Jump to content
Nayi

Kobo eOkuyucu'lar İçin Uygulamalar ve Yamalar

Recommended Posts

Nayi    212
Nayi

Merhaba,

Eski forumda oldukça emek sarf ettiğimiz, Kobo kullanıcıların katkılarıyla içerik yönünden oldukça zenginleştirdiğimiz bir başlığımız mevcuttu. 2013 yılında aldığım Kobo glo'yla başlayan e-kitap maceramda sürekli bu cihazı nasıl daha etkin kullanabilirim arayışında olmuş ve bulduğum sonuçları ve yaptığım uygulamaları o başlık altında paylaşmıştım. Her ne kadar yaptıklarım genel olarak yabancı forumlarda üretilen uygulama ve içeriklerin tercümesinden ileriye gitmese de sanırım o başlık Kobo e-okuyucular konusunda Türkçe içerik olarak en zengin kaynak olmuştu. 

Yeni forumumuzda da aynı başlığı aynı zenginlikte yeniden oluşturmak hem eski emeklerin boşa gitmemesi hem de yeni Kobo e-okuyucu alacaklara ışık tutması açısından kaçınılmazdı. Kobo artık resmi olarak Türkiye'de satılmakta, dolayısıyla bu e-okuyuculara ulaşmak eskisinden daha kolay. Kobo cihazlar fabrika çıkışlı olarak kullanıcılar açısından böylesi daha iyi denilebilecek bazı eksiklikler içermekte. İşte bu uygulamalardaki amaç da bu eksiklikleri gidermek ve kullanıcıların cihazlarını kendilerine göre özelleştirerek daha verimli kullanmalarını sağlamak. 

Öncelikle tekrar hatırlatmakta fayda var. Yukarıda da bahsettiğim gibi buradaki uygulama ve yamalar çoğunlukla yabancı menşeli ve mobileread forumlarından alınan uygulamaların bizzat tarafımdan tecrübe edilerek uygulanmış, olumlu sonuç alınmış ve Türkçeleştirilmiş hâlleridir. Buraya aktardığım ve aktarmadığım uygulama ve yamaları orijinal dilinde okumak, araştırmak ve uygulamak isteyenler mobileread forumlarını ziyaret edebilirler.

Halihazırda  Kobo Kullanıcıları Topluluğu adlı bir başlığımız da mevcut ama ben o başlığın tavsiyeler, yorumlar ve farklı sorunlar için kullanılmaya devam etmesini, burada ise daha çok uygulama ve yamalara yoğunlaşmamızın daha doğru olacağını düşünüyorum. Bu nedenle burada mümkün olduğunca bu uygulama ve yamalarla ilgili sorunların paylaşılmasını rica ediyorum. Tabii ki benim kullanmadığım bir uygulamayı, alternatif yöntemleri de burada paylaşmak serbest. Sadece diğer kullanıcıların cihazlarını riske atmamak için deneyip, doğru çalıştığından emin olduğunuz uygulamaları paylaşın. Yalın bir dille, adımları düzgün tarif ederek, mümkünse resimli olarak paylaşın.

Bu ilk mesaj üzerinde zamanla oluşan içeriğe bağlantılar vererek fihrist şeklinde, rehberlere, uygulamalara daha kolay ulaşılmasını sağlayacağım.

Öncelikle bilinmesi gereken ufak birkaç terim var. Onlardan bahsedelim.

Kobo e-okuyucularda yapılan uygulamaların çoğu cihazın "kök dizini (klasörü)" ve ".kobo" adlı klasörlerle ilgilidir. Bu nedenle bunların ne olduğunu bilmekte fayda var. (Windows'taki görünüme göre tarif edilmiştir. Mac veya Linux gibi sistemlerde farklı görüntüler olabilir.)

Kök dizin: "Kök" ya da İngilizce adıyla root adlı bir klasör yoktur. Bu Kobo'yu cihaza bağladığımızda eriştiğimiz ilk bölümü ifade etmektedir. Yani Kobo'yu USB'den bilgisayara bağladıktan sonra Bilgisayarım sekmesinde harici bir disk gibi Kobo'yu göreceğiz, tıkladığımız anda kök dizine erişmiş olacağız.  

.kobo: Kök dizin içerisindeki Kobo'nun sistem dosyalarının bulunduğu klasör. Yamalar için genellikle bu klasör kullanılacak.

Daha iyi anlaşılması için aşağıdaki resimlere bakınız.

58cbba8eb3379_kobokkdizin1.jpg.e4000c385783daa978659d021aaf9ded.jpg  58cbba98bcfce_kobokkdizin2.jpg.0f70d7c0837cfeeb2bd6df666dbe118a.jpg

Tüm işlemler için önemli uyarılar!

1. Bilgisayarınızda Kobo Masaüstü uygulaması kuruluysa işlemlere başlamadan önce bu uygulamanın kapalı olduğundan emin olun.

2. İşlemler bittikten sonra Kobo cihazınızı bilgisayarınızdan mutlaka güvenli çıkarınız. 

3. Cihazın bataryasının yeterince dolu olduğundan emin olunuz.

4. Oluşabilecek sorunlarda sorumluluk kullanıcıya aittir.

Edited by Nayi
  • Like 5

Nayi    212
Nayi

KOBO E-OKUYUCULARA MANUEL FIRMWARE (YAZILIM) YÜKLEME

Kobo e-okuyucular normalde kendi bünyesindeki kablosuz bağlantısı aracılığıyla internete bağlanıp, yeni bir yazılım sürümü varsa otomatik olarak buluyor ve indirip kendini güncelleyebiliyor. Ancak Kobo bu yazılımları farklı bölgeler için farklı zamanlarda erişime açıyor. Dolayısıyla yeni bir yazılım sürümü çıkmış olsa bile cihazımızın bulunduğu bölgeye bağlı olarak bu sürümü bulup indirmesi uzun bir zaman alabiliyor. Ayrıca cihaz üzerinde yapılan tüm kişisel uygulamalar ve yamalar gittiği için bu güncelleme işini benim gibi kendiniz kontrol altında tutmak isteyebilirsiniz. Bu durumda yazılımı manuel olarak yükleme seçeneği devreye giriyor.

Bu işlem çok basit. 

Önce sürüm bilgisini nasıl göreceğimizi öğrenelim. Kobo cihazın ana menüsünden (yeni sürümlerde 3 nokta, eski sürümlerde yatay çizgilerden oluşan simge) "Ayarlar > Cihaz Bilgileri" yolunu izlersek, açılan sayfada mevcut sürümü görebiliriz.

screen_002.png.3c765ba55013ae853396d79ab769d856.png

Eski sürümlere dönmekle ilgili henüz cihazı sıfırlamak haricinde bir çözüm yok.  Bu nedenle güncellemeleri ileri doğru yapmamız gerekiyor.

Yazılım dosyalarını aşağıdaki adresten takip edeceğiz. Burada bütün sürümler, Kobo modellerine göre çıkış tarihlerine göre düzenli şekilde listeleniyor.

Kobo Firmware Releases 

Burada dikkat etmemiz gereken en önemli husus hangi Kobo modelini kullanıyorsak, ilgili yazılımı ona göre indirmemiz ve cihazı bu dosya ile güncellememiz gerek. Mesela Glo sahipleri Mark 4'ü, Glo HD, Aura Edition 2 sahipleri Mark 6'yı indirip kurmalı.

Önce doğru sürümü tespit edip, bilgisayarımıza indirelim. kobo-update-X.X.XXXX isimli zipli bir dosya inecek.

1. Zipli dosyayı açalım ve içerisindeki 3 dosyayı (upgrade isimli bir klasör, KoboRoot.tgz isimli sıkıştırılmış bir dosya ve manifest.md5sum isimli bir dosya)  çıkaralım. 

2. Kobo'yu USB'den bilgisayarımıza bağlayalım.

3. İlk adımda çıkardığımız 3 dosyayı hiç dokunmadan ".kobo" klasörünün içine kopyalayalım.

4. Cihazı bilgisayardan güvenli çıkaralım.

5. Bir süre bekledikten sonra Kobo kendi kendine güncellenecektir.

Artık cihazı yeni sürümle kullanmaya devam edebiliriz. Güncelleme sonrasında hiçbir ayar değişmez. Yüklü kitaplar ve okuma bilgileri muhafaza edilir. Ancak sonradan eklenmiş yamalar kaybolacaktır. Bu nedenle yeni sürüm üzerinden cihazı tekrar yamalamak gerekecektir. (Yama işlemleri daha sonra anlatılacaktır.)

Edited by Nayi
  • Like 5

Nayi    212
Nayi

KOBO E-OKUYUCULARA YAMA (PATCH) YÜKLEME 

Başlamadan önce bu rehberde anlatılanların mobileread sitesinden alındığını ve Kobo cihazınızda oluşacak sorunlardan dolayı sorumluluğun uygulayıcıya ait olduğunun bilinmesini isterim. Bu yama orijinal Kobo yazılımında olmayan ancak cihazın daha verimli çalışmasını sağlayan bir çok özellik barındırdığı için uzun süredir kendi Kobo Glo ve Kobo Glo HD'mi yamalanmış olarak kullanıyorum ve bugüne kadar bir sorun yaşamadım. Anlatacaklarım Windows işletim sistemi altında yapılmıştır. Diğer sistemlerde minik farklılıklar olabilir.

Gereken program ve dosyalar:

1. Bir metin editörü. Notepad (Not Defteri) kullanılmaması tavsiye ediliyor. Bu nedenle ben Notepad++ kullanıyorum. Kendi sayfasından indirebilirsiniz. Notepad++

2. Orijinal Kobo yazılımı: Üstteki mesajda indirebileceğimiz linki vermiştim tekrar veriyorum. Kobo Firmware Releases

3. Patch (Yama) dosyası: Yamanın cihazımızdaki mevcut yazılım sürümüyle aynı olması gerek. Yamaları sürümlerine göre, vereceğim linkten takip edebiliriz. Mobileread_Index to Patchs

Ben bu rehberi hazırladığım tarihteki son sürüm olan 4.3.8966 numaralı sürüm üzerinden hazırladım. Sürüm değişse de genel olarak uygulama prensibi değişmeyecek.

Başlamadan önce:

1. Yükleyeceğimiz yama ve cihazdaki yazılım sürümünün aynı olduğundan emin olalım. Değilse MANUEL FIRMWARE (YAZILIM) YÜKLEME rehberini takip ederek aynı sürüm olmalarını sağlayalım.

2. Cihazın bataryasının yeterince dolu olduğundan emin olalım.

YAMA NASIL YAPILIR?

Yapacağımız işlem temelde çok basit. Adım adım gidelim.

1. İlk önce patch_kobo_4038966 adlı zip dosyasının içindeki aynı adlı klasörü çıkarıyoruz. Bu klasörün içerisinde 4.3.8966_source isimli başka bir klasör ve bu klasörün içerisinde ise 4 adet düzenlenebilir patch dosyası var. Bu dosyaları Notepad++ ile açıyoruz ve aktif hale gelmesini istediğimiz yamalara “yes”, istemediğimiz yamalara “no” yazıp, yaptığımız değişiklikleri kaydedip kapatıyoruz. Yamaların içeriklerini ve ne getirdiklerini görmek için tıklayınız.
  2. kobo-update-4.3.8966 isimli zipli orijinal güncelleme dosyasını, açmadan (zipten çıkarmadan) 4.3.8966_source isimli klasörün içine kopyalıyoruz.
  3. Geri dönüp patch_kobo_4038966 isimli ilk klasörün içindeki 4.3.8966.bat dosyasına çift tıklayarak çalıştırıyoruz. Bilgisayar DOS ekranında kısa süreli bir işlem yapacak. Eğer yamalarda herhangi bir hata olmadıysa patch_kobo_4038966 klasörünün içinde 4.3.8966_target isimli yeni bir klasör ve onun içinde de KoboRoot.tgz isimli bir güncelleme dosyası oluşturulacak.
  4. Şimdi Kobo’yu USB’den bilgisayara bağlıyoruz ve KoboRoot.tgz isimli yeni oluşan bu dosyayı cihazın içerisindeki .kobo adlı klasörün içine kopyalıyoruz.
  5. Kobo’yu güvenle çıkarıyoruz. Bir süre bekledikten sonra Kobo kendi kendine kapanıp, güncellenerek tüm yamalar aktif hale gelmiş olacak.

* Yamayı kaldırmak istersek, yama dosyalarındaki bütün yama komutlarını “no” yaparak, sırayla aynı işlemleri yapıyoruz.

Kobo cihazlara yama yükleme işlemi bu kadar.

Bir sonraki mesajda patch dosyalarının içerisindeki yamaları ve ne işe yaradıklarını tek tek inceleyeceğiz.

Edited by Nayi
  • Like 4

Nayi    212
Nayi

PATCH DOSYALARININ İÇERİSİNDEKİ YAMALARIN İNCELENMESİ

Önce patch dosyalarının nasıl düzenlendiğinden bahsedelim. Düzenleme mantığı şu şekilde oluyor. Burada bir yama örneği veriyorum.

<Patch>
patch_name = `Custom page refresh options`
patch_enable = `yes`
#
## Change the maximum number of pages between refreshes that can be selected
## from the Reading settings menu. This patch doesn't affect the Aura.
#
# Replacement value:
replace_int = 6E1090, 6, 12
</Patch>

Patch dosyaları içerisinde verilen her yama <Patch> ile başlayıp </Patch> ile bitecek şekilde listelenmiş haldedir. Bu örnek yamanın ismi “Sayfa Yenileme Seçeneklerini Özelleştirme”dir. Bu yamayı aktif etmek istiyorsak patch_enable = `yes` kısmını aynen bırakıyoruz. Aktif olmasını istemiyorsak tek tırnak işaretini kaldırmadan yes’i silip no yazıyoruz. Bazı yamalar varsayılan olarak yes yazılı bazıları no yazılı olarak geliyor. Bizim kendi tercihlerimize göre değiştirmemiz gerek.

Şimdi patch dosyalarının isimlerine göre bütün yamaları tek tek inceleyelim. Özellikle görsel düzenlemeler getiren yamaları daha iyi anlaşılması için resimlerle de destekledim. Bazı yamaları -mesela satır aralığı ayarlama- resimli göstermek zor. Bunları uygulayarak görmek daha mantıklı. Teknik düzenleme getiren yamaları da resimlendiremedim. 

libadobe.so

Bu dosyada 2 yama var. Her iki yama da PDF’lerle ilgili ve ben PDF okumadığım için bu iki yamayı da kullanmıyorum. Ancak kullanmak isteyenler için yine de açıklamasını yazalım.

Remove PDF map widget shown during panning: PDF kitaplarda sayfa üzerinde gezinti yaparken kullanılan harita aracının kaldırılmasını sağlıyor. Resimleri inceleyiniz.

screen_004.thumb.png.34fd0a3ed533df22e3e45f345e530200.png  >  screen_002.thumb.png.3a2573c8ccf6573fb69120061e87a43f.png

Preserve PDF pan position across page turns: PDF dosyalarda sayfa değiştirildiğinde bir önceki sayfadaki gezinti pozisyonunun aynı kalmasını sağlıyor. Bu yama için karşılaştırma yapamadım. 

libnickel.so.1.0.0

İlk iki sırada aşağıdaki iki yama bulunuyor. Bu patchler birbirinin alternatifi, bu nedenle ikisini birden aktif etmiyor sadece birini seçiyoruz. Bu patchler varsayılan olarak 15 seçenek gelen satır arası boşluğunu ayarlama seçeneğini 10’a düşürüyor ya da 24’e çıkarıyor. Ben 24’ü kullanıyorum.

My 10 line spacing values:

My 24 line spacing values: Satır arası boşluğunu daha hassas ayarlamaya yarıyor. Kişisel olarak bu seçeneğin aktif edilmesini tavsiye ediyorum. 

Custom left & right margins: Bu yama sayfanın sağ ve sol boşluklarını orijinale göre daha hassas ayarlama imkanı tanıyor. Faydalıdır, yes diyerek aktif edebiliriz. 

Custom font sizes: Font boyutlarını daha hassas kontrol etmemize imkan tanıyor. Orijinale göre daha küçük ve daha büyük boyutlarda font seçenekleri eklenmiş. İşlevsel bir yamadır, aktif edebiliriz.

Freedom to advanced fonts control: Orijinal yazılımda Kobo sadece birkaç fontun ağırlığına müdahale etmemize izin veriyor. Özellikle kendi yüklediğimiz fontların ağırlığına müdahale etmemize izin vermiyor. Bu yamayla bütün fontların ağırlığına müdahale edilebiliyor. Aktif edelim.

screen_040.thumb.png.2aa94e675ba4e22560ff61e039950101.png  >  screen_005.thumb.png.19acd042d9f2ead5c9be40fdb3034977.png

Allow download all in Browser: Kullandığım ve ihtiyacım olan bir yama değil. Açıklamaya göre Kobo kendi internet tarayıcısında sadece tanımlı dosyaların indirilmesine izin veriyor. Bu yamayla her türlü dosya indirilebiliyor. Dediğim gibi hiç kullanmadım ama bir gün ihtiyaç olabilir. Aktif etmek sorun olmaz.

Şimdi sırada arka arkaya 3 yama var ve bunlar birbirine alternatif. Sadece bir tanesini aktif etmemiz gerekiyor. Bu yamalar üst ve alt boşluklarla ilgili ancak biraz teknik bir konu olduğu için içeriği tam anlayamayabiliriz. Diğer yandan bu tür teknik yamaların etkileri çok ufak ve okuma esnasında bunları olumlu ya da olumsuz anlamda çok net bir şekilde gözlemek zor. "Anlayamayabiliriz" dememin nedeni e-kitapların hazırlanışı sırasında uygulanan sayfa stilleriyle alakalı düzeltmeler olduğu için. Bu tarz yamalarda biraz gözü kapalı ilerledim dersem yanlış olmaz. Ben ilk seçenekteki yamayı aktif ettim.

ePub fixed/adjustable top/bottom margins: Bu yama epub kitaplarda sayfa kenar boşluk boyutlarını ayarlar ve kitabın CSS stillerindeki sayfa kenar boşluk ayarlarını geçersiz kılar. (XPGT stillerindekileri geçersiz kılmıyor.) Üst ve alt kenar boşlukları, cihazda varsayılan olarak “ayar menüsü” tarafından ayarlanan sol/sağ kenar boşluğu boyutuna benzer boyutlara uygun olacak şekilde ayarlanır. Bunun yerine yamayla üst ve/veya alt kenar boşluklarını sabit bir boyuta ayarlama seçenekleri olur.

ePub fixed top/bottom margins: Bu yama epublardaki sayfa kenar boşluğu boyutlarını sabit özel değerlere ayarlar ve kitabın CSS stillerinde ayarlanan sayfa kenar boşluklarını geçersiz kılar.

ePub disable built-in body padding-bottom: Yerleşik ePub sayfa stilleri, sayfanın son satırında biten bölümün önüne geçmek için ana gövde içeriğinin altına bir dolgu satırı ekliyor. Bu yama  bu sayfa stilleri girdisini devre dışı bırakıyor.

