Jump to content
Sign in to follow this  
SABRE

Formula 1 2017 Sezonu

Recommended Posts

TamerÇ.    96
TamerÇ.

Ferrarinin bugün Rai yi bu kadar kolay harcayabileceğini düşünmesinin sebebi Rai nin karakteridir. Rai diğer pilotlar gibi şımarık-mızmız olsaydı, popüler olma amacı güdüp medyaya oynasaydı son 10 yıldır Rai den başka pilotun esamesi okunmazdı. Ne Ham ne Vettel ne de diğerleri. Adam sadece işini yapıp kenara çekildiği için Ferrari Rai yi harcamaya, ikinci plana atmaya çalışıyor. İşte bu yüzden de bu adam saygıyı sonuna kadar hak ediyor. Rai'nin askerleriyizz :Headbang::ole8:

• Like 1

MidNighT    45
MidNighT

İnanılmaz yoğunluğum sebebiyle değil yarıştan sonra; neredeyse aradan 1 hafta geçtikten sonra fırsat bulabildim foruma girmeye. :shock: Konuşulacak, yorum yapılacak pek çok şey dile getirilmiş zaten söyleyecek pek bir şey yok. Ben Rai pole ü aldığı zaman bile Ferrari'den böyle bir hamle bekliyordum. Pit-stop sonrası arada açılan 10sn farkı görünce bir an Rai yarışı bırakacak diye bile düşünmedim değil. Ferrari resmen Monaco zaferini Rai'nin elinden aldı. Zaten podyum seramonisindeki yüz ifadesi her şeyi açıklıyordu. Yayında İdman-tv spikerlerinden yarış sonrası Hamilton'a kadar (ve hatta sanırım Serhan Acar da yarış esnasında dile getirmiş) bir çok mecrada da bu yönde fikir birliği var. Yabancı bir çok internet haber sitesinde de bunu destekler analizler yapılmış ancak olmuş bitmiş bir konuyu da fazla sündürmenin manası yok kanaatindeyim. Yarışta gelenek bozulmayarak SC pite girdi ve kahramanın Button olması talihsizlikti sanırım. Halbuki Alonso o kadar tembih etti "arabama iyi bak" diye. Alonso'nun da Indy 500'de 1. (yanlış hatırlamıyorsam) giderken Honda motoruna yenik düşmesi ise traji-komik bence. :25: Mercedes performansının da bu kadar düşük olması da ilginçti ve pist itibariyle fazla geçişe izin vermemesi çok büyük dezavantaj oldu onlar için. Sanırım sezon böyle devam ederse Rai'den bir emeklilik kararı çıkma ihtimali yüksek. ¬¬

TamerÇ.    96
TamerÇ.

Pist rekoruyla Ham Pole'de :good:

Senna'nın kendi kaskını hediye ettiler Ham'e çok güzel bir andı.

Edited by TamerÇ.

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Ham pist rekoru kırdı, polü de aldı da Senna'nın kaskını niye verdiler anlamadım. İmitasyon falan ayarlasalardı. :pembe: Sezon ortasında öylesine bir yarış öncesi pol için Senna'nın kaskını armağan etmeleri beni hem şaşırttı, hem de içim burkuldu. :)

• Like 1

TamerÇ.    96
TamerÇ.

Duygusal bir davranış oldu biraz. Ham'in hem idolü olması, pilot olma nedeni olması hem de pole pozisyonu sayısında Senna'yı yakaladığı için aileden bir jest oldu. Güzel oldu bence.

MidNighT    45
MidNighT

Senna'nın ailesi Ham'a çok büyük ve güzel bir jest yaptı, yarışı kanamasa bile evine götüreceği kupadan çok değerli bir şey kazandı. Bugünün favorisi de kesinlikle Hamilton; Mercedes bu pistte daha güçlü olacak gibi görünüyor, Kanada'nın heyecanlı geçen yarışlara sahne olan bir pist olduğunu da göz önüne alırsak özellikle orta sıralarda bolca aksiyon görebiliriz.

Verilen kask bir kopyaymış, orjinal kaskı daha sonra vereceklermiş.

