Jump to content
Sign in to follow this  
ledzep

Aracınız KM'de Ne Kadar Yakıyor?

Recommended Posts

maksut63    16
maksut63

2016  Renault Kadjar Icon 1.5 dCi 110 bg

100 Km'de şehiriçi - şehirlerarası karışık  5,3 lt

suivant    2
suivant

Lada Vega 2000 model. 

Şehir içi dur kalk bekle somurt: 0,33-0,40 TL

Şehir dışı bas gitsin: 0,22-0,27 TL

• Like 1

mnth    263
mnth

2011 Kia Cerato Benzinli Otomatik

0.42 - 0.50 arası değişiyor...

CinTonik    242
CinTonik

WV Passat 2010 Comfortline 1,4 TSI  DSG ---> Şehir içi : 5,5-6 lt arası. Şehir dışı 4,5 litreye kadar düştüğünü söyleyen var ama ben yapmadım bilmiyorum.

BuDu    154
BuDu
BuDu, 12.02.2017 - 18:30 tarihinde yazdı:

Audi A3 1.6 Ambiente. Kilometrede 29 kuruş yakıyor.

7-8 litre/100 km olduğunu belirteyim. Kuruş hesabını da yanlış yapmışım.

Edited by BuDu

mnfc    717
mnfc
alihsans, 24.02.2017 - 18:38 tarihinde yazdı:

2012 Alfa Romeo Giulietta TCT

Aracın yakıt sarfiyatı tamamen sürücüye bağlı.

Şehir içi: Hanım kullanımı 8,0 lt, alihsans kullanımı 11,0 lt.
Şehir dışı: 6,0 lt hız sabitleyici ile kullanım (110-120 km/s), tempolu 12,0 lt (200-240 km/s)

--------------------------------------

Fiat Doblo 1.3 M.Jet 90Hp

Şehir içi: 7,5 lt.

Memnun musunuz bu araçtan, bir ara niyetim vardı ama bir farı 60 günde getirtmiştik vazgeçmiştim.

rjxone    9
rjxone

Renault Clio 2016 1.2 Benzinli

Şimdilik şehir içi 7.2 - 7.3 lt / 100 km

Şehir dışını henüz test etmedim.

alihsans    354
alihsans
mnfc, 22 saat önce tarihinde yazdı:

Memnun musunuz bu araçtan, bir ara niyetim vardı ama bir farı 60 günde getirtmiştik vazgeçmiştim.

Ben memnunum. Hatta sınıfının en iyi otomobili olduğu fikrindeyim. Ben farımı bir günde değiştirttim.

Ama aracın niçin alınacağı önemli. Benim için önemli olan tasarım, performans ve güvenlik (yol tutuşu vb.). Hepsi bu araçta var.

Pamuk gibi direksiyon, sünger gibi süspansiyon, salon kadar bagaj, Almanların işçiliği, Fransızların yakıt sarfiyatı gibi öncelikler varsa alınmaması lazım.

• Like 1

mnfc    717
mnfc

Bir ara lancia test etme imkanım olmuştu cidden çok beğendim o aracı da, ama artık ülkeden çıktı bir turbo aparatı için 5000 tl istiyorlar. Bu tip güzel arabalar yerine linea albea bozması Egea satıyorlar.

• Like 1

alihsans    354
alihsans
mnfc, 8 dakika önce tarihinde yazdı:

Bir ara lancia test etme imkanım olmuştu cidden çok beğendim o aracı da, ama artık ülkeden çıktı bir turbo aparatı için 5000 tl istiyorlar artık. Bu tip güzel arabalar yerine linea albea bozması Egea satıyorlar artık.

Vatandaşın talebi o yönde. Aynı donanımda Lancia Delta, Alfa Romeo Giulietta, Fiat Egea Hb modellerini aynı fiyata satsalar en çok Egea satılır.  :)

Vatandaş çöp araba seviyor, onlar da getiriyor.

