Jump to content
Sign in to follow this  
ferio

Superman

Recommended Posts

ferio    329
ferio

bkq4aY.jpg

Superman, kendine ait dergisi basılmış olan ilk süper kahramandır. Jerry Siegel ve Joe Shuster tarafından tarafından yaratılan karakter, 1938 yılında Action Comics #1 sayısı ile ortaya çıktığından beri sürekli gelişti ve birçok alanda çizgi roman dünyasına öncülük etti. Çizgi roman sektörünün bugünkü haline gelmesi bu karakterin başarısı sayesinde olmuştur denilebilir. "Ben Superman değilim ki her işe yetişeyim." "Superman kadar güçlü." "Herkesin bir kriptoniti vardır." gibi birçok popüler kültür lafına kaynaklık etmiştir.

Yok olmak üzere olan Krypton gezegeninde, önde gelen bir bilim insanı olan Jor-El, oğlu Kal-El'i kurtarmak için prototip bir uzay mekiğinin içinde Dünya'ya yollar. Kansas'ta küçük bir kasaba olan Smallville'de John ve Martha Kent çifti tarafından bulunan bebek, bu çift tarafından Clark Kent adıyla küçük bir kasabada, naif bir çiftçi çocuğu olarak yetiştirilir. Dünya ortamında sarı güneş ışığı sayesinde büyük güçler kazanan çocuk, büyüdükçe gücünü insanların yararına kullanmak için süper kahramana dönüşür ve Superman adını alır. Bir yandan da Daily Planet gazetesinde Clark Kent gizli kimliğiyle gazetecilik yapmaktadır.

Temel güçleri; süper kuvvet (bugüne dek bir limit belirlenmemiştir, gezegenleri bile taşıyabilir, binlerce atom bombasına denk şiddette yumruklar atabilir), süper hız (ışıktan bile hızlı gidebilir hatta zamanda yolculuk yapabilir), röntgen ışınları (kurşunla kaplı olanlar hariç tüm nesnelerin iç yapısını görebilir), mikroskobik bakış (bakteri, virüs boyutunda nesneleri hatta kuantum boyutundaki şeyleri bile görebilir), teleskopik bakış (çok uzakları, uzayın derinliklerini bile görebilir), ısı bakışı (ne kadar sıcaklıkta kullanabildiğinin limiti belli değildir, tüm bir gezegeni ısı bakışıyla yaktığını gösteren paneller mevcuttur), uçma, zarar görmezlik (yıldız patlamalarından bile sağ kurtulmuştur), dondurucu nefes. Yeteneklerini bir arada kullanabilir. Örneğin uzaktaki bir gezegene teleskopik bakışıyla bakarken o gezegendeki duvarların arkasını röntgen bakışıyla görebilir ve mikroskobik bakışıyla da kuantum boyutundaki bir şeyi araştırabilir, isterse aynı anda ısı bakışıyla da birleştirip saldırabilir.

Temel felsefesi yardıma muhtaç olanlara yardım edecek, onları koruyacak, güçlerini her zaman insanların insanların iyiliğine kullanacak kadar erdemli ve her zaman kötülüğün karşısında durabilecek kadar sarsılmaz bir karakter oluşudur. Düşmanlarına bile zarar vermekten kaçınması karakterin insancıllığını, baş düşmanlarından birinin Darkseid adındaki DC evreninin kötülük tanrısı olması karakterin tanrısallığını gösterir. İnsan olarak baş düşmanının ise acımasız, çıkarcı, merhametsiz, soğuk ve zeki yapısıyla kapitalizmin kişileşmiş hali olan Lex Luthor olması politik bir mesaj olarak görülebilir.

Şimdilik eğlenceli bir videoyla kapatayım. Superman size yumruk atsaydı ne olurdu diye merak ettiyseniz, günümüz bilimiyle sınırlandırılmış bir hesaplamaya dair aşağıdaki videoya bir göz atabilirsiniz.

 

 

Edited by ferio
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites
ben geldim    69
ben geldim

Teşekkürler...:) Supermanin aramıza geri dönmesini sabırsızlık bekliyoruz...:(

Share this post


Link to post
Share on other sites
100000    92
100000

Giderek güçlenen humanist kahramanımız.

Yeni güçlerinin olduğu maceraları okumak nasip olmadı daha.

Solar patlamalı bölümleri okuyan varmıdır acaba?

Share this post


Link to post
Share on other sites
yolgezer    7
yolgezer

Dergilerini 70'lerin sonlarına doğru ya da 80'lerin başında okuma şansım olmuştu. Hiç kopamadığım, merakla takip ettiğim en süper kahraman. Hele ki şimdiki filmeri; her biri öncekilerden daha da ilgimi çekiyor

Share this post


Link to post
Share on other sites
ferio    329
ferio
1 hour ago, 100000 said:

Giderek güçlenen humanist kahramanımız.

Yeni güçlerinin olduğu maceraları okumak nasip olmadı daha.

Solar patlamalı bölümleri okuyan varmıdır acaba?

İlk yaratıldığından sonra bir süre güçlenerek devam ettiği doğrudur. Örneğin ilk başta uçamıyordu, sadece yüksek binaların üzerinden sıçrayabiliyordu :) "Bir lokomotiften daha güçlü, bir kurşundan daha hızlı, en yüksek binaların bile üzerinden atlayabilir." 1938 yılı için bunlar bile çok uçuk kaçık şeylerdi. Sonradan çizgi roman türü ve hayal gücü yolunu buldukça karakter de paralel olarak gelişim gösterdi. 1941'deki Fleischer animasyonunda uçamıyor, sadece uzak mesafelere zıplıyordu.Sonradan Fleischer, aptalca göründüğü ve sanatsal açıdan uçmasının daha kolay canlandırılacağını düşünerek yayınevini ikna etti ve karaktere uçma gücü verdi.