Kaynak: https://tr.motorsport.com/f1/news/senna-nin-ailesi-kaskla-ilgili-karisikliga-acikliga-kavusturdu-917052/

Edited by MidNighT
Ek

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Evet Ham'in idolü ayrıca pol sayıları eşitlendi ancak bana göre daha çok değerliydi o kask, kopyası verilmiş olsa da ileride gerçeği de verilecekmiş. Ham bugün yarışı kazanır da kupa yerine kaskı havaya kaldırmazsa gerçek kaskı Senna'nın ailesi vermesin. :biggrin: Senna kaskı yarım ekmekse şampiyonluk 3 çeyrek gibi benim gözümde... :sayoleyo: O yarım ekmeğe de ulaşmak için kriter belirleyemezdim... :superman:

Bugün yarış temiz başlasın ve sonuna kadar da farklar oluşmadan çok yakın geçsin istiyorum. Ayrıca birkaç başarılı ve yetenekli pilot! dün bize gösterdi ki SC'sız bir yarış olmayacak sanırım. :tesbihleyo:

• Like 1

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Kanada GP öncesi: Yarış Gridi

2017 Formula 1 sezonunun 7. yarışı Kanada Grand Prix'si, dün yapılan heyecan verici sıralama seansı sonrasında grid işte böyle şekillendi.

1    

united_kingdom-2.jpg Lewis Hamilton           44 

Mercedes
  Mercedes.png

2     

germany-4.jpg Sebastian Vettel          5  

Ferrari
  Ferrari.png

3    

finland-2.jpg Valtteri Bottas           77 

Mercedes
 Mercedes.png

4    

finland-2.jpg Kimi Räikkönen            7  

Ferrari
  Ferrari.png

5    

netherlands-2.jpg Max Verstappen           33  

Red Bull
  RedBull.png

6    

australia-2.jpg Daniel Ricciardo            3  

Red Bull
  RedBull.png

7   

brazil-2.jpg Felipe Massa                19  

Williams
 Williams.png

8    

mexico-2.jpg Sergio Pérez                11 

Force India

ForceIndiaPink.png

9   

france-2.jpg Esteban Ocon              31 

Force India
  ForceIndiaPink.png

10         

germany-4.jpg Nico Hülkenberg          27  

Renault

Renault.png

11   

russia-2.jpg Daniil Kvyat                26 

Toro Rosso
  ToroRosso.png

12   

spain-2.jpg Fernando Alonso        14  

McLaren
  McLaren.png

13   

spain-2.jpg Carlos Sainz                55  

Toro Rosso
  ToroRosso.png

14  

france-2.jpg Romain Grosjean        8  

Haas

Haas.png

15    

united_kingdom-2.jpg Jolyon Palmer            30  

Renault  Renault.png

16  

belgium-2.jpg Stoffel Vandoorne          2   

McLaren
  McLaren.png

17  

canada-2.jpg Lance Stroll                  18   

Williams
 Williams.png

18  

denmark-2.jpg Kevin Magnussen         20   

Haas
  Haas.png

19  

sweden-2.jpg Marcus Ericsson            30   

Sauber

Sauber.png

20  

germany-4.jpgPascal Wehrlein          94   

Sauber  Sauber.png

icon128x128.png Kanada GP: Bugün Saat 21:00

SABRE    1,008
SABRE

Ham'ın son turu çok temizdi herhalde yoksa 0.3 sn falan büyük fark. Umarım o kadar fark yoktur ve kalkışta bir Vettel sürprizi izleriz. 

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Ham, Vet'e oranla daha temiz bir tur attı, özellikle Ferrari'nin güçlü olduğu son sektör sonucu belirledi. Burada hata yapmasaydı daha yakın bir sonuç görürdük sanırım. Ek olarak Ferrari strateji hatası yaptı bana göre, Mercedes pilotlarına son denemeleri için 2 tur şansı verirken, Ferrari pilotlarına tek tur attırdı. Bu da büyük ihtimal daha gergin bir son deneme yapmalarını sağladı. Halbuki Q1'e Ferrari sert lastikle çıkıp, Q3 için ekstra lastik avantajına sahipti. Ayrıca yarış dinamikleri ile daha yakın olacaklardır, sorunsuz bir araç ile benim temennim bu şekilde... Özellikle ilk pitlere kadar, yarışın zevkini kaçıracak bir fark oluşmasını beklemiyorum.

