Jump to content
Sign in to follow this  
SABRE

Formula 1 2017 Sezonu

Recommended Posts

SABRE    1,008
SABRE

Şimdi Mercedes düşünsün. :oleyo:

Vettel: Düşük sıcaklık Ferrari'yi durduramayacak.

f1-bahrain-gp-2017-sebastian-vettel-ferrari-sf70h-race-winner.jpg

Ferrari'nin Alman pilotu Sebastian Vettel, Sochi'deki hava sıcaklığının Ferrari'yi olumsuz etkileyeceği yönündeki görüşlere katılmıyor.

Sezona iki galibiyet ve üç podyumla başlayan Vettel, şu anda Lewis Hamilton'ın yedi puan önünde şampiyona lideri konumunda. Genel olarak pist sıcaklığı yüksek olan yerlerde Ferrari'nin, düşük olan yerlerde ise Mercedes'in ön plana çıkacağı düşünülüyor. Toto Wolff bu konu hakkında verdiği demeçte Mercedes'in düşük sıcaklıklarda daha iyi olduğunu dile getirdi. Mercedes Bahreyn testlerinde genel olarak lastikleri anlamaya çalışsa da Ferrari bu konuda bir adım önde olabilir.

Önümüzdeki hafta Sochi'de yapılacak Rusya GP'sinin soğuk şartlarda yapılması bekleniyor ve bunun Ferrari için iyi bir haber olmadığı yorumları yapılıyor.

Bu konu hakkında La Gazzetta dello Sport'a konuşan Vettel "Sochi'de hava Bahreyn'e kıyasla daha düşük olacak fakat bunun bizim için sorun olacağını sanmıyorum. Mesela Çin soğuktu ama rekabetçiydik."

"Amacımız başta Hamilton olmak üzere tüm rakiplerimizi baskı altına almak ve bunu yaptığımız için mutluyum." "Ferrari şimdiye kadar mükemmel taktikler sergiledi ama tamamen işimize odaklanmaya devam etmeliyiz." dedi.

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Soçi'deki Rusya GP takvimdeki en az haz veren hatta en fazla nefret ettiğim bir pist. İzlerken bile insanın başını döndüren virajları bitmek bilmeyen, sürekli yön değişimi olan hatta gerçek bir yarış değil de pc oyunu izleme hissi yaratan bir yer.. Bunda pist kenarlarının neredeyse tamamının duvar + 3 metrelik tel bariyer ve reklam panolarıyla kapalı olmasına en büyük etken sanırım.. Tilke'nin bana göre en bariz en başarısız çalışması ki Bernie ile birlikte emekliliğe çıkarılıp, bu pisti de tarihin eski sayfalarına en kısa sürede gömüp bir daha açmayalım isterim hep... Zaten koca yıl boyunca 20 civarında GP ile sezonu bitiren F1'in bu kadar basit ve sıradan pistler ile sezonu tamamlaması beni ayrıca üzen bir durum.. Yine önümüzdeki hafta bu pistte yarışın yapılması bu nedenden dolayı bende karın ağrılarının başlamasına neden oldu :)

Benim öngörüm Rusya GP'de öndeki 2 takım bu sefer geridekilerden ayrılıp tek başına bir savaşa girişecekler. Burada doğru strateji galibiyetin anahtarını takımlara sunacakmış gibi geliyor. Birbirlerine yakın yarış performansı sergilerlerse ki yeni kurallarla zorlaşan geçiş ve yakınlaşabilme denemelerini de engelleyerek belki de sorun yaşamayan 4 araç, yarışın başlarında hatta yarısına kadar 2-3 sn içinde bir grup oluşturacak şekilde devam edeceklermiş gibi geliyor.

