Jump to content
Laravel Framework 5.7.6 güncellemesi tıklayın lütfen Devamını oku... ×
superlative

Plex Media Server

Tavsiye Edilen İletiler

Putte    1.432
Putte

Ben de çift modem var. Bunlardan biri 100 mbps fiber hat (Upload 5 mbps) diğeri ise 20/20 mbps senkron hat. Yani upload ı 20mbps.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    212
mnth

O zaman plex işe yarar tabii :devil: 20 mbit upload diyor :smurf::bananek:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative    49
superlative

Bende 50/4Mbit KabloNet var. Babalar gibi izliyorum dışardan. Bu biraz da PLEX'in çalıştığı cihazın işlemcisi ile alakalı. Bu başlığı açtığımdan bu yana arşivim giderek büyüdü ve HDD yetmez oldu. Bende 12TB lık yayla gibi bir WD daha aldım. Şu an 6TB a yakın arşivim var ve hepsi CrashPlan ile yurtdışına yedekleniyor. PLEX Server kullanacaksanız NAS üzerinde filan çalıştırmayın çok ciddi sıkıntıları var o işin. Bir kere DB'sini yedeklemek sıkıntı, ayrıca Trakt.tv gibi add-on lar eklemek güncelleme yapmak sıkıntı. Benim laptop 7/24 açık i7 işlemci 16GB RAM var portumda açık. Her yerden transcoding yaparak donmadan çatlamadan izliyorum vallahi :fool:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    212
mnth

benim seedbox üstünde çalışıyor. İnternet olan her yerden seyrediyorum.  

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
jazzer    0
jazzer
8 hours ago, Putte said:

Benim modemimdeki durumu örnek olarak koyuyorum:

1- Modeminize adresinden tarayınızda girin. Genelde 192.168.1.1 adresindedir. Bazen 192.168.2.1 de olabiliyor. Buna bilgisayarınzıdaki ipye bakarak kolayca karar verebilirsiniz. O adresin en sonunu 1 yapın tarayıcı da gateway yani modemişnizdir o.

2- Ayarlardan NAT ı bulun. Genelde bu isim kullanılır. Benim modemde ise forwarding ismi kullanılmış. Girdiğimde içine gördYönlendirme listem aşağıda:

Clipboard01.jpg

PlexTv ismini verdiğim yönlendirme ise en aşağıda eklenmiş. Edit ten girersek içine ayarları göreceğiz aşağıda:

Clipboard02.jpg

Kırmızı çerçeve içine aldığım yerde ayarlar görünüyor:

Burada 32400 port PlexTv tarafından kullanılan port no. 192.168.1.40 ise bende Plex Media serverin kurulu olduğu host yani bilgisayar. Bu yönlendirme ile iletişim kurulduğunda PLEX çalışır sıkıntı olmaz.

Dikkat edeceğiniz husus ise Plex Media server kurulu bilgisayarınızın ip sini DHCP den almayın. IP adresi sabit olsun. Onu bir defa elle girin ki adres hep aynı olsun değişmesin. Yoksa adres değişip başka bir adres olduğunda yönlendirme çalışmaz. çünkü farklı adrese yayın yapar.

çok teşekkür ederim 

bu şekilde sorunum çözüldü. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.432
Putte

Güle güle kullanın.

• Haha 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
jazzer    0
jazzer

ilginç bir şekilde yine gitti uzak erişim. ayarları kontrol ediyorum aynı şekilde duruyor . modem ayarlarında harici IP diye bir şey var onu boş bırakmıştım ona bişey yazmam gerekiyor mu acaba?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.432
Putte

Hayır.

Plex Serverin kurulu olduğu bilgisayarın IP si sabit mi? Buna özellikle işaret etmiştim. Değilse ve DHCP den IP alıyorsanız eğer, her yeni IP atandığında erişimi kaybedersiniz.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    212
mnth

Plex pass kullanıyor musunuz ?

Ben 1 yıllık almıştım   yeniden alıp almamaya karar veremedim açıkçası...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.432
Putte

Ben kullanıyorum ve memnunum

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
akar1m    18
akar1m
gönderildi (düzenlendi)
superlative, 17/03/2017 - 18:21 tarihinde yazdı:

@mnth Eklenti güzel uzun süredir kullanıyorum ama bazen refresh yapman gerekebiliyor birkaç kez. Hatta bazen dosyayı klasörden başka yere taşıyıp tekrar olması gereken yere atıyorum update library yapıyorum. Ne olursa olsun PLEX Can'dır

filmadi.mkv 

filmadi.srt  

Olduğu durumda normal şartlarda pc'de ya da usb stick'ten tv'ye bağladığınızda otomatik olarak TR altyazı gelir ama Plex Server bazen sapıtabiliyor UTF8 eklentisi olmasına rağmen. Sorun yaratırsa şunu deneyin;

filmadi.mkv 

filmadi.srt yerine filmadi.tr.srt ekleyin ;)

Plex Server gerçekten çok güzel. LG TV kullanıp official plex client'ta sorun yaşayan var ise onunda çözümünü şu; LG Content Store'dan xplay indiriyorsunuz. 