Edited by AasgaarDvoLuNDagR

MidNighT    45
MidNighT

İşin açıkçası ben de pek anlam veremedim neden Senna'nın kaskı Ham'a verildi.? İdolü de olsa Senna'nın ölümünden sonra bir çok rekoru hali hazırda kırıldı ve ben hatırlamıyorum daha önce böyle bir hediye durumu. Sanırım Ham ile aile arasında daha önceden bir tanışıklık olabilir zira Ham'ın hayranlığı ve hatta Senna sevgisinden dolayı sarı kask kullanması F1'e geldiğinden beri bilinen bir gerçek. Gerçi biraz da objektif olmak gerek: malum şahsı pek sevmediğim için Efsane'nin kaskı neden kendisine verildi diye sinir oluyorum muhtemelen. Kask Rai'ye verilse sanırım tam tersi bir tepkiyle çok daha keyifli olurdum. :fool:

Her neyse, bu sezon daha önce de sıralamalarda oluşan büyük farkın yarışa yansımadığını gördük; kanımca (umuyorum) yarış buna nazaran daha yakın geçecektir. Ham ile Vet farkının Vet ile Bottas arasındaki farktan az olması da bunu gösterir nitelitke bir yerde. Yine bir İdmanTv klasiği olarak son dakika yayın programı değişikliği yapılmış ancak bu defa programda yokken yarışı vermeye karar vermişler; saat 9'da. Kanada'daki geçmiş yarışları da düşünürsek keyifli bir yarış bizi bekliyor.

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Bence o kask verilerek olayı çok basitleştirdiler. Tamam idolü olabilir ama en basit tabirle şuan yaşayan F1'e gönül vermiş herkesin ya idolü ya da saygısını kazanmış bir pilottur Senna... Burada bir istisna Prost ve Bernie ikilisini dahil etmiyorum. Senna, F1'e geldiği yaş ve kazasına kadar geçen sürede yaptıkları yada yapmadıklarıyla çok ayrı bir klasmanda... MSC şuan zirvede olabilir varyasyonlarla da konuşmak çok doğru gelmiyor bana ancak MSC ile başlayan .Vettel ve Hamilton ile devam eden dominasyon yıllarında bulunsaydı ve onların yaşında F1'e adım atsaydı nasıl bir tablo ile karşı karşıya kalırdık tahmin bile edemiyorum. Senna dönemi pilotajın en ön planda bulunduğu yıllardı, MSC zamanıyla birlikte araçlar da pilot üzerindeki yükü alıp hatta pilotların co-pilot olarak devam ettiği yıllara kadar getirdi bizi... Rai'ye bakış açım önceki iletimlerimde de anlaşılabilir seviyedeyken, yine de Senna'nın kaskına kavuşmasını bu kadar kolay pollerin alındığı bir zamanda bir pol daha alarak verilmesini doğru bulmazdım. :)  Belki şampiyonluk olursa o zaman yine de üzerine ciddi düşünmem lazım... :foleyo:

Kanada GP Sıralama turları ve dereceler:

Kanada GP öncesi pilotların lastik durumları:

Ben yukarıdaki iletimde Ferrari lastik saklıyor diye düşünmüştüm ama bu yarış ile birlikte takımlar kendi tercihlerine göre lastik seçimleri yaptığını unutmuşum. :)

Ferrari'de 1 set fazladan süper yumşak olduğu için Q1'i bu lastikler ile geçtiler. Ön tarafta Mercedes dünkü sıralamalarda yanlış hatırlamıyorsam 1-2 tur daha yeni ultra yumşak lastiklere sahipler Redbull'da Mercedes'e yakın lastik durumunda ancak öndeki dörtlü ile varlık gösterebilecek bir durumda olduğunu düşünmüyorum.

• Like 2

TamerÇ.    96
TamerÇ.

Vettelin kanadı kırılınca ayağa kalkıp oynayasım geldi :olemaganda:

• Like 1

SABRE    1,008
SABRE

Verstappen tüm yarış keyfimin içine etti başlarda ama Vettel sonradan iyi toparladı neyse ki. Kaybı minimuma indirdi, bundan sonra önümüzdeki yarışlara bakacağız ve aynı şanssızlığın Ham'ın da başına gelmesi için duacı olacağız. :D 