Superman yıllar içinde güçlenmesinin yanında onu güçsüzleştiren tek şey olan kriptonit de birkaç yıl sonra ortaya çıktı. Aslında ana gezegeni Krypton'dan gelen K-Metal, Superman'in güçlerini alırken normal insanlara süper güç veriyordu ama bu çizgi roman hiç yayınlanmadı. 1943 yılında ise The Adventures of Superman adında bir radyo programı canlı olarak yayınlanıyordu ve hem Superman'i hem de Clark Kent'i canlandıran oyuncu Clayton Collyer biraz dinlenmek isteyince, Superman kriptonitten yapılma bir kafeste hapsedildi :) . Henüz çizgi romanlar için "Altın Çağ"dı ve çizgi roman sanatçıları yollarını el yordamıyla buluyordu. Yaratılan bütün karakterler Superman gibi zaman içinde çeşitli açılardan gelişmiştir. 1950lerde başlayıp 1970'e kadar süren Gümüş Çağ boyunca ise hayal gücünün ve özellikle Superman'in yapabileceklerinin bir sınırı yok gibi görünüyordu. Karakterin bugün bildiğimiz ve onunla özdeşleştirdiğimiz sınırsız güçleri ve yenilmezliği bilhassa bu dönemde toplum hafızasında yer edindi. Yaklaşık 50 yıldır da aslında güçleri artmamıştır hatta Bronz Çağ ve Modern Çağ'da çeşitli yazarlar diğer karakterlere hikâye içinde yer açabilmek veya dramatik kurgular yapabilmek için Superman'in güçlerini sınırsız kapasitede kullanmamış, bir anlamda güçsüzleştirmişlerdir.

Bilhassa günümüzde artık okuyucu profili de yazarların teknikleri de çok değişmiştir. Başlarda basit resimler ve paneli anlatan balonlardan ibaret olan çizgi roman, günümüzde fantezi ögeler içeren ciddi kurgulara ve temellere sahip yapıtlar ortaya çıkarmaktadır. Okuyucu da artık ne kadar hayal ürünü olsa da anlatılan hikâyeye, karakterlerin yaptıklarına kendisini yazarın ikna etmesini beklemekte. Örneğin Superman eskiden gezegen kaldırdığında pek fazla okuyucu bunu sorgulamıyordu, sonuçta o Superman'di ve her şeyi yapabilirdi. Oysa bilimsel olarak baktığınızda mesele kuvvet meselesi değildir sadece. Boyut olarak insan hacminde bir canlı, bir gezegen boyutunda bir nesneyi kaldıramaz. Bir duvarı çiviyle iterseniz, ne kadar güçlü iterseniz itin sonuç çivinin duvarı itmesi değil, duvara saplanması olur. Yani Superman bir gezegen itmeye kalkarsa sadece delip geçmesi gerekir. Dolayısıyla Superman'in gezegen itmesi meselesine sonradan Superman'in süper aurasının gezegenin bütünlüğünü koruduğu vb. açıklamalar gelse de benzer durumlarda başka yöntemler tercih edilmeye başlandı. Örneğin Yeşil Fener gezegeni dev bir vinçle tutuyor, Superman de gezegeni o vinçten tutarak çekiyor gibi. Birkaç yıl evvelki new 52 sayılarında ise Superman'in bu kuvvetini bir makine aracılığıyla gördük. Makine, Dünya ağırlığına eşit bir ağırlık sağlıyor, Superman de beş gün boyunca bu makinede bench press yapıyor :oleyo: , daha ağırını rahatlıkla kaldıracağını söylese de Dünya'daki yer çekimi makinenin daha fazla ağırlık vermesini sınırlıyor. Beş günün sonunda ise alnından bir damla ter geliyor ve adam uzun zamandan beri ilk defa ter damlattığı için mutlu oluyor :) . Bunun sebebininse 5 gündür Güneş'ten uzakta yerin merkezinde bir yerde olduğu için enerjisi azaldığı ve gezegen ağırlığı kaldırmanın alnından bir damla ter düşmesine sebep oluşuna bağlanıyor :oleyo: 

Solar Flare konusuna gelirsek, ısı bakışları zaten Superman'in bünyesindeki solar enerjiyi kullanma yollarından biri. Teorik olarak aykırı bir durum yok yani. Hatta solar flare olduğu sırada çok güçlü bir düşmanıyla kapışıyor ve ısı bakışına fazla abanınca bünyesindeki solar enerjiyi patlama şeklinde toplu olarak boşaltmış oluyor. Bahsi geçen olay New 52 Superman #38'de cereyan ediyor bu arada.

Superman üzerinden genel olarak çizgi roman dünyasına dokundurduğum bir yazıyı yine uzattım ben şimdilik hoşça kalın :oleyodp:

Edited by ferio
Not ekleme
  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ninja Boy    20
Ninja Boy

Solar Flare olayını her açıdan çok güzel bağladılar. Hücrelerindeki solar enerjiyi kullanmasından tut tüketip sıradan bir insan haline gelmesine kadar.

Share this post


Link to post
Share on other sites
alpalp84    982
alpalp84

Baba büyüksün

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...