Geride bıraktığımız Bahreyn testlerinde diğerlerine nazaran dikkat çeken 2 takım vardı. Birincisi Mercedes diğeri Mclaren'dir sanırım. Mercedes'in diğerlerine nazaran en az 2 kat daha fazla turlar atarak yaşadıkları sıkıntılar üzerine çalışma fırsatını iyi değerlendirerek lastikler noktasında çözüm bulmuş olma ihtimali ile Mclaren'in uzun stintlerle öne doğru bir sıçrama yapabilmiş gibi görüntü vermesi.. Mercedes'in fark açması güzel başlayan sezonu baltalayabilir ancak Mclaren'in yeniden önlerde yer alması hepimizi sevindirecek bir haber niteliği taşır heralde.. :)

SABRE    1,008
SABRE

Ferrari geliyor Ferrari!!!! :ohyeah::ohyeah: Üstte Vettel'in haberi var adam boşa konuşmamış. :) 8 yıl aradan sonra ilk defa ilk çizgi geldi; 

1 germany Sebastian Vettel  Ferrari Ferrari 1'33.194  
2 finland Kimi Raikkonen  Ferrari Ferrari 1'33.253 0.059
3 finland Valtteri Bottas  Mercedes Mercedes 1'33.289 0.095
4 united_kingdom Lewis Hamilton  Mercedes Mercedes 1'33.767 0.573
5 australia Daniel Ricciardo  Red Bull TAG 1'34.905 1.711
6 brazil Felipe Massa  Williams Mercedes 1'35.110 1.916
7 netherlands Max Verstappen  Red Bull TAG 1'35.161 1.967
8 germany Nico Hulkenberg  Renault Renault 1'35.285 2.091
9 mexico Sergio Perez  Force India Mercedes 1'35.337 2.143
10 france Esteban Ocon  Force India Mercedes 1'35.430 2.236
  • Like 1

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

İlk dörtlünün son denemesinde son sektörde herkes zaman kaybederek geldi halbuki ilk 2 sektörde Rai-Vet-Bot-Ham sıralaması şeklinde geliştirerek gelmişlerdi. Rai çizgiden geçtikten sonra polü aldı dedim ancak zaman turuna başlarken kötü başlangıç yapmasından dolayı endişem de vardı hani... Ham gelip polü alacak dedim ama ön grubun sonuncusu oldu. Mercedes dominasyonundan bu yana en kötü yerde kaldı. Tabi problem yaşamadığını göz önünü alarak bunu söylüyorum...

Yukarıda da söylediğim gibi F1'in en kötü pistlerinin birinde bu güne kadar en heyecanlı ve çekişmeli bir yarış izleriz umarım. Ferrarileri ilk çizgide görmeyeli asır geçmiş gibi.. Vettel kalktığı gibi fark açarak bitireceği bir yarış istemem.. Son seasa kadar heyecanlı geçsin de Ferrarinin double yapması daha anlamlı olsun.. İlk viraja kadar Rai-Bot-Ham grubunda kaza olmasın da başka birşey istemiyorum.

Yarın güzel bir gün olacak ve güzel bir yarışı bize hediye edecekler diye ümit ediyorum ama Ham bu gece sinirinden rahat rahat uyuyamaz sanırım. :)

• Like 1

MidNighT    45
MidNighT

Bu aralar o kadar yoğunum ki sıralamaları seyretmek bir yana sonuca bile ancak gece bakabildim. Bugün yarış 15:00'te ve gridin ilk 3'ü gayet heyecan uyandırıcı. Ferrari uzun bir aradan sonra 2 aracını da ilk sıraya yerleştirmeyi başardı. İlk 3 yarışı baz alırsak Ferrari'den bugün duble bekliyorum. Daha önce de söylediğim gibi; günahım kadar sevmediğim Ham yarışa gerilerden başlayınca (gerçi 3 pek geri sayılmaz ama) heyecanlı yarışlar çıkıyor ortaya. Agresif sürüş yapısı geçişlere olduğu kadar kazalara da gebe. Bir de bugünkü yarışta yine kalkışta problem yaşarsa çok keyifli olur yeter ki ön grupta kaza olmasın. Umarım bir aksilik olmaz da yarışı seyrederim. İçimden bir ses Vet problem yaşayacak ve Iceman yarışı kazanacak diyor ama bu aynı zamanda bir temenni, tabii ki Vet problem yaşamasın ve Ferrari duble yapsın. :23:

Bu arada İdman TV canlı olarak veriyor, izlemek isteyip imkanı olanlar takip edebilir.

hocam    79
hocam

2017 Rusya GP - Bottas ilk kez kazandı, Hamilton podyum dışında kaldı!

7qnv7l.jpg

Yarışa 3. sıradan başlayan Bottas, startta çok iyi kalkış yaparak ilk virajda Ferrari pilotlarını geride bıraktı ve liderliğe yükseldi.