• Like 1

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Facia gibi bir çıkış yaptı Ferrari pilotları, Vers veledi temiz taraftan çıkış ile neredeyse Ham'i bile avlayacaktı... :superman: Veled istanbul trafiğinde makas atıyor sanki...:butwhy:  Orta sıra takımları olarak kabul edilen Red Bull(orta-ön) ve Force India(tam orta) takımlarını Ferrari geçemedi, çok büyük lastik farkı olmasa Vettel de geçemeyecekti. Rai her zamanki gibi şansızlık yaşayıp, son turlarda Ferrari kokteylini sadece Vettel'e bıraktı. Yaz arasında Türkiye'deki hamamlar kendisini bekler... :tesbihleyo: Ricardo pisttin de kendine yardımı ile 3.'lüğü aldı. Perez'i hiç sevmem resmen Ocon'un 3.'lük şansını çöpe attı. Ocon'un yerinde olmak vardı son turda arkadan bodoslayıp al sana Ricardo demek vardı. :olemaganda: Alonso ufak bir aradan sonra kanser olma seasına kaldığı yerden tam gaz devam etti. :smurf:  Ham bedavadan yarış kazandı, Bottas ilk turlarda tansiyonu çıktı sonradan ipi kaçmış balon gibi süzüldü durdu. :alien: Sainz pistin tapusunu almışçasına hayal aleminde yaşayıp, katliam yaptı. Akıl sağlığı tekrar kontrol edilene kadar ehliyetine el konulmalı... :foleyo: Geçen yarış sonunda Ferrariye edilen beddua  fazla gelmiş olacak ki Rai'ye kadar vardı... :devil:  Bazı gruplar birbirine çok yakındı ama bu kadar vasat bir yarışı ne yalan söyliyeyim tahmin bile edemezdim. :) Sonraki yarış Bakü'de ve yine heyecansız bir vasat bir yarış daha bizi bekliyor, biz onu her ne kadar beklemesek de... Ah Tilke ah... :)

• Like 1

MidNighT    45
MidNighT

Bu seneki araçların en büyük sorunu olan kirli hava problemi bu pistte de kendini gösterdi. Hız ve lastik farkıyla önceki aracı yakalasalar bile geçmek büyük bir problem gibi gözüküyor. Yarıştan önce de tahmin ettiğim gibi yarışı Ham kazandı ancak ilk tur ve son bölüm hariç çok keyifli bir yarış olmadı. Vettel o kadar gerilere düşüp bir şekilde yine üst sıralara geldi ya ne diyim. Vers'in çıkışı ise her ne kadar temas olsa da bu seneki en güzel çıkıştı kesinlikle, bir anda ok gibi fırladı. Monaco'dan sonra Vettel'in kanadını biçmesi ne yalan söyleyim beni mutlu etmedi değil ama sonuç... Sonuç olarak Hamilton kusursuz bir hafta sonu geçirdi ve yarışı da sonuna kadar haketti.:good:

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Kirli hava, DRS, öndeki aracı takip ederken lastik aşınması, frenlerin aşırı ısınması vs. vs..

Eskiden böyle miydi... Arkadaki araç öndekinin hava koridoruna girmeye çabalardı, öndeki araç da arkadakini kendi arkasına gelmesin diye yarış çizgisinden çıkar zikzaklar bile çizerdi. Arkadaki araç öndekinin hava koridoruna girdiği anda öndeki büyük ihtimal kaybeder, arkadaki ok gibi öne fırlar, aniden hızlanan aracı öndeki ile temas yaşamasın diye saliselik hareket ile önünü açar geçişini yapardı... Arkadaki araç öndekinin hava koridoruna girdiği anda ne heyecanlar yaşardık...

Şimdi öndeki ile arkadaki arasında düzlük sonrası 1sn hatta 0,5 sn civarında bir fark varken viraja arka arkaya bir giriyorlar, viraj çıkışı arkadakinin feleği şaşıyor aracı yolda tutayım diye ve fark yeniden 1-2 sn civarına çıkıyor. Başlıyor bir can sıkıcı ve gerici bir döngü... Yaklaaşş - uzaaakllaaşşş... Tüm yarış böyle bitiyor. Ezici bir motor ve şasi farkı yoksa yarış başında bırak izlemeyi son tura yetiş hala aynı döngüdeler..  DRS diye bişey çıkardılar o bile artık geçişlere imkan tanımıyor. Trulli trenine söverdik onu bile mumla aratıyorlar... Bir de kasaplar var ki arkadaki geçişe çıktığı anda bodoslama önüne kırıp insan hayatına tecavüz ediyorlar... Nereden nereye... :)

• Like 1

TamerÇ.    96
TamerÇ.