Çünkü LG TV için indirdiğiniz plex'in varsayılan uygulaması hem server hem client tarafında direct play & direct stream ayarlı olmasına rağmen transcoding yapabiliyor.  

LG TV transcoding sorunu çözümü = xplay "direct stream" görünce zaten anlarsınız.

Aynısını plex official app'te baktığınızda aşağıda transcoding yazıyorsa bilinki ordan patlıyorsunuz :)

aynı model farklı boyutta iki tv'de yaptığım deneme sonuçları bunlar. 

image.png.3b80122b34c7610f130e432642bf1c0b.png

tarihinde akar1m tarafından düzenlendi
  • Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative    49
superlative

@akar1m'ye katılıyorum. Aynı setup bende de var. Yıllardır LG TV ve Plex kullanıyorum (Laptop Server). TV de hem xplay hem resmi uygulama var. Çünkü bazen xplay de sapıtabiliyor. Bir rus arkadaş güncelliyordu xplay'i ama bıraktı sanırım. Yinede xplay resmi uygulamadan çok daha güzel. Donma filan olmadan 4K ları bile izleyebiliyorum. Laptop 16GB RAM li i7 işlemcili ASUS. 7/24 açık laptopım.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.432
Putte

Sağlam bir arşivim var arkadaşlar. 

Zaten günümüzde altyazı olayı sadece arşivci olan insanlar için lazım artık. Zaman değişti Netflix, Digiportal vb yasal medya kanalları ile online izle siteleri nedeniyle derdi sadece izleyip geçmek olan insanlar için altyazı gerekmiyor. Sadece eskiden kalma kuşakta bu alışkanlık var. Kaliteli olsun altyazısı olsun ve benim olsun. Haklılar da . Anak bant  genişlikleri bu şekilde artmaya devam ettikçe elimizdeki arşivin kalite avantajı da gidiyor. Misal önce 480p bir arşivim vardı ve zamanın kalitesinin çok üstündeydi. Sonra aynı arşivi bir yandan eklerken diğer yandan 720p ye dönüştürdüm. Şimdi ise 1080p ye dönüştürmeye başladım. Dönüştürmek dediğim tekrar internetten toplayıp indiriyorum.

Çünkü bir film istisnai meseleler hariç daha yüksek çözünürlüğe kodlamayla dönüştürülemez. 

Tabi yukarıdaki 2 arkadaşımızın altatı plex olayı ise arşivci insanlar için olmazsa olmazlardandır. Kodi gibi açık platformlarda var. Bunlarsız arşivin tadı olmaz. Plex de beni deli eden bu kadar başarılı bir yapımda altyazı nın faul olmasıdır. Eğer @akar1m arkadaşımızın dediği çözüm olursa, şimdiden gani gani teşekkür ediyorum.

Arşivi olan herkese plexi tavsiye ediyorum.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative    49
superlative
Putte, 4 sa önce tarihinde yazdı:

Sağlam bir arşivim var arkadaşlar. 

Zaten günümüzde altyazı olayı sadece arşivci olan insanlar için lazım artık. Zaman değişti Netflix, Digiportal vb yasal medya kanalları ile online izle siteleri nedeniyle derdi sadece izleyip geçmek olan insanlar için altyazı gerekmiyor. Sadece eskiden kalma kuşakta bu alışkanlık var. Kaliteli olsun altyazısı olsun ve benim olsun. Haklılar da . Anak bant  genişlikleri bu şekilde artmaya devam ettikçe elimizdeki arşivin kalite avantajı da gidiyor. Misal önce 480p bir arşivim vardı ve zamanın kalitesinin çok üstündeydi. Sonra aynı arşivi bir yandan eklerken diğer yandan 720p ye dönüştürdüm. Şimdi ise 1080p ye dönüştürmeye başladım. Dönüştürmek dediğim tekrar internetten toplayıp indiriyorum.

Çünkü bir film istisnai meseleler hariç daha yüksek çözünürlüğe kodlamayla dönüştürülemez. 

Tabi yukarıdaki 2 arkadaşımızın altatı plex olayı ise arşivci insanlar için olmazsa olmazlardandır. Kodi gibi açık platformlarda var. Bunlarsız arşivin tadı olmaz. Plex de beni deli eden bu kadar başarılı bir yapımda altyazı nın faul olmasıdır. Eğer @akar1m arkadaşımızın dediği çözüm olursa, şimdiden gani gani teşekkür ediyorum.