Custom page refresh options: Sayfa yenileme seçeneklerini özelleştirme. Aktif edildiğinde default gelen 6 sayfa, 12 sayfaya çıkarılıyor. E-ink ekranlar yapıları gereği bir miktar ghosting’e sebep olmakta, yani her sayfa değişiminde önceki görüntünün izleri ekranda kalmakta. Bu nedenle birkaç sayfada bir, sayfa yenilenerek ekran bu izlerden temizleniyor. Orijinalde bu yenileme işlemini 6 sayfaya kadar seçebiliyorken bu yama sayesinde sayfa sayısı 12’ye çıkıyor. Çok gerekli bir yama olmayabilir ama fazlası da göz çıkarmaz. Aktif edebiliriz.

screen_007.thumb.png.7f0c794644c41e23474fe0cf24bb3d84.png > screen_009.thumb.png.3ba74e00726202aa18bac79670ebb6e7.png

Custom kepub default margins: Kepub kitaplardaki default kenar boşluklarını 0’a kadar ayarlamaya imkan tanıyor. Özellikle kepub okuyanlar aktif etmeli.

Block WiFi firmware upgrade: Kobo’nun otomatik olarak kendini güncellemesini engelliyor. Özellikle yamayı kullananların aktif etmesi iyi olur. Güncellemeyi istediğiniz zaman manuel olarak yapabilirsiniz.

Custom footer (page number text): Bu yama alt taraftaki sayfa bilgisinde ufak bir değişiklik yapıyor. Epub’larda normalde “Sayfa 36 / 255” şeklinde gösterilen okunan sayfa bilgisini “36 / 255” şeklinde daha kısa bir hâle dönüştürüyor. Kepub’ta ise farklı bir seçenek daha var. Menü > Ayarlar > Okuma Ayarları > İlerlemeyi Şunun İçin Göster sekmesi altında iki seçenek var. Şimdiki Bölüm ve Tüm Kitap. Tüm Kitap seçilirse mevcut durum ve yamalı hali aynı epub’taki gibi oluyor. Şimdiki bölüm seçilirse normalde “Bölüm 5 – Sayfa 5 /42” şeklinde gösterim yerine “Bölüm 5 – 5 /42” şeklinde ilerleme gösteriliyor. Bu seçenekte kitabın toplam sayfasını değil sadece o bölümün toplam sayfasını görebiliyoruz. Yani verdiğim örnekteki 42 sayısı 5. bölümün toplam sayfasını ifade ediyor. Sonuç olarak ben bu yamayı kullanıyorum. Tercih size kalmış.

screen_016.thumb.png.0e47974402f23c7beef21b3db07012d6.png screen_027-UN.thumb.png.5dfbad45880950296df00f78d6c90d2f.png58e20013c94ea_screen_028UN.thumb.png.bb6dff2bf3df31e333acbaca968e5a63.png > screen_008.thumb.png.d94e3d6065411a1dc5f6d3f23f5ec11d.pngscreen_015.thumb.png.d8f5a8b1ef6ffab6500fda50c00da1ea.pngscreen_014.thumb.png.e3a58953cdda98c303b50b642ce737b7.png

Custom Sleep/Power-off timeouts: Orijinal yazılımda cihazda herhangi bir işlem yapmadığımızda uykuya geçme veya kapanma sürelerini 60 dakikaya kadar ayarlama imkanımız var. Bu yama ile bu süreyi 240 dakikaya çıkarıyoruz. Ben kullanmıyorum. İsteyen aktif edebilir.

screen_018--.thumb.png.c9cc797910ed9b65fe6db2a38adaebf8.png  >  screen_0200.thumb.png.ddc0b2542d64bbae134f0b9871520c73.png

Set KePub hyphenation: Kepub kitaplar için satır sonlarında hece bölmeyi ayarlıyor. Kepub kullananlar aktif edebilir.

Fix three KePub fullScreenReading bugs: Kepub kitaplarda tam ekran okuma yaparken teknik nedenlerle 3 tane bug oluşuyormuş. Bu bugları düzelten bir yama. Aktif edelim.

Force user line spacing in KePubs: Kepub kitaplarda teknik bir sorun nedeniyle satır aralığı ayarlarken oluşan bir sorunu düzeltmeye yarayan bir yama. Aktif olsun.

Force user line spacing in ePubs (part 1 of 2): Bu da üsttekine benzer bir durumu epub kitaplar için düzelten bir yama. Bu yama iki kısımdan oluşuyor. Bir sonraki dosyada da ikinci kısım mevcut. Aktif etmek istiyorsak ikisini de aktif etmeliyiz.

Sıradaki 2 yama yine birbirinin alternatifi. Sadece bir tanesi aktif edilecek. Bunlar da teknik konular. Ne getirdiği çok somut bir şekilde gözlemlenemeyebilir.  Ben  2. seçeneği aktif ederek kullanıyorum.

Un-force font-family override p tags (std epubs) : Bu yama, epub stil sayfasındaki yayıncı tarafından paragraflar için ayarlanan fontun, kullanıcı tarafından cihazdan seçilen fontu geçersiz kılmasını sağlıyor.

Force user font-family in ePubs (Part 1 of 2) : Bu yama, kitabın stil sayfasındaki herhangi bir font ailesi stilinin tanımlanmasının önüne geçiyor. Birden fazla font kullanan kitapların stilini bozabilirmiş ancak cihaz menüsünden ayarlanan font ailesinin etkili olmasını sağlıyormuş. Aktif ediliyorsa diğer dosyadaki 2. kısım da aktif edilmeli.

ePub fixed font sharpness: Epub kitaplarda font keskinliğini iyileştiriyor. Aktif edelim.

KePub fixed font sharpness: Kepub kitaplarda font keskinliğini iyileştiriyor. Aktif edelim.

Un-Force user text-align in div,p tags in KePubs: Kepublardaki orijinal metin hizalamasının kullanıcı ayarlarına göre değişmemesini sağlıyormuş.

Always display chapter name on navigation menü: Normalde kepub ve epub okurken, <-> sembolüyle girdiğimiz ilerleme çubuğu var. Eğer Menü>Ayarlar>Okuma Ayarları>İlerlemeyi Şunun İçin Göster sekmesinden Şimdiki Bölüm’ü seçersek bu ilerleme çubuğunda bölümün ismi görünmekte ancak Tüm Kitap’ı seçersek bölüm ismi görünmemekte. Bu yama her iki seçimde de bölüm isminin görünmesini sağlıyor. Ben aktif olarak kullanıyorum.

58e20b6941eff_unscreen_023.thumb.png.457bca76a7eceed84b1f4455b8f1579d.png  >  screen_020.thumb.png.cead25700eec0e65ec3cced2b1fdacbd.png

Un-Force user font-family in KePubs: Bu yamanın açıklaması da biraz teknik ve karışık. Aktif edip devam edebilirsiniz. Ya da okuyayım derseniz kabaca açıklaması şöyle. Cihaz, kepub kitaplarda "Yayınevi Varsayılanı" seçilmediği sürece, kullanıcı tarafından seçilen fontun kitapta yayıncı tarafından ayarlanan tüm fontları geçersiz kılan çok ağır bir yöntem kullanır. Bu yama, kepub sayfa stilllerindeki yayıncı tarafından ayarlanan font grubunun, kullanıcı tarafından seçilen ve yayıncı tarafından seçilen fontların bir karışımına izin veren, bazı durumlarda okuyucunun cihazdan seçtiği font grubunu geçersiz kılmasını sağlar.

Un-force link decoration in KePubs: Kepub sayfa stillerindeki bazı CSS link süslemelerinin önüne geçer diye bir açıklaması var. Teknik bir mevzu yine, pek anladım diyemem. Yine de iyi bir şeydir diyerek aktif ettim. :blushsmiley:

KePub full justification default: Bu yama da biraz uzun anlatılmış ama kabaca kebup’larda kenara yaslanma ile ilgili iyileştirmeler yapıyor diyebiliriz. “Set KePub hyphenation” yamasıyla birlikte kullanılmasının daha iyi olacağı söylenmiş.

KePub text-rendering options: Bu yama hazır gelen kepub sayfa stillerine bir stil daha ekliyormuş. Aktif ettim.

Change dicthtml strings to micthtml: Sözlüklerle ilgili bir yama ama ne olduğunu ben de bilmiyorum. Zaten açıklamasında “ ne olduğunu bilmiyorsanız, zaten ihtiyacınız yoktur” diyor. Bu nedenle aktif etmedim.

Allow searches on Extra dictionaries: Daha sonra anlatmayı düşündüğüm Kobo'ya sözlük ekleme yöntemi var. Kendi orijinal yazılımında Kobo eklenen bu sözlükleri açmıyor. Bu yama ile bu sözlüklerin de çalışması sağlanıyor. Dolayısıyla Kobo'ya kendi sözlüklerimizi eklemek istersek bu yamaya ihtiyaç olacak. Bu yüzden bu yamayı aktif edelim. Kendi sözlüklerimizi eklemesek bile yamanın aktif olmasının herhangi bir yan etkisi yok. 

Ignore .otf fonts: Hazır yüklü gelen ve kendi yüklediğimiz otf fontları yok sayıyormuş. Kitaba gömülü otf fontlara dokunmuyor. Ebup’larda otf fontların gelişmiş ayarlarında biraz sorun olduğu not edilmiş. Sanırım bu yamaya bu yüzden ihtiyaç duyuluyor. Ben aktif etmemiştim ama tercih edilebilir.

Yine alternatifli iki yama. Sadece birini aktif etmeliyiz. Kobo Kullanıcıları başlığında yeni bir anasayfa tasarımı olduğundan bahsetmiştim. Orada da bahsettiğim gibi bu anasayfa herkes de çıkmıyor. Kobo ya rastgele gönderiyor ya da sadece kendi beta deneyicilerine gönderiyor. Ama Kobo’nun seçimine kalmadan yeni anasayfa temasını kullanmak istersek bu yama ile mümkün. Aynı şekilde Kobo'nun yeni ekranın kullanılması için seçtiği kullanıcılardan biri olabiliriz. Bu durumda bu yamayla eski anasayfa temasına dönmek mümkün. Mevcut durumumuzla ilgili bir değişikliğe ihtiyaç duymuyorsak hiçbir şey yapmadan her iki yamaya da "no" yazarak bu durumu muhafaza edebiliriz. Kobo yeni anasayfayı göndermişse ve bundan hoşnut değilsek birinciye “yes” ikinciye “no” demeliyiz. Ya da hala eski anasayfa var ve yenisini kullanmak istersek ikinci seçeneği aktif etmeliyiz. Ben denedim beğenmedim. Eski anasayfaya döndüm.

16.05.2017 Düzenleme: 9 Mayıs 2017 tarih ve 4.4.9298 nolu sürümle bütün Kobo cihazlar yeni tip anasayfaya geçmiş bulunuyor. Eski tip anasayfa artık yamayla dahi kullanılamıyor. 

Disable new home screen: 

Enable new home screen:

screen_001.thumb.png.dc384b89c24a947cbb00b77ba7cdf930.png   screen_007.thumb.png.1775e8efe809750dce1d072bcca346eb.png

Bundan sonraki yamalar farklı dillerde klavye eklemek içindir. İçinde Türkçe klavye de var ama artık Kobo Türkçe desteklediği için ihtiyacımız yok. Hepsi “no” olarak kalmalı.

Patch dosyasını kaydedip kapatıyoruz ve sonraki patch dosyasına geçiyoruz.

librmsdk.so.1.0.0

Fix page breaks bug: Bu yama aslında daha önce mevcut olan bir paragraf hatası nedeniyle üretilmiş. Kobo bu hatayı düzeltmiş ancak halen devam eden widow/orphan problemi var ve yamanın bunu düzelttiği söyleniyor. Aktif edelim.

Default ePub monospace font (Courier): Biraz teknik ve karışık bir mesele ama yine kabaca özetleyeyim. Kobo’lar hiçbir monospace font yüklü gelmediği için bazı kitapların stilleri monospace fontlarla özelleştirildiği için Kobo'nun bunları işlerken sorun yaşadığı belirtilmiş. Bu yamayla monospace Courier fontu eklenmiş oluyor. Bana çok gerekli bir şey gibi gelmedi.

Default ePub sans-serif font (Gill Sans): Bu yama da yüklü gelen Avenir fontu Gill Sans’la değiştiriyormuş. Hatta Gill Sans yerine başka bir font seçerek de bu değişikliği yapabiliyormuşuz. Yine çok gerekli bir şey gibi gelmedi.

Force user line spacing in ePubs (Part 2 of 2): Daha önce iki kısım olduğunu belirtmiştim. Öncekini aktif ettiysek bunu da etmeliyiz.

Force user font-family in ePubs (Part 2 of 2): Bu da daha önceki bir diğer yamanın ikinci kısmı. Öncekini aktif ettiysek bunu da aktif etmeliyiz.

Ignore ePub book Adobe XPGT stylesheet (page-template.xpgt): Yine teknik bir yama. Kabaca tercüme edelim.  “Bütün epub'larda Adobe XPGT sayfa stili bulunmamaktadır ve epublar bunu genellikle kenar boşluklarını ayarlamak için kullanır. Bu kenar boşlukları, CSS stilleriyle ayarlanan kenar boşluğuna eklenir ve (daha önce aktif ettiğimiz) “ePub fixed/ajustable top/bottom margins” yaması bu durumu düzeltemez. Bu yamayla kitaptaki herhangi bir Adobe XPGT stilinin görmezden gelinmesi ancak kitabın CSS stillerinin normal şekilde kullanılması sağlanır. Yani bence aktif edelim.

En son iki yama daha var ancak “herkes için gerekli değil, ihtiyacınız olduğuna emin değilseniz aktif etmeyin” denmiş. Bu nedenle hiç uğraşmayıp bu son iki yamayı görmezden gelip, bu patch dosyasını da kaydederek diğerine geçelim.

Nickel

Bu patch dosyası, birbirinin alternatifi 2 adet yamayla başlıyor. Yani sadece biri aktif edilmeli. Benim tavsiyem birinciyi pasif bırakıp ikinciyi aktif etmemiz.

Disable reading footer: Bu yama alttaki sayfa bilgisinin(footer) kaldırılmasına yarıyor. Bu yamayı aktif etmeyelim. Bunun yerine cihazın içerisindeki .kobo>Kobo> Kobo eReader.conf dosyasını bulup Notepad++ ile açalım ve [FeatureSettings] yazan kısmın altına şu satırı ekleyelim. “FullScreenReading=true” Yani şöyle bir görüntü olsun.

[FeatureSettings]

FullScreenReading=true

Bunu yaptığımızda cihazın menüsünde, Menü>Ayarlar>Okuma Ayarları yolunu takip edersek “Üst bilgi ve Alt bilgiyi göster” diye bir seçeneğin dahil olduğunu göreceğiz. Yani bu işlemi menüden istediğimiz zaman kapatıp açma imkanına sahip oluyoruz.

screen_025.thumb.png.2bc158aa5b45c6a26296d0d307bc7926.png > screen_028.thumb.png.c950f7f4bf8338ec2684e2bb6556ce09.png  screen_041.thumb.png.230b3f2b8347edeaa42eb100ab47d9a7.png

Custom reading footer style: Sayfa altındaki bilgi satırının (footer) boyutlarını ve konumunu yeniden ayarlayarak ekranın daha verimli kullanılmasını sağlayan bir yama. Yama içerisindeki sayısal değerleri değiştirerek footer’ı kendimize özel de yapılandırabiliriz ama hata yapma ihtimalimiz yüksek. Bence yamayı hazırlayan kişi zaten gayet uygun değerler vermiş. Bu nedenle karıştırıp hata yapmaktansa mevcut ayarlarla kullanılabilir. Sadece yes deyip, hiçbir yeri değiştirmeyelim.

58e211d23a988_screen_028(2).thumb.png.5c202575c0ce3109baffdb2b736872d6.png  >  screen_014.thumb.png.26ab49c536b9b36825662c67d2c7ee1b.png

Custom synopsis/details line spacing: Çok önemli bir yama değil ama aktif etmenin zararı olmaz. Cihaza yüklü kitaplara menüden erişip bir kitabın üzerine dokunup basılı tuttuğumuzda açıdan menüden o kitap hakkında bilgilerin olduğu bir sayfa açılıyor. Buradaki metnin satır aralığıyla ilgili bir ayarlama yapılarak sayfanın saha yoğun kullanılması sağlanıyor. 

screen_030.thumb.png.dd4d54eaeb7e906dd4d155db018cdb0e.png  >  screen_033.thumb.png.cebd982f04a397bc5275c1dd55cbf7c4.png

Yine arka arkaya alternatifli iki yama. Sadece birini aktif etmeliyiz. Bu yama kepub kitaplara yönelik bir yama. Ebuplardan farklı olarak Kepub kitaplarda sayfada bir de kitabın adının olduğu bir başlık kısmı (header) oluyor. Bu yamanın ilk özelliği bu header’ın boyutları ve konumuyla ilgili bir düzenleme yapması. İkinci özelliği de sayfanın ortasına dokunduğumuzda çıkan üst menü satırını biraz inceltmesi. Bunun için iki seçenek var. Her iki seçeneği de denedim. % 50 seçince başlık bana fazla küçük geldi ayrıca başlık ekranın üst kenarına çok yaklaştı ve bu durum görsel olarak beni rahatsız etti. % 33 görsel olarak bana daha iyi geldi.

Custom Header menubars - reduce height by 33%:

Custom Header menubars - reduce height by 50%:

1.thumb.png.8a02106ca8d3e5c8282cb3ef051c536b.png 2.thumb.png.69a391956608861aaebf4870e58f2b4f.png 3.thumb.png.f53192f996ec750714bd47b67ae285b4.png  4.thumb.png.e6760ca6e1c580c876c7f32adbac458c.png 5.thumb.png.150865c7f97cd7fc7092e426ca8c258a.png 6.thumb.png.c7fb3d4ca06e0a84a5a6a81606980a1e.png

Yine birbirine alternatif ama keyfekeder iki yama. Bilindiği gibi Kobo cihazlar kapalıyken ya da uyku durumundayken okuduğumuz kitabın kapağını ekranda gösteriyor. Menüden kitap kapağının tam ekran (full screen) görünmesini ve bilgi panelinin görünmesini seçtiğimizde ayrıca kitabın ne kadarını okuduğumuza dair ufak bir de bilgi kutusu oluyor. Bu yama işte bu bilgi kutusunu transparan hale getiriyor ve seçimimize göre sol üst ya da sol alt köşede konumlandırılmasını sağlıyor.

Changing the info panel in full size screensaver (upper left corner): Sol üst köşe için bu seçenek aktif edilecek.

Changing the info panel in full size screensaver (lower left corner): Sol alt köşe için bu seçenek aktif edilecek.

58e21a34b5f51_4UYKU.thumb.png.6d8194b93e91ea0378af05ff36220f1d.png  >  58e21a4464638_5UYKU.thumb.png.c8303eb7d49c6f7f71910dd36caa94ad.png 58e21a5418b89_6UYKU-.thumb.png.7b035acc1e94b8d217ceb2b7a7bd28f8.png

Increase The Cover Size In Library: Keyfekeder bir yama. Kitaplıkta kapaklarıyla gösterilen kitapların kapak resimlerini biraz daha büyültüyor. 