Orion abi tek başına savaşıyor :D Hiç kusura bakma abi burada o kadar adamız Vettelin ayağını kaydıracağız :ole8:

Sonuçtan yana (geçen yarışın üstüne) memnun olsam da kötü bir yarış oldu. Sainz-Massa olayı, Vers, Rai, Alonso hayal kırıklığı oldu.

Allahtan röportajları Charles Xavier abimiz yaptı da yüzümüz güldü :D Ric ve Xavier siz ne pis adamlarmışsınız öyle yahu :ole8:

• Like 1

SABRE    1,008
SABRE

Gördük işte sizin Rai'yi. Vettel ta son sıradan geldi 4. oldu Rai altında Force India varmış gibi sürdü arabayı. Force India demişken onları geçemeyen de ayrıca Rai'di yani Ferrari aracında bir sorun olduğunu düşünmüyorum ben. :D Araç Mercedes ile aynı kulvarda hatta önde bile diyebiliriz. Verstappen Vettel'in kanadı uçurmasaydı bambaşka bir yarış olabilirdi. Ön gruba yaklaşamaması, Mercedes'in bu kadar rahat duble elde etmesi tamamen Rai'nin suçu. Seneye zaten Sainz falan gelsin şöyle genç pilotlar damardan yetiştirelim Rai'nin 2. pilotluğu ile de gitmeyecek bu iş. :oleyo:

Bu yarış nazarlık oldu böyle, sizin söylemlerinizle bir şey olmaz Vettel'e, en büyük desteği ben veriyorum haftaya 1. :D Bakmayın aslında benim de çok sempatim yok Vettel'e ama Ferrari aşkına destekliyoruz. :D 

• Like 1

AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Bir önceki yarıştan sonra Rai bana göre süperdi. Ben olsaydım boşluğa düşerdim. Bu sebeple ben değil Rai pistte orası ayrı... :fool: Ayrıca Rai'yi görecek tek bir nokta var o da lastikleri çime kaptırıp yerini de Perez'e vermesiydi. Bunun nedeni de bence kabul edilebilir bir durum olarak Ferrari'nin bu pistte lasitkleri tam olarak çalıştıramamasıydı...

Ama baştan alırsak, Vet-Rai kirli taraftan kalktığı için her ikisi de sıra kaybetti. Burada Rai'yi görecek bir durum yok. SC pistten ayrıldıktan sonra soğuk olan lastikler ile pistte tutunamayıp, çime çıktı sıra kaybetti. Sonrasında pist dinamikleri gereği geçemeyeceği araçların arkasında kaldı. Bu araçlar sırası ile Mercedes-Force India-Redbull idi ki en zor 2. sıradaki aracın arkasında kaldı. Neden force india dersek düzlük hızı yüksek olan mercedes motoruna sahip olmasındandır.

Rai geçemedi, peki Vettel geçebildi mi, o da geçemedi. :biggrin: Taa ki en yumşak lastiğe geçip çok daha fazla aşınmış, sert lastikleri olan Force India'ların arkasına gelince... Rai'yi US stint taktıktan sonra takım telsizinden niye Rai'ye Vet SS'de kalacak diye cevap verdiler? Sandılar ki Vettel geçer, 3-5 tur baktılar yemiyor, Rai'yi de deneme tahtası olarak kullandılar o zaman US takmadan devam edecek Vet'i piste çağırıp US taktılar... :butwhy:

Rai'nin şansızlığı frenlerinin takip esnasında bitme noktasına gelip US'leri taktıktan sonra zorlamasıyla bitirmesiydi... :)

Vettel yukarıda açıkladığım Force Indialar haricinde kimi geçti peki sadece çöp araçları... :tesbihleyo:

Vettel'in tek podyum şansı vardı. 5 kırmızı ışık sonrasında 2. virajı ilk 3'de dönebilseydi. Yarış esnasında Ham'i ya da Bottas'ı geçebilir miydi. Hayal bence. :pembeoleyo: Sadece Bottas'ın önünde aracını konumlandırıp sürekli savunma yapabilirdi. Ham'in son turlarda daha sert lastiklerle ve eskimiş durumdayken attığı en hızlı tur Mercedes'in olayını özetliyor zaten.   Tabi bu tablo Montreal için geçerli. :)

Mercedes'in double yapmasının suçlusu Rai olabilir mi ? Rai yerine Sainz mi ?  Benim bu yarışı tekrar tekrar izlemem gerek... :pembe: