Jump to content
Sign in to follow this  
x-files

Kuveyt Gezisi

Recommended Posts

x-files    11
x-files

Merhaba,

Hafta sonu eşimle beraber küçük bir kaçamak yapıp Kuveyt'e gidip geldim. Öncelikle neden Kuveyt? Aslında ucuz bilet (gidiş dönüş 2 kişi 540 TL :fool: ) denk gelmesi dışında çok fazla sebep yok. Tabi orada yaşayan bir arkadaşımın olması da ayrıca önemli bir konu.

Kuveyt çok zengin bir ülke. Zenginlik kaynağı tahmin edileceği üzere petrol. Şehir çöl üzerine kurulmuş ve yerleşimin % 90'lık bir kısmı sahil kenarı ve yakın muhitlerine kurulmuş. Oldukça sıcak bir ülke. Fark etmeden en güzel mevsimde gitmişim. Hava 20 ile 27 derece arasında idi. Bu da Kuveyt için normal hatta soğuk bile denilecek bir sıcaklık. Yazın 55-60 dereceyi bulabiliyormuş. Para birimi Dünyanın en pahalısı olan Kuveyt Dinarı (KWD). 1 KWD şu an da yaklaşık 12 TL. Bir başka deyişle 1 KWD 3 Euro vs. Çok fazla gezilecek mekan yok. En önemli turistik yerleri Kuleler ve sahiller. Aşağıda benim çekmediğim bir kaç foto mevcut. İnanılmaz çok AVM var. Tabi o sıcakta AVM'den dışarı çıkmak intihar olur.

Kuveyt-Gezilecek-Yerler-Kuveyt-Kuleleri-    kuwaittowers1.jpg

Mimari yapısı çok hoşuma gitti. Binaların büyük bir çoğunluğu müstakil villa tarzı. Yine resimler bana ait değil ama gördüklerimle oldukça benzer.

2014-06-18+17.47.50.jpg  sadu-house-kuwait.jpg

268391-homes-kuwait-kuwait.jpg  2014-06-03+17.12.43.jpg

Sahiller çok hoş ve güzel. Tabi ancak akşam karardıktan sonra serinlikte gidebildik. Cuma ve Cumartesi hafta sonu. Kuveytlilerin büyük bir çoğunluğunun evinde yatılı hizmetçileri bulunuyor. Ve bunlar genellikle Hint veya Asyalı oluyor. Takriben bir hizmetçinin aylığı 100 KWD. Aylık 1 gün izinleri kanuni haklarıymış. Expat olarak adlandırılıyorlar. Dönüşte uçakta bir Türk gezginin söylediği kelime durumlarını özetler vaziyette "Modern kölelik kurmuşlar". Tani çoğu expat ülkesindeki fakirlikten dolayı durumdam şikayetçi değil. Eğer maaşına dokunmaz ise bu maaşla memleketinde ev alanlar bile olabiliyormuş. Tabi ne kadar kolay bilemiyorum. Çoğu Kuveytli ya Devlet işinde çalışıyor ya da çalışmıyor. Oldukça zengin oldukları için pek ihtiyaçları olmuyor. Yabancı birisinin Kuveyt'te iş yapabilmesi için Kuveytli bir garantörünün olması gerekiyor. Zannediyorum bu bile yeteri kadar kazandırıyordur.

Kuveytliler çok temiz ve bakımlı. Arkadaşım şöyle bir şey söyledi "55-60 derece de şu ana kadar ter kokan bir Kuveytli görmedim" dedi. Erkekler uzun beyaz elbiseler giyerken, bayanlar genellikle siyah ve benzeri bir elbise giyiyorlar. Peçe takan bayanlar da var takmayanlar da. Saçları tam kapatan da var, birer tutam bırakan da.

