok seviyorum takipleşelim. mkaand benim kullanıcı adım.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
The Black    127
The Black

@superlative Teşekkürler ulaşıyorum bilgilere.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
nht.ctn    422
nht.ctn
The Black, 48 dakika önce tarihinde yazdı:

Anime için tam olarak aynı olmasa da benzer işlevleri gören Taiga'yı öneririm. MyAnimeList üstünden çalışıyor. Ana amacı izlediğin bölümleri otomatik yakalayarak listeni güncel tutmak. Aynı zamanda gösterişsiz bir arşiv düzenleyici görevi görüyor.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    212
mnth

benim kullanıcı adımda mnth trakt tv de..

ben yıllık 15 $ veriyorum. 3 yıl öncede aynı idi :alien:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative    49
superlative
mnth, 2 dakika önce tarihinde yazdı:

benim kullanıcı adımda mnth trakt tv de..

ben yıllık 15 $ veriyorum. 3 yıl öncede aynı idi :alien:

Senin iyiymiş hocam, benden yıllık 60$ istiyor :$ Ekliyorum seni trakt.tv'den.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    212
mnth
superlative, 5 dakika önce tarihinde yazdı:

Senin iyiymiş hocam, benden yıllık 60$ istiyor :$ Ekliyorum seni trakt.tv'den.

60$ çokmuş... benden istese şimdi vermem tabii

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
The Black    127
The Black

Bazıları'nın bilgisini tam çekmiyor? nasıl düzeltebilirim?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nautilus    290
Nautilus
gönderildi (düzenlendi)

Konu için teşekkürler. İlgimi çekti, deneyeyim dedim. "Filmler" isminde bir kütüphane oluşturdum. Klasör Ekle'den filmlerimin bulunduğu klasörü seçip kaydettim. "Library scan complete" diyor ama kütüphaneyi tıklayınca "bu kütüphanede hiç öğe yok" diyor. Neyi eksik yapıyorum?

Edit: Kullanacağımdan değil ama uygulamayı biraz keşfetmek istiyorum.

tarihinde Nautilus tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative    49
superlative
gönderildi (düzenlendi)
The Black, Bir saat önce tarihinde yazdı:

Bazıları'nın bilgisini tam çekmiyor? nasıl düzeltebilirim?

Eğer film dizi adlarını düzgün bir şekilde yazdıysan otomatik bulur PLEX. Misal The Mask filmi için The.Mask.1994.720p.BRRip....... şeklindeyse otomatik onun The Mask filmi olduğunu anlar. Dosya adlarında Türkçe ad kullanma. O zaman bulamıyor. Hep orjinal isimlerini kullan. Yinede bulamadıysa. Aşağıdaki adımları dene.

plex7.jpg

Nautilus, 53 dakika önce tarihinde yazdı:

Konu için teşekkürler. İlgimi çekti, deneyeyim dedim. "Filmler" isminde bir kütüphane oluşturdum. Klasör Ekle'den filmlerimin bulunduğu klasörü seçip kaydettim. "Library scan complete" diyor ama kütüphaneyi tıklayınca "bu kütüphanede hiç öğe yok" diyor. Neyi eksik yapıyorum?

Edit: Kullanacağımdan değil ama uygulamayı biraz keşfetmek istiyorum.

İki sebepten dolayı bulamamış olabilir. Filmler klasörünüzdeki her filmin gerçekten film olması gerekiyor dizi filan varsa ayrı klasörde olması gerekiyor. Dosya adları

Orjinal.Film.Adı.YIL.diğer.bilgiler.mkv şeklindeyse otomatik bulur. Yinede Kütüphanenin şu ayarlarına bir bakın derim. Alternatif olarak library'nin yanındaki ... tıklayıp Update Library diyebilirsiniz.

plex8.jpg

Yukardaki gibi kütüphane türü Movie olmalı. Dil olarakta English'i seçin eğer sırf türk filmlerinden bir Library yaptıysanız Türkçe'yi seçin.

plex9.jpg

Burda da Plex Movie Scanner ve The Movie Database seçili olmalı.

tarihinde superlative tarafından düzenlendi
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.