Pit stoplar dışında yerini koruyan Bottas, son turlarda Sebastian Vettel'den gelen baskıya iyi bir şekilde cevap vererek Formula 1'deki ilk zaferini kazandı.

Yarışa pole pozisyonundan başlayan Vettel, ilk virajda Bottas'a geçilmesinin ardından ilk pitlere kadar farkın 5.5 saniyeye kadar çıkmasına engel olamadı. Pit stoptan sonra Vettel, Bottas'ı yakalasa da geçiş hamlesi yapacak kadar yaklaşamadı ve ikincilikle yetindi.

Rusya'da podyumu tamamlayan isim Ferrari'den Kimi Raikkonen oldu. Yarışa 2. sıradan başlayan Raikkonen, ilk virajda 3. sıraya gerilemesinin ardından yerini yarış boyunca korudu ve bu sene ilk defa podyuma çıkmış oldu.

Şampiyonluk mücadelesi veren Lewis Hamilton, 4. sıradan başladığı yarışta takım arkadaşı kadar aktif mücadele veremedi ve ön gruptan oldukça uzakta 4. oldu. 

Red Bull pilotu Max Verstappen, iyi bir startın ardından ele geçirdiği 5.liği yarış sonunda rahat bir şekilde korurken onu Force India'dan Sergio Perez ve Esteban Ocon takip ettiler.

Oldukça uzun süre pite girmeyen Renault pilotu yarışı 8. sırada tamamlarken, son turlara girerken ekstra pit stop yapan Williams pilotu Felipe Massa 9. oldu. Rusya'da son puan Toro Rosso'dan Carlos Sainz'ın oldu.

Williams'ın çaylak sürücüsü Lance Stroll, ilk turdaki spinin ardından 11. olarak puanı kıl payı kaçırırken onu Daniil Kvyat, Kevin Magnussen ve Stoffel Vandoorne takip ettiler. Yarışı tamamlayabilen son isimler Sauber pilotları Ericsson ve Wehrlein oldular.

Red Bull'dan Daniel Ricciardo yarışın başında arka frenlerinin aşırı ısınmasıyla erken veda ederken, McLaren pilotu Fernando Alonso daha formasyon turunda sorun yaşayarak yarışa başlayamadı.

Renault pilotu Jolyon Palmer ile Haas pilotu Romain Grosjean ilk turdaki kazaları sonucu yarışa erken veda ettiler. Bu kaza sonucunda yarışa güvenlik aracı girerken, kazanın yarış sonrasında inceleneceği duyuruldu.

Sezonun 4. yarışının ardından Vettel pilotlar şampiyonasında liderliğini pekiştirirken 2. sıradaki Hamilton 13 puan geriye düştü. Bottas ise takım arkadaşının 10 puan gerisinde 3. sırada.

Takımlar şampiyonasında ise Mercedes 136 puana yükselerek, Ferrari'nin 1 puan farkla önüne geçmiş oldu. 

Sezonun 5. yarışı olan İspanya GP 14 Mayıs'ta İspanya'da gerçekleşecek.

r3k9Ea.jpg

Edited by hocam
  • Like 1

SABRE    1,008
SABRE

Massa tur bindirirken orada bir katakulli yaptı ya neyse. ¬¬ Bottas ve aracı için iyi bir gündü, Hamilton'ın geride kalması garip oldu. 