58e21b7831cd9_1LIBR.thumb.png.872180cc04ab37d3727f6b70feb8d3d9.png  >  58e21b84bfca2_2LIBR.thumb.png.b43affabc344d1ae13605595fcfec669.png

Dictionary frame size - beta5: Bir kelimeye basıp sözlüğe girdiğimizde açılan pop-up sözlük penceresinin daha büyük olmasını sağlayan bir yama.

screen_036.thumb.png.e38c4ae3419f3ffae685debe9a8298b6.png  >  screen_030.thumb.png.b476892090a392b4c475390e896ea721.png

Increasing The View Details Container: Son yama. Bu yama daha önce bahsi geçen kitap bilgi ekranın daha büyük boyutlu olmasını sağlıyor.

58e2247de9ea1_screen_030info.thumb.png.06ab8ec28c67d3312ee73d24b3abeffb.png  >  58e22489f32b4_screen_033info.thumb.png.9d522a7b17cd37cba2903ff3d952e8a5.png

Böylece yamaların düzenleme işlemini tamamlamış olduk. Değişiklikleri yaptıktan sonra bütün patch dosyalarını kaydederek kapatmayı unutmayalım. Şimdi önceki mesajdaki rehberin 2. adımından devam ederek cihazı yamalama işlemini tamamlayabiliriz. 

Not: Yeni sürümlerde eklenen yeni yamalar olursa bu rehbere eklenip güncellenecektir. Özellikle burada fazla detaylandırmadığım yamalar için daha detaylı bilgi almak isteyenler buradan faydalanabilir.

Edited by Nayi
  • Like 3

Nayi    212
Nayi

KOBO CİHAZLARA KENDİ FONTLARIMIZI YÜKLEMEK

Kobo e-okuyucularımızı severek kullanıyor olsak da bana göre Kobo'nun eksik yanlarından biri tipografiye çok emek harcamaması. Elektronik ya da matbu fark etmez kitapla iştigal eden bir firmanın bu konuyu ihmal etmemesi gerektiği kanaatindeyim. Bence Kobo'nun lisansı kendine ait, destek verdiği tüm dilleri destekleyen, Eink teknolojisinin imkanlarını ve sınırlarını doğru değerlendirebilen fontlar üreterek tipografi konusunda da çalışmalar yapması gerekli. Örneğin Kobo cihazlarda yüklü gelen fontlar bana göre hiç güzel değil, hatta kitap okumaktan bile soğutacak fontlar mevcut. Kaldı ki bu fontların birkaç  tanesinde Türkçe desteği bile yok. Ancak en azından Kobo'nun yaptığı güzel bir şey var, en azından kendi fontunuzu yüklemenize karışmıyor ve bunu çok basit bir yöntemle yapmamıza imkan tanıyor. Lafı uzatmadan hemen kendi fontlarımızı nasıl yükleyeceğimizi anlatalım.

1. Kobo'yu USB'den bilgisayara bağlayalım ve kök dizine girelim.

2. Kök dizinde "fonts" adında bir klasör oluşturalım.

Screenshot_29.jpg.c0917f31845c9f6b9bf0a36dbef509ad.jpg

3. Yüklemek istediğimiz fontları, mümkünse tam takım olarak aşağıdaki örnekte olduğu gibi isimlendirerek fonts klasörüne kopyalayalım.

Fontismi-Regular
Fontismi-Italic
Fontismi-Bold
Fontismi-BoldItalic 

4. Kobo'yu güvenle çıkaralım ve yüklediğimiz fontları tadını çıkarmaya başlayalım.

Tipografi aslında basit gibi görünse de çok kapsamlı, çok geniş bir dünya. Hem uzmanı değilim hem de burada uzun uzun bu konuya girmeye gerek yok. Fakat sanırım şundan bahsetmek lazım. Kobo kullanıcıları fark ediyor mu bilmiyorum ama mesela bilgisayarımızda kullandığımız bir fontu aynen Kobo'ya aktardığımızda görüntü birebir aynı olmuyor. Mesela ince hatlara sahip bir font Kobo'da oldukça silik görünebiliyor. Aynı font olmasına rağmen bu farklı görüntünün başlıca sebebi görüntüleme teknolojileri arasındaki fark. Eink teknolojisi geleneksel görüntüleme tekniklerine göre çok farklı bir görüntüleme tekniği kullanıyor. Merak edenler şu kısa videoyu izleyebilir.

Spoiler

Hâl böyle olunca yapılması gereken en doğru şey fontların Eink teknolojiye en uygun hâle getirilmesi. Bu konuda kendi deneysel çalışmaların yapanlar var elbette. Mesela bunlardan biri de eski forumumuzda üyemiz olan ama daha çok Mobileread forumlarında faaliyet gösteren GERGE. Kendisi açık lisanslı beğendiği fontlar üzerinde ayarlamalar yaparak bu fontları Eink ekranlar için en ideal hâle getirmeye çalışıyor ve bunları da paylaşıyor. Eski forumumuzda da paylaşımları olmuştu, mobileread'de de paylaşmaya devam ediyor. Ben onun hazırladığı fontları derleyerek paket hâline getirdim ve mesaja ekliyorum. İsterseniz rar içindeki "fonts" klasörünü direk Kobo'ya kopyalayabilir ya da içinden fontları seçerek yükleyebilirsiniz. Seçimlerinizi bilgisayar ekranında bakarak yapmamanızı, önce Kobo'ya yükleyip denedikten sonra seçim yapmanızı tavsiye ederim. Daha önce de söylediğim gibi, görünümler birebir aynı olmuyor.

fonts.rar

Not: Aslında bu metinde font yerine bazen typeface (yazıyüzü) demek daha doğru. Font ve typeface birbirine yakın ama farklı kavramlar. Kabaca söylenirse font dijital dosyalara verilen isimken, typeface yazının görünümüyle alakalı bir şey. Fazla kafa karıştırmaması için ben sürekli font kelimesini kullandım. 

Güncelleme: (14.11.2017) Font dosyasını, bazılarının Türkçe karakterlerini kendim oluşturduğum yeni fontlar ekleyerek güncelledim.

Edited by Nayi
  • Like 6

Nayi    212
Nayi

KOBO NIGHTMODE (GECE MODU)

Bugün de Kobo cihazlar için Gece Modu yamasını anlatalım. Öğrendiğim kadarıyla Kobo resmi olarak bu uygulama üzerinde çalışıyor. Kapalı olarak yazılımın içerisinde bu uygulama mevcut ama henüz düzgün çalışmıyor. İlerleyen dönemlerde orijinal yazılımda bu uygulamayı hazır bulmak ihtimalimiz var. 

Işığa karşı gözlerim fazla hassas olduğu için Gece Modu benim için vazgeçilmez bir yama. Özellikle tamamen karanlık ortamlarda ışığı en düşük ayarda bile kullansam bir süre sonra gözlerimi yoruyor. Bu uygulama bu rahatsızlığı çok daha düşük bir seviyeye indiriyor. Aslında Gece Modu siyah ve beyazın ters çevrilmesiyle sağlanan basit bir işlem ama beyaz alan azaltılmış olduğu için ışık da normalden çok daha az bir seviyeye düşüyor ve dediğim gibi ışıksız ortamlarda çok daha kullanışlı oluyor.

58e2525e6ca7e_screen_008-Kopya.thumb.png.00a2fa62aee60f3ed5ad0e2a4e89fa28.png    >    screen_008.thumb.png.da081bbe703a70830099547de43f01eb.png

Gelelim nasıl yapıldığına.

1. Önce bu mesajın altına eklediğim KoboRoot.tgz adlı dosyayı bilgisayarımıza indirelim.
  2. Kobo'yu USB kablosuyla bilgisayara bağlayalım. Bilgisayara indirdiğimiz KoboRoot.tgz adlı dosyayı, Kobo okuyucumuzun kök dizinindeki ".kobo" klasörünün içine kopyalayalım. 
  3. Kobo'yu güvenli çıkar seçeneğiyle bilgisayarımızdan ayıralım. Cihaz kendiliğinden kapanıp, tekrar açılacaktır (reboot edecek) ve Gece Modu cihaza yüklenmiş olacaktır.

• Kobo Glo, Kobo Aura gibi ışık açma kapama butonu olan modellerde Gece Modu ve normal mod arasındaki geçişler, ışık butonuna bir süre (800 ms) basmayla gerçekleşmektedir. 
  • Kobo Glo HD, Kobo Aura H2O gibi ışık butonu olmayan modellerde ise ışık seviyesi 11'e getirilerek bir süre beklenirse Gecemodu aktif olacaktır. Kapatmak için de ışık seviyesini 13'e getirip bir süre beklemek yeterli olacaktır. Yama yüklendikten sonra .kobo klasörü içerisinde nightmode.ini adlı bir yapılandırma dosyası oluşmaktadır. Bu dosya, Notepad++ ile açılarak değerler değiştirilebiliyor. Kendi tecrübelerime göre ışığı 11'e getirip açmak, 13 getirip kapatmak biraz uğraştırıcı oluyor. Bu nedenle ben Gece Modu'nu ışık seviyesi 100'de açılıp 100'de kapanacak şekilde ayarladım. Kitap okurken ışığı 50'den yukarıya açma gereği hiç duymuyorum. Gece Modu için de ışık seviyesini 100'e almak diğer küsuratlı rakamlara göre çok daha kolay. Nightmode.ini dosyasını nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum diyorsanız, kendi cihazımdaki Nightmode.ini dosyasını da mesajın altına ekliyorum. Sanırım bunu kendi cihazınızdaki ile değiştirmek yeterli olacaktır.
  • Gece Modu yaması, Kobo Aura One / Kobo Aura H2O Second Ed. modellerinde stabil çalışmıyor olabilir.  Bu cihazları bilmediğim için deneme şansım yok. 
  • Gece Modu son sürüm olan 4.6.9995'le çalışmaktadır. Özellikle hâlâ 3'le başlayan sürümler kullananlar bu yamayı kullanmasın, önce cihazlarını güncellesinler. 4.6.9995 şu an (Kasım 2017) en kararlı sürümdür. Kullanıcıların bu sürüme geçmesi tavsiye olunur.

KoboRoot.tgz

nightmode.ini

Güncelleme: (14.11.2017) Alttaki mesajında  @bonafide benim yüklediğim Gece Modu yamasıyla ilgili bir sorun olduğunu aktarmıştı. Bu nedenle güncelleme yaparak yama dosyasını değiştirdim. Son sürümle (4.6.9995) birlikte güvenle kullanabilirsiniz. 

Edited by Nayi
  • Like 3

bonafide    134
bonafide

@Nayi ne kadar teşekür etsem azdır. Son zamanda cihazla ilgili font ayalarından hypernation a kadar her konuda sıkıntı yaşıyordum. Beni bezdirmişti. Burada bahsedilen tüm ayarları yaptım cihaz çağ atladı. İlk başta yama yükleme işine biraz çekinsem de sonuç gayet başarılı. Kimseye bu cihazı standart haliyle kullanmasını önermem.

Bununla birlikte gece modu bende çalışmadı. Kobo Aura Edition 2 kullanıyorum. Yamayı güncel olsun diye buradan aldım. Yazılım sürümü 4.3.9084. Bir de Osmanlıca sözlük bulabilirsek çok iyi olacak. :fool:

• Like 2

bonafide    134
bonafide

Üstteki mesajı editleyemediğimden yeni mesaj olarak yazmak durumunda kaldım.

Buradan aldığım yama çalıştı. Sanırım sizin verdiğiniz link de bu yamanın mobileread forumlarındaki bir üye tarafından modifiye edilmiş hali. Yamanın standart halinde ışık düzeyi %11 e getirilip 5 saniye bekleyince gece modu açılıyor. %13 getirilip 5 saniye beklenince ise gece modu kapanıyor. Bu değerler değiştirilebiliyor anladığım kadarıyla.

Yamayı yükledikten sonra .kobo klasöründe nightmode.ini diye bir dosya oluşacak. Onu Notepad++ gibi bir editörle açarak değerleri değiştirebilirsiniz.

• Like 1

Nayi    212
Nayi

Merhaba @bonafide

Osmanlıca sözlük var zaten. Vakit bulunca anlatacağım konulardan biri de o. Bir de Calibre ile epub ve kepub yükleme konusu var sırada.

Ben kendim basit yöntemle sözlüğü yüklerim derseniz Osmanlıca sözlük ekte. 

Basit yöntem şöyle. Kobo'dan internete bağlanarak kullanmayacağınız herhangi bir sözlüğü indirin. Mesela İspanyolca.

Daha sonra Kobo'yu bilgisayara bağlayın.  .kobo > dict klasörüne girin, indirdiğiniz sözlüğün dicthtml-es ismiyle klasörde olduğunu göreceksiniz. Ekteki sözlük dosyasının ismini dicthtml-es yapın. Klasördekiyle değiştirin. Cihazı bilgisayardan güvenli çıkarın. Osmanlıca bir kelimeye basılı tuttuğunuzda İspanyolca sözlüğünün Osmanlıca olarak çalıştığını göreceksiniz. 

dicthtml-osmanlıca.zip

• Like 1

bonafide    134
bonafide

Yeni sürüme yama yaparken farkettim. Block WiFi firmware upgrade yamasıyla ilgili bir uyarı metni koyulmuş.

WARNING: THIS IS A DANGEROUS PATCH! READ THE INFORMATION BELOW CAREFULLY!

THIS PATCH IS UNTESTED, as there is no way to be sure it still works until the next firmware version is released. If it works then the firmware will not be upgraded during a WiFi sync, but you will still be able to upgrade manually or by syncing with the Kobo desktop.

THIS PATCH COULD RESULT IN A BOOT LOOP when signing out of your Kobo account (Settings > Accounts > Sign out) or when invoking a factory reset from the device information menu (Settings > Device information > Factory reset).

REMOVE THIS PATCH BEFORE USING EITHER OF THOSE OPTIONS.

A factory reset invoked using the hardware methods (such as holding down the light button while switching on) should not be affected.

Bu yamanın, cihaz üzerinden Kobo üyeliğinizden çıkış yaparken veya cihaz ayarları kısmından fabrika ayarlarına geri dönüş yaparken bootloop a neden olabileceği belirtilmiş. Eğer bu iki işlemi yapmak istiyorsanız önce söz konusu yamanın kaldırılması gerekiyormuş.

nukleer    24
nukleer
Spoiler
Nayi, 30.03.2017 - 16:54 tarihinde yazdı:

KOBO CİHAZLARA KENDİ FONTLARIMIZI YÜKLEMEK

Kobo e-okuyucularımızı severek kullanıyor olsak da bana göre Kobo'nun eksik yanlarından biri tipografiye çok emek harcamaması. Elektronik ya da matbu fark etmez kitapla iştigal eden bir firmanın bu konuyu ihmal etmemesi gerektiği kanaatindeyim. Bence Kobo'nun lisansı kendine ait, destek verdiği tüm dilleri destekleyen, Eink teknolojisinin imkanlarını ve sınırlarını doğru değerlendirebilen fontlar üreterek tipografi konusunda da çalışmalar yapması gerekli. Örneğin Kobo cihazlarda yüklü gelen fontlar bana göre hiç güzel değil, hatta kitap okumaktan bile soğutacak fontlar mevcut. Kaldı ki bu fontların birkaç  tanesinde Türkçe desteği bile yok. Ancak en azından Kobo'nun yaptığı güzel bir şey var, en azından kendi fontunuzu yüklemenize karışmıyor ve bunu çok basit bir yöntemle yapmamıza imkan tanıyor. Lafı uzatmadan hemen kendi fontlarımızı nasıl yükleyeceğimizi anlatalım.

1. Kobo'yu USB'den bilgisayara bağlayalım ve kök dizine girelim.

2. Kök dizinde "fonts" adında bir klasör oluşturalım.          --->Screenshot_29.jpg.c0917f31845c9f6b9bf0a36dbef509ad.jpg

3. Yüklemek istediğimiz fontları, mümkünse tam takım olarak aşağıdaki örnekte olduğu gibi isimlendirerek fonts klasörüne kopyalayalım.

Fontismi-Regular
Fontismi-Italic
Fontismi-Bold
Fontismi-BoldItalic 

4. Kobo'yu güvenle çıkaralım ve yüklediğimiz fontları tadını çıkarmaya başlayalım.

Tipografi aslında basit gibi görünse de çok kapsamlı, çok geniş bir dünya. Hem uzmanı değilim hem de burada uzun uzun bu konuya girmeye gerek yok. Fakat sanırım şundan bahsetmek lazım. Kobo kullanıcıları fark ediyor mu bilmiyorum ama mesela bilgisayarımızda kullandığımız bir fontu aynen Kobo'ya aktardığımızda görüntü birebir aynı olmuyor. Mesela ince hatlara sahip bir font Kobo'da oldukça silik görünebiliyor. Aynı font olmasına rağmen bu farklı görüntünün başlıca sebebi görüntüleme teknolojileri arasındaki fark. Eink teknolojisi geleneksel görüntüleme tekniklerine göre çok farklı bir görüntüleme tekniği kullanıyor. Merak edenler şu kısa videoyu izleyebilir.

İçeriği Görüntüle

Hâl böyle olunca yapılması gereken en doğru şey fontların Eink teknolojiye en uygun hâle getirilmesi. Bu konuda kendi deneysel çalışmaların yapanlar var elbette. Mesela bunlardan biri de eski forumumuzda üyemiz olan ama daha çok Mobileread forumlarında faaliyet gösteren GERGE. Kendisi açık lisanslı beğendiği fontlar üzerinde ayarlamalar yaparak bu fontları Eink ekranlar için en ideal hâle getirmeye çalışıyor ve bunları da paylaşıyor. Eski forumumuzda da paylaşımları olmuştu, mobileread'de de paylaşmaya devam ediyor. Ben onun hazırladığı fontları derleyerek paket hâline getirdim ve mesaja ekliyorum. İsterseniz rar içindeki "fonts" klasörünü direk Kobo'ya kopyalayabilir ya da içinden fontları seçerek yükleyebilirsiniz. Seçimlerinizi bilgisayar ekranında bakarak yapmamanızı, önce Kobo'ya yükleyip denedikten sonra seçim yapmanızı tavsiye ederim. Daha önce de söylediğim gibi görünümler birebir aynı olmuyor.

Yanılmıyorsam paket içeriğindeki Karmina hariç diğer bütün fontlar GERGE'nin Eink'ler için elden geçirdiği fontlar. Önceleri dar yapısından dolayı Karmina'yı seviyordum ama şu aralar paket içerisinde de bulunan Isidore favorim. Okuması keyif veren, göz yormayan, geometrik yapısı orantılı güzel bir font. 

Not: Aslında bu metinde font yerine bazen typeface (yazıyüzü) demek daha doğru. Font ve typeface birbirine yakın ama farklı kavramlar. Kabaca söylenirse font dijital dosyalara verilen isimken, typeface yazının görünümüyle alakalı bir şey. Fazla kafa karıştırmaması için ben sürekli font kelimesini kullandım. 

fonts.rar

Bookerly fontunda italikler bold olarak görünüyor. Sizde de böyle mi?

Nayi    212
Nayi
nukleer, 15.07.2017 - 17:32 tarihinde yazdı:

Bookerly fontunda italikler bold olarak görünüyor. Sizde de böyle mi?

Evet, Bookerly'de öyle bir sorun var. Sebebini ben de çözemedim. 

nukleer    24
nukleer
Nayi, 9 saat önce tarihinde yazdı:

Evet, Bookerly'de öyle bir sorun var. Sebebini ben de çözemedim. 

