Jump to content
Nayi

Kobo eOkuyucu'lar İçin Uygulamalar ve Yamalar

Recommended Posts

bluehawk    2
bluehawk
busillis, 15 saat önce tarihinde yazdı:

PDF, ePUB'ın aksine metin tabanlı değil görüntü tabanlı dosya biçimidir. Dolayısıyla PDF dosyalarını ePUB'a çevirmek yer yer elle müdahale gerektiren zahmetli bir çok aşamadan oluşuyor. Calibre en basit anlamda bir dönüştürme yapıyor. Dolayısıyla içeriğin öyle karmaşık görünmesi normal. 

https://epubyapalim.wordpress.com/2017/03/07/epub-yapim-kilavuzu-video-anlatimli/

Cevap için teşekkürler, anladığım kadarıyla bu pdf dosyalarını epub yapmak ve o şekilde cihazda okumak sorunlu ve baya zahmetli bir iş. O zaman ben en iyisi pdf olan kitapları direk o şekilde cihaza gönderip pdf hali ile okumaya çalışayım. Son bir soru sormak istiyorum, peki bu pdf kitapların cihazda font ve büyüklük ayarını yaparak daha rahat okumak için bir yama yada patch gibi bir şey var mı? Çünkü bu pdf kitapları cihazda açınca font değişimi yapılamıyor, sayfayı büyütmeye çalışınca bu sefer de yazıların bir kısmı başka bir sayfaya kaymış oluyor. Bu olaya bir çözüm bulabilirsek güzel olacak.

• Like 1

busillis    223
busillis
bluehawk, 29.07.2018 - 14:49 tarihinde yazdı:

Son bir soru sormak istiyorum, peki bu pdf kitapların cihazda font ve büyüklük ayarını yaparak daha rahat okumak için bir yama yada patch gibi bir şey var mı? Çünkü bu pdf kitapları cihazda açınca font değişimi yapılamıyor, sayfayı büyütmeye çalışınca bu sefer de yazıların bir kısmı başka bir sayfaya kaymış oluyor. Bu olaya bir çözüm bulabilirsek güzel olacak.

PDF'lerde yazı tipini düzenlemek pek mümkün değil. Cihazda PDF okurken sayfa geçişleri nasıl işlevsel hale getirilebilir, bu konuda bir bilgim yok maalesef. Bu cihazların PDF okumak için pek kullanışlı olmadığını söyleyebilirim.

• Like 1

bluehawk    2
bluehawk
busillis, 5 saat önce tarihinde yazdı:

PDF'lerde yazı tipini düzenlemek pek mümkün değil. Cihazda PDF okurken sayfa geçişleri nasıl işlevsel hale getirilebilir, bu konuda bir bilgim yok maalesef. Bu cihazların PDF okumak için pek kullanışlı olmadığını söyleyebilirim.

Anladım, o halde bu pdf dosyaları için yapacak bir şey yok , olduğu kadarıyla kullanıcağız.

Ridianod    13
Ridianod

Listeleme işi olmadı abi ya. ek 2'yi yapamadım. Önemliydi halbuki. poff

• Like 1

CinBey    0
CinBey

Selamlar, emekleriniz için teşekkürler fakat ing-tr, tr-ing sözlüklerin linkleri kırık :(

qwerty38    0
qwerty38

Merhabalar, çok güzel ve açıklayıcı bir rehber olmuş, emeğinize sağlık. Benim merak ettiğim, kobo cihazlara ekran koruyucu ayarlayabilir miyiz? Deneyen oldu mu?

hmaktas    1
hmaktas
Nayi, 17.10.2017 - 12:49 tarihinde yazdı:

KOBO'YA KULLANICI TANIMLI SÖZLÜK YÜKLEMEK 

4. Şimdi DB Browser for SQLite programını açalım.  Üstte görülen "Veritabanı Aç" butonuna tıklayarak Kobo cihazın içinde bulunan .kobo klasörü içindeki "KoboReader.sqlite" dosyasını açalım. "Browse Data" sekmesindeki "Table" kısmından "Dictionary"yi bulalım ve tıklayalım. Şimdi Kobo'da yüklü olan ya da olmayan ama veritabanında tanımlı olan bütün sözlüklerin listesini görüyoruz. Daha önce çakışmaması konusunda uyardığım dil kodları burada görünmektedir. Verilecek kodun burada tanımlı kodlarla çakışmaması gerekiyor. Tablonun sağ üstünden bulunan "Yeni Kayıt" butonuna tıkladığımızda en alta boş bir satır eklenecektir. Bu satırı ekleyeceğimiz sözlüğün bilgileriyle donatıyoruz. (Resimleri inceleyiniz.)

Sütunlara göre bilgiler şu şekilde girilecek:

Suffix: -tt

Name:Türkçe

Installed:true

Size:8908800 (daha önce not ettiğimiz bayt cinsinden dosya boyutunun noktasız hali),

LastModified: Boş kalacak

IsSynced:true

Elinize saglik cok guzel aciklamissiniz. Sayenizde sozluk yukledim ancak belirtmek isterim. Aura one modelinde ufak bir degisiklik yapmaniz gerekiyor. Yapmazsaniz, sozluk ismi gozukuyor ancak kelime bulamiyor.

DB Browser for SQLite programınında  "Veritabanı Aç" >.kobo >"KoboReader.sqlite" yapip  sözlükleri satır olarak eklerken sozluk ismini değişik girmemiz gerekiyor.

"Extra:_xx yyyy" seklinde (xx; ekleyeceğimiz sözlüğe verdiğimiz ikili kod, yyy; sözlüğe verdiğimiz isim) isim girmemiz gerekiyor.

Anlaşılır olması için sizin verdiğiniz örnek için uyarlayayım.

ekleyeceğimiz sözlüğün dosya ismi "dicthtml-tt" olursa.

Sütunlara girmemiz gereken degerler:

Suffix: -tt

Name: Extra:_tt Türkçe sozluk

Installed:true

Size:8908800

LastModified: Boş kalacak

IsSynced:true

olmalıdır.

Edited by hmaktas
Alıntıyı kisalttim
  • Like 1

Nayi    215
Nayi

Bu bölümü uzun süredir boşlamışım. Gelen mesajları yeni görüyorum. Konuyla ilgili bildirimleri açmamışım sanırım. 

CinBey, 15.11.2018 - 19:46 tarihinde yazdı:

Selamlar, emekleriniz için teşekkürler fakat ing-tr, tr-ing sözlüklerin linkleri kırık :(

Linkleri kontrol ettim çalışıyor. Tam olarak hangi linkten bahsediyorsunuz acaba?

qwerty38, 06.12.2018 - 00:00 tarihinde yazdı:

Merhabalar, çok güzel ve açıklayıcı bir rehber olmuş, emeğinize sağlık. Benim merak ettiğim, kobo cihazlara ekran koruyucu ayarlayabilir miyiz? Deneyen oldu mu?

Mobileread'te gördüğümü hatırlıyorum ama şimdi baktım bulamadım. Kendim hiç denemedim. Neden ihtiyaç duyduğunuzu da bilmiyorum bence Kobo'da ekran koruyucuya ihtiyaç yok

Ridianod, 02.09.2018 - 23:08 tarihinde yazdı:

Listeleme işi olmadı abi ya. ek 2'yi yapamadım. Önemliydi halbuki. poff

Halledebildin mi, sorunun devam ediyor mu hâlâ?

akifane    4
akifane

Kobo Clara Hd cihazıma koreader uygulamasını yükledim. PDF okumak çok kolaylaştı. Ama şarj konusunda biraz sıkıntılı. 

• Like 1

bluehawk    2
bluehawk
akifane, 13.12.2018 - 18:34 tarihinde yazdı:

Kobo Clara Hd cihazıma koreader uygulamasını yükledim. PDF okumak çok kolaylaştı. Ama şarj konusunda biraz sıkıntılı. 

Merhabalar, ben de Kobo Auro H2O cihaz var ve buna "koreader" uygulamasını yüklemek istiyorum. Size zahmet olmazsa nasıl yüklenildiğini açık bir şekilde anlatabilir misiniz?

akifane    4
akifane

Merhabalar. Koreader'ın nasıl yüklendiğini anlatmaya çalışacağım. İki adımdan oluşuyor. Öncelikle KSM(Kobo Start Menu) isimli yazılımı yüklemek gerekiyor. Bu yazılım Kobo yazılımıyla Koreader arasında geçiş yapmayı sağlıyor. KSM  için bu linke bakınız. Linkteki klasörün içinde Koreader da var: https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=293804.  Clara Hd cihazlar için şu KSM'nin  yüklenmesi gerekiyor: https://www.mobileread.com/forums/showpost.php?p=3753445&postcount=471

Yükleme Talimatları

1) Cihazınızı bilgisayara bağlayın.

2) kbmenupngs adlı klasörü cihazın kök dizinine kopyalayın.

3) Cihazı güvenli olarak bilgisayardan çıkartın.

4) Cihazın içinde png dosyalarını kontrol edin.

KSM yükleme işlemi bu kadar ikinci kısımda Koreader'ı yükleyeceğiz.

1) Cihazı bilgisayara bağlayın.

2) Linkteki klasörün içinde bulunan KoboRoot.tgz adlı klasörü .kobo klasörüne kopyalayın.

3) Birkaç dakika bekleyin ve cihazı bilgisayardan güvenli bir şekilde çıkarın.

Bu aşamadan sonra cihaza bir süre müdahale etmeyin. Yükleme işleminin tamamlanmasını bekleyin.

sanırım H2O edition 2 cihazlarla ilgili farklı yöntemler var. İngilizce linkten bakabilirsiniz. Benim cihazıma olmadı ama cihazınıza zarar verme riskiniz var. Sorumluluk kabul etmiyorum o yüzden. Koreader'ı yükledikten sonra pdf dosyalarını neredeyse e-kitap rahatlığında okuyorum. Ortalama 15 dk içinde %1 şarj gidiyor onu da belirteyim. Ayrıca fikir vermesi açısından birkaç videoya bakabilirsiniz: 

• Like 1

yokon    1
yokon

Merhaba,

Çok faydalı bir konu olmuş, ellerinize sağlık.

Benim bir sorum olacak:
kepub formatına dönüştürerek koboya kitabı yüklediğimde sayfa sayıları karışıyor.

Yani ben aslında 1. sayfadan 2. sayfaya geçtiğimde hala 1. sayfa olarak görünüyor ve yaklaşık 2-3 sayfada bir sayfa sayısı değişiyor.

Kobo ekranına göre 500 sayfa okudum ancak aşağıda 200-250 arası bir sayfada.

Bunun bir çözümü var mı?

Teşekkürler.

Nayi    215
Nayi

@yokon merhaba,

Bu sorunun tam bir çözümü yok. Aslında bu bir sorun mudur tam emin değilim. Daha önce bu konuda bir şeyler karalamıştım. Öncelikle buraya aktarayım.

Alıntı

Aslında HTML tabanlı e-kitaplarda sayfa sayısı diye bir olgudan söz etmek doğru değil. Html tabanlı dosyalardan oluştuğu için bu dosyaları sürekli akışkan formda devam eden tek bir sayfa gibi düşünebiliriz. Ancak yine de, bir epub kitabı açtığımızda sayfa sayısı görmekteyiz. Bu sayfa sayılarının aslında gerçek kitap sayfalarıyla bir alakası yok. Bu Adobe’ye ait bir sistem ve Adobe 1000 karakteri bir sayfa olarak yapılandırıyor. Kepub’da ise eğer Okuma Ayarlarında “ilerlemeyi şimdiki bölüm için göster” seçeneğini seçersek kitap bölümlere ayrılıyor, her ekran bir sayfa olarak değerlendiriliyor ve bölümün toplam sayfa sayısını (ekran sayısını) ve mevcut sayfayı görebiliyoruz. Bu durumda bölümün toplam sayfası elbette sabit bir değer olmuyor. Çünkü sayfa ayarlarında veya font büyüklüklerinde yaptığımız değişikliklere göre bu rakam değişiyor. Şahsen bu şekilde bir yapılandırmanın okuyucuya farklı bir motivasyon verdiğini gözlemledim. En azından bana bu motivasyonu verdiğini söyleyebilirim. Bunu şöyle açıklayabilirim. Mesela kitapta bir bölüme başladığımda altta bölümün toplam sayfasını (ekran) ve hangi sayfada olduğumu görebiliyor ve bölüm sonuna ne zaman ulaşabileceğime dair yaklaşık bir tahminde bulunabiliyor ve zaman yönetimi yapabiliyorum. Şu bölümü bitirince evden çıkayım, şu bölümü bitirince yatayım ya da öğle arası bitene kadar şu bölümü bitirebilirim, maç başlayana kadar bu bölümü bitirebilirim gibi. Bu durumun okuma artışına çok müspet katkısı olduğunu söyleyebilirim.

E-kitaplardaki sayfa meselesi ciddi olarak tartışılan bir konu. Özellikle akademik anlamda tartışılan bir konu ve bildiğim kadarıyla  çözüme kavuşmadı. Misal bir akademisyen makalesi için bir alıntı yapar. Kaynakça kısmında bu alıntıyı yaptığı kitabın baskısını, basım yılını, alıntının sayfasını yazar ve okuyucusunun bu yönlendirmeyle ilgili kaynağa kolay ulaşmasını sağlar. Ancak alıntı bir e-kitaptan yapıldıysa kaynakçada alıntının sayfası nasıl gösterilecektir? Bu hala çözülemeyen bir sorundur. 

Ben kepubları, -alıntıda da bahsettiğim gibi- okuma ayarları menüsünden "ilerlemeyi şimdiki bölüm için göster" seçeneği işaretleyerek okuyorum. Bu durumda cihaz mevcut kitap bölümünü seçili ayarlara göre her bir ekran görünümünü bir sayfa gibi ölçeklendiriyor.  Bu şekilde kitabın toplam sayfa sayısını göremesem de en azından okuduğum bölümün kaçıncı sayfasında (ekranında) olduğunu görebiliyorum. Kitabın bütününe göre nerede olduğumu ise ekrana dokunduğumda çıkan üst araç çubuğundaki yüzde oranıyla takip ediyorum.

Selamlar

• Like 1

yokon    1
yokon

@Nayi teşekkürler, bu açıdan düşünmemiştim. Elinize sağlık.

• Like 1

Nayi    215
Nayi

Merhaba Kobo kullanıcıları,

Uzun zamandır Kobo okuyucumu güncellememiştim. Genelde çok  büyük değişiklikler ya da mevcut sürümde hatalar olmadıkça pek sık güncellemiyorum cihazımı. Fakat zamanla insan sorun olmasa da ufak tefek yenilenmeye ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle dün elim boşken cihazı güncellemek ve herhangi yeni bir gelişme varsa gözlemlemek istedim.

Öncelikle cihazımın Kobo Glo Hd olduğunu hatırlatayım. Bu süreçte Kobo yeni cihazlar da çıkardı. Clara, Forma gibi. Genelde klasik cihazlar ama Forma, Kindle'ın Oasis'ine benzeyen formda, tasarım olarak ayrışan bir cihaz. Tabii pahalı da bir cihaz. O kadar para harcamaya değer mi bilemiyorum. Neyse...

Dediğim gibi, cihazımı güncellemek istedim ve Aralık 2018'de çıkan  4.12.12111 numaralı son sürümü yükledim. Resmi yanıyla çok dikkate değer farklılıklar yok. Ancak yama tarafında dikkate değer gelişmeler olmuş. 

En başta, geliştiriciler yama formatında bir takım değişiklikler yaparak, daha hata kontrollü ve bana göre daha kolay bir uygulama yöntemine geçmişler. Aslında temelde prensip aynı. Dosya içeriğindeki yamaları "yes" komutuyla aktif etmekten ibaret ama klasör düzenlemelerinde değişiklikler olmuş vs. Dolayısıyla yama yaparken bu konu altındaki rehberin ilk kısmı olan yama yükleme adımları güncelliğini kaybetmiş durumda. İlk fırsatta güncelleme yapacağım. Güncelleme yapana kadar, yama kurmak isteyenlerin indirdikleri yama dosyasının içindeki readme.txt dosyasındaki talimatları izlemesi doğru olur.

Yamayla gelen bazı yeni özellikler. 

* Artık ayrıca Gecemodu kurmaya gerek kalmamış. Yama içerisinde bu seçenek mevcut geliyor ve aktif ettiğimizde cihazın okuma ayarları menüsünden Gecemodu açılıp kapatılabiliyor.

* Cihazlara yatay okuma seçeneği de gelmiş. Sanırım bu özelliği Kobo Forma yazılımındaki kodları uyarlayarak yaptılar. Yama aktif edilirse üst menü çubuğuna yeni bir sembol geliyor ve buradan dikey ya da yatay okuma seçenekleri arasında tercih yapabiliyoruz. 

* "Kullanıcı tanımlı sözlük yüklemek" rehberinde anlattığım yöntem yeni sürüm ya da yamada çalışmadı. En azından Glo HD için işe yaramadı. Oradaki son adımda @hmaktas üyemizin bu iletisinde bahsettiği ufak farklılığı uygulayınca bu sorun da düzeldi. Kendisine bu bilgiyi paylaştığı için teşekkür ederim.

Şimdilik aktaracaklarım bu kadar. 

4.12.12111 sürümü yüklemek isteyenler için linkleri de paylaşayım.

Kobo Firmware Releases 4.12.12111 en altta. Lütfen cihazınıza göre doğru sürümü indirmeye dikkat ediniz. Cihazınıza göre Mark5, Mark6 şeklinde aynı sürümün farklı versiyonları mevcut. Nasıl yükleneceği bu konunun ilk mesajlarında mevcut.

4.12.12111 Yama linki ve Uygulama talimatı ilk mesajda mevcut. Yama için cihazlara göre farklı dosya gerekmiyor. Bütün cihazlar için aynı dosya kullanılacak.

Yamadan önce, resmi sürümün yüklenmesi gerektiğini tekrar hatırlatayım. Yama uygulaması konusunda kafanıza takılan sorular olursa başlık altında sorabilirsiniz. :) 

Muhabbetle... 

Not: Gecemoduyla ilgili özelden bir soru geldi. Burada da açıklayayım ki kafalarda soru işareti kalmasın. Yamadan sonra cihaza özellikle "Gecemodu" ismiyle bir özellik gelmiyor. Bunun yerine "invert screen" diye bir seçenek geliyor.  Yani "ekranı (renkleri) ters çevir". Aslında daha önce gecemodu dediğimiz özellik de ekran renklerini ters çevirmekle alakalı bir işlem. Beyazlar siyaha, siyahlar beyaza çevriliyor. 
Yama aşağıdaki gibi aktif edilecek:
İndirilen zipli yama paketini klasör olarak çıkardığımızda, "
libnickel.so.1.0.0.yaml" dosyası içerisinde "Replace adobe page numbers toggle with invert screen" isimli bir yama olacak. Bu yamayı aktif edeceğiz. Bu yamayla birlikte okuma ayarlarında bulunan "Adobe sayfa numaralarını göster" seçeneği "Invert Screen" seçeneğine dönüşecek. Bu seçeneği açıp kapatarak gecemodunu açıp kapatmış olacağız.

Edited by Nayi
  • Like 1

emreozen    1
emreozen

Herkese Merhaba,

Öncelikle bilgilendirmeler için teşekkürler herkese. Ben de yakın zamanda 2. el olarak kobo edition one aldım. İlk E-okuyucu deneyimim. Aklımda birkaç soru var, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Sorularım şunlar;

1) 2. el olduğu için içinde 5000 civarı kitap var ve hepsi düzensiz, rastgele yüklenmiş.  İçlerinden kalmasını istediklerimi ayıklamanın ve koleksiyon oluşturmanın kolay yolu var mı yoksa hepsini teker teker mi düzenlemeliyim?

2) Kobonun destkop uygulamasını indirdim ama eş zamanlamama rağmen cihazdaki kitapları bilgisayarda görüntüleyemiyorum. D sürücüsünden kitaplara ulaştım ama orada koleksiyon oluşturulabiliyor mu anlayamadım?

3)  Cihazdaki tüm kitaplar epub formatında onları kepuba çevirme imkanı var mı? yoksa hepsini bilgisayara kopyalayıp, daha önce bahsettiğiniz gibi calibreyle dönüştürüp tekrar mı yüklemeliyim?

4) epub kitaplara ücretsiz olarak ulaştığınız güvenilir siteler var mı?

Şimdiden teşekkürler.

Nayi    215
Nayi

@emreozen merhaba,

Aramıza hoş geldiniz. Kobo'nuz hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Sorularınıza aynı sırayla cevap vermeye çalışayım.

1. Kitapları cihaz içerisinden çok detaylı düzenleme şansınız yok. Bu nedenle, benim tavsiyem, bütün kitapları bilgisayara aktarmanız, cihazı fabrika ayarlarına döndürmeniz ve kendi hesabınızla temiz kurulum bir kurulum yaparak sıfırdan başlamanız yönünde. Zaten 5000 kitabı cihazınızda taşımanıza da gerek yok. Kitaplar bilgisayarda kalsın, okuma ihtiyaçlarınıza göre 10'ar 20'şer adet falan yükleyin. Zaten okuma programına aldığınız 10 kitap (günde 1 kitap okumuyorsanız :)  )3-4 ay işinizi görecektir. 

2. Kobo desktop uygulaması çok işe yarayan ve gerekli bir uygulama değil. Kendi yüklediğiniz kitapları senkronize etmiyor zaten. Kobo kitabevinden alınan kitapları senkronluyor sadece. Yani uygulama pek işinize yaramaz, silin gitsin.

3. Kobo üzerinden kitap dönüştürmek mümkün değil. Kepub yapmak istiyorsanız, kitapları bilgisayara aktarmalı ve Calibre'yle dönüştürüp tekrar yüklemelisiniz.

4. Tavsiye edebileceğim düzenli bir site yok. Zaten illegal bir durum olduğu için siteler ya çok uzun ömürlü olmuyor ya da pek düzenli olmuyorlar. Ama Meritokrasi, NeoMeritokrasi, Müteferrika arşivlerini aratın. Bunlara ulaşabilirseniz işinizi görecektir. Bu 3 arşiv de genelde birbirine benzer durumda. Ortak kitap çok fazla ve genel olarak toplamda barındırılan kitap sayısı 5000 civarında. Yani cihazı satın aldığınız kişi düzenli, tertipli biriyse muhtemelen cihazına zaten bu arşivleri yüklemiştir. Bunun haricinde diğer epub dağıtımları ve paylaşımları genellikle kapalı gruplar arasında yapılıyor. Facebook'ta falan arayıp bulmanız gerekiyor.

Selamlar

emreozen    1
emreozen

Nayi, şöyle yazmıştı: (29.03.2019 - 11:09)

@emreozen merhaba,

Aramıza hoş geldiniz. Kobo'nuz hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Sorularınıza aynı sırayla cevap vermeye çalışayım.

1. Kitapları cihaz içerisinden çok detaylı düzenleme şansınız yok. Bu nedenle, benim tavsiyem, bütün kitapları bilgisayara aktarmanız, cihazı fabrika ayarlarına döndürmeniz ve kendi hesabınızla temiz kurulum bir kurulum yaparak sıfırdan başlamanız yönünde. Zaten 5000 kitabı cihazınızda taşımanıza da gerek yok. Kitaplar bilgisayarda kalsın, okuma ihtiyaçlarınıza göre 10'ar 20'şer adet falan yükleyin. Zaten okuma programına aldığınız 10 kitap (günde 1 kitap okumuyorsanız :)  )3-4 ay işinizi görecektir. 