Arabic+Girls+and+men+for+Marriage+%252C+  kuwait-women.jpg

Diğer yabancılar ülkede rahatlıkla bulunabiliyor. Bazı ülke vatandaşlarının (7-8 ülke) giriş yasağı var. Pasaportunda İsrail damgası olan birisi ülkeye giremiyor. Neyse ki benim İsrail vizem harici verilmişti ve pasaportta mühür yok :) Türk vatandaşları 90 güne kadar vizesiz daha doğrusu ayakta vize ile ülkeye girebiliyor. Hava limanında vize işlemlerine gidiyorsunuz. Pasaportun ön yüzünü fotokopi çekip sıra numarası alıp küçük bir form dolduruyorsunuz. Ad Soyad iletişim bilgileri ile nerede kalacağınızı yazıyorsunuz. Ben adresi bilmiyordum. Yarım yamalak İngilizcem ile bunu söylediğimde görevli Kuveyt Merkez yaz dedi bende öyle yazdım :) 2-3 dakika sonra size bir 14 çıktısı veriyorlar. Yan masaya verip sağ işaret parmağı izini verip çıkıyorsunuz. Pasaport kontrol sırasında ise ilginç bir şey oldu. Sıraya almadılar bizi. Kapalı olan bir bandı açıp geç dediler. Geçtik ve sıra beklerken bir bayan yanına çağırdı. Pasaporta bile bakmadan içeri aldı. İkinci bir kontrol noktasında 30 saniye kadar bekledik. Yine kontrol olmadan geçtik. Sadece vize kağıdı olup olmaığına göz ucuyla baktılar. Sonradan öğrendiğim kadarıyla aileye büyük saygı gösteriliyormuş. Eşimle beraber aten Vize aldığım için tekrar tekrar kontrol etmediler.

Son olarak telefonların fiyatları harika. Samsung A5 aldım 100 KWD. Dolar bozdur felan derken yaklaşık 1250 TL'ye geldi. TR'de fiyat 1750 TL bantlarında. İphone 7 - 32 GB 200 KWD civarı. Yani 2500 vs. İphone 7+ 256 GB 300 KWD civarı. Yani 3750 TL civarı. Kur farkından fiyatlar oynak o yüzden yuvarlak yazdım 5-10 dinar daha ucuz yoksa :D Sanırım 2'den fazla telefon çıkartılamıyor.

Özetle değişik bir tecrübe oldu. 2 gün gezmek için fazlasıyla yeten bir süre. AVM seviyorsanız süreyi uzatabilirsiniz en pahalısından en ucuzuna kadar her tipi mevcut...

mnth    237
mnth

Merhaba

peki gittiğimiz de nerede kalabiliriz ? Sonuç olarak bizim kalabileceğimiz bir arkadaşımız olmayacak :)

yeme içme nasıl ? Fiyatlar ne düzeyde ? Hangi havayolu ile hangi havaalanından uçtunuz ?

Çok soru sordum galiba :) 

x-files    11
x-files

Booking'ten uygun yer bakmak lazım. Birim fiyat uygun aslında 50 birime kadar bulunabiliyor. Ama dinar 12 ile çarpınca felakaet bir sonuç çıkıyor :)

Yeme içme uygun 1 KWD yemekte var. 5 KWD'ye de var. O biraz size kalmış. Mesela bir top dondurma aldım 0,25 KWD yani 3 TL. Karışık kebap yedik eşimle bir tane. 2,5 KWD ödedik.

Pegasus ile gittim. Ortalama fiyat 700-800 TL ama mevsimi yakalanınca 450 TL'ye kadar düşüyor. Birde % 40 indirim kampanyasına katılınca gayet uygun oldu. Sabiha Gökçen'den gittim. Aynı dönemde THY ikinci kişiye % 50 indirim yapıyordu. 2 kişi 1500 TL felandı. Bende doğal olarak Pegasusu tercih ettim.

mnth    237
mnth

Evet şu para birimi olayı acayip fiyatlar ortaya çıkarıyor. Milano ya 2 kişi gidiş dönüş biletini 800 tl ye alabilirken konaklama için en az 2000 TL'yi gözden çıkarmak gerekiyor. Vize ücretleri de cabası. 

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. :) 

• Like 1