Jump to content
Sign in to follow this  
CloudT

Kota Hkk.

Recommended Posts

CloudT    64
CloudT

Merhaba,

İnternetimi bilmediğim birinin kullanıp kullanmadığını nasıl öğrenebilirim? Daha ayın 18'i ve kotayı aşmışım. 108 GB olmuş ve interneti çok sık kullanan biri değilim. Hadi kullansam da indirme yapmadım. Hatta indirme listemi oluşturup, ayın sonunu bekliyordum ama daha ayın 18'i iken nasıl kotayı aşarım aklım almıyor. Bu yüzden aklıma böyle bir şey geldi, acaba biri wi-fi şifresini öğrendi de giriyor mu diye merak ettim. Başka bi' açıklama da aklıma gelmiyor. Eğer yanılıyorsam ve alternatif bir mesele varsa, söylerseniz sevinirim. En azından aklım rahatlar.

Edited by CloudT

OnurD    31
OnurD

Bazı modem arayüzlerinde wireless ağınıza bağlı olan cihazları listeleyen bölümler oluyor, her modemde yok diye biliyorum bu özellik ama emin değilim, ayrıca o anda wireless'iniza bağlı cihazları listeleyen Fing isimli bir mobil uygulama duymuştum. Deneyebilirsiniz.

Edited by OnurD
imla hatası

byesiler    456
byesiler

Windows10'da şöyle bir menü var. Belki oradan bir çıkarım yapabilirsin.

37o9Q2.png

CloudT    64
CloudT

Modem arayüzüne girip kullanıcıları gördüm ama o an bağlananları mı görüyorum yoksa genel olarak mı? Bu konuda bir fikriniz var mı?

OnurD    31
OnurD
CloudT, 2 dakika önce tarihinde yazdı:

Modem arayüzüne girip kullanıcıları gördüm ama o an bağlananları mı görüyorum yoksa genel olarak mı? Bu konuda bir fikriniz var mı?

Anlık bağlı olan aygıtları listeler sadece, geçmiş bağlı aygıtları listeleyen bir veri tabanının olduğunu sanmıyorum. En güvenlisi modem arayüz şifrenizi ve wireless şifrenizi değiştirmeniz olacaktır. Ya da arada sırada modem sayfasını denetleyerek başka kullanıcıların bağlanıp bağlanmadığını denetleyebilirsiniz.

CloudT    64
CloudT
OnurD, 1 dakika önce tarihinde yazdı:

Anlık bağlı olan aygıtları listeler sadece, geçmiş bağlı aygıtları listeleyen bir veri tabanının olduğunu sanmıyorum. En güvenlisi modem arayüz şifrenizi ve wireless şifrenizi değiştirmeniz olacaktır. Ya da arada sırada modem sayfasını denetleyerek başka kullanıcıların bağlanıp bağlanmadığını denetleyebilirsiniz.

Anladım, haklısınız. O halde hem ara sıra kontrol ederim hem de şifremi değiştireyim. Diğer türlü daha ayın yarısını anca geçmişken kotayı nasıl aştığımı hâlâ aklım almıyor.

@byesilerve @OnurD teşekkürler.

byesiler    456
byesiler

Mac filtrelemeyide dene, sadece evdeki kullanıcılara izin ver.

CloudT    64
CloudT
byesiler, 12 dakika önce tarihinde yazdı:

Mac filtrelemeyide dene, sadece evdeki kullanıcılara izin ver.

Nasıl olduğunu öğrenip, uyguladım. İzin verdiğim IP 'ler dışında kimse bağlanamaz mı artık?

byesiler    456
byesiler
CloudT, Şimdi tarihinde yazdı:

Nasıl olduğunu öğrenip, uyguladım. İzin verdiğim IP 'ler dışında kimse bağlanamaz mı artık?

Mr.Robot tarzı bir adam uğraşmaz ise zor. :)

CloudT    64
CloudT
byesiler, Şimdi tarihinde yazdı:

Mr.Robot tarzı bir adam uğraşmaz ise zor. :)

Öyle biri uğraşacaksa da hiç uğraşmasın, direkt şifreyi vereyim. =d Sağolun, bayâ yardımcı oldunuz.