Cevabınız için teşekkürler. Fontu şu şekilde adlandırıp cihazı yeniden başlatınca sorun çözüldü:

Bookerly-Regular	>	Bookerly-a.ttf
Bookerly-Italic		>	Bookerly-b.ttf
Bookerly-Bold		>	Bookerly-c.ttf
Bookerly-BoldItalic	>	Bookerly-d.ttf

Mobileread forumlarında FontForge ile italic fontu yeniden oluşturmanın da bu sorunu çözdüğü söylenmiş ama bunu denemedim.

• Like 2

Taner    26
Taner

TÜRKÇE > TÜRKÇE SÖZLÜK

Kobo cihazımı aldığımdan beri Türkçe sözlük olmaması yüzünden kafayı yeme durumundaydım. En büyük sorun ise açık bir veritabanı olmayışıydı. Babylon ve Kindle cihazlar için yapılmış sözlükleri Kobo için uyarlamayı başardım. Aşağıda isteğinize göre indirebilirsiniz.

İki Türkçe Sözlüğün birleştirilmiş halini bu adresten indirebilirsiniz.
İki Osmanlıca Sözlüğün birleştirilmiş halini 
bu adresten indirebilirsiniz.
2 Türkçe ve 2 Osmanlıca birleştirilmiş sözlüğü ise 
bu adresten indirebilirsiniz.

Kurulum:

İndirdiğiniz sözlük dosyasının adını aşağıdaki listeden bir tanesi ile değiştiriniz ve dosyayı Kobo cihazınızdaki .kobo/dict/ klasörüne koyduktan sonra cihazı tamamen kapatıp açınız. Sözlük, hangi dosya adını seçerseniz onun yerine geçecektir.

• dicthtml.zip (EN)
  • dicthtml-de.zip (DE), dicthtml-de-en.zip (DE -> EN), dicthtml-en-de.zip (EN -> DE),
  • dicthtml-es.zip (ES), dicthtml-es-en.zip (ES -> EN), dicthtml-en-es.zip (EN -> ES),
  • dicthtml-fr.zip (FR), dicthtml-fr-en.zip (FR -> EN), dicthtml-en-fr.zip (EN -> FR),
  • dicthtml-it.zip (IT), dicthtml-it-en.zip (IT -> EN), dicthtml-en-it.zip (EN -> IT),
  • dicthtml-nl.zip (NL)
  • dicthtml-ja.zip (JA), dicthtml-en-ja.zip (EN -> JA),
  • dicthtml-pt.zip (PT), dicthtml-pt-en.zip (PT -> EN), dicthtml-en-pt.zip (EN -> PT)

Sözlük kaynakları:

http://www.babylon-software.com/free-dictionaries/languages/turkish-turkish-dictionaries/Kelimeler-Tur-->Tur-v4.1-(derleyen%3B-rasim-birlik)/49273.html

http://www.babylon-software.com/free-dictionaries/languages/turkish-turkish-dictionaries/Ottoman-Turkish-Dictionary/11578.html

http://www.babylon-software.com/free-dictionaries/languages/turkish-turkish-dictionaries/Yeni-Osmanlıca---Türkçe-Lügat-v0.1/61962.html

Kindle için yapılmış TDK Turkce Sozluk.prc

Not: Yeni Firmware yüklemesi veya eşzamanlama(sync) yaptığınızda silinecektir. Tekrar yüklemeniz gerekmektedir.

Edited by Nayi
  • Like 4
  • Thanks 2

Nayi    212
Nayi

KOBO'YA KULLANICI TANIMLI SÖZLÜK YÜKLEMEK

@Taner arkadaşımızın çok değerli çalışmaları sonucunda Kobo cihazlarımızdaki Türkçe sözlük sorunu tamamen çözüldü diyebiliriz. Şahsen kendim daha önce bu sorunumuzu bir nebze de olsa çözen bir Osmanlıca sözlük dönüşümü gerçekleştirmiştim ama Kobo'nun kısıtlamaları ve Türkçe'deki şapka kullanımı gibi bazı imla standartsızlıkları nedeniyle sözlük verimli çalışmıyordu. Taner, alternatif sözlükleri tek bir sözlük altında birleştirerek bu sorunun da büyük oranda önüne geçmiş oldu. Taner, kullanıcılar sözlükleri kendi tercihlerine göre yüklesin diye üç farklı alternatif olarak yükledi ama benim tavsiyem dört sözlüğün birleştirildiği sözlüğün kullanılması yönünde. Bu sözlük özellikle yaygın kelimelerde fazla tekrara düşüyor ama kullanım rahatlığı açısından en ideali aynı zamanda. Bir sözlükte kelime bulunamadığında diğer sözlüklere geçiş yapmaktansa tekrarları görmenin hiçbir zararı yok. Böylelikle alternatif anlamlar da görülebilmekte. Bu nedenle ben de sadece bu sözlüğü kullanmaya başladım. 

Normalde @Taner'in de üsteki mesajda anlattığı gibi "yerine koyma"  metoduyla sözlüğü kolayca yükleyip kullanmak mümkün. Yani, mesela İspanyolca sözlük yerine Türkçe sözlüğümüzü aynı isimle yükleyerek İspanyolca ismi altında Türkçe sözlüğümüzü kullanabilmekteyiz.

Ayrıca Kobo'nun veritabanına ufak bir müdahale yaparak Türkçe sözlüğü kendi tanımladığımız bir şekilde de kullanmak mümkün. Ama bu şekilde kullanım da tam bir isim özgürlüğü vermeyecek; ana menüde tam tanım çıkarken pop-up sözlük penceresinde "Extra:_tt" şeklinde (kendi tanımladığımız kısaltmaya göre) çıkacak. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi. Anlaşılacağı gibi pop-up pencerede normal görünen sözlükler Kobo'nun kendi sözlükleri.

59e5bed9155cb_screen_003(2).png.2df2f6de635f08b9733b9bfe7bfe5442.png  screen_004.png.66a0e07bb8ce4cf848c07f782a035846.png

Sözü daha fazla uzatmadan nasıl yapılacağını anlatalım.

Önemli not: Eklenen sözlüğün kullanıcı tanımlı olarak çalışması için Kobo cihazımıza daha önce anlattığım rehberde bulunan libnickel.so.1.0.0 dosyasının içindeki "Allow Searches On Extra Dictionaries" yamasının yapılması gerekmektedir. Bu yama yapılmamışsa sözlükler burada anlatılan yöntemle çalışmayacaktır.

Uyarı: Uzun zamandır kendi sözlüklerimi bu yöntemle kullanmaktayım. Deneme amaçlı olsun, farklı sözlükler eklemek için olsun uygulamayı bir çok defa yaptım ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Her ihtimale karşı uygulamaya başlamadan önce 4. maddede göreceğiniz KoboReader.sqlite dosyasının bir yedeğini almanız tavsiye olunur. Oluşabilecek sorunlar sizin sorumluluğunuzdadır. 

Gerekli araçlar:

1. Yükleyeceğimiz zip uzantılı sözlük dosyası: Taner'in mesajındaki sözlüklerden birini tercihinize göre indirebilirsiniz.

2. Metin editörü:  Notepad++ önerilir. İndirin ve kurun.

3. Veritabanı editörü: "DB Browser For SQLite" kullanacağız. http://sqlitebrowser.org linkinden işletim sisteminize uygun olanı indirin ve kurun.

Uygulama:

1. Öncelikle indirdiğimiz sözlük dosyasına iki harfli bir kısa kod tanımlayacağız. Bu kısa kodun, Kobo'nun veritabanında bulunan tanımlı sözlüklerin iso dil koduyla çakışmaması gerekmektedir. Yani İtalyanca kodu olan "it" ya da Fransızca kodu olan "fr" gibi bir kısaltma kullanırsak çakışma olacağı için işlem başarılı olmayacaktır. Ben kendi cihazıma fazladan üç sözlük yükledim. Bunlar, Kobo'da olmayan Türkçe>English (te koduyla), Kobo'nunkinin haricinde bir tane daha English>Türkçe (et koduyla) ve son olarak Taner'in hazırladığı Türkçe sözlük (tt koduyla). Bu nedenle rehbere Taner'in sözlüğü üzerinden devam edeceğim ve "tt" kodunu kullanacağım. Sonuç olarak sözlük dosyasının ismini şu şekilde değiştirelim. dicthtml-tt

2. Kobo'yu USB ile bilgisayarımıza bağlayalım ve dicthtml-tt ismini verdiğimiz zipli sözlük dosyasını .kobo>dict klasörünün içine kopyalayalım. Ben iki sözlük daha eklediğim için görüldüğü gibi onlar da kendi kısaltmalarıyla aynı klasörün içinde. Aynı zamanda sözlük dosyasına sağ tıklayıp özelliklerine bakarak, dosyanın bayt cinsinden değerini bir kenara not edelim. Bir süre daha Kobo bilgisayarda takılı kalsın.

Screenshot_2.jpg.69455e4566c6f96dbe3431f3edc368d3.jpg   Screenshot_4.jpg.4734646d6859bcc5aad74b91cd230c6e.jpg

3. Şimdi  .kobo>Kobo klasörü içindeki Kobo eReader.conf dosyasını Notepad++ ile açalım ve [ApplicationPreferences] kısmının altına bir satır açarak tırnak içindeki şu ifadeyi aynen yazalım. "ExtraLocales=tt, et, te" Tek sözlük eklenecekse sadece tt yazılması yeterli. Çoklu sözlük eklenecekse virgülle ayırarak sıralanmalı. Daha sonra bir sözlük eklenmek istenirse yine buraya ilave edilerek yapılabilir. Satır eklendikten sonra dosyayı kaydederek kapatalım.  Kobo bilgisayarda takılı kalmaya devam etsin.

59e5c700d32a3_Screenshot_1(2).jpg.e174b3f96ba9433c62807406ad7268e7.jpg

4. Şimdi DB Browser for SQLite programını açalım.  Üstte görülen "Veritabanı Aç" butonuna tıklayarak Kobo cihazın içinde bulunan .kobo klasörü içindeki "KoboReader.sqlite" dosyasını açalım. "Browse Data" sekmesindeki "Table" kısmından "Dictionary"yi bulalım ve tıklayalım. Şimdi Kobo'da yüklü olan ya da olmayan ama veritabanında tanımlı olan bütün sözlüklerin listesini görüyoruz. Daha önce çakışmaması konusunda uyardığım dil kodları burada görünmektedir. Verilecek kodun burada tanımlı kodlarla çakışmaması gerekiyor. Tablonun sağ üstünden bulunan "Yeni Kayıt" butonuna tıkladığımızda en alta boş bir satır eklenecektir. Bu satırı ekleyeceğimiz sözlüğün bilgileriyle donatıyoruz. (Resimleri inceleyiniz.)

Sütunlara göre bilgiler şu şekilde girilecek:

Suffix: -tt

Name:Türkçe

Installed:true

Size:8908800 (daha önce not ettiğimiz bayt cinsinden dosya boyutunun noktasız hali),

LastModified: Boş kalacak

IsSynced:true

Son olarak yukarıdan "Write Changes" butonuna tıklıyoruz ve işlemi sonlandırıyoruz.

59e5cb8b407bb_Screenshot_2(2).jpg.f95579a2bb919ce279aeec310a402e05.jpg  Screenshot_3.jpg.d86a2e3b8b63bc0a4dd949a774cb28fe.jpg  Screenshot_5.jpg.c9e1ec6023e4c0acfcb8d9371b03ee49.jpg

Yapılacak işlemler bu kadar. Şimdi cihazımızı bilgisayardan güvenli çıkarıyor ve sözlüğü kullanmaya başlıyoruz. :) 

screen_004.png.272d256479c55c90e0b5476f8c477881.png  screen_005.png.840c53c5287253c411a1255362a2b357.png  screen_006.png.e4e0c91fb8e5de751ede5c10d04308f0.png

Not: Yapılan manuel güncellemelerden sonra eklenen sözlüklerde herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Sadece güncelleme sonrasında  "Allow Searches On Extra Dictionaries" yaması tekrar yapılmalıdır. Kendim online güncelleme yapmadığım için herhangi bir değişiklik oluyor mu bilmiyorum.

Bu vesileyle Kobo için uyarladığı Türkçe sözlükle büyük bir eksiğimizi gideren @Taner 'e tekrar teşekkürü bir borç bilirim. :fl: 

Son olarak, kendi kullandığım Türkçe>English ve English>Türkçe (Kobo'nunkine alternatif olarak) sözlükleri de kendi kullandığım kısa kodlarla mesaja ekliyorum. Kullanmak isteyenler indirebilir. 

Türkçe>English sözlüğün kaynağı Babylon Türkçe>English sözlüktür. 

English>Türkçe sözlüğün kaynağını bilmiyorum.

dicthtml-te.zip

dicthtml-et.zip

Edited by Nayi
  • Like 3
  • Thanks 2

Nayi    212
Nayi

KOBO'DAN EKRAN RESMİ/SCREENSHOT ALMAK

Kobo cihazlarımızın orjinal yazılımında ekran resmi imkanı bulunmamaktadır.

Ancak ekran resimleri almak istediğimizde bunu ufak bir müdahaleyle yapabiliyoruz.

* Kobo'yu bilgisayara bağlıyoruz ve .kobo\Kobo klasöründeki Kobo eReader.conf dosyasını bir metin editörü (Notepad++ önerilir) yardımıyla açıyoruz.

* [FeatureSettings] kısmını buluyoruz ve altına aşağıdaki satırı ekleyerek, dosyayı kaydedip kapatıyoruz.

Screenshots=true

Screenshot_3.jpg.b7b4881c1204cc7d601919e345fe8dd7.jpg

* Daha sonra Kobo'yu bilgisayardan güvenli çıkarıyoruz.

* Artık açma/kapama tuşu ekran resmi alma tuşu olarak işlev görmeye başlıyor. Alınan ekran resimleri Kobo'nun kök dizinine png uzantılı olarak kaydediliyor. Daha sonra tekrar bilgisayara bağlayıp bu resimleri istediğimiz yere aktarabiliyoruz.

Uyarı: Bu müdahale sonrasında tuşun açma/kapama ve uykuya geçme fonksiyonları iptal oluyor. Bu nedenle bu özelliğin aktif kılıf varken kullanılması önerilir. Benim tavsiyem ise, ekran resmi alındıktan sonra cihazın eski haline döndürülmesidir. 

* Ekran resimlerini bilgisayara aktardıktan sonra cihazdan siliniz. Cihazda kalırsa -bir zararı olmuyor ama- Kobo bir sonraki taramada bu resimleri kitap olarak algılayıp, kitaplığa ekliyor.

* Cihazı eski haline döndürmek için ilgili satırdaki true yerine false yazıp dosyayı kaydetmek yeterlidir.

Edited by Nayi
  • Like 3

Nayi    212
Nayi

KOBO'DA KİTAP OKURKEN GİRİLEN NOTLARI VE VURGULANAN (ALTI ÇİZİLEN) KISIMLARI ÇIKARMAK

Kobo'da kitap okurken alınan notları ve kitap içinde vurgulanan kısımları çıkarmanın birkaç farklı yöntemi mevcut aslında. Bu yöntemlerin bir çoğunu denedim bazılarında biraz karmaşık işlemler yapılıyor, bazılarında ise çeşitli nedenlerle başarılı bir sonuç elde edemedim. Bu nedenle burada bana göre en pratik olan 2 yöntemi anlatacağım. Ben, ikisi arasında daha pratik bulduğum için ikinci yöntemi kullanıyorum. Dileyen ilk yöntemi de tercih edebilir.

Birinci yöntem:

1. Kobo'yu bilgisayara bağlıyoruz ve .kobo\Kobo klasöründeki Kobo eReader.conf dosyasını Notepad++ ile açıyoruz. [FeatureSettings] kısmını buluyoruz ve altına aşağıdaki satırı aynen ekliyor ve dosyayı kaydedip kapatıyoruz ve Kobo'yu güvenli çıkarıyoruz.

ExportHighlights=true   (Kullanmak istemediğimizde true yerine false yazmak yeterli.)

Screenshot_4.jpg.2341ac791005bbe32834f6ba8d7c09ae.jpg

2. Kobo üzerinde (anasayfada veya kitaplık içerisinde) notlar aldığımız kitaba parmağımızı basılı tutarak kitap menüsünü açalım. Burada menüye "Vurgulanan Ögeleri Aktar" şeklinde yeni bir seçeneğin geldiğini göreceğiz. Bu seçeneğe tıklarsak yeni bir sayfa açılacak ve bizden bir isim girmemiz istenecek. (Kitabın ismini vermek mantıklı olur.) İsim verdikten sonra alttaki Dışa Aktar seçeneğine tıklıyoruz. Kobo ufak bir işlem yaparak notlarımızı kendi kök dizininde verdiğimiz isimle oluşturduğu bir metin dosyasına (.txt) çıkarıyor. 

screen_002.png.47e341be963ee8385844a3d05484de4b.png  screen_003.png.f682b52468d3c86a3514ad86bd85c1b0.png

Not: Bu yöntemde (yöntem işe yarıyor ama) tam bu aşamadan sonra ufak bir "bug" oluşuyor. Üst menü çubuğu kayboluyor. Olumsuz bir soruna yol açmıyor ama "bug"ın düzelmesi için ya cihazı kapatıp açmak gerekiyor veya çıkarılan notları almak için tekrar bilgisayara bağlandığımızda bug da kayboluyor. Bilgilerinize...

screen_009.png.ffed00bfd52cd8445055e0518696460d.png

3. Kobo'yu tekrar bilgisayara bağlayarak ilgili metin dosyasına ulaşabiliyoruz. İlk etapta alınan notlar/vurgulamalar çoksa, metin dosyası içerisinde biraz karışık görünse de içeriği kopyalayıp bir Word dosyasına yapıştırırsak paragraflara ayrılmış şekilde görebiliyoruz. İçindeki metni aldıktan sonra bu dosyayı cihazdan silmenizi tavsiye ederim. Dosyalar içeride kalırsa Kobo "txt" dosyalarını da desteklediği için daha sonra bunları kitap olarak algılayıp kitaplığa ekliyor.

59eb2c6194b62_Screenshot_4(2).jpg.2590e9c66edbac2bcca7930a02e18f02.jpg

İkinci yöntem:

Bu işlem için ufak bir programdan faydalanacağız. Bu programı mobileread'den tshering isimli bir üye yazmış. Gerek duymadığı için artık programı geliştirmeye devam etmiyor ama halen işe yarar durumda. Programın sadece Windows kullanıcıları için olduğunu da belirteyim.

1. KTExtractAnnotations.zip adlı dosyayı tıklayıp indirelim. KTExtractAnnotations isimli zip içerisindeki klasörü bilgisayarımızda dilediğimiz bir yere çıkaralım.

2. Kobo'yu bilgisayara bağlayalım. 

3. Klasörün içindeki KTannotationextractor (.exe) dosyasına çift tıklayarak çalıştıralım ve "load database" butonuna tıklayalım. Notların çıkarılacağı dosya .kobo klasörü içerisindeki  KoboReader.sqlite isimli veritabanı dosyasıdır. Bu aşamada önümüze iki seçenek çıkacak. 

* Ya KoboReader.sqlite dosyasını KTExtractAnnotations klasörüne kopyalayıp ilk seçeneği kullanacağız.