hocam    79
hocam

Sürücüler Klasmanı

O06MlQ.jpg

Takımlar Klasmanı

m3yLAR.jpg

• Like 1

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Rusya GP sıralama turları, ilk tur ve son bi kaç tur ile bitti. F1'in bana göre tartışmasız en vasat pisti.. Bottas ilk turda işi bitirdi. Çok güzel kalktı ve her iki Ferrariyi kamyon sollar gibi geçip gitti. Son turlarda Vettel'in tehditleri karşısında hata yapmaması da galibiyeti getirdi. Rosberg ile kıyaslamıyorum ama ben son ana kadar bir hata yapacak diye bekledim ama Finlilerin soğuk kanlı olduklarını birkez daha hatırlattı sanki bize.. Yarışın ortalarında ilk dörtlünün giridin yarısına tur bindirmesi ve ilk dörtlü de dahil tüm araçlar arasında yer yer devasa farkların oluşması bu pistin ne kadar yanlış bir örnek olduğunun en bariz göstergesi heralde. Kaçırmadıysam tur bindirmeler haricinde geçiş bile olmadığı gibi deneme şansını bile vermeyen bir pist yarışında önüne geçti. Çok doluyum ne desem bilmiyorum... :pirate:

MidNighT    45
MidNighT

Yarışın sadece ilk 2 turu ve son 10 turunu seyredebildim diye üzülüyordum ama sanırım yarışta ondan ibaretmiş. :23: Yanlış hatırlamıyorsam neredeyse 10 yıl aradan sonra ilk iki cebi alan Ferrari, Bottas'ın muhteşem çıkışıyla yarışı da kaybetmiş oldu. Önümüzde İspanya ve benim favorim olan Monaco var ve eğer onları kaçırırsam üzülürüm.

Yarışı izleyemediğim için çok fazla yorum yapamayacağım ancak 3 gün gecikmeli de olsa Efsane Ayrton Senna'yı da anmadan olmaz. 23 sene olmuş ve bilmeyenler veya tanımayanlar için; Senna: Beyond The Speed of Sound filmini mutlaka izlemelerini tavsiye ederim.

billypostman    52
billypostman

Ben epeydir takip etmiyorum başlıktaki yazıları okumaya çalıştım, bu yıl Ferrari ile Mercedes arasında git-gel olacak gibi.

Bir zamanlar Alonso vardı, şimdi kümede kalmaya çalışan averaj takımları gibi olmuş. :oleyo:

Türkiye'ye gelirse güzel olur, bir kere gitmiştim start noktasından sola dönerkenki tribündeydim şimdi tekrar gelirse daha güzel bir tribünden izlemek isterim.

MidNighT    45
MidNighT

Bu hafta yarış İspanya'da. Monaco'dan önceki son durak. Arka arkaya 2 sevdiğim pist ancak İdman Tv bu sene beni hayal kırıklığına uğrattı; İspanya GP programında gözükmüyor. Umarım Monaco'yu veriri. Yarış programını da bırakayım izlemek isteyenler için;

Sıralamalar: 13 Mayıs 2017, Cumartesi Saat 15.00-16.00
Yarış: 14 Mayıs 2017, Pazar Saat 15:00

Geçen sene ilk turda Merco'ların kazası ve son turlara değin devam eden Vers - Rai çekişmesinden sonra bu sene güzel bir yarış bekliyorum. Sezon öncesi testleri de göz önüne alırsak sanırım bütün takılmarın en hazırlıklı olduğu pist demek yanlış olmaz.

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Cuma gününü geride bırakırken, ilk 2 antreman seasında Mercedes, Ferrarinin önünde yer aldı ve Redbull öndeki ikiliye yaklaşmış. Takımların güncellemelerinde Mercedes ile Redbull atak yapmış olarak görünüyor. Ferrari sıralamalarda ve yarışta cebinden ekstra performans çıkaramazsa haftasonunu beklentinin altında geçirebiliriz ancak berbat bir pistten geldiğimizi düşünürsek her şekilde güzel bir İspanya GP bekliyor bizi derdim. :)

SABRE    1,008
SABRE

Mercedes pole geri döndü ama inanılmaz yakın fark var. :) Güzel bir yarış olacak. 

Poz. Pilot Takım Motor Derece Fark
1 united_kingdom Lewis Hamilton  Mercedes Mercedes 1'19.149  
2 germany Sebastian Vettel  Ferrari Ferrari 1'19.200 0.051
3 finland Valtteri Bottas  Mercedes Mercedes 1'19.373 0.224
4 finland Kimi Raikkonen  Ferrari Ferrari 1'19.439 0.290
5 netherlands Max Verstappen  Red Bull TAG 1'19.706 0.557
6 australia Daniel Ricciardo  Red Bull TAG 1'20.175 1.026
7 spain Fernando Alonso  McLaren Honda 1'21.048 1.899
8 mexico Sergio Perez  Force India Mercedes 1'21.070 1.921
9 brazil Felipe Massa  Williams Mercedes 1'21.232 2.083
10 france Esteban Ocon  Force India Mercedes 1'21.272 2.123

Abdulhamid    34
Abdulhamid

@SABRE  aynen katılıyorum. Alonso nun da kendi evinde 7. olması gayet güzel oldu. Yarışta da aynı performansı gösterebilecek mi bakalım? Heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Ayrıca Vettel in son sector de lastik probleminden dolayı pole pozisyonunu kaçırdığını düşünüyorum. Bakalım yarışta enler olacak ...

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

@Abdulhamid  Vettel lastik probleminden dolayı değil de bireysel hatadan dolayı zaman kaybettiğini açıkladı. Rai'de aynı şekilde kaybetti. Son seansda ilk 2 sektörde Mercedes'ten daha iyi gelirlerken son sektörde yenildiler. 

Yarın geçişe çok izin vermeyen bu pistte ilk viraj sonrasında dizilim ile pitstop stratejisi yarışın sonucu ve özeti olacak gibi görünüyor. İnşallah yarış içinde ekstradan karışıklık oluşturacak olaylar ile daha zevkli bir yarış izleriz. :)

TamerÇ.    96
TamerÇ.

Sen ilk iki sektörde önde gel son sektörde yarım saniye fark ye olacak iş değil :punish: Ben güzel bir yarış izleyeceğimizi düşünüyorum. Gerek ön sıraların gerek orta sıraların birbirine çok yakın oluşu yarışa bence etki edecek.

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Lastikler arasındaki alışılmadık farklar İspanya GP'sini karıştırabilir

Haas VF-17 Pirelli tyres and wheelFerrari mechanics with Pirelli tyresPirelli tyres

Yumuşak ve orta sert hamur arasındaki tur başına 2 saniyelik fark ve 2017'nin yüksek downforce seviyeleri, İspanya GP'sinde tahmin yapmayı zorlaştıracak.

Pirelli'nin bu hafta sonuna getirdiği lastik hamurları takımların işini biraz zora soktu - sert lastik neredeyse hiçbir işe yaramazken orta sert hamur, yumuşak lastiğe oranla bariz şekilde yavaş kaldı.

Kurallara göre yağmurun olmadığı yarışlarda pilotların iki farklı lastik hamuru kullanması gerekiyor. Bu nedenle ekiplerin yarışta orta sert hamuru olabildiğince kısa süre kullanmanın yollarını bulması gerekiyor.

Kağıt üzerinde 3 pit-stop stratejisinin (2 yumuşak hamurlu stint, orta sert lastiklerle kısa stint) nispeten daha hızlı görülmesi işleri iyice karıştırıyor.

Pirelli'nin F1 yarış direktörü Mario Isola, Motorsport.com'a konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"Yumuşak lastik oldukça iyi performans gösteriyor fakat orta sert hamurda biraz kayma yaşanıyor."

"Toplamda 3 set yumuşak, 1 set orta sert hamurun kullanıldığı 3 pit-stop en hızlı strateji."

"2 set yumuşak, 1 set orta sert lastik ile 2 pit-stop yapmak da mümkün. Bu birkaç saniye daha yavaş ancak trafiğe takılmazsanız düşünülebilir."

"Bu pistte geçiş yapmanın kolay olmadığını göz önüne alırsak, birçok takımın yumuşak hamurlarla 25'er tur atacağını söyleyebiliriz. Orta sert hamur büyük ihtimalle kısa bir son stintte kullanılacak."

Takımların orta sert lastiğe geçiş yapacağı zamanlar fark gösterecektir. Williams teknik patronu Paddy Lowe, lastikler arasındaki büyük farkın geçişlere yardımcı olacak tur zamanı farkları doğuracağına işaret etti.