2. Kobo desktop uygulaması çok işe yarayan ve gerekli bir uygulama değil. Kendi yüklediğiniz kitapları senkronize etmiyor zaten. Kobo kitabevinden alınan kitapları senkronluyor sadece. Yani uygulama pek işinize yaramaz, silin gitsin.

3. Kobo üzerinden kitap dönüştürmek mümkün değil. Kepub yapmak istiyorsanız, kitapları bilgisayara aktarmalı ve Calibre'yle dönüştürüp tekrar yüklemelisiniz.

4. Tavsiye edebileceğim düzenli bir site yok. Zaten illegal bir durum olduğu için siteler ya çok uzun ömürlü olmuyor ya da pek düzenli olmuyorlar. Ama Meritokrasi, NeoMeritokrasi, Müteferrika arşivlerini aratın. Bunlara ulaşabilirseniz işinizi görecektir. Bu 3 arşiv de genelde birbirine benzer durumda. Ortak kitap çok fazla ve genel olarak toplamda barındırılan kitap sayısı 5000 civarında. Yani cihazı satın aldığınız kişi düzenli, tertipli biriyse muhtemelen cihazına zaten bu arşivleri yüklemiştir. Bunun haricinde diğer epub dağıtımları ve paylaşımları genellikle kapalı gruplar arasında yapılıyor. Facebook'ta falan arayıp bulmanız gerekiyor.

Selamlar

iyi dilekleriniz ve tavsiyelerinizle aklımdaki soru işaretlerini sildiğiniz için çok teşekkür ederim. selamlar size de.

• Like 1

gacvokem    3
gacvokem

emeğe saygı ,teşekkürler.

• Like 1

gacvokem    3
gacvokem
akifane, şöyle yazmıştı: (18.12.2018 - 13:29)

Merhabalar. Koreader'ın nasıl yüklendiğini anlatmaya çalışacağım. İki adımdan oluşuyor. Öncelikle KSM(Kobo Start Menu) isimli yazılımı yüklemek gerekiyor. Bu yazılım Kobo yazılımıyla Koreader arasında geçiş yapmayı sağlıyor. KSM  için bu linke bakınız. Linkteki klasörün içinde Koreader da var: https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=293804.  Clara Hd cihazlar için şu KSM'nin  yüklenmesi gerekiyor: https://www.mobileread.com/forums/showpost.php?p=3753445&postcount=471

Yükleme Talimatları

1) Cihazınızı bilgisayara bağlayın.

2) kbmenupngs adlı klasörü cihazın kök dizinine kopyalayın.

3) Cihazı güvenli olarak bilgisayardan çıkartın.

4) Cihazın içinde png dosyalarını kontrol edin.

KSM yükleme işlemi bu kadar ikinci kısımda Koreader'ı yükleyeceğiz.

1) Cihazı bilgisayara bağlayın.

2) Linkteki klasörün içinde bulunan KoboRoot.tgz adlı klasörü .kobo klasörüne kopyalayın.

3) Birkaç dakika bekleyin ve cihazı bilgisayardan güvenli bir şekilde çıkarın.

Bu aşamadan sonra cihaza bir süre müdahale etmeyin. Yükleme işleminin tamamlanmasını bekleyin.

sanırım H2O edition 2 cihazlarla ilgili farklı yöntemler var. İngilizce linkten bakabilirsiniz. Benim cihazıma olmadı ama cihazınıza zarar verme riskiniz var. Sorumluluk kabul etmiyorum o yüzden. Koreader'ı yükledikten sonra pdf dosyalarını neredeyse e-kitap rahatlığında okuyorum. Ortalama 15 dk içinde %1 şarj gidiyor onu da belirteyim. Ayrıca fikir vermesi açısından birkaç videoya bakabilirsiniz: 

merhaba clara hd için koreader yüklemek istedim ama  verdiğiniz  linklerde koreader var demişsiniz, ben göremedim , clara hd için uygun olan  linkdeki sürümü hangisidir.

https://github.com/koreader/koreader/releases

Edited by gacvokem
  • Like 1