* Ya da ikinci seçeneği tıklayıp KoboReader.sqlite dosyasını Kobo bilgisayara bağlıyken direkt Kobo üzerinden çalıştıracağız.

Screenshot_4.jpg.9f9570286ecd34bc88a71bb84012fc10.jpg

4. Sonuç olarak programcık veritabanı dosyasını inceliyor ve not alınan kitapları tespit ediyor. Book titles sekmesine tıklarsak kitap adıyla liste göreceğiz. Notları almak istediğimiz kitaba çift tıklarsak KTExtractAnnotations klasörü içerisinde results adlı bir alt klasör oluşacak ve kitapla ilgili notlar bu klasör içerisine kitap adıyla oluşturulan bir metin dosyasına (txt) çıkarılmış olacak. Metin dosyasının içeriği yine karışık gibi görünebilir. İçeriği kopyalayıp Word dosyasına yapıştırırsak daha düzenli bir hale geldiği görülecektir.

Screenshot_5.jpg.4fdca3b1736573936877c04c764d77d3.jpg

Edited by Nayi
  • Like 4
  • Thanks 1

Nayi    212
Nayi

KOBO'YA KİTAP YÜKLEMEK ;

CALIBRE'YLE EBUP ve KEPUB KİTAPLARI KOBO'YA DOĞRUDAN ya da KOLEKSİYON OLUŞTURARAK YÜKLEMEK

Giriş

Öncelikle uzun bir rehber olacağını belirteyim. Rehber, biraz müşkülpesent biri olduğum için hiçbir noktayı atlamadan, kafalarda soru işareti kalmayacak ve elektronik cihazları kullanım bilgisi en alt düzeyde olanların da rahat anlayabileceği şekilde hazırlamaya çalıştığım için uzun olacak. Epub ve Kepub konularını iki ana başlık altında anlatacağım. Anlatımı her zaman olduğu gibi resimlerle de destekleyeceğim. 

Not: Rehberi hazırlarken resimleri numaralandırmanın iyi fikir olacağını düşünmüştüm ama yayınladığım günden itibaren geçen beş günde rehbere eklemeler, düzeltmeler ve değişiklikler yapma ihtiyacı duydum. Bu nedenle resim sıralamaları şimdiden bozuldu. Muhtemelen zamanla yeni düzeltme ve eklemeler de olacak. Dolayısıyla resimleri numaralandırmanın iyi bir fikir olmadığı ortaya çıktı. Çok fazla resim olması nedeniyle hepsinin yeniden düzenlenmesi zor olacağı için mevcut hâliyle idare edeceğiz. Bir sorun olmayacak ama rehberin ritmi bir miktar bozulmuş olacak.

Bilindiği gibi Kobo okuyucular epub’tan mobi’ye, pdf’ten cbr’ye kadar 14 farklı dosya formatını destekliyor. Ancak herkesin hemfikir olduğunu sandığım gibi en çok ilgilendiğimiz format epub’dır.

Epub, Electronic Publication (Elektronik Yayıncılık) teriminin kısaltmasıdır ve Uluslararası Dijital Yayıncılık Forumu (IDPF) tarafından e-kitap standardı olarak ilan edilen ve elektronik cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanan, açık lisanslı bir e-kitap formatıdır. Dosya uzantısı da “.epub”dır. Epub aslında metinlerden oluşan html dosyaları ve bu metnin gösteriminde başvurulan yazı stillerinin, fontların, resimlerin tek bir taşıyıcının (epub adlı) içine paketlenmiş halidir. Bir tür sıkıştırılmış dosyadır aslında. Epub’ın bu kadar popüler ve kullanışlı olmasını sağlayan özelliği ise esnek/uyumlu (responsive) olmasıdır. Epub, okuma cihazının ekranına göre esneyip, uyum sağlayan, fontların ve ölçülerinin değişimi, satır aralıkları, kenar boşlukları, hizalama gibi talepleri karşılayan bir yapıdadır.

Her ne kadar en çok ilgilendiğimiz format epub olsa da Kobo cihazlar için göz ardı edilmemesi gereken bir de kepub formatı vardır. Kepub aslında çok farklı bir format olmayıp epub’ın Kobo tarafından özelleştirilmiş bir türevidir. Zaten açılımı da Kobo Epub’tır. Dosya uzantısı da yine .epub olmakla birlikte noktadan önce bir de kepub şeklinde ön uzantısı vardır. Dosya görünümü KitapAdı.kepub.epub şeklindedir ve Kobo’nun bu kitapları kepub olarak indeklemesi için dosya adı bu şekilde olmalıdır. Kobo’nun kendi kitaplığından satın alınan kitaplar da kepub formatıyla gelmektedir.

Kobo cihazlarda kullanım özellikleri açısından epub ve kepub arasında bazı farklılıklar mevcut.

• Kepub’da sayfa üstünde başlık (header) ve altında ise sayfa numarası (footer) var. Tabii bunları tamamen kapatmak mümkün. Epub'da sadece footer var.

• Kepub’da okunan kitapla ilgili daha detaylı okuma istatistikleri sunuyor. Bölümler, bölümlerde kalan sayfalar, kalan süre gibi. Epub bu kadar detaylı değil.

• Kepub’da sayfa ilerlemesini ister bölüm üzerinden ister bütün kitap üzerinden görebiliyoruz. Epub'da sadece bütün kitap üzerinden görebiliyoruz.

Aslında HTML tabanlı e-kitaplarda sayfa sayısı diye bir olgudan söz etmek doğru değil. Html tabanlı dosyalardan oluştuğu için bu dosyaları sürekli akışkan formda devam eden tek bir sayfa gibi düşünebiliriz. Ancak yine de, bir epub kitabı açtığımızda sayfa sayısı görmekteyiz. Bu sayfa sayılarının aslında gerçek kitap sayfalarıyla bir alakası yok. Bu Adobe’ye ait bir sistem ve Adobe 1000 karakteri bir sayfa olarak yapılandırıyor. Kepub’da ise eğer Okuma Ayarlarında “ilerlemeyi şimdiki bölüm için göster” seçeneğini seçersek kitap bölümlere ayrılıyor, her ekran bir sayfa olarak değerlendiriliyor ve bölümün toplam sayfa sayısını (ekran sayısını) ve mevcut sayfayı görebiliyoruz. Bu durumda bölümün toplam sayfası elbette sabit bir değer olmuyor. Çünkü sayfa ayarlarında veya font büyüklüklerinde yaptığımız değişikliklere göre bu rakam değişiyor. Şahsen bu şekilde bir yapılandırmanın okuyucuya farklı bir motivasyon verdiğini gözlemledim. En azından bana bu motivasyonu verdiğini söyleyebilirim. Bunu şöyle açıklayabilirim. Mesela kitapta bir bölüme başladığımda altta bölümün toplam sayfasını (ekran) ve hangi sayfada olduğumu görebiliyor ve bölüm sonuna ne zaman ulaşabileceğime dair yaklaşık bir tahminde bulunabiliyor ve zaman yönetimi yapabiliyorum. Şu bölümü bitirince evden çıkayım, şu bölümü bitirince yatayım ya da öğle arası bitene kadar şu bölümü bitirebilirim, maç başlayana kadar bu bölümü bitirebilirim gibi. Bu durumun okuma artışına çok müspet katkısı olduğunu söyleyebilirim.

• Kepub’da dipnotlar aynı sayfa üzerinde pop-up olarak çıkıyor. Hoş bir özellik. Epub'da ise dipnot açıklamalarının bulunduğu bölüme atlama yapılıyor. Oradan kalınan yere geri dönülüyor.

• Göreceli bir yorum olabilir ama kepub’da sayfa geçişleri, kitap açılışı, sayfaların işlenişi, dokunma tepkisi epub’a göre sanki daha hızlı ve akıcı gibi. Genel olarak cihaz bana kepub'larla daha iyi çalışıyor, dokunmalara daha iyi tepki veriyor gibi geldi. Bu durum akla yatkın çünkü Kobo'nun kendi formatına öncelik vererek, cihazların kepub'la daha iyi çalışması çok doğal.

Sonuç olarak, üç yıl kadar kitapları epub olarak okuduktan sonra yaklaşık 10 ay önce kitapları kepub formatında yüklemeye başladım ve o zamandan beri epub’ları Calibre’yle kepub’a dönüştürerek yüklüyorum.

Dolayısıyla bu rehberde kitapların Kobo’ya hem epub olarak hem de kepub olarak yüklenmesiyle ilgili anlatımlar yapacağım ve farklı yükleme yöntemlerini alt başlıklar halinde sunacağım.

1. EPUB YÜKLEMEK

1.1. EPUB KİTAPLARI KOBO’YA BASİT YÖNTEMLE YÜKLEMEK

Zannediyorum bütün Kobo kullanıcıları bu yöntemi zaten biliyordur. Yine de bir kez daha tekrarlayalım. Aslında ben kitapların bu yöntemle yüklenmemesi taraftarıyım. Çünkü internetten bulduğumuz kitaplar farklı insanlar tarafından oluşturulup, elden ele dolaştığı için metadatalarında tutarsız bilgi girişleri olabilmekte.

Metadata (Üstveri/Üstbilgi) : Bir bilgi kaynağını/belgeyi tanımlayan, açıklayan, yerini belirten ya da yönetimini kolaylaştıran yapısallaştırılmış bilgidir. E-kitaplar için de kabaca kitabın künyesindeki bilgilerin (yazar, tür, yayınevi, basım tarihi vs) kitap dosyasının içine işlenmiş hâli diyebiliriz. Bir e-kitabın dosya ismini değiştirsek de metadatası değişmez. Değiştirmek için Sigil, Calibre gibi e-kitap oluşturma ve editleme araçları kullanılmalıdır.

Kobo, kitapları kendi kitaplığına eklemek için işlerken bu metadata özelliklerini kullandığı için farklı isimlendirmeler, yazar isimlerinde hatalı kullanımlar olabilmekte. Bu nedenle kitapları yüklemeden önce metadata bilgilerini güncellemekte fayda var.

Ancak okuyucunun detaylarla uğraşmayıp, kitabı açıp okumaktan başka bir beklentisi yoksa bu yöntemle yüklenebilir. Dolayısıyla bu yöntemde çok fazla bir işlem yapmamıza gerek de olmayacaktır.

En basit yöntem olarak, yüklemek istediğimiz kitapları Kobo’yu bilgisayara bağladıktan sonra Kobo’nun kök dizinine atmamız yeterli. Ayrıca kitapları yazarlarına göre istiflemek istersek de yine kök dizinde yazar ismiyle bir klasör oluşturarak epub kitapları ilgili klasöre atmamızın da sakıncası yok. Her iki şekilde de Kobo’yu bilgisayardan çıkardıktan sonra cihaz kitapları tanıyacak ve kitaplığında listeleyecektir. Ayrıca Kobo’nun desteklediği bütün formatlardaki (pdf, txt, mobi vs) kitapları da bu şekilde yükleyebiliriz.

01.png.a5bc4980b0a07b109104914ce48e57b7.png  02.jpg.1d2e0d4151cd307cf4e74ca008900309.jpg

1.2. EPUB KİTAPLARI CALİBRE ÜZERİNDEN YÜKLEMEK 

Kitapları ayrıca Calibre programı aracılığıyla da kolayca yükleyebiliriz.

Calibre, e-kitap okuyucuları otomatik olarak tanıması, formatları arasında dönüşümler yapması, kitapların metadatalarını kolayca düzenlemeye imkân tanıması ve daha birçok özelliği nedeniyle bilgisayardan eksik edilmemesi gereken bir program. Ayrıca bilgisayarda e-kitap okumak, kitap arşivi düzenlemek gibi amaçlarla da kullanılabiliyor. Kısacası bana göre Calibre, her e-kitapseverin her zaman elinin altında olması gereken bir program. Calibre çok sık güncellenen bir program ancak çok temel değişiklikler olmuyor. Kobo cihazımızı sürekli güncelliyorsak Calibre’yi de sürekli güncel tutmamız gerek. Çünkü Calibre Kobo ile doğrudan bağlantı kurmakta ve cihazın kitaplığına müdahale edebilmekte. Bu, Kobo haricinde Kindle, Nook gibi diğer okuyucular için de geçerli. Program yazarları iletişimin sekteye uğramaması için cihaz güncellemelerini takip ederek programı da hemen güncelliyorlar. Calibre’yi aşağıdaki linkten indirelim ve temel ayarlarıyla kuralım. Şimdilik temel ayarlar yeterli.

Calibre indir...

Özellikle metadataların düzenlenmesi Kobo’nun yüklenen kitapları düzgün istiflemesi açısından çok önemli. Kobo yeni yazılım sürümleriyle birlikte otomatik yazar listelemesi yapıyor. Bu yazar bilgisini e-kitabın metadatasından okuyor. Popüler bir yazarla bir örnek verelim. Mesela George R. R. Martin.  Diyelim ki yazarın kitaplarını epub olarak iki farklı kişi hazırladı. İlk kitabı hazırlayan metadata kaydında yazarın ismini “G.R.R. Martin” diye girmiş olsun, ikinci kitabı hazırlayan diğer bir kişi de “George R. R. Martin” diye girmiş olsun. Bu durumda, yazar aynı olmasına rağmen Kobo iki farklı yazarmış gibi algılayıp, iki ayrı yazar listelemesi yapacaktır. İşte bu gibi nedenlerle metadataların gözden geçirilip, eşdeğer hâle getirilmesinde fayda var. Metadata’lar düzeltilmediğinde nasıl bir sorun olduğunu resimlerde görebilirsiniz. Mesela 1.1. numaralı başlıkta eklediğimiz kitapların metadataları bozuk ve hiçbir düzeltme yapmadan yüklemiştim. Kobo kitaplığında ve yazarlar listesindeki görüntü karmaşası 3 ve 4 numaralı resimlerde görülebilir.

03.thumb.png.c5b092390f6a50dd086f24abcad94e97.png   04.thumb.png.2c5d23c5d01c9af464ed3453542a7326.png

Kitapları Kobo’ya Calibre üzerinden yüklerken, metadataları da kontrol edip, gerekli durumlarda düzeltmesi çok kolay.

• Kitapları yüklemek için Calibre’yi açıyoruz, yükleyeceğimiz kitapları önce Calibre’ye atıyoruz.
  • Varsa gerekli metadata düzeltmelerini yapıyoruz. 5 numaralı resimde görüleceği gibi George R. R. Martin’in ismi farklı kitaplarda 3 farklı şekilde girilmiş. Calibre de 3 farklı yazar olarak algılıyor; Kobo da böyle algılayacak. Bu nedenle düzeltmemiz gerek.
  • Metadata düzenlemesi tek tek yapılabildiği gibi Ctrl+A kombinasyonuyla kitapların hepsi seçilerek toplu olarak da yapılabilmekte. 5 numaralı resimden de takip edebileceğimiz gibi bütün kitapları seçerek Nitelik Düzenleme’ye tıklayalım (ya da seçtiğimiz kitap ya da kitapların üzerinde sağ tıklama ile açılan menüden Nitelik Düzenleme’ye tıklayalım) ve açılan pencerede (6 numaralı resim) özellikle yazar kısmını düzeltelim. Dilin de mutlaka -kitaplar Türkçeyse- Türkçe olmasını sağlayalım. Diğer etiket, tarih vb ayrıntılar çok önemli değil ama istersek bu aşamada bunları da düzeltebiliriz. İstenirse Nitelik Düzenleme bölümüne hiç girmeden anasayfada hatalı kısımları seçip, F2’ye basarak teker teker de düzeltebiliriz. Kitap isimlerinde hata varsa doğal olarak toplu düzeltme yapılamaz. Mecburen tek tek düzeltilmelidir.
  • Düzeltmeleri yaptıktan sonra 7 numaralı resimde görüldüğü gibi Calibre listesindeki bütün kitapların metadatalarını eşdeğer hâle getirmiş olduk.

05.jpg.5e275d46d708458f7488405783da0952.jpg    06.jpg.885a251b35907cb205fbca5c97470ec5.jpg    07.jpg.b9b9f9f339b8f6104b580b9c1a27dac4.jpg

• Şimdi Kobo’yu bilgisayara bağlıyoruz, Calibre hemen cihazı tanıyacak ve üst menüde görünecektir. 8 numaralı resimde görüleceği gibi Kobo’nun bağlanmasıyla birlikte Calibre menüleri değişti. Kitapları seçip, Cihaza Gönder seçeneğini tıklıyoruz.
  • Kitapların Kobo’ya yüklenmesi tamamlandığında yeni oluşan Cihaz İçinde sütununda kitapların yeşil renkte tiklendiği (9 numaralı resim) görülecektir. Yine resim 9’da cihazın Calibre üzerinden de güvenli çıkarılabildiğini görebiliriz.
  • 10 numaralı resimde görüleceği gibi kitaplar Kobo’ya yüklenmiş durumda.

08.thumb.jpg.f47e0b134c18a524d195ffa70558cf84.jpg   09.jpg.23caa6b3e3bcc76b9e651647579a0212.jpg   10.thumb.png.4c1a736a53376008b56bc7981caecdba.png

Calibre, Kobo’ya yüklediğimiz kitapları bilgisayarımızda oluşturduğu kendi “library” klasöründe de arşivleyecektir. Calibre farklı amaçlarla kullanılmayacaksa cihaza yükledikten sonra kitapların Calibre kitaplığından silinmesini tavsiye ederim. Ben sadece format dönüşümleri ve Kobo’ya kitap yükleme amacıyla kullandığım için Calibre kitaplığını siliyorum. Silmek için kitapları seçerek, klavyeden Delete tuşuna basmamız yeterli.

1.3. EPUB KİTAPLARI CALIBRE ÜZERİNDEN KOLEKSİYON OLUŞTURARAK YÜKLEMEK

Kobo cihazlar, yüklenen kitapların koleksiyonlar oluşturarak istiflenmesine imkân veriyor. (İlk zamanlar buna Raf deniyordu, sonradan Koleksiyon olarak değiştirildi. ) Cihaz içerisinde kitapları daha derli toplu tutmak ve kolay erişim sağlamak için tür, dil, yazar gibi istediğimiz adlar altında Koleksiyonlar oluşturmak mümkün. Ancak cihazlara yüklenen kitap sayısı arttıkça, cihaz içerisinden kitap arayıp, bulmak ve bunları koleksiyonlara eklemek yorucu ve sıkıcı olmaya başlayan bir süreç. Bir de bu cihazların ekranlarının dokunmatik tepkimeleri teknolojik özellikleri nedeniyle, tablet, akıllı telefon gibi cihazların ekranlarına kıyasla daha yavaş olduğu için bir kitabı aramak, incelemek cihazın içinde kaybolmaya, bazen saç baş yolmaya neden olabilmekte. Bu işlemleri Calibre’de yapacağımız birkaç ayarlamayla yapmak çok daha kolay.

Aslında ben bu işlemi daha önce yazar koleksiyonları oluşturmak için yapıyordum. Yazarın ismiyle bir klasör oluşturarak yazara ait bütün kitapları aynı koleksiyon altında istifliyordum. Ama artık buna gerek kalmadı (gerçi ben hâlâ yapıyorum) çünkü Kobo, yüklenen kitapların metadatalarından yazar isimlerini alarak yazar listelemesini kendisi otomatik olarak yapıyor. Yine de seri, tür, dil gibi farklı koleksiyon ihtiyaçlarımız olabilir. Bu nedenle Koleksiyon oluşturmak halen faydalı bir işlem. Mesela Zaman Çarkı isimli bir klasör oluşturup serinin bütün kitaplarını aynı koleksiyon altında listelemek mümkün.  

Calibre’de yapacağımız ayarlamalar birkaç adımdan oluşuyor. Önce sırasıyla bunları yapalım. Calibre’yi ilk kurduğumuzda bizi karşılayan standart ekran aşağıdaki şekilde olacaktır.

5a040c1f16b19_11calibrebalang.jpg.fe66c619b985c88c9f38ccf1266c08dd.jpg

1.3.1. Kendi kişisel sütunumuzu eklemek 

• Sağ üst köşeden Tercihler’e ardından açılan pencerede Arayüz kısmındaki Kendi Sütunlarınızı Ekleyin kısmına tıklayalım. Yeni bir pencere açılacak. Resim 12
  • Bu pencerede sağ kenarda bulunan yeşil artı (+)’ya tıklayalım. Özel bir sütun oluştur isimli bir pencere daha açılacak. Resim 13
  • Burada doldurmamız gereken 3 yer var. Resim 14’ten takip edebiliriz.
  1. Arama İsmi: Bu kısma herhangi bir kelime yazalım. Ne yazdığımızın bir önemi yok ancak bu kelimeye saha sonra bir kere daha ihtiyacımız olacak bu nedenle bunu not edelim.
  2. Sütun Başlığı: Bu kısım Calibre’de kendimize ait sütunun adı olacak. Ne isim verdiğimizin bir önemi yok. Ben kendi rumuzumu kullandım.
  3. Sütun Tipi: Burada birkaç seçenek var. “Comma separated text, like tags, show in the Tag browser” seçeneği seçelim ve Tamam’a tıklayıp kapatalım.
  • Resim 15’te görüleceği gibi sütun isimleri listesinin en altına kendi sütunumuz eklenmiş olacak. Burada Calibre ana ekranında görünen sütunlar listeli haldedir. Görünmesini istemediğimiz sütunları tiklerini kaldırarak devre dışı bırakabiliriz. Ben pek çoğunu kullanmıyorum. Bu işlem daha sonra da yapılabilir.
  • Son olarak ana ekrana döndüğümüzde kendi verdiğimiz isimle yeni bir sütunun oluştuğu görülebilir. Resim 16

5a040ced051ff_12tercihler.jpg.595cbc9311ffffd4e2ac3995d5bf339d.jpg  5a040d03c4cdc_13kendistun.jpg.087a56e3bdf26f50d1bcbc15be270bef.jpg  5a04197c62aa3_14zelstunolutur.jpg.0b8629816219d0154ca3e8e6115e8376.jpg  5a040d49c5eb0_15Nayistunu.jpg.dc3375657d4d3976a7e58d382c926167.jpg  5a040d57e35f6_16nayistunueklendi.jpg.f1ddc27da11774fd48178918a3640e10.jpg

1.3.2. Calibre’yi Kobo İçin Yapılandırmak 

• Sağ üst köşeden Tercihler’e ardından açılan pencerede İleri Düzey kısmındaki Eklentiler kısmına tıklayalım. Yeni bir pencere açılacak. Resim 17
  • Resim 18’deki gibi Cihaz Arabirimi Eklentiler’e tıklayıp genişleterek, listeden KoboTouch eklentisini bulalım ve Eklentiyi Özelleştir’e tıklayalım. (Eklentiler güncellendiğinde versiyon numarası değişik olabilir, dikkate almayın. Aslında burada indirip kullanabileceğimiz KoboTouchExtended isimli bir eklenti daha var. İstenirse o da kullanılabilir ama KoboTouchExtended kitapları daima kepub'a dönüştürerek yükleme meyli gösteriyor. Bu nedenle indirmeye gerek yok. KoboTouchExtended'i kepub için kullanalım. Epub yükleyip okuyacaklar için KoboTouch eklentisi yeterli. )
  • Açılan pencerede 3 sekme var. 3 sekmeyi 19, 20 ve 21 numaralı resimlerde görüldüğü gibi ayarlayalım.  Collections, covers & uploads sekmesinde ayrıca, 20 numaralı resimdeki gibi Collections Columns kısmına daha önce Arama İsmi olarak belirlediğimiz kelimeyi başına diyez (#) işareti koyarak aynen yazalım. Tamam’a tıklayıp buradan da çıkalım.

5a040e1c1b568_17eklentiler.jpg.c98837265eb2784744cf9eb7ea1df11a.jpg  5a040e2766f15_18cihazarabirimeklenti-3.jpg.c89561f89f717c2c458a256dfd2a5897.jpg  19.jpg.cb6ed9839fc961bfaba0d486f12243a3.jpg  20.jpg.53d0ff6c420726f0100741b4cc356492.jpg  21.jpg.4b2e8d5066f5a13534aad10dbf04f481.jpg

1.3.3. Calibre Metadata Yönetim Seçeneklerini Yapılandırmak 

• Resim 22. Sağ üst köşeden Tercihler’e ardından açılan pencerede İçe Aktar/Dışa Aktar kısmındaki Kitapların Aygıtlara Gönderilmesi kısmına tıklayalım. Yeni bir pencere açılacak.
  • Resim 23. Açılan pencerede sadece Üst Veri Kullanımı kısmını Otomatik Yönetim olarak seçip, Uygula’ya tıklayıp buradan da çıkalım.

22.jpg.f8b9ce444a0bcf6ccd6b88e17f591f3e.jpg 23.jpg.4f05e860b1661a0c980ac7824df72224.jpg

1.3.4. Kitap İsimlerini “Seri” Bilgilerini İçerecek Şekilde Değiştirmek

Kobo 4.3.8842 sürümü itibariyle yüklü kitaplarda Metadata'ya işlenmiş seri bilgilerini indekslemeye başladığı için bu bölümün uygulanmasına artık gerek yok. Konuyla ilgili bilgi almak ve uygulamak için rehberin en altındaki Ek 2 bölümüne bakınız.

Bu bölümün tek amacı, seri kitapları Kobo’ya yüklerken Calibre’nin kitap isimlerini seri ismiyle düzenleyerek göndermesini sağlamak. Bunu kitapları yüklemeden önce Calibre üzerinde kitap ismini kendimiz değiştirerek de yapabiliriz ama Calibre bunu otomatik yapacak. Calibre'de seri kitapların nasıl düzenlendiğini öğrenmek isteyenler rehberin sonundaki Ek1.Calibre'de Kitap Serilerini Düzenlemek adlı konuya bakabilirler.

Şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

• Resim 30’daki gibi yine Tercihler’e ardından açılan pencerede İçe Aktar/Dışa Aktar kısmındaki Metadata Santralleri kısmına tıklayalım. Yeni bir pencere açılacak
  • Resim 31’i inceleyelim. Add New Plugboard kısmında sırasıyla seçeneklerimizi girelim.
  • Biçim kısmında “epub”ı seçiyoruz.
  • Aygıt kısmında “KOBOTOUCH”ı seçiyoruz. (Çünkü yapılandırmamızı 1.3.2.'de KoboTouch eklentisi üzerinden yaptık. Orada bahsettiğim gibi diğer bir eklenti olan KoboTouchExtended'i de kullanabilirdik. O zaman bu kısımda da KOBOTOUCHEXTENDED'i seçmemiz gerekirdi.)
  • Kaynak şablonu" kısmında ise üç seçeneğimiz olacak.

1) Seriye ait kitapları “Seri Adı – Seri Numarası – Kitap Adı” şeklinde görmek istiyorsak, oradaki boşluğa aşağıdaki kodu giriyoruz. (Ben bu seçeneği kullanıyorum. Bir sonraki bölümde örnek olarak yüklediğim Bereket Denizi serisini bu şablona göre yükledim.)

{series}{series_index:0>2s| - | - }{title}

2) Seriye ait kitapları “Seri Numarası – Kitap Adı” şeklinde görmek istiyorsak, oradaki boşluğa aşağıdaki şu kodu giriyoruz.

{series_index:0>2s|| - }{title}

3) Son olarak seriye ait kitapları “Seri adındaki her kelimenin ilk harfi - Seri Numarası – Kitap Adı” şeklinde görmek istiyorsak, boşluğa aşağıdaki şu kodu giriyoruz.

{series:re(([^\s])[^\s]+(\s|$),\1)}{series_index:0>2s| - | - }{title}

• Hedef Alan kısmında “title” seçiyoruz. Save plugboard’a ardından Uygula’ya tıklayıp burada da işimizi bitiriyoruz.

30.jpg.2588be8b1316382d6bc2cb873be38ff9.jpg  31.jpg.94d9bf5b53bfcacfc7dc074ffed01642.jpg

1.3.5. Koleksiyonlar Oluşturarak Kitapları Yüklemek

Şimdi artık sıra yaptığımız işlemlerin meyvesini toplamaya geldi. Artık kitapları Kobo’ya Koleksiyon oluşturup yükleyebiliriz. Örnek olarak Yukio Mişima'nın Bereket Denizi serisini seçtim. Seri ismiyle bir koleksiyon oluşturup seriye ait dört kitabı bu koleksiyona ekleyelim. Ayrıca örnek olarak bir de Bilim-Kurgu koleksiyonu oluşturup içine bir tanesi Isaac Asimov’dan diğeri Arthur C. Clarke’tan iki kitap yükleyelim.

Yine metadata düzenlemesi yapacağız. İki ayrı koleksiyon yapacağımız için kitapları iki grup halinde seçip ayrı ayrı nitelik düzenleme yapacağız. Resim 32’de görüleceği gibi şimdilik Nayi sütunumuz boş. Ayrıca Bereket Denizi serisine rehberin en altındaki Ek1.Calibre'de Kitap Serilerini Düzenlemek konusunda anlattığım gibi seri düzenlemesi yaptım ve Seriler sütununda kitapların seri adı ve sıralaması oluştu. Seriler için, üstte 1.3.4. Kitap İsimlerini “Seri” Bilgilerini İçerecek Şekilde Değiştirmek kısmında anlattığım Metadata Santrali'nin çalışması için seri kitapların bu şekilde düzenlenip, Seriler sütunun bu örnekteki gibi doldurulması gerek. 

32.jpg.94039e5243f2f555c8ecbf925609f806.jpg

• Önce Bilim-Kurgu koleksiyonuna koyacağımız iki kitabı seçerek Nitelik Düzenleme’ye tıklıyoruz. Açılan pencerede bu sefer Özel Üstbilgi sekmesini kullanacağız. Benim Nayi adını verdiğim kendi sütunum için koleksiyon ismi olarak Bilim-Kurgu yazıyorum. Kenarına tik atıyorum ve Tamam’a tıklayıp kapatıyorum. Resim 33’ten kontrol edilebilir.
  • Sonra Bereket Denizi koleksiyonu için dört kitabı seçiyor aynı işlemi tekrarlıyorum. Resim 34’ten kontrol edilebilir.
  • 35 numaralı resimde görüleceği gibi Nayi sütununa, verdiğim koleksiyon isimleri geldi. (Mantık bu; ne tür bir koleksiyon yapacaksak kitapları derleyip toplu olarak Özel Üstbilgi kısmından dilediğimiz koleksiyon ismini veriyoruz. Koleksiyon aşamasında yazar ismi gibi diğer metadata (üstbilgi) kısımlarına dokunmayalım. Sadece Özel Üstbilgi kısmını düzenleyelim. (Yoksa, mesela aynı koleksiyon altında farklı yazarlara ait kitaplar olması durumunda, yazar ismini bozup bütün kitaplarda tek bir yazar isminin çıkmasına neden oluruz.)
  • Son olarak Kobo’yu bilgisayara bağlayalım, bütün kitapları seçelim ve Cihaza Gönder’e tıklayalım. İlk sütunda bütün kitaplar yeşil tik alana kadar bekleyelim ve Kobo’yu bilgisayardan güvenli çıkaralım.

33.jpg.ca124337bdb0c8c5a2fcc8693200a1c1.jpg  34.jpg.f123610fec2d6e1d5b40669484d6ab8f.jpg  35.jpg.5a23ca0c8c05a21191178114fa4b9ff7.jpg

Sonuç: 36 numaralı resimde Kobo’da Koleksiyonlar sekmesinde oluşturduğumuz koleksiyonları görebiliriz. Resim 37 ve 38’de de koleksiyonların içeriği görülebilir. Görüldüğü gibi Bereket Denizi serisi yeni bir seri adlandırma ile kitaba yüklenmiş. Yüklediğimiz kitaplar, Resim 39’da görüleceği gibi Kitaplar sekmesinde de yerini aldı. Ayrıca Kobo, metadata bilgilerinden kitapların yazar bilgilerini alarak Resim 40’ta görüleceği gibi Yazarlar sekmesine de bu yazarları ekledi. 

36.thumb.png.c865dea266bf63573376150ee9c15863.png  37.thumb.png.0abf3dd81a4165c8cba19199aeac829f.png  38.thumb.png.e6d851a1daf35c1dc052b703bfc96efe.png  39.thumb.png.8411a133579366cca9b29c7b4d06250b.png  40.thumb.png.fb4d26c276c15e709656962692df09c4.png

Epub yükleme anlatımı bu kadar. 

2. KEPUB YÜKLEMEK

Giriş bölümünde kepub’dan kısaca bahsetmiştik. Peki kitapları kepub formatında nasıl yükleyeceğiz? Aslında kepub yüklemenin temel olarak epub yüklemekten pek bir farkı yok. Tek yapmamız gereken epub kitapları yüklemeden önce kepub’a dönüştürmek. Bu konuda da imdadımıza Calibre yetişecek. Daha önce de değindiğim gibi Calibre birçok özelliğinin yanısıra kitap türleri arasındaki dönüşümleri de yapabiliyor. Rehberimizdeki örnekler epub’dan kepub’a dönüşüm şeklinde olsa da kaynak kitap formatımız mobi, azw gibi formatlar da olabilir. Değişen bir şey yoktur. Zaten Calibre, dönüşüm için attığımız kaynak kitabın formatını otomatik olarak tespit edecektir. Bizim sadece çıktı formatını kepub olarak ayarlamamız yeterli olacaktır.

2.1. KEPUB KİTAPLARI KOBO'YA BASİT YÖNTEMLE YÜKLEMEK

Aslında böyle bir alt başlığa hiç gerek yok. Bilgisayarımızda hazırda bir kepub kitap varsa diğer formatlarda (1.1.’de anlattığım gibi) olduğu gibi Kobo’yu bilgisayara bağlayıp, kitabı kök dizine atmak yeterli. Fakat kepub’ın kaynağı doğrudan Kobo Kitabevi olduğu için ve ve kepub kitaplar kitabevinden doğrudan Kobo’ya yüklenebildiği için kepub internette paylaşımı olan bir e-kitap formatı değil. Dolayısıyla bilgisayarımızda kepub formatlı kitapları barındırıyor olmamız pek muhtemel değil. Ama yine de olur da bir yerlerden denk gelirse, dediğimiz gibi doğrudan kök dizine atmak yeterli. Dikkat edilmesi gereken husus, yükleyeceğimiz kitap kepub’sa Kobo’nun doğru işleyebilmesi için dosya uzantısının KitapAdı.kepub.epub şeklinde olması. Kitabı yüklerken dosya ismindeki kepub kısmı olmazsa Kobo kitabı epub olarak tanıyacak ama aslında kepub olduğu için kitabı işlerken kararlılık sorunları olacaktır. Aslında bir epub kitabı da, ismini basitçe kepub’a özel dosya ismi (---.kepub.epub) şeklinde değiştirerek de yükleyebiliriz. Bu sefer de Kobo, epub’ı kepub sanıyor ama aynı şekilde kararlılık sorunu baş gösteriyor. Giriş kısmında da değindiğim gibi, kebup epub’ın Kobo’ya özel bir türevi ama farklılık sadece bir dosya isminden ibaret değil. Kepub, epub’dan farklı olarak kendine özel kodlamalar, stiller barındırıyor. Bu nedenle uygun şekilde dönüştürme yapılması gerekiyor. Daha fazla uzatmadan kepub’ın Kobo’ya doğrudan nasıl atıldığını ve sonucu birer resimle gösterelim ve bu konuyu kapatalım.

41.jpg.9de37e17e3d2bdfe91215badf658ba29.jpg 41-2.png.856c3961d03a297f5a13313de03060bc.png

2.2. E-KİTAPLARI CALIBRE'YLE KEPUB’A DÖNÜŞTÜREREK YÜKLEMEK

Dönüştürme işlemi için Calibre’yi kullanacağız. Calibre desteklediği bütün kitap formatları arasında dönüşümler gerçekleştiriyor. Bu dönüşümler için Calibre’nin üst menüsündeki Kitapları Dönüştür butonu kullanılıyor. Calibre varsayılan ayarlarıyla Kobo cihazlarla iletişim kurmak için epub kısmında bahsettiğimiz KoboTouch eklentisini kullanıyor. KoboTouch Calibre ile ilk kurulumda yüklü geliyor ancak sadece epub ve pdf, cbr, cbz gibi yaygın formatları destekliyor; kepub'ı desteklemiyor. Bu nedenle yeni eklentilerle bu açığın kapatılması gerekiyor. Kitapları yüklemek için kepub'a dönüştürme işini basit iki yöntemle yapabiliyoruz. İlkinde kitapları önce kepub'a dönüştürüp sonra yüklüyoruz, ikincisinde ise kitapların Kobo'ya yüklenirken dönüştürülmesini sağlıyoruz. Her iki yöntem de kolay ama ikinci yöntemde ayarları bir kez yaptıktan sonra her seferinde tek tek uğraşmaya gerek kalmıyor.

2.2.1. Kitapları Önce Kepub'a Dönüştürüp Sonra Kobo'ya Yüklemek

Normalde dönüştürmek istediğimiz kitabı Calibre’ye atmamız ve Kitapları Dönüştür’e tıklamamız yeterli. Açılan dönüştürme penceresinde Calibre Girdi Biçimi’ni hemen tanıyor. Bizim sadece Çıktı Biçimi’ni belirlememiz gerekiyor. Ancak bir sorun var. Yukarıda da bahsettiğim gibi Calibre’yi varsayılan ayarlarıyla kullandığımızda kepub desteklenmediği için kitapları dönüştürebileceğimiz formatlar arasında kepub’ın bulunmadığı görülüyor.

42.jpg.8f37bde964bd723bf39925263c0ac836.jpg

Bu nedenle bir eklentiye ihtiyacımız var. Adı Kepub OutPut.

• Sağ üst köşeden Tercihler’e, ardından açılan pencerede İleri Düzey kısmındaki Eklentiler kısmına tıklayalım. Yeni bir pencere açılacak. Resim 43
  • Yeni açılan pencerede alttaki Yeni Eklentiler Edin butonuna tıklayalım ve açılan pencerede sağ üstteki Filter by Name kısmına kepub yazarak, sadece kepub eklentilerinin görünmesini sağlayalım. Listedeki dört eklentiden ikisi bize lazım olan. Kepub Output ve Kepub Metadata Writer. İlki şimdi lazım, ikincisi daha sonra. Bu ikisini mutlaka kuracağız ama diğerlerini de yükleyelim. Fazladan yük getirmez, ileride farklı amaçlar için faydası olur. Eklentilere çift tıklayarak Calibre’ye yüklenmesini sağlayalım. Gelen uyarıyı evet deyip geçelim ve eklentinin faal olabilmesi için Calibre’yi kapatıp tekrar açalım. Resim 44
  • Artık Resim 45’te de görüleceği gibi Kitapları Dönüştür menüsünde Çıktı Biçimi kısmına KEPUB seçeneği de eklendi.
  • Çıktı Biçimi’ni KEPUB seçip Tamam’a tıklarsak Calibre kısa bir süre (30 saniye kadar) işlem yapıp mevcut kitabı kepub’a dönüştürecek ve kendi kitaplığına hem epub hem de kepub olarak kaydedecektir. Kitap seçiliyken sağ kenardaki ön izlemede hem epub hem de kepub formatının mevcut olduğu görülecektir. Resim 46
  • Dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra Kobo’yu bilgisayara bağlayalım. Calibre Kobo’yu tanıdıktan sonra kitabı seçip Cihaza Gönder butonuna tıklarsak, Calibre kitaplığında her iki formatı da barındırmasına rağmen, kitabı Kobo’ya kepub formatıyla yükleyecektir. Resim 47

43.jpg.8b6434c2026f8dfadbaf30a19aea84fd.jpg 44.jpg.8222a0ecca8af3fc816c6cda8ddfda70.jpg 45.jpg.e5b2a5abd7d3dd95908dbae5222c9aa2.jpg 46.jpg.d7f6ee811ba80883b167e5a037b9d4ff.jpg 47.jpg.7874e5fd96a51a2954246810ea525132.jpg

Şimdi Kobo’yu bilgisayardan güvenli çıkararak sonucu gözleyebiliriz.

• Resim 48’de kitabın KOBO EPUB yani kepub formatıyla yüklendiğini görebiliriz.
  • Resim 49’da ise Giriş kısmında bahsettiğim bazı kepub özelliklerini gözlemleyebiliriz. Sayfa üstünde kitap ismiyle bir başlık (header), en altta ise (footer olarak) bölüm bilgisi, bölümün toplam sayfa/ekran sayısı, mevcut sayfa bilgileri görülüyor. Ayrıca pop-up olarak çıkan dipnot da müşahede edilebilir.
  • Resim 50’de ise, alt menüden ulaşılan bölümlere ait çubuklu bilgi bölümü ve diğer istatistikler gözlemlenebilir.

48.png.95bc353dcd1a6b59a882d2c9e8d71337.png 49.png.74e42c0edd26e087891c57bbf91a08f1.png 50.png.e5f3beacf9035fcc1648dabbd08b17f6.png

Son olarak bir de Calibre’nin kendi library klasörüne bakalım. Resim 51’de görüleceği gibi Calibre her iki kopyayı da barındırıyor ancak kepub’ın sonuna .epub uzantısını eklememiş. Calibre kepub’ı Kobo’ya .epub uzantısını da ekleyerek nizami bir şekilde gönderiyor ama kendi kitaplığında bu şekilde muhafaza ediyor. Epub nüshası da varken çok gerekli değil ama bilgisayarda okumak istersek kendimiz sonuna .epub ekleyerek Adobe Digital Editions programı ile açabiliriz. Ayrıca 2.1’de bahsettiğim gibi buradaki kopyayı, dosya ismine .epub ekleyerek Kobo’ya doğrudan da yükleyebiliriz ama zaten Calibre üzerinde çalıştığımız için direkt Calibre ile göndermek varken ayrıca dosya ismi değiştirip, sürükleyip bırakmakla uğraşmanın mantığı yok.

51.jpg.ebe2097c8d262350945371348e7b2a30.jpg

2.2.2. Calibre'nin Kitapları Kobo'ya Yüklerken Kepub'a Dönüştürmesini Sağlamak

Bu yöntem daha pratik olacak. Bu sefer Kepub Output eklentisine ya da başka eklentilere gerek kalmadan tek bir eklentiyle amacımıza ulaşacağız. Eklenti daha önce bahsini ettiğim KoboTouchExtended. Bu eklenti muhtemelen kepub'la ilgili ihtiyaçların tek bir eklenti üzerinden karşılanabilmesi için üretilmiş. Calibre'yle yüklü gelmiyor, sonradan yüklenebiliyor. Bu nedenle kepub dönüşümleri için sadece KoboTouchExtended eklentisini indirip kurmamız ve ayarlarını yapmamız yeterli.

• Calibreyi açalım. Sağ üst köşeden Tercihler’e, ardından açılan pencerede İleri Düzey kısmındaki Eklentiler'e tıklayalım.

1.jpg.d984a466550abef7e867072c545a6b37.jpg

• Yeni açılan pencerede alttaki Yeni Eklentiler Edin butonuna tıklayalım ve açılan pencerede sağ üstteki Filter by Name kısmına kobo yazarak, sadece Kobo eklentilerinin görünmesini sağlayalım. KoboTouchExtended eklentisine çift tıklayarak Calibre’ye yüklenmesini sağlayalım. Gelen uyarıyı evet deyip geçelim ve eklentinin faal olabilmesi için Calibre’yi kapatıp tekrar açalım.

2.jpg.b9ca8f657b907d42e6b66a3ef030e797.jpg

• Yine Tercihler > İleri Düzey > Eklentiler yoluyla Eklentiler penceresini açalım. Burada Cihaz Arabirimi Eklentiler kısmından Kobo Reader ve KoboTouch isimli eklentileri bulalım ve ileride bir çakışma olmaması için Enable/Disable Plugin butonuna tıklayarak bu eklentileri kapatalım. KoboTouchExtended eklentisini seçerek Eklentiyi Özelleştir'e tıklayalım.

3.jpg.fcfd200dabed6613e4dd0d1f8e23e2c3.jpg

• Açılan pencerede sekme sekme aşağıdaki resimlere göre KoboTouchExtended yapılandırmasını yapalım. İlk sekmede sadece kepub seçili olarak da bırakabiliriz, pek fark etmiyor. Çünkü KoboTouchExtended bu ayarlarla daima kitapları kepub'a dönüştürme eğilimi gösteriyor. Hepsini tamamladıktan sonra Tamam deyip ayarların kaydedilmesini sağlayarak bu bölümden çıkalım.

4.jpg.dd48c262e2ff43023e86ae30c5f94568.jpg 5.jpg.084460e14d6fc681d5fac17348aed971.jpg 6.jpg.b01c4ba7b9e8d73b8303fbd182d9852a.jpg 7.jpg.3e3070eead4d376076b82d402cc6de4f.jpg

• Şimdi Kobo'yu bilgisayara bağlayalım. Calibre Kobo'yu tanıyacak. Yüklemek istediğimiz kitabı Calibre'ye atalım. Kitabı seçip Cihaza Gönder butonuna tıklayalım ve Cihaz İçinde sütununa yeşil tik atılana kadar bekleyelim. Resimde de görüldüğü gibi kitap Kobo'ya kepub'a dönüştürülmüş olarak yüklendi.

8.jpg.bea9db3a6d7be2713264d7e39f11ea23.jpg 9.png.3da59cb08a41da0306879bedec8441de.png

Kitapları bu yöntemle yüklediğimizde Calibre kendi library klasöründe ayrıca bir kepub kopyası oluşturmuyor. Sadece epub kopyası kalıyor ama Kobo'ya gönderdiği kopya kepub oluyor. İşimiz bitince kitabı Calibre'den silebiliriz.

2.3. E-KİTAPLARI CALIBRE ÜZERİNDEN KEPUB’A DÖNÜŞTÜRÜP KOLEKSİYON OLUŞTURARAK YÜKLEMEK

Rehberimizin son konusu olarak, kitapları hem koleksiyon oluşturup hem de kepub’a dönüştürerek yüklemeyi anlatacağım. Bu bölüm, 1.3. EPUB KİTAPLARI CALIBRE ÜZERİNDEN KOLEKSİYON OLUŞTURARAK YÜKLEMEK isimli bölüm ile hemen hemen aynı. Tek farkı orada kitapları Kobo'ya epub olarak gönderiyorduk, burada kepub olarak göndereceğiz. Bazı adımlar tamamen aynı, bu nedenle aynı olan adımları o konuya atıf yaparak geçiştireceğim.

2.3.1. Kendi kişisel sütunumuzu eklemek

1.3.1’deki işlemler aynen uygulanacak. Daha önce kendi sütununuzu oluşturmuşsanız tekrar yapmaya gerek yok.

2.3.2. Calibre’yi Kobo için yapılandırmak

Bu bölüm 1.3.2.’den biraz farklı olacak. Yöntem aynı ama yapılandırmayı daha önce epub için yapmıştık; bu sefer kepub için yapacağız.

• Sağ üst köşeden Tercihler’e ardından açılan pencerede İleri Düzey kısmındaki Eklentiler kısmına tıklayalım. Resim 52
  • Bu sefer başka bir eklentiden faydalanacağız. Ama daha önceki epub kısmında yaptığımız ayarlamalarla çakışmaması için önce Eklentiler penceresinde Cihaz Arabirimi Eklentiler’e tıklayıp genişleterek, listeden KoboTouch eklentisini bulalım ve Enable/Disable Plugin’e tıklayarak KoboTouch eklentisini kapatalım. Hemen üstünde Kobo Reader isimli bir eklenti daha var. Sorun çıkarmıyor ama her ihtimale karşı onu da kapatalım. Resim 53
  • Şimdi yine, Eklentiler penceresinde Yeni Eklentiler Edin butonuna tıklayalım ve açılan pencerede sağ üstteki Filter by Name kısmına kobo yazarak, sadece Kobo eklentilerinin görünmesini sağlayalım. Listenen üç eklentiden bize lazım olan KoboTouchExtended eklentisidir. İsterseniz diğerlerini de kurabilirsiniz, zararı yok.  Eklentiye çift tıklayarak Calibre’ye yüklenmesini sağlayalım. Gelen uyarıyı evet deyip geçelim. Eklentinin faal hâle gelmesi için Calibre’nin kapatılıp yeniden açılması gerek. Yapalım. (Hem KoboTouch hem de KoboTouchExtended eklentileri aynı amaçla kullanılabilen eklentilerdir. Her ikisi de benzer ayarlarla hem epub hem kepub için kullanılabilir. KoboTouchExtended biraz daha gelişmiş bir eklentidir ve özellikle kepub'çıların bu eklentiyi kullanmaları evla olur.  Ben KoboTouch’ı epub ayarlarıyla, KoboTouchExtended’i kepub ayarlarıyla kullanıyorum. Deneme amaçlı yaptığım yüklemeler haricinde artık epub'ı pek kullanmıyorum ama hangisi lazımsa onu açıp diğerini kapatıyor, gül gibi geçinip gidiyorum. ) Resim 54
  • Şimdi tekrar Tercihler, İleri Düzey, Eklentiler yoluyla Eklentiler penceresini açalım. Cihaz Arabirimi Eklentiler’e tıklayıp genişleterek, listeden KoboTouchExtended eklentisini bulalım ve Eklentiyi Özelleştir’e tıklayalım. Resim 55

52.jpg.bacbd4d91840b6f0ef9de5946ca8c65e.jpg53.jpg.d97f22df82f758bd7ca2399ad71ae639.jpg54.jpg.049c3bdef367dc070507002cc4240d2d.jpg55.jpg.79fd9f84dc00a57a83f99f23709f62b2.jpg

• Açılan pencerede 4 sekme var. 4 sekmeyi 56, 57, 58, 59 numaralı resimlerde görüldüğü gibi ayarlayalım. 56’da tek format kepub olsun. 57’de Collections, covers & uploads sekmesinde Collections Columns kısmına daha önce Arama İsmi olarak belirlediğimiz kelimeyi (ben nanay demiştim) başına diyez (#) işareti koyarak aynen yazalım. Tamam’a tıklayıp çıkalım.

56.jpg.e0d759ce1c6520ecd47fedd2deb7014f.jpg 57.jpg.797b2af3dd94663ce61ebe0e99b4576c.jpg 58.jpg.c453b1089b631b82433d87426c047546.jpg 59.jpg.851ae6d0d6442edd6b7ca99817bfa5c5.jpg

2.3.3. Calibre Metadata Yönetim Seçeneklerini Yapılandırmak

Epub kısmındaki 1.3.3. bölümüyle aynıdır. Daha önce yapıldıysa herhangi bir değişiklik olmadığı için başka bir işlem yapılmasına gerek yok.

2.3.4. Kitap İsimlerini “Seri” Bilgilerini İçerecek Şekilde Değiştirmek

Kobo 4.3.8842 sürümü itibariyle yüklü kitaplarda Metadata'ya işlenmiş seri bilgilerini indekslemeye başladığı için bu bölümün uygulanmasına artık gerek yok. Konuyla ilgili bilgi almak ve uygulamak için rehberin en altındaki Ek 2 bölümüne bakınız.

Aynı epub kısmında olduğu gibi bu bölümün tek amacı seri kitapları yüklerken Calibre'nin kitap isimlerini seri ismi ve sıralamasına göre değiştirerek yüklemesidir. Calibre'de seri kitapların nasıl düzenlendiğini öğrenmek isteyenler rehberin sonundaki Ek1.Calibre'de Kitap Serilerini Düzenlemek adlı konuya bakabilirler.

Rehberin Epub bölümünde aynı konuyu anlattığım 1.3.4. kısmında uyguladığımız Metadata Santrali epub'la düzgün çalışırken, mevzu kepub olunca çok stabil çalışmıyor. Bu nedenle ilk önce bu sorunu düzelten başka bir eklenti daha yüklememiz gerek. Bu eklenti KEPUBMetadataWriter. Bu eklenti Calibre içinden yüklenemiyor. Calibre içinde bulunan daha önce yüklenmesi istediğim başka bir eklenti ile isim benzerliği var ama bunlar farklı eklentiler. Calibre içinden yüklenemediği için önce eklentileri (Beraberinde iki eklenti daha var. Onları da yükleyelim. İleride lazım olur.) aşağıdaki linklerden bilgisayarımıza indirelim. Hiç dokunmayalım, zip dosyası olarak kalsınlar. 

KEPUBMetadataWriter.zip

KEPUBMetadataReader.zip

KEPUBInput.zip

• Calibreyi açalım, Tercihler'e tıklayıp İleri Düzey kısmından Eklentiler'e tıklayalım. Resim 60
  • Bu sefer sağ alttaki Eklentiyi Dosyadan Yükle seçeneğini kullanarak indirdiğimiz eklentilerin bilgisayardaki yerini göstererek kurulmasını sağlayalım. Resim 61

60.jpg.15c262d55fe909f60ab3555b5e7a84d8.jpg 61.jpg.c84a15d8a4d9bc530c1d6a5c34380a5d.jpg  

• Devam edelim. Resim 62’taki gibi Tercihler’e ardından açılan pencerede İçe Aktar/Dışa Aktar kısmındaki Metadata Santralleri kısmına tıklayalım. Yeni bir pencere açılacak
  • Resim 63’i inceleyelim. Add New Plugboard kısmında sırasıyla seçeneklerimizi girelim.
  • Biçim kısmında “kepub”ı seçiyoruz. 
  • Aygıt kısmında “KOBOTOUCHEXTENDED” seçiyoruz.
  • Kaynak şablonu" kısmında ise epub bölümünde olduğu gibi üç seçeneğimiz var. Hangisini tercih ediyorsak, o kodu girelim.

“Seri Adı – Seri Numarası – Kitap Adı”  için kod.

{series}{series_index:0>2s| - | - }{title}

“Seri Numarası – Kitap Adı” için kod.

{series_index:0>2s|| - }{title}           

“Seri adındaki her kelimenin ilk harfi -Seri Numarası – Kitap Adı” için kod.

{series:re(([^\s])[^\s]+(\s|$),\1)}{series_index:0>2s| - | - }{title}

• Hedef Alan kısmında “title” seçiyoruz. Save plugboard’a ardından Uygula’ya tıklayıp buradaki işimizi de bitiriyoruz.

62.jpg.dcba51ab2bdca314ad566fd44b4fdc5f.jpg 63.jpg.6c26d1ce65640cd28aa912fc4658906e.jpg

2.3.5. Koleksiyonlar Oluşturarak Kitapların Kepub’a Dönüştürülerek Gönderilmesi

Sıra yine meyveleri toplamaya geldi. Yapılacak işlemler yine Epub bölümündeki 1.3.5. numaralı başlık içeriğiyle aynı. Tek fark, bu sefer kitaplar Calibre tarafından Kobo’ya yüklenirken epub’tan kepub’a dönüştürüleceği için yükleme işlemi öncekine nazaran biraz uzun sürecek. Kitapları seçip Cihaza Gönder komutunu verdiğimizde Calibre bu sefer “Kitapları dönüştüreyim mi?” meyanında bir uyarı verecek. Evet deyip devam edelim. Yine aynı kitapları, aynı koleksiyon adıyla bu sefer kepub olarak yükleyeceğim.

64.jpg.a73222059183addbf2fda2d8f1b2f92c.jpg

Son olarak kitapların Kobo’ya yüklenmiş hâlini görelim.

• 65’te oluşturulan Koleksiyonlar görülüyor.
  • 66’te Bereket Denizi koleksiyonun içeriği. Görüldüğü gibi kitaplar KOBO EPUB olarak yüklenmiş, kitap isimleri seri ismi ve sırasına göre düzenlenmiş.
  • 67’te Bilim-Kurgu koleksiyonun içeriği. Kitaplar KOBO EPUB olarak yüklenmiş.
  • 68’da da aynı kitapları Kitaplar sekmesindeki görüyoruz.

65.png.7fdc7e7538e7ae8e7a140c0c3124100d.png 66.png.471b2a14ecbc4311f143b790d21bf550.png 67.png.1b5b37d83a202febdc61cd87ce892551.png 68.png.cdec91e33fc0ecedf7271f06b5e641f4.png 

Ek 1. Calibre'de Kitap Serilerini Düzenlemek

Kobo'ya yükleyeceğimiz seri kitapların seri bilgilerini ve sıralamalarını kitabın metadatasına işlemek Calibre'de yapacağımız ufak bir düzenlemeyle mümkün. Elbette bunu kitap isimleri kısmında kendimiz de elle girerek yapabiliriz ama Calibre'yle seriler daha düzgün bir hüviyet kazanacaktır. İlk etapta (Resim 24) kitapların tekil ismiyle normal hâli görünmektedir. Kitapları rehberin 1. ve 2. maddesindeki gibi normal şekilde yüklersek Kobo’daki görüntüsü de doğal olarak, aşağıdaki 25 numaralı resimdeki şekilde olacaktır.

24.jpg.8bad89b49178371eaa5703f1da781122.jpg   25.thumb.png.de492f505becd29c9d8c401ab860bf16.png

Calibre'de seri kitapları düzenleme adımları aşağıdadır.

