Jump to content
Sign in to follow this  
better

Amazon Kindle Kullanıcıları

Recommended Posts

better    182
better

Amazon Kindle cihazı, belki ilk elektronik kitap okuyucusu fakat Türkiye'de satışının yaygın olmaması ve ilk başlarda Amazon'dan ekitap satın alınamamasından dolayı, çok kaliteli bir cihaz olmasına rağmen, çok fazla yaygınlaşamadığını düşünüyorum. Örneğin şuan D&R'a gibi yerlerden, Kobo ekitap okuyucu satın alınabiliyorken, Kindle ise bildiğim kadarıyla halen sadece online olarak temin edilebiliyor. Bendeki cihazı, 4 yıl önce, Kindle Türkiye sitesinden almıştım ve halen kullanıyorum. Model: Kindle Paperwhite 2. Cihazın performansı ve özelliklerinden memnun kaldığım için, hiç tanımayan, ekitap okuyucu almak isteyip kararsız kalanlar için bir fikir verebilir.

 

Beğendiğim ve almama neden olan özelikleri;

- Çok şık görünüm

- Oldukça hafif (kılıfsız haliyle)

- Yazılar çok net (her açıdan okumak mümkün), yazı fontları çok çeşitli

- Ekitap kaynağının Amazon olması, çeşitlilik, sorunsuz indirme, 5 gb depolama alanı (buradan dilediğiniz zaman indirebilirsiniz, satın aldığınız herşey orada herzaman mevcut olarak duracak, cihazda durmak zorunda değil, dilediğiniz zaman indirip okuyun)

- Pil ömrü çok uzun (günde birkaç saat okusanız tahminen en az 1 hafta dayanır, sürekli okuyucu olmadığım için net birşey söyleyemem ama hiç dokunulmadığı taktirde, 3-8 hafta kadar dayandığına tanık oldum, sitedeki bilgi ile uyumlu)

- Vocabulary Builder ( beni en fazla etkileyen ve almama neden olan özelliğinden biri de bu olmuştu, kendi içinde gelen çok geniş kapsamlı ingilizceden-ingilizceye çeviri olan sözlük ''Oxford American Dictionary'' öğrenme açısından zor olduğu için, ''Wordnet 3'' İngilice-Türkçe sözlük yükledim ve kapsamından çok memnunum, gayet yeterli diyebilirim. Sözlük olayının en büyük artısı, bilmediğiniz bir ingilzce kelime üzerine gelip basılı tutunca, 1-2 sn içinde pop-up sözlük devreye giriyor ve kelimenin anlamını size gösteriyor (aynı zamanda wikipedia'da da arama yapıyor uçak modunda değilse). Bu işlem klasik olarak normal sözlüklere açıp bakmaktan belki 10 kat daha hızlı bir yöntem. Sadece bu kadar da değil, Vocaulary Builder özelliği sayesinde, sizin baktığınız, bu anlamını bilmediğiniz kelimeleri, ayrı bir sayfada, sonradan çalışmanız için biriktiriyor, çalışıp öğrendiğiniz kelimeleri ''mastered'' tuşuna tıklayarak sayfadan kaldırabiliyorsunuz.

- Gözü hiç yormuyor demeyim, sadece LCD ekranlara göre, oldukça konforlu sayılır. Örneğin benim gözlerim kolay etkileniyor ışıktan, çok telefona veya bilgisayara bakamıyorum, yaşarıyor, erken yoruluyor gibi şikayetleriniz varsa veya gözleriniz genel anlamda hassas ise, ebook okuyuculara yönelebilirsiniz, çünkü, LCD ekranlar gibi ışığı dışa çok fazla yansıtmıyor, arka ışık ve elektronik mürekkep teknolojisini kullanıyor, bu hem gözü belki LCD ekrana göre 5 kat daha az yoruyor, hem de her açıdan okumayı kolay hale getiriyor.

- Sadece kitap değil, birçok magazin, dergi, gazete Amazon'da ekitap şeklinde mevcut

- Kindle formatına (mobi-AZW3) uyumlu, onbinlerce kitabı internette, ücretsiz olarak bulmak mümkün

- Çok okuyanlar için Kindle Unlimited özelliği ve yeni kitap önerileri için Goodreads desteği

 

Eksileri;

- PDF konusunda yetersiz, pdf açıp okuyabilirsiniz ama Tablet yada Laptop'dan aldığınız verimi alamazsınız, düz yazı şeklinde olan pdf'ler yine okunabilir sıkıntısız

- Üst modeller, örneğin Kindle Fire, bunlar tablet özelliği olan, çok farklı cihazlar, tabiki birçok farklı özellikleri mevcut, video izleme, pdf okuma gibi özelliklerinin bir tabletten farklı olduğunu sanmıyorum ama unutulmaması gereken birşey var ki, üst modellerin ekranı LCD'ye yakındır, yani gözün hassasiyeti ön planda düşünülerek alınacaksa, çok uygun olmayabilirler, benim kullandığım model ise ''Kindle Paperwhite 2'' bu konuda iyi bir model, çünkü sadece ebook okumak için tasarlanmış.

- Epub formatını mobi'ye çevirmek mümkün Calibre ile, özellikle görseli yoğun olmayan kitaplar için bu yöntem kullanılabilir fakat direkt olarak Epub formatını okusaydı daha iyi olurdu, Kobo direkt olarak Epub okuyabiliyorsa bu bir artıdır, yalnız ben D&R'da Kobo cihazlarını kısa bir şekilde inceledim, özellikle yazı karakterleri, ışık tonu ve genel görünüm olarak bana Kindle kadar kaliteli görünmedi ama herkesin fikri farklı olabilir bu konuda. Epub olayının en önemli yanı şu olabilir, ekitap okuyucuda, Türkçe kitaplar okumayı düşünüyorsanız, Epub formatında ve pdf formatında kitap çeşitliiği bulma ihtimaliniz, mobi bulma ihtimalinize göre çok daha yüksek. Örneğin, benim idefix'ten aldığım ekitapların hepsi Epub-pdf formatında idi. Epub olanları Calibre ile dönüştürüp öyle okuyabildim, dediğim gibi görseli fazla olmadıktan sonra sorun olmuyor. İngilizce kaynak için Amazon oldukça geniş olduğu için, herhangi bir sıkıntı yok o konuda.

 

 

Tüm Kindle modelleri ve aralarındaki farklar;

http://www.the-ebook-reader.com/kindle-comparison.html

 

Kindle Paperwhite 2 ile ilgili detaylı bilgiler ve video;

http://blog.the-ebook-reader.com/2013/10/31/kindle-paperwhite-2-review/

 

Cihaz ve bahsettiğim özellikleri ile ilgili görüntüler;

 

  1-  https://puu.sh/uzIvJ.jpg

  2-  https://puu.sh/uzIwd.jpg

  3-  https://puu.sh/uzIwy.jpg

  4-  https://puu.sh/uzIx7.jpg

  5-  https://puu.sh/uzIxy.jpg

  6-  https://puu.sh/uzIxM.jpg

  7-  https://puu.sh/uzIzT.jpg

  8-  https://puu.sh/uzIyb.jpg

  9-  https://puu.sh/uzIyr.jpg

10-  https://puu.sh/uzIyP.jpg

11-  https://puu.sh/uzIz2.jpg

12-  https://puu.sh/uzIzi.jpg

13-  https://puu.sh/uzIzC.jpg

14  -https://puu.sh/uzIA5.jpg

15-  https://puu.sh/uzIAg.jpg

16-  https://puu.sh/uzIAl.jpg

17-  https://puu.sh/uzIAD.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...