Edited by alihsans
  • Like 1

Putte    1,605
Putte
On 2/17/2017 at 3:16 PM, akar1m said:

süper değerler bence. 218 ps 450nm dizel bmw motorun tadı farklı tabi :)

araba nasıl hızlandığını hissettirmiyor bile. 

Golf 7 1.4 TSI motor ile 5.2 - 8.9 lt arasında değişiyor tüketim değerlerim. her yakıt alışımda bu sefer çok sakin gideceğim diye kendime telkinde bulunsamda gerçek hayatta iş bambaşka oluyor. kendimi selektörle millete ateş ederken buluyorum :)

Araba nasıl hızlandığını hissettirmiyor derken onu açayım biraz.

Sport modda gazı köklerseniz o an 100 le bile gidiyor olsanız sizi koltuğa yapıştıran ivmeyi hissedersiniz. 

Ancak kullanıyorsunuz yavaş yavaş da gazlıyorsunuz bir tane anlatayım benden:

Sakaya'dan TEM otoyolundan İstanbula dönüyorum. Düşüne düşüne müzik dinleyerek filan ilerliyorum. Bir farkettim arabanın biri Tem otoyolunun ortasında duruyor. İçimden manyaklara bak dedim. Yanlarından geçerken foto finiş karesi misali yüzlerindeki şaşkınlığı gördüm. O anda km me baktım 263 km/h . Şok oldum 160-180 le filan gidiyorum sanıyordum. Tabi adamalr da yolun ortasında durmuyormuşlar tahminen 50-70 km/h aralığında gidiyorlardı. Benim hızım çok yüksek olunca bana duruyorlarmış gibi gelmiş meğer :)

Bu arabada dalarsanız kullanırken çevresel gürültü düşük olduğu için ne kadar hızlandığınızı anlamayabilirsiniz.

• Like 2

mnfc    717
mnfc
alihsans, 9 dakika önce tarihinde yazdı:

Vatandaşın talebi o yönde. Aynı donanımda Lancia Delta, Alfa Romeo Giulietta, Fiat Egea Hb modellerini aynı fiyata satsalar en çok Egea satılır.  :)

Vatandaş çöp araba seviyor, onlar da getiriyor.

Benim arabayı gören neden aldın ki bunu satamazsın diyor, satma niyetim yok ki ihtiyacımı karşıladığı sürece alırken neden satacağımı düşüneyim.

akar1m    18
akar1m
15 minutes ago, Putte said:

Araba nasıl hızlandığını hissettirmiyor derken onu açayım biraz.

Sport modda gazı köklerseniz o an 100 le bile gidiyor olsanız sizi koltuğa yapıştıran ivmeyi hissedersiniz. 

Ancak kullanıyorsunuz yavaş yavaş da gazlıyorsunuz bir tane anlatayım benden:

Sakaya'dan TEM otoyolundan İstanbula dönüyorum. Düşüne düşüne müzik dinleyerek filan ilerliyorum. Bir farkettim arabanın biri Tem otoyolunun ortasında duruyor. İçimden manyaklara bak dedim. Yanlarından geçerken foto finiş karesi misali yüzlerindeki şaşkınlığı gördüm. O anda km me baktım 263 km/h . Şok oldum 160-180 le filan gidiyorum sanıyordum. Tabi adamalr da yolun ortasında durmuyormuşlar tahminen 50-70 km/h aralığında gidiyorlardı. Benim hızım çok yüksek olunca bana duruyorlarmış gibi gelmiş meğer :)

Bu arabada dalarsanız kullanırken çevresel gürültü düşük olduğu için ne kadar hızlandığınızı anlamayabilirsiniz.