• Calibre'de seri kitapları sırasına göre düzenleyip, sıralamanın metadataya işlenmesi için kitapları Calibre'ye serinin son kitabından ilk kitabına doğru tek tek yüklememiz gerekiyor. Çünkü Calibre yüklediğimiz her kitabı en üst sıraya alıyor ve ilginç bir şekilde sonradan sıralama yapmamıza izin vermiyor. Toplu seri bilgisini doğru girebilmemiz için bize kitapların yukarıdan aşağıya doğru sıralanması gerekmekte. Bunu da ancak ters sırayla yükleyerek sağlayabiliyoruz. Aşağıda Resim 26'da görüleceği gibi kitapları tersten tek tek Calibre'ye yükledim.
  • Calibre ekranında kitapların sıralamasının yukarıdan aşağıya doğru, doğru sıralandığından emin olduktan sonra hepsini seçip daha önce yaptığımız gibi (aslında bu da bir metadata olduğu için) Resim 26’dan izleneceği gibi Nitelik Düzenleme’ye tıklayalım ya da sağ tıklayıp çıkan menüden Nitelik Düzenleme’yi tıklayalım. (Bu örnekte seri sütunu tamamen boş ama eğer bu kısımda da tutarsızlıklar varsa önce Nitelik Düzenleme penceresinde Resim 27’de görebileceğimiz Seriler satırının sonundaki Seriyi Sil kutusuna tik atıp pencereyi kapatmadan Uygula’ya tıklayarak seri bilgilerinin sıfırlanmasını sağlayalım.)
  • Şimdi Resim 27’deki gibi Seriler satırındaki kutuya serinin ismini girelim. Alttaki iki kutuya tik atalım.  Sağda rakam bulunan iki adet kutudan ilki serinin hangi sayıdan başlayacağını belirtmek için, diğeri de kaçar sıra gideceğini belirtmek içindir. Bu örnekte dört kitabı 1’den 4’e sıralamak istediğim için her ikisini de 1 olarak bırakıyorum. Önceden bir seriye ait ilk kitabı yüklemiş ve şimdi kalan kitapları yüklemek istiyor olabiliriz. Bu durumda düzenleme ikinci kitaptan başlayacağı için seriye 2 rakamı ile başlamamız gerekirdi. Bu seçenekler, bu gibi durumlar içindir.
  • İşlemleri bitirdikten sonra Tamam’a tıklayıp pencereyi kapatıyorum. Resim 28’de de görüleceği gibi kitaplar Calibre’nin Seriler sütununda düzgün bir şekilde sıralanmış oldu. Hem epub hem de kepub bölümünde Kitap İsimlerini “Seri” Bilgilerini İçerecek Şekilde Değiştirmek konuları yani rehberin 1.3.4 ve 2.3.4 numaralı uygulamaları yapılmak istendiğinde seri kitapların Kobo’da yüklenmiş hâli Resim 29’daki gibi olacak.

26.thumb.jpg.3f5b61038160159232e94b3a9a02a9c7.jpg 27.jpg.9d31599f4a8bf11abbdfa4770217cbb6.jpg 28.jpg.e1b9d4d2153cb12cbb4662a2faa1dd04.jpg 29.thumb.png.4ded888c163fcd2663d135efe626b370.png

Ek 2. Seri Kitapların İsimlerini Değiştirmeden Kobo’nun Yeni Özelliğiyle Seri Tanımlaması Yapmak

Rehberi yayınladıktan sonra @Taner seri kitaplarda isimleri değiştirmeye gerek olmadığı yönünde beni uyardı. Bunu biraz araştırınca Kobo’nun 4.3.8842 numaralı sürüm itibariyle, rehberin 1.3.4 ve 2.3.4 numaralı bölümlerinde anlattığım işlemlere hiç gerek kalmadan seri kitaplara ait seri bilgilerini, tanımlayıp kitaplığında indeksleyebildiğini öğrendim. Açıkçası bu gelişmeden haberim yoktu, Taner sayesinde haberim oldu. Dolayısıyla Epub 1.3.4 ve Kepub 2.3.4 numaralı bölümleri görmezden gelerek, aşağıda anlatacağım şekilde yükleme işlemleri uygulanabilir. Koleksiyonları Epub 1.3 ve Kepub 2.3 bölümlerinde anlattığım şekilde oluşturduğumuz kendi sütunumuzdan yönetebileceğimiz gibi istersek bu bölümleri (1.3 ve 2.3 ) de görmezden gelerek tek seçenekli bir koleksiyon oluşturma sistemiyle kitapları Kobo’da seri bilgileriyle indeksleyebiliriz. Bu nedenle bu konuyu da iki bölüme ayıracağım. Açıkçası bu eklemeyle birlikte sanki rehber biraz daha karışık hâle geldi. Daha sonra bu ek kısmı da rehberin ana yapısı içine yerleştirerek biraz daha düzgün hâle getirebilirim sanırım.

Ek 2.1. Epub 1.3. ve/veya Kepub 2.3. Numaralı Konulara İlave Olacak Şekilde Serileri İndekslemek.

Bu yöntemi uygulayacaksak, rehberin Epub 1.3.4 ve Kepub 2.3.4 numaralı alt konuları/adımları görmezden gelinecek. Yani bu kısımlarda Calibre’nin seri kitapları Kobo’ya kitap isimlerini değiştirerek yüklemesi için ayarladığımız Metadata Santrali’ni kullanmayacağız ama koleksiyonlar için oluşturduğumuz kendimize ait özel sütunu kullanmaya devam edeceğiz.

Kitaplar için epub tercih ediyorsak 1.3 numaralı bölümün ilk 3 adımını tamamlayalım.  Dördüncü adım olan 1.3.4 kısmını tamamen görmezden gelelim. Bu bölüm zaten son maddenin farklı bir anlatımı olacağı için 1.3.5’i de kısmen görmezden gelebiliriz. Kepub tercih ediliyorsa da aynı şekilde 2.3 numaralı bölümün ilk 3 adımı tamamlanacak. Kalan iki adımdan 2.3.4 tamamen görmezden gelinecek ama 2.3.5 kısmen birlikte değerlendirilmeli.

Örnek olarak yine Bereket Denizi serisini kullanalım.

• Önce hemen üstte Ek 1.Calibre'de Kitap Serilerini Düzenlemek kısmında anlattığım gibi seri düzenlememizi yapalım ve Seriler sütununda seri sıralamasını düzgün bir şekilde oluşturalım. Sonra bütün kitapları seçelim Nitelik Düzenleme’ye tıklayalım ve Özel Üstbilgi sekmesinde ilgili yere Koleksiyon ismini verelim ve Tamam’a tıklayıp burada işimizi bitirelim. 

1.jpg.1b516fc4bac01c711715cba4607a1bcb.jpg

• Bende Nayi olan özel sütunumuzda koleksiyon ismi oluşacak. Kobo’yu bilgisayara bağlayalım tüm kitapları seçip Cihaza Gönder’e tıklayalım. Cihaz İçinde sütununda yeşil tikleri görene kadar bekleyelim. Son olarak Cihaz adlı menü butonunun yanındaki oka tıkladığımızda açılan menüden Bu aygıtı çıkar seçeneğine tıklayalım ve Kobo’yu bilgisayardan güvenli çıkaralım. Fakat bu aşamada önemli bir fark var. Calibre’yi kapatmayalım, kitapları Calibre’den silmeyelim. 

2.jpg.da28d0e18ced20e372672cf45742b5e8.jpg

• Kobo’nun yüklenen kitapları indekslemesini bekleyelim.

3.png.a9e7862aecd8a9948e271455afcfab49.png

• İndeksleme tamamlandıktan sonra Calibre açık, kitaplar yüklü hâldeyken Kobo’yu tekrar bilgisayara bağlayalım. Calibre’nin cihazı tespit etmesini bekleyelim. Bu sırada Kobo bağlıyken Calibre kısa bir süre işlem yapacak. Bunu Calibre’nin sağ alt köşesinden takip edebiliriz. Sağ alt köşedeki açıklama kısmı İşler: 0 olana kadar bekleyelim ve sonra tekrar Kobo’yu güvenli çıkaralım.

4.jpg.16c30db710a951f7b6140d94c2549034.jpg

• Şimdi Kobo’da Koleksiyonlar bölümüne bakalım. Epub ya da kepub fark etmez, çalışma mantığı aynı. İlk resim kitapların epub olarak yüklenmiş hâli, ikinci resim kepub olarak yüklenmiş hâli. Görüleceği gibi Kobo, seri kitapları seri bilgilerini de ekleyerek yeni bir tarzda indekslemiş. Sanırım bu sistem, rehberde anlattığım kitap isimleri değiştirerek yüklemekten daha güzel bir sistem.

5.png.b40bf302ecae0f6db9833d433ec80637.png 6.png.59a91ab22ba1563e353aba82e54dab8c.png

• Son olarak bir uyarı yapayım. Hem rehberin 1.3.4 veya 2.3.4 maddelerini uygular hem de kitapların yüklenmesinden sonra Kobo’yu çıkarıp Calibre açıkken Kobo’yu tekrar bağlayıp serilerin işlenmesini sağlarsak aşağıdaki gibi karmaşık bir görüntü oluşur, görsel rahatsızlık verir. Ya ana rehberdeki uygulamayı yapıp Kobo’yu çıkardıktan sonra Calibre içeriğini silmeliyiz ya da bu kısımdaki gibi uygulama yapacaksak rehberdeki 1.3.4 ve/veya 2.3.4 bölümlerini tamamen yok sayacağız.

7.png.15e2afb777194bfc2f4f55ee0fab4b53.png

Ek 2.2. Epub 1.3. ve Kepub 2.3. Bölümlerini Tamamen Yok Sayarak Kitapları Seri Bilgilerine Göre Yüklemek

Yine Kobo’nun yeni serileri gösterme özelliğinden faydalanacağız. Bu maddeyi oluşturmamın tek amacı, seriler haricinde koleksiyon oluşturmak istemeyenlere yönelik bir seçenek oluşturmaktır.  Kobo’da seriler haricinde tür, dil vb. farklı koleksiyonlar oluşturmak istemiyorsak seri kitapları ayarlamalarda yapacağımız ufak bir farklı ayarla ana rehberimizdeki detaylara boğulmadan basitçe halledebiliyoruz. Bu kısım Epub 1.2. ve Kepub 2.2. maddelerine ufak bir ilave gibi de düşünülebilir.

Önce Calibre eklentilerini ayarlayalım. Epub kullanıcısı isek KoboTouch’ı kepub kullanıcısı isek KoboTouchExtended’i yapılandıracağız.

• Epub için: Tercihler/İleri Düzey-Eklentiler’e tıklayarak Eklentiler penceresini açalım. Cihaz Arabirimi Eklentiler kısmında KoboTouch’ı bulup Eklentiyi Özelleştir’e tıklayalım. Bu adımları daha önce yaptığımız için bu sefer resim eklemiyorum. Merak edenler 1.3.2 nolu konuya da bakabilirler. Mevcut 3 sekmeyi aşağıdaki ayarlarla yapılandıralım. Önceki ayarlamalardan tek farkı ikinci sekmedeki Collections Columns kısmı. Bu sefer bu kısma sadece series yazıyoruz. Diğerleri aynı.

1.jpg.468a37a7133a1ac5aeb8b909224b1460.jpg 2.jpg.5cb171a885d5335c6be6baf39c19bd61.jpg3.jpg.eb3881d5c2750e235ea9434a7bf616d6.jpg

• Kepub için: Tercihler/İleri Düzey-Eklentiler’e tıklayarak Eklentiler penceresini açalım. Cihaz Arabirimi Eklentiler kısmında KoboTouch’ı ve Kobo Reader eklentisini bularak Enable/Disable Plugin’e tıklayarak bu iki eklentiyi kapatalım. Yeni Eklentiler Edin seçeneğini tıklayalım ve arama kısmına kobo yazalım. KoboTouchExtended eklentisini bularak yükleyelim. Eklentinin faal olması için Calibre’yi kapatıp açalım. Tekrar Tercihler/İleri Düzey-Eklentiler’e tıklayarak Eklentiler penceresini açalım. Cihaz Arabirimi Eklentiler kısmında KoboTouchExtended’i bularak Eklentiyi Özelleştir’e tıklayalım. Bu adımları daha önce yaptığımız için bu sefer resim eklemiyorum. Merak edenler 2.2.2 nolu konuya bakabilirler. Mevcut 4 sekmeyi aşağıdaki ayarlarla yapılandıralım. Önceki ayarlamalardan tek farkı ikinci sekmedeki Collections Columns kısmı. Bu sefer bu kısma sadece series yazıyoruz. Diğerleri aynı. İlk sekmede dilersek tek format olarak kepub'ı bırakabiliriz.

4.jpg.8d911d61f8894c8ddfd059cfce691732.jpg 5.jpg.7717d3da13521aa48195049b28fa10d8.jpg 6.jpg.b08ad50f4a6134360804c3473d70120a.jpg 7.jpg.118ecabb70587b5a94b2b35424864e34.jpg

• Örnek olarak yine Bereket Denizi serisini kullanalım. Önce üstteki Ek 1.Calibre'de Kitap Serilerini Düzenlemek kısmında anlattığım gibi seri düzenlememizi yapalım ve Seriler sütununda seri sıralamasını düzgün bir şekilde oluşturalım. Görüleceği gibi artık özel sütun diye bir şey yok; gerek de yok. Koleksiyon oluşturmak için Seriler sütununu atadık. Kobo’da sadece serilere ait sütunlar olacak.

8.jpg.608d9e528485feea39fc35b9603bb8a8.jpg

• Artık Kobo’yu bilgisayara bağlayalım tüm kitapları seçip Cihaza Gönder’e tıklayalım. Cihaz İçinde sütununda yeşil tikleri görene kadar bekleyelim. Son olarak Cihaz adlı menü butonunun yanındaki oka tıkladığımızda açılan menüden Bu aygıtı çıkar seçeneğine tıklayalım ve Kobo’yu bilgisayardan güvenli çıkaralım. Fakat bu aşamada önemli bir fark var. Calibre’yi kapatmayalım, kitapları Calibre’den silmeyelim

9.jpg.3dd0fa6ac849b5c3cea65a3f664b73eb.jpg

• Kobo’nun yüklenen kitapları indekslemesini bekleyelim.

10.png.b8e9d9a8d21f5afbcefd42c4cff4be08.png

• İndeksleme tamamlandıktan sonra Calibre açık, kitaplar yüklü hâldeyken Kobo’yu tekrar bilgisayara bağlayalım. Calibre’nin cihazı tespit etmesini bekleyelim. Bu sırada Kobo bağlıyken Calibre kısa bir süre işlem yapacak. Bunu Calibre’nin sağ alt köşesinden takip edebiliriz. Sağ alt köşedeki açıklama kısmı İşler: 0 olana kadar bekleyelim ve sonra tekrar Kobo’yu güvenli çıkaralım.

11.jpg.8a8677511bb78c658f6598db0e6bdbf4.jpg

• Şimdi Kobo’da Koleksiyonlar bölümüne bakalım. Epub ya da kepub fark etmez, çalışma mantığı aynı. İlk resim kitapların epub olarak yüklenmiş hâli, ikinci resim kepub olarak yüklenmiş hâli. Görüleceği gibi Kobo, seri kitapları yeni bir tarzda indekslemiş.

12.png.559dfe4e8e10115ff5ac98f3f0d2c7c8.png13.png.82ad17cf95cf84bb7aa9b4152d700c89.png

Ek 3. Kobo Kök Dizinini Kitap ve Klasör Karmaşasından Kurtarmak

Kobo kök dizinini daha tertipli ve düzenli tutmanın ufak bir püf noktası var. Bu püf noktasını ben de bilmiyordum, beni de @Tanerbilgilendirdi. Kullanışlı olduğunu görünce paylaşmak elzem oldu.

Normalde kitapları Kobo'ya Calibre'nin standart ayarlarıyla gönderdiğimizde Calibre Kobo'nun kök dizininde yazar ismiyle bir klasör oluşturuyor ve kitapları bu yazar klasörlerinin içine atıyor. Bu klasör sisteminin Kobo'nun davranışlarına doğrudan bir etkisi yok. Sadece (sanırım) Kobo'nun kök dizininin düzenli görünmesi amaçlanıyor. Ancak yüklenen kitap sayısı arttıkça kök dizin tabiri caizse mezbele gibi görünmeye başlıyor. Ortalık zibil gibi klasör doluyor. Mesela benimki.

2.jpg.5f30f312ab70f3d688ec9628056bb198.jpg

Calibre'nin bu şekilde davranmasına neden olan şey kitapları Kobo'ya gönderirken kullandığı eklentilerdeki (KoboTouch veya KoboTouchExtended) minik bir ayrıntı. Resimde kutu içine aldığım şablon.

1.jpg.0e05e003987ab1775094b2eaf2a9e7d8.jpg

Bu şablonda aşağıdaki gibi ufak bir düzenleme yaparsak Calibre Kobo kök dizininde tek bir klasör oluşturacak ve bütün kitapları o klasörün içine yükleyecek. Şablon düzenlemesi şöyle olmalı: KlasörAdı/{title} - {authors} 

Klasörü istediğimiz gibi adlandırabiliriz. Ben Kitaplar olarak belirledim.

3.jpg.f3e94979797bec1007f5db02c9e0d96b.jpg

Sonuç: 

4.jpg.2127eb12a6d788f61cacc47fc9be2960.jpg

Not: Bu püf noktası doğal olarak geriye dönük işe yaramıyor. Eski klasörler yerinde kalıyor ama bundan sonra Calibre'yle yüklenen bütün kitaplar oluşturduğumuz klasörün içine yükleniyor. İstersek bütün kitapları manuel olarak bu klasöre taşıyabiliriz ama bu durumda Kobo bütün kitapları silinmiş kabul ediyor ve Kobo bilgisayardan çıkarılınca yeniden yüklemeye başlıyor. Tabii bu durumda önceki okuma istatistikleri, ilerleme durumları siliniyor. Bu nedenle böyle bir şey yapılacaksa daha önce alınan notların, vurgulamaların, okuma ilerlemelerinin yedeklenmesi tavsiye olunur.

Rehber burada sona eriyor. Faydalı olmasını dilerim. Sürç-ü lisan ettikse affola...

* * *

Not: Hata olduğunuzu düşündüğünüz yerler, ilave edeceğiniz şeyler olursa bildirmenizi rica ederim.

Güncelleme 1(11.11.2017) : Kepub kısmında kitapları seri ismiyle yükleme sırasında oluşan hatanın çözümü bulundu ve rehber güncellendi. 

Güncelleme 2 (13.11.2017) : "Calibre'de Seri Kitapların Düzenlenmesi" rehber içinden alınarak son kısma Ek 1. maddesi olarak eklendi. Bu değişiklik nedeniyle resimlerin sıralanmasında da değişiklik oldu. 

Güncelleme 3 (15.11.2017) : 2.2. numaralı bölüm, iki alt başlığa ayrılarak genişletildi.

Güncelleme 4 (17.11.2017) : Ek 2 konusu eklendi. Kobo'nun 4.3.8842'den itibaren seri kitapları indeklemesi özelliği nedeniyle, rehberde eksik kalan Ek 2'de bahsedilen konunun da açıklanmasına ihtiyaç duyuldu.

Güncelleme 5 (18.11.2017) : Ek 3 konusu eklendi.

Edited by Nayi
  • Like 6
  • Thanks 4

Nightstalker    99
Nightstalker

Mukemmel olmus abi, eline saglik. Tesekkurler/

• Like 1

birkante    242
birkante

Gerçekten büyük emek vermişsiniz teşekkür ediyorum :fl:

• Like 1