Arşivi olan herkese plexi tavsiye ediyorum.

Merhaba @Putte Plex'de altyazıda nasıl bir sıkıntı yaşıyorsunuz? BEn yıllardır sorunsuz kullanıyorum. Transcode veya Direct Play hiç sorun yaşamadım. LG TV var xplay gerçekten başarılı bir uygulama. Arşiv konusunda sana katılıyorum. En büyük sıkıntı HDD şu an arşivciler için. 12TB lık Western Digital aldım 5 ay önce yeni taksidi bitiyor bu ay :oleyo: Bende de sağlam bir belgesel film dizi arşivi var. Her pazar saat 6'da imzamdaki Arşivim otomatik olarak güncelleniyor. Ben sadece arşiv yapmakla kalmıyorum. CrashPlan ile tüm arşivimi limitsiz olarak yedekliyorum ayda 3-5 dolara. İmza demişken Etkin Üye statüsüne geçtiğimden beri forumdaki imzamda sıkıntı var. Yönetime MEsaj kısmına yazdım sorunu. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.432
Putte

Etkileyici bir arşiviniz var. Transcoding yapmıyorum. Ojinal haliyle seyrediyorum. Direct Play bende de sorunsuz. Ancak webden oynattığımda altyazıları Türkçe karakterlerde bozuk gösteriyor. Uğraşmadım nedenine ancak plex e yakışmayan bir hata bence.Bu kadar kapsamlı bir medya arşiv ve player da bu hata olmamalı.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative    49
superlative
Putte, 7 dk önce tarihinde yazdı:

Etkileyici bir arşiviniz var. Transcoding yapmıyorum. Ojinal haliyle seyrediyorum. Direct Play bende de sorunsuz. Ancak webden oynattığımda altyazıları Türkçe karakterlerde bozuk gösteriyor. Uğraşmadım nedenine ancak plex e yakışmayan bir hata bence.Bu kadar kapsamlı bir medya arşiv ve player da bu hata olmamalı.

Teşekkür ederim. Türkçe karalter sorunu yaşıyorsanız altyazılarınız utf-8 değil diyedir. Onunda çözümü var https://github.com/ukdtom/SRT2UTF-8.bundle bu plugini PLEX e ekleyin. Bu plugin ANSI kodlamasına sahip altyazılarınızın önce yedeğini alıp sonra onları UTF-8 otomatik çeviren bir plugin. Türkçe karalter sorunu yaşamazsınız. Film dosyasını attıktan sonra altyazıyı atarsanız plugin çalışmıyor. O zamanda filmi seçip PLEX'den Refresh meta tag diyince plugin çalışıyor ve altyazının önce yedeğini alıyor sonra UTF-8 e çeviriyor. İmzam ile ilgili bir başlık açtım yönetime mesaj kısmında. Buradan sorunu inceleyebilirsiniz:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.432
Putte

İmza sorununuzla alakalı destek bölümünde ilgili departmanda bir bilet açın. Ben ya da bir arkadaşımız ilgilenecektir. Mümkün olduğu kadar sarih resimli ve açıklayıcı bir not olsun. Çünkü tam anlamadan sorunu, ne yapacağımızı bilemeyiz. Etkin üye maskınızla alakalı olmadığına emin olabilirsiniz. Bu aralar forum genelinde bazı stabilite problemleri yaşıyoruz. 

Genel duyuruya bakarsanız, daha yeni 4.2.8 güncellemesi aldık. Sözde stabil sürüm ama sorunlar yaşanabiliyor. Bana gelen öm lere bakılırsa eğer, bağlanma sorunu yaşayan, beyaz ekran alan arkadaşlarda varmış. Sonra tamam düzeldi diyorlar. Sürüm bizim bazı eklentilerimizle tam uyumlu olmayabilir. Bir süre sonra bunlar geçecektir.

İmza ile alakalı biletinizi okuduktan sonra sorununuzla bizzat ilgileneceğim yemekten sonra inşallah.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative    49
superlative

Çok teşekkürler @Putte hemen açıyorum bileti. :good:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    212
mnth

ben artık altyazıyı notepad++ ile utf-8 'e çevirip sunucuya atıp seyrediyorum... utf-8 scripti bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. O yüzden bu daha kolay benim için...

Bu ay plex pass ım bitiyor. Herhalde lifetime üyelik alıp rahatıma bakacağım. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative    49
superlative

Plex Pass gerekli mi? Ne ayrıcalık sağlıyor ki? Ben Plex Passsiz gayet güzel kullanıyorum. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.