"Eğer tur zamanları arasında alışılmadık büyüklükte bir fark varsa; bu, nasıl bir yol izleyeceğimizi analiz etme metodumuza etki edecektir."

"Yarışta işleri ilginçleştireceği kesin. Geçişleri sağlayan bu farklar, beklenmedik sonuçlar ve farklı stratejiler oluyor. Büyük ihtimalle seyirciler için iyi bir yarış olacak."

DRS etkisi

İlginç olan bir diğer nokta ise, 2017 araçlarının son virajın doğası üzerindeki etkisi. Bu durum da geçişlere yardımcı olacaktır.

Daha önceki yarışlarda Circuit de Catalunya'da geçiş yapmak, son virajda öndeki aracı yakından takip etmek çok zor olduğu için, kolay bir iş olmamıştı.

Araçların daha fazla downforce (yere basma kuvveti) üreterek bu virajı neredeyse tam gaz dönmesi araçların birbirini takip etmesini kolaylaştıracaktır. Buna bir de 100 metre uzatılan DRS mesafesini eklediğinizde, geçişler kolaylaşacaktır.

Lowe, bunun takımlara yarayacağını düşünüyor.

"Geçmişte gördüğümüz gibi burası geçiş yapmanın oldukça zor olduğu bir pist. Uzayan DRS mesafesi en azından şansı arttıracaktır."

İspanya GP öncesi: Yarış Gridi

2017 Formula 1 sezonunun 5. yarışı İspanya Grand Prix'si, dün yapılan heyecan verici sıralama seansı sonrasında işte böyle şekillendi.

1

united_kingdom-2.jpg Lewis Hamilton

Mercedes
  Mercedes.png

2

germany-4.jpg Sebastian Vettel

Ferrari
  Ferrari.png

3

finland-2.jpg Valtteri Bottas

Mercedes
 Mercedes.png

4

finland-2.jpg Kimi Räikkönen

Ferrari
  Ferrari.png

5

netherlands-2.jpg Max Verstappen

Red Bull
  RedBull.png

6

australia-2.jpg Daniel Ricciardo

Red Bull
  RedBull.png

7

spain-2.jpg Fernando Alonso

McLaren
  McLaren.png

8

mexico-2.jpg Sergio Pérez

Force India

ForceIndiaPink.png

9

brazil-2.jpg Felipe Massa

Williams
 Williams.png

10      

france-2.jpg Esteban Ocon

Force India
  ForceIndiaPink.png

11

denmark-2.jpg Kevin Magnussen

Haas
  Haas.png

12

spain-2.jpg Carlos Sainz

Toro Rosso
  ToroRosso.png

13  

germany-4.jpg Nico Hülkenberg

Renault

Renault.png

14

france-2.jpg Romain Grosjean

Haas

Haas.png

15 

germany-4.jpgPascal Wehrlein

Sauber

Sauber.png

16

sweden-2.jpg Marcus Ericsson

Sauber

Sauber.png

17  

united_kingdom-2.jpg Jolyon Palmer

Renault

Renault.png

18

canada-2.jpg Lance Stroll

Williams
 Williams.png

19  

belgium-2.jpg Stoffel Vandoorne

McLaren
  McLaren.png

20

russia-2.jpg Daniil Kvyat

Toro Rosso
  ToroRosso.png

İspanya GP: Bugün Saat 15:00

Edited by AasgaarDvoLuNDagR

TamerÇ.    96
TamerÇ.

Ulan Verstappen yedin Raikkonen i

Düzeltme: Raikkonenin hatasıymış

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR
TamerÇ., 1 saat önce tarihinde yazdı:

Ulan Verstappen yedin Raikkonen i emoji48.png

Düzeltme: Raikkonenin hatasıymış emoji26.png

Rai'nin hatası olamaz arka lastiği Bottas'ın ön lastiği ile temas sonrasında kontrolü kaybedip Vers veledine çarpıyor. Vers için sevindim açıkcası cesur ataklarının meyvesini hep böyle alır umarım. :)