@Putte Abi, 

Dediklerinize kısmen katılıyorum.  Şundan dolayı kısmen katılıyorum; ben kendim yaptığım testlerde 525 xdrive testinde araçtan mıdır bilmiyorum ama o bahsettiğiniz ivmeyi yaşayamadım belkide benden kaynaklıdır bu durum, belkide arabada bir sıkıntı vardır. Çünkü araç test aracıydı, ikame olarak kullandım. 
Dizel araba benim için her zaman düşük performans demektir. Aman ha yanlış anlamayın :) Benzinli motordaki o yapıştırma yüksek torku pek yaşamıyorum dizelde demek istediğim buydu. Diğer verdiğiniz örnek çok güzel olmuş E segmenti ve 5 serisi tipi araçlarda yolda kurşun hızında gidiyorsunuz ama hiçbirşey hissetmiyorsunuz buna katılıyorum. 

yahu şu başlığa girdikçe saçma vergi sisteminden dolayı düzgün araçlara binemiyoruz durumu aklıma geliyor sinirleniyorum :)

Edited by akar1m

Putte    1,605
Putte

Bizim çocuk bunun ayarlarıyla oynatmış olabilir. Benimki gaza yapıştırdın mı sport mod da sırtını koltuğa yapıştırıyor. Sağlam accelarasyonlu.

• Like 1

akar1m    18
akar1m
26 minutes ago, Putte said:

Bizim çocuk bunun ayarlarıyla oynatmış olabilir. Benimki gaza yapıştırdın mı sport mod da sırtını koltuğa yapıştırıyor. Sağlam accelarasyonlu.

mümkündür o motor modifiyeye açık, yüksek hacimli olduğundan limitleride iyi olabilir. bi kere şanzıman ZF ;)

Putte    1,605
Putte

Bizim çocuk dediğim şoförümüz arabalarımızla ilgilenir şirkette. Bunu 300 beygir filan yapalım abi. Bir tunning filan... Ben de elleme kalsın böyle demiştim. Ama ellemiştir o. Rahat durmaz.

MavericS    20
MavericS

2016 Ford Fiesta 1.0 Ecoboost Otomatik

70 km hız 6 viteste 3.5 (1500rpm) litre yakıyor denemelerimde en düşük değeri aldığım konum

90-110 Arası 5 litre ve sonrasında her 10 km/h hız için 1 litre fazla yakıyor. 

Ortamala değerim sürekli 5.5lt civarında değişiyor. 

crenkli    0
crenkli

Aracım 2013 clio 0.9 TCe 90 hp. Aylık benzin doldurup yol bilgisayarını resetliyorum. şubat ayında şehir içi sakin kullanımda 6,2 lt ortalaması vardı aracın. benzin 5,24 lira.

tyfndnmz    0
tyfndnmz

2014 renault clio 1.5 dci S&S 

istanbul içi : 4.1 - 4.3 lt

şehir dışı sakin kullanım : 3.5 - 3.7 lt

omeringen    12
omeringen
On 15.02.2017 at 11:30 AM, omeringen said:

Hâlâ kuruş hesabı yapanlar var. Arkadaşlar aracınızın yaktığı yakıt ileride lt bazında değişmez ancak para birimi bazında değişir; seneye bu başlığa girdiğinizde hesapların hiçbir geçerliliği kalmayacak. Kuruş hesabı yapmayın, yaptırmayın. :)

Bir ikinci önerim de yol bilgisayarlarına pek güvenmeyiniz. Depoyu tamamen doldurup, yaklaşık 100 (ya da gidilen kilometreden orantılanabilir) km gidip depoyu tekrar doldurmanız gerçek tüketimi verecektir.

Lastikler ve mevsim de tüketimi etkilemekte. O yüzden bence belirtilmeli mesajlarda.

Megane III 1.6 CVT

Uzun yol sakin kullanım(110-120 km/s) 6.5 lt

Şehiriçi (ort. 30-40 km/s) 7.5-8.0 lt

(kış mevsimi, yaz lastiği verileridir)

Mesajıma ekleme yapayım. Hız sabitleyici açtığımda 70-80 km/s hızlarda ortalama 4 lt tüketim yakalıyorum. Bazı yerlerde(Bursa'nın bazı yollarında vs.) hız sınırı 82 km/s ve radar mevcut.

